Verteerd door heimwee Gezondheid Zwakte sterkte Zelftest: 'Surrogaat voor goede gezondheidszorg' TBC-risico hoog bij lang verblijf in de tropen 'Vertraging' in hersen leidt tot overgewich Menopauze vermindert intellectueel vermogen MAANDAG 14 AUGUSTUS 2000 REDACTIE. RIEN POLDERMAN Tegenwoordig bestaat er in de Geestelijke gezondheidszorg veel belangstelling voor de behandeling van patiënten met een langdurige psychiatrische handicap. Er wordt steeds meer onderzoek besteed aan behandelingsmethoden die erop gericht zijn patiënten met een handicap zo lang moge lijk in een zo gewoon mogelijke woonomgeving te laten wo nen. In de vakliteratuur valt er uiteraard veel over de lezen, maar ook van ander proza valt veel te leren. Godfried Bomans ontvouwt in zijn inleiding op 'De won derbaarlijke avonturen van Baron von Münchhausen' een mooie kijk op psychiatrische behandelwijzen. Hij zou, zegt hij, als psychiater zijn patiënten niet van hun fouten gene zen; integendeel zelfs. Hij is van mening dat de meeste vor men van creativiteit niet wortelen in goede eigenschappen, maar juist in tekortkomingen en dat de eigenlijke kracht van een mens berust op gebreken, die dus tot kwaliteit om gebogen kunnen worden. De behandelfilosofie die in de geneeskunde het meest wordt aangehangen, gaat ervan dat er gebruik wordt ge maakt van het resterende gezonde vermogen van een pati ent. De behandelwijze die daarbij hoort, biedt echter lang niet altijd garantie op succes en een verbreding van het be handelaanbod kan daarom geen kwaad. In één van mijn vorige columns (ramen lappen) schreef ik al over de Liber- man-modulen, die speciaal ontworpen zijn om mensen te helpen goed en creatief om te gaan met hun handicaps en zodoende niet alleen bezig te zijn met wat zij al kunnen en nog beter willen kunnen. Hoe kun je zo aan onvolkomen heden sleutelen, dat zij omgezet kunnen worden in succes sen, is tegenwoordig ook in de algemene geneeskunde een belangrijke vraag. In de sportwereld zijn er voldoende voorbeelden te vinden van sporters die gehandicapt eri wel tot grote prestaties zijn gekomen. Luc LeBlanc werd wereldkampioen wielrennen op 'een en driekwart been', zoals in een ochtendblad te le zen stond. Dat is bijzonder en niet zo gemakkelijk na te doen. In zijn jeugd maakte hij een auto-ongeluk mee als gevolg waarvan hij een korter en minder krachtig been overhield. Hij kreeg het advies om veel te fietsen en zie daar. Gebrek en talent vallen hier samen. 'Ieder nadeel hep zijn voordeel' is het inmiddels spreek woordelijke oordeel van Johan Cruijff over dit soort zaken. In de voetballerij is de beroemde linksbuiten Garrincha een voorbeeld van iemand die van zijn nadeel zijn voordeel maakte. Hij leed als kind aan polio en zijn zwakte, namelijk zijn dwarrelende looptrand werd zijn kracht. Met onnavolg bare passeerbewegingen zette hij vrijwel iedere verdediger op het verkeerde been, in dit geval een handicap van tijde lijke aard, en hij leidde Brazilië samen met Pele naar het wereldkampioenschap in 1958. Hij is overigens wel aan de gevolgen van een andere zwakheid bezweken, hij dronk te veel en eindigde in de goot. Niet iedere zwakheid heeft zijn eigen kracht. Rehabilitatie van patiënten in de psychiatrie is een geduldig werkje en vraagt om creativiteit, doorzettingsvermogen en hard werken. Wij krijgen nu een maal niets voor niets; en de kans is niet groot dat een patiënt in staat is om zich, net als Baron von Münch hausen, aan zijn haren uit het moe ras te trekken om zo te genezen van zijn psychose. Men dient wel realis tisch te blijven. WOUTER VAN EWUK Op de pagina Gezondheid van 7 augustus werd aandacht be steed aan de medische zelftest als 'uitkomst voor velen'. Vol gens de Rotterdamse importeur MiraTes zijn de reacties van ge bruikers van zelftests nagenoeg allemaal positief en is de con sument 'wijs genoeg' om zelf uit te maken wat hij wel of niet moet doen. Het ministerie van volksgezondheid wil de tests niet verbieden, maar is er wel voorstander van dat ze