eiden Regio Angst voor overlast langs spoor #1111111 :id 'Geen oorlog, maar vrede' !rtien maanden geëist voor fstal achttien bromfietsen Modderworstelen Deel Groenoord zonder water 'Ik zou onder mijn bed kruipen, of in de kelder gaan zitten' GERECHT 'Ik heb het dik naar mijn zin iAG 15 AUGUSTUS 2000 ienaar geef alleen inbraak toe IG/I EAU CERBERUS ir van justitie mevrouw Kattouw hechtte giste- ij de Haagse rechtbank to- ieen waarde aan de ont- ng van een 22-jarige van e bromfietsdiefstallen ver- e Leidenaar. „Hij stond en keek ernaar en heeft zei de officier, jemde het excuus van de naar, dat hij niet wist dat ip gestolen bromfietsen 3 'een naïef verhaal voor ie- i, die eerder veroordeeld de straf te bepalen maak- officier een rekensomme- ivaalf keer diefstal van een iets, scooter of snorfiets. Ikeer een poging tot dief- len poging tot woningin- en een inbraak bij roei- liging Njord. Alle strafbare hadden plaats tussen iber vorig jaar en april lit jaar in Leiden en om- in. Voor de hele reeks eiste icier een celstraf van 17 iden waarvan vier voor- lelijke en ten uitvoerleg- van een voorwaardelijke [af van acht maanden. Leidenaar liep in de ijd van een eerdere ver- ling toen hij opnieuw werd aangehouden. De 22-jarige jongeman werd op heterdaad betrapt toen hij probeerde binnen te dringen bij de roeivereniging. Hij sprong toen in het water in een poging te ontkomen. Het is het enige feit op de dagvaarding, dat door de Leidenaar volmon dig wordt toegegeven. De overi ge diefstallen ontkent hij. Hij zegt een in Delft gestolen bromfiets voor 1800 gulden ge kocht te hebben. Hij was wel in de buurt van station De Vink in Voorschoten toen daar een bromfiets gestolen werd maar daar had hij naar eigen zeggen niets mee te maken. In andere gevallen kocht de man een bromfiets, waarbij hij steeds vooraf bij de politie in formeerde of het vervoermiddel als gestolen geregistreerd stond. Tot zijn verbazing bleek dan korte tijd later de bromfiets toch gestolen te zijn. „Wat moet mijn cliënt nog meer doen om er van overtuigd te zijn dat het om een eerlijke bromfiets gaat", vroeg advocaat mr. G. van der Plas zich af. De advocaat zette vraagtekens bij het bewijs van talloze onbe trouwbare getuigen, die zelf niet brandschoon zijn. Uitspraak volgt over twee we ken. Buurten boos over vergunning NS De bewoners langs de Leidse spoorlijn zijn ontstemd over de gemeente, die hen gebrekkig zou hebben geïn formeerd over een vergunningaanvraag van de NS. Als de vergunning wordt verleend, mag een spoorwegem placement aan het Leidse spoor worden gebruikt voor het rangeren van treinstellen en diverse kleine reparatie- en schoonmaakwerkzaamheden. Het gaat hierbij om een stuk spoor van twee kilometer, dat zich uitstrekt van de Stuwstraat tot aan de Haarlemmerweg. De buurtbe woners vrezen een verhoogde activiteit die wellicht ge paard gaat met de nodige geluidsoverlast. De gemeente zegt echter dat er slechts sprake is van handhaving van een bestaande situatie. inkeldief moet 250 dagen zitten J. Werter, voorzitter van de Stichting Militair Indië Monument legt bloemen ter nagedachtenis aan de 26 Leidse militairen die in het voormalige Nederlands Indië zijn gesneuveld. foto henk bouwman UREAU CERBERUS een serie winkeldiefstallen I 26-jarige Leidenaar giste- eroordeeld tot een celstraf driehonderd dagen waar vijftig voorwaardelijk. De is lager dan de eis van offi- /an justitie Vos omdat de werd vrijgesproken van ie ten laste gelegde dief in. Twee weken geleden tegen de Leidenaar een raf van 350 dagen waarvan lorwaardelijk geëist, i man werd toen tijdens de strafzitting op vrije voeten ge steld omdat hij lange tijd in voorarrest heeft gezeten. De verslaafde en schizofrene man maakte zich schuldig aan diver se winkeldiefstallen. Zo nam hij in maart van dit jaar bij de Di- gros zonder te betalen tien pak ken wasmiddel