Britse hooligans houden hevig huis in Arnhem Nederland nog vrij van varkenspest 5.18 1.39 Binnenland CTB wil voorrang nieuw landbouwgif Spoedberaad over wagons Heet weekeinde, lege strandhuisjes Garnalen pellen in stijl dag 14 augustus 2000 k ital samenwonenden verdubbeld urg Samenwonen wordt steeds gewoner. Ten opzichte 90 is het aantal ongehuwde samenwoners in Nederland jbeld tot 1,3 miljoen. Jongeren wonen tegenwoordig eerst dje alleen en gaan daarna samenwonen alvorens te trou- 'roeger was dat anders. Begin jaren zeventig had van elke )- tot 24-jarigen er één samengewoond. In de jaren ne- was dit rond de driekwarten nu hebben negen van de Je? uiden tussen 25 en 29 jaar eerst samengewoond. Jonge- chten andere waarde aan samenwonen dan de wat oude- Jerlanders. Op jonge leeftijd wordt 'het hokken' gezien als iort proefhuwelijk. Van deze jongeren verwacht 80 pro- de toekomst te gaan trouwen. Ouderen zien samenwo- een volwaardig alternatief: bijna driekwart van de 35 tot "Tige samenwonende vrouwen denkt in de toekomst dan et meer te trouwen. t V( w jn begint esoterische winkel dam» Ronald Jan Heijn, de oprichter van Oibibio, later o, dat failliet ging, maakt een nieuwe start. Heijn wil in mber een winkel met esoterische boeken en cd's openen Amsterdamse Zeedijk. Heijns spirituele centrum Oininio P sterdam ging in januari failliet, nadat ook vestigingen in 'gen, Groningen en Roermond de deuren moesten sluiten, had toen al een huurschuld van 1,3 miljoen gulden bij de 1 igbouwvereniging. De totale schuld van het new-age cen- werd geraamd op 7 miljoen. iter verdrinkt in singel Een Tilburgs jongetje van 2 jaar is zaterdagavond ver- j1 en in de Middelrodesingel in zijn woonplaats. Hij was vol- le politie tegen acht uur bij de singel aan het spelen toen itseling in het water viel. Een 11-jarig neefje en een 15-ja- ichtje die in de buurt waren, konden hem even later op de ilen. Reanimatie van omstanders en later GGD-personeel t echter niet meer baten. De peuter overleed in het Twee- J nziekenhuis in Tilburg. itie vindt lijk in tuin iven» De Eindhovense politie heeft zaterdag in de tuin een woning het lichaam gevonden van een 47-jarige Het slachtoffer is doodgeschoten. De politie heeft de 29- bewoner van het pand aangehouden, die inmiddels het ijf heeft bekend. Vrijdag arresteerde de politie de verdach- een fietsendiefstal. In verband met geruchten besloot de een dag later een huiszoeking te verrichten. Daarbij is offelijk overschot gevonden. Hoe lang de man daar begra- eeft gelegen, is niet bekend. - een vermiste zeilers geborgen iiDERDe lichamen van drie van de vier vermiste opvaren- f an het vergane Engelse zeiljacht Tuila zijn zaterdag in de L jor Den Helder en Texel opgevist. Een grootscheepse ictie naar de vierde opvarende heeft niets opgeleverd. Za- gmorgen rond half acht meldde een Texelse sportvisser die ien bootje voor de kust van het eiland voer aan het Kust- tcentrum in IJmuiden de vondst van een stoffelijk over- Kort daarop meldde dezelfde sportvisser een tweede stof- overschot. Vervolgens werd een grootscheepse zoekactie uw gezet en werd een derde lichaam gevonden. De vier j: s werden eind juli als vermist geregistreerd nadat ze met a acht vanuit Amsterdam naar Engeland waien vertrokken. 11 wee dagen durende zoekactie leverde toen niets op. lende rottweiler afgemaakt Een 40-jarige Brunssumer is zaterdagmorgen ernstig id geraakt aan zijn rechterbeen na een beet van een rott- Vanwege de omvang en diepte van de wond moest het 1 toffer in het ziekenhuis worden opgenomen. De man 1 samen met zijn kinderen op straat toen een 19-jarige vmet haar aangelijnde rottweiler voorbijliep. Zonder aan- direct heeft laten inslapen. r, inje wint vuurwerkfestival HNGENSpanje is de winnaar van het Internationale werk Festival Scheveningen 2000. Op de tweede plaats ein- a Nederland, derde werd Italië. Vorig jaar