'Haven Amsterdam weer op de kaart' W erknemer wil zelf kiezen tussen vrije dag of geld Spooktransacties door zelf corrigerende pinautomaat Economie FNV betaalt in chocolademunten Thuis in Nederland fERDAG 12 AUGUSTUS 2000 Wijnoogst in gevaar: tekort plukkers M )N^ Franse wijnboeren kampen met een groot tekort aan j uivenplukkers. De oogst begint al over een maand, maar in "9 el gebieden is tot nu toe nog niet de helft van de duizenden nodigde plukkers gecontracteerd. De boeren en de organisa- s die personeel aantrekken voor de pluk wijten het tekort aan gunstige economische situatie in Frankrijk en de aantrek- nde arbeidsmarkt. Weinig jongeren hebben het er nog voor er om voor 70 tot 100 gulden per dag in de brandende zon te w >rken. Verder hebben de meeste universiteiten het begin van ~ej m collegejaar veivroegd van oktober tot september. Verbou- ;rs van druiven voor goedkopere wijn hebben plukmachines gezet. Maar voor de duurdere wijnen moeten de druiven met hand worden geplukt. Anders wordt het aoc-label, het fel be erde 'appellation d'origine contrölée', afgenomen. Ibert Heijn schakelt Britse truckers in f &NDAMVrachtwagens en circa twintig chauffeurs van het itse bedrijf Exel bevoorraden vanuit het distributiecentrum in andam de filialen van Albert Heijn in de kop van Noord-Hol- zoe id. Hun inzet was noodzakelijk, omdat geen Nederlandse aa1 auffeurs hun vakantiehoudende collega's konden vervangen. dgens een woordvoerster van Albert Heijn hebben de Britten ,st. en problemen met het verkeer en de verkeersregels in Neder- 2 id. ,,De chauffeurs rijden vaker voor Ahold op het Europese steland. Ze hebben veel ervaring." Om de taalproblemen op lossen heeft Albert Heijn routeplanners laten vertalen in het ligels. Albert Heijn verwacht half oktober weer.over voldoende chauffeurs te beschikken. bemiddelaar benoemd in Yahoo-zaak t (t rus_ï Een bemiddelaar moet een technische oplossing zien te !den in de kwestie-Yahoo, zo heeft een rechtbank in Parijs steren bepaald. Kern van de zaak is het assortiment nazi-arti- ilen dat via de internetaanbieder uit de VS te koop is. De ver- 0 >op van de gewraakte spullen is in Frankrijk verboden. Daar- n verplichtte de rechtbank Yahoo in juni tot het afschermen ren n de bewuste site voor de Franse markt. Maar dat is technisch rln imogelijk, zo liet de Amerikaanse onderneming weten. laifireenpeace stopt blokkade Alaska icHORAGEGreenpeace heeft een blokkadeactie tegen oliebo men door BP Amoco in Alaska beëindigd. Een rechter gaf de ilieuorganisatie opdracht de actie stop te zetten. Het schip ctic Sunrise blokkeerde een boot die het controle- en woon- jntrum van de boorinstallatie naar Prudhoe Bay sleept. Green- ;ace vreest dat het Northstar-project, de eerste offshore olie- p 1 inning in de Noordelijke IJszee, het kwetsbare gebied vervuilt. Directeur Van den Heuvel neemt 'redelijk tevredenafscheid 'Redelijk tevreden' neemt Godfried van den Heuvel (62) afscheid van het Gemeentelijk Havenbedrijf Amsterdam (GHA). Een groot deel van zijn loopbaan heeft de gebo ren Brabander zich ingezet voor het wel en wee van de Amsterdamse haven en, daaraan gekoppeld, het Noord- zeekanaalgebied. De laatste elf jaar als algemeen-direc teur. AMSTERDAM PIETER VAN HOVE „Natuurlijk zijn sommige pro jecten minder goed uit de verf gekomen. Maar volgens mij ben ik geslaagd in mijn opzet: het Amsterdamse havengebied weer op de kaart zetten." Jammer, net nu Van den Heuvel de vruchten van zijn werk kan plukken houdt hij er mee op. Binnenkort is de fees telijke opening van de nieuwe cruiseterminal in het Westelijk havengebied en volgend jaar de officiële ingebruikname van de tientallen miljoenen kostende containerterminal bij de Ame- rikahaven. En dan de plannen van de langere termijn zoals de komst van de mega-sluis bij IJmuiden. En de komst van de Afrikaha- ven bij Ruigoord. Na jaren van gesteggel met bewoners, over heden, milieugroeperingen en andere belanghebbenden werd enkele maanden geleden dit karwei opgeleverd. Met uiter aard de nodige aandacht in de media. Hoe anders was de situ atie in het havengebied op het eind van de jaren '80, het mo ment waarop Van den Heuvel zijn burgemeesterschap van Borsele inruilde voor de functie van hoogste baas van het Am sterdamse havenbedrijf. Van de grote Amsterdamse rederijen was weinig overgeble ven. Veel scheepvaartbedrijven waren eerst gefuseerd en uit eindelijk opgegaan in Rotter damse rederijen. De ambitieuze plannen om van Amsterdam een petrochemische haven te maken, waren jammerlijk mis lukt. Van den Heuvel was in de jaren '60 als hoofd van de com merciële en economische afde ling van het havenbedrijf getui ge geweest dat de Amsterdamse gemeenteraad weigerde toe stemming te verlenen aan de komst van het Franse petroche misch bedrijf Progil en raffina derij Mobil. Teleurgesteld ruilde Van Den Heuvel zijn functie in voor die van burgemeester van het Bra bantse plaatsje Lith. Deson danks keerde hij in 1989, na twee burgemeesterschappen, terug bij de Amsterdamse ha ven, overtuigd als-ie was van de grote mogelijkheden van het Noordzeekanaalgebied. Een rapport van onderzoeksbureau McKinsey uit '92 onderstreepte zijn zienswijze en sprak van een 'uniek gebied'. „De ligging van de regio is natuurlijk ideaal: di rect aan het grote water, een goede infrastructuur en een uit stekende afzetmarkt", klinkt het als een goed verkoper. „Transport is echter een indi rect doel, geen hoofddoel. Daarom moesten we zoveel mogelijk havengerelateerde be drijven aantrekken, firma's die de ladingen ter plekke verwer ken. En dat leidt op den duur ook weer tot meer transport. Die dingen versterken elkaar. Helaas wordt over ambachtelijk werk te laatdunkend gedacht. Tegenwoordig is iedereen meer op de brain-industry gericht, ook de overheid. Terwijl de pro ductie van bijvoorbeeld tafels altijd zal blijven bestaan, onge acht welke crisis." Volgens een vorig jaar gehou den studie van de Nationale Havenraad naar de economi sche betekenis van de Neder landse havens bedraagt de toe gevoegde waarde van de Noordzeekanaal-havens 8,4 miljard gulden. Het aantal ar beidsplaatsen in de havensec tor ligt rond de 37.000. Hiermee is het Noordzeekanaalgebied goed voor ruim een kwart van de totale toegevoegde waarde op maritiem gebied. Van den Heuvel betreurt wel eens dat de centrale overheid ondanks de klinkende cijfers de positie van de Amsterdamse re gio over het hoofd ziet. „Een voorbeeld: in de aanleg van de Betuwelijn of de Calandtunnel pompt de overheid honderden miljoenen. De aanleg van de Afrikahaven daarentegen is voornamelijk door het Ge meentelijk Havenbedrijf bekos tigd." Of neem de bouw van een tweede grote zeesluis bij IJmuiden: een investering van een slordige miljard gulden. Volgens Van den Heuvel een absolute noodzaak, gezien de almaar groter wordende druk van het scheepvaartverkeer op Godfried van den Heuvel: „Bouw van tweede grote zeesluis is absoluut noodzakelijk." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER MARISA BERETTA de huidige grootste sluis. Mi nister Netelenbos (verkeer en waterstaat) heeft desondanks al gezegd voorlopig geen geld voor het project uit te trekken. ,,Als wij net zo groot als Rotter dam waren geweest, zou de po litieke besluitvorming veel snel ler verlopen", meent Van den Heuvel. „Een grote haven heeft nu eenmaal veel supporters. Het ministerie van verkeer en waterstaat is nauw betrokken geweest bij de projectgroep, die moest adviseren over de tweede Maasvlakte. Dan zijn de kansen veel groter." oldman Sachs UjJider van grote ipanse emissie sf S!tvO Rtr-ANP Japanse ministerie van fi- ïciën heeft besloten de Ame- zakenbank Goldman :hs aan te wijzen als een van leiders van de uitgifte van Opdelen NTT, de Japanse tele- De bank was samen ABN Amro verantwoorde voor de beursgang van op rld Online en dat debacle april voor het ministerie financiën aanleiding om de om opheldering te vragen. Goldman Sachs geen be- digend antwoord gegeven, was de bank uitgesloten de lucratieve beursgang. ;r|let gaat om de derde emissie i NTT, waardoor het over- üödsbelang in het telcomcon- n verder vermindert van 53 33 procent. Goldman Sachs bij de twee voorgaande lissies ook betrokken en ver- nde daar samen met de an- e begeleidende partijen een Cf rdige 600 miljoen gulden aan de vorm van commissie, erfiet ministerie van financiën voor de begeleiders van de 77 ïdelenuitgifte de keuze uit -2 !itien banken. Behalve op - ldman Sachs is de keus ge- It len Nomura Securities, id Salomom Smith Barney Merill Lynch. Tegen de hui- e aandelenkoers leveren de idelen NTT de overheid 28 miljard gulden op. e re f J, m 28 n HONSELERSDUK» Medewerkers van FNV Bondgenoten hebben gisteren actie gevoerd bij de bloemenveiling Holland in Honselersdijk-Naaldwijk. De vakbond vindt dat de uitzendkrach ten, van wie er zo'n achthonderd op de veiling werken, onderbetaald worden. Ze kunnen het met de werkgevers niet eens worden over een nieuwe uitzend-CAO. De uitzendkrachten worden tijdens de actie voorgelicht en krijgen de volgens de FNV te weinig betaalde twintig procent loon door de vakbond in chocolademunten uitbetaald. FOTO ANP ED OUDENAARDEN meeste werknemers willen zelf kunnen kiezen ze meer of minder werken. Jonge werknemers mensen met een laag inkomen willen vaak iger werken, tweeverdieners en hoger opgelei- n korter. Dit concludeert AbvaKabo FNV in in onderzoek naar keuzemogelijkheden in de \0. Ook het sparen van dagen voor een extra ige vakantie is populair. j(j AbvaKabo FNV heeft het afgelopen jaar steeds eer CAO's afgesloten met keuzemogelijkheden - >or werknemers. Afspraken om vrije dagen te tkopen of te kopen werden gemaakt voor de ETERMEER GPD werknemers bij Defensie, de energiebedrijven, de rijksambtenaren en het onderwijs. De vakbond wil in de toekomst meer individuele mogelijkhe den afspreken in alle CAO's. Vooral het sparen voor een langere vrije perio de spreekt veel werknemers (60 procent) aan. Het merendeel wil deze periode gebruiken voor een lange vakantie. Een veel kleiner percentage gebruikt deze 'vakantie' voor studeren of het zor gen voor ouders of kinderen. Doordat werkne mers bij verlofsparen tijdelijk meer uren gaan werken verwacht CAO-coördinator Guus van Huygevoort op korte termijn en groei van het ar beidsvolume. „Op de langere termijn is het na tuurlijk geen oplossing voor de krappe arbeids markt." Mensen zijn dan langere tijd vrij. Ook populair is het kopen van extra vrije da gen; 45 procent van de werknemers overweegt extra dagen bij te kopen als de CAO die mogelijk heid biedt. Een kleiner aantal werknemers (37 procent) wil juist vrije dagen verkopen tegen ex tra loon. Hiervoor voelen vooral twintigers zon der kinderen en mensen met een lager inkomen. Volgens onderzoekster Kea Tijdens van het Amsterdams Instituut voor Arbeidsstudies (AIAS) liggen de cijfers 'iets genuanceerder'. „Een deel van die laatste groep wil vooral uitbetaald wor den voor de uren die ze toch al werken", aldus Tijdens. „Compenseren komt er meestal niet van, dus dan maar geld. Maar eigenlijk willen ze ook korter werken." Hoewel werknemers steeds meer keuzes wil len, plaatsen sommigen ook kanttekeningen bij de invoering van een CAO-a-la-carte. Leden van FNV Bondgenoten zijn bezorgd dat werkgevers de arbeidsvoorwaarden op deze manier naar hun hand zullen zetten. Toch gingen ze begin dit jaar akkoord. AbvaKabo is niet bang dat werkgevers aan de 36-urige werkweek gaan knagen. „Werk nemers willen vooral korter werken en niet lan ger. We blijven de 36 uur hanteren", aldus Guus van Huygevoort. HAAG RIXT ALBERTSMA nnen in het buitenland wordt doorgaans als veilig beschouwd, letalen met de creditcard niet. Wie dus zijn bedenkingen heeft over deze laatste vorm van betalen, stopt meestal in het buitenland zonder aarzelen de bankpas in een pinautomaat, laar ook dat blijkt lang niet altijd veilig te zijn. De bank maakt di niet druk. „Ach mevrouw, het geld is er toch bijgeboekt?" halen. Maar het wordt nog op merkelijker: de transactiedatum is een dag waarop de bankpas eigenaar niet in Amerika was. Er volgen andere afschriften met 'correctie boekingen' voor hetzelfde bedrag op dezelfde datum. In twee gevallen komt er 100 dollar bij en één keer wordt er 100 dollar afgehaald. De stand na drie mysterieuze afschriften is dus 100 dollar ex tra op de rekening. 'n afschrift van de Rabobank- kening in de maand juli eldt en nogal bizarre 'cor- rtie boeking' van 240 gulden, tewel 100 dollar, van een aarbank in Amerika. Opmer- i'ijk is dat het om een bijboe- ng gaat, en van de meeste ^ken zijn we gewend dat ze een geld van je rekening af- Bij het servicenummer van de Rabobank wil een vriendelijke mevrouw er wel even naar kij ken. Het antwoord is verassend: „Waarschijnlijk heeft een geld automaat in Amerika bij een transactie te veel van u reke ning afgeschreven", vertelt zij. „Vervolgens heeft de pinauto maat zichzelf gecorrigeerd en het te veel afgeboekte geld weer teruggestort." Ah, zelf corrige rende pinautomaten! De auto maat zou er vervolgens nog een keer geld bij hebben geboekt, om dat weer te corrigeren door het eraf te halen. Het verhaal wordt steeds inge wikkelder en de woordvoerster kan niet met zekerheid zeggen dat het zo gegaan is. Volgens haar gebeurt het wel vaker met pinautomaten in het buiten land. Verder uitzoeken duurt zeker twee weken. „Maar aan de balie gaat het sneller." Na twee dagen volgt een telefoon tje. „We hebben niets kunnen vinden mevrouw, sorry." Op de suggestie of ze de Amerikaanse bank gebeld heeft, antwoordt de medewerker van het Rabo- bank-filiaal onzeker: „Welke bank? O, staat er een bank op het afschrift vermeld?" De medewerkster vindt het jammer dat ze niets heeft kun nen vinden, maar 'ach, het geld is er toch bij geboekt en niet er af. Dat klopt. Maar wie geeft de garantie dat er volgende maand geen 1.000 dollar is verdwenen? De moed zakt langzaam in de schoenen. Wordt het raadsel ooit opgelost? Enig aandringen helpt om het probleem door te schuiven naar de hogere regionen van de bank. En dan ligt er vrij vlot een brief van de Rabobank op de mat. Er blijkt tijdens een bezoek aan Amerika in oktober 1999 'te weinig' van de betaalrekening te zijn afgeboekt. Dat is een halfjaar later dus alsnog afge boekt: Maar het is er per onge luk ook weer twee keer bijge boekt en wat blijktuiteinde lijk is het er weer afgeboekt. De stand na vier transacties is dus nul gulden. Er hapert wel eens iets met be talingen in het buitenland, zegt een woordvoerder van de Ra bobank. „Dat is niet zo bijzon der, zeker in Amerika." Het land telt duizenden banken en bijna evenveel betalingssyste men. „Dan is het niet zo vreemd dat er wel eens iets mis gaat. Iedereen weet dat ook." Gezien de miljoenen transacties is het aantal fouten marginaal en dus is dat volgens de Rabo bank niet iets om toeristen voor te waarschuwen. De meeste mensen controleren hun bank afschriften bij thuiskomst. En het blijft veel veiliger dan de creditcard, aldus de Rabobank. De regio Amsterdam wil bin nenkort een exploitatiemaat schappij oprichten die de komst van de tweede zeesluis moet bespoedigen. De ven nootschap bestaat uit het ha venbedrijf, de provincie Noord- Holland, de gemeente Velsen en de vereniging van havenon dernemers SIVN. Van den Heu vel verwacht veel van de maat schappij. „Vooral wanneer het ministerie tot het gezelschap toetreedt. Ik zal binnenkort mi nister Netelenbos uitnodigen voor een gesprek." Helaas heeft het volgens hem tot op heden te veel aan regio nale samenwerking ontbroken. Grote boosdoener: het gegeven dat het Amsterdamse havenbe drijf nog een gemeentelijke dienst is. „Daarom is het GHA niet als onafhankelijke partner voor de regio beschikbaar. De feitelijke macht blijft in handen van de gemeente Amsterdam." Voor Van den Heuvel is de re gionale eenwording een abso lute must. „Daarmee is het pro duct 'Amsterdamse haven' nog beter aan de buitenwereld te verkopen." ECONOMIE WIJZER ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit Hoe aantrekkelijk is Nederland? Is deze samenleving mooi ge noeg om je er sterk voor te ma ken? Om er te wonen en te wer ken? Ga op vakantie in het bui tenland, of beter nog, ga een tijdje in het buitenland wonen, en je gaat je dit soort dingen af vragen. In contrast met de uit bundige levenswijze van de Ita lianen, de eetcultuur van de Spanjaarden, het snelle en dy namische leven in de VS en het mooie weer waar dan ook, lijkt het gedoe hier wat karig. Wat zou iemand nog te zoeken heb ben in dit kikkerlandje? De afgelopen weken gaf ik een cursus over de waarde van cultuur aan 25 buitenlanders in het kader van de Amsterdam- Maastricht Summer University. Ze kwamen uit achttien ver schillende lan den, waaronder Bulgarije, Oe kraïne, Rusland, Zwitserland, Oostenrijk, Zuid-Afrika, Au stralië en de VS. Het thema was de relatie tussen economie en cultuur. Econo mie gaat om meer dan cij fers, geld, winst en inkomen. Het gaat vooral ook om waar den, zoals de waarden van een samenleving als de Neder landse. De buitenlandse stu denten wilden wel eens weten wat die waarden zijn. Het was duidelijk dat tulpen, molens en klompen weinig met de Nederlandse cultuur te ma ken hebben. Dat deze produc ten het merk 'Nederland' bepa len, blijft een opmerkelijk staal tje van marketing. Het is