eiden Regio Potje voor knelpunten n vervoer' Langs recht en slecht in Leiden 'Ik ben 'n beetje Nederlands, dat lukt wel, dacht ik' winkeldieven NDAG 14 AUGUSTUS 2000 jjun collegepartijen voor gehandicapten »emeente Leiden houdt met de nieuwe vervoersrege- voor mensen met een handicap hoogstwaarschijn- geld over. En dat geld mag niet - zo meent Groen- - worden teruggestort in de algemene reserve. De egepartij heeft burgemeester en wethouders ge- om eventuele overschotten te parkeren in een rt potje. Zo houdt de gemeente om de mogelijkheid straks iets extra's te doen voor mensen die straks spraak moeten maken op Collectief Vraagafhankelijk voer (CW) en er op achteruit gaan ten opzichte van luidige regeling. Paul Walenkamp wil nu eindelijk aan het werk Gewelddadige J LEIDEN I ANNET VAN AARSEN van de nieuwe regeling die in veel opzichten eerlijker zou gaat dan om WVG'ers zijn. Immers, volgende de be- vvie zo'n voorziening van staande regeling worden WV- t maatschappelijk belang is G'ers met eigen vervoer of ver- lie door de invoering van voer door derden, bijvoorbeeld VV ernstig worden beperkt de buurvrouw, bevoordeeld. Zij un mogelijkheden", aldus maken goedkopere kilometers inLinks. Collegepartijen en kunnen dus voor hetzelfde en D66 steunen het voor- geld aanmerkelijk meer kilome ters afleggen dan mensen die zijn aangewezen op taxiver voer", zegt fractievoorzitter S, ter Harmsel. „Dit wordt nu ge lijk gesteld. Iedereen moet straks met de taxi, behalve mensen die op medische gron den aantoonbaar geen gebruik kunnen maken van het Collec tief Vraagafhankelijk Vervoer. Die laatste groep mag aan spraak blijven maken op de ou de vergoedingsnormen." Maar GroenLinks bespeurt toch een addertje onder het gras. „De nieuwe regeling kan voor individuele WVG'ers in grijpende gevolgen hebben. Zo behoort de aangepaste auto roorstel gaat waarschijnlijk voor mensen met een handicap maand de inspraak in. Op straks feitelijk tot het verleden is GroenLinks voorstander en worden uitzonderingen uit sluitend op medische gronden en dus niet op sociale gronden gemaakt", merkt de partij in haar voorstel op. „In Leiden hechten we grote waarde aan zaken als activerend beleid en gelijke kansen voor iedereen. Gelijke regels kunnen dan soms bijten omdat die er van uit gaan dat alle mensen hetzelfde zijn. Dat is niet zo. Soms zijn voor zieningen op maat nodig." Volgens GroenLinks valt het Collectief Vraagafhankelijk Ver voer bij een zelfde aantal deel nemers ruim twee ton voordeli ger uit dan de huidige vervoers- regeling. de nieuwe situatie krijgen luidige gebruikers van de lige regeling te maken met openbaar vervoersvorm per waarbij zij voor zo'n 800 en aan 'strippen' mogen pden voor reizen in de re- Daarnaast mogen ze nog voor 900 gulden aan ver buiten de regio declareren, elkaar opgeteld is het be- kbare geld per klant in het we systeem (ongeveer 1700 minder dan nu het ge- Js: 2580 gulden. nieuwe regeling, die re- van toepassing is, is ligens nog niet vastgesteld. Vliet Hardy Schuttersveld 9 Postbus 953 2300 AZ Leiden Tel.: (071) 568 58 58 Fax: (071)522 51 51 I E-mall: vliet hardy@planet.nl ONNO HAVERMANS De IND, de vreemdelingen dienst van de politie, de afde ling burgerzaken van de ge meente Leiden, het bureau voor rechtshulp. Instanties ge noeg, waar Paul Walenkamp de afgelopen maanden zijn heil heeft gezocht. Maar tot dusver is hij weinig opgeschoten. Vast gelopen op de bureaucratie van het Nederlandse vreemdelin genbeleid. Als telg uit een be kende Leidse familie, maar met een Australisch paspoort. „Ik ben in Sydney geboren. Mijn moeder is de oudste doch ter van Har Walenkamp, de fiet senhandelaar. Zij vertrok 35 jaar geleden naar Australië en ze kwam een jaar later met mij terug. Na vier jaar is mijn moe der hertrouwd en weer naar Australië gegaan, naar Perth. Mijn ouders wonen daar nog, als Dutch residents." „Toen ik nog een kind was gingen we geregeld naar Leiden voor vakantie. Dan logeerden we bij opa aan de Rijnsburger- weg. En op mijn 22ste liep ik stage voor de hotelschool in Al- lemansgeest, het restaurant van mijn oom Har. Ik kwam weer naar Leiden toen opa op ster ven lag. Maar bij mijn aan komst zat hij rechtop in zijn sterfbed, hartstikke dement maar heel gezellig. Elke dag kwam iedereen van die grote familie bij elkaar. Helaas moest ik weer naar mijn werk in Syd ney en twee weken later stierf hij." „Een paar jaar daarna kwam mijn neef Gijs naar Australië, voor een stage in het hotel waar ik als food and beuerage mana ger werkte. Zes maanden lang had ik hem over de vloer en in die periode begon ik serieus na te denken over mijn banden met Nederland. Ik besloot een paspoort aan te vragen en zo kwam ik terecht in de bureau cratische wereld van Kafka." „Volgens artikel 15c van de wet heb je geen recht op de Ne derlandse nationaliteit wanneer je na je achttiende tien jaar achtereen in je land van ge boorte verblijft. Ik was toen al 30, maar ik wilde weten of er nog uitzonderingen op de re gels waren dus ik nam contact op met het consulaat. Vier da gen later stuurden ze mij een paspoort. Dat heb ik in januari vorig jaar gebruikt toen mijn neef Willem ging trouwen - hij was de eerste van mijn genera tie Walenkampen en ik kon zo mooi mijn pas uitproberen. Toen is bij mij het plan geboren om terug te gaan. Ik wil geen vraagtekens hebben in mijn le Paul Walenkamp voor het familiehuis aan de Rijnsburgerweg. ven, niet het risico lopen dat ik straks op mijn 65ste denk dat ik een kans heb gemist." „Een maand na mijn terug keer in Sidney kreeg ik echter een brief van het consulaat dat er een vergissing was gemaakt: ik had geen recht op dat pas poort. Dus ik ben netjes naar het consulaat gegaan om het paspoort in te leveren en heb gevraagd wat ik moest doen om er alsnog voor in aanmerking te komen. Ze adviseerden me een machtiging tot voorlopig ver blijf aan te vragen. Dat heb ik gedaan en toen ik maar niks hoorde, ben ik gaan bellen met de IND (immigratie en naturali satiedienst, red.) in Den Haag. Daar kreeg ik te horen dat ik een visum voor drie maanden kon krijgen en een verblijfsver gunning als ik in Nederland werk zou vinden." „Als ik zes maanden geleden had geweten dat ik een tewerk stellingsvergunning moest heb ben om hier te mogen werken, dan had ik mijn baan, mijn huis en mijn verzekering in Sydney natuurlijk niet opgezegd. Maar ik had de naïeve gedachte: Ik ben een beetje Nederlands, dus het moet lukken. Ik had ook al vier sollicitatiegesprekken gere geld. En in plaats van mij in te lichten over de regels en wetten in Nederland, wenste het con sulaat in Australië mij toen veel succes." „Die sollicitaties liepen op niets uit omdat ik geen ver blijfsvergunning en geen sofi- nummer had, dus die werkge vers konden niets voor mij doen. Bij de vreemdelingenpo litie werd ik zelfs een beetje uit gelachen. Omdat ik geen geld had voor een advocaat ben ik naar een bureau voor rechts hulp gegaan en daar waren ze heel behulpzaam. Maar na twee maanden heen en weer gepraat tussen het bureau en het minis terie van justitie was de conclu sie dat ik een rechtzaak waar schijnlijk niet zou winnen." „Inmiddels dreigde ik illegaal te worden en ik ging te rade bij een kennis van een van mijn ooms, die me adviseerde om toch een verblijfsvergunning als Nederlander aan te vragen. Dat is nu drie maanden geleden, maar het kan nog wel een tijdje duren: de wachttijd ligt tussen de twaalf en achttien maanden. Intussen klopte ik weer aan bij de vreemdelingendienst van de politie, maar de medewerkster die ik eerder had gesproken en die alles van mijn zaak wist, werkte er niet meer. De jongen met wie ik toen sprak beloofde voor mij uit te zoeken wat ik moest doen en inderdaad belde hij me de volgende dag terug: ik moest een aparte aanvraag in dienen voor werk in loondienst zodra een bedrijf me