werd Nederland u{ e. Het festival werd dit jaar door een record aantal mensen rht: 375.000. De afgelopen drie dagen lieten teams uit zes re Europese landen al zien wat zij in huis hebben. Iedere d was de hemel boven Scheveningen rond 22.00 uur en uur een kwartier lang vervuld van kleuren en knallen. Het verk werd nauwlettend in de gaten gehouden door politie andweer. ind in vijf bedrijfspanden Son Op het industrieterrein Ekkersrijt in het Brabantse Son, op ens met de gemeente Eindhoven, hebben vannacht vijf be- panden in brand gestaan. Het vuur is ontstaan bij een be- in kantoorartikelen. Persoonlijke ongelukken hebberi zich roorgedaan. Nadat de brand was uitgebroken bij het bedrijf intoorartikelen is het overgeslagen naar twee naastgelegen len. Van de andere bedrijven zou het in ieder geval gaan en onderneming in verpakkingen en twee autobedrijven, dstichting wordt niet uitgesloten. Ons recept t/m woensdag Italiaanse varkenslapjes IIBIoemkool er stuk, van hVarkensfiletlapjes stuks, per kilo, van - tor 1.99 17.90 rand'ltalia pesto olive, di verdure, alia genovese of rosso, /i q Q »t 190 gram, van -&9ST voOr ^r.l/ irveertip: beleg de varkenslapjes met een plakje uwe (Parma)ham en bestrijk de ham met groene sto. Rol de lapjes op en steek ze met een prikker ist Bak ze rondom in ca. 20 minuten gaar. De brood en beleg dag halen, 2 betalen: ftZaanse snijder broden naar keuze, van TT ftCervelaat extra 00 gram, van Mogelijk aanklacht wegens poging tot doodslag ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten 'Moderne middelen sneller beoordelen HILVERSUM ANP arnhem anp De oefenwedstrijden in het betaalde voetbal lijken ook de aftrap te zijn voor nieuwe voetbalrellen. De politie van Arnhem hield zaterdagavond twaalf supporters aan van de Britse voetbalclub Tottenham Hotspur die drie mensen ernstig mishandelden ter gelegenheid van de wedstrijd tegen Vitesse. De Britse binnenlandse inlich tingendienst NCIS vreest dat het dit seizoen heel erg wordt met het voetbalgeweld. een 24-jarige man uit Kerkrade moesten het ontgelden. De vrouw werd met een tafelpoot geslagen, terwijl de man door de groep in elkaar werd ge ramd. Hij is met ernstige hoofd wonden in het ziekenhuis op genomen. De groep trok vervolgens naar het uitgaanscentrum, waar het tot vechtpartijen kwam. De gealarmeerde politie kon twaalf Britten in de leeftijd van 23 tot 39 jaar aanhouden. De politie De problemen in Arnhem be gonnen zaterdagavond rond ze ven uur, toen een groep van ongeveer twintig hooligans bij een café in het centrum met terrasmeubilair en bierglazen begon te gooien. Een 55-jarige Arnhemmer werd zonder aan leiding geslagen met stoelen. De mam moest naar het zieken huis voor behandeling. Ook een 23-jarige vrouw uit Heerlen en Enschedeërs tegen vuurwerk tijdens oudjaar enscheoe anp Inwoners van de regio rond En schede zetten massaal hun handtekening tegen het afste ken \ran vuurwerk tijdens de komende jaarwisseling. Het ac tiecomité Anti Vuurwerk 2000- 2001 heeft al 30.000 onderte kende; kaarten terugontvangen van de 100.000 die zijn ver spreid. Vriijdag bleek dat de gemeen te geien vuurwerkverbod kan in stellen tijdens de jaarwisseling. Een dergelijk verbod zou vol gens een gemeentewoordvoer der in strijd zijn met de wettelij ke regels. „We hadden een vuurwerkverbod een goede zaak gevonden, maar Enschede kan niet tegen de Europese wetten ingaan", begrijpt voor zitster Sannemann van het co mité:. „Met onze kaartenactie doen we daarom een moreel appèl op de mensen." De reacties op de actie zijn volgens haar overweldigend. „Hele families tekenen en op sommige kaarten staan echte noodkreten, bijvoorbeeld van de moeder van het vermiste meisje Marjolein Schreur." Sannemann gaat ervan uit dat tijdens de jaarwisseling nog wel vuurwerk klinkt in Ensche de. „Een vuurwerkvrije jaarwis seling is niet haalbaar, dat zien wij ook wel in. Maar