im mers allemaal import maar op een of andere manier heeft Ne derland zich die producten toe geëigend. De toeristenindustrie verdient er flink geld mee, maar iedere Nederlander weet dat 'het Nederlandse' er weinig mee te maken heeft. Daar kwa men de buitenlandse studenten ook snel achter. Ze verbleven in Amsterdam, dus was de verleiding groot om 'het Nederlandse' te zoeken in de glorie van het Nederlandse verleden. Ze waren onder de in druk van de grachtenpanden, en vooral ook van de tentoon stelling in het Rijksmuseum die het glorieuze van het Neder landse verleden zo mooi tot uit drukking brengt. Maar ook die indruk viel in het niet bij de grote mate van tolerantie die ze waarnamen. Vooral de studen ten uit Oost-Europa en de VS waren verrukt over de toleran tie ten opzichte van soft drugs. En in opperste verbazing had den ze naar de Gay parade ge keken. Natuurlijk was ze ook opge vallen dat je op straat weinig vertoon van luxe ziet en vrijwel geen armoede. Iedereen leek bezig en alles zag er netjes uit. Volgens Deirdre McCIoskey, een Amerikaanse collega, zijn tolerantie, het beperkt houden van onderlinge verschillen, be drijvigheid en netheid burgerlij ke waarden. Ze vindt Nederland dan ook vooral burgerlijk. Dat klinkt misschien truttig, maar dat hoeft niet. In haar land draait alles om succes, om rij ker en beter te zijn dan wie dan ook. Dat kan inspirerend zijn, maar dergelijke waarden zor gen er ook voor dat de verschil len tussen rijk en arm groot en duidelijk zichtbaar zijn, en de tolerantie ten aanzien van drugs en afwijkend gedrag klein is. Ik kon het niet nalaten om de andere, de schaduwzijde van deze burgerlijke samenleving, te belichten. Als het hen uitkomt, kunnen Nederlan ders opmerkelijk bevooroordeeld en intolerant zijn ten aanzien van bui tenlanders, de an dere sekse of men sen met een niet- blanke huid. We mogen dan wel to leranter zijn dan wie ook, ook wij laten in dit opzicht flinke steken val len. Erger zijn alle gevallen waarin de burgerlijke nadruk op eigen voordeel moreel hoogwaar dig gedrag in de weg stond. Ik denk aan de sla venhandel waarin Nederlan ders uiterst bedreven waren, aan de moordpartijen in Indo nesië, aan de schandalige be handeling van joden die uit concentratiekampen terugkeer den, en aan het beschamend optreden tijdens en na Srebre nica. Wat het laatste drama be treft, een burgerlijke samenle ving als de onze bleek niet uit gerust te zijn om de meedogen loze agressie van een aantal Serviërs te weerstaan. De eigen huid was te kostbaar en kon niet geriskeerd worden om het leven van duizenden moslim mannen te redden. En nog wil de regering geen schuld erken nen. Typische burgers die we zijn, stoppen we vervelende za ken als deze het liefst in de doofpot. De economie gaat voor. De studenten keken me enigszins bevreemd aan toen ik deze schaduwzijde van de Ne derlandse samenleving voorleg de. Vond ik Nederland dan echt zo immoreel en slecht? Waar om zou ik hier dan willen blij ven wonen en werken? Het ant woord is natuurlijk dat 'the good, the bad, and the ugly'-het goede, slechte en het lelijke-in iedere samenleving zit. Roep je maar vaak genoeg dat alles hier zo mooi is, dan ga je er nog in geloven ook. Dat is de typisch Amerikaanse aanpak. Aandacht voor het slechte en het lelijke, getuigt van realiteitszin. En dat is weer een typisch burgerlijke eigenschap. Dus voel ik me in dit land thuis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7