>PORT PSV sterkste in armzalig opwarmertje akkinen heeft het ft weer in handen Museeuw vecht voor zijn leven Euro League kwestie van tijd Peeters in verlegenheid door transfer DAG 14 AUGUSTUS 2000 lf lerlanders scoren voor Chelsea y_» Jerrel Hasselbaink en Mario Melchiot hebben Chelsea Idzai .ste pnjs van het seizoen bezorgd. De bekerwinnaar uit 'en 1 >n won ten koste van landskampioen Manchester United ^ei larity Shield. Hasselbaink opende in de 22ste minuut de oon, voor Chelsea. In de 73ste minuut maakte Melchiot de 2-0. *ten ïited speelde Jaap Stam als invaller vanaf de 19de minuut. xact| 3lo< miel eld v nati' De Zweedse tennisser Thomas Enqvist heeft giste ichs ?t toernooi van Cincinnati, tellend voor de Masters Series, het n naam gebracht. De als zevende geplaatste Enqvist won nod finale met 7-6 6-4 van de Brit Tim Henman, die als vijf- (v i was gerangschikt. Enqvist won de tiebreak van de eerste men et 7-5. In de halve finale won Henman zaterdag in drie sets p e als vierde geplaatste Gustavo Kuerten (6-7 6-4 7-6). Enq- king leek toen een maatje te groot voor de Fransman Arnaud ito ent. :ert jvist wint in Cincinnati tpsters in Tour bij eerste tien De Nederlandse rensters zijn gisteren bij de achtste etap- n de Ronde van Frankrijk tweemaal bij de eerste tien ge- a »d. De achtste rit bestond uit twee delen. In het eerste, ge le en en door de Russische Zoelfia Zabirova, eindigde Mirjam ïers als vijfde. In het tweede deel, van Jussac naar Ydes, fi rn Mariëlle van Scheppingen op de tiende plaats. Winnares ie tï e rit tussen Jussac en Ydes was de Litouwse Edita Pucins- sen De Spaanse Joane Somarriba nam zaterdag na de rit naar ei van de Tourmalet de leiding in het algemeen klas,ement prac ran de Litouwse Jolante Polikeviciute. Melchers was daarin ad ste Nederlandse op een veertiende 1 de wereldrecord voor Ronune geeft elï Gianni Romme heeft op de Olympic Oval in Calgary ergii ereldrecord op de 3000 meter verbeterd. De olympisch en le dkampioen reed tijdens de zomerstage de incourante af- bovi in 3 minuten en 42,75 seconden. Het oude wereldrecord clai op naam van de Canadees Steve Elm met 3.45,23. Romme I langer houder van de wereldrecords op de 5000 en hel Ometer ih respectievelijk6.18,72 en 13. ncei{ ena Williams sterk in LA i hij htj igeles Serena Williams heeft gisteren het tennistoernooi os Angeles gewonnen. De als vijfde geplaatste Amerikaan- al n in de zwaarbevochten eindstrijd met 4-6 6-4 7-6 van de agio ikaanse Lindsay Davenport, tweede op de lijst en twee- mee winnaar van dit evenement. Williams won de beslissende eek ;ak met 7-1. Ze had zaterdag in de halve finale ook al met kko< immer één van de wereld, de Zwitserse Martina Hingis, af- imh end: 4-6 6-2 6-3. Eerder in het toernooi was de Amerikaan- iterk voor de als vierde geplaatste Spaanse Conchita Marti- 'spring Nevele verrast naar» De hengst Offspring Nevele heeft gisteren op de van Duindigt in Wassenaar verrassend de draversderby driejarigen gewonnen. Winnende pikeur w^s Rob van die als trainer op Duindigt is gestationeerd. Op een lengte id volgde Odd's Against met Wilhelm Paal in de sulky. De Iprijs was 150.000 gulden, nummer twee kreeg de helft, ring Nevele stond bij lange na niet in het rijtje favorieten, )ut of The Blue en Ottey Boko aan het hoofd. Het paard £0 n het verleden nogal eens de neiging bij de start weg te a gen. Lange tijd reed Offspring Nevele in de draverij over meter aan de binnenkant