Leven als God op de Noord Aa ïngèlijsT Zomer 2000 Langeraarse plassen tNDAG 14 AUGUSTUS 2000 'In het begin kon ik niet slapen door de stilte' Jaap van der Kooy is op weg naar zijn eiland, de oase waar hij tot rust komt als de dagelijkse beslommeringen hem even te veel worden. ora en fauna vliegveld 0f| vliegveld, dat is beton en asfalt. 2tl is verstikkende kerosinedamp en g, erdovend lawaai. En actievoeren- 1 j liüeugroeperingen. Alleen niet in enburg. Dat dorpje is altijd al een tv ie apart geweest, j, alkenburg staat 'vliegveld' gelijk 'natuurreservaat'. Op het Marine- (-je [kamp rijdt elke dag vogelwacht ex natuurbeheerder Rein Zwaan l. Zoals je op grond van zijn naam [verwachten, is Zwaan een flora- ta-fanaat, en bij uitstek vogellief- >er. Hij beheert namens de mari- e natuur op en bij het vliegveld. «flora en fauna is er van een waarbij liefhebbers hun vingers ken, met zeldzame en ook be- gde diersoorten en planten, renvacht natuurlijk geen natuur en vliegveld", beseft Zwaan, ch is het logisch. Valkenburg is erg ig, en niet toegankelijk voor allerlei 37 liek. De planten en dieren hebben alle kans om zich te ontwikkelen." de ongebruikte zuidoostkant van vliegkampterrein heeft de marine bos van negen hectare aange- E5 it. Een dicht moerasbos op drassi- ti eengrond, dat bestaat uit zuiver landse boomsoorten als de es, de de wilg en de eik. De naam: 'tBun- lorp. Nagenoeg onbekend bij bui- taanders en zelfs bij marineperso- Het bos mag ongehinderd voort- keren, en is dus ruig en ontoegan- k."Behalve bunzingen, vossen, b nelijnen, roerdompen en naar ver- t zelfs kerkuilen, is Rein Zwaan is tnige die zich er af en toe in waagt. r-;:l is een ware jungletocht, je gaat w urvival." st het bos liggen drie grote water- it ins met brede rietkragen, waarin Itvvater wordt gereinigd. De bas- herbergen groenpootruiters, brui- f iekendieven, roerdompen, ijsvo- t 'Zomertalingen (ook op de rode purperreigers. Ook zag Zwaan lang geleden een zeearend neer- e ken bij de verkeerstoren. Maar zijn 'net onder de zeldzame vogels is teer zeldzame 'griel', een watervo- die voor zover bekend in 1957 voor laatst in Nederland broedde. 'lagbomen en de bewaking van het gkamp wandel je niet zomaar "bij, maar op afspraak, bij voor tin groepsverband, is het mogelijk ten met Rein Zwaan de natuur van vliegveld te verkennen. Voor wie °P excursie wil en liever in alle geniet van de natuur, is er een al- tatief. Niet via land, maar via het er. Per boot is de 'natuurhoek' van riiegkamp tot dichtbij te naderen. God is verhuisd van Frankrijk naar een (schier)eiland op de Noord Aa. Zo voelt Jaap van der Kooy (49) het althans sinds hij op het 'uiterste puntje' van Zoeter- woude leeft. Nu alweer zo'n jaar of ze ven. Tegenover kaasboerderij 't Geertje, aan het einde van de Weipoort. En toch maar tien minuten van het hart van Zoe- termeer en op oogafstand van Stomp- wijk. Niemand om zich heen. Alleen zijn eenden, duiven, kippen en roodhalsgan- zen. En zijn hond Bob. Een rottweiler die als zijn particuliere bewaker niet alleen aanslaat als iemand zonder uitnodiging dit 'paradijsje' betreedt. „Zalig. Ik heb een bedrijf met meer dan honderd mensen. Dan wil nog wel eens iemand bij je uithuilen. De een is over tijd, de ander heeft huwelijksproblemen; die tobt daar weer mee. En dan heb ik het nog niet eens over de zakelijke pro blemen, die ik tegenkom. Op een gege ven moment wordt het te veel voor me. Als ik dan begin te shaken, is het heerlijk om me even terug te trekken en hier an derhalf uur bij te tanken. Lekker uitkij- ken over de polder. Daarna weet en kan ik alles weer." Het 'bedrijf bestaat inmiddels uit vijf tien snackbars en café-restaurants. En een goed lopende catering. Voor de man achter de Hendo-zaken gaat het leven nog altijd even snel als toen hij begin dit jaar op zijn motor Parijs-Dakar aflegde. De monsterrit, die zoveel voor hem be tekent. Voor het eerst bereikte hij de fi nish, nadat eerder motorpech, of gebro ken armen en benen voortijdig een ein de maakten aan zijn aspiraties. „Eén keer dacht ik dat het helemaal afgelopen was met me. Verzoop ik bijna in een oa se. Reed ik midden in de woestijn in een moeras. Zeven uur heb ik erin gelegen. Niemand in de buurt. Dan is het leuk om al die zaken te hebben en bij wijze van spreken directeur te zijn van een fa briek in kinderpetjes, maar daar heb je op zo'n moment in een oase echt hele maal niets aan. Dan houdt het op." Parijs-Dakar en al die andere rally's zijn bedoeld als bliksemafleider voor de don derwolken in zijn hoofd. Daarin kan hij de agressie 'voor een heel jaar kwijt'. De afgelopen jaren op zijn motor, volgend jaar in een Renault-truck. Van der Kooy als bestuurder, een Belg als navigator en een monteur uit Frankrijk. De ritjes Hendo Leiden-Zoeterwoude