uitslui tend door de apotheker worden verkocht. Dr. J.M. van Alphen- Lager, directeur van de stich ting Artsenlaboratorium in Haarlem schreef een reactie: Hoewel ik niemand het genoe gen van een doehetzelf test wil ontzeggen meen ik dat goede raad in Nederland goedkoper is. Zelftests zijn (uiteraard) be dacht in de VS waar weliswaar per hoofd van de bevolking veel geld wordt uitgegeven aan ge zondheidszorg maar waar die zorg voor zeer velen niet toe gankelijk is. Zelftesten als sur rogaat voor goede gezond heidszorg dus. In Nederland is vooral de eer stelijns-gezondheidszorg voor iedereen vrijwel drempelloos toegankelijk. Wie iets mankeert of zich, bij voorbeeld na een onbeschermd seksueel contact, terecht zorgen maakt, kan zich tot zijn arts wenden voor goed advies en goede zorg. De huis arts weet bovendien ook van geslachtsziekten waarvoor nog geen thuistest. beschikbaar is: syfilis, gonorroe, chlamydia. De huisarts kan de patiënt ver wijzen naar een laboratorium waar hoog opgeleid personeel Intens verlangen naar huis kan vakantie flink vergallen ~vt Op vakantie gaan, maar na een paar dagen het liefst weer naar huis willen. Het over komt heel wat mensen. Niet omdat er thuis wat ergs is ge beurd, maar puur omdat ze heimwee hebben. „Eenmaal in Frankrijk denk ik altijd: waar ben ik toch aan begonnen? Was ik maar thuis, daar heb ik alles wat mijn hartje begeert." Susanne vertrekt elk jaar weer met goede moed naar haar va kantiebestemming. Ze geniet al van de gedachte straks lekker aan het strand te liggen, onder de parasol met een boek. Haar kinderen bouwen zandkastelen en manlief haalt ijsjes voor het hele gezin. Dat is optimaal ge nieten, vindt ze. „Als we ver trekken stap ik altijd goedgehu meurd in de auto. Ik heb dan echt zin om weg te gaan, tot we over de Franse grens gaan. Eenmaal in Frankrijk krijg ik plots een heel verdrietig gevoel. Ik probeer er niet aan toe te ge ven en het weg te drukken. Maar na een dag of twee sla ik toch aan het piekeren, vooral als het vakantiehuisje tegenvalt. Waar ben ik toch aan begon nen, spookt het telkens door mijn hoofd. Thuis heb ik alles wat mijn hartje begeert, wat doe ik hier eigenlijk? Ook het idee dat ik, behalve mijn gezin, alles achter me heb gelaten wat me dierbaar is, kan ik niet uit mijn hoofd zetten. Meestal barst ik op de tweede dag van onze vakantie in tranen uit. 'La ten we alsjeblieft weer naar huis gaan', snik ik dan.' Natuurlijk gaat ze niet naar huis. Haar man en kinderen willen beslist niet terug. Susan ne: „Mijn man probeert me wel te begrijpen, maar het komt er op neer dat we blijven. 'Je moet gewoon de knop omdraaien', zegt hij altijd. 'Je kunt de ko mende twee weken niet naar huis, dus moet je er maar het beste van maken. Het is hier toch prachtig en lekker warm. Je zult zien dat je er van geniet.' Daar heeft hij wel gelijk in. Als ik weet dat ik niet terug kan, zet ik ook wel door en vind ik het uiteindelijk wel leuk. Toch blijf ik verlangen naar huis, de hele vakantie door. Hoe prettig het ook is, ik tel de dagen af. Twee dagen voor vertrek heb ik vaak de koffers al gepakt. En in de meeste gevallen zitten we een dag eerder dan afgesproken weer in de auto naar huis. En hoe dichter we bij Nederland komen, hoe vrolijker ik word. Het is elk jaar hetzelfde liedje." Volgens Miranda van Tilburg, lijdt Susanne aan vakantie- heimwee. Van Tilburg is psy chologe en in 1998 gepromo veerd aan de Katholieke Uni versiteit Brabant op het ver schijnsel heimwee. Onlangs verscheen van haai" het boek 'Heimwee' met als ondertitel: 'Hoe ontstaat het en wat kun je eraan doen?'Ze definieert heimwee als 'een sterk verlan gen naar huis en personen en dingen van thuis, als je verwij derd bent van huis.' Van Tilburg: „Heimweelijders zijn geobsedeerd door thuis, net zoals je in een verliefde bui alleen maar kunt denken aan die ene persoon. Daarnaast gaat heimwee vaak gepaard met negatieve gevoelens (ver driet, onrust), lichamelijke klachten (hoofdpijn, algeheel ziek gevoel, hyperventilatie), aanpassings- en