Duitse joden del< somberheid Bub 'Die doodstraf heeft de meeste indruk gemaakt' Geloof Samenleving Nieuwe Maria in nieuwe grot RK Kerk maakte inderdaad gebruik van dwangarbeiders Patriarch geen voorstander heiligverklaring van tsaar MAANDAG 14 AUGUSTUS 2000 VANDAAG Vandaag 273 jaar geleden, op 14 augustus 1727, 14 stichtte Nikolaus Ludwig graaf von Zinzendorf de zogeheten Evangelische Broedergemeenten. Vijfjaar daarvoor had Von Zinzendorf op zijn landgoed Berthelsdorf de kolonie Herrnhut gebouwd voor de opvang van Boheemse protestanten die gevlucht waren om dat ze in eigen land werden vervolgd wegens hun piëtistisch lutherse geloof. De broeders staan ook bekend als 'Herrnhut- ters'. Tegenwoordig hebben de Herrnhutters ongeveer een half miljoen leden. In Nederland zijn onder meer gemeenten in Zeist, Haarlem en Amsterdam. De heilige van 14 augustus heet Werenfridus van Eist (acht ste eeuw); een prediker uit Engeland die de West-Friezen wilde bekeren. Facelift RK Kerk Brabant 200 miljoen vught Ongeveer de helft van de ruim 450 katholieke kerken in Noord-Brabant is dringend toe aan een opknapbeurt. Daarmee is de komende tien jaar zeker 200 miljoen gulden gemoeid. Dat blijkt uit een onderzoek van de stichting Brabantbeeld. Momen teel loopt een soortgelijk onderzoek naar de situatie bij protes tantse kerken. Voorzitter G. van Logtestijn verwacht dat de pa rochies zelf in staat zijn 130 miljoen bij te dragen. De rest van het geld moet ergens anders vandaan komen. Van Logtestijn denkt daarbij onder meer aan het Brabantse Monumenten fonds. De stichting Brabantbeeld is enkele jaren geleden opge richt om de belangstelling voor cultuurhistorische kerkgebou wen in Noord-Brabant te stimuleren. Lijkwade Turijn weer tentoongesteld turun De lijkwade van Turijn wordt sinds zaterdag weer ten toongesteld voor publiek. Duizenden pelgrims waren getuige van het binnendragen van de bijna 4,5 meter linnen in de ka thedraal van Turijn. Volgens gelovigen is het lichaam van Jezus van Nazareth na diens kruisdood in de doek gewikkeld en zijn de afdrukken daarvan nog zichtbaar. Wetenschappers stelden in 1988 echter vast dat de lap uit de middeleeuwen stamt. De onderzoeksmethode wordt echter betwist en andere onderzoe kers hebben vorig jaar beweerd dat pollen- en plantenresten aangeven dat de stof stamt van vóór het jaar 700 en afkomstig is uit de streek rond Jeruzalem. De katholieke kerk verklaart open te staan voor een nieuwe wetenschappelijke studie. Over twee maanden zal de doek weer in de kluis verdwijnen. Duiveluitdrijving met fatale afloop mexico stad Een spiritistische séance in de Mexicaanse stad Tetla heeft zeker zeven mensen het leven gekost. Zij overleden aan koolmonoxidevergiftiging omdat tijdens het ritueel in het afgesloten vertrek een kolenvuurtje was aangemaakt. Twee mensen zijn met vergiftigingsverschijnselen opgenomen in een ziekenhuis, zo maakten de autoriteiten gisteren bekend. Van een van hen is de toestand kritiek. Het drama speelde zich vrij dagavond af. De duiveluitdrijving werd uitgevoerd door de 'heks' Teodoro Martinez, die zelf ook om het leven kwam. Hij was van plan in zijn woning een 15-jarige jongen te bevrijden van boze geesten die bezit van hem genomen zouden hebben. Volgens de politie was de jongen zwakbegaafd. Centrale Raad van de Joden pessimisti j frankfurt dpa rusbergen Met vereende krach ten werd gisteren het nieuwe Ma riabeeld van de St. Bavoparochie in Rijsbergen op zijn plaats gezet Het is de eerste keer in veertig jaar dat in het bedevaartsoord in Rijsbergen een nieuw beeld is in gezegend. De oude Mariagrot was verzakt en het beeld ver weerd. De parochie besloot daar om een nieuwe grot te laten bou wen en een nieuw beeld te laten maken. FOTO ANP RAYMOND RUTTING wenen afp-dpa De Rooms Katholieke kerk in Oostenrijk en Duitsland heeft zaterdag erkend inderdaad tij dens de Tweede Wereldoorlog gebruik te hebben gemaakt van dwangarbeiders. Woordvoer ders verklaarden voor diverse media dat enkele tientallen mensen als landarbeiders te werk zijn gesteld, voornamelijk op kloostergronden. In het Duitse blad Welt am Sonntag kondigt woordvoerder Hammerschmidt van de bis schopsconferentie een uitge breid onderzoek naar de affaire aan, dat op 28 augustus aan de conferentie wordt gepresen teerd. Hij verwacht in heel Duitsland dertig tot veertig ge vallen te kunnen documente- In Oostenrijk gaat het om ten minste 77 mensen uit Italië, Kroatië, Slovenië, Polen en Rus land, blijkt uit niet-kerkelijke archieven. Zij waren te werk ge steld in het diocees Gurk, nabij de Karinthische hoofdstad Kla- genfurt. De kerk heeft nog niet beslo ten hoe zij met de affaire in het reine denkt te komen. De kerk- top is duidelijk in verlegenheid gebracht door eerdere berich ten in de media. Een optie is deelnemen in het fonds dat in Duitsland is opgezet omf dwangarbeiders smartengeld te betalen.De Duitse overheid zoekt bedrijven en instellingen om 5 miljard mark te doneren. Zelf betaalt Berlijn nog eens eenzelfde bedrag. Het toenemende extreem rechtse geweld lijkt de Duitse joodse leider Ignatz Bubis een jaar na zijn dood gelijk te ge ven. Paul Spiegel, zijn opvolger als voorzitter van de Centrale Raad van de Joden in Duits land, deelt nu Bubis' somber heid. „Ik dacht toen dat hij alles te somber in zag", zegt Spiegel. „Ik had wat nu gebeurt niet voor mogelijk gehouden. Hoe het escaleert, hoe onverdrage- lijk het is geworden." Spiegel is erg bezorgd over het groeiende rechtsradicalisme in zijn land. Bubis, die vorig jaar op 13 au gustus op 72-jarige leeftijd overleed, wilde uit angst voor grafschennis niet in Duitsland maar in Israël worden begra ven. Hij liet zich de laatste jaren steeds negatiever uit over de verhouding tussen joden en niet-joden in Duitsland. Hij heeft het met zijn 'visio naire kracht' helaas goed ge zien, meent Spiegel. Het valt vele van de 85.000 joden in Duitsland zwaar om rustig te blijven. „De bezorgdheid en ontzetting nemen toe." Zijn voorganger blijft inspireren. „Ik vraag m< hoe hij nu zou reagerq doet ook Salomon Kc Bubis opvolgde als vt van de joodse gemei Frankfurt. „We missen moeilijke tijden het mo zag dat Bubis vertegenw de", zegt hij. Het was vooral de Walser die Bubis deed ti of de Duitsers ooit nogt geschiedenis zullen lei auteur Martin Walser j 1998 in een rede dat moeite mee had voort met de schande van hi verleden om de oren te ff' geslagen. Bubis reageerde furi noemde Walser een 'gei brandstichter' die de voor nationalisme en ging van de geschiede p opend had. Die aantijgii hij later echter terug. 9 Vlak voor zijn dood ki bis in een interview ve terug op de zeven jaar hij aan het hoofd van ii trale Raad van de Joden „Ik heb niets of bijna nii elkaar gekregen." Hulp aan gevangen landgenoten maakt dominee Joop Spoor emotioneel Uit vrees voor valse hoop monarchisten moskou AFP-Rtr-DPA Patriarch Alexej II van de Rus sisch-Orthodoxe Kerk heeft gis teren bij de opening van de bis schoppenconferentie gewaar schuwd tegen een overhaaste heiligverklaring van de in 1918 door de communisten ver moorde laatste tsaar, Nicolaas II. Daardoor zou volgens hem een gevaarlijke scheuring in de kerk kunnen ontstaan, meldde het persbureau Interfax. De kerk, die goede relaties onderhoudt met de regering in het Kremlin, is erop gebrand dat heiligverklaring van de tsaar niet wordt uitgelegd als een op roep tot herstel van de monar chie. Alexej liet zich in zeer voorzichtige bewoordingen uit over de zaak, die voor verdeeld heid in de kerk heeft gezorgd. Niet alleen de leden van de tsarenfamilie staan op