'Salaris van topmanager via CAO' Telfort investeert in mobiel internet Economie Heerlijk helder door nieuwe superzeef Disney moet 240 miljoen dollar betalen Miljoenenorder Fokker Elmo voor simulators VS Name Space raakt internetnamen kwijt Vrije energiemarkt scheelt drie gulden per jaar NDAG 14 AUGUSTUS 2000 ior even rijkste man ter wereld De 20-jarige Noor Ole Andresen heeft zich even de rijkste vj ter wereld mogen noemen. Door een foutje van de bank L g hij het astronomische bedrag van 9.999.999.973.885,25 'X rse kroon (2,7 biljoen gulden) op zijn rekening gestort, een 2 ft ag dat het vermogen van 's werelds rijkste man, Microsoft- 3chter Gates, ver in de schaduw stelt. Andresen kwam erach- ft6i oen hij zijn saldo via internet controleerde, zo meldde de H; rse krant Verdens Gang zaterdag. Andresen stelde zijn bank, i 2; norse Bank (DnB) op de hoogte en die haalde vervolgens p.35 capitale bedrag weer van zijn rekening af. DnB kon geen j'el laring geven voor de vergissing. f9! ■:J itse keten slachtoffer van hacker iloó )ENi De Britse winkelketen Safeway is het slachtoffer gewor- van een computerkraker. De klanten van het concern ont- f7 en een e-mail met de mededeling dat de prijzen met 25 i.ï ent worden verhoogd. Ze kregen het advies om bij concur- en als Tesco en Sainsbury te gaan winkelen als ze daar geen \a le mee zouden hebben. Volgens een woordvoerder van Sa- c7 iy zijn de mails afkomstig uit het eigen computersysteem. concern onderzoekt of er intern is geknoeid of dat het sys- )*2; i van buitenaf is gekraakt. .,oo euw reddingsplan Hyundai 'h !Lï Het grote Zuid-Koreaanse conglomeraat Hyundai heeft Ik iren een nieuw plan bekendgemaakt om uit de problemen 8 eraken. Het voorziet in een afsplitsing van de autoproductié. bestuursvoorzitter en oprichter Chung Ju Yung vermindert la belang in de autodivisie van 9,1 procent tot 6,1 procent. De delen gaan naar Korea Exchange Bank, de grootste schuld- qr rvan het concern. Hyundai Motor haaide in de eerste zes ,K inden een recordomzet van 544 miljoen gulden, bijna drie- zo veel als in de eerste helft van vorig jaar. Voor de Ik wtak is een nieuw reddingsplan opgesteld en worden on- .6! end goed en andere bezittingen verkocht. De regering heeft Is haar aantreden in 1998 Hyundai en de andere onderne- lli gen sterk onder druk gezet om te reorganiseren. Ze is bang •ft de problemen van de enorme concerns het herstel van de |7i nomie in de weg staan. Bij Daewoo is de reorganisatie al 70 jevorderd. eer supermarkten overvallen icHENDAMEr worden steeds meer supermarkten overvallen. In e eerste helft van dit jaar kregen de supers 94 maal bezoek 4,; overvallers tegen 79 keer in de eerste helft van vorig jaar. Dit Jj dt het blad Distrifood op grond van cijfers van de Centrale 6: herche Informatiedienst. Volgens het Centraal Bureau voor .evensmiddelenhandel (CBL) laat de politie het afweten. De 3: rheid trok zich vorig jaar terug uit een project om het aantal 55 rvallen te verminderen en sindsdien groeide het aantal over- en. Het CBL zegt genoeg te hebben gedaan om overvallen te ic rkomen. De supermarkten hebben veiligheidsplannen op- eld en trainen het personeel.De organisatie hoopt van de een analyse te krijgen om de pakkans te vergroten. 5 ilvo Gent krijgt alleenrecht S60 9: D De vestiging van Volvo Cars in Gent krijgt het alleenrecht r de assemblage van de Volvo S60, de opvolger van het po- 3t lire model S80. De laatste keer dat Volvo in Gent een model 6 usief voor zichzelf kreeg, was in 1991Van dat jaar af werd r enige tijd de Volvo 850 geassembleerd. Volvo's nieuwste 35 del werd afgelopen zaterdag in Stockholm aan de media ge- senteerd. Medewerkers van Volvo Cars Gent waren al vanaf jo 1 betrokken bij het ontwerpen van de S60. Volvo Cars Gent io isteert bijna een miljard gulden in de bouw van een nieuwe iek in de Gentse haven. De uitbreiding in Gent hangt samen jo tde beëindiging van de Volvo-activiteiten bij Nedcar in het m iburgse Bom. ipiisioenfondsen storten veel terug •rdam De pensioenfondsen in Nederland hebben in de ite helft van dit jaar 1,7 miljard gulden teruggestort op de re- ing van het bedrijfsleven. Dat is één miljard meer dan vorig zo concludeert NRC Handelsblad na bestudering van on- - eer dertig verslagen van pensioenfondsen en bedrijven. Ver kregen de ondernemingen 1,7 miljard korting op de pre- is die zij betalen voor de pensioenen van hun werknemers, besparing is in werkelijkheid veel groter, omdat een aantal fijven al jaren geen premie meer betaalt. Pensioenfondsen jben de afgelopen jaren een hoog rendement behaald met beleggingen. Volgens de FNV blijkt dat de pensioenpremies ang te hoog zijn geweest. restone maakt nieer banden YORK* De Amerikaanse bandenfabrikant Firestone verdub zijn productie en haalt meer banden uit het buitenland om doende te kunnen leveren na zijn terugroepactie. Vorige ek haalde het bedrijf in de VS 6,5 miljoen en in Europa 10.000 iden terug omdat die spontaan uit elkaar konden klappen. Dnda verdubbelt Britse productie YO2 Honda wil zijn autoproductie in Groot-Brittannië bijna dubbelen. De Japanse krant Nihon Keizai Shimbun heeft ge ld dat de hele productielijn voor de nieuwe driedeurs Honda ic die in september op de markt komt, wordt verplaatst van an naar Honda's vestiging in het Britse Swindon. Van de iductie daar zou Honda jaarlijks 10.000 stuks weer in eigen d willen importeren. Het besluit betekent dat de 3000 werk- ners in Swindon de komende jaren niet voor hun baan hoe- te vrezen. Honda bouwt op het ogenblik een tweede fabriek iwindon. De productiecapaciteit daar, 150.000 wagens per wordt nu voor maar zeventig procent gebruikt. uitse umts-veiling passeert 60 miljard ÜLï De opbrengst van de veiling van umts-licenties voor 1 internet via de mobiele telefoons in Duitsland is de grens 60 miljard mark gepasseerd. Dat is drie keer zoveel als het drag waarop de regering had gehoopt. Inmiddels is in de ndsrepubliek een debat losgebroken over wie straks profi- rt van de opbrengst. Nadat de laatste dagen de teller rapper [aan draaien, hebben Duitse deelstaten hun portie opgeëist, lister van financiën Eichel zegt dat de opbrengst uitsluitend loeld is om een fiks deel van de staatsschuld van 1.500 mil- d mark af te lossen, zo onderstreepte de bewindsman nog ntmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden. Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. FNV-voorzitter vindt verschil te groot De salarissen van de topmanagers in het bedrijfsleven moeten ook in een CAO worden geregeld. Dat bepleit FNV-voorzitter De Waal. Hij vindt het verschil in belo ning tussen werkgevers en werknemers te groot. De Waal vindt het 'ergerlijk dat in sommige gevallen de be loning voor de topbestuurders fors stijgt, terwijl de on derneming het slecht doet. Dat is niet uit te leggen'. enschede gpd De Universiteit Twente heeft een microzeef ontwikkeld die bier smakelijker en langer houdbaar maakt. Het hightech vergiet filtert de gistcellen uit het bier zonder de smaakstof fen eruit te halen. De gaatjes van de zeef zijn zo klein dat bacteriën achterblijven. Daar door is pasteuriseren niet lan ger nodig. Grolsch heeft veelbelovende proeven achter de rug en over weegt de zeef op grotere schaal te gaan gebruiken. De bier brouwer werkt nu nog met de zogenaamde kieselgoer-filtratie, die minder nauwkeurig, milieu onvriendelijker en duurder is. Ir. Kuiper promoveert ejnd de ze maand op de UT-vinding. Hij verbeterde de superzeef op enkele punten. Zo kan de zeef ook rode en witte bloedli chaampjes scheiden, zodat bloedtransfusies veiliger wor den. Voorts ontwikkelde hij een goedkope plastic variant, ge schikt voor het koud steriliseren van onbetrouwbaar drinkwater. den haag gpd De FNV-voorzitter gooide het afgelopen weekeinde de knup pel in het hoenderhok met een door hem geschreven opinië rend artikel in Algemeen Dag blad. Zijn pleidooi voor een di- recteuren-CAO volgt op de uit komsten van een onderzoek van De Volkskrant naar de be loning van de top van het Ne derlands bedrijfsleven. Uit dat onderzoek bleek dat de toppers er vorig jaar dertien procent in salaris op vooruit zijn gegaan. „Het kale salaris van een lid van de raad van bestuur van ING bedraagt inmiddels ruim 52 maal het wettelijk mini mumloon. Bonussen, opties en extra pensioenvoorzieningen die dit bedrag kunnen verdub belen nog niet meegerekend", schrijft hij. Maar aan de werk nemers worden volgens hem steeds hogere eisen gesteld en leveren juist zij 'de grootste bij drage' aan 'al die prachtige be drijfsresultaten'. Anders dan de werkgevers hebben zij echter niet de macht de hoogte van hun salaris vast te stellen. De Waal bepleit een open baar debat over de normen op basis waarvan de salarissen worden vastgesteld en ziet hier in een grote rol weggelegd voor de Sociaal Economische Raad. Hij voorziet bij de werkgevers flink verzet tegen inperking van hun invloed op het vaststellen van hun beloning, maar 'dat gevecht zullen we dan toch maar eens aan moeten gaan'. De Waal voorspelt overigens dat als gevolg van een nationaal debat over salarisnormen on der meer de salarissen van werknemers in de gehandicap ten- en bejaardenzorg omhoog zullen moeten. Het eigenlijke anti-tankwa pen wordt gebouwd door Lock heed Martin en Raytheon, twee Amerikaanse defensiefabrikan ten. Beiden hebben hiervoor een contract gesloten met de landmacht in de Verenigde Sta ten van drie miljard gulden. Bij het Amerikaanse congres is driftig gelobbyd om ook de bijbehorende oefenwapens door een Amerikaans bedrijf te laten bouwen. Het congres koos uiteindelijk voor Fokker, omdat de Hollander de goed koopste en beste fabrikant voor het product zou zijn. De Nederlandse staat twijfelt nog tussen het Javelin- of het Israëlische antitankwapen. Het op Schiphol gevestigde Fokker Elmo, een ondérdeel van Stork Aerospace Group, gaat gevechtssimulators leveren aan het Amerikaanse leger. Met de opdracht is ruim 160 miljoen gulden gemoeid. De komende vier jaar gaat Fokker Elmo 1.900 simulators bouwen, die worden gebruikt bij het nieuwe Amerikaanse an ti-tankwapen Javelin. Veel lan den, waaronder Nederland, overwegen op dit verdedigings systeem over te gaan. De totale order voor Fokker Elmo kan hierdoor oplopen tot 400 mil joen gulden. Orlando Amusementsbedrijf Walt Disney moet een voormalig bas ketball-scheidsrechter en zijn kompaan 240 miljoen dollar (576 miljoen gulden) schadevergoeding betalen. Een jury in het Amerikaanse Florida oordeelde vrijdag dat Walt Disney een plan voor een thema-sportpark van hen heeft gestolen. Het in 1997 geopende Wide World of Sports Park is gebaseerd op de plannen en een model dat oud-scheidsrechter Nicholas Stracick (links op de foto) en architect en zakenman Edward Russell in 1987 presenteerden aan officials van het concern, vond de jury. Overigens is het schadebedrag nog een stuk lager dan de 1,5 mil jard dollar (3,6 miljard gulden) die het duo eiste. Walt Disney heeft al tijd volgehouden dat het plan was ontwikkeld door eigen ontwerpers. Het was volgens het concern gelijkwaardig aan veel andere bestaande sportcentra. Niemand kan het idee bezitten om een sportcomplex te ontwikkelen, vindt Disney. foto reuters amsterdam anp Internetmakelaar Name Space wordt bedolven onder juridi sche procedures. Om en nabij de tachtig bedrijven eisen van daag en de komende dagen in kort geding hun naam terug. Omdat Name Space een reke ning bij de Stichting Internet Domeinregistratie Nederland (SIDN) niet heeft betaald, raakt het vermoedelijk ook nog eens 27.000 internetnamen kwijt. Vandaag, morgen en woens dag dienen voor de rechtbank in Amsterdam tientallen kort gedingen tegen de internetma kelaar. Bedrijven als Van Melle, Sony Music, Ajax en ING Groep willen hun namen terug. De be drijven voelen zich gesterkt doordat de rechter Name Space in het verleden nog nooit gelijk gaf. Als de rechter in het voordeel van de bedrijven beslist, krijgen zij hun internetdomeinnamen terug. Bedrijven hadden tot af gelopen vrijdag de tijd om de SIDN te melden dat zij naar de rechter stappen. Bij de ge noemde 27.000 namen zitten ook de internetnamen van de bedrijven die nu naar de rech ter stappen. Name Space-eigenaar Graaf land vindt dat de SIDN onte recht de namen wil afpakken. „Wij zullen ze via de rechter tot de orde roepen. Ze gedragen zich als een soort god. God en de SIDN zijn echter twee ver schillende dingen." Voice-mail op je computer le zen en e-mail afluisteren via je mobieltje. Telecombedrijf Tel fort gelooft erin en lanceert vandaag een website die het mogelijk moet maken. Moe derbedrijf British Telecom heeft ervaring opgedaan in Groot-Brittannië en gunt de Nederlandse dochter de pri meur op het Europese vaste land. Directeur Thexton kwam naar Nederland om met Tel fort-bestuurder Fuykenschot de boodschap te verkondigen. den haag martun schuring Telecom-topman Thexton laat op een scherm de dagindeling van de fictieve figuur Jason ver schijnen. „Vandaag wordt Ja son er door zijn mobiele tele foon aan herinnerd dat het zijn trouwdag is", zegt de directeur mobiel internet van British Te lecom (BT). „Hij besluit uit eten te gaan en reserveert een tafel via mobiel internet." Daarna volgen een treinsche- ma, een routebeschrijving van het station naar het restaurant, een weddenschap op zijn favo riete voetbalclub en het doorge ven van tussenstanden van de wedstrijd. „Ondertussen stuurt hij zijn geliefde ook nog een e- mail waarin hij andermaal zijn liefde betuigt. Zo zal de moder- Directeur Thexton (links) van British Telecom en Telfort-bestuurder Fuykenschot. foto cpd roland de bruin ne mens met zijn mobiele tele foon omgaan", voorspelt Thex ton. De ondersteuning komt tegelij kertijd van een vaste en een mobiele website, Genie gehe ten. De eigenaar is overtuigd van het vernuft dat de gebrui kers wordt geboden. Thexton (37) ziet het helemaal zitten en houdt van gewaagde voorspel lingen: „Binnen vijfjaar gebrui ken een miljard mensen hun draagbare telefoon voor mobiel internet." De vaste computer heeft vol gens hem zijn langste tijd ge had. „Binnen driejaar internet ten meer mensen mobiel dan per computer. Alledaagse zaken als bankieren en e-mailen zul len meer en meer met de mo biele telefoon worden afgehan deld." Om vaste en mobiele telefoon, Internet en fax te combineren en naadloos in elkaar over te la ten lopen, ontwierp BT Genie. Telefoons van Telfort, waarmee mobiel op Internet kan worden gesurfd (WAP-telefoons) krijgen een verbinding met dezelfde si te. Spraakprogamma's zetten gesproken tekst in geschreven tekst om en andersom. De informatieverslaafde klant hoeft geen minuut meer zonder internet te zitten en is dag en nacht bereikbaar, ook voor e- mails. Ook als hij geen compu ter bij de hand heeft, kan de elektronische post of een bin nengekomen fax worden ge controleerd. Met een apparaat je dat in de binnenzak past. Alle vormen van communicatie smelten als het aan Telfort ligt samen in een multifunctionele draagbare telefoon. Wereldwijd investeert BT een half miljard gulden in de introductie van de website. „Na Nederland'volgen Duitsland, Frankrijk, Spanje en een aantal landen in het verre oosten", zegt Thexton. „De kosten worden in de toe komst terugverdiend via de mi nuten die de klant belt, de 'air- time'. Hoe meer communicatie, hoe beter. Vanaf een computer kunnen gratis tekstberichten naar een mobiele telefoon wor den gestuurd. Aan het beant woorden daarvan verdienen wij. Daarnaast zorgen adverten ties op de website." Vanaf vandaag bestookt Telfort, dat zevenhonderdduizend abonnees heeft, Nederland met een grote reclamecampagne. „We richten ons in het eerste stadium op jongeren en de jon ge professionals, mensen die beroepshalve veel met commu nicatie hebben te maken", zegt Telfort-bestuurder Fuyken schot. apeldoorn andré horlings De liberalisering van de energiemarkt, ui terlijk op 1 januari 2004, levert de consu ment per jaar drie gulden voordeel op. Dat bleek toen minister Jorritsma (economi sche zaken) een wetvoorstel naar de Twee de Kamer stuurde om onrendabele stroom- contracten uit het verleden op te ruimen. Stadsverwarmingsprojecten en kolenver- gassersinstallaties werden immers gefinan cierd in de veronderstelling dat de overheid het monopolie op de energietarieven zou behouden. Aanvankelijk was berekend dat een vrije energiemarkt een voordeel van 28 gulden per jaar op zou leveren. Nu de kosten wor den afgewenteld op de kleingebruiker, met een toeslag van maximaal 25 gulden per huishouden per jaar, blijft daar drie gulden van over. „De liberalisatie is niet bedacht om de prijs te laten dalen, maar ook om de consument meer service te geven en vrij te laten kiezen", aldus de bewindsvrouw in haar toelichting. Het enthousiasme voor die 'vrije energie markt' is door die meevaller van nog geen cent per dag niet merkbaar toegenomen. Bovendien kunnen de meeste consumen ten zich er nog nauwelijks een voorstelling van maken hoe ze straks thuis kunnen pro fiteren van bijvoorbeeld goedkoop gas uit Groningen en voordelige stroom uit Lim burg. „Tpch biedt de vrije energiemarkt aanzienlijk grotere voordelen", verwachten de directieleden Van der Tempel en Huis kes van de website GasWaterLicht.net. Dit werd een half jaar geleden in het leven ge roepen om via internet 'door bundeling van krachten één front te vormen naar de energie-aanbieders'. „We spelen hen tegen elkaar uit en bedingen zo de scherpste prij zen", aldus Huiskes. Het voordeel voor de consument zal vol gens Huiskes en Van der Tempel aanzien lijk groter zijn dan de drie gulden die door Jorritsma in het vooruitzicht is gesteld. „In een vrije markt zijn klanten niet meer van zelfsprekend. Ze hebben de vrijheid om naar de concurrent over te lopen. Dat baart de energiebedrijven terecht zorgen." GasWaterLicht.net is opgericht om de krachten te bundelen en aan 'powershop- ping' te doen. Huiskes: „Het verlies van één klein- of grootgebruiker zal op een energie maatschappij geen indruk maken. Wan neer tienduizend klanten samen naar de concurrent dreigen over te stappen valt er ongetwijfeld wél over de tarieven te pra ten." Huiskes: „GasWaterLicht.net wil een bron van informatie zijn over wat er precies staat te gebeuren. We overleggen met ener gieleveranciers en nemen bij wijzigingen voor de klant de administratieve romp slomp over." SUGAR LEE HOOPER Leeftijd: 52 Beroep: entertainer Burgerlijke staat: eerste homo huwelijk ter wereld met Andrea Kinderen: vier jongens, een kleinzoon Auto: Mercedes Benz Hobby's: 'mijn beestjes', het gezin, geluidsbanden opnemen DEN HAAG JANNEKE WILLEMSE Zingen, zingen en nog eens zin gen, dat doet Sugar Lee Hoo per. Maar zangeres wil ze zich zelf niet noemen. „Ik ben meer een entertainer." Zo'n zes keer per week treedt ze op. Waar dat is, maakt haar niet uit. Op de camping, op televisie of bij di plomaten: overal maakt Hooper er een feestje van. Een week of vier geleden deed Hooper haar laatste aankoop: een digitale camera. Aanleiding was de geboorte van haar eerste kleinkind. Ze heeft inmiddels al heel wat plaatjes van hem ge schoten. ,,!k stop zo'n schijfie in een dingetje en dan kan ik de foto's printen. De kwaliteit is mooier dan van een gewone fo to, dat wil je niet geloven." De camera kostte ongeveer 3.000 gulden. De computer met toe behoren kwam op bijna 5.000 gulden. Hooper wordt bij haar optre dens begeleid door muzikan ten, maar zingt ook vaak met een geluidsband. Die banden maakt ze zelf. „Daar ben ik heel goed in, zegt iedereen altijd." Haar opnameapparatuur is dan ook 'het beste wat er is'. En niet het goedkoopste. Hooper moest er vijf jaar flink voor spa ren, maar heeft nu sinds vier foto cpd jaap rozema jaar een kleine studio ter waar de van 100.000 gulden in huis. Haar beste aankoop ooit, zegt ze zelf. De kaalgeschoren artieste heeft nooit ergens spijt van. „Zo zit ik niet in elkaar." Een miskoop kan ze zich daarom niet herin neren. „Ik ben iemand, ik duik altijd eerst ergens in voor ik het koop. Dat moet ook wel. Het is toch niet dat het niks kost." Een van haar hobby's is het zorgen voor haar 'beestjes'. Hooper heeft twee papegaaien (een ara en een kaketoe), drie honden, een manke eend die is komen aanlopen, vissen en kip pen. Soms heeft ze wel tien honden in huis, van mensen die ze kwijt willen. De kippen redde ze van kinderen die de kuikens als tennisbal gebruik ten. „Als ik dat zie, word ik gek! Dan krijg ik echt moordzin!" Haar bestedingstip: „Geef geld aan de dierenbescherming." Al twintig jaar is Hooper be schermvrouwe van de stichting. Vooral de asiels zouden volgens haar meer geld moeten krijgen. „Kijk, als je nou 3.000 gulden voor een hond over hebt, geef dan ook wat aan het asiel. Het kan altijd gebeuren dat een hond weg moet door geldge brek of voor de kinderen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7