op de vijfde plaats. Bij de laatste (sprongen echter enkele paarden weg, waardoor Van Toor :ijn paard plotseling in ideale positie kwam te liggen. k Meijer bij Liverpool op tribune wa Mi Het zijn zware tijden voor Erik Meijer. De 31-jarige eei laller zag zijn transfer naar Vitesse afketsen en tot over- rdt van ramp zit hij nu bij Liverpool op de tribune. Manager Nei rd Houllier doet geen beroep meer op de Nederlander, in i hij met Vitesse sprak over een mogelijke overgang, den Afwezigheid naamgever is veelzeggend De naamgever ontbrak, opmerkelijk genoeg, wéér. En dat was misschien maar goed ook. Niet Johan Cruijff, maar sectievoorzitter Henk Kesler reikte gisteravond de schaal, vijf jaar geleden vernoemd naar Neerlands beste voetballer ooit, uit aan PSV. Cruijff, net als vorig jaar van wege zakelijke beslommeringen absent, zou zich onge twijfeld hebben gegeneerd voor het kwaliteitsarme nie mendalletje tussen de landskampioen en bekerhouder Roda JC: 2-0. Alleen 2000 fans van PSV kon het wed strijdje zomeravondvoetbal in de sauna van de Arena be koren. amsterdam mark caldenhoven Als het optreden van PSV en Roda JC een voorbode is van wat het nieuwe seizoen gaat brengen, dan gaat het Neder landse voetbal zware tijden te gemoet. Beide ploegen waren niet vooruit te branden. Ze maakten vooral veel - en kolos sale fouten. De drukkende warmte was een excuus, vond de winnende trainer Eric Ge- rets. Maar het vele balverlies en het absurd lage baltempo kun nen nooit op het conto van de hitte worden geschreven. Ge- rets: „Maar de meeste spelers hadden in de rust al geen lucht meer." Het Nederlandse clubvoetbal glijdt af naar een bedenkelijk niveau. Volgens de voorzitters van de vaderlandse top drie is het zelfs ten dode opgeschre ven als de Europese Commissie het transfersysteem met ingang van 1 januari afschaft. Zelfs de felste tegenstanders van de Eu ro League moeten Harry van Raaij gelijk geven. In de plan nen van de voorzitter van PSV keert de vaderlandse top drie de eredivisie in 2002 de rug toe. Wellicht dat de beoogde 'mo ve' een verfrissende cultuur schok teweeg brengt. PSV en Roda JC lieten in de vijfde editie van de Johan Cruijff-schaal zien dat Nederland toe is aan iets nieuws. De Arena was aan de vooravond van een nieuwe competitie opvallend leeg. Het was de liefhebbers kennelijk niet ontgaan dat PSV-coach Ge- rets het treffen vooraf bestem pelde als een 'oefenwedstrijd'. Nu spreken Roda JC en PSV in Amsterdam al niet tot de ver beelding, zo'n opmerking van de Belg lokt de neutrale fan al helemaal niet meer naar het stadion. Maar zelfs het predi kaat 'vriendschappelijke match' verdiende het armzalige duel niet. Ook al deed Gerets nader hand verwoede pogingen an ders te doen geloven. Adil Ramzi maakt zijn eerste doelpunt voor PSV. Roda-verdediger Ramon van Haaren is te laat om dit te verhinderen. Louis van Gaal, gesecondeerd door zijn nieuwe stafleden Frans Hoek en Mark Wotte, moet de 'strijd' om de Johan Cruijff-schaal met fronsende wenkbrauwen hebben gadege slagen. Wel zag hij dat zijn eer ste daad als bondscoach de juiste is om het Nederlandse clubvoetbal van een wisse dood te redden. Hij verwelkomt van daag in Hoenderloo drie jeugdi ge en talentvolle PSV'ers, aan voerder Mark van Bommel, Wilfred Bouma en Arnold Brug- gink. Het trio is nog lang niet op niveau, maar deed in elk ge val zijn stinkende best de uit verkiezing waar te maken. De andere kant van de medaille, weet Van Raaij, is dat het trio zich sneller in buitenlandse in teresse zal mogen verheugen. Vooral Bruggink rende zich het vuur uit de sloffen. Op de schouders van de Tukker rust een zware last. Hij moet met de Joegoslaaf Mateja Kezman in Eindhoven Luc Nilis en Ruud van Nistelrooy doen vergeten. Een welhaast onmogelijke klus. Vooral omdat het nog schort in de combinatie met de Joego slaaf. Kezman, die door Gerets overdreven werd gecompli menteerd, torst op zijn beurt een prijskaartje mee van 25 mil joen gulden, meer dan PSV ooit uitgaf voor Ronaldo en Roma- rio. Een doelpunt in zo'n wed strijd zou hem heel goed uitko men. Gisteren miste hij op bij na klassieke wijze. Voor een leeg doel trapte Kezman over de bal. De flater van Kezman was exemplarisch voor PSV-Roda JC. De Limburgers, vermoede lijk geschrokken door de trans ferperikelen rond Bob Peeters (naar Vitesse), deden er volgaarne aan mee. Doelman Zeljko Kalac in het bijzonder. De Australische keeper, die de voorkeur had gekregen boven nieuweling Bas Roorda, ont deed de wedstrijd nog in de eerste helft van alle spanning. Ernest Faber mocht de score door het mistasten van Kalac met het hoofd naar 2-0 tillen. Ramzi, ook met het hoofd, had de eerste treffer voor zijn reke ning genomen, na een voorzet van aanwinst Kevin Hofland. En daarmee was de koek in de Arena al na drie kwartier hele maal op. antwerpen gpd Johan Museeuw vecht opnieuw voor zijn leven. Twee jaar geleden raakte de nu bijna 35-jarige Vlaamse wielrenner al eens ernstig in de proble men door complicaties bij een breuk van de knieschijf. Gisteren raakte de Belgische wielerprof zwaar gewond bij een ongeval tijdens een uitstapje met zijn familie op de motor. Ze werden aangereden door een auto. Museeuw heeft diverse botbreu ken, een zware hersenschudding en een schedel- fractuur. Vooral dat laatste baarde de hoofdarts zorgen. In de gegeven omstandigheden lijkt het uitgesloten dat de coureur ooit nog deel zal kun nen uitmaken van het profpeloton. Museeuw was afgelopen week door de Belgi sche wielerbond geselecteerd voor de olympi sche wegwedstrijd in Sydney. Anderhalve maand geleden maakte hij bekend na dit seizoen van Mapei over te stappen naar Domo, de nieuwe ploeg van Patrick Lefevere. Daar zou hij nog één jaar fietsen op het hoogste niveau. „Maar het enige wat nu telt" aldus een aangeslagen ploeg leider Lefevere gisteravond, „is dat Johan weer gezond wordt." :iren verdrijft Schumacher en Ferrari sim i':p fc-/ ormule 1 seizoen dreigt drama- jer :e gaan verlopen voor Ferrari. Na e liksemstart, met drie overwinnin- rij, had Michael Schumacher een )rong van 22 punten op McLaren- rrent Mika Hakkinen. De eerste 7en siHds 1979 voor Ferrari leek tn1 lechts een kwestie van tijd. Maar lorsprong is verdwenen, omdat nacher vier van de vijf laatste races nishte en omdat Hakkinen zijn de- e te boven is gekomen. De Fin dateren in Hongarije zijn derde I Prix van het seizoen en heeft de g in de strijd om de wereldtitel gnomen Van zijn rivaal, die als J e finishte. 'y. hael Schumacher wist zich giste- I I auwelijks raad met zijn houding. e" lijk weer in de punten, maar geen prijs. En daar had de Duitser wel feetje op gerekend. Tijdens de kwa- zaterdag, was hij heer en mees- ij was zelfs drietiende van eén se- sneller geweest dan David Coul- die zich als tweede op de grid ^jficeerde. Hakkinen moest vanaf de plaats vertrekken, maar dat is in arije geen nadeel. Fin onderstreepte het met een we- art. Schumacher was, door schade se- hande wijs geworden, voorzichtig. 