functione- ringsproblemen.' Er is maar weinig bekend over heimwee. En dat terwijl volgens de onderzoekster tussen de vijf tig en negentig procent van de Nederlanders er last van heeft of heeft gehad. Van Til burg: „Omdat er zo weinig on derzoek naar is gedaan, zou je bijna denken dat heimwee een zeldzaam verschijnsel is. Ook met elkaar praten we er weinig over, zelfs als we er aan lijden. Dit heeft tot gevolg dat veel heimweelijders het idee hebben dat ze de enigen zijn met dit probleem. In de wetenschap en in het dagelijks leven wordt heimwee als iets kinderachtigs gezien waar je niet te veel aan dacht aan moet besteden." Volgens de onderzoekster zijn er drie soorten heimwee: terug kerende heimwee, verhuis- heimwee en vakantieheimwee. Alleen terugkerende heimwee is een abnormale ziekelijke vorm van heimwee. Mensen die hier aan lijden hebben altijd last van heimwee wanneer ze hun huis voor langer dan één dag moe ten verlaten. Deze vorm is vrij wel niet te overwinnen. Vaak heeft het te maken met het on vermogen om dingen en perso nen los te laten. Deze mensen hechten sterk aan alles en ie dereen in hun woonomgeving en kunnen hiervan geen af scheid nemen. Verhuisheimwee kan iedereen overvallen die verhuist. De kans is uiteraard groter wanneer de nieuwe omgeving sterk afwijkt van de oude. Deze vorm van heimwee gaat vaak vanzelf weer over naarmate de nieuwe om geving vertrouwder wordt. Mensen met vakantieheimwee hebben er alleen last van als ze op reis gaan. De oorzaak schuilt in het doorbreken van de dage lijkse routine. Miranda van Til burg: „Iedereen heeft een be paald dagritme waar je je min of meer aan houdt. ledstl sfa je op, eet je, werk jf ri je op dezelfde tijd. Ooi in bepaalde gewoonten h zoals elke ochtend ven sti persen. Op vakantie w ari deze ritmes doorbroke h hotel wordt het diner c n| uur 's avonds uur gesei kun je niet om zes uur IS als je gewend was. Je W niet naar de voetbalcli tu dinsdagmiddag. Al dit an dingen zit de heimwee al dwars. Gevoelens vani loosheid kunnen optre doe ik hier'?" Deze vorm van heimw gens de psychologe mi K doorbreken, maar het; k eenvoudig om het leed verzachten. Lijders aan e tieheimwee moeten op k mogelijk dezelfde ding >e dezelfde tijdstippen do 't thuis. Kamperen is aan W' omdat je dan meer vrij hebt om je eigen dagii k len. Verder is het belan over je gevoelens te pn d' ke dingen te doen en te denken. Yoga en me oefeningen helpen om spannen. Van Tilburg: heimwee gaat hier niet rt over, maar het kan een Vl draaglijker worden. En schien wordt de vakani leuk!" Maar de enige 'succes e kerd' remedie tegen va12 heimwee is: thuisblijve zoals Susanne dit jaar. huis moet nodig gesch 1 worden. We willen het doen, tijdens onze vak; 3' vind het niet erg. En al zonnig wordt, kunnen nog een paar daaG Gewoon hier in Nederl Susanne is een gefinge naam. Miranda van Tilburg, I hoe ontstaat het en wa: 3< eraan doen? Uitgeven'i Kampen, ISBN 9043501 19,90. TANJA OLYSLAGER onder ip achtneming van een systeem van kwaliteitsborging de aangevraagde onderzoeken uitvoert op een wijze die een maximum aan betrouwbaar heid met zich meebrengt. In dien men daarvoor kiest kan op tal van plaatsen, met dezelfde kwaliteitsgaranties, anoniem getest worden op een aantal ge slachtsziekten. Anoniem wil in dit verband zeggen dat niet naar persoons gegevens gevraagd wordt, maar wel informatie wordt verstrekt .vragen worden beantwoord, en advies wordt gegeven. In Haar lem en omgeving is dit onder meer het geval bij de GGD-en en het huisartsenlaboratorium. Over tests die betrekking heb ben op maagzweren, prostaat kanker en wat er verder nog op de markt dreigt te komen het volgende: De huisarts komt op grond van een aantal gegevens als klachtenpatroon, leeftijd, voorgeschiedenis en lichamelijk onderzoek tot een veronderstel ling over de mogelijke oorzaak of oorzaken van eventueel be staande klachten. In deze diffe rentiaal diagnostische overwe gingen worden zowel goedaar dige als kwaadaardige ziekten