Zon, zee en straattheater Veel muziekstijlen op een drijvend podium Vlotte Rossini Gelderse mane Cultuur Kunst IJzersterk spel Camerata Venrui Actrice van elegante schoonheid MAANDAG 14 AUGUSTUS 2000 «i door een dag zon, zee en kunst, een henna-tatoeagè op haar arm zetten. Elders staan toeris ten, dagjesmensen en toevallige passanten stil bij de 'boeken- muur', een tien meter lange, uit wijnkistjes opgetrokken boe kenkast. Veel bekijks trekt een min stens tien meter hoge, zilveren 'boom', die tussen de duinen verrijst. Wanneer de zon al laag boven de zee hangt, begint hier de show van 'Skinning the Cat'. Gekleed in strakke, glimmende, pakjes trotseren deze vier diva's de wetten van de zwaarte kracht. Hangend aan touwen en trapezen halen de katvrou- wen de meest halsbrekende toeren uit, alsof ze daadwerke lijk zeven levens hebben. Ook de strandpaviljoens doen mee aan het festival. Voor veel vertier zorgt het Rotter damse trio The Amazing Stroopwafels. Hun ongecompli ceerde, vrolijke muziek is ver buiten de strandtent waar ze optreden nog te horen. De frontzanger, met lange, sliertige haren tot over zijn schouders, slaat met veel enthousiasme de basloopjes uit zijn blauw met roze contrabas. „Het leven is een feest", zet hij in. De terras- gangers, in zwembroek of bad pak, zonnebril op het voor hoofd geschoven, zingen uit volle borst mee: „Het leven is een feest." In Noordwijk aan Zee. Jeanne Moreau speelt Duras parus De Franse actrice Jeanne Mo reau gaat de rol van de schrijf ster Marguérite Duras spelen in de film 'Cet amour-la'. De film op basis van het boek van Yann Andréa, de laatste metgezel van. Duras, wordt geregisseerd door Josée Dayan. Moreau speelt de oudere Duras die verliefd wordt op een student van het platte land, Yann, die Duras' boeken verslindt en haar brieven schrijft. lidy van der spek Concert: kamerorkest 'Camerata Ver meer', met solo optredens door Henk Em- melot, Ron de Haas, Theo Muller en Ve- gard Nilsen, viool Gehoord 12/8, Hoog landse Kerk, Leiden Nog te horen 18 en 22/8 aldaar Wat een zegen, zo'n verrukke lijk concert met topstrijkers, tussen al dat orgelgeweld in zo- merseries. En wat jammer dat het maar door betrekkelijk wei nig mensen werd bezocht. Maar er is gelegenheid voor herkansing. Want 'Camerata Vermeer' komt deze zomer nog tweemaal in de Hooglandse kerk. Dit hoogwaardig professio neel ensemble speelt niet alleen zorgvuldig, het speelt in de eer ste plaats bruisend vitaal, vol energie en kracht. Pieter Hel- lendaal, op een blauwe maan dag organist in de Pieterskerk, hoeft zich helemaal niet te schamen tussen Vivaldi, Bach, Haydn en Mozart. Ook Hellen- daal is goed voor een acht, ze ker in handen van Camerata Vermeer. In dit Grand Concerto valt het verbluffend alerte spel op. Geraffineerde dynamische effecten meteen in de Ouvertu re, doordachte frasering, mooi uitgesponnen melodielijnen in het Affettuoso, het transparante Presto, het verfijnd gearticu leerd gespeelde thema in de Borea, mAen Hellendaal in de ze uitvoering tot een held. Camerata Vermeer begint overigens met Vivaldis Concert voor Vier Violen in B. Het is dat de eerste violist (in dit stuk al thans) nog niet helemaal op dreef is, maar hier denk je al, leuker kan nauwelijks. Maar ja wel, dan komt Mozart, en blijkt zijn Divertimento in F vermaak van het hoogste niveau. Met een allegro vol zeldza lange melodielijnen tervlugge loopjes. Eer zo zangerig van toon, me bijna statige alten een presto met exact gezette kleine explosi spannende dynamiek ning moet bijgesteld v En dan komt Bachs ooiconcert. Daar hel gedenkjaar voor nod horen dat dit werk (v verslaat. En deze men stand ook na de p schoon