Verdere uitbreiding begraafplaats Lisse Katwijk tegen rekeningrijden 'Het is hier veel gaver dan aan het strand' Grootste taart ter wereld verkoopt tot nu toe slecht Duin Bollenstreek Geringe buit bij gewapend overval Albert Heijn-filiaal DINSDAG 15 AUGUSTUS 2000 Drenkeling was 'Mickey Mouse' noordwijk« Op het strand van Noordwijk ontstond gistermid dag grote consternatie toen strandgangers een drenkeling in ze< meenden te zien. De reddingsbrigade in Noordwijk rukte on middellijk uit om die drenkeling te redden. Bij aankomst op de plek des onheils bleek het om een opblaasbare kop van 'Mickey Mouse' te gaan. De kop werd op zijn plaats gehouden door een gewichtje. De politie denkt aan een flauwe grap, maar weet niet wie die bedacht heeft. Geldloper overvallen hillegomEen 18-jarige man uit Nieuw Vennep is gisteravond om 18.30 uur bij de nachtkluis van een bank aan de Hoofdstraa in Hillegom overvallen. De Venneper wilde zojuist de dagop brengst van twee ondernemers in de kluis deponeren. Een nog onbekende man op een witte scooter reed tegen hem op en griste het geld uit z'n handen. De Venneper heeft nog gepro beerd zijn overvaller te pakken, maar op de kruising van de Parklaan en de Vosselaan raakte hij hem kwijt. Kruising bij Bosplein veiliger katwuk Katwijk gaat het kruispunt van de Koningin juliana- laan, de Prinses Beatrixlaan, de Boslaan en het Bosplein veiliger inrichten. Het is nu een onoverzichtelijke plek met veel bijna- ongelukken en al een enkel ongeval met overstekende kinderen. De kruising wordt bovendien steeds drukker, als gevolg van de aanleg van de wijk Zanderij. De buurt heeft twee maanden gele den handtekeningen ingezameld die een verzoek om maatrege len onderschreven. Door van de Prinses Beatrixlaan een uitrit te maken, denkt de gemeente het punt al een stuk minder gevaar lijk te maken. Verkeer dat die straat in wil moet dan automa tisch afremmen, verkeer dat eruit komt moet voorrang verle nen. Een andere maatregel is de plaatsing van paaltjes op de stoep om het foutparkeren van met name pinautomaatgebrui kers tegen te gaan. 'Tolheffing heeft alleen maar nadelen job dekruiff De tolheffing rond de grote ste den vanaf 2002 zal voor inwo ners van Katwijk alleen maar nadelen hebben. Dat vinden al thans burgemeester en wethou ders van de gemeente, die daar om een brief met die strekking naar de provincie willen sturen. De provincie verzamelt de standpunten van de gemeenten en heeft zelf in principe inge stemd met het rekeningrijden, maar op een aantal voorwaar den. Volgens het Katwijkse ge meentebestuur is aan die voor waarden niet voldaan. B en W van Katwijk zijn voor al bang dat verbetering van het (gratis) wegennet en het open baar vervoer er niet van komt. Het traject van de Rijn-Gouwe Lijn tussen Katwijk en Leiden staat niet genoemd in de plan nen van het kabinet. Katwijk ondervindt alleen nadelen en er wordt niets gedaan om die te verlichten, concluderen burge meester en wethouders. Ze vra gen ook om verbetering van het openbaar vervoer naar de grote steden en van de niet-tolwegen zoals de N206 tussen Katwijk en Leiden. Het college klaagt naar aan leiding van de proef met reke ningrijden onder meer dat ook Katwijkers die niet in Den Haag of Amsterdam moeten zijn, maar op een andere bestem ming, noodgedwongen via een van de grote steden reizen. Het openbaar vervoer is geen goed alternatief, de wegen door Lei den zijn al overvol, en gebruik van de polderwegen rond Lei den kan de bedoeling niet zijn. Katwijkers zullen dus vaak één of twee keer tol moeten beta len, ook als ze niet in een van de grote steden hoeven te zijn. B W vinden dat de tolpoorten dichter rond de steden moeten komen, zodat verkeer gratis om de stad heen kan rijden. Met dat standpunt gaat Katwijk lijn recht in tegen andere indirect betrokken plaatsen. Als