God op het Web Monasterio de San José Geloof Samenleving Russische tsaar Nicolaas II hei Botsing over kermisdienst Werversho Kloostermoppen mee naar Rome DINSDAG 15 AUGUSTUS 2000 VANDAAG Vandaag 139 jaar geleden, op 15 augustus 1861, stierf de christenvervolgster koningin Ranavalo van Madagaskar. De dynastie van Ranavalo heerste over het eiland sinds het begin van de negentiende eeuw en werd pas ten tijde van Ranavalo III in 1896 door het Franse kolonialisme ten val gebracht. De dood van koningin Ranavalo, die zelf de in heemse animistische (Van Dale: opvatting die aan alle dingen een ziel toekent) religie aanhing, werd bejubeld in christelijk Europa. Zij had dertig jaar lang de christenen op wrede wijze vervolgd. Vanuit Engeland werden direct nieuwe zendelingen naar Madagaskar gestuurd. Tegen woordig is 45 procent van de bevolking op het eiland voor de Afrikaanse kust christen. De 15de augustus is ook de officiële datum voor de vie ring dat de koningin aller heiligen en engelen, Maria en moeder Gods, ten hemel werd opgenomen. In 1950 ver klaarde paus Pius XII de Tenhemelopneming van Maria tot dogma. Goenka naar VN voor wereldvrede new york Meditatiegoeroe Satya Narayan Goenka (76) van de Vipassana-organisatie spreekt op de Millennium World Peace Summit van 28 tot en met 30 augustus in New York de Verenig de Naties toe. Tijdens deze topconferentie voor wereldvrede hebben religieuze en spirituele leiders de intentie de VN te hel pen met de zoektocht naar wereldwijd wederzijds begrip. Goenka spreekt niet namens een godsdienst. Wel is hij leider van een beweging, die in 75 landen gratis tiendaagse meditatie cursussen aanbiedt waar jaarlijks zo'n honderdduizend cursis ten bij betrokken zijn. Goenka is van oorsprong een rijke zaken man uit Myanmar, het vroegere Birma, maar heeft in 1969 het roer omgegooid en houdt zich nu alweer alweer 31 jaar bezig met het verspreiden van de Vipassana-techniek. Deze wijze van mediteren zou grondoorzaken van stress, en ontevredenheid wegnemen en non-sektarisch zijn. Derde Reiki Festival in hotel Vianen vianen In hotel Vianen in de gelijknamige plaats wordt 30 sep tember het landelijke Reiki Magazine Festival gehouden. Het is het derde in zijn soort. Reiki is een oude Japanse therapie, waarin de handoplegging centraal staat. Beoefenaars claimen dat de methode teruggaat naar de wijze waarop Jezus van Naza reth en Boeddha mensen genazen. Hoofdgast van het Reikifes- tival is een Amerikaanse Reiki-master uit de VS, die de relatie I tussen Reiki en de krijgskunst Aikido zal belichten. Verder wordt er muziek gemaakt en volop gedanst, gegeten en gefeest. De dag meemaken kost 149 gulden; een folder met informatie is verkrijgbaar via het Reiki Magazine 020-4193755. Nonnen winnen prijzen met website M.M. Carmelitas Descalzas Medina de Rioseco (Valladolid) madrid Een groep Spaanse nonnen heeft aangetoond dat reli gie en de elektronische snelweg goed samen kunnen gaan. De zusters van de Ongeschoeide Karmelieten in de regio Valladolid hebben al meerdere prijzen in de wacht gesleept met hun web site www.terra.es/personal/carmelit. Wie de site van het San Jo- seklooster bezoekt kan onder het genot van religieuze muziek onder andere albasten engeltjes kopen en gebeden aanvragen. Interculturele theologie in Nijmegen numecen Aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen start bin nenkort een nieuwe Engelstalige opleiding in interculturele the ologie. Om het internationale karakter van opleiding te bena drukken is aartsbisschop A. Mayala van het Tanzaniaanse bis dom Mwanza uitgenodigd om 's middags tijdens de openings ceremonie in de Grote Studentenkerk aan de Weliestraat te spreken. De bijeenkomst luidt meteen de opening van het aca demisch jaar in voor de Faculteit Theologie. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en (zware) buien met onweer, eerst vooral in het zuiden en later meer in het noorden. Tussendoor soms wat zon. Maxima tussen 15 en 22 graden. Zweden: Nu en dan zon, maar ook enkele regen- en onweersbuien. Middag- temperatuur tussen 16 en 22 graden, in het noorden lokaal iets lager. Finland: Wisselend bewolkt en een aantal stevige buien, ook met onweer. Woensdag later op de dag weer wat zon. Maxima van 15 graden in het noorden tot 22 in het zui den. Denemarken: Van tijd tot tijd zon, maar ook en kele buien soms met onweer. Maxima tussen 20 en 25 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselvallig weer met af en toe wat zon, maar ook geregeld buien en kans op onweer. Vooral in Ier land en Schotland kan lokaal veel neerslag vallen. Maxima uiteenlo pend van 16 graden in het noord westen tot 23 in het zuiden. België en Luxemburg: Perioden met zon en vooral dins dag nog kans op een regen- of on weersbui. Maxima van 22 graden aan zee tot 28 in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon, maar ook enkele wolkenvelden en in het noord westen eerst nog kans op een en kele regen- of onweersbui. Maxi ma van 20 graden langs de Ka- naalkust tot 30 in het zuidoosten. Zuid-Frankrijk: Droog en vooral in het zuidoosten veel zon en heet. Maxima tussen 30 en 35 graden. Spanje: Zonnig en heet bij maxima van 32 gaden aan zee tot 40 in het binnenland. In het noordwesten nu en dan wolkenvelden en woensdag kans op een onweers bui en iets minder warm. Portugal: Alleen langs de noordwestkust eerst nog kans op wolkenvelden, verder veel zon en droog met maxima uiteenlopend van 24 gra den langs de noordwestkust tot tegen de 40 graden zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig en heet bij maxima van 33 graden. Tunesië: Zonnig, in het noorden ook een paar wolken. Aan zee maxima tussen 30 en 34 graden. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvel den. Droog bij maxima van onge veer 28 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilan den naast zon ook wolkenvelden, in het zuiden meer zon. Stevige noordenwind. Middagtempera- tuur rond of iets boven de 30 gra den. Duitsland: Vooral in het zuiden droog en veel zon, maar in het noorden en noordwesten ook nu en dan wol kenvelden en vooral dinsdag kans op een regen- of onweersbui. Maxima uiteenlopend van 22 gra den in het noorden tot 32 in het zuidoosten. Oostenrijk: Zonnig, droog en warm zomer weer. Middagtemperatuur rond 30 graden. Zwitserland: Zonnig bij maxima van 31 gra den. Woensdag later op de dag vanuit het westen meer wolken, maar droog. Tsjechië en Slowakije: Zonnig, maar eerst in Slowakije nog lokaal onweer. Maxima rond 30 graden. Hongarije: Zonnig, maar eerst nog kans op een lokale onweersbui. Maxima rond 31 graden. Italië: Veel zon en warm. Alleen in het zuiden eerst lokaal nog een re gen- of onweersbui. Verder droog met maxima rond 32 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en droog met maxima van ongeveer 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, in het noorden ook enke le stapelwolken, maar vrijwel overal droog. Maxima rond 34 graden. Op de Egesche Zee houdt een stevige noordenwind de maxima iets lager. Malta: Zonnig bij maxima van 33 gra den. Turkije en Cyprus: Zonnig, landinwaarts ook enkele stapelwolken, maar vrijwel overal droog. Langs de Turkse westkust veel wind. Maxima tussen 30 en 36 graden. WOENSDAG 16 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06 27 Zon onder 21.00 Maan op 21.54 Maan onder07.23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.25 17.49 04 58 17.22 Laag 01.09 13.24 00.50 13.05 O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) S3& bewolkt onweer V warmtefront üfl* regen sneeuw koufront opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Bangkok zwaar bew. Buenos Aires zwaar bew. Casablanca onbewolkt Johannesburg onbewolkt Los Angeles zwaar bew. 26 17 0.0 New Orleans 29 16 0.0 New York 29 14 0.0 TelAviv 35 26 1.2 Tokyo 13 10 0.0 Toronto 27 22 0.0 Tunis KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/mvr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512 DIRECTIE B.M: Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot I 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 totl 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst het automatisch afschrijven va abonnements- geld, ontvangen 1,-b betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bini* worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samem van het regionale nieuws uit het Leid Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, 6 K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. De heiligverklaring van tsaar Nicolaas II en zijn familie wijst op een groeiend heimwee naar de 'goede oude tijd' waarin Rusland sterk en machtig was. Door de laatste Russische tsaar als martelaar voor het geloof te eren, stelt de Russisch-Ortho- doxe Kerk haar nationalistische aanhang en financiers tevre den. Dat zegt de Nijmeegse Rus- land-kenner dr. B. Groen over de heiligverklaring van Nicolaas II, waartoe