Barak wil weer met Palestijnen praten Rechtbank wast blazoen Lech Walesa schoon Gore moet uit Clintons schaduw treden Buitenland Leger Indonesië wil in parlement blijven Buchanan kiest zwarte vrouw als running mate 'Nixon saboteerde vrede Vietnam' kG 12 AUGUSTUS 2000 p-veiling boven 60 miljard mark opbrengst van de veiling van UMTS-licenties voor .jet via de mobiele telefoons in Duitsland loopt flink ■ren werd de grens van 60 miljard mark gepasseerd. Dat eer zoveel als het bedrag waarop de regering had ge- ïmiddels is een debat losgebroken over wie straks pro- m de opbrengst. Nu de teller de laatste dagen snel op- ;en de Duitse deelstaten hun portie op. I wakkert branden VS aan Even zag het er naar uit dat koeler weer en regen de >er zouden helpen verwoestende bosbranden in de e staten van de VS onder controle te krijgen, maar gis- agwerd duidelijk dat het bij een enkele regendruppel ^rén en dat harde wind en bliksem juist weer voor nieu- dhaarden zorgden. Tot nu toe is al 1,7 miljoen hectare in e as gelegd, mil «pondsleiders Cuba weer vrij De Cubaanse politie heeft de zeven leiders van de on- ïijke vakcentrale CUTC vrijgelaten. Dit heeft de Neder- akcentrale CNV, die contacten onderhoudt met de jisteren in Utrecht bekendgemaakt. De bestuurders, on- voorzitter Pedro Pablo Alvarez Ramos, waren eerder de mi vastgezet omdat ze weigerden te zwichten voor druk eiligheidsdienst. Die verbood hen dinsdag een vergade- leleggen ter voorbereiding van een congres. n doden bij ongeluk Italië n het zuiden van Italië zijn gisteren negen mensen om- n toen een vrachtwagen midden op de weg omsloeg, e slachtoffers zijn vier kinderen. Ook de vrachtwagen- 11 *s gedood. Drie passagiersauto's en een busje reden urt van de plaats Benevento met grote snelheid op de ide vrachtwagen in. Oud-vakbondsleider was geen spion voor communisten CORRESPONDENT Lech Walesa, de legendarische oprich ter van de Poolse vrije vakbond Solida riteit, heeft nooit voor de communisti sche geheime dienst gewerkt. Docu menten die suggereren dat Walesa in de jaren zeventig onder de schuilnaam Bolek als informant werkte, zijn door de vroegere geheime dienst zelf gefa briceerd. Het doel was om Walesa in diskrediet te brengen. Een speciale rechtbank in Warschau heeft dat giste ren als zijn oordeel uitgesproken. Walesa hoorde de uitspraak van de rechtbank gistermiddag met een glim lach aan. Hij had de kwestie eerder af gedaan als 'een lachwekkende politie ke vendetta' van zijn vroegere commu nistische vijanden. De speciale recht bank concludeerde dat Walesa, die de verdachtmakingen altijd heeft ont kend, niet gelogen heeft. De uitspraak betekent dat de 59-jarige Poolse ex-president in oktober op nieuw een gooi kan doen naar 's lands hoogte ambt. De kans dat Walesa wordt gekozen, is overigens vrijwel nihil. Volgens pei lingen kan hij op hooguit vier procent van de stemmen rekenen. De grote fa voriet is de zittende president, Alek- sander Kwasniewski. Deze vroegere communist zou minimaal 54 procent van de stemmen krijgen. Kwasniewski kreeg donderdag het groene licht van dezelfde speciale rechtbank die gisteren zijn opponent vrijsprak. Kwasniewski zou onder de schuilnaam Elek als informant voor de geheime dienst hebben gewerkt, maar ook die aantijging verwees de recht bank naar het rijk der fabelen. In het geval van Walesa was er niet alleen sprake van geruchten, maar ook van 'documenten' uit de archieven van de geheime dienst. Die stukken zijn al vaker gebruikt om Walesa zwart te maken. In 1992 gaf hij zelf voeding aan geruchten door de regering van premier Olszewski ten val te brengen. Die regering stond op dat moment op het punt een lijst met namen van com munistische spionnen en informanten te onthullen. Niet alleen Walesa's naam kwam op die lijst voor, maar ook die van tal van prominente intellectuelen uit het Soli- dariteitskamp, zoals Adam Michnik. Inmiddels is duidelijk dat die nooit ge publiceerde lijst was samengesteld door een aantal politieke vijanden van Walesa uit het eigen, toen al hopeloos versplinterde Solidariteitskamp. De ar chieven van de vroegere geheime dienst vormden de basis voor de lijst. Tijdens de zitting van de speciale rechtbank die het verleden van presi dentskandidaten moet doorlichten, werd deze week duidelijk waar de be schuldigingen aan het adres van Wale sa vandaan komen: uit de koker van de geheime dienst zelf. Die dienst vormde begin jaren tachtig een speciaal team om de toen nog razend populaire Wa lesa in diskrediet brengen. Walesa mag dan gisteren van alle blaam gezuiverd zijn, de discussie over de vraag hoe er met het verleden moet worden omgegaan, is in Polen nog niet ten einde. Met name intellectuelen die vroeger lid waren van Solidariteit zijn fel tegen wetten die moeten tegengaan dat voormalige spionnen en agenten op hoge posten belanden. Hun voor naamste argument is dat de archieven van de vroegere communistische ge heime dienst een ongelooflijke slan genkuil vormen. Shas-leider verwerpt concessies JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Het Indonesische leger pro beert via een omweg zijn plek in de volksvertegenwoordiging alsnog veilig te stellen. Dat blijkt uit een voorstel tot wijzi ging van de grondwet. Eerder was afgesproken dat de unifor men in 2004 uit het parlement zouden verdwijnen. Militairen en politie hebben sinds jaar en dag in Indonesië veel invloed op de politiek, de economie en het sociale leven. Hun aanwezigheid in het parle ment is vorig jaar al terugge bracht van 75 naar 38 zetels. Volgens afspraak moeten ze hun bestuursfuncties opgeven en in de toekomst helemaal verdwijnen uit vertegenwoordi gende organen. Nu proberen de strijdkