'Palestijnen stellen eigen staat toch uit' ?r>«f President Wahid bezorgt Megawati lastig dilemma Poetins hang naar uitersten is verontmstend Buitenland Pakistan belooft hulp aan rebellen Kashmir Politie in Los Angeles op oorlogssterkte Nieuw leiderskoppel Nieuwe doctrine Milosevic Extreem-rechtse trekjes Britse pedofielen-jagers [DAG 14 AUGUSTUS 2000 20(1 lly-team' stopt met varkens f^RGH^ Wetenschappers van het Roslin-instituut in Edin- S bekend van het gekloonde schaap Dolly, staken hun on- sq eksprogramma met genetisch aangepaste varkens. Deze i zouden organen kunnen leveren die in mensen kunnen in getransplanteerd. Volgens de Britse zender BBC heeft lerikaanse geldschieter Geron Bio-Med zich teruggetrok- par mdat de vrees bestaat dat via dergelijke transplantaties ireni ;ende virussen bij mensen terecht kunnen komen. Een to.a Ivoerder van Roslin zegt teleurgesteld te zijn. De beslissing n domper op de hooggespannen verwachtingen dat die- ior transplantatiedoeleinden bij mensen praktisch ge- zouden kunnen zijn, meent hij. Hij erkent overigens dat (gelijkheid bestaat dat tot dusver onbekende virussen via jeheten xenotransplantatie in het menselijk lichaam kun- jmen. ea's smijten niet meer met modder Kranten, radiostations en televisiezenders in en Zuid-Korea zullen elkaar niet langer voor rotte vis ken. Tientallen mediaorganisaties uit beide delen van het anse schiereiland zijn dat overeengekomen tijdens een ikomst in de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang. De i in het stalinistische Noord-Korea en het kapitalistische Korea vormen al tientallen jaren de frontlinie in de ideolo- oorlog tussen beide staten. Sinds de historische bijeen- tussen de presidenten van de Korea's in juni lijkt de rela- ..jhk te verbeteren. De media hebben zelfs besloten in voor- 1 nde gevallen met elkaar samen te werken. Noord- en Korea zijn formeel nog steeds in oorlog met elkaar. lerikaanse kernbom ligt in zee' »en Voor de kust van Groenland ligt een kernbom van in zee. Dit beweert het Deense blad Jyllands Posten op ba il een onderzoek door oud-werknemers van een Ameri- e militaire basis op het eiland. De bom zou afkomstig zijn en B-52 bommenwerper die in 1968 bij de vliegbasis Thule itortte. Het vliegtuig had vier waterstofbommen aan boord, ins Washington zijn alle bommen geborgen. Het onder van de oud-werknemers van Thule, die volgens Jyllands n geheime documenten wisten te bemachtigen, wijst ech- tdat 'bom 78252' nooit is teruggevonden. Het geldt als ze- it het wapentuig niet is ontploft. De affaire kan opnieuw risis in de defensierelatie tussen Denemarken en de VS op en. De Amerikanen willen de Deense kolonie gebruiken lun omstreden raketschild. iental bom Moskou stijgt tot twaalf w; Het dodental van de bomaanslag van afgelopen dins- Moskou is gestegen tot twaalf. De bom ontplofte in een drukste ondergrondse passages van de Russische hoofd leven mensen werden op slag gedood, er vielen meer dan itig gewonden. De politie zei nog geen enkel spoor van de s te hebben. Eerder waren twee mannen gearresteerd, die bleken niets met de zaak te maken te hebben. De ver- ïg gaat volgens de autoriteiten uit naar Tsjetsjeense extre- n. Het onderzoek concentreert zich op drie voortvluchtige ichten, die door ooggetuigen kort voor de explosie op de ste plek waren gezien. ee Iraanse schrijvers opgepakt tN_t Een Iraanse rechtbank heeft afgelopen weekeinde hervormingsgezinde schrijvers laten oppakken, die net igieuze mediaprijzen hadden gewonnen. Ebrahim Nabavi zaterdag naar de gevangenis gebracht, op het moment dat erd uitgeroepen tot beste satiricus van het land. De schrij- lohammad Ghoochani werd gisteren opgesloten, een dag thij was onderscheiden als beste politieke schrijver. Vorige werden al drie andere schrijvers en journalisten opgepakt ns belediging van de islam, een veelgebruikte beschuldi- tegen hervormingsgezinde schrijvers. De Iraanse justitie is nden van conservatieve geestelijken, die in een bittere ïtsstrijd zijn verwikkeld met de hervormingsgezinden. itsers betogen tegen rechts geweld hen-zwickau Duizenden Duitsers hebben afgelopen week- tegen het rechts-extremisme in de Bondsrepubliek gede- streerd. In het Oost-Duitse Zwickau betoogden gisteren veer tweeduizend mensen, zaterdag waren in München uizend mensen de straat opgegaan. De burgemeester van eierse hoofdstad spoorde de inwoners aan tot tolerantie, lakte de vreemdelingenhaat en het geweld van rechts. In kau hadden talrijke organisaties en vakbonden tot de de- stratie opgeroepen. De burgemeester stelde dat de mensen ten leren niet meer te zwijgen. Zij dienen zich tegen de in- Ivan extremistische geweldplegers te verzetten. De stad ;en tegenbetoging van de extreemrechtse NPD verboden. Irust over mogelijke gevaren soja Twee deskundigen in de VS hebben aan de alarmbel ikken over mogelijke gevaren van het eten van soja. Ze bre- tnet het standpunt van hun werkgever, de federale voedsel- ingsdienst, die stelt dat soja ongevaarlijk is, en zelfs positie- Fecten heeft. De deskundigen noemen 28 onderzoeken uit blijkt dat soja vergiftigend kan werken. Zij waarschu- voor zogeheten isoflavonen, een met het vrouwelijke hor- n oestrogeen vergelijkbare groep stoffen, die veel in soja komen. Isoflavonen helpen het cholesterolgehalte te veria- en verkleinen het risico op bepaalde vormen van borstkan- Niet alle effecten zijn echter positief, zo blijkt uit de onder en. De dissidenten stellen dat soja de kans kan verhogen ersenbeschadiging, geboorte-afwijkingen en vormen van tkanker die door oestrogeen juist worden gestimuleerd. lili heeft genoeg van zaak-Pinochet nas. Het dagblad hield een telefonische enquête onder (achthonderd personen. Het onderzoek is gehouden na de •raak van het hooggerechtshof van vorige week. De rechters lalden toen dat de oud-juntaleider niet langer parlementai- ischendbaarheid geniet, en kan worden vervolgd voor mis- *n tijdens zijn regime (1973-1990). De helft van de geënque- p len (49,9 procent) blijkt het met de rechters eens. Zo'n 34,7 ent vindt dat Pinochet verder verschoond had kunnen blij- van strafrechtelijke vervolging. Circa 54 procent van de on- raagde Chilenen is van mening dat Pinochet voldoende ge- is om terecht te staan. chtbrug voor gratis sterilisatie De Britse liefdadigheidsinstelling Marie Stopes Inter nal (MSI) biedt Franse mannen de gelegenheid zich gratis nden te laten steriliseren. Die ingreep is in Frankrijk verbo- Het opzettelijk toebrengen van blijvend letsel is er straf- Speciaal voor de Franse klanten ontwikkelde de organisa- an ook een 'sterilisatiepakket', inclusief retourtje Londen, is actief in dertig landen, en houdt zich bezig met onder t geboortebeperking en abortus. Een 47-jarige Fransman t zich als eerste gemeld voor de 'luchtbrug'. Het steriliseren vrouwen is in Frankrijk wel toegestaan omdat het hierbij zou gaan om een onherstelbare ingreep. iegtuigongeluk in Congo: 27 doden !asa^ Een Antonov-vrachtvliegtuig is zaterdag verongelukt ongo. Alle 21 passagiers en de zes bemanningsleden kwa- 'daarbij om het leven, zo meldde de Congolese staatstelevi- jsteren. Het ongeluk gebeurde bij Tshikapa, een diamant- trum in de zuidoostelijke provincie Kasai. De nationaliteit de inzittenden van het toestel is nog niet bekend. Volgens zegsman meldde de piloot dat hij problemen had met een de motoren van het Russische vliegtuig. De verkeerstoren 'at hij het toestel aan de grond moest zetten, maar de piloot ïr de voorkeur aan terug te keren naar de hoofdstad Kinsha- fervolgens stortte het neer. jakarta theo haerkens CORRESPONDENT Vice-president Megawati Soekarnoputri krijgt de dagelijkse leiding van de Indonesische regering. President Abdurrahman Wahid besloot hiertoe na harde kritiek van het Raadgevend Volkscon gres. De taakoverdracht betekent het einde van de one-man-show van Wahid, maar een lastig di lemma voor Megawati. Het is nog niet duidelijk hoe de nieuwe taken van de vice-president precies worden ingevuld. Haar Strijdende Democratische Partij Indonesië (PDI- P) heeft hoog ingezet en wil dat Megawati mede bepaalt hoe het kabinet, dat drastisch wordt ge wijzigd, er straks gaat uitzien. Ze moet op zijn minst een veto krijgen bij de benoemingen, vin den haar adviseurs. Er wordt nog volop onder handeld over de taken die behoren bij het van dag tot dag leiding geven aan de regering. Hoort daar bijvoorbeeld bij dat Megawati het leger op drachten mag geven, of is dat voorbehouden aan de president? Welk resultaat er ook uit de bus rolt, op voorhand staat in elk geval vast dat Me gawati bestuurlijk onervaren is en politiek niet geldt als erg geslepen. Haar nieuwe taken leveren haar daarom een lastig dilemma op. Ze kunnen haar en haar kansen op het begeerde president schap in 2004 maken èn breken. De discussie behelst overigens niet alleen de in houd van de over te dragen taken. Veel debat is er ook over de manier waarop die afspraak moet worden vastgelegd. Het Volkscongres wil niet dat de president zich ineens weer gaat bemoeien met zaken die hij zojuist heeft overgedragen. „Wat weerhoudt de president ervan om een mi nister op te bellen als hij dat wil? Welke minister zal weigeren om te komen, als de president hem dat opdraagt?", schetst politiek analist Dewi For- tuna Anwar de moeilijkheden die kunnen ont staan als de kwestie niet goed wordt geregeld. Wahid wil de overdracht vastleggen in een presi dentieel decreet. Maar veel volksvertegenwoordi gers vinden dit te mager. Zo'n decreet kan hij im mers in een handomdraai herroepen. Zij vinden daarom dat het Volkscongres zelf een decreet moet uitvaardigen. Dat maakt terugdraaien van de afspraak een stuk lastiger. Maar Gus Dur, zoals de president meestal wordt genoemd, wil daar niet aan. Hij vindt dat dit in strijd is met de grondwet. Die bepaalt dat de pre sident aan het hoofd staat van de staat èn van de regering. De president blijft dus verantwoorde lijk. Daarom verklaarde Wahid afgelopen vrijdag nog eens dat hij 'geen bevoegdheden aan Mega wati overdraagt, maar slechts taken'. Ook liet hij weten een coördinerend minister te willen be noemen om haar te assisteren. Dat lijkt een vari ant op een eerder plan om een premier te benoe- Nieuwe datum 15 novembergekozen De Palestijnen houden niet langer vast aan het koste wat kost uitroepen van een Palestijnse staat op 13 septem ber, de dag waarop er een eind komt aan de looptijd van de Oslo-akkoorden. Volgens Israëlische onderhandelaars hebben ze nu 15 november als nieuwe datum gekozen. tel aviv ad bloemendaal correspondent President Arafat zou na een uit gebreide rondreis langs belang rijke hoofdsteden tot de con clusie zijn gekomen dat er op dit moment weinig animo is voor het aanknopen van officië le betrekkingen met een eenzij dig uitgeroepen Palestijnse staat. Niet alleen de VS en Isra el, maar ook de EU en-Rusland willen dat er verder wordt on derhandeld. Ook in de Arabische wereld is Arafat gewezen op de risico's van het uitroepen van een staat zonder steun. President Muba rak van Egypte zei gisteren dat de Palestijnen de stichting 'waarschijnlijk zullen uitstellen' om een confrontatie met Israël te voorkomen. De president zou betrokken zijn bij pogingen om een compromis te bereiken voor de status van Jeruzalem. Het compromis zou de kwes tie van de soevereiniteit over Je ruzalem onbeantwoord laten, en uitgaan van praktische rege lingen. Mubarak zou streven naar overeenstemming vóór 6 september, als in New York de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties begint. Ook in de Palestijnse onder handelingsdelegatie wordt niet meer gesproken over eenzijdige maatregelen. Hoofd-onderhan- delaar Erakat voorziet 'zeer in tensieve onderhandelingen'. Aan een topconferentie kan pas weer worden gedacht als alles goed is uitgewerkt, zei hij giste ren. Israël wil wel snel een nieuwe top om het vredespro ces te redden. „Waar ook maar de geur of de smaak van vrede hangt, zijn wij erbij", zei minis ter van regionale samenwerking Peres zaterdag. In Madrid herhaalde de nieu we Israëlische minister van bui tenlandse zaken Ben-Ami dat zijn land eigen eenzijdige maat regelen zal nemen als Arafat zonder Israëlische steun een Palestijnse staat uitroept. Hij zei dat zo'n stap 'onherstelbare schade' zal toebrengen aan het vredesproces. ISLAMABAD-NEW DELHI DPA-Rtr-ANP De moslimrebellen in het In diase deel van de omstreden re gio Kashmir kunnen, rekenen op 'diplomatieke, politieke en morele ondersteuning' van Pa kistan. Dat staat in een rede die de sterke man van Pakistan, ge neraal Musharraf, vandaag houdt. Zijn uitspraak komt na dat gisteren zeker 23 mensen werden gedood bij geweld in Kashmir. In dezelfde toespraak zegt Musharraf dat hij in de toekomst in vrede met India wil leven. De kwestie-Kashmir ligt ui terst gevoelig in de relatie tus sen de kernmogendheden Pa kistan en India. Beide staten claimen het gebied, dat sinds 1949 provisorisch is verdeeld. India en Pakistan hebben om Kashmir twee keer oorlog ge voerd. In de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir vechten is lamitische guerrillastrijders voor aansluiting van Indiaas Kashmir bij Pakistan. De grootste islamitische ver zetsbeweging in het Indiase deel van Kashmir, Hizbul Muja- hideen, stelde zich gisteren ver antwoordelijk voor een aanslag waarbij zeker vijf Indiase grens bewakers omkwamen. De In diërs werden gedood toen hun voertuig op een landmijn reed. Korte tijd later vond in de di recte omgeving een tweede ex plosie plaats, waarbij zeker een agent van de grenspolitie de dood vond. Veertig agenten raakten gewond. Het Indiase ministerie van defensie ver klaarde later dat tien militante moslims waren gedood bij een gevecht in de bergen van Jam mu en Kashmir. Bij losse inci denten zouden er nog zeven zijn BELGRADO AP De Joegoslavische president Milosevic heeft een nieuwe mi litaire doctrine opgesteld voor het Joegoslavische leger, om zo de eenheid van Servië en Mon tenegro te bewaren. Het leger maakte dat zaterdag bekend, maar zei verder niets over de inhoud. De nieuwe militaire richtlijnen zijn gebaseerd op Los Angeles beleefde gisteren de eerste demonstratie al. Activisten eisten dat het vonnis tegen de ter dood veroordeelde Mumia Abu-Jamal niet i wordt voltrokken. foto afp hector matA LOS ANGELES AFP De politie van Los Angeles is sinds gisteren nagenoeg op oorlogssterkte in verband met de conventie van de Democra tische Partij die er vandaag be gint. De 4.368 gedelegeerden zullen Al Gore aanwijzen als de kandidaat van de Democraten voor de komende presidents verkiezingen en Joseph Lieber- man als kandidaat voor het vi- ce-presidentschap. Van de ongeveer 9.300 poli tieagenten die de stad telt zijn er zo'n tweeduizend belast met de veiligheid van de conventie. „Dat is bijna één politieman op de hoek van elke straat", aldus een woordvoerder. Gisteren bleef het nog rustig rond het Staples Center, het thuishonk van de Los Angeles Lakers, waar de bijeenkomst wordt ge houden. Veel straten zijn afge sloten, en rond het hele Staples Center is een metalen barrière in de grond gezet. De langdurige campagne voor de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten beteke nen dit jaar recordinkomsten 'Mambo No.5' zonder Monica LOS ANGELES Rtr-ANP Na de opzwepende 'Macarena' van vier jaar geleden hebben de Democraten ook tijdens deze conventie gekozen voor een zuidelijk getint nummer dat de gaten tussen de sprekers moet vullen. Lou Bega's 'Mambo No.5' is die eer te beurt gevallen, maar wel in een iets aangepaste versie, aldus het weekblad Time. Het zinnetje 'a little bit of Monica in my life' is er door conventieproducent Gary Smith uitgehaald, omdat het zou kunnen verwijzen naar de Moni ca Lewinsky-affaire, en die ligt toch al zo zwaar op de maag van het campagneteam van Al Gore. Welke woorden er voor in de plaats komen, is nog niet bekend. Het nummer van Lou Bega was het afgelopen jaar een grote hit in de VS en Europa. Omdat het zo bekend is en bovendien lekker in' het gehoor ligt, is het nummer uitgekozen als strijdlied. voor de talrijke lokale Ameri kaanse tv-stations. Volgens een schatting brengt de verkoop van zendtijd voor politieke spotjes zo'n 1,3 miljard gulden in het laatje. Tijdens de vorige race om het Witte Huis in 1996 ging het om 892 miljoen, meldt het Amerikaanse blad Variety. De hoge inkomsten zijn een direct gevolg van een trend die in 1996 werd gezet door het campagneteam van Clinton. Het stak vooral geld in com mercials op lokale zenders in gebieden waar potentieel veel stemmen te winnen waren. Dat is ook de reden waarom de 'Grote Drie', de belangrijkste Amerikaanse landelijke net works', tot dusver nagenoeg zijn genegeerd door de manne tjesmakers van de presidents kandidaten. 'de vastbeslotenheid van de Servische en de Montenegrijnse bevolking om hun soevereini teit, territoriale integriteit en onafhankelijkheid te verdedi gen en hun grondwet te hand haven', aldus een verklaring. Servië en Montenegro vormen samen Joegoslavië. De nieuwe doctrine is een waarschuwing aan Montenegro, dat zich wil afscheiden van Joegoslavië. Paramaribo In Paramaribo zijn zaterdag de nieuwe Surinaamse presi dent Ronald Venetiaan (rechts) en vice-president Jules Ajodhia be ëdigd. foto anp edward troon LONDEN ANP Een van de Britse groeperingen die de afgelopen tijd acties or ganiseerde tegen vermeende pedoseksuelen is geliëerd aan een extreem-rechtse organisa tie. De Nationale Democraten onderhouden op internet de Paedophile Watch. Daarop worden namen en adressen van vermeende pedofielen vermeld Ook verspreid de organisatie waarschuwingspamfletten bij de buren van deze mensen. Achter de Nationale Democra ten zitten vroegere leden van het extreem-rechtse Nationale Front. Dat meldde de krant Sunday Telegraph gisteren. Volgens het blad lijkt ook de organisatie An timatter banden te hebben met uiterst rechtse groeperingen. Antimatter organiseerde acties waarbij zeker twee onschuldige mensen uit hun huis werden gedreven. Sinds eind vorige maand is in Groot-Brittannië een jacht op pedofielen gaande. Die begon na publicatie in het boulevard blad News of the World van lijs ten met namen van veroordeel de zedendelinquenten. Aanleiding daarvoor was de moord op het 8-jarige meisje Sarah Payne. Een prominent activiste te gen pedofielen in Portsmouth was afgelopen vrijdag zo druk met een tv-interview dat ze haar kind uit het oog verloor. Het driejarige jongetje werd drie blokken verder naakt op straat gevonden. Buurtbewo ners ontfermden zich over het kind en waarschuwden de poli tie, zo meldde The Times zater- dag moskou frank hendrickx CORRESPONDENT Het is vandaag honderd dagen geleden dat Vladi mir Poetin in het Kremlin officieel het ambt van president aanvaardde. De voormalige KGB-agent heeft zich niet onbetuigd gelaten. Hij dreef de onder Jeltsin zeer invloedrijke gouverneurs in de hoek, zegde de machtige oligarchen de wacht aan en sleepte een drastische belastinghervor ming door het voorheen opstandige parlement. Poetins populariteit is naar ijle hoogte gestegen, maar zijn hang naar uitersten is verontrustend. Aan daadkracht heeft Poetin geen gebrek. De gouverneurs van de 89 provincies moesten na een korte machtsstrijd een deel van hun be voegdheden afstaan. Door ze hun zetel te ontne men in de Federatieraad, de Russische Eerste Ka mer, heeft Poetin zijn greep op de lokale baron nen verstevigd. Hij heeft inmiddels een instantie opgericht die er over moet waken dat in het hele land dezelfde regels gelden, iets wat nu mede door de eigenzinnige gouverneurs niet het geval is en wat volgens economen een van de belang rijkste redenen is voor het slechte investeringskli maat. Vervolgens opende Poetin de aanval op de oligarchen. Een reeks invallen bij het selecte groepje machtige zakenmannen moest duidelijk maken dat de tijd van privileges voorbij is. De oli garchen hebben voor dumpprijzen de belangrijk ste staatsbedrijven in handen gekregen, maar dragen weinig bij aan de welvaart in Rusland. De enorme kapitaalvlucht, zo'n twintig miljard dol lar per jaar, is voor een deel aan hen toe te schrij ven. Poetin zal de omstreden privatisering niet terugdraaien, maar hij verwacht wel dat de oli garchen zich voortaan aan de regels houden. Een derde wapenfeit is de herziening van het be lastingstelsel. De fiscale druk op bedrijven wordt per 1 januari flink verlicht, onder meer door de omzetbelasting van vier procent terug te brengen naar een procent en door de sociale afdrachten te versimpelen. Rusland introduceert bovendien als eerste grote land een uniform tarief voor de inkomstenbelas ting. De lage flat-tax van dertien procent moet ertoe leiden dat de burgers eindelijk hun werke lijke inkomen gaan opgeven. Hiermee hoopt de regering te worden verlost van de befaamde grij ze economie. Eenduidige regelgeving in heel Rusland, plus een zakenwereld die zich daaraan houdt, plus een einde aan de grijze economie is minimaal vijf procent'economische groei per jaar. Dat lijkt ongeveer de gedachtengang van Poetins regering. Het is prachtig als dat uitkomt, maar garanties dat het land plotseling bestuur baar wordt, zijn er niet. Het is vooral de vraag hoe Poetin op tegenslagen zal reageren. De voor tekenen zijn niet onverdeeld gunstig. De president vertoont een hang naar uitersten. Dat blijkt het duidelijkst uit het extreme geweld in Tsjetsjenië. Hij volhardt hierin, hoewel een op lossing voor het conflict verder weg lijkt dan ooit. Poetin presenteert zich daarmee als een man die tegen elke prijs doorgaat tot het bittere einde. De bomaanslag in Moskou van vorige week toonde echter nogmaals aan hoe kwetsbaar Rusland is. Poetins houding tegenover de pers is evenmin hoopgevend. Hij zegt weliswaar voorstander van onafhankelijke media te zijn, maar heeft daarvan in de praktijk nooit iets laten merken. Integen deel. De invallen bij het onafhankelijke Media- Most en de arrestatie van de mediamagnaat Goesinsky zijn een veeg teken. Onthullend zijn verder de opmerkingen die hij in zijn boek Uit de eerste hand maakt over de jour nalist Babitsky, een criticaster van de Tsjetsjeen se oorlog. Poetin: „Babitsky werkte direct voor de vijand. Het is zinloos hem te executeren, maar vijf van onze soldaten terugkrijgen in ruil voor hem - ik denk dat dat zeer zinvol is." Hieruit spreekt geen grote voorliefde voor het vrije woord. Het is te hopen dat deze extreme kant van Poetin niet de overhand krijgt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5