als de Twentenaren dit jaar hun ver stand gebruiken, is het in ieder geval veel minder dan in andere jaren." ,wil beelden van bewakingsca mera's in de binnenstad bekij ken om de toedracht van de vechtpartijen te ontdekken. Mogelijk wordt de hooligans daarna poging tot mishande ling of zelfs poging tot doodslag ten laste gelegd. De Britse NCIS vreest aan het begin van het gewelddadigste voetbalseizoen sinds jaren te staan. Weliswaar is vorig jaar het aantal aanhoudingen van voet balcriminelen iets gedaald, maar de supporters worden steeds gewelddadiger en ze ge bruiken meer en meer wapens als messen en metalen staven. „Er zijn flink wat incidenten ge weest waar sprake was van een aanzienlijke hoeveelheid ge weld, wanorde en wapens" zei Bryan Drew van de NCIS giste ren op Sky Television. Volgens hem zijn de hooli gans steeds moeilijker grijpbaar omdat ze gebruik meiken van hightechapparatuur en tele communicatie. Videobewaking en politie-inzet in en bij de sta dions heeft ertoe geleid dat voetbalgeweld vaak ver van de stadions plaatsvindt of - met behulp van mobiele telefoons en e mail - wordt georgani seerd. Ook de beruchte veldslag bij Beverwijk tussen aanhan gers van Ajax en Feyenoord werd op die manier geregeld. Een ander aspect is volgens de NCIS dat de hooligans van tegenwoordig uit alle lagen van de bevolking komen. „Hoger opgeleide mensen kunnen er ook bij betrokken raken omdat ze hun werk afgezaagd vinden en omdat ze een uitlaatklep no dig hebben voor hun gevoelens van agressie", aldus Drew. Het College voor de Toelating van Bestrijdingsmiddelen (CTB) gaat de boordeling van land bouwgif anders aanpakken. Nieuwe, vaak minder vervuilen de bestrijdingsmiddelen moe ten volgens voorzitter Tommei voorrang krijgen. Zo hoopt het CTB bij te dragen aan een snel lere milieuwinst, aldus Tommei gisteren voor de radio. De slimme aanpak van het CTB bestaat eruit dat alle nieu we middelen met voorrang worden beoordeeld, terwijl de meest schadelijke middelen worden herbeoordeeld. Zo hoopt het CTB een inhaalslag te boeken. „Nieuwe middelen zijn bijna allemaal beter voor het milieu", aldus Tommei. „Oude middelen die nu nog zijn toegestaan, lopen bij een selectieve beoordeling de kans het eerst van de markt te ver dwijnen." vise» De berging van de vrijdagavond in Visé ontspoorde goederentrein met chemicaliën levert meer problemen op dan verwacht. Vrijdag avond ontspoorden vijf wagons voor chemicaliën. Dit weekeinde bleek het speciale pompsysteem van DSM ongeschikt om de op hun kant liggende wagons leeg te maken. Na spoedberaad gisteren werd besloten vandaag verder te praten. De enige oplossing lijkt echter het weer op de rails takelen van de ontspoorde wagons. Met dit scenario had in eerste instantie niemand rekening gehouden. Het zou inhouden dat de bergingswerkzaamheden veel langer gaan duren dan oorspronkelijk gepland en dat waarschijnlijk ook het internationaal treinverkeer tussen Maastricht en Luik gedurende een onbekend aantal dagen gestremd zal blijven. De bovenleiding van het spoor moet worden gedemonteerd om de operatie mogelijk te maken.foto anp wim vleghaar den haag anp Hoewel de uitslagen van de bloedmonsters pas over drie dagen bekend zijn, lijkt het er sterk op dat de varkenspest vooralsnog aan de Nederlandse varkenshouderij voorbij gaat. Desondanks blijft voorlopig het algehele import- en vervoers- verbod van Britse varkens van kracht. De Rijksdienst voor de keu ring van Vee en Vlees (RW) heeft 67 bedrijven onderzocht waar door de import van Britse varkens de afgelopen maanden mogelijk pestbacillen rond zwerven, maar bij geen enkel bedrijf werden varkens gevon den met pestsymptomen als lusteloosheid, hoesten, rode vlekken, diarree, koorts of ver lammingsverschijnselen. Voorzitter Van Gisbergen van de vakgroep LTO-Nederland bepleitte vrijdag om geïmpor teerde biggen, fokvarkens en runderen na