de nomi natie heilig verklaard te wor den. Er is een lijst van honder den kandidaten, voornamelijk slachtoffers van de terreur van Patriarch Alexej II van de Russi sche Orthodoxe Kerk opende gis teren in de Ontvangeniskerk in het Kremlin de bisschoppencon ferentie, waar over de heiligver klaringen zal worden gesproken. FOTO AP» IVAN SEKRETAREV de bolsjewieken, die door de bisschoppenvergadering be sproken moet worden. Dominee Joop Spoor (54) komt steeds vaker in het nieuws als er landgenoten in het buitenland zijn opgepakt. Zo stond de gevangenispredi kant de twee Hennes geeste lijk bij, maar was hij ook tot het laatste moment de enige steun en toeverlaat van de in 1994 in Singapore ter dood veroordeelde Johannes van Damme. „Zijn executie spookt nog dagelijks door mijn hoofd", zegt hij openhartig. utrecht jeroen van der weuden Dominee Joop Spoor heeft van het bezoeken van Nederlandse gevangenen in het buitenland een levensmissie gemaakt. Hij komt op plekken die je als toe rist liever niet ziet en weet als geen ander wat er zich achter vele gevangenismuren afspeelt. Op dit moment zitten ruim 1.700 Nederlanders onder vaak erbarmelijke omstandigheden in het buitenland hun straf uit. Bijna allemaal hebben ze drugs gesmokkeld. „Ik vind dat alle mensen ge lijk zijn en recht hebben op geestelijke bijstand", vertelt Spoor. ,,Ik zal niet zeggen dat al die Nederlanders onschuldig vastzitten, maar het zijn gewo ne mensen die net als jij en ik op een menswaardige manier moeten kunnen leven. De meesten die ik bezoek hebben drugs gesmokkeld en zijn juist niet van die zware criminelen. Het zijn hele gewone mensen uit alle lagen van de bevolking die om wat voor reden dan ook een misstap hebben begaan. Ie dereen kan een keer een grote Dominee Joop Spoor (54) voor de poort van de Changi Prison in Singa pore, de gevangenis waar hij in 1994 regelmatig Johannes van Damme beZOCht. ARCHIEFFOTO EPA ROSLAN RAHMAN je van nog maar 19 jaar vast, die dacht snel véél geld te verdie nen met het overbrengen van een pakketje. Ze stond totaal niet stil bij de risico's. „Nu is ze veroordeeld tot zeven jaar in een vrouwengevangenis in Li ma", zegt Spoor. „Heel triest, ook voor haar ouders die van niets wisten." De vrouw uit Assendelft werd bekend doordat ze vorig jaar september in de Peruaanse Santa Monicagevangenis werd uitverkoren tot Miss Prima Vera (lentekoningin). „Zij werd be kend omdat ze jong en mooi is en de 'miss bajes verkiezing' had gewonnen. Maar er zijn veel jonge mensen die niet in de openbaarheid komen. Die moeten we niet vergeten. Ei genlijk kun je je afvragen of het transporteren van softdrugs zo veel verschilt met het vervoer van alcohol. Alsof drank niet veel leed in de wereld veroor zaakt." Spoor benadrukt: „Laat ik duidelijk zijn. Ik ben tegen drugsgebruik, maar je moet het bezit van een beetje hasj wel in de juiste verhouding zien. In Singapore word je voor het be zit van 30 gram al opgehan gen." Het werk van Spoor brengt veel emoties met zich mee. Vaak is hij voor gedetineerden in een ver land hun enige hou vast. „Als ik de wanhoop in de ogen van jonge mensen zie die moederziel alleen aan de ande re kant van de wereld vastzit ten, dan doet dat je wat. Met de meeste Nederlanders voer ik gesprekken. Dat kan over alles gaan, van voetbaluitslagen tot diepgaande gesprekken over het leven of het geloof. Soms vragen ze me medicijnen of een paar schoenen mee te nemen. Ik kom vaak alleen in de ont vangstruimte, een hok wat met een tafel en een stoel nog het 'mooiste' gedeelte van de ge vangenis is. Want als ik iemand hoor zeggen dat hij sinds maanden eindelijk weer eens normaal kan zitten, weet ik ge noeg." Onlangs vroeg hij aan een ge vangenisdirecteur in Brazilië waarom hij niets doet aan de si tuatie in zijn complex. „Hij