de vertolking zarts Divertimento Haydns Vioolconcert i uitblinken in schitt kracht. De twee solisten in belvioolconcert zijn a gewaagd. Letterlijk en spelen Ron de Haas Nilsen in het Largo n toe. Nilsen biedt de tl een delicate present aan de Haas, die ei beurt weer iets prac maakt. En op de ad zingt het orkest met e prezen dragende clai partij, die als een frisse concert richting geef Kasniecka laat energi vlogen horen dat zij lei Ton Koopman is, bovi een van zijn clai speelt. Tot slot verdient hel ke spel van (concei Theo Muller respect, vast en hoekig als hij staat is zijn kernachl pretatie van Haydns' eert. Het parelende al heft de ziel, het adagio verwarmt. Het samen het orkest is voorbeelt de twee laatste akkot die als veertjes omh ven. Eerste Leidse Nieuwe Rijn Festival moet nog groeien aad van der ven Summerborn Opera met 'La Gazzetta' van Rossini. Muzikale leiding Enrico De- lamboye. Regie' Saskia Boddeke. Drama turgie: Peter Greenaway. Solisten, koor en orkest van het Summerborn Opera Festi val. Bezocht zaterdagavond Herhalin gen: 15,16,18 en 19 augustus De Summerborn Opera wil ho gerop. Voor de nieuwe Rossini- productie in het derde achter eenvolgende jaar, als vanouds opgevoerd in een manege ten zuidoosten van Apeldoorn, wordt geschermd met de naam Peter Greenaway (voor de dra maturgie). En aan het zestal voorstellingen van de komische opera 'La Gazzetta' zijn enkele masterclasses en recitals toege voegd. Saskia Boddeke en haar Brit se collega Greenaway, met wie zij geregeld samenwerkt (twee maal Louis Andriessen bij de Nederlandse Opera), plaatsen 'La Gazzetta' ('De krant') in de jaren twintig. Zij verwijzen naar het opkomende Italiaanse fas cisme. En naar het werk van kunstenaars als Otto Dix en Ge orge Grosz, dié scherp de maat schappelijke tegenstellingen in hun tijd hebben uitgebeeld. Iets in het uiterlijk van de personages doet daar inder daad aan denken. Maar dat soort accenten sorteren toch weinig effect in een vlotte, zor geloze opera als deze, geba seerd op een komedie doni. Temeer daar dei dit geval uitermate ko met veel commedia d( hier en daar wat acrob actrice en danseres Nies, die daarin zeer is en zich ook nog vo authentieke circus doormidden laat zagei 'La Gazzetta', wa contactadvertentie eer rijke rol speelt, wordt presenteerd in een Nei vertaling. Dat die i tieven wel, maar tijden gen meestal niet te \t kan niemand kwalijk genomen. Het tempo zo'n opera van Rossini Vooral de behendige Marisca Mulder, geta dit repertoire, trekt dacht. Tom Sol doet voortreffelijk, terwijl T nen op zijn beproefde oude knorrepot uitbee der werken Robbert M Carpentier, Ineke Axel Everaert, Bernai Heyne en Terence Roe Het uit jonge musici de orkestje doet het li en dirigent Enrico Dl heeft alles goed onder Er valt aan deze ope waar muzikaal iets mi te behalen dan aan andere werken van di ponist, maar een leven ductie als deze helpt w Groenendijk wint Schilder Festival Een bruid met handen van stro en vlechten van touw. Al van verre is ze zichtbaar op de boulevard van Noordwijk. Haar zilveren kroontje schittert in het zonlicht, haar wit te bruidsjapon wappert in de zeewind. Ze staat op een houten praalwagen, die voortgetrokken wordt door een vogelverschrikker op stelten. Hij gaat gekleed in een zwart-wit streepjespak en heeft een putmuts op zijn hoofd. Voorbijgangers staan stil en kijken vol verbazing toe. Een dame met een grote zonnebril op haar neus vraagt zich hardop af: „Wat is dit?" Waarop haar man antwoordt: „Dit heet straattheater, geloof ik." noordwuk ropy van der pols Voor het derde achtereenvol gende jaar staat de boulevard van Noordwijk in het teken van het Internationaal