het aan bijvoorbeeld Wassenaar ligt, komt die gemeente juist binnen het 'kordon' rond Den Haag te liggen, zodat Wassenaarders gratis naar Den Haag kunnen. Maar vooT hen is de fiets of de bus nou juist wél een alterna tief, vindt Katwijk. Ten slotte dringt Katwijk erop aan dat bij de evaluatie van de proef met de tolpoorten niet al leen naar de effecten in de stadsregio's, maar ook naar de gevolgen voor de leefbaarheid en de economische effecten in de rest van het gebied wordt ge keken. De commissie voor verkeers zaken bespreekt het Katwijkse standpunt morgenavond. Het zit de bestuursleden van de Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn op dit moment - even - niet mee. De club is al tijd in voor een leuke stunt. Dit jaar moet de recordpoging om de grootste taart van de wereld te bakken zorgen voor de klap per van het komende najaars feest. Behalve op de eer in het Guinness Book of Records te komen en op veel ludiek ver maak, hoopt de oranjeveren ging op extra geld. Hiermee wil zij enkele ideële instellingen steunen. Want, was de gedachte bij de oranjevereniging, het bedrijfsle ven wil die 300 vierkante meter zoetigheid vast sponsoren. En dan zouden Stichting De Brug, De Leidse Buitenschool, Het Rijnlands Zeehospitium en het Serviceproject van Kubus en Stichting De Boei een leuke bij drage krijgen. Maar nu, zo vlak voor de feesten, blijkt dat er van de zijde van het bedrijfsleven bitter weinig belangstelling is. En dat betekent dat de ge noemde instellingen misschien helemaal niets krijgen. Het is niet nodig dat alle 725 platen worden verkocht, heb ben ze bij de oranjevereniging inmiddels uitgerekend. Als er in ieder geval maar 150 platen a 200 gulden door het bedrijfsle ven worden afgenomen. Dan is de vereniging uit de kosten en kan er in ieder geval een klein bedrag naar de goede doelen. Maar tot nu toe zijn er nog maar 100 stukken taart ver kocht. Terwijl echt alle - om precies te zijn 450 - bedrijven in Katwijk, Rijnsburg en Valken burg zijn aangeschreven. Dik Haasnoot staat nog volop te kneden en te roeren in zijn bak kerij aan de Willen de Zwijger laan. De 31-jarige Katwijkse bakker betreurt het dat de taart stukken niet als zoete broodjes over de toonbank gaan. Maar vooralsnog is hij optimistisch. „Kijk, ik denk dat er op 26 au gustus genoeg particulieren zijn die alsnog een stuk kopen. De taart is echt heel erg lekker." De ingrediënten, zoals de 28.000 eieren, 1.700 kilo mix van Doe-feest bij JOIN valt bij kinderen in de smaak noordwuk maruke den hollander In de computerhoek zijn de 'mannen' sterk vertegenwoor digd. Ze leven zich uit op span nende computerspelletjes. Bij het schminken zijn juist veel meisjes te vinden. Terwijl Ma- rij e van zeven net voorzien is van een gele zeester op de ene wang en een blauwe kwal op de andere, verheugt ze zich alweer op iets anders; het koekjesbak- ken. „Ik ga ze niet zelf opeten. Ik bewaar ze voor papa en ma ma", neemt ze zichzelf voor. „Nou misschien proef ik er wel eentje", zegt ze eerlijk. Het is weer Doe-feest bij het jonge rencentrum IOIN aan de Wete ringkade in Noordwijk. Maandagmorgen rond 11 uur stortten zo'n 135 enthousiaste kinderen zich joelend naar bin nen om een dag lang te knutse len en te kleien, te spelen, te knippen en te plakken. Ze heb ben het op het strand nu wel gezien en zijn blij weer eens wat anders te kunnen doen dan zwemmen en kuilen graven. „In de zee stikt het ook van de kwallen", griezelt loyce. „Hier is het veel gaver." Terwijl het schminkteam er voor zorgt dat het aantal zeero vers en clowns gestaag toe neemt, loopt kleine Rocky van vijf stilletjes te huilen. Hij vindt het maar niets dat zijn moeder hem daar bij al die grote kinde ren, die zo druk doen, heeft achtergelaten. Pogingen hem over te halen om te gaan tim meren of tekenen hebben eerst weinig