betrokken. Met behulp van ver volgonderzoek toetst de arts haar of zijn hypothese en be sluit tot geruststelling, verdere diagnostiek of behandeling. De ze hoogwaardige vorm van zorg is voor iedereen toegankelijk- .Wie dit proces wil vervangen door zelftests doet zichzelf ern stig tekort. DR. J.M.VAN ALPHEN-JAGER De kans dat reizigers die lange re tijd in tropische landen ver- blijven besmet raken met TBC is hoger dan verwacht. Onder zoekers van het Academisch Medisch Centrum Amsterdam en de GG&GD's van de vier gro- *r??" te steden hebben dat gemeld in -vs het medische vakblad The Lan- m j I #1 eet. Werkers in de gezondheidszorg lopen het grootste risico, maar ook voor personen die voor hun plezier reizen is de kans op TBC-besmetting aanzienlijk. Het is niet ondenkbaar dat zij na terugkeer tuberculose herin troduceren in landen waar de ziekte vrijwel leek uitgeroeid. De medici pleiten er daarom voor qm iedereen die lang in ri sicovolle landen is geweest aan een zorgvuldig onderzoek te onderwerpen, zodat vroegtijdi ge behandeling mogelijk is. Een onderzoeksgroep onder lei ding van AMC-tropenarts Frank Cobelens onderzocht 656 Ne derlanders die op het punt stonden voor langere tijd - drie tot twaalf maanden - af te rei zen naar gebieden waar veel TBC voorkomt. Een land gold daarbij als risicovol als de ge middelde jaarlijkse kans op een tuberculose-infectie onder de plaatselijke bevolking ten min ste één procent is. Dit is bij voorbeeld het geval in landen ten zuiden van de Sahara, Mid- den-Amerika en Zuidoost Azië. In Nederland bedraagt het jaar lijkse risico niet meer dan 0,01 procent. De reizigers werden voor ver trek en na terugkeer door mid- del van huidtesten onderzocht op besmetting met tuberkelba cillen. Twaalf personen, ofwel Hersenen begrijpen pas tien minuten nadat een mens heeft gegeten of gedronken, dat het lichaam voldoende voedsel naar binnen heeft gekregen. Deze vertraging die tussen eten en een vol gevoel optreedt, leidt er in sommige gevallen toe dat mensen zich volproppen. Dit blijkt uit een studie die aan de universiteit van Florida is uitge voerd. Bij mensen die leiden aan obe- sitas (ernstig overgewicht), ge ven de heYsenen zelfs nog later een 'vol' signaal af, dat daar naast ook nog zwakker is dan gemiddeld. De onderzoekers denken dat de resultaten van de studie kunnen helpen om obe- sitas en andere eetstoornissen vast te stellen en te behandelen. Achttien proefpersonen kregen water met de stof dextrose, een soort suiker, te drinken, terwijl hun hersenen werden gescand met een speciale techn gentig seconden na de van het water verwerkt hersenen de informatie het drinken en slikken drank. Pas tien minutf was er een tweede, senactiviteit meetbaar delijk maakte dat hetl voldoende had binnen gen. Deze 'piek' in hersena kwam op het zelfde m dat het suiker- en insu veau in het bloed, als g van het drinken, was tc men. De meeste verani in de hersenen vonden in de hypothalamus, ee derdeel van de tussenh waarvan al eerder beke dat daardoor de eetgefl werden 1,8 procent van de reizigers, bleek inderdaad tijdens de reis geïnfecteerd. Vooral voor mensen die werk zaam zijn in de gezondheids zorg bleek de kans op besmet ting hoog: 7,9 per duizend maanden verblijfsduur. Dit be tekent dat als duizend werkers in de gezondheidszorg een maand op reis gaan, er gemid deld acht zullen terugkeren met een TCB-besmetting. Hun risi co op TBC is twee tot drie maal zo hoog als dat van de locale bevolking. Voor de overige reizigers be droeg het risico 2,8 per duizend maanden verblijfsduur. Zelfs voor deze laatste groep is de kans geïnfecteerd te raken met TBC ongeveer vergelijkbaar met het risico malaria op te lopen in Kenia en vele malen hoger dan bijvoorbeeld de kans op buikty- fus of meningitis. Hun risico op TBC is vergelijkbaar met dat van de plaatselijke bevolking. De onderzoekers concluderen dat routinematig getest zou moeten worden op een TBC- besmetting na terugkeer. Dat vergemakkelijkt vroegtijdige be handeling, die latere tuberculo