Straattheater Festival. Artiesten uit binnen- en buitenland vertonen hun kunsten midden op straat, mu zikanten leven zich uit op de podia die her en der zijn opge steld. Rock-'n-roll, luchtacroba- tiek en Afrikaanse dans. Een weekeinde lang vormt de Ko ningin Wilhelminaboulevard het toneel voor een doorlopen de voorstelling. Aan toeschouwers geen ge brek. Op de boulevard flaneren kaki afritsbroeken zij aan zij met hoog uitgesneden badpak ken, lopen bezwete blote pen- zen naast felle zomerjurken. De terrassen zijn tot de laatste stoel toe gevuld en op het strand wordt elke vierkante meter zand benut door de zonaanbid- dende menigte. Ook de strandgangers kun nen niet om het festival heen. Een meisje in badpak, de haren nog glimmend van het water, komt op blote voeten de boule vard opgewandeld. Verbaasd blijft ze staan wanneer ze het podium in het oog krijgt, waar op zeven Afrikaanse muzikan ten opzwepende ritmes uit hun percussie-instrumenten slaan. 'Yamo-Yamo' heet het gezel schap, dat veel bekijks heeft. Hun bandnaam, ontleend aan een kreet die in Ivoorkust ge bruikt wordt om mensenmas sa's op te zwepen, doen de mu zikanten eer aan. Dreadlocks zwaaien de maat, beschilderde gezichten lachen het publiek toe. Versterkers die in glim mend paars folie gewikkeld zijn en bont beschilderde doeken zorgen voor een kleurige om lijsting. Wanneer een van de dansers, gekleed in een gouden gewaad waar zonnevonken vanaf spat ten, het podium verruilt voor het trottoir, deinst een dame met grijs haar geschrokken ach teruit. Snel maakt ze zich uit de voeten. Een oudere heer heeft minder moeite met de Afri kaanse danscultuur. Zijn armen losjes boven zijn hoofd maakt hij vrolijke danspasjes. Niet veel verder baant een obscuur duo zich een weg door de menigte. Beiden zien eruit alsof ze zojuist een poolexpedi tie achter de rug hebben: ver sleten leren jassen die tot aan hun voeten reiken, dikke mut sen met leren lappen die tegen de wind beschermen. Ze du wen een roestig wagentje voor zich uit, waarvoor een tuigje met wollige, nep husky's ge spannen is. Passanten reageren eerst geschrokken, dan ver baasd. Ten slotte gaan ze nieuwsgierig het tweetal van dichterbij bekijken. Het is een patroon dat zich die dag nog vaak zal herhalen. Zoals het bij een festival hoort, staan tussen de podia her en der stalletjes met koop waar verspreid. Onder de plas tic luifeltjes staat het gebruike lijke 'wereldwinkel assortiment' uitgestald: kettinkjes, oorbellen, vreemde hoeden, beschilderde doeken en uit hout gesneden schaakstukken. Ergens slaat een jongetje geestdriftig op een djembee, goedkeurend toege knikt door de verkoper. Een paar kraampjes verder laat een dame, overmoedig geworden De hond op de voorplecht van de motorsloep staat te rillen van ouderdom. In de boot zit ten opa en oma met een doch ter en kleinkinderen. Ze varen recht op het Leidse podium af waar zojuist de Ramones klas sieker Blitzkrieg Bop is ingezet. Op het moment dat het refrein Hey Ho, Lets Go wordt gezon gen, besluit opa te gaan. Hij heeft de ruimte en de tijd om rustig keren, want alleen aan de kant liggen wat boten. Voor het podium drijven slechts wat blaadjes in het wa ter van de Nieuwe Rijn. De zan ger van de punkband Maxi mum Overdrive ziet het niet. Hij heeft alle aandacht voor zijn publiek aan weerskanten van het water. Zij waren gisteren getuige van de eerste editie van het Nieuwe Rijn Festival in Lei den, een muziekfestival vanaf een drijvend podium evenwij dig aan de Koornbrug. Acht bands vertegenwoordigden net zoveel stijlen. Organisator Willem Gressie vond dat het Leiden naast Werfpop aan een echt zomer festival ontbrak en kreeg het voor