effect. Hij wil naar ma- Knutselen was gisteren een van de favoriete bezigheden tijdens het Doe-feest in JOIN. ma. Een buurmeisje troost hem den gedroogd, want verf houdt de met de hand gevormde en en hij laat zich uiteindelijk niet op natte wangen. met nootjes of suikerversierde overhalen om ook maar 'ge- Terwijl ovenist Thom Geer- sterren, manen of andere fanta- verfd' te worden. En koekjes lings de druppeltjes van zijn sievormen die de koekenbak- bakken, ja, dat wil hij dan toch voorhoofd wist - het is warm, kertjes hebben geproduceerd ook nog wel. Zijn tranen wor- zeker bij de oven - en continu afbakt, is achter een geheimzin- FOTO HENK BOUWMAN nige deur de wonderdokter vol in bedrijf. Voor de deur een dringende meute. Diana en As- trid worden eindelijk binnenge laten. De dokter neemt geen blad voor de mond. „Alle kin deren hebben de meest ke kwalen. Daar moet meteen wat aan doen, gaat het mis", zegt ze De twee 'patiënten' maar wat, benieuwd n er komen gaat. Na de de reuktest en de pi staat het volgens de dol vast dat de een het wel smettelijke apenhoo heeft. „Als ik er niets krijg je uitpuilende o E flaporen." De ander mankeert iets aan de knieën. „Iy komt goed", zegt de do ruststellend. Dankzij i dokters, wonderzalf en je met (snoep)-pilletjes meekrijgen. De kleinste twee, die duidelijk verlie heeft de dokter gecons krijgt nog het advies di in kwestie op te bellen, J foon drie keer te laten o en dan op te hangen, het zien, hij is gelijk ook op jou." Giechelend verl meiden de spreekkair naar een volgend avonti Traditioneel wordt hi feest bij JOIN gehoude: laatste week van de zc kantie. Nog tot en met 18 augustus kunnen 1q i van 6 tot en met 12 jaar om mee te doen aan d sel- en spelactiviteiten, dag staat als extraatje sk r het programma. Op de vrijdag, is er een sped; t playbackshow. Die dag ook kleding worden g van verschillende mat k De kosten voor deelnai drie gulden per kind per College vindt 90 extra graven Sint Agatha noodzakelijk Lisse wil de begraafplaats van de St. Agathaparochie met nog eens negentig graven uitbreiden. Het gemeentebe stuur vindt dat noodzakelijk om in de toekomst voldoen de grafruimte te hebben. De voorziene uitbreiding kan de nood tot het jaar 2020 lenigen. Momenteel heeft de begraafplaats in totaal ruimte voor 520 graven. lisse wim van wanrooy Daarvan zijn er momenteel nog 65 beschikbaar. Lisse gaat ervan uit dat er tot 2020 ongeveer 180 graven beschikbaar zullen ko men. Met veertig begrafenissen per jaar is er in die periode ze ker uitbreiding nodig. Een eerder plan voor uitbrei ding in het midden van de kerktuin sneuvelde vier jaar ge leden omdat die ten koste zou gaan van een aantal monumen tale beuken. De monumenten commissie van Lisse kwam daartegen met succes in het ge weer. Uitbreiding van de be graafplaats aan de zuid- en zuidoostzijde wordt nu door de gemeente als de beste mogelijk heid gezien. Daar verwacht men de minste protesten tegen. De halve cirkel van beukenbo men wordt op tfie manier ge spaard en kan een geheel met de kerk blijven vormen. Onlangs zijn er al zestig gra ven aan. de oostzijde van de be graafplaats bijgekomen. In 1966 had de rechter een uitbreiding aan die kant nog verboden na dat omwonenden er tegen pro testeerden. Lisse zou verzuimd hebben overleg te voeren met de belanghebbenden en niet de juiste procedures hebben ge- Evenals aan de oostzijde wordt bij de nieuwe uitbreiding aan de zuidzijde een mini- mum-afstand van negentien meter aangehouden vanaf de begraafplaats tot de achtergevel van de woningen langs de Ach ter Sint Aagten en het Agatha- park. Die afstand komt overeen met het nu aanwezige deel van de plaats en de woning Achter Sint Aagten 17. Het college realiseert zich dat de uitbreiding de leefsituatie van omwonenden verandert. Zeker van hen die nu nog vrij uitzicht