de Russisch-Ortho- doxe bisschoppensynode giste ren unaniem heeft besloten. Een compromisvoorstel heeft een einde gemaakt aan de grote verdeeldheid in de kerk, zegt Groen, verbonden aan de Ka tholieke Universiteit Nijmegen. De keizerlijke familie werd in de nacht van 16 op 17 juli 1918 vermoord. De commissie stelt dat de le venswandel en de politieke en kerkelijke activiteiten van Nico laas II geen heiligverklaring rechtvaardigen. De christelijke wijze waarop zij na hun tie in 1918 hun lijden gedragen, maakt de i zijn zes familieleden t martelaren omwille var loof. Door die formulei dervangt de Russiscl doxe Kerk volgens Groi genwerping dat de Nicolaas II geen heili ring verdient vanwege 2 ding tegenover demoi vernieuwingen verzen heeft zich daartegen i weid verzet en Rusland loze oorlogen heeft gestt „Een schande", noemt kerk voogd M. Zwart van de her vormde gemeente in Wervers- hoof het initiatief om komende zondagmiddag een RK kerk dienst te houden in de botsau totent van de plaatselijke ker mis. „Botsauto's zijn het ken merk van zinloos op je mede mens inrijden. En kermis zie ik als het toppunt van zinloos ver maak. Zoiets moet je niet be vorderen met een kerkdienst uitgerekend op die plek." Met een kerkdienst tussen de botsauto's wil de Werverhoofse pastor S. de Boer wijzen op het historische verband tussen de kermis en een kerkmis. De vie ring krijgt begeleiding van twee koren en vormt de afsluiting van een inzamelingsactie voor Braziliaanse straatkinderen. Se nioren die de dienst willen bij wonen, kunnen plaatsnemen in de botswagentjes. Na afloop is er een gezamenlijke kermisbor- rel. In het dorpsblad van Wer- vershoof trekt de hervormde kerkvoogd fel van leer tegen het initiatief van zijn katholieke plaatsgenoten. „Kermis vieren is al een verkeerde uitdruk king", reageert hij desgevraagd. „Kermis zie ik als zinloos ge- zuip dat je hooguit ondergaat. Het is respectloze ontheiliging om juist daar een eredienst te houden. Deze dienst zie ik als een concessie aan dronken mensen. Hooguit een stunt om publiek te trekken." Zwart doet geen poging om bij het bisdom of bij de ge meente een verbod te eisen. „Dat gaat me te ver. Ma uit een historisch perspe met het oog op de zoni hoor ik te waarschuw! dit soort uitwassen." Pastor De Boer h; schouders op over de van zijn hervormde noot. „We hebben met langhebbenden vooroverleg gevoerd. 1 gers en sponsors zijn i enthousiast. Het breng sen bij elkaar. Maar als 1 Zwart niet van de kermis dan komt hij maar niet beurt niks onwaardigs. F op de aankleding van t autokraam wat al te luc klede dames zijn ge zullen we die met groot altaarkleed afdekki Z ombies in New Orleans, broeierige katoen plantages, kaarsen die flakkeren in de Zuid- Amerikaanse nacht, een monotone drum, een priester die zich buigt over een strooien pop petje. Wie aan voodoo denkt, voelt bij wijze van spreken de rituele naalden al in zijn ach terste prikken. Voodoo is de verzamelnaam voor een samen klontering van Afrikaanse en rooms-katholieke tradities. Voodoo (eigenlijk Fodun) heeft vooral volgelingen in Haïti, en plaatsen waar veel Haï- tiaanse ballingen leven, zoals New Orleans. Onbewust importeerden de slavenhandelaren in de zeventiende eeuw behalve het zwarte goud ook de Afrikaanse godsdienst naar Ame rika. Aangekomen in de Nieuwe Wereld maak ten de slaven -meestal onvrijwillig - kennis met het rooms-katholieke geloof. Nadat ze ge doopt waren bleven veel van hen de Afrikaanse gebruiken trouw. Geen probleem; het legioen aan katholieke heiligen werd gewoon ingelijfd. Zo ontstond een merkwaardige mengelmoes van culturen, met een wildgroei aan goden, halfgoden, christelijke heiligen en geesten. Sommigen daarvan goedaardig, anderen min der. Tijdens rituelen leggen de fodun-beoefenaren contact met deze geesten wereld, waarbij het de bedoeling is dat een geest of heilige bezit neemt van een van de aanwezigen. Alles moest tot voor kort achter de mg van de priester en de pastoor om; die waren niet ge diend van Afrikaans bijgeloof. Sterker nog, op voodoo stond de strop.Het griezelige imago heeft voodoo te danken aan een sensatiebelust boek uit 1884. Dat stond vol met enge vervloe kingen, slechtgehumeurde ondoden, rituelen en kannibalisme. Dit alles ontleend aan beken tenissen die voodoo-beoefenaren na enig aan dringen, zeg maar gerust onder foltering had den afgelegd. Boeken en films hebben dankbaar gebruik ge maakt van de angst voor