elkaar er een te houden in hartje centrum. Met een pro grammering onder het mom van 'voor elk wat wils'. Van klassiek tot punk. De belangstelling voor de eerste editie is nog niet erg groot. Het personeel achter de twee aparte bierpompen voor de cafés helpt elkaar bij het be dienen van de weinige klanten. Ook de kooplui achter de kra men van de mini-festivalmarkt hebben de hele dag de tijd om bij te praten. Waarschijnlijk verkozen veel mensen het strand of de Salsalessen op de Beestenmarkt boven het mu ziekfestival. Het programma biedt nu ook Van klassiek tot punk, alles kon gisteren tijdens de eerste editie van het Nieuwe Rijn Festival. foto taco van der eb niet echt grote namen. Leiden loopt kennelijk (nog) niet warm voor de percussiegroep Sanji Bina, reggaeband Lust of de rockband Crackerman. Het is in elk geval druk genoeg en gezel lig op de Nieuwe Rijn. Het grootste deel van het publiek zit op de terrassen van de cafés. Het is een mengeling van muzi kanten. meegekomen fans, dag jesmensen, zonaanbidders en muziekliefhebbers. Op de klanken van salsaband Palante danst een tienerstelletje soepel de salsa. Met strakke ge zichten draaien ze soepel en speels om elkaar heen. Een ou dere man in een witte blouse, pikzwarte zonnebril en dito hoed laat zien dat ook hij nog los is in de heupen. Ze zijn ver in de minderheid, vooral de monden van de toeschouwers zijn in beweging. Twee punkers kiezen tijdens het optreden van de punkband nog wel voor een variant op stagediven en duiken het water in. Op de T-shirts van de mede werkers aan het festival staat Nieuwe Rijn Festival 2000. Of er volgend jaar ook nog een editie komt is nog even afwachten. Het programma zal misschien iets moeten worden aangepast. De genreverschillen tussen de bands waren wel erg groot. Wellicht dat er in de toekomst twee bands minder moeten spelen, waardoor één grote naam ,kan worden aangetrok ken. Met wat meer aandacht in de regionale en landelijke festi valagenda van de muziekbla den kan het Nieuwe Rijn Festi val ieker uitgroeien tot een goed jaarlijks muziekfestival. Loretta Young 1913-2000 Rotterdam Een dansende menigte nam zaterdag tijdens de Fast Forward Dance Parade de hele dag bezit van de Rotter damse binnenstad. Een stoet van 35 vrachtwagens, met daarop 80 draaitafels baande zich een weg door de massa van in totaal 300.000 mensen. De karavaan stopte bij de Lloydpier waar nog in de kleine uurtjes werd doorgefeest. Het grootste dansevene- ment van Nederland werd voor de vierde keer gehouden. Het feest verliep zonder grote incindenten: er zijn 17 mensen aan gehouden vanwege drugsbezit of openbare dronkenschap. foto wfa/cees spruijt Onderzoek naar monseigneur Vaticaanstad Justitie in Rome is een onderzoek begonnen naar een monseigneur die zou hebben geprobeerd valse kunstwer ken te verkopen met valse echtheidscertificaten van het Vati- caan. Monseigneur Michele Basso stelt dat de kunstwerken, waaronder een werk dat werd toegeschreven aan Michelangelo, echt zijn. Hij zou ze hebben gekregen van oude collega's bij het Vaticaan die inmiddels zijn overleden. Basso was ooit hoofd van het archief van het Vaticaan en later, tot 1995, was hij verant woordelijk voor het pensioenfonds van het Vaticaan. De werken die Basso wilde verkopen zijn in beslag genomen, evenals de valse echtheidscertificaten. noordwuk De Noordwijk Painting Award 2000 is afgelopen za terdag gewonnen door de schilder Piet Groenendijk uit Amster dam. Hij werd daarmee verkozen tot de beste professionele schilder van het Noordwijk Zomer Schilder Festival, dat al vanaf woensdag aan de gang was. De prijs bestaat uit een beeldje van de Noordwijkse kunstenaar Ine Koopmans en een cheque ter waarde van 5000 gulden. Film Verhoeven succes in VS los angeles Hollow Man', de nieuwe sciencefictionfilm van Paul Verhoeven, doet het goed in de VS. De film staat op de ge deelde eerste plaats op de recettelijst van afgelopen week sa men met 'Space Cowboys' van Clint Eastwood. Beide films brachten afgelopen weekeinde ruim 13 miljoen dollar (ongeveer 30 miljoen gulden) op. In 'Hollow Man' speelt acteur Kevin Ba con de rol van een wetenschapper die een formule zoekt die onzichtbaar maakt. 