hebben op de tuin van de Sint Agatha. B en W willen ter compensatie een aarden wal van 1.75 meter optrekken en een groene haag planten. Daar mee wordt volgens het college voldoende aan de belangen van de omwonenden tegemoet ge komen. Voor de uitbreiding is wel een aanpassing van het bestem mingsplan nodig. noordwuk irene nieuwenhuuse Bij de naar nu gebleken is ge wapende overval van gisteren op een filiaal van Albert Heijn aan het Bonnikeplein in Noordwijk is een geringe hoe veelheid geld meegenomen. De politie is nog steeds bezig met een uitgebreid buurton derzoek in de omgeving van het filiaal. Bij dit onderzoek zijn tien politiemensen be trokken. Gistermorgen om kwart voor acht drongen meerdere gewapende overvallers de winkel door het dak binnen. Zij verrasten personeelsleden die bezig waren met het ope nen van de kluis. Het is vol gens de politie 'heel bijzon der' dat de gewapende overval via het dak is gebeurd. „Ze ko men meestal, met veel kabaal, door de deur", meldt de poli- tievoorlichter. Omdat van de daders tot nu toe elk spoor ontbreekt, is de politie op zoek naar getuigen. Albert Heijn heeft gister morgen, direct na het bekend worden van de overval, een traumateam naar Noordwijk gestuurd. Deze deskundigen hebben eerst de personeelsle den die direct betrokken wa ren geweest bij de overval op gevangen. In de loop van de dag zijn alle overige 50 perso neelsleden bijgepraat. De winkel bleef gisteren sloten, omdat volgens rn; ger T. van Duin de pe' neelsleden emotioneel niet in staat waren aan werk te gaan. Vanochten de winkel weer geopend, waai- nodig, assistentie medewerkers uit andere len. Van Duin heeft, een da. de overval, een 'goed gei over de nazorg. „Doordal j allemaal ons verhaal d kwijt konden en ook het kelend publiek ons voonu rend een hart onder de steekt, is er al veel van n spanning weg." Bakker Dik Haasnoot is druk bezig met de voorbereiding voor de supertaart. bloem en suiker en 500 liter ad vocaatlikeur, zijn allemaal eer steklas. Haasnoot is 'wat blij' met de opdracht voor de taart. Tot nu toe zitten er al een kleine 500 manuren in deze mega-bakon- derneming. Meestal op maan dag, de dinsdagmiddag en de zaterdagmiddag is hij, samen met een of meerdere van zijn mensen, druk in de weer voor de recordpoging. Hij doet het werk voor niets. „Ik heb altijd al zoiets geks willen doen, want het is natuurlijk wel ontzettend veel werk, maar tegelijkertijd ook een geweldige reclame stunt. En omdat de oranjever eniging alle kosten voor haar rekening neemt, is het mogelijk dit ook te verwezenlijken. Ik heb mijn vakantie natuurlijk wel moeten verzetten." De platen die Haasnoot bakt, verdwijnen eerst in zijn eigen koelcel en vervolgens worden ze vervoerd naar een enorme koeling bij een bedrijf op 't Heen. Vandaaruit gaan de stuk ken in de vroege morgen - drie uur - van 26 augustus naar de Groenteveiling. Hier wordt de taart opgesteld. Haasnoot heeft tot 11.00 uur die morgen de tijd deze klus te klaren. Er moeten 'dan bijvoorbeeld nog 2800 ro- setten worden opgespoten. Een speciale jury beoordeelt of de taart in aanmerking komt voor vermelding in het Guin ness Book of Records. Daarna kan er gesmuld en gesmikkeld worden. Bedrijven kunnen dan hun stuk taart komen halen, terwijl ook particulieren een ge bakje kunnen kopen. Het kan volgens Haasnoot absoluut FOTO HENK BOUWMAN geen kwaad als de taart op nieuw de diepvriezer ingaat. Misschien dat deze wetenschap weifelende bedrijven alsnog over de streep kan trekken. En de oranjevereniging laat daar naast weten dat het project om het wereldrecord taartbakken te breken niet wordt beïnvloed door het wel of niet meedoen van de bedrijven. De oranjevereniging denkt er nu over om op de valreep nog buiten de regio te gaan lobby en. Maar daarvoor ontbreekt het de vereniging eigenlijk aan mankracht. Het