zijn retourtjes naar die andere oase. De oase van rust en ontspanning. Dat be gint al als hij zijn 'dikke' auto parkeert bij 't Geertje en naar de waterkant loopt. „Stap maar in", zo nodigt hij zijn bezoe kers uit om in te schepen in een roei bootje. „Kijk, daar ligt m'n paleisje. Vroeger hebben ze hier met z'n negen tienen gewoond. Dat kun je je toch niet meer voorstellen. Tot twee jaar geleden was m'n vriendin nog bij me, maar dat is voorbij. Nu zit ik er alleen. Meestal." Zijn pluimvee vraagt inmiddels om aan dacht: wdt alleen?Zoals ook Bob niet over het hoofd wenst te worden gezien, maar duidelijk verlegen zit om een aai over de bol. Van Jaap. De rest kan een grauw en een snauw krijgen en dan mo gen ze nog blij zijn. „Ja, ik voel me hier helemaal thuis, al kon ik in het begin niet slapen door de stilte. Ik was die vrachtwagens gewend op de Rijndijk in Hazerswoude waai' ik bij dat koffiehuis De Rijnstreek woonde. Ik heb wel eens overwogen om naar Noordwijk te ver huizen en een huisje aan het strand te kopen. Maar daar ben ik al zo vaak ge weest. En trouwens, in Thailand heb ik nog een huis aan zee. Daar ben ik ander half jaar al niet meer geweest. Moet ik nodig eens gaan kijken. Nee, dit hier is het. Ik heb er ook nooit spjjt van gehad dat ik het heb gekocht." Het kostte hem niet meer dan enkele tonnen. Een vriendenprijsje. In alle op zichten. „In 1992 kwam ik hier voorbij en hoorde ik dat het van iemand uit Pijnacker was. Ben ik nota bene gebo ren. ik ben het helemaal gaan uitzoeken. Bleek dat ik bij een dochter van die fami lie in de klas had gezeten. Haar vader was overleden en de boel moest worden verkocht. Voor mij was het een kans uit duizenden. Ik kon rechtstreeks zaken doen, waardoor ik veel andere belang stellenden te snel af was. De gemeente wilde me eerst geen woonvergunning FOTO TACO VAN DER EB geven. Het zat ze helemaal niet lekker dat ik dit als buitenstaander had ge kocht. Gewoon kinnesinne. Later kreeg ik die vergunning alsnog." Sommigen verklaarden hem voor gek dat hij die 'woestenij', dat net niet onbe woonbaar verklaarde jachtopzieners huisje had gekocht. „Ik heb er heel wat aan moeten verbouwen. Gas, water en licht waren er niet. Die heb ik eerst laten aanleggen. Leidingen onder het water en onder het land aan de overkant door. Ik heb een douche laten maken en er is centrale verwarming gekomen." Hij benadrukt dat hij wel degelijk van de natuur houdt, maar dat hij daarvoor toch niet hoeft terug te keren naar de tijd van Robinson Crusoë. Bovendien is het geen onbewoond (schier)eiland. Van der Kooy heeft één hectare, de andere drie zijn van iemand anders.Ach, en zo luxe is het nou toch ook niet. Heb ik ook niet nodig. Het is net als in Parijs-Dakar. Tij dens die wedstrijd eet ik ook geen tour- nedos Stroganoff, maar halve kippen. Uit het vuistje." En als er al frites bijzitten, dan zeker geen zelfgemaakte. Dé patatboer van de regio heeft zelf nog nooit één frietje ge bakken. „Ik bak niet en ik kook niet. Ik heb een koelkast, maar het enige dat daarin niet over de datum is, is het lampje." JAN PREENEN Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen die een bijzondere band hebben met water. Naam: Henk en Lenie Schipaanboord Woonplaats: Koudekerk Leeftijd: Henk 53, Lenie 56 Beroep: Henk werkt bij Bos Beton, Lenie in de zorgsector Hobby: varen met de hond Robbie Gezien: op de Braassem Is de paraplu tegen de zon of verwachten jullie nog een buitje? Lenie: Het is tegen de zon. We honden hem steeds boven het hoofd van de hond. Hij wil nog altijd meevaren, maar hij is al 16 jaar oud. Vol in de zon is te warm voor hem.Henk:De hond heet trou wens Robbie en hij trekt AOW. Dat bootje is zeker een echte klassieker? Lenie: „Ja, hij al 38 jaar oud, ik heb hem van mijn broer overgenomen."Henk: „De boot is wel vroeger al van polyester gemaakt. Hij is wel oud maar het varen gaat nog prima. Het mooiste van alles is, dit is geen Rabo-boot. We hebben hem tot de laatste bout helemaal zelf betaald. Zijn jullie graag op het water? Henk: „Dit is heerlijk, een tochtje met zijn drieën. Zonnetje erbij, proviand aan boord, water is zo rustgevend. Daarvoor hoefik echt niet naar Spanje of Zuid Frankrijk. Laatst hebben we ook een rondje IJsselmeer gedaan. Niet met dit bootje, maar met de auto. Het hele meer rond langs al die leuke plaatsjes zoals Makkum. Mag ik nog even jullie echte achternaam noteren of is die echt Schipaanboord? Henk: „Het is nu wel toevallig dat we op het water zitten, maar het is echt zo. Ik heb het ook aan een agent uit moeten leggen, die geloofde me ook niet. TEKST LESLEY GRIETEN FOTO WIM DUKMAN Midden op de plas De eenzame visser vist En vangt slechts stilte foto: WIM DUKMAN tekst ANTON DIEDRICH *VAN EGMOND

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13