Leidsch Dagblad §1 Bliksem legt treinverkeer vrijwel lam I19 Leidse 'vreemdeling' in wereld van Kafka Ze zijn er weer, de eerstejaars Steeds meer kinderen komen om bij ongelukken in verkeer LtSeiu^vXt^vai NAVO trekt Servisch deel Mitrovica binnen Verwarde man steelt Cessna op Ameland 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD NDAG 14 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42387 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 ideling [s recht lecht eiden 13 Jaap van der Kooy: leven als God op de Noord Aa Checkpoint rlie in Berlijn voormalige grens tussen en Oost-Berlijn is een nh olepost van de westerse gsti eerden herbouwd. De y 8 in barak staat precies op [ek van de roemruchte :or ang 'Checkpoint Charlie', opie van de originele post kostte 200.000 9 Checkpoint Charlie O.C op het hoogtepunt van oude Oorlog wereldbe- d, omdat hier in oktober korte tijd Sovjet- en ikaanse tanks tegenover j r stonden. estatiebevel sn journalisten penbaar ministerie heeft internationaal opspo- en arrestatiebevel uitge- gd tegen vier Britten, wie minstens twee jour ten. Justitie verdenkt de an het kopen van cocaïne ke nsterdam. Volgens pers- asii er Nooy wilden de jour- ten in een televisiepro- ed ma laten zien hoe een- ija; ig het in Nederland is om te kopen. rnonderzeeër le problemen d ussische kernonderzeeër ligt met technische pro even stil op de bodem van arentsz-zee in het verre den van het land. De be- pn ïing besloot na een sto- de kernreactor uit te telen en het schip op de ■m te leggen. De marine niet zeggen hoe lang de al op de zeebodem ligt welke diepte. Ook over irzaak van de problemen een woordvoerder geen lelingen. Er zijn geen tpens aan boord, zei hij. straling zou evenmin ;e zijn. best bij grote imd in Breda id pand in een woonwijk is rond ne- ïur vanmorgen brand uit- >1 iken. De brandweer 3 'kt van een grote brand eeft omwonenden geadvi- ramen en deuren te slui- Imdat er asbest in het ge- is verwerkt. Het pand tot deze week bewoond krakers, die er vandaag >esten zijn. s oligans houden is in Arnhem ke lolitie heeft twaalf Britse igans opgepakt nadat ze hadden veroorzaakt in entrum van Arnhem rond vriendschappelijke wed- Vitesse-Tottenham Hot- Ze sloegen zonder aan- ng drie mensen in elkaar, wie er twee ernstig ge il raakten. ia3 IV: Topsalaris ort ook in CAO •voorzitter L. de Waal ook de salarissen van tanagers in het bedrijfsle- onderdeel van de CAO ten worden. De belo- sverschillen tussen werk- rs en werknemers vindt groot. Soms stijgt de be- ig voor topbestuurders terwijl de onderneming slecht doet, aldus De Waal. na 7 INDAAG 20 PAGINA'S enland inland uur en Kunst lomie 15 Oud-winnaar Gert-Jan Windhorst schrijft opgaven Rijnwouds Dictee 20- Royce Kortekaas Nederlandse snelste over honkballers olympische laten Amerika m 1 afstand triathlon ontsnappen 'of en Samenleving 'rek van de Dag 'ndheid "isieprogramma's erkrant leiden onno haveraaans Paul Walenkamp loopt al meer dan een half jaar van het kastje naar de muur. Op zoek naar de ingang in het vreemdelingenbe leid die hem zijn Nederlander schap teruggeeft. Want al is Walenkamp een echte Leidse naam, al liggen zijn wortels in het grote familiehuis aan de Rijnsburgerweg, Paul is Austra liër. En dus mag hij hier niet werken. Het is de wereld van Kafka, die Walenkamp schetst. Een web van bureaucratie dat dege ne die erin verstrikt raakt lang zaam gek maakt. Er lijkt geen ontsnappen meer aan. „Het is die Nederlandse manie voor eerlijkheid, waarin iedereen ge lijk moet zijn en uitzonderingen niet bestaan", verzucht de 34- jarige kleinzoon van de beken de Leidse fietsenhandelaar Har Walenkamp. „Ik probeer niet verbitterd te klinken, maar ik wil weer aan het werk. Er zijn banen zat, en bedrijven willen mij graag hebben, maar het mag niet. Daardoor raak ik wel enigszins gefrustreerd." Paul Walenkamp is een van die emigrantenkinderen die niet zomaar de Nederlandse nationaliteit van hun ouders krijgen. Hij is geboren en geto gen in Australië, volgde daar de hotelschool en werkte een aan tal jaren in de horeca van Syd ney. Doordat hij na zijn 18de langer dan tien jaar in zijn ge boorteland verbleef, verspeelde hij de kans op een Nederlands paspoort. „Maar ik ben Neder lands opgevoed, we hadden thuis Nederlandse boeken, een abonnement op Elsevier, ik las Suske en Wiske, we aten Hol landse pot. En ik spreek Neder lands." Door intensief contact met zijn Leidse familie groeide de belangstelling voor het land van zijn ouders. Walenkamp be sloot vorig jaar zijn geluk in Ne derland te zoeken. „Ik wil geen vraagteken hebben in mijn le ven, niet het risico lopen dat ik straks op mijn 65ste denk dat ik een kans heb gemist." Hij zeg de zijn baan en huis op, ver kocht zijn auto en vertrok naar Leiden. In de veronderstelling dat hij spoedig een verblijfsver gunning zou krijgen. „Een me dewerkster van het ministerie van justitie had me verteld dat ik een verblijfsvergunning kon krijgen wanneer ik in Neder land werk zou vinden." Dat bleek bij aankomst niet te klop pen. „Als ik zes maanden gele den had geweten dat ik een te werkstellingsvergunning moet hebben om hier te mogen wer ken, had ik mijn baan in Syd ney natuurlijk niet opgezegd." Pagina Leiden: Paul Walen kamp wil nu eindelijk aan het werk ameland anp Een verwarde man uit Dokkum heeft vanmorgen omstreeks zes uur een eenmotorig vliegtuigje gestolen van het vliegveld in Ballum op Ameland en is er mee opgestegen. De 45-jarige man verkeert vermoedelijk on der invloed van medicijnen. Rond het middaguur was het toestel nog steeds spoorloos. De Kustwacht sloeg onmid dellijk groot alarm. Bemannin gen van schepen en vliegtuigen werd gevraagd uit kijken uit naar het gestolen vliegtuigje, een Cessna 172. Dat had onge veer 250 liter brandstof aan boord, waarmee het toestel twee tot tweeënhalf uur kan leiden Onwennig drentelden ze door elkaar heen, de eerstejaars van de Leidse universiteit en hogeschool die zich vanmorgen verzamelden op de Beestenmarkt. Zoals elk jaar staken de mentoren hun bordjes met groepsnummer in de hoogte, om de nieuwelingen de weg te wij zen. Eenmaal bij de mentor was het handen schudden en kennismaken. Want daar draait het om tijdens de introductieweek van EICid. Kennis maken met lotgenoten die net als jij beginnen aan een nieuw avontuur, weg van huis, in een vreemde stad, voor de meesten voor het eerst op eigen benen. Kennismaken met de faculteit waar je binnenkort in de collegebanken zult zitten. Kennismaken met de verenigingen die je graag inlijven om je studiejaren tot 'een leuke tijd' te maken. Kennis maken met de stad, die dan misschien niet zo groot is, maar die in elk steegje, elk hofje, elke eeuwenoude gevel een rijke geschiedenis ademt. Ongeveer de helft van de drieduizend eerstejaars die zich heb ben ingeschreven, lopen deze week achter hun mentoren (ouderejaars) door Leiden. FOTO MARK LAMERS 11,14,15 17t/m 20 Overval op vestiging AH in Noordwijk noordwuk job de kruiff Het Albert Heijn-filiaal aan het Bonnikeplein in Noord- wijk is vanmorgen om onge veer kwart voor acht door een onbekend aantal daders overvallen. Op dat moment was alleen een aantal perso neelsleden aanwezig in de winkel. Tijdens het openen van de kluis doken de over vallers op. Die waren bin nengekomen via het dak, hoe ze verdwenen is onbe kend. De politie dacht aanvanke lijk dat de daders nog in de winkel waren en ging in ko gelvrije vesten naar binnen. De omgeving werd vanuit een helikopter in de gaten gehouden. Toen bleek dat er binnen niemand was, werd in de winkel alleen nog naar sporen gezocht. Aan bewo ners van de flats aan de Zandbank en het Bonnike plein werd gevraagd of ze iets hadden gezien. Manager T. van Duin van de winkel kon vanochtend nog niets zeggen over de buit. Hij zei zich bovendien te willen concentreren op het welzijn van zijn werkne mers. Het personeel werd opgevangen in het kantoor van Krauthammer Interna tional, dat naast de AH-vesti- ging staat. Of de winkel van daag nog open ging, was vanochtend niet bekend. utrecht john oomkes De verkeersleiding van de Ne derlandse Spoorwegen verkeer de vanmorgen lang in het onge wisse waar de bliksem precies was ingeslagen. Tegenstrijdige elektronische meldingen zorg den voor verwarring: pas laat werd duidelijk dat schakelkas ten en niet de bovenleiding wa ren geraakt. Daardoor duurde het langer voordat het sein weer op veilig kon worden ge zet voor de normale dienstrege ling. Op het moment dat deze krant ter perse ging, reed alleen de stoptrein Amsterdam-Haar lem-Uitgeest weer. Uit voorzorg werden interna tionale treinen vanmorgen meteen vanuit Amsterdam naar België en Frankrijk omgeleid via Breukelen en Gouda naar Rot terdam. Veel Leidse treinreizi gers naar Den Haag en de Maasstad kozen ook voor die omweg, omdat via Schiphol slechts twee keer per uur de vertraagde stoptreinen vanuit Amersfoort konden rijden. De Nederlandse Spoorwegen noemden de storing hevig en het effect ervan op treinverbin dingen in het westen van het land aanzienlijk, juist op deze maandag zwol het forensenver keer weer aan, omdat velen wa ren teruggekeerd van vakantie. De NS houden geen statistieken bij hoe vaak onweer roet in het eten gooit. Juist omdat het om een elektrische storing gaat, neemt de verkeersleiding door gaans echter geen enkel risico. Bedieningspanelen geven de feitelijke stand van wissels en seinen op het getroffen baan vak dikwijls foutief weer na een blikseminslag. De betrokken schakelkasten regelen die func tie. In Leiden vorig jaar meer bejaarde verkeersslachtoffers leiden anp/kees van der linden Het aantal kinderen dat in Ne derland jaarlijks omkomt in het verkeer is vorig jaar met bijna vijftig procent gestegen. Bij on gelukken op de weg kwamen 82 kinderen tot 15 jaar om het le ven, maar liefst 26 meer dan in 1998. Leiden volgt deze dramati sche trend niet. De afgelopen twee jaar kwamen hier geen kinderen om het leven op de weg. Wel steeg het aantal zie kenhuisopnames van gewonde verkeersslachtoffertjes licht van zes naar zeven. Tussen 1995 en 1999 overle den volgens de officiële cijfers in heel Nederland 403 kinderen in de leeftijdscategorie tot en met 15 jaar door verkeersonge vallen. Omgerekend zijn dat zestien schoolklassen ofwel twee kleine basisscholen. Nog eens 28.000 kinderen raakten gewond. 3VO, het vroegere Veilig Ver keer Nederland, meent dat het aantal gewonde jeugdige slachtoffers in werkelijkheid nog twee keer zo hoog ligt om dat de politieregistratie onvolle dig zou zijn. Vandaag gaat de jaarlijkse campagne De Scholen zijn weer begonnen van verkeersveilig heidsorganisatie 3VO officieel van start in Maastricht. Tradi tioneel valt de start van de lan delijke campagne samen met het begin van het nieuwe schooljaar voor middelbare- en basisscholieren. Maandag ope nen de scholen in het zuiden van het land de deuren. In de rest van het land begint het schooljaar 2000-2001 een week later. Enkele maanden geleden werd bekend dat vorig jaar 1090 mensen om het leven kwamen door een ongeval, een toename van 2 procent ten opzichte van 1998. Uit de statistieken bleek dat de stijging onder meer op vallend was in de categorie kin deren tot 11 jaar. In Leiden springt juist de stij ging in de groep 65+ in het oog. Het aantal ziekenhuisopnames van bejaarde verkeersslachtof fers verdubbelde van zes (1998) naar twaalf (1999). Het aantal lichtgewonden steeg van 19 naar 36. Daar staat echter te genover dat het aantal in het verkeer overleden ouderen daalde van drie in 1998 naar één in 1999. Dennis van Hinte uit Almere is gisteren tijdens de Triathlon Leiderdorp in botsing gekomen met een auto. De triatleet werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar mocht dat later op de dag verlaten. Hij moet enkele dagen rust houden. Later in de week wordt hij nogmaals onderzocht omdat bloed in zijn urine werd aangetroffen. Van Hinte heeft aangekondigd de organisatie aansprakelijk te stellen voor de schade. De plaats van het ongeval, een smalle brug in Rijpwete- ring, was door de organisatie niet aangewezen als gevaarlijk punt. De auto die betrokken was bij het ongeluk was even daarvoor door vrijwilligers tot mitrovica rtr-afp Franse, Deense en Britse NAVO-troepen zijn de afgelopen nacht het Servische ge deelte van Mitrovica in Kosovo binnenge trokken. De KFOR-macht wil met de actie haar gezag in dat deel van de stad herstel len. Volgens ooggetuigen trokken tientallen voertuigen met KFOR-militairen over de ri vier Ibar, die de scheidslijn vormt tussen het door Albanezen gedomineerde gedeelte van Kosovo en Noord-Mitrovica. Er zijn vooralsnog geen berichten over verzet of protesten van de Serviërs. Dit stadsdeel is het laatste gedeelte van de Ser vische provincie waar nog in meerderheid Serviërs wonen. Het grootste deel van de Servische bevolkingsgroep in Kosovo is ge vlucht of door de Albanezen verdreven. De NAVO hoopt dit gebied ook onder controle te krijgen, vooruitlopend op de lokale ver kiezingen in oktober. Een andere reden voor de actie is de Zve- can loodsmelterij in Noord-Mitrovica. De afgelopen tijd is de loodvervuiling door de smelterij, die onderdeel uitmaakt van de reusachtige Trepca-mijn, gevaarlijk toege nomen. De vervuiling door de fabriek is 200 maal hoger dan de maximumnorm van de Wereldgezondheidsorganisatie. Volgens ooggetuigen hebben de KFOR-miltairen de fabriek inmiddels bezet. Een woordvoerder van KFOR zei dat het bedrijf 'tijdelijk is ge sloten op verzoek van Unmik (VN-missie in Kosovo) om een einde te maken aan de vervuilende activiteiten'. DRUKKERIJ 2ÉDELTABACH Goed drukwerk, snel geleverd Energieweg 25 2382 NB Zoeterwoude Tel. (071) 589 92 41 Fax (071) 541 53 82 VRAGEN vliegen. De man heeft volgens de Kustwacht gisteren de hele dag rondgelopen op het vlieg veld. Hij vertelde dat hij vlieglessen had gehad in Lely stad. De man wilde gisteren nog naar Kopenhagen. Maar daar was het volgens het vlieg- veldpersoneel te laat voor. Daarop boekte hij een hotelka mer op Ameland. De luchthavenmeester hoor de vanmorgen even voor zes uur de motor van het vliegtuigje starten en zag het toestel taxiën en vervolgens opstijgen. De Cessna 172, met registratie nummer PH-TOC, is eigendom van Aeroservice Lelystad dat onder andere rondvluchten vanaf het eiland verzorgt. HET WOORD IS AAN Betje Wolff Een druppel gezond ver stand is meer waard dan een vat vol geleerdheid. kanjs op r een t>ui Duizenden forensen Randstad te laat op werk Duizenden forensen zijn vandaag te laat op hun werk gekomen door een forse blikseminslag op het traject Amsterdam-Sloterdijk en Centraal Station Amsterdam. De treinverbinding tussen Haarlem en de hoofdstad werd 's ochtends geheel geschrapt. Tussen Amsterdam, Leiden en Den Haag reden via Schiphol alleen stoptrei nen. Ondanks adequaat vervangend busvervoer liep de vertraging voor reizigers flink op. 15723° 14723° 15725° 30% 20% 40% 40% 40% 30% Zoektocht naar peuter in Ermelo ermelo cpd In de omgeving van Harderwijk en Ermelo is gisteren, vannacht en vanmorgen een massale zoektocht gehouden naar een vermist 2-jarig jongetje. Het kind verdween gisteren rond half één spoorloos van de camping Klavertje Vier in Er melo. Twintig politiemannen, speurhonden, een helikopter, vijftig brandweerlieden en hon derden campinggasten en om wonenden namen deel aan de zoektocht in de bosrijke omge ving. Tien duikers hebben in de negentien omliggende plassen gezocht. De ouders van de 2-jarige Danny uit Apeldoorn ontdekten de verdwijning. Aanvankelijk zochten zij zelf naar het kind, en toen zij hem niet konden vinden gingen ook camping- gasten op zoek. Ruim een uur later werd de politie ingescha keld en werd alarm geslagen. De vrij kleine camping Kla vertje Vier ligt pal naast het veel grotere vakantiepark De Konij nenberg. Het jongetje zou voor het laatst op De Konijnenberg gezien zijn met zijn 4-jarige broertje. De eigenaresse van de cam ping vreest dat het kind door ie mand is meegenomen. Volgens haar kan het jongetje niet zijn weggelopen, omdat de cam ping is omheind met hekken. Ja, Ik wil een abonnement op het Leldsch Dagblad. stilstand gezet om de aanko mende fietsers voorbij te laten gaan. „Op TV-West zag ik dat de eerste rijder er nog langs kon en dat Dennis de bocht iets te ruim nam", aldus Bep Meeuw- isse, voorzitter van de afdeling Triathlon van De Zijl LGB,„Hij vloog over de motorkap en kwam met een klap op het weg vlak tussen de brugleuning en de auto terecht. Bep Meeuwisse wist nog niet van de aansprakelijkstelling, maar verklaarde dat haar ver eniging al het mogelijke had ge daan ten behoeve van de veilig heid van de deelnemers. „Alle triatleten worden erop gewezen dat er op de weg normaal ver keer is en dat zij in principe normale verkeersdeelnemers zijn. Bovendien worden ze van alle gevaarlijke punten op de hoogte gesteld. Zij kunnen zelfs op internet bekijken hoe het parcours eruit ziet." Naam: I Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik j mijn abonnement: U Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envolop, zonder postzegel, naar: Leldsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of a www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1