werk zou willen geven. Nou kan ik bij een oom terecht, die uit zijn zaak wil stappen, dus dat was snel geregeld. Ik stuurde alle papie ren op, maar toen bleek die jongen ook zijn baan te hebben opgezegd. In de tijd dat ik met ze te maken heb zijn er dus al twee mensen vertrokken bij de vreemdelingendienst Geen wonder dat er niet eens wordt opgenomen als je probeert te bellen. Pas vorige week vrijdag is het me gelukt om contact te krijgen, alleen maar om te vra gen of mijn papieren wel zijn aangekomen, want een bewijs had ik daarvan niet gekregen." Opgeven doet Walenkamp nog niet, want er gloort hoop. „Een medewerkster van de ge meente Leiden heeft me gezegd dat ik mijn recht op de Neder landse nationaliteit terugkrijg zodra ik een geldige verblijfver- gunning heb. 'Dan hebl u waar schijnlijk binnen een week een paspoort', zei ze." Intussen woont hij bij zijn grootmoeder in het familiehuis aan de Rijns burgerweg. „Ik let een beetje op oma en help haar in huis. Daar voor krijg ik wat zakgeld van de familie, zodat ik naar de fitness club kan en mijn cursus spel ling en grammatica van het LOI kan betalen. Want ik heb geen recht op steun van de overheid. Ik ben tenslotte geen asielzoe ker." „Maar soms,- als ik op de Haarlemmerstraat al die ge kleurde gezichten zie, vraag ik me af waarom zij wel worden geholpen en waarom mensen van Nederlandse oorsprong geen voorkeur krijgen. Is dat ra cistisch? Ja natuurlijk, en zo wil ik helemaal niet denken. Maar ik word er wel eens moedeloos Twee mannen die worden ver dacht van diefstal van kleding uit een winkel aan de Boter markt. zijn zaterdagmiddag ge pakt in de Mirakelsteeg naast de Janvossensteeg. Het stelende duo werd vanaf de Botermarkt door een aantal getuigen ach tervolgd. In de Pieterskerk- choorsteeg ontstond een vecht partij waarbij de dieven dreig den met een mes en vervolgens twee omstanders licht ver wondden. Daarna sloeg het tweetal wederom op de vlucht. Tien minuten later werden de verdachten, een 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats en een 24-jarige Rotter dammer, in de Mirakelsteeg aangehouden. Het mes dat tij dens de vlucht was wegge gooid, is door de politie gevon den. Het tweetal zit nog vast. Pech inbrekers Drie Leidenaars, twee van zes tien en één van zeventien jaar, hadden zaterdagnacht pech toen zij aan de Kennedylaan in een woning probeerden in te breken. De politie was net in de buurt aan het surveilleren. Het trio zit nog vast. Aangereden en mishandeld Een 16-jarige bromfietser uit Leiden werd vrijdagavond op de Surinamestraat niet alleen aangereden, maar vervolgens ook nog mishandeld. De jongen kreeg geen voorrang van een 20-jarige plaatsgenote die haar auto wilde keren en bij die ma noeuvre de bromfietser raakte. Een passagier van de vrouw, een 29-jarige Leidenaar gaf de bromfietser enkele rake klap pen. De bromfietser is met on bekend letsel naar het Rijnland Ziekenhuis afgevoerd. De dader is nog op vrije voeten. Fietsster gewond Een 64-jarige vrouw uit Voor schoten is zaterdagmiddag rond twee uur ernstig gewond geraakt op de Voorschoterweg. Zij fietste vanuit de richting Brahmslaan naar de Roosevelt- straat toen zij door een snor fietser werd ingehaald en ge sneden. Hierdoor viel de vrouw en liep ernstig letsel op. De man op de snorfiets reed na het ongeluk door. e in de late Middeleeuwen in iden aankwam, kon maar be- een sterke maag hebben, ngs het water van het Galge- d hingen geregeld de lijken de misdadigers die op het irecht waren geëxecuteerd, itvoor een dagje, nee ze ngelden aan de galg tot de tten vanzelf op de grond vie- En naast de deur van de lort kon bijvoorbeeld een en hangen met daaronder de est 'Dit is 't been van Jan van r Vliet, doet als hem niet', van der Vliet pleegde in 24 een moordaanslag op de aafvan Holland. Hij werd 'iter gepakt en vervolgens ithoofd en gevierendeeld. Bij stadspoorten van de grote iden van Holland