Zelfs in Hersonissos kan niet alles Gesprek van de Dag Pensioenoverschot Record de lucht in U MAANDAG 14 AUGUSTUS 2000 oiumentaar Het gaat goed met de meeste pensioenfondsen in Neder land. De ingelegde premies door werkgevers en werkne mers in de afgelopen jaren zijn vaak meer dan voldoende om de aanspraken na het bereiken van de 65-jarige leeftijd te kunnen inlossen. Sterker nog: een flink aantal fondsen beschikt over zulke grote overschotten dat in pensioenter men wordt gesproken van 'ruime vrije reserves'. Het bete kent* dat wanneer rekening wordt gehouden met bijzonde re omstandigheden - zoals een forse inflatie - er toch meer dan voldoende geld in kas is om een waardevast pensioen te kunnen uitkeren. NRC Handelsblad publiceerde afgelopen zaterdag een ei gen onderzoek waaruit is gebleken dat het vorig jaar door de fondsen 1,7 miljard gulden is teruggegeven aan de be drijven en dat nog eens 1,7 miljard is teruggestort naar de deelnemers via een premieverlaging. De achtergrond van het welvaren van vele oudedagverzorgers is dat de laatste jaren steeds meer kapitaal is belegd in aandelen. Soms wel tot vijftig procent van de afgedragen premies. De rende menten die dat opleverde waren een veelvoud van die in traditionele voorzichtige beleggingen zoals in rotsvaste staatsobligaties.Het overschot dat daarmee werd gecreëerd bood pensioenfondsen weer de mogelijkheid om extra risi co te nemen zonder dat belangen van de deelnemers direct worden geschaad als het eens mis zou gaan. Want aanbie ders van beleggingsproducten hanteren niet voor niets het standaardzinnetje: 'resultaten in het verleden behaald zijn geen garantie voor de toekomst'. In een reactie op het onderzoek concludeert het FNV dat er te hoge premies zijn geïncasseerd door de fondsen. Die kritische conclusie is wel erg kort door de bocht. Waren rendementen door minder voorspoedige beursontwikke- lingen weinig rooskleurig geweest dan was er een heel an der plaatje ontstaan. In dat geval had de vakbond waar schijnlijk geroepen dat de fondsen te veel risico hebben ge nomen. Zo is het achteraf altijd mogelijk je gelijk te halen. Interessanter is de vraag wie recht kan doen gelden op de overtollige reserves. De rijksoverheid heeft al eens via de wet brede herwaardering gepoogd een greep in de pensi oenkassen te doen ten faveure van de schatkist. Maar daar over is de laatste tijd weinig meer vernomen. Werkgevers zijn van oordeel dat het hun bijdragen zijn en zij er dus als eerste aanspraak op kunnen maken. Werknemers profite ren er dan weer automatisch van mee. En de vakbond be roept zich op het feit dat het om uitgesteld loon gaat en dus alleen de werknemers er recht op hebben. Pensioen premies kennen doorgaans een werkgevers- en werkne mersdeel. Omdat die van bedrijf tot bedrijf verschilt, is het logisch dat een uitkering uit bovenmatige reserves in die verhouding gebeurt. Zoals beide partijen ook in diezelfde verdeelsleutel opdraaien voor een eventueel tekort. Madonna in levensgevaar bij zware bevalling De jongste bevalling van de Amerikaanse popster Ma donna is uiterst problematisch verlopen. De Britse om roep BBC spreekt over een levensgevaarlijke situatie. Het ongeboren kind dreigde te stikken door de losge komen moederkoek. De chirurgen besloten daarop tot een spoedingreep met een keizersnede, waarbij de su perster veel bloed verloor. Een medewerker van het ziekenhuis in Los Angeles omschreef de situatie als een traumatische ervaring. Aanvankelijk was er niets over de problemen naar bui ten gekomen. Direct na de geboorte vrijdag heette het in een verklaring dat de 'moeder overgelukkig' was. De 41-jarige Madonna baarde enkele uren voor de on verwachte bevalling nog opzien door de te verklaren waarom haar tweede kind niet in een Brits ziekenhuis ter wereld mocht komen. Ze noemde de Britse instel lingen oud en Victoriaans. ,,Ik hou van doelmatigheid", aldus de steenrijke zangeres kort na haar terugkeer uit Groot-Brittannië. Haar tweede kind, de jongen Rocco Ritchie, is drie we ken te vroeg geboren. Madonna's eerste kind, dochter Lourdes, zag in 1996 ook in Los Angeles het levenslicht. De vader van Rocco is de 32-jarige Britse cineast Guy Ritchie (Lock, Stock and Two Smoking Barrels). De va der van haar eerste kind, haar persoonlijke fitnesstrai ner Carlos Leon, werd door Madonna zeven maanden na de geboorte van Lourdes aan de kant gezet. Oostenrijkse k zegt papier vaa De Oostenrijkse krant Alles zegt het papier va y en sluit de drukkerij. 2 'r( dag verscheen de laats in druk met als ope kop 'www.papier.ade af vandaag is het blad nog op het internet te op het adres 'www.tA ne.at'. De werknemers hebt op het laatste momei hoord dat hun krant aan alleen nog maar te lezen zou zijn. Vijftij I dewerkers zijn ontslag Abonnees krijgen te ve taald abonnementsgel rug. Taglich Alles werd in opgericht door Kurt F; s Het was toen het eerstf blad van het land dat kleurendruk verscheel 1,1 miljoen lezers en etw marktaandeel van 16,9 cent werd het een jaar tl al de op een na grootst krant van Oostenrijk, Kronenzeitnng. Midde ren negentig begon 'tA zers te verliezen en in 1 was het de vijfde kran het land met een mar deel van 9,2 procent. Uitgever Falk ontkent! m nanciële zorgen tot de slissing hebben geleid it vindt het in het tijdpei de telecommunicatie meer gerechtvaardigd nieuws van gisteren m datum van vandaag voi.., veel geld te verkopen'. 11 ee Tientallen luchtballonnen hangen boven de Britse plaats Bristol in de lucht. Zaterdag vond in Bristol een internationaal ballonfestival plaats. In totaal gingen 132 ballons binnen 55 minuten de lucht in. Daarmee werd een nieuw Europees record gevestigd. foto ap barry batchelor Bewoners erge? en zich aan vakantiegangers De Griekse badplaats Hersonissos heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een favoriete va kantiebestemming voor Nederlandse jongeren. Aan de drankfestijnen, de patat-speciaal en de muziek van André Hazes zijn de bewoners in middels gewend geraakt. Deze zomer maakten ze kennis met een ander Nederlands exportar tikel: het zinloos geweld op straat. Flinke straf fen voor vijf jonge toeristen moeten de buiten wereld duidelijk maken dat zelfs in Hersonissos niet alles kan. Heimwee heeft geen schijn van kans op de boulevard van Her sonissos. Oranje vlaggen sieren de balkonnetjes van de appar tementen met uitzicht op zee. Uithangborden naast de terras sen beloven Nederlandse koffie. In feestcafé "t Hof van Holland zit de slaperige clientèle zo vroeg in de middag via de satel liettelevisie nog wat suffig naar een herhaling van Lingo te kij ken. Aan de overkant gaan in cafetaria 't Smulhuis de eerste frikadellen in het frituurvet. „Toet zienz", zegt het meisje achter de kassa van supermarkt Acropolis bij het afrekenen. Welkom in Hersonissos, Hol landse grond in het hoogsei zoen. In de winterslaap telt de kleine badplaats op het Griekse eiland Kreta niet meer dan dui zend bewoners. Vanaf mei komt Hersonissos tot leven met tienduizenden toeristen, het merendeel in het bezit van een Nederlands paspoort. Zij bren gen de welvaart naar het voor malige vissersdorp met zijn ap partementen, hotels, restau rants en discotheken. In ruil voor kruiwagens met drachmen plooien middenstand en hore ca zich soepel naar de wensen van de gasten uit het verre noorden. Voor de lokale deejays in de barretjes zijn Guus Meeuwis en André Hazes ver trouwde namen. Zoals de bamischijf en de patat- speciaal geen geheim hebben voor Stavros Galiatsatos, uitba ter van snackbar 't Smulhuis. „Wij zien de Nederlanders graag", benadrukt Galiatsatos, die niet gebukt lijkt te gaan on der zijn bijnaam Sjakie Souvla- ki. „Ook de jongeren, al kunnen die soms lastig zijn." Stavros Galiatsatos drukt zich diplomatiek uit. Als favoriete vakantiebestemming voor jon ge Nederlanders is de bevolking van Hersonissos het een en an der gewend. Ze hebben er be grip voor dat veel jongeren hun eerste verre vakantie zonder ouders gebruiken om het laat ste dons van zich af te schud den. Alcohol lijkt daarbij een onmisbaar hulpmiddel. Voor de antieke potscherven uit de pa leizen van Knossos, dat moge duidelijk zijn, is de belangstel- ling gering. Maar deze zomer heeft de ver standhouding tussen bewoners en vakantiegangers in Herso nissos een lelijke deuk opgelo pen. Het voorseizoen verliep nog gemoedelijk als vanouds. Duizenden Nederlandse vakantiegangers vermaken zich op de stranden van het Griekse Kreta. foto cpd marcus peters Maar vanaf de maand juni wa ren er problemen in het uit gaansleven. Eigenaar Rob Wig- gers van 't Hof van Holland: „Er hing plots agressie in de lucht. Er was rottigheid op straat. Jon geren gooiden met bierflessen naar voorbijgangers, er werden mensen mishandeld, er werden vernielingen aangericht, ook in appartementen." Een onvoor stelbaar fenomeen in de bad plaats, zegt de 36-jarige Amster dammer. De omslag in de sfeer zorgde voor onrust in Hersonissos. Een delegatie van dorpelingen en horeca-eigenaren stapte in juli naar de gemeenteraad om aan dacht te vragen voor de proble men. Het gemeentebestuur zocht contact met de lokale po litie en dat leidde twee weken geleden tot een verzoek om bij stand uit Athene. In de Griekse hoofdstad nam men geen halve maatregelen: een speciale poli- tie-eenheid kreeg opdracht de gemoederen in Hersonissos tot bedaren te brengen. Wiggers: „Dat ging er hard aan toe, veel te hard. Er werd bij het minste of geringste geslagen met de wapenstok. De volgende dag is er weer een delegatie naar het gemeentebestuur gegaan om te vragen of het misschien iets minder kon. De boodschap was: Het is nou ook weer niet de bedoeling dat jullie de toe risten vermoorden. Dat heeft geholpen. Er wordt nu alleen streng toezicht gehouden." Op die bewuste avond werden ook de vijf Nederlanders opge pakt, die vorige week werden veroordeeld wegens vernielin gen en geweldpleging. Zij wa ren betrokken bij een massale vechtpartij op straat. Rob Wig gers kent de bewuste groep jon geren. „Ik heb-in m'n café geen narigheid met hen meege maakt. Ik weet wel dat bij die knokpartij op straat de tafels en stoelen in het rond vlogen. Als die jongens daaraan hebben meegedaan, verdienen ze een flinke douw. Maar ik heb horen vertellen dat de politie tamelijk lukraak een paar gasten in de kraag heeft gegrepen." De Griekse politie nam de zaak hoog op, evenals de rechter in Heraklion die de vijf veroor deelde tot celstraffen variërend van drie maanden tot tw en vier maanden. Vooral welddadige verzet van d ac kantiegangers tegen dej m was van belang bij de be van de strafmaat. „Een i derlijk hoge straf', weet C Wiggers. „Er zijn vaker p N men met toeristen, maai