bezetenheid, lodderig uit de dode ogen kijkende zombies en voo- doo-poppetjes vol naalden. Aanhangers van voodoo zijn bijna zelf gaan ge loven in het beeld dat Hollywood-films schie- Deze site wordt gerund door een paar echte voodoo-priesters, die ook hun diensten aan bieden. Tegen betaling zijn zij bereid de maj sche kastanjes voor je uit het vuur te halen. Neem Charles M. Gandolfo. Die 'kan elke sit atie aan' en maakt magische kruidenzakjes, genaamde gris-gris-bags, die soelaas biedei bij vruchtbaarheidsstoornissen, huwelijken 1 rechtszaken. Charles M. Gandolfo organiseert ook wandel routes door de naargeestige achterafstraatje van New Orleans. Online kan je tickets beste len. Langs spookhuizen gaat het, via verdad kerkjes naar bemoste kerkhoven. Je kan echi voodoopriesters ontmoeten en een vampier- -vleermuis. Goed beschermd door een gris- -gris-zakje woon je een authentiek voodoo- tueel bij. Onduidelijk is ofVoodoomuseum.com nog veel te maken heeft met de oorspronkelijke! dun-religie van de Afrikaanse slaven. Het sp taculaire imago uit de films wordt eerder ver sterkt dan genuanceerd. Eerder lijkt het een handig initiatief van het verkeersburo van Ni Orleans dat een slaatje slaat uit het sinistere verleden. Maar dat maakt de website niet mi der boeiend. Wie bijvoorbeeld te lui is om zelf met altaren en kaarsen in de weer te gaan en de hobbyka mer te moeten ontruimen, kan op deze webs te een ritueel online uitvoeren. Het herstellei van een verloren liefde is op deze manier slechts een kwestie van een paar muiski ikket op het juiste moment. Ook het voodoo-winkeltje heeft de mogelijk heden van de e-business ontdekt. Voor tien dollar ben je in het bezit van een fles lief despoeder. Voodoo-poppetjes gaan voor pii zen tussen twintig en veertig dollar over de v tuele toonbank. En een creditcardnummer voldoet om in hel bezit te komen van de gevaarlijke recepten u het voodoo-kookboek (zes dollar). Weet wel dat ingrediënten als schedelgruis van zwane kat niet bij elke buurtsuper voorradig zijn. SILVAN SCHOONHOVEN j Vandaag begin van Wereldjongerendagen 'God' is een van de meest voorkomende woorden op X het internet Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerke lijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Van de Evangelische beweging tot de Taliban, van voodoo tot Vatieaan. Deze aflevering de magie rond voodoo. http://www.VoodooMuseum.com pen. Kom maar eens kijken in het VoodooMu- seum.com, daar kom je alles te weten over een religie die vandaag de dag voor velen vooral een trendy subcultuur en een underground le vensstijl lijkt. Als voodoo ergens hip is, is het wel in het broeierige New Orleans, waar ook ooit de jazz ontstond. Op VoodooMuseum.com lees je bijvoorbeeld alles over Marie Leveau, de machtige pausin van de voodoo in het negentiende-eeuwse New Orleans. En over de macabere Baron Sa- medi, die als een grijnzend skelet met hoge hoed, sigaar en pandjesjas waakt over het graf der voorvaderen. Deelnemers aan de Wereldjon gerendagen hebben de afgelo pen dagen vijfhonderd kloos termoppen mee naar Rome ge nomen. De stenen krijgen een plaats in de Kerk van de Friezen in Rome. Het idee van de actie is afge keken van de heilige Titus Brandsma. Deze priester verza melde in de jaren dertig oude kloostermoppen voor een openluchtkruisweg in het pro cessiepark van Dokkum. Lodewijk Damsma uit Joure kwam op het idee om stenen uit kerken, kapellen en kloos ters over te brengen naar de Kerk van de Friezen in Vati caanstad. Het doel is de band tussen de kerk in de lage landen en het centrum van de wereld kerk zichtbaar te maken. Damsma verzamelde onge veer tweeduizend stenen uit re ligieuze bouwwerken tussen de Schelde en de Elbe. Vijfhonderd daarvan zijn meegenomen naar Rome, waar de Wereldjonge rendagen worden gehouden. Vandaag, de dag van de ope ning van de jongerendagen, le veren de jongeren de stenen af bij de kerk van de Friezen. Kar dinaal Simonis zal de eerste steen afleveren, die hij zelf met de auto uit Nederland heeft meegenomen. Met de vijfhon derd stenen wordt een monu ment gebouwd in de kapel ruimte bij de Heilige Trap. Enkele nonnen op het Sint Pieterplein houden een hand voor de ogen vanwege de sterke zonnestralen. Op de achtergrond de vlaggen waar mee het Vatieaan de honderdduizenden jongeren verwelkomt, die deze week de Wereldjongerendagen bezoeken. FOTO REUTERS PAUL HANNA

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12