werd ter af- hrikking een stukje van Jan gen. «elijeke Practijcken heet de idswandelgids waarin derge- gezellige anecdotes staan. Een onderhoudend boekje is het. Zo leuk zelfs dat gebruiker op een gegeven moment ook risico's voor lijf en leden loopt. Lezen en het Noordeinde over steken gaan nu eenmaal niet goed samen. De 'Gruwelijcke Practijcken'- tocht gaat over recht, recht spraak en misdaad in de breed ste zin des woords. Een gerust stelling voor weekhartige types: echt afgrijselijk is de tocht niet. De wandeling voert vooral langs gebouwen: de belangrijk ste plekken waar Vrouwe Justi- tia in de loop der eeuwen aan de slag is geweest. En langs museum Boerhaave en stede lijk museum de Lakenhal, waar de bezoekers zich kunnen ver gapen aan de instrumenten die destijds voor straffen, executies en secties werden gebruikt. De wandeling lijkt een tamelijk volledig beeld te geven van 'recht en slecht' in Leiden, al is De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. er wel één belangrijke omissie. Het kantongerecht aan de Wit te Singel wordt overgeslagen en dat is nu juist het enige plekje in Leiden waar nog recht wordt gesproken. Maar goed, het pand was ook nog niet in ge bruik toen het boekje in 1998 werd gepubliceerd. De tocht begint bij het Galge water en voert vervolgens naar het Academiegebouw. Niet omdat de universiteit juristen opleidt, maar omdat de Acade mie in de eerste eeuwen van haar bestaan een geheel eigen rechtspraak had. Die overigens zeer mild was. Langdurige ge vangenisstraffen en de dood straf werden nauwelijks uitge sproken. En als dat al gebeur de, werd er steeds gratie ver leend. Heel wat strenger ging het er aan toe aan het Gravensteen - een van de oudste en interes santste gebouwen van Leiden. Het is in de eerste helft van de dertiende eeuw gebouwd als woonhuis annex gevangenis van de graven van Holland. Vanaf de vijftiende eeuw wer den op het plein voor het Gra vensteen - toen Schoonverdriet maar tegenwoordig Gerecht ge heten - misdadigers terechtge steld. Hun lijken werden ver volgens afgevoerd via de Dief- steeg, die trouwens ook in de wandeling is opgenomen. Een van de andere openbare executieplaatsen in Leiden, de Blauwe Steen, komt er in het boekje wat tekst betreft bekaaid af. Maar goed, het is misschien ook niet verstandig om toeris ten daar, midden op de Bree straat, lang op te laten stilstaan. Hij is trouwens ook al heel lang buiten gebruik. Riiim 400 jaar geleden werd er voor het laatst iemand opgehangen - Cornelis Musius had die eer in 1572. Naar de volgende halteplaats is het niet ver lopen: het stadhuis. Het was de plaats waar schout en schepenen zetelden, uitein delijk ook de rechtspraak van Rijnland - die weer onafhanke lijk was van die van de stad - en in later eeuwen de politie en de schutterij. Ook gemeentesecre taris Pierre Antoine de Pui heeft er gewerkt, de hoofdper soon van een van de anecdotes waarmee gidsschrijfster Ingrid Moerman het wandelboekje heeft verluchtigd. Na zijn over lijden in 1838 blijkt dat De Pui meer dan anderhalve ton ach terover heeft gedrukt, wal in die tijd zo ongeveer de halve gemeentebegroting is. De stad verkeert lange tijd in grote fi nanciële nood, tot ze wordt ge red door raadslid Diederik van Leyden Gael, die in stilte ruim een ton schenkt. Dat soort raadsleden kom je tegenwoor dig niet gauw meer tegen. Dat soort gemeentesecretarissen gelukkig ook niet. De volgende stop is de Uiter stegracht 56, waar de allerlaat ste onthoofde Leidenaar heeft gewoond: de in 1934 door de nazi's geëxecuteerde Marinus van der Lubbe. Een gedenk plaats op een keurig opgeknapt pandje herinnert aan zijn ver blijf daar. Een paar straten ver der, aan de Groenesteeg, kan de wandelaar een van Leidens bekendste misdadigsters ge denken: Goeie Mie. Zij ging in 1885 voor drie vergiftigingen de cel in, maar heeft vermoedelijk enkele tientallen moorden ge pleegd. De aandacht in de