aankomst in Ne derland enkele weken in qua rantaine te houden. Dat voor komt dat zieke dieren het Ne derlandse vee bespietten. Nu gebeurt dat niet. Het ministerie van Landbouw staat niet afwijzend tegenover dit idee als de landbouwsector zelf zou besluiten tot het op sluiten van landbouwdieren, totdat de incubatietijd van be smettelijke ziekten is verstre ken. Maar de Europese regels staan quarantaine momenteel niet toe bij export binnen Euro pa. LTO-Nederland wacht ook op een vaccin tegen varkens pest. De varkens kunnen dan ingeënt worden als de ziekte in de nabijheid uitbreekt. Zo'n vaccin is bijna klaar voor ge bruik in de praktijk. In Groot-Brittannië zijn tot dusver circa 10.000 varkens ge dood in verband met de var kenspest. Zaterdag werden 3.500 varkens afgemaakt. Frankrijk verklaarde zaterdag zich niet te zullen aansluiten bij Nederland, België en Spanje, die importverboden voor Britse varkens afkondigden. Parijs zegt vanaf medio juli geen Brit se varkens te hebben geïmpor teerd en dat daarom de situatie in eigen land onder controle is. Zandvoort zucht onder bommen uit Tweede Wereldoorlog ZANDVOORT PIET ARP Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart t/m woensdag 16 augustus as. Driehonderd strandhuisjes in Zandvoort zijn gisteravond door de politie verzegeld. De va kantiewoningen moesten vrijdagmorgen met onmiddellijke ingang worden verlaten omdat op het strand zware explosieven uit de oor log werden teruggevonden. Tot zes uur gis teravond hadden de bewoners de tijd hun spullen weg te halen. De strandwoningen van de kampeervereni gingen Strandgenoegen, Amsterdam en Heli os staan veel te dicht bij de gevonden bom men, anti-tankmijnen en andere explosieven die de afgelopen weken op het strand ter hoogte van Riche zijn gevonden. De vondst van een intacte zware antitankmijn was aan leiding voor de gemeente Zandvoort om het zekere voor het onzekere te nemen en de va kantie voor driehonderd trouwe bezoekers te beëindigen. Veel van de Amsterdamse kam peerders komen hier elk jaar vele weken, soms zelfs maanden van de frisse lucht ge nieten. Volgens burgemeester Van der Heij den is het triest, maar er was volgens hem geen alternatief. „Het risico werd te groot." Het leeghalen van de huisjes was lastig, om dat het tropische weekeinde voor de traditio nele verkeerschaos in Zandvoort leidde. De ontruimers zorgden voor extra vertragingen, doordat ze voortdurend met hun huisraad tussen het drukke verkeer door moesten oversteken naar hun auto. Tussen het gewo ne strandtoerisme vielen de ramptoeristen niet eens op, merkten de ME'ers op die za terdag en zondag de hekken rond de opgra ving bewaakten. Vanaf vandaag worden de politie en de brandweer teruggetrokken van het strand. Een particuliere bewakingsdienst kan het werk volgens de gemeente nu verder alleen af. Volgens de burgemeester zal bin nenkort worden beslist hoe de rest van de oude munitiespringput geruimd wordt. „In elk geval willen we mensen spreken als Van Soest die na de oorlog betrokken zijn ge weest bij het ruimen van de explosieven. Van Soest, die zaterdag zijn relaas deed in Haarlems Dagblad, is volgens Van der Heij den niet de enige met nuttige informatie. Van Heemst: „Er heeft bijvoorbeeld al een Zandvoorter gebeld die als veertienjarige ook overal met zijn neus bovenop heeft gestaan." Tot uit de VS komen reacties. Emigrant Croe- se, die in South Carolina tegenwoordig gere- gèld de internetversie van Haarlems Dagblad leest, meldde vanmorgen per e-mail dat hij zich herinnert dat rond 1954 een jonge Haar lemmer door een granaatexplosie om het le ven is gekomen. Een ander raakte zwaar ge wond. Ze hadden gespeeld met een granaat die ze bij Riche hadden gevonden. colunsplaat Het was warm tijdens en Open Nederlands kampioen schap garnalen pellen. De hitte weerhield deze Zeeuwse deelneemster er echter niet van om in vol ornaat deel