Bestuur Wijk en Wouden stopt ermee moet het niet te simpel maken' 'Nieuwe toekomst voor oud slot' Alphense vereniging wil beachvolleyveld bij Zegerplas Regio/Rijn Veenstreek 4best in afgebrande loods Schip op het droge Megacollecte dwarsboomt muntjesactie Meer honden in Voorschoten NDAG 14 AUGUSTUS 2000 973 rovingen in Alphen maan den run De politie heeft zaterdag een drugsverslaaf- mgehouden die verdacht wordt van verschillende berovin- [Oe 31-jarige Alphenaar werd opgepakt nadat hij twee ]rtbewoners had beroofd. Later op de middag raakte een 24- <e Alphenaar zijn tas met kleren kwijt terwijl hij op een ter- |p de Van Boetzelaerstraat zat. Een onbekende man griste Itas weg en zette het op een lopen. De Alphenaar heeft hem Iachtervolgd, maar dat liep op niets uit. Iiouding na vechtpartij maan den run Na een vechtpartij in de Alphense Juliana- ETzondagnacht heeft de politie een 30-jarige Alphenaar [gehouden. De man had bij een café iemand een blauw oog Jagen en was weggerend. De politie zette de achtervolging in lakte de vechtjas in de buurt op. |itomobilisten met slok op te water fn/aarlanderveen Twee dronken automobilisten kregen za ag een rijverbod, nadat zij hun auto in de sloot hadden ge- £n. Rond middernacht was het raak op de Sportlaan in Al ii aan den Rijn. Een 34-jarige man uit Waddinxveen raakte f te water. Hij wist op eigen kracht aan de kant te komen, jr de politie hem aantrof. Hij mocht tien uur niet rijden, est zijn rijbewijs inleveren en kreeg proces-verbaal. Die och- had de politie ook in Aarlanderveen een automobilist uit |vvater gevist. Daar was een 35-jarige Alphenaar tijdens een ftpoging op het Zuideinde in de sloot beland. Hij mocht zes ■niet rijden en kreeg eveneens proces-verbaal. pksem slaat in stoplichten A44 enaar De politie moest vanmorgen op de Rijksstraatweg jctie komen om het verkeer te regelen nadat de verkeers- tinstallatie bij Den Deyl in Wassenaar was getroffen door de sem. De installatie brandde geheel uit. Tijdens de reparatie- kzaamheden ontstonden files tussen Leiden en Den Haag. van ïwonden bij ongeval op A4 ^ei ofarendsveen Drie mensen zijn in zondagochtend gewond 11 takt bij een ernstig ongeval op de A4 in de richting van Am- n& dam. Veroorzaker van het ongeluk was een 33-jarige vrouw Lisse die ter hoogte van Roelofarendsveen naar de linker- n opschoof. Daarbij raakte ze eerst de vangrail in de mid- 1^ berm en daarna een andere auto, die over de kop sloeg. De ittenden, een 59-jarige man en een 50-jarige vrouw uit Haar- zijn met een hoofdwond en nekletsel naar een ziekenhuis racht. De Lissese zelf is met onbekend letsel naar het LUMC -■I roerd. De bestuurder van een derde betrokken auto bleef ledeerd. roofd van tassen rerwqudeEen 72-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag rï0 oofd van haar tassen op de Dr. Kortmannstraat in Zoeter- 11 ide. Ze liep in de richting van het centrum toen een auto st haar stopte met twee mannen erin. Een van hen stapte uit Wl >egon aan de tassen te trekken. Daarbij kwam de vrouw ten Ze liep schaafwonden op aan armen en benen. do naan den run»meerd. De brandweer ging in eerste brand donderdagavond instantie af op de informatie iet Goudse Rijpad is asbest van de eigenaar van het aanne- ikomen. De brandweer mersbedrijf. Die wist zelf niet t aanvankelijk dat de dat er asbest in de loods zat. i, die volledig uitbrandde, Ook hoorde de brandweer niet asbest bevatte. Maar on- het knappende geluid dat type- iek achteraf heeft aange- rend is voor brandend asbest. dat er in het dak toch ge- Het bouwjaar van de loods, ijke stoffen waren ver- 1988, bood echter aanleiding De eigenaar, aannemers- om de dakplaten nader te bekij- B.C. van der Vis, laat de ken. In een laboratorium bleek inmiddels opruimen uit onderzoek dat de platen wit- een bedrijf dat daarin is te asbest bevatten, de minst ge- ïcialiseerd. vaarlijke soort. Van de zeshon- gemeente