wandeling gaat uit naar het pand aan de Groenesteeg 75 - tegenwoordig een onderdeel van een ietwat naargeestig nieuwbouwcomplex. Het ge boortehuis van Goede Mie aan de Oostdwarsgracht wordt op de terugweg helaas overgesla gen. De laatste halte in de open lucht is de begraafplaats Groe nesteeg. Wat dat precies met recht en slecht heeft te maken wordt in het boekje niet echt duidelijk. En met eigen ogen kunnen we het ook niet ont dekken, want de begraafplaats was ondanks dc toezegging op het openingstijdenbordje her metisch gesloten. En om nu meteen zelf maar het criminele pad op te gaan door in te bre ken, dat gaat ook wel weer wat WIM WEGMAN Hoe voelt het om toerist te zijn in je eigen stad? De re dacteuren van deze krant lo pen deze zomer met gidsen door Leiden om alle bekende en minder bekende plekken opnieuw te ontdekken. Van daag: 'Gruwelijcke Prac tijcken'. Mentoren belangrijkste wapen in strijd tegen alcoholmisbruik de Burcht de Alcohol Weten schapsquiz op te lossen, nadat hij in de Hooglandse Kerk zijn traditionele welkomstwoord tot de nieuwe studenten had ge richt. De alcoholquiz is door het NIGZ ontworpen om stu denten op een speelse manier te wijzen op de gevaren van te veel drank. Antwoorden op de tien meerkeuzevragen zijn te vinden in de kleine 'alcoholstu diegids', die de eerstejaars van morgen in hun introductiepak ket hebben gevonden. De quiz is ook te vinden op www.alco- holvoorlichting.nl Campagneleider W. van Da len noemt het overigens ver keerd dat bier een andere bena dering krijgt dan sterke drank. „Studenten zijn eerder geneigd tien glazen bier achterover te slaan dan tien glazen jenever, maar als je de juiste glazen neemt is het alcoholgehalte niet minder. Qua effect op je li chaam maakt het dus niet uit." LEIDEN ONNO HAVERMANS Ouderejaars moeten de eerste jaars studenten in Leiden ervan weerhouden teveel te drinken. De introductiecommissie ziet in de mentoren het belangrijk ste wapen tegen alcoholmis bruik. Zij zullen de eerstejaars adviseren vooral veel water te drinken. In de middaguren is bier toegestaan, maar sterkere drank is taboe. Ook zijn spelle tjes met drank verboden. Op het avondprogramma bij de verenigingen heeft de ElCid- commissie minder grip, zo blijkt onderzoek van het Natio naal Instituut voor Gezond heidsbevordering en Ziektepre ventie. Het NIGZ begon van morgen in dertig steden de campagne 'Ik ben zat...en wie ben jij?' onder honderdduizend eerstejaars. De Leidse rector magnificus W.A. Wagenaar gaf daarvoor het startsein. Wagenaar deed dat door in DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Chantilly en Strombeek. De uitslag van de vlucht uit Strombeek: P.V. Blauwkras R.v.d. Geer 1,2,3, 5, 6,7,9; P. de Mooy4, 10; Groenendijk/Pi- kaar 8. P.V. Leiderdorp W. Tolboom en zn. 1; comb. J. Hartevelt 2, 3; W. de Roode 4, 6, 7, 8; D. van Seggelen 5; W. v. Beelen 9; T. Schoenmaker 10. P.V. Het Oosten W. Kop 1, 2, 10; N. de Groot en zn. 3, 5, 6, 9; P. Mooten 4, 8; S. van Iterson 7. P.V. De Rijnklievers F. Ladan 1,3,4, 7,8, 10; M. Hogenboom 2, 5, 6; T. Kraan 9. P.V. De Vriendenclub F. v.d. Nieuwendijk en zn. 1 t/m 10. De uitslag van de vlucht uit Chan tilly IS: P.V. Blauwkras P. Landesbergen 1, 4; Groenen- dijk/Pikaar 2, 3, 6, 8, 9; P. de Mooy 5, 7, 10. P.V. Leiderdorp W. de Roode 1,2,3, 5, 6, 9; comb. J. Koolmoes 4, 10; D. van Seggelen 7, 8. P.V. Het Oosten N. de Groot en zn. 1, 5, 6, 7; J. Laterveer 2; S. van Iterson 3; W. Kop 4, 8; P. Kop 9; P. Mooten 10. P.V. De Rijnklievers T. Kraan 1. 3.4, 5.6, 7, 8; G. v.d. Poel 2, M. Hogenboom 9, 10. P.V. De Vriendenclub Rozier/Dongelmans 1; F. v.d. Nieuwendi|k en zn. 2, 6, 8; Lal- au/Arbouw 3, 7, 9; IJ. Vinkestijn 4, 10; A. Ligtvoet 5. Vanaf de vijftiende eeuw werden op het plein voor het Gravensteen dig Gerecht geheten - misdadigers terechtgesteld. - toen Schoonverdriet maar tegenwoor- FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11