te nemen aan het kampioen schap. Of ze daarmee ook de titel in de wacht sleepte, is niet bekend. foto anp wim van vossen In juli verbood het College van Beroep voor het bedrijfsle ven nog negen soorten gif. LTO-Nederland wilde deze middelen toch blijven gebrui ken, onder meer omdat ze in de nieuwe landbouwgifwetgeving weer wél worden toegelaten. Minister Pronk van milieu en staatssecretaris Faber van land bouw waren het met LTO eens, maar de milieubeweging wist het gebruik ervan met succes te stoppen. Over een week praat de Kamer over de zaak. De stichting Natuur en Milieu toont zich niet onder de indruk van de aankondiging van Tom mei. „Eerder al heeft het CTB een plan gepresenteerd waarin is voorgesteld de meest schade lijke middelen uit te bannen, maar daaraan is tot dusver geen uitvoering gegeven. Daarom vinden wij dat de middelen die nu worden gebruikt met voor rang opnieuw moeten worden beoordeeld." Ergste drukte op Schiphol weer voorbij schiphol anp Luchthaven Schiphol heeft ook het laatste topweekeinde goed doorstaan. De afgelopen vier weekenden verwerkte Schiphol bij elkaar meer dan een miljoen reizigers. Deze zaterdag en zon dag reisden wederom 270.000 passagiers via de luchthaven. De piekperiode van de zomer is daarmee voorbij. Volgens een woordvoerder blijft het nog tot september druk op de luchthaven. Schip hol verwacht in de zomermaan den juli. augustus en september in totaal iets meer dan 11,5 mil joen reizigers. Volgend week einde verwacht de luchthaven 262.000 reizigers. In het drukste weekend, dat van eind juli, ver werkte de luchthaven ongeveer 275.000 reizigers. De topweekenden zijn alle maal vrij rustig verlopen. Het gros van de vliegtuigen vertrok met vertragingen van hoog stens twintig minuten. Enkele vliegtuigen vertrokken een half uur tot een uur te laat. In het weekend van 22 en 23 juli was de stroom vertrekkende vakan tiegangers zo groot dat het par keerterrein voor langparkqren (P3) volliep en enkele uren' ge sloten was. Automobilisten konden toen hun wagen voor hetzelfde1 tarief kwijt op een an dere parkeerplaats. De weeken den daarna deed zich dat pro bleem niet meer voor, omdat er meer terugkerende reizigers hun auto weer ophaalden. Gevangenen Milosevic nog zonder bezoek den haag gpd Het ministerie van buitenland se zaken hult zich in stilzwijgen over een mogelijke bemidde lingsrol van Rusland in de zaak van de vier Nederlanders die al ruim drie-weken in Joegoslavië gevangen zitten. „Er spelen te veel andere dingen in die re gio", aldus een woordvoerder. Vooralsnog heeft het ministerie vooral contact met Groot-Brit- tannië en Canada. Van die lan den zijn onlangs ook burgers in Joegoslavië gearresteerd. De Britse en Canadese autoriteiten zouden via Rusland snel de mogelijkheid hebben gekregen om de arrestanten te bezoeken. De vier Nederlanders werden medio juli in Joegoslavië gear resteerd omdat ze van plan zouden zijn geweest president Milosevic te ontvoeren en af te leveren bij het Joegoslavië Tri bunaal in Den Haag. Als dat niet zou lukken, zouden ze de president hebben willen ver moorden om zijn hoofd als tro fee mee naar huis te nemen. Af gelopen vrijdag namen de Joe goslavische autoriteiten voor het eerst contact op met Den Haag met de mededeling dat de Nederlandse zaakgelastigde in Belgrado op bezoek mag bij de vier. Hoe en wanneer is echter nog onduidelijk. Familieleden van het viertal wachten dezer dagen in span ning af wat er komen gaat. „Wij hebben in het weekeinde niets nieuws gehoord", zegt Carla van Schaik, de moeder van Bas. „We zijn wel tevreden over het optreden van de Nederlandse autoriteiten. Het enige wat we. nu willen is onze zoon zo snel mogelijk zien." De familie hoopt dat Bas en de anderen op 18 augustus op vrije voeten ko men omdat dan hun straf we gens illegale grensoverschrij ding afloopt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3