se kan voorkomen. Ook moet bij de groep met het hoogste ri sico wellicht vaker BCG-vacci natie worden overwogen. Vac cinatie heeft echter nadelen. Zo is het niet duidelijk of het BCG- vaccin voldoende bescherming biedt. Bovendien bemoeilijkt vaccinatie het aantonen van een eventuele besmetting na te rugkeer. De menopauze vermindert het intellectueel vermogen. Ook de vaardigheid van de vrouw om haar aandacht te verdelen over werk, vrienden en gezin neemt af. Daar staat tegenover dat de communicatieve eigenschap pen verbeteren, aldus de Britse krant The Independent. Volgens de krant onderzocht de Brandeis University van Massa chusetts 56 vrouwen tussen 40 en 60 jaar. Uit het onderzoek blijkt dat het korte term heugen tijdens de mem achteruit ging, maar d bale vaardigheden van wen toenamen. Het v tussen de menopauze e intellectuele vermogen moedelijk toe te schrijv een complexe genetisd kei tussen de hersenen omgeving. ip iyj z z s ll Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1 Lentemaand; 4. uitroep van vreugde, 7. afbreken; 9. potloodstreep; 10. pantoffel; 11. danspartij; 13. klank; 14. windrichting; 17. voornamelijk; 18. moeilijk breekbaar; 19. vogel; 21. handigheidje; 24 baken; 26. afgelegen; 27. vruchtenpulp; 29. laag; 30. lekker zijn; 32. meekrijgen; 33. monsterlapje. Verticaal: 1. Reclamemateriaal per post verzenden; 2. sluitpin; 3. vertaler; 4. handvat; 5. schrijfgerei; 6. hoffelijk; 8. schaakstuk; 11. straf ondergaan; 12. kleefmiddel, 13. afslagplaats bij hetgolfspel; 15. donder en bliksem, 16. spoorstaaf; 17. korte damesmode; 19. familielid; 20. bloeimaand; 22. spinnenweefsel; 23. schakelbord; 25. sneeuwdruppel; 27. hemellichaam; 28. vlek; 30. snijwerktuig, 31. vochtig. HET WEER Morgen op de meeste plaatsen droog Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1 Eiseres; 7. ma; 8. aal; 10. on; 11. pluim; 13. gal; 15. eel; 17. vervolg; 18. neb; 19. eau; 21slede; 25. rij; 26. blij; 27. ai; 30. oplader. VERTICAAL: Ik; 3. Ezau; 4. el; 5. smog; 6. knal; 8. al; 9. li; 11. plebs; 12. melee; 14. ave; 16. ega; 18. nurk; 20. uiig; 22. Ib; 23. Elia; 24. dij; 28. op; 29. je Niet in het oosten, niet in het westen maar op de stranden en in de duinen zijn zondag de hoogste temperaturen geregistreerd. Dat had te maken met het feit dat de warmste lucht zich boven het westen van het land bevond, een aflandige wind en het hete zand. Op het KNMI-station van Bloemen- daal werd een maximumtemperatuur van 30,9 graad geregistreerd tegen 29,6 in Nieuw-Vennep en 29,3 in Alphen a/d Rijn. In de late middag werd het kwik door een zeewind sterk gedrukt. Om 17 uur was het bij Bloemendaal nog bijna 30, om 18 uur slechts 23 graden. Op dat moment oogde het zwerk al behoorlijk onstabiel. Er waren verschillende wolkensoorten te zien die doorgaans een voorbode zijn van onweer en dat de voortekenen niet bedrogen werd in de nacht bewaarheid. Vooral onze stre ken kregen te maken met actieve onweers haarden en zo nu en dan gutste het van de regen. In Santpoort-Noord werd 11, op Schiphol 15 mm opgevangen. Na vijven trok het bui- engebied naar het noorden weg. Vandaag vallen er onder invloed van een naar het oosten wegtrekkend koufront vooral in de ochtend en rond het middaguur enkele buien. Dinsdagmiddag blijft het bij ons op de meeste plaatsen droog en komt af en toe de zon tevoorschijn. De temperatuur stijgt tot maximaal 22 graden en de naar west ruimende wind neemt af tot zwaki Op de lange termijn krijgt de augus mer het moeilijk. Randstoringen, ifl van de zich van IJsland naar IerlaiM plaatsende hoofddepressie, veroon periodiek enkele buien en heel gelf gaat de temperatuur naar beneden het einde van de week is een kortsti thermische opleving mogelijk maai weekeinde zou het wel eens heleros afwaarts kunnen gaan. De atmosfei dellen zinspelen namelijk op een di pressie boven de Britse eilanden. 0 vloed van dat systeem gaat het waa lijk ook flink waaien al is het Duitse minder onstuimig.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8