'n™hij in de voorgaande twee GP's de bocht niet was doorgekomen, de Duitser gisteren eieren voor zijn p' in liet Hakkrnen binnendoor passe- lle Fin, als altijd in Hongarije ge- - door een grote schare landgeno- eageerde net als in Duitsland als e na het uitgaan van de lichten. „Ik dat je zo'n start slechts een keer 'ar kunt maken. Het blijkt dat het n vee keer kan", aldus Hakkinen. lumacher verbeet de pijn van de te- dling manmoedig. „Mika had een 'oede start, maar ook zijn auto reed stisch. Zelfs al zou ik hem aanvan- achter me hebben gehouden, dan "j me later nog wel ingehaald." pits, haastte de Duitser er nog bij te zeggen. Want inhalen, dat is op Hungaroring vrijwel onmogelijk. 'Mona co zonder muren' wordt het baantje in Boedapest ook wel genoemd. Het is kort, smal en stoffig. Omdat er bijna niet op gereden wordt, is alleen de ideale lijn vrij van zand en rommel. Daarbuiten wordt het glibberig en gevaarlijk. Daar om blijven de coureurs netjes in forma tie rijden. Jos Verstappen is ook niet kapot van het circuit in Hongarije, al heeft hij daar zelfs wel eens op het podium gestaan (in 1994). De Hungaroring is geen baan voor zijn Arrows, die nog altijd niet snel genoeg is in de bochten. Het weekeinde van Verstappen was niet zo slecht als in Frankrijk, op Magny Cours, maar veel beter was het ook niet. De Limburger werd uiteindelijk dertiende, nadat hij vanaf een twintigste plaats was vertrok ken. „Dat is in ieder geval nog het posi tieve van deze race", zei hij. „We zijn aangekomen, de versnellingsbakken zijn heel gebleven en we hebben een paar plaatsen gewonnen." De Limburger had er niets van verwacht na de kwalificatie van zaterdag, waarin hij worstelde met de grip van de Arrows. Aankomen was maximaal, want het levert het team weer extra informatie op. Ondertussen kampt Ferrari met een diepe crisis. De druk op de Scuderia is enorm. De overwinning van Barrichello, veertien dagen geleden, was mooi en verzachtte het leed van het opnieuw uit vallen van eerste man Michael Schuma cher. Maar na gisteren is de Italiaanse stal ook de leiding in de strijd om de we reldtitel kwijt en dus steekt, zoals altijd, de irritatie de kop op. Ferrari ergert zich ook aan het feit dat bij McLaren nog steeds wordt gesproken over twee gelijkwaardige coureurs. Ross Brawn, de technisch directeur van Fer rari, zei dat Hakkinen wel degelijk wordt voorgetrokken en dat er wel degelijk tea morders zijn. Brawn: „De meeste van onze tegenstanders durven niet toe te geven dat één rijder favoriet is. Ik weet zeker dat McLaren de laatste races de voorkeur heeft gegeven aan Mika." Brawn kreeg gisteren zijn gelijk. De In 1954 stond Nederland op zijn kop vanwege de introductie van het profvoetbal. De voet ballerij maakt opnieuw roerige tijden door. De traditionele topdrie, Ajax, Feyenoord en PSV, is bezig een revolutie te ontkenenen met hun plan in 2002 uit de eredivisie te stappen om aan een nieuw, internationaal walhalla deel te ne men: de Euro League. De nieuwdenkers ver wachten via zo'n competitie de kloof met de grote voetballanden te verkleinen. De liga moet bestaan uit maximaal zestien clubs uit Nederland, Schotland, België, Portugal en de Scandinavische landen. Opdat de top clubs niet helemaal verloren zullen gaan voor hun eigen land, willen ze wel blijven meedoen aan het nationale bekertoernooi. De Euro League zal, net als een gewone com petitie, een degradatie-regeling kennen. Elk jaar moeten er twee clubs degraderen. Zij zullen te rugkeren naar de competitie in hun eigen land. De kampioen van de competities in de landen waarvan de topclubs meedoen in de Euro Lea gue, mogen via een nacompetitie strijden om twee plaatsen in de nieuwe League. Volgens PSV-voorzitter Harry van Raaij valt er in december al een beslissing over de nieuwe competitie. Binnenkort zullen de initiatiefne mers (waartoe behalve de Nederlandse topdrie, Glasgow Rangers, Celtic, Benfiqa, Porto en An- derlecht behoren) praten met de KNVB, laat di recteur betaald voetbal van de bond Arie van Eijden weten. „Er zijn nog een hoop vragen, maar de be denkers bewandelen in elk geval een goed, ge zond en open traject. Ze gaan eerst de KNVB informeren en vervolgens de UEFA, de Europe se voetbalunie." De UEFA moet het plan omarmen, vindt Van j Eijden, want een 'wilde' competitie is het slechtste wat het voetbal kan overkomen. De KNVB staat niet onwelwillend tegenover het plan, maar een voorwaarde is wel dat er vol doende medestanders zullen zijn. Zo moeten de overige vijftien clubs in de Nederlandse ere divisie akkoord gaan. Van Eijden, per 1 oktober de nieuwe direc teur van Ajax: „Het gaat hier om het belang van het hele Nederlandse voetbal. Maar er 2al nog j een hoop onderzoek moeten gebeuren, naar de interesse van sponsors bijvoorbeeld. De Euro League zal een breed draagvlak moeten heb ben." PSV, Feyenoord en Ajax zien de kloof met clubs uit de rijke voetballanden Engeland, Ita lië, Spanje en Duitsland steeds groter worden. De topdrie in Nederland krijgt alleen al aan de tv-rechten tientallen miljoenen guldens minder dan bijvoorbeeld Barcelona, Manchester Uni ted, Bayern München of AC Milan. Barija tou- cheert per seizoen bijna honderd miljoen gul den uit tv-contracten. PSV heeft dit seizoen een budget van 90 mil joen, waarvan slechts 4,5 miljoen uit tv-rechten. In de Euro League verwacht Van Raaij met een begroting van zo'n 150 miljoen te kunnen spe len. „Ik denk dat Ajax, Feyenoord en PSV uit de Euro League 45 tot 50 miljoen aan tv-inkom- sten kunnen halen." De clubs maken haast met hun plan, omdat in 2002 in Nederland en in meer landen de tv-contracten aflopen. Mika Hakkinen laat zijn Finse fans juichen. McLaren van David Coulthard liep zeker in het begin van de race beduidend minder dan die van HakJdnen. Na de matige warm up hadden de technici van McLaren het lek ineens boven. Tenmin ste bij Hakkinen. Ineens draaide de McLaren/Mercedes als een zonnetje, was sneller dan de Ferrari, die in het be gin van de wedstrijd op een desastreuze achterstand werd gezet. Wat er was ver anderd, dat wilde Hakkinen op de pers conferentie uiteraard niet kwijt. „Dacht je dat je antwoord krijgt op die vraag", zei Schumacher tegen de vragensteller. Het is de tragiek van David Coulthard, de sympathieke en intelligente Schot. Hij is niet meedogenloos genoeg om bij een topstal de nummer één te worden. Waar Michael Schumacher het verkeer strak en trefzeker inhaalde, verspeelde Coulthard telkens tijd. Daarom heeft McLaren zijn troeven gezet op Mika Hakkinen, al zal teambaas Ron Dennis dat nooit publiekelijk toegeven. Zeker is dat Mika Hakkinen bezig is geschiedenis te schrijven. Met de 'McLa ren-vriendelijke' circuits van Spa en Monza voor de boeg is het zicht op een unieke trilogie sterk toegenomen. In de jaren vijftig won de Argentijn Juan Ma nuel Fangio vier wereldtitels op rij. Sindsdien is dat geen coureur meer ge lukt. Zelfs de legendarische Ayrton Sen na en Alain Prost niet. amsterdam gpd 'Nee, er is nog geen overeen stemming bereikt' en 'Nee, we hebben nog niet gesproken.' Aan de klucht met de titel 'Bob Peeters naar Vitesse' werd gis teren na de wedstrijd om de Jo han Cruijffschaal een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Het is vreemd hoe de hoofdpersoon in deze zaak zich in alle boch ten wringt om maar niet te hoe ven zeggen hoe de vlag erbij .hangt. Peeters wandelde na'het duel zichtbaar ongemakkelijk door de Arena en keek opvallend verbaasd toen hem werd ver teld dat Roda en Vitesse in ieder geval een akkoord hebben be reikt over de transfersom van zo'n veertien miljoen gulden. „Is dat zo? Dan moet ik maar eens met Vitesse gaan praten." Natuurlijk weet Peeters pre cies wat hij kan verdienen in Arnhem, natuurlijk gaat Roda ervan uit dat het de populaire Belg kwijt is. Maar blijkbaar kost het ontzettend veel moeite die woorden over de lippen te krijgen. „Ik ga ervan uit dat hij bij ons blijft", verklaarde trainer Sef Vergoossen weinig overtui gend. „Vrijdag was er nog geen overeenstemming, zaterdag zijn we vertrokken. Daarna heb ik niets meer vernomen. Ik kan dus niets met vragen als: 'Stel, je bent hem kwijt'. We zien het wel. Je kunt daar verder toch geen invloed op uitoefenen. Welk recht heb je als club in zo'n geval tegen een speler te zeggen: 'Je mag niet weg'." Gisteren werden de redenen voor het wazige schimmenspel duidelijk. Roda is weliswaar tot een akkoord gekomen met Vi tesse, maar alleen onder be paalde voorwaarden. Vandaag gaat een delegatie met'de Arn hemse club om de tafel zitten, want Roda heeft sterk de indruk dat het spel niet gespeeld is vol gens de regels. En vreest een 'omgekeerd Perez-geval.' Vrijdag overlegden Roda en Vitesse tot na middernacht over de transfer. Een dag later wer den de belangrijkste plooien gladgestreken. Meteen daarna stond Peeters' zaakwaarnemer Guido Mallants al op de stoep bij bestuurslid technische za ken Nol Hendriks. Voor Roda was het toen dui delijk dat Vitesse al contact had gezocht met de spits voordat de Limburgse club zelf op de hoogte was gebracht. En dat is tegen de regels. Net zoals Roda een tijd geleden door de arbi tragecommissie van de KNVB werd teruggefloten, omdat het te vroeg met Kenneth Perez had onderhandeld. Peeters moet dus wel bewe ren niet met Vitesse te hebben gesproken. En zijn zaakwaarne mer dan? „Geen idee, ik heb geen contact meer met hem ge had." Vitesse wil al helemaal niks zeggen, zo lang de onder handelingen nog lopen. Roda had Vitesse laten weten alleen aan de deal te willen meewerken als de Kerkraadse club in de gelegenheid wordt gesteld een vervanger te vin den. Vitesse-speler Matthew Amoah was de eerste gegadig de. Hendriks hoopte de Gha- nees, die het afgelopen seizoen als huurling indruk maakte bij Fortuna Sittard, in de deal te kunnen betrekken door hem op huurbasis over te nemen. Vites se ging daarmee echter niet ak koord. Vandaag wordt duidelijk of Roda het hard gaat spelen. Zou den de clubs er echter uitko men, zit Peeters met een pro bleem. Hij beweert nog niet met de Arnhemmers te hebben gesproken. Dat wordt de ko mende dagen ook lastig, want de Belg vertrekt vandaag met de nationale ploeg naar Bulgarije.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17