wees me door het r&am naar de sloppenwijken en grote vuilnis belten waar mensen op leefde. Hoe kun je het verblijf hier nou aangenaam maken als buiten de gevangenismuren mensen in alle smerigheid moeten zien te overleven, zei hij. Het geeft in derdaad de moeilijke situatie weer." Het meeste indruk heeft de executie van Johannes van Damme op de predikant ge maakt. „Ik vond het echt een afschuwelijke periode toen ik wist dat hij werd opgehangen. Iemand die gezond is en in de kracht van zijn leven zit. Of hij schuldig of onschuldig is aan het smokkelen van drugs, daar doe ik geen uitspraak over. Dat valt onder mijn beroepsgeheim. Het maakt mij in het contact met mensen ook niet zoveel uit." Spoor woont in Utrecht en is getrouwd met Marianne die hij door zijn werk heeft leren ken nen. Zij is projectleider op het ministerie van buitenlandse za ken. „Zij weet precies waar ik mee bezig ben en probeert me ook in alles te steunen", vertelt hij. „Dat is belangrijk, want als ik weer een paar weken op reis ben geweest, heb je mand nodig aan wie je haal kwijt kunt." Eén keer per jaar zin met de drie ki Alexander (8), Quintijn Maarten (6) naar een c in Italië. „Dat is de eni dat ik in het buitenlai geen gevangenis bezoek met de kinderen spelen, men en tennissen. Uit n rige huwelijk heb ik oi kinderen, die allemaal ren. Als ik voor mijn v pad ben, heb ik trouwei tijd om wat van het lan< kijken. Als ik wat zie, is uit het raam van de taxi van het hotel naar de ge nis brengt. Ik moet na ook efficiënt met mijn gaan, zodat ik zoveel i mensen kan bezoeken." Voorlopig denkt d Spoor nog niet aan stopp vind nu al dat ik vaak schiet. Maar een weel maar zeven dagen en 24 uur. Ik kan gewon meer mensen bezoeken, nu doe. Gelukkig krij Stichting Epafras waar J werk, wat meer geld overheid zodat we meer milieleden van gedetinCl in het buitenland gaat v I® zitten. Maar ik vind h steeds geweldig om mei helpen, ze een steuntje rug te geven. Juist hem zo hard nodig hebben." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Maandag in het zuiden regen en kans op onweer. In het noorden droog en af en toe zon. Dinsdag in het zuiden opklaringen en in het noorden nu en dan regen. Maxima tussen 15 en 20 graden, dinsdag bij Oslo iets warmer. Zweden: Maandag toenemende bewolking gevolgd door enkele regen- of on weersbuien. In de loop van dins dag weer wat zon. Maxima van 20 graden in het noorden tot 25 lokaal in het zuiden. Finland: Maandag flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Dins dag meer bewolking en vooral in het noorden enkele buien met een kleine kans op onweer. Maxi ma van 15 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Denemarken: Maandag snel toenemende be wolking gevolgd door regen of onweer. Dinsdag zonnige perio den en op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 20 en 25 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselvallig weer met af en toe wat zon, maar ook geregeld bui en en kans op onweer. Maxima rond 18 graden, in Engeland tus sen 20 en 25. België en Luxemburg: Maandag af en toe zon en kans op een paar regen- of onmweers- buien. Dinsdag vrijwel overal droog en meer zon. Maxima van 22 graden aan zee tot 27 verder landinwaarts. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon, maar in het noord westen meer bewolking en kans op enkele regen- of onweersbui en. Maxima van 21 graden langs de Kanaalkust tot 30 in het zuid oosten. Zuid-Frankrijk: Droog en vooral in het zuidoosten veel zon. Maxima tussen 30 en 35 graden. Spanje: Zonnig en heet bij maxima van 32 gaden aan zee tot 40 in het binnenland. In het noordwesten ook nu en dan wolkenvelden en iets minder warm. Portugal: Flinke zonnige perioden bij maxima van 28 graden aan zee tot 38 in het zuidoosten. Langs de westkust ten noorden van Lis sabon enkele wolkenvelden en maxima rond 24 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig bij maxima van 33 gra den. Marokko: Westkust: Veel zon, maar vooral in het zuiden lokaal ook enkele hardnekkige wolkenvelden. Droog. Maxima aan het strand tussen 24 graden onder bewol king en 30 graden bij zonnig weer. Tunesië: Zonnig, in het noorden ook een paar wolken. Aan zee maxima tussen 30 en 34 graden. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvel den. Droog bij maxima van onge veer 26 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilan den geregeld wolkenvelden, in het zuiden zon. Toenemende noordenwind. Middagtempera- tuur tussen 27 en 32 graden. Duitsland: Veel zon, maar in het noorden en noordwesten ook nu en dan wol- DINSOAG 15 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.25 Zon onder 21.03 Maan op 21.31 Maan onder06.16 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.55 17.19 04.28 16.52 Laag 00.50» 13.17 00.31 12.58 Klagenfurt Kopenhagen LasPalmas Lissabon LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) bewolkt 25, t onweer W warmtefront Berlijn Boedapest licht bew o 2 zwaar bew. no 2 26 35 0.0 0.0 Casablanca Johannesburg onbewolkt o 2 26 18 22 6 0.0 0.0 regen sSO. sneeuw koufront Bordeaux Brussel Dublin zwaar bew. zol 26 30 29 21 0.0 0.0 0.0 00 Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv onbewolkt ver 2 halt bew z'2 licht bew nw 1 23 31 22 32 19 24 18 25 0.0 0.0 0.0 00 opklaringen hagel lagedruk onbewolkt nw2 mist windrichting hogedruk Frankfurt Genève licht bew. no 2 licht bew. w.s. 0 28 30 0.0 00 Toronto half bew. no 3 licht bew w.s. 0 27 27 22 15 3.5 00 zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -TOOO- hect0 pasca) Helsinki Innsbruck licht bew. no 1 half bew ver. 1 19 28 0.0 0.0 Vancouver half bew. w 2 licht bew. o2 32 21 24 12 0.0 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. 8outerse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 53231 Familieberichten: 023- 53 1 7 337 023-5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot! 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES! Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst J; het automatisch afschrijven van het - abonnements- geld, ontvangen 1,-b betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binre j worden verzonden geldt een toeslag iu aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT1 U Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samem van het regionale nieuws uit het Led Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, G j Auteursrechten voorbehoude J Dagbladuitgeverij Damiate kenvelden en vooral maandag kans op een paar regen- of on weersbuien. Maxima rond 30 graden, in het noorden en noord westen iets minder warm. Oostenrijk: Maandag vooral in de bergen nog lokaal onweer. Dinsdag zonnig. Middagtemperatuur rond 30 gra den. Zwitserland: Zonnig bij maxima van 31 gra den. Tsjechië en Slowakije: Zonnig, maar maandag ook lo kaal onweer. Maxima rond 30 graden. Hongarije: Zonnig, maar maandag ook kans op een lokale onweersbui. Maxi ma rond 31 graden. Italië: Maandag vooral in de bergen nog enkele lokale regen- of onweers buien. Dinsdag droog en veel zon. Maxima rond 32 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig bij maxima van ongeveer 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, in de bergen ook enkele stapelwolken. Maxima rond 34 graden. Op de Egeische Zee waait een stevige noordenwind bij maxima van 29 graden. Malta: Zonnig bij maxima van 32 gra den. Turkije en Cyprus: Zonnig, landinwaarts ook enkele stapelwolken, maar vrijwel overal droog. Langs de Turkse westkust lokaal veel wind. Maxima tussen 30 en 36 graden. K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12