'Space Cowboys' gaat over twee gepensio neerde astronauten die voor een nieuwe missie worden opge roepen. Bassey treedt half jaar niet op hannover De jazzdiva Shirley Bassey (61) heeft om gezond heidsredenen al haar optredens voor het komende halfjaar af gezegd. Dal blijkt uit een mededeling van de Expo 2000 in Han nover, waar de zangeres op 26 oktober een concert zou geven. Wat er met Bassey aan de hand is, is niet bekend. Eerste Wagner-uitvoering Israël Jeruzalem» De Israëlische radio zal zaterdag voor het eerst in het bestaan van de joodse staat een opera van de antisemitische Duitse componist Richard Wagner uitzenden. Op het program ma staat de opera Tristan und Isolde, gedirigeerd door Daniël Barenboim. De primeur is langé tijd tegengehouden door nabe staanden van slachtoffers van de jodenvervolging. Wagner, de lievelingscomponist van Adolf Hilter, geldt als een belangrijke wegbereider voor het nationaal-socialisme. De Amerikaanse actrice Loretta Young die za terdag in Los Angeles op 87-jarige leeftijd over leed aan eierstokkanker, maakte meer dan hon derd films en trad later ook op in televisieprogramma's. Haar carrière begon in de tijd van de stomme film. Young werd geprezen om haar elegante schoonheid en ze werd be kend door de vele close-ups die in haar films zaten. Loretta Young werd in 1913 in Salt Lake City geboren als Gre- tchen Young. Toen ze drie jaar was verhuisde haar moeder met haar en haar drie oudere zusjes naar Los Angeles om een pension te beginnen. Haar grote kans in Hollywood kwam toen ze pas veertien was. Een regisseur belde naar huize Young om haar zus Pol ly Ann uit te nodigen voor een auditie. Omdat Polly Ann niet beschikbaar was, ging Gretchen. Hoewel het maar om een klein rolletje ging, leidde het tot een contract en naamsverandering. Al snel maakte Loretta furo re en kreeg ze hoofdrollen aangeboden. Op haar zeventiende haalde ze de voorpagina's toen ze met de negen jaar oudere acteur Grant Withers trouwde. Het huwelijk werd een jaar la ter alweer ontbonden toen beiden speelden in de film met de titel 'Too Young To Marry' (te jong om te trouwen). In 1940 trad zij in het hu- Mega-dancefeest in Rotterdam welijk met de zakenman Thomas Lewis, wie zij twee kinderen kreeg. Het huwelijl strandde dertig jaar later. Toen ze tachtij trouwde ze voor de deit maal, met de modeontv Jean Louis, die in 1997 leed. Young kreeg in 1947 de voor de beste actrice vc rol in The Farmer's Dat In 1953 trok ze zich tem de filmwereld. Ze begon tweede carrière als de s! de tv-show The Loretta Show. Acht jaar lang ko zij elke week in de mees zienbarende japonnen: er te zien was. Zelf speel in ongeveer de helft van leveringen de hoofdrol, voor zij in totaal drie En kreeg. In de jaren zestig richtte zich vooral op liefdadige projecten. In 19 keerde zij terug met een hoofdrol in de T 'Dark Mansions'. In 1989 sloot ze haar fil rière definitief af met de.tv-film 'Lady in i Corner'. En in 1994 flakkerde de belangst nogmaals op toen haar dochter Judy in e grafie van haar moeder beweerde het kin de beroemde acteur Clark'Gable te zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16