gaat ervan uit derd vierkante meter dak is een geen gevaar bestaat voor groot deel in vlammen opge- iS imwonenden. Tijdens de gaan. d, die enorme rookwolken Hoe de brand is ontstaan is Drzaakte, stond de wind in nog steeds niet bekend. De po- hail delijke richting. De bewo- litie heeft geen aanwijzingen die ten noorden van Van om uit te gaan van brandstich- vis wonen, zijn door de ge- fing. De technisch recherche ite schriftelijk geïnfor- rondt het onderzoek morgen af. alphen aan den run saskia buitelaar De Alphense volleybalclub Castellum wil op het Ze- gerstrand in Alphen aan den Rijn een permanent beachvol leyveld aanleggen. Dat is be doeld om niet alleen leden van de vereniging, maar iedereen die een bal en een net heeft, een westrijdje te laten spelen. Het bestuur van Castellum heeft daarover een verzoek bij de gemeente ingediend. Volgens bestuurslid P. Scher- penzeel staat die er positief te genover. ,,De mensen van de gemeente willen kijken of het past binnen de plannen om het Zegerstrand opnieuw in te rich ten. Ze zeiden dat ze er hun ui terste best voor gaan doen, zo dat we er volgende zomer te rechtkunnen. Het is tenslotte een kleine moeite om een hoekje voor ons in te richten, wanneer er nieuw zand wordt opgespoten." Het liefst wil Scherpenzeel dat er permanent palen op het strand komen. ,,Dan is het laag drempelig en kan iedereen spe len zonder dat het nodig is om te wachten tot wij een net heb ben opgehangen. De voorwaar de van de gemeente is ook dat het veld voor alle gebruikers toegankelijk is. Daarom gaan we ook openbare toernooien organiseren, waarvoor je op een mooie zondagmiddag ter plekke kunt inschrijven. Wij denken dat daar veel gebruik van wordt gemaakt." Volleybalclub Castellum Drukwerk is het resultaat van de fusie tussen DAC en Ridder- veld twee jaar geleden. Met vierhonderd leden is het één van de grootste volleybalvereni gingen in de regio Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Ook voor de leden is een beachvol leyveld een welkome aanvulling op de binnenwedstrijden. Het seizoen loopt van september tot mei, waardoor de zomer maanden lang duren, zegt Scherpenzeel. „Beachvolleybal is populair, onze leden struinen alle stranden af. Als we een veld in de bunrt hebben, is dat wel zo prettig." Het bestuur had eerst het idee om een strandje in te rich ten bij de surfvereniging aan de Zegerplas. Maar de gemeente vond dat iets te dicht bij de be graafplaats en opperde het zwemstrand bij de teleskibaan Wet 'n Wild. Scherpenzeel heeft nog niet gesproken met de ei genaren van de skibaan, maar hij verwacht dat ook zij blij zijn met meer recreatie-activiteiten rond hun restaurant. De gemeente wil nog geen uitspraken doen over de komst van het beachvolleyveld. Een woordvoerster zegt dat de ge meente het plan betrekt bij het onderzoek naar de reconstruc tie van het Zegerstrand. Oud-winnaar Windhorst schrijft Rijnwouds Dictee dol oegstgeest Bijna twee jaar heeft Oegstgeest afgewacht hoe het vervolg er uit zou zien en eindelijk worden de nieuwsgierige bewoners be vredigd. Met de voltooiing van de boulevard aan de Van Ber- lagelaan is namelijk ook het tweede deel van het kunstwerk van Gerard Hali gereedgeko men. Het water dat denkbeel dig onder het viaduct in het Mien Ruyspark doorstroomt, vindt nu echt een einde bij het stalen schip aan de Haarlem mertrekvaart. foto taco van der eb De Stichting Ontwikkelingssa menwerking Leiderdorp is ge schrokken van het plan om na invoering van de euro resterend Europees kleingeld op te halen via een megacollecte. Dat idee is afkomstig van de landelijke Stichting Collecteplan, waarbij alle grote instellingen voor goe de doelen zijn aangesloten. De Leiderdorpse vrijwilligersorga nisatie vreest dat de opbrengst van de jaarlijkse vreemde-mun- tjesactie daardoor tegenvalt. Deze inzamelingsactie wordt al vijftien jaar lang na de zomer vakantie gehouden. De baten zijn bestemd voor projecten in Tanzania en Burkina Faso. Het is in Leiderdorp een vaste traditie geworden. Elk jaar gaan schoolkinderen in september langs de deuren om de overge bleven buitenlandse muntjes bij vakantiegangers op te halen. Gemiddeld halen zij in totaal 15.000 gulden op. Dat geld gaat, vermeerderd met een gemeen telijke bijdrage, direct naar on derwijs- en gezondheidsprojec ten in Afrika. De Stichting Ontwikkelings samenwerking Leiderdorp is bang dat de opbrengst van deze actie zowel dit jaar als volgend jaar tegenvalt, nu er serieuze plannen zijn voor zo'n 'restcol- iecte'. Mensen zouden kunnen besluiten om hun vreemde kleingeld vast te houden. „Om alle verwarring te voorkomen: wij gaan in elk geval door met onze vreemde-muntjesactie tot en met september 2001", zegt voorzitter C. Honnef. „Daarna is de euro ingevoerd en heeft het verzamelen van vreemde munten geen zin meer." Dit jaar gaan de Leiderdorpse schoolkinderen in de periode van 18 t/m 29 september met hun collectebussen op pad. Volgend jaar wordt de allerlaat ste vreemde-muntjesactie in Leiderdorp gehouden. ,,Wat we daarna doen, is niet duidelijk", aldus Honnef. „Misschien dat we gewoon gaan collecteren, maar dan wordt de opbrengst lager. Want gemiddeld brengt een collecte in Leiderdorp zo'n 5000 gulden op en daar zitten wij nu ruim boven. We hopen daarom dat iemand een leuke brainwave krijgt om op een an dere manier verder te gaan. Want ondersteuning van dit soort projecten blijft belang- rijk" Mocht Leiderdorp de hulp aan Tanzania en Burkina Faso helemaal stoppen, dan is dat overigens geen ramp. Honnef: „Wij dragen eraan bij dat bepaalde projecten kun nen draaien, maar we zijn niet de enige groep die dat doet. Projecten zijn niet volledig van ons afhankelijk. Maar jammer is het wel als we onze hulp moeten staken. Te meer omdat de actie in Leiderdorp altijd een doorslaand succes is. Want je brengt alle scholieren elk jaar ten minste een keer met ont wikkelingssamenwerking in contact en haalt tegelijkertijd nog geld voor het goede doel op ook. Daarmee sla je twee vlie gen in een klap." Simone en Jan-Geert Vink met bruidsmeisjes en ambtenaar M. Boelhouwer in de Marotzaal van Kasteel Duivenvoorde. „Het is een sprookje dat werkelijkheid is geworden." foto eric taal Eerste huwelijk in Kasteel Duivenvoorde De omstandigheden waren zaterdag zo bij zonder dat de buitengewone ambtenaar van de burgerlijke stand af en toe wel heel opvallende uitspraken deed. „U kent na tuurlijk allemaal Jan-Willem." Verbazing alom. Niet in de laatste plaats bij bruid Si mone Vos (25), die toch echt dacht dat zij naast Jan-Geert Vink (27) stond. „Sorry, Jan-Geert natuurlijk. Iedereen weet nu in elk geval hoe de bruidegom heet", aldus M. Boelhouwer. Het tekende de wel heel aparte sfeer in het 774 jaar oude Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten waar voor het eerst een huwe lijk werd gesloten. In de statige Marotzaal in Lodewijk XTV-stijl zaten, stonden of hin gen meer dan tweehonderd gasten. Tot de laatste categorie behoorden de tweede be woner, Arent VII van Duvenvoirde en zijn vrouw Theodora van Scherpenzeel, die vanaf de wanden toekeken. „Het moest een sprookje worden en dat is vandaag uitgekomen", zo vatte Simone het ceremonieel samen. Trouwen in een slot als begin van <een eindeloos huwelijk. Geboren en getogen in Voorschoten (zij in Adegeest, hij in de Krimwijk) wonen ze weliswaar al weer jaren in Rotterdam, maar voor deze speciale gelegenheid wilden zij graag terugkeren. Jan-Geert: „We kennen elkaar al tien jaar en vonden dat het tijd werd om te trouwen. Op 13 februari heb ik Simone een aanzoek gedaan. Bij de Wasse- naarse Slag. Op een duintop. We waren aan het wandelen en het was allemaal heel ro mantisch. Ze zei meteen ja. Allebei vonden we dat het huwelijk op een heel mooie plek moest worden gesloten." Eén keer En dat kon alleen maar Kasteel