lijkt erop dat het Katwijkse bedrijfsleven een beetje moe is van al dat gebe del. Of zouden ze gewoon niet van taart houden? irene nieuwenhuuse» ANNO 1900 Woensdag 15 Augustus PERSOVERZICHT - Eenlge dagen geleden heeft Het Volk er de aandacht op gevestigd, dat er in sommige plaatsen varrons land een begin van beweging is'on der het personeel van winkels en magazijnen, om Zondagsrust en vervroegde winkelsluiting te verkrij gen. In Utrecht heeft een groot aantal vereenigingen zich te dien einde tot een organisatie verbonden en in Amsterdam is ook een comité tot stand gekomen. In nog andere steden zijn ongeveer gelijke bewegin gen in gang: zoo bestaan te Rotterdam en te 's-Gra- venhage comité's voor Zondagsrust. Er is, naar deze courant aanmerkt, zeker g groote categorie, die zoozeer onder overmatige beidsduur te lijden heeft als het winkelpersone Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn zij i weer en in veel winkels nog een deel van den Z er bij. In Duitschland wordt geijverd voor wettelijke kelsluitmg des avonds om 8 uren. In Engeland veel moeite verkregen, dat voor de winkeljuffra stoelen in den winkel aanwezig moeten zijn. ANNO 1975 Vrijdag 15 augustus LEIDEN - Het dameswaterpolo- team van LZ'86 is gepromoveerd naar de 2de klasse van de lande lijke competitie. De Leidse da mes, die in het afgelopen seizoen kampioen waren geworden van de 3de klasse H, moesten voor de promotie tweemaal spelen te gen de ploeg van De Merwede (Dordrecht). Beide duels eindig den in winst voor LZ'86. Op de foto: achter v.l.n.r. Wil de Boer- Kiemel, Lineke v.d. Burg-Sierag, keeper Heieen Haverkort, Lydia Vermond, Anke v.d. Geest; voor: Corrie Haverkort, Anke Chaud- ron, Marleen de Jong, Wil van Mil, Monique van Leeuwen. Ge heel rechts coach Wim van Zijl. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD WARMOND - Het 100-250 jaar oude complex van het voormalig 'Groot-Seminarie' in Warmond is al enkele jaren het centrum van bouwactiviteiten. De eerste fase omvatte een ingrijpende restauratie, ver bouwing en uitbreiding van de noordelijke vleugel, waarbij geen of bijna geen sloopwerkzaamheden aan het exterieur centraal stond. In 1971 begon men met de bouw en in mei van het vorig jaar kon het project worden opgeleverd. Het aannemersbedrijf Van Heeswijk uit Eindhoven werkt sinds 1970 voor de stichting Verpleging en Verzorging in Warmond. De opdrachten die het be drijf kreeg, zijn bedoeld om van het voormalige reli gieuze complex een modern verzorgingstehuis voor bejaarden te maken. Met de renovatie-, restauratie-, verbouw- en nieuwbouwopdrachten is in totaal een bedrag van ruim tieneneenhalf miljoen gulden ge moeid. De opdrachten worden in twee fasen uitge voerd: Mariënhaven, het verpleegtehuis voor demen te bejaarden; Mariëngaarde, het servicehuis en derde fase is Mariënweide daarbij gekomen. De extra fase omvatte de nieuwbouw van 72 appai^ menten in één bouwlaag, gepland voor de huisv ting van verzorgend personeel. Inmiddels is dit! deelte tijdelijk in gebruik genomen voor de huis ting van religieuze bejaarden. In april van dit jaar is men begonnen met de' tauratie van het centrale torengebouw en de zu< ke vleugel met bijgebouwen. Dit gedeelte van h project. Mariëngaarde, gaat in de toekomst dier als servicehuis. Het zal 70 appartementen, was 24 twee- en 46 eenpersoonsappartementen orw ten. Verwacht wordt dat het in juli 1976 zal wor opgeleverd. In tegenstelling tot Mariënhave, wa centraal stond dat er nauwelijks sloop zoud pla2 vinden, zal deze fase inhouden dat er eerst gesb zal gaan worden om vervolgens de buitenkant of nieuw in de oorspronkelijke stijl op te bouwen. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (f overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van Ï3 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14