mee. Dezelfde dag werd. hij betrapt bij de dief stal van spuitbussen haarlak. Bij supermarkt Hoogvliet liep de man eveneens tegen de lamp toen hij kratten met lege flessen stal en de winkel inliep om ze in te wisselen voor statie- Ook voor studentenvereniging Quintus is het studiejaar be- inen. In het kader van de EICid-week, de introductieweek voor uwe studenten, waagden leden van twee Quintus-disputen zich leren aan een traditioneel onderdeel: modderworstelen. De twee puten voeren deze act al jarenlang op om eerstejaars studenten te maken - en ze hopelijk bij Quintus binnen te houden. Ander ver lak bij de vereniging was gisteravond een optreden van de Haag- rockband Kane. foto henk bouwman ERIC-JAN BERENDSEN Het was sober, het was indruk wekkend. Voor de eerste keer in de geschiedenis herdachten ve teranen, nabestaanden en ge nodigden gisteravond bij het Militair Indië Monument naast molen De Put aan het Galgewa ter, de 26 Leidenaars die in de voormalige Nederlandse kolo nie tussen 1947 en 1952 zijn ge sneuveld. Toespraken, kransleggingen en een défilé. Abide With Me, The Last Post en liet Wilhelmus. Met als enige dissonant de gebrekkige ge luidsinstallatie. Niet voor niets was er door de organisatie voor 14 augustus gekozen. Vandaag wordt im mers herdacht dat het 55 jaar geleden is dat Japan capituleer de. Maar met het officiële einde van de Tweede Wereldoorlog was de strijd in het toenmalige Nederlands Indië nog niet ge streden. In de kampen zaten nog steeds veel Nederlanders gevangen. Vanaf 1947 gingen vele dienstplichtigen naar Indië om 'orde op zaken' te stellen. „We wilden geen oorlog maar vre de", memoreerde voorzitter J. Werter van de Stichting Militair Indië Monument in zijn toe spraak. „We zagen ons niet als veroveraar maar als bevrijder. Na de ontberingen in de Twee de Wereldoorlog hebben 26 Leidse jongens daarvoor hun leven gegeven." Werter bena drukte dat er absoluut geen hang meer is naar het koloniale tijdperk. „Dat is geweest. Wij willen slechts onze gevallen ka meraden op een sobere manier herdenken. Deze plechtigheid raakt ons diep en rijt oude wonden open." Niet voor niets staat het Indië Monument op het voormalige terrein van de Morspoort-ka- zerne. Van daaruit vertrokken de Leidse jongens naar de 'Oost'. „Voor maximaal twee jaar", zei G. de Jong, voorzitter van de Vereniging Oud Militai ren Indiëgangers (VOMI) in zijn speech. „De geallieerden had den geen trek om hun handen te branden in Indië en toen kon Nederland het opknappen. Maar hier was bijna niemand op de hoogte van wat zich daar afspeelde. Zo werd ons als jon ge soldaten verzekerd dat wij binnen twee jaar weer terug zouden zijn. De meesten van ons hebben drie jaar of langer in de Oost gezeten." Het monument werd oktober vorig jaar onthuld na een roeri ge 'geboorte'. Lang is er gesteg geld over de vorm en de plaats. Het bronzen kunstwerk is 80 centimeter hoog. Drie gebogen figuren staan symbool voor de 26 gesneuvelde Leidenaars. Op de sokkel staat de tekst 'een af scheid zonder thuiskomst 1945- 1952'. Vlak voor de onthulling werd het beeldje van de sokkel ge haald en in het Galgewater ge gooid. Duikers van de brand weer haalden het kunstwerk echter meteen weer boven wa ter. Vlak na de onthulling werd het beeldje besmeurd met verf. Koningin Beatrix was van middag aanwezig bij de plech tigheden bij het Indisch Monu ment in Den Haag. De acteur en zanger Willem Nijholt, zelf een Indische Nederlander, ver zorgde een declamatie. Eerder op de dag was er een grote bij eenkomst in het nabij gelegen Congresgebouw, waar de vice- president van de Raad van Sta te, mr. H. Tjeenk Willink, een rede hield. Het Moluks Evange lisch Koor uit Krommenie gaf in het Congresgebouw een con cert. De koningin is slechts zelden bij de herdenking van de Japan se capitulatie aanwezig. Zij is altijd op 4 mei op de Dam, waar