Duiven voorde zijn. „We hebben hier vaak gelopen. Het is de mooiste locatie van Voorscho ten." Het 'toeval' wilde dat de gemeente raad eind februari besloot om het aantal trouwlocaties (raadzaal en het Ambachts- en Baljuwhuis in de Voorstraat) met ingang van augustus tot drie uit te breiden. Dat de kosten in het kasteel op zaterdag bedui dend hoger zijn, was geen punt. Jan-Geert: „We hadden het er graag voor over. Trou wen doe je één keer en dat wilden we goed doen. In een mooie, vriendelijke en rustge vende omgeving met schitterende schilde rijen, tapijten en plafonnières." En met kasteelbeheerder Arend Slot. Hij ging vooraf met Simone en Jan-Geert terug in de tijd en merkte achteraf tevreden op: „We hebben een prachtig bruidspaar inge huurd, zou ik bijna zeggen." Een veelbelo vende start, die voortaan één zaterdag per maand een vervolg krijgt. In principe de tweede zaterdag om tien uur, half twaalf, twee uur en half vier. Slot: „De belangstel ling is erg groot. We zullen voortaan wel te gen de bruidsparen zeggen dat ze niet meer dan honderd gasten mogen uitnodigen. Als we het in stijl willen houden, kunnen we er echt niet meer hebben." Afgelopen zaterdag werd 'iedereen' toe gelaten. Dus ook de dertig schoolkinderen die in Rhoon les krijgen van Simone en de hockeyers van Forescate, de club waar bei den lange tijd actief zijn geweest. Met fami lie, vrienden en collega's gaven zij het 'ou de kasteel een nieuwe toekomst', zoals me vrouw Boelhouwer het noemde. Wijzend op een schilderij met Jacob en Jacoba van Wassenaer voegde zij eraan toe: „Zij heb ben hier met dertien kinderen gewoond. Ik zou zeggen: laat de natuur haar gang gaan." Met 'pijn in het hart' treden alle vijf bestuursleden van de Vereniging voor Agrarisch Natuur- en Landschapsbe heer Wijk en Wouden (VANL) op 14 september af. Vol gens voorzitter J. Kerkvliet lopen de verschillen van in zicht te ver uiteen om goed te kunnen functioneren. Bo vendien is er in zijn ogen te weinig kennis van zaken. „We zouden een collectief moeten zijn, net als een voet balteam, maar daar is geen sprake van. De meerderheid van het bestuur wil zich beper ken tot het beschermen van de natuurwaarden, zoals weidevo gelbeheer en het goed verzor gen van de slootkanten. Zelf ben ik samen met een ander bestuurslid voorstander van een ruimere doelstelling. Mee denken over het wateipeil, de natuurontwikkeling en de ge volgen van de komst van de ho gesnelheidslijn. We moeten er toch met z'n allen voor zorgen dat de boeren die er nu zitten, kunnen blijven doorwerken. We moeten de ontwikkelingen niet alleen aan de hoge heren in Den Haag overlaten", aldus Kerkvliet. De VANL is een vereniging van 'boeren en burgers', die op 3 januari 1997 is opgericht met als doel 'het behouden en ont wikkelen van natuur- en land schapswaarden in het Land van Wijk en Wouden'. Dat zijn de polders tussen en rond Leid- schendam, Zoetermeer, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude en Zoeterwoude. Bij de organisatie zijn ongeveer vijftig burgers en honderd boeren aangesloten. Volgens Kerkvliet, die sinds an derhalf jaar voorzitter is, steu nen de meeste leden de opvat tingen van de minderheid van het bestuur. „Zij zien in dat de toekomst van de agrariërs op het spel staat. Niet alleen het behoud van de natuurwaarden. In mijn ogen kunnen die zaken prima samen, maar moeten we wel beide doelen goed in het oog houden. Dat is nu met twee boeren en drie niet-agrariërs in het bestuur niet het geval." Kerkvliet benadrukt dat het 'geen enkel probleem' is om een nieuw bestuur te vormen, maar dat de huidige bestuursle den alleen in werkgroepen zul len terugkeren. „Het is echt niet zo dat een van ons verdergaat als bestuurslid, ook al zou die worden gevraagd. In dat op zicht zijn we het in elk geval met elkaar eens. Het voortbe staan van onze vereniging loopt echt geen gevaar. Het gaat er al leen om dat er