n( komen ze er doorgaans f met een flinke boete. lm val hebben de autoriteit! delijk een signaal willen ven. Op zich is daar niet! mee. Alleen is het jamm het niet de goeJ treft." Want daar zit het proble gens Wiggers. Deze zom U een nieuwe lichting jong £N de weg gevonden naar 1 nissos. De organisatie va serie grootscheepse hou ten onder de naam Kriti heeft dit jaar honderden hebbers naar Kreta gelo pillenslikkers van Ibiza k dit jaar naar Kreta", verk Wiggers resoluut. „De jo gasten uit de Randstad voor de opgefokte sfeer, gemeentebestuur van H nissos lijkt dezelfde men toegedaan. De massale li feesten in de openlucht! c voor dit jaar afgelast en 2 wat het bestuur betreft meer worden georganise de moeilijkheden daarrn, voorbij zijn, weet Rob W niet. „Het is voor een een kwestie van men tali bespeur bij steeds meer] ren een groot gebrek aa peet voor anderen. Hetii heid, blijheid. Of een an( daar last van heeft, daar ze niet bij stil. Maar ze w dat ze hier niet in Nedeil zijn. Daar kun je misschi ken tegen een agent. Hie je dat niet doen." d< PATRICK MEERSHOEK Kamperen met een handicap De eerste verkeersboete die ik ruim tiuintig jaar geleden kreeg, was voor het parkeren op een parkeerplaats voor invaliden. Ik had pas een paar weken mijn rijbewijs en ver baasde me er hogelijk over dat er op een warme dag direct naast de strandafgang drie parkeerplaatsen vrij waren. Hele rui me parkeerplaatsen bovendien, waar je met weinig praktijkervaring moeiteloos je wagen kon stallen en de deur zo wijd mogelijk kon openen om uit te stap pen. Onbegrijpelijk ook, dat iedereen die nog een plekje zocht daar zo maar aan voorbijreed. Drie uur later probeerde ik een parkeer wachter tevergeefs uit te leggen dat het helemaal niet zo onterecht was dat ik als visueel gehandicapte brillenglazen van min 5,75 van de rzien ing gebruik maakte. Daar moest ik aan denken toen ik bij te rugkomst van het toiletgebouw op onze En gelse camping op enthousiaste toon de voorzieningen in de douche beschreef die ik net had gebruikt. Ik heb het op vakantie doorgaans helemaal niet zo op het gebruik van openbare sanitaire voorzieningen. Als je de hele dag in de openlucht verkeert kan je 's ochtends best toe met een paar streken van de Odorex-stift onder de oksels. En als je meteen een basketbalpetje achterstevoren op je hoofd zet hoefje ook je haar niet te kammen. Ofte wassen. Iedereen die 's mor gens vroeg wel eens van een toiletgebouw op een camping gebruik heeft gemaakt, zal daar begrip voor kunnen opbrengen. Wie erop uit is om ernstig geschokt te raken in zijn mensbeeld, moet zich in een slecht ge ventileerde ruimte begeven tussen een meu te net ontwaakte kampeerders. Maar aan het eind van de middag, een paar uur na de middagschoonmaak, is het na het hardlopen wel goed douchen. Zeker als die douche anderhalf keer zo breed is als je gewend bent, een verstelbare douchekop heeft (waardoor je zelfs met 1.95 meter nog met je hoofd onder de straal kunt staan zondereen vergroeiing aan je ruggenwervel op te lopen), er overal handgrepen zijn om je bij een geval van zeep in de ogen aan vast te grijpen, er een thermostaatkraan is om de temperatuur perfect in te stellen, er plankjes zijn om je doucheschuim en was handje op te leggen en er zelfs een krukje staat om er even bij te gaan zitten als het je allemaal even teveel wordt. „Je stond in de gehandicaptendouche", maakt mijn echtgenote meteen een eind aan deze euforie over de algehele staat van de voorzieningen op Engelse campings. Daar wilde ik niet meteen aan. Wat moet een gehandicapte met een douchestang die tot 2.00 meter kan worden versteld?Knap pe rolstoelgebruiker die er nog bij kan als ik die stang in de hoogste stand heb achterge laten", luidt mijn ijzersterke argument. Daarom moet je er ook geen gebruik van maken", werpt zij tegen. Waarom moeten vrouwen altijd het laatste woord hebben? Mijn andere stelling om toch van de gehan dicaptenvoorzieningen gebruik te maken („ik heb nog nooit een gehandicapte op een camping gezien; die voorzieningen zijn er alleen omdat de regering daar subsidie voor geeft"), wordt de dagen daarop gelogen straft door een mini-invasie van kampeer- busjes die allen zijn voorzien van liftjes waarmee elektrische rolstoelen in en uit kunnen worden geladen. De inzittenden kijken allemaal eerst jaloers naar ons plekje en parkeren dan op het veldje tegenover ons. Dat ligt het op één na gunstigst om van de toiletvoorzieningen gebruik te maken. Je moet er een weggetje voor oversteken, je rijdt er iets minder makkelijk in en uit en het is ook wat minder vlak dan dat van ons. Maar ja, je kan het niet allemaal zo treffen als wij", zeg ik vergenoegd tegen mijn vrouw. Van mijn laatste argument om toch gebruik te blijven maken van de gehandicapten douche heeft zij niet terug. „Ik douche al leen aan het eind van de middag na het hardlopen. En de eerste rolstoelgebruiker die doucht na het hardlopen, moet ik nog tegenkomen.Om dezelfde reden maak ik bij de latrines ook gebruik van de hangende toiletpot die aan beide zijden is voorzien van roesWrijstalen handgrepen. Om na een avondje met rosé besprenkelend scrabbelen bij het staand plassen net dat kleine beetje extra stabiliteit te garanderen. „De eerste rolstoelgebruiker die staand plast, moet ik ook nog tegenkomen. Zo zie ik drie weken langde tal van invali den met kampeerwagens op het veldje te genoverons parkeren, maar geen één keer dat ik deze bevolkingsgroep bij het gebruik maken van welke voorziening dan ook maar een strobreed in de weg leg. Tot de laatste dag van onze vakantie aanbreekt en de beheerder van de camping langskomt om te informeren of we echt de volgende dag opbreken. „Jawel", beaam ik, „morgen middag vertrekt de boot. Hij knikt kortaf, graait in zijn broekzak en plakt op het plaatsbordje (nummer 110) van onze ruime plek die zo goed toeganke lijk is, mooi vlak ligt en een speciale glooi ende afrit heeft naar het toiletgebouw, een vel geplastificeerd papier met het opschrift: „Gereserveerd voor gehandicapte. enseUjk Estée Lauder-model ELIZABETH HURLEY overweegt een proces te beginnen tegen het blad Jane omdat het haar foutief zou heb ben geciteerd. Jane publiceerde een vraaggesprek met Hurley waarin zij zei dat dat haar voor malige vriend acteur HUGH GRANT een slechte minnaar was. Het Amerikaanse weekblad heeft Hurley inmiddels gewaar schuwd dat een eventueel proces op niets zal uitlopen omdat het hele interview op de band is op genomen. De hoofdredactrice van Jane en de auteur blijven achter het bewuste artikel staan. Hurley zegt dat zij 'nooit iets ge meens heeft gezegd over Hugh'. 'POSH SPICE' Victoria en haar echtgenoot, voetballer DAVID BECKHAM, overwegen naakt te poseren voor het blootblad Play boy. Posh zei dat hen bijna zeven ton is geboden om uit de kleren te gaan. De zangeres verklaarde dat zij een aanbod 'serieus zou den overwegen als het echt is'. 'Het blad heeft in het verleden prachtige smaakvolle fotos gedaan', aldus Posh. „Dat kent je je helemaal kunt ui den en zeggen 'Hier ben ik

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2