Oranje laat Amerika ontsnappen SCAPII VOET TOP- Feest van Erik Dekker duurt voort Sport Hockeyers winnen oefenserie Torwart MAANDAG 14 AUGUSTUS 2000 Lafeber in de middenmoot milton keynes Na een ronde in 68 slagen op de vierde dag van het Britse Masters eindigde Maarten Lafeber in het met 2,9 mil joen gulden gedoteerde golftoernooi met een totaal van 281 sla gen (zeven onder par) op de gedeelde 36ste plaats. Lafeber liet in zijn laatste ronde op de Woburn Golf Club een eagle en twee birdies noteren. Ondanks de laagste score van de week en de stijging in het klassement - van de 56ste naar de 36ste plaats - was Lafeber niet tevreden. ,,Net als in de voorgaande dagen miste ik meer dan een handvol kansen op nog meer birdies. Het is goed dat het nu vakantie is. Misschien heb ik daarna weer wat meer geluk op de greens." De zege ging naar Gary Orr. Wüst komt zwaar ten val clermond ferranp De Duitse sprinter Marcel Wüst is met hoofd- en oogletsel opgenomen in het ziekenhuis als gevolg van een valpartij tijdens een criterium in Zuid-Frankrijk. De 33-jari- ge renner van Festina kwam in botsing met de Fransman Jean- Michel Thilloy. Wüst, winnaar van de vijfde etappe in de Tour, heeft een operatie aan een gebroken jukbeen en oogkas onder gaan. Door de val kan Wüst niet deelnemen aan de Ronde van Spanje die op 26 augustus begint. Holyfield pakt vierde wereldtitel las vegas Bij Evander Holyfield gaan de boksjaren duidelijk tellen. Toch pakte de 37-jarige Amerikaanse zwaargewicht in gokstad Las Vegas de vacante WBA-titel. Hij versloeg zijn land genoot John Ruiz, negen jaar jonger, nipt op punten. Het ging dan moeizaam, maar Holyfield is wel de eerste bokser die voor de vierde keer wereldkampioen werd. Vorig jaar november raakte hij de WBA-titel kwijt aan de Engelsman Lennox Lewis, die toen op punten won. Holyfield dankte zijn titel vooral aan zijn agressie in de vier slotronden. Rode kaart na dertien seconden wolverhampton Doelman Kevin Pressman van de eerstedivi- sieclub Sheffield Wednesday is houder geworden van een bij zonder record in het Engelse voetbal. Hij kreeg op de eerste competitiedag in de wedstrijd tegen Wolverhampton Wande rers reeds na dertien seconden de rode kaart. Pressman speelde de bal met de hand buiten het strafschopgebied en schreef zo geschiedenis. Mark Smith van Crewe Alexandra was de oude re cordhouder met rood na negentien seconden in 1994. Van Heeswijk raakt ritzege kwijt guebwiller Max van Heeswijk is zaterdag bij de Regio Tour zijn ritzege kwijtgeraakt. De renner van Mapei sprintte in de vierde etappe van Badenweiler naar Guebwiller naar de overwinning, maar de jury zette hem na afloop terug naar de derde plaats we gens hinderen van Marco Zanotti. De Italiaan kreeg de winst toegewezen. De Nederlandse spurter duwde zeventig meter voor de finish de Italiaan te veel naar de zijkant. Goede worp voor Van der Kruk den haag Discuswerper Pieter van der Kruk heeft bij regionale wedstrijden in Den Haag zijn tweede prestatie ooit neergezet. De Nootdorper kwam tot een worp van 62,30 meter. Hij bleef hiermee iets meer dan een meter verwijderd van de olympische limiet, die staat op 63,50. Zijn beste resultaat staat op 66,03. Hoewel de Amerikaanse coach Gillespie zijn pet heeft omgedraaid om de scheidsrechter niet te raken mag hij toch naar de tribune wegens aanmerkingen op de leiding. foto anp Murphy weet dat zijn honkballers nog beter moeten worden amstelveen anp Het Nederlands mannenhoc- keyelftal heeft tijdens de voor bereiding op de Olympische Spelen de oefenserie tegen Zuid-Korea winnend afgeslo ten. De derde en laatste wed strijd op het Sydney-veld naast het Wagener Stadion leverde een 2-1 overwinning op. Eerder won Nederland met 3-2 terwijl het tweede duel eindigde in een 1-1 gelijkspel. Evenals gedurende de eerste twee duels speelde Zuid-Korea opnieuw in een hoog tempo. In de Nederlandse cirkel kregen de Koreanen weinig voor el kaar. Aanvallend kan het alle maal nog wel wat beter bij Oranje, dat het opnieuw zonder de geblesseerde Teun de Nooij- er en recordinternational Jac ques Brinkman moest doen. Nederland scoorde wel twee keer, Van Wijk benutte een strafcorner en Piet Hein Geeris nam de winnende treffer voor zijn rekening. Het Nederlands vrouwenhoc- keyelftal heeft in een matige wedstrijd met 1-1 gelijk ge speeld tegen Groot-Brittannië. De twee teams maakten in de hitte op het Sydney-veld naast het Wagener Stadion in Amstel- .veen vooral na rust een ver moeide indruk. Nederland kreeg elf strafcor- ners, vier meer dan Groot-Brit- tannië. Met een fraaie tip-in slaagde alleen Carole Thate er in om een corner van Ageeth Boomgaardt doeltreffend af te ronden. Ook het doelpunt van de Britten kwam voort uit een strafcorner van Jane Smith. haarlem anp De Nederlandse honkbalploeg was zaterdagavond als een leeuw die met zijn prooi speelde en die muurvast tussen de vlijmscherpe tanden gevangen hield. Oranje vergat helaas door te bijten, zodat Amerika zich alsnog wist te bevrijden en met 9-8 won. Nederland liep daar door de finale mis, die de Amerikanen uiteindelijk met 8-5 van Cuba wonnen. wonnen", verzuchtte hij. ,,Ik ben teleurgesteld dat we de zaak niet afmaakten. Het is niet goed om ergens zo dicht bij te zijn. Ik was ooit vlak bij Bruce Springsteen, maar heb hem toch nooit leren kennen." Van een echte deceptie was geen sprake, daarvoor had zijn team te goed gespeeld. Neder land steeg in de spannende wedstrijd naai' grote hoogte. De internationals maakten het de Amerikaanse collegeploeg, een mix van talenten van 18 tot 20 jaar die de gehele week onaan tastbaar was, bijzonder moei lijk. „Vergis je niet, deze jon gens spelen over vijf jaar alle maal Major League-baseball", zei assistent-coach Brian Far ley. „Ze mogen dan jong zijn, maar het zijn wel verdomd goe- De honkballers waren heel dicht bij een sensatie tegen de Amerikanen. Ze leken in de Haarlemse Honkbalweek de fi nale te halen, met de kans om in de twintigste editie voor het eerst te winnen. Leken, want Nederland gaf de zege uit han den en werd derde. Pat Murphy, de Amerikaanse coach van Oranje, kon het na afloop van de thriller van 4,5 uur niet geloven. Nederland stond 8-6 voor. De Amerikanen hadden in hun laatste slagbeurt twee man uit, maar kwamen toch gelijk en sloegen in de ver lenging toe: 9-8. Peinzend keek Murphy voor zich uit. ,,'Damn', waarom heb ben we deze wedstrijd niet ge- de honkballers." Oranje treft tijdens de Spelen overigens een ander Amerikaans team, dat bestaat uit profspelers van het niveau net onder de Major Lea gue. De Verenigde Staten kwamen snel met 6-1 voor, maar Neder land vocht terug. Vooral de homerun van Remy Maduro gaf het team spirit. Opgezweept door het fanatieke publiek groeide Nederland in de wed strijd. Onder aanvoering van vedette Robert Eenhoorn werd een 8-6 voorsprong bereikt. Het bleek net niet voldoende. De ontknoping tegen de Ver enigde Staten en de partij vrij dagavond tegen Cuba (1-2) wa ren perfecte tests voor de honk ballers in de aanloop naar de Olympische Spelen. Het Neder lands team begon de Haarlem se week met drie zeges, maar was nog niet op de proef ge steld. In Sydney krijgt Oranje geen cadeautjes. Op het lan- dentoernooi, waarin alle landen profs inzetten, wordt elke wed strijd loodzwaar. Murphy weet het en was daarom blij met de laatste twee partijen. „We zijn echt getest, stonden onder druk. We weten nu hoe de jon gens in zo'n situatie reageren." Het is dringen geblazen in de Nederlandse olympische ploeg. Wie niet presteert, valt af. Mur phy moet voor 24 augustus een keuze maken voor 24 man en vijf reserves. Hij denkt erover de ploeg te versterken met Antilli aanse profs. De Nederlandse coachingstaf heeft contact gezocht met twee spelers uit de Amerikaanse competitie, Charion Isenia (Tampa Bay) en Ramades Dijk- hof (New York Mets), en twee uit de Mexicaanse, Hensley Meulens (ex-New York Yan kees) en Sharnold Adriana (ex- Toronto Blue Jays). Murphy probeert ook de Nederlandse profs Evert-Jan 't Hoen en Ralph Milliard los te weken. Het zijn allemaal spelers met een harde klap die de Neder landse slagkracht aanzienlijk kunnen vergroten, een van de mindere punten van de ploeg. Murphy vindt het vooral be langrijk of ze in Oranje op hun plek zijn. „Het kan me niet schelen waar ze vandaan ko men, welke kleur ze hebben, maar of ze in het team passen. Maar we moeten inderdaad nog beter worden." Met de Nederlandse verdedi ging en de pitching is weinig mis. Oranje beschikt met Jurri- aan Lobbezoo, Patrick Bel- jaards en Rob Cordemans over drie uitmuntende jonge wer pers. De 23-jarige Lobbezoo, die al eens twee seizoenen in de Amerikaanse college-competi tie gooide, viel in Haarlem in de smaak bij een scout van de Seattle Mariners. Nederland heeft ook de ervaren Orlando Stewart nog achter de hand. De beste graadmeter voor het Nederlandse niveau was mis schien wel de opinie van de Amerikaanse coach Gillespie. „Ik ben echt onder de indruk", zei hij. „Ze hebben duidelijk veel ervaring. Vooral die Een hoorn is een spectaculaire spe ler. Ik zal de coach van het Amerikaans olympisch team adviseren dat hij Nederland be slist niet moet uitvlakken." san sebastian anp De afgelopen drie weken liet hij zich in de criteriums uitgebreid bejubelen. Na alle festiviteiten rond zijn drie etappezeges in de Ronde van Frankrijk vond 'volksheld' Erik Dekker dat hij zich in San Sebastian weer eens moest bewijzen. Op de voor hem karakteristieke wijze so leerde de Raborenner in de slotfase naar zijn eerste zege in de wereldbeker. ,,De motivatie was groot. Ik wilde hier laten zien dat ik mij ondanks al die criteriums toch zo goed mogelijk heb verzorgd. Ik heb hele dagen op bed gele gen en vertrok zo laat mogelijk naar de wedstrijden. Het is on gelooflijk wat me nu weer over komt. Misschien breekt het lijn tje volgende week of over twee maanden. Ik zie wel waar het schip strandt. Ik geloof niet dat mijn seizoen nog om zeep kan worden geholpen", zei Dekker. De voorbereiding van de Raborenners op de zevende wedstrijd van de wereldbeker was verre van ideaal. Wegens overboeking door de Belgische vliegmaatschappij Sabena liep de ploeg uren vertraging op. Om elf uur 's avonds arriveerde de formatie pas op de plaats van bestemming. Dekker had zich niet druk ge maakt om de lange reis en had ontspannen op bed gelegen. Bij de start, waar Tour-winnaar Lance Armstrong wegens darmklachten ontbrak, maakte hij zoals altijd grapjes. Hij hield zich onder de opvallend slechte weersomstandigheden rustig in het peloton toen twaalf renners, onder wie Bram de Groot (Ze venhoven) en Miguel van Kes- sel (Ter Aar) van Farm Frites, de wedstrijd openbraken. Bij de beklimming van de Jaizkibel viel de groep uiteen. Op de berg, die in het verleden vaak scherprechter was, kwa men de Spanjaarden Odriozola en Zarrabeitia als eerste boven. De twee konden hun marge van bijna dertig seconden op dertig kilometer voor de finish niet vasthouden. Een peloton van zo'n vijftig man, met Dekker, de Italiaan Francesco Casagrande en Andrei Tsjmil, haalden het duo in de afdaling bij. Nico Mattan, getergd omdat hij gepasseerd is voor de Belgi sche olympische ploeg, pro beerde het alleen. Hij kon niet uit de greep van de achtervol gers blijven. Dekker voelde zich ondanks een paar moeilijke momenten op de beklimmin gen goed, maar achtte zichzelf in een sprint kansloos met de Let Vainsteins en de Belg Tsjmil aan zijn zijde. „Ik wilde eigenlijk op het laatste bergje wegspringen, maar ik zat niet goed vooraan", aldus de strijdlustigste renner van de Tour. „Daarom ben ik in de laatste meters gegaan. Dan word ik maar dertigste, dacht ik nog. Als je het niet probeert, weet je het niet. In de laatste meters zat ik bijna kotsend op de fiets." Dekker, die later deze maand dertig wordt, bezorgde de Ra bobank voor het vierde jaar op rij een overwinning in de we reldbeker. Michael Boogerd was vorig seizoen de laatste Ne derlander in de Amstel Gold Race. Op de erelijst van San Se bastian werd hij na Theunisse (1988) en Van der Poel (1985) de derde Nederlander. Na zijn overwinning in de Clasica San Sebastian zette Dekker zijn zegereeks in Zwi- tersland voort. Met zijn ploeg genoot won de Raborenner in Rheinfelden de Memorial Voe- geli, een koppeltijdrit over 74 kilometer ter ere van de oud- organisator van de Ronde van Zwitserland. Dekker en Mare Wauters finishten in 1.31.55. Je hebt het gevoel dat de zomer pas op het punt van beginnen staat maar Louis heeft zijn Oranje-selectie al rond, Cruz is weer geschorst, de eerste trainer opgestapt, in de Arena is de der de mat sinds Euro 2000 uitgerold, burgemeesters verbieden er weer op los en in de krant wemelt het van de uitslagen waaruit blijkt hoe groot Ne derland en hoe klein je geografische kennis is. Het voetballen is weer begonnen. Regio-elftal Biddinghuizen - Barcelona 1-13, dat werk. Acht jaar geleden was ik in de maand augustus in de buurt van Barcelona en ving toen vanuit een café bij toeval een glimp op van een voetbalwed strijd. Genemuiden - Barcelo na. Live op de Spaanse televi sie. Ruststand als ik mij niet vergis 0-7. Ik beweer nu wel dat het Genemuiden was maar het kan ook Arnemuiden zijn ge weest of Bennekom, daar ben ik niet meer helemaal zeker van en misschien was de rust stand wel 0-9, ik bedoel, het zijn wedstrijden om te verge ten en dat doe je dan ook, je vergeet ze. Wat ik onthouden heb, is dat de wedstrijd live werd uitgezonden. Hoeft voor mij niet. Een kort berichtje in de krant met vermelding van de uit slag en namen van de doelpuntenmakers vol staat. Dat laatste wel compleet, inclusief tegen doelpunt graag. Doelpunt Regio-XI B'huizen: Terpstra. Zoiets. (je probeert je enig idee te vormen van de aan tallen bier die Terpstra die avond in het Wapen van Biddinghuizen van dorpsgenoten ter vergel dingvan zijn heldendaad aangeboden heeft ge kregen. 10? 20? 30? Dertig glazen bier? Nee, be staat niet. Onmogelijk. In Biddinghuizen gaat de voorkeur uit naar bier uit de fles. Na tivee kratjes slaat Terpstra volgende rondjes resoluut af. Hij moet nog op de fiets naar huis en is wel sportman natuurlijk: zaterdag al weer tegen Manchester City.) Dag in dag uit stapelen de uitslagen zich op en je blijft ze lezen. Terheijden - RKC 0-5. Nijefurd - Telstar 1-4. Roggel - VW 0-9. Regio De Wolden - FC Zwolle 1-7. Volendam - Lazio 0-0. (Volendam-Lazio 0-0? Beginstand of eindstand? Aangezien kranten zelden de beginstand vermel den zal het wel de eindstand zijn. Na alle kom mer en kwel van de afgelopen jaren gun je de Volendamse gemeenschap deze opsteker van harte, maar Volendammers een beetje kennende vrees je dat minstens een supporter of 7 hun sei zoenkaart heeft verscheurd, op Volendam willen ze doelpun ten zien.) Maar de kroon in de rijstebrij van wedstrijden die weer gauw vergeten mogen worden span de Feyenoord in Oostenrijk. De Rotterdammers namen het onder kunstlicht op tegen Re gioteam Graz e.o. Dezefeeste-. lijke happening voltrok zich in het Arnold Schwarzenegger Stadion. (Je wilt je net gaan afvragen waarom wij zoiets helemaal niet hebben, een Rutger Hauer Stadion of Sportpark Monique van de Ven desnoods, als je per ongeluk de naam van de kee per opvangt. Schiklgruber.) Je neemt je voor dit de com mentator voor het eindsignaal ten minste een keer na te doen: foutloos Schu- berschikl zeggen, wat niet meevalt. Schublgruker. Griberschukel. Zo moeilijk kan het toch niet zijn, de commentator lukte het ook. Tweede helft. Je geeft nog niet op. Griklschuber. Schiblgrubel. Schukelschikl. Alsof Feyenoord het erom doet blijft het nu zo ver van het doel van Schiklschubergrubl dat de commentator de keeper na verloop van tijd hele maal vergeten schijnt te zijn en geen enkele noti tie meer maakt van diens bestaan, maar zelf ga je door tot de laatste tel. Het zal een keer lukken, in blessuretijd desnoods. Schockemöhle. Bijna goed. De uitslag van de wedstrijd weet ik niet meer precies, maar Schiklgruber liet er maar eentje door. Wat zei ik daar? Schuklgriber! Zo was het! Toch gelukt! Het feest voor Herr Torwart Josef Gruberschikl in het Wapen van Graz moet Bid- dinghuizer proporties hebben aangenomen. Frank Snoeks scission Topmodel 'mjr voetbalschoen metsd achte ondergrof

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20