een team moet komen met mensen die alle maal op dezelfde lijn zitten. Voor die eenheid heb ik als voorzitter niet kunnen zorgen." voorschoten Controle voor de hondenbelasting heeft Voorschoten 139 'nieuwe' honden opgeleverd. Officieel staan er nu 1.080 geregistreerd. De aankondiging van de controle leverde 121 aanmeldingen op. De controle zelf tot nu 18. „Vermoedelijk zijn er nog heel wat mensen die hun hond niet hebben opgegeven. Vergeleken met gemeenten met eenzelfde aantal inwoners zouden we hier 1.400 honden moe ten hebben. Wellicht komen er de komende tijd nog wat bij", al dus een woordvoerder van de gemeente. mil iswoude-porp eke de jonge nlijk wilde Gert-Jan Wind el t dit jaar niet meer mee- et laan het Rijnwouds Dictee, 'ge e jaar achter elkaar won hij onderdeel van de Hazers- uli dse Jaarmarkt en dan ga je rd f niet een derde keer op de *s grond plaatsen. Daar zat irganisatie ook niet op te n iten: Windhorst moest het ;e dit jaar maar eens in el- sleutelen. En dat vond de ir Nederlands wel een aar- dee. indhorst is inmiddels druk g met het schrijven van de len die op zaterdag 27 au- us worden voorgelezen, de tekst gaat luiden is na- lijk nog geheim. Zelfs pose voor de fotograaf met de eren in zijn arm gaat hem r. Als leraar aan het Groene Lyceum in Alphen geeft hij vaker dictees, maar dan kt hij er nooit zoveel werk als nu. Nu moet het moei- worden, vindt Windhorst, moeilijker dan vorig jaar. weet niet wat de geoefend- is van de deelnemers en je •t het niet te gemakkelijk ze maken." !t Rijnwouds Dictee wordt s twee jaar georganiseerd f de rotary club Rijnwoude, daarmee de Hazerswoudse markt opluistert. Er is im- 1 meer dan kratten stapelen •oegsprietlopen. Een groep :metoten' onder wie politi- ominees, leraren en artsen dt geselecteerd om mee te n; Het publiek kan vooraf inzetten op de winnaar, har het blijkt dat veel be- !ers het minstens zo leuk 'en om hun eigen spelling ais te testen. Vorig jaar wa Gert-Jan Windhorst: „Correct spellen is niet meer bon-ton." foto hielco kuipers ren er tafeltjes voor 25 belang stellenden en dat was veel te weinig. Daarom heeft de orga nisatie dit jaar accommodatie geregeld voor wel honderd mensen als dat nodig is. En mocht het regenen, dan wijkt de hele club uit naar de mu ziektent bij café De Dikke Mug. Windhorst zal ze eens flink laten zweten, hoewel hij het diep in zijn hart natuurlijk pret tig zou vinden als iedereen het er met weinig fouten vanaf brengt. „Een behoorlijke kennis van de spelling is belangrijk", zegt hij. „Je kunt wel alles op zoeken, maar veel moet je we ten. Mensen beoordelen je er ook op. Als iemand een reken fout maakt dan noemen we het een vergissing, maar maakt hij een spelfout dan is hij dom." Voor de goede orde, als ie mand één foutje maakt vindt Windhorst dat niet belachelijk. „Maar vaak is de spelling erbar melijk. Je hebt ook steeds min der leeskinderen tegenwoordig, daar komt dat door. Correct spellen is niet meer bon ton. Mijn kinderen zijn er minder goed in dan ik." Toch relati veert de leraar dat onmiddellijk. „Zij weten weer veel meer van computers dan ik." Een freak wordt hij dan ook niet. „In Bel gië heb je spellingclubs. Wat die doen? Die leren geloof ik het Groene Boekje uit hun hoofd. Dat vind ik pas mallotig." De Hazerswoudse Jaarmarkt begint op donderdagavond 24 augustus met festiviteiten rondom de Burgemeester Warnaarkade in Hazerswou- de-Dorp, zoals het boegspriet lopen om 18.30 uur en de gon delvaart om 20.30 uur. Vrij dagavond laten Rijnwoudse bands op het Ambachtsplein zes uur non-stop live muziek horen en is er in de Dorps straat een zeskamp. Zaterdag is er in de Dorpsstraat een braderie met allerlei activitei ten, waaronder het Rijnwouds dictee. Dat begint om 19.30 uur. De opbrengst gaat naar de Rotary Doctor Bank Neder land, een club die lijk^ op Art sen zonder Grenzen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15