dan alle oorlogsslachtoffers, dus ook die uit Nederlands-In- dië, worden geëerd. LEIDEN PABLO CABENDA De enige plek waar de gemeen te gewag maakte van de zoge noemde oprichtingsvergunning was in de gemeenteberichten van de stadskrant die midden in de zomer verscheen. Net in een periode dat de meeste mensen op vakantie zijn, kla gen omwonenden nu. De ont- werpvergunning ligt al sinds fe bruari van dit jaar bij de ge meente. Een onbekende buurtbewo ner had fotokopieën van de ge meenteberichten bij de bewo ners van de Morsweg aan de spoorkant in de bus gedaan, waardoor de buurt alsnog geat tendeerd werd op de plannen. „Gewoonlijk krijg je een ge meentelijke circulaire als er iets belangrijks op stapel staat", merkt mevrouw Ravensberg van de Morsweg op. Ze is naar het stadhuis geweest om de ontwerpvergunning en de bij behorende stukken in te zien. „Maar er was geen hond die uitleg kon geven. En zonder uit leg zijn die stukken onbegrijpe lijk." De buurtbewoners menen dat ze de tijd niet krijgen om bezwaar aan te tekenen. „Als je bezwaren hebt kun je die tot 22 augustus schriftelijk indienen. Uitsluitend als er mensen om verzoeken wordt een openbare bijeenkomst gehouden waar je mag klagen en discussiëren over de plannen. En die open bare bijeenkomst zal dan ook eens worden gepland op 22 au gustus. Juist op de dag dat de termijn voor bezwaarschriften vervalt." Buurtvereniging Transvaal heeft inmiddels wel twee be zwaarschriften bij de gemeente ingediend. Eén aan de in spraakcommissie waarin ze vraagt om een voorlichtings avond en het herstarten van de hele procedure en nog een be zwaarschrift aan de het college waarin ze haar beklag doet over de gang van zaken. De heer N. Kettenis, juridi sche medewerker van de sector milieu en beheer, sust de com motie door te zeggen dat het gaat om een vergunning voor een al bestaande situatie. „We verwachten helemaal geen uit breiding van de NS activitei ten." Volgens Kettenis is lande lijk bij diverse emplacementen een inhaalslag gaande met ver gunningen. Dat de gemeente in gebreke is gebleven wat betreft informa tieverstrekking, is volgens Ket tenis niet waar. „We hebben geheel overeenkomstig de pro cedure gehandeld. We hoeven geen circulaire te verspreiden om de buurt op de hoogte te stellen. En dit is zo een kleine verandering dat we ook niet meenden dat te moeten doen. Dat de vergunning er als sinds februari ligt, is waar. Maar voordat we ter inzage mogen overgaan moet er ook een ont werpbeschikking liggen. En dat kost enige tijd." Aannemer doorboort leiding ERIC-JAN BERENDSEN Bedrijven aan de Hallenweg en woningen aan de Gabriël Metzustraat, Frans van Mierisstraat, Jan Lievensstraat, Bakker Korffstraat en Lucas van Leijdenstraat hebben gisteren een groot deel van de dag zonder water gezeten. Een aannemer die in opdracht van de gemeente aardelektrodes sloeg bij het rioolgemaal achter de Groenoord- hallen, doorboorde daarbij rond elf uur 's och tends een waterleiding van 110 millimeter. Hier door viel de watervoorziening naar de huizen en bedrijven rond de Groenoordhallen helemaal weg. Het parkeerterrein naast de Groenoordhal len stond al snel blank. Rond het middaguur kwam bij energiebedrijf Nuon de eerste melding binnen. Toch duurde het tot half zeven 's avonds voordat de kapotte leiding was vervangen. „Er moest een hek opzij en bovendien zaten er wat boomwortels in de weg", aldus een woordvoerder. „Daarnaast was het geen recht stuk leiding maar zat het gat in een bocht. Bij het vervangen van de buis moes ten we er dus voor zorgen dat er geen spanning op de leiding kwam te staan." r zijn buurman gisteren ing, wist de 43-jarige voor- ige gasfitter niet. Zelf was nmiddels verhuisd vanuit rdwijk naar Noordwijker- want 'het ging niet zo in Noordwijk'. Het was 'niet meer zo gezellig wo- De Noordwijkerhouter ist vanwege een knallende ?nruzie bij het Leidse kan- ;erecht verschijnen. Evenals buurman. Beiden hadden ar namelijk op 14 novem- 1998 bedreigd. Misschien het dan ook maar beter dat wee elkaar gisteren niet fen voor de politierechter, leiding voor de bedreigin- was de geluidsoverlast die uitbrekende buurman 's Us had veroorzaakt. Tus- comst van de politie hielp ar voor even. De stereo werd rerdwijnen van de agenten te hard gezet. Totdat de tie even later de melding ïgdat de luidruchtige buur- i met een vuurwapen over at liep en zijn buurtgenot teigde. tierechter R. van Leeuwen wel wat hij in dat geval zou n: „Ik zou onder mijn bed pen, of in de kelder gaan sn.", zo zei hij. Maar nee, de gasfitter had wat 'overspan- gereageerd. Hij ging zelf op de bedreigende toer: „Ik je strot eruit. Ik zal een stootijzer pakken en steek dat dwars door je flikker." Hij had een voorhamer gepakt en daar mee een tegel kapotgeslagen. Maar, zo verklaarde hij gisteren, niet nadat zijn buurman met een baksteen dreigend voor de deur had gestaan. Hij was over de rooie gegaan, omdat hij destijds als gasfitter altijd vroeg op moest en hij met die geluidsoverlast niet aan zijn rust toe kwam. Bovendien was 'zijn vrouw door de buurman beledigd met haar ernstige -ziekte. Wat hij daarop precies had teruggezegd, wist de Noordwijkerhouter 'echt niet meer'. „Er is die avond zoveel gezegd." De buurman had tegenover de politie echter verklaard dat hij was bedreigd door de gasfitter. „Ik hoorde hem zeggen dat hij me de hersens in wilde slaan. Hij maakte een slaande bewe ging richting mijn hoofd met een voorhamer." Zelf zou hij niet met een vuurwapen - een van de twee aangetroffen lucht buksen - hebben rondgelopen, maar met een schop. Officier van justitie R. Bos hechtte aan dat laatste echter weinig waarde: de buurman zou altijd twee luchtbuksen naast zijn tv hebben staan. Om dat hij eerder was veroordeeld voor onder meer openlijk ge weld en het bezit van vuurwa- pens, eiste de officier tegen de buurman een boete van dui zend gulden met daarbij twee weken voorwaardelijk. Tegen de vroegere gasfitter eis te de officier een boete van 250 gulden en 750 gulden voor waardelijk. „Met een voorha mer kun je niet alleen een steen kapot slaan. Met een klein klap je sla je iemand helemaal aan gort", zo waarschuwde hij. De rechter had daar niet veel aan toe te voegen en legde de geëis te straffen op. Terpentine Ook een 36-jarige man uit Sas- senheim had uit woede het recht in eigen hand genomen. Hij had zich in mei vorig jaar vreselijk geërgerd aan een groepje jongens van een jaar of vijftien. Die waren in zijn wijk een boot aan het opknappen, maar maakten er in zijn ogen een puinhoop van. Ze lieten rommel - waaronder terpenti ne - achter, ze zetten de radio te hard en maakten herrie met hun brommers. De hele buurt zou zich er aan ergeren en hij zou daar wel eens wat aan doen. Na een zoveelste woordenwis seling dacht de man dat een van de jongens hem in een an dere taal uitschold. Daarop pakte hij de bewuste jongen bij zijn keel, kneep deze dicht, sleurde de jongen naar de bos jes en liet hem vervolgens strui kelen. Door tussenkomst van een moeder bleef het daarbij. Gisteren verklaarde de Sassen- heimer dat hij de jongen niet bij de keel had gepakt. Het dicht knijpen van de keel was de schuld geweest van de jongen zelf, omdat hij zich wilde los- worstelen. De rechter vond echter dat de man 'zeurde'. „U pakt de jongen beet en hoort dat niet te doen." De man hield daarop een hele verhandeling over de veiligheid op de open bare weg. Het kon toch niet zo zijn dat kinderen van twee jaar oud, hierdoor zomaar terpenti ne konden opdrinken. Boven dien deden de politie en de ge meente ook maar niets aan de hele situatie. „Op het moment dat ik mijn handen niet thuis houd, doet de politie er wél wat aan", zei hij verongelijkt. De officier eiste duizend gulden boete, twee weken voorwaarde lijk en 250 gulden schadever goeding voor de jongen. Hij he kelde de verwijzing naar het 'lakse optreden' van gemeente en politie. „U ziet wel de fouten van anderen, maar niet die van uzelf." Vervolgens hield hij de man voor dat een kind van twee niet op de openbare weg hoort, waarna de Sassenheimer in hoongelach uitbarstte. De offi cier had het in zijn ogen mis: zijn straat was meer een hofje. De rechter was het echter eens met de officier. „U ziet veel fou ten bij anderen. Ook bij de offi cier kennelijk. Nu zegt u op het eind dat het niet zo handig is als u uw handjes niet thuis houdt. Daarvoor zitten we hier." De rechter achtte bewezen dat de keel wel was dichtgeknepen en legde dan ook de geëiste straffen op. CONNIE VAN UFFELEN Het Leidsch Dagblad volgt de belevenissen van vijf eerstejaars tijdens de EI Cid-week. Marion van Rijt hoven en Rutger I^urenti- us vertellen over de eerste dag. Rutger Laurentius. „Ik was vergeten mijn mobieltje uit te zetten tij dens de cabaretvoorstelling, maar toen u belde heb ik hem snel uitgezet. Het was wel een beetje storend, want er gingen er nog drie af. Ook werd er door het optreden heengepraat en er moesten mensen naar de wc. Toen is de cabaretier, Marco van Es, maar even gestopt. Het was verder wel leuk hoor. De rest van de dag trouwens ook. Ik was pas om kwart over elf thuis. Ik zit in een leuk groepje, met nog drie andere studenten Grieks en Latijn en ver der studenten geneeskunde en psychologie. Nadat we hadden verzameld op de Beestenmarkt zijn we naar de Pieterskerk gelopen voor toespraken van de rector, de burgemeester en iemand van EICid, maar die waren bijna niet te verstaan. Het galmt zo in die kerk. De rest van de dag was het vooral kennismaken. We zaten samen met een ander groepje in het gras, bij de Burcht geloof ik. Gewoon een beetje praten, over van alles eigenlijk. In de middag heb ben we door de stad gelopen. We zouden een rondvaart maken, maar die hebben we gemist omdat we allerlei dingen moesten regelen. We kregen een rondleiding bij Catena, dat is heel alternatief. Best leuk, maar ik zou toch niet bij een vereniging gaan. 's Avonds hebben we gegeten bij Minerva, waar we ook een rondleiding kregen, van de wijnkelder tot het dakterras. Het zag er sjiek uit en het eten was wel lekker. Maar het schijnt dat het tijdens EICid lekkerder is dan de rest van het jaar." foto vincent boon „Tot nu toe bevalt het hartstikke goed. Ik heb nu een beetje een kater van gister avond. Had het cabaret gezien in de Stads gehoorzaal - geen flauw idee hoe die arties ten heten, maar het was wel leuk. Toen ik naar huis liep, kwam ik twee jongens tegen uit het huis waar ik deze week logeer. Of ik meeging om wat te drinken... Ja, en bij een tje kun je het natuurlijk niet laten, dus het was al een uur of twaalf toen ik thuiskwam. Toen vroeg een meisje uit huis of ik een meeging een stukje wandelen en zo kwa men we weer bij Minerva terecht. Ja, ik heb het daar wel naar mijn zin. Tot nu toe vind ik die hele introductie wel gezellig. Best een leuk groepje ook, waar ik in zit. Eén andere jongen en een stuk of zes meisjes, dat is zeker niet ongezellig, hahaha. We zijn gisteren overal naar toe gefietst en hebben een hoop gezien. De stad is ook heel leuk, ja het bevalt me hier wel. Het was natuurklijk ook lekker weer gisteren, dat scheelt. Nu zit ik voor het huis thee te drinken. Niet verkeerd om kwart over negen 's mor gens. Ik logeer in een Minerva-huis aan de Oude Singel en het is hier hartstikke leuk. Ik had eigenlijk een half uur geleden al bij mijn groepje moeten zijn om te ontbijten, maar ach... Ik ben een half uur geleden pas wakker geworden en toen heb ik een drink- ontbijtje genomen, dus nu heb ik wel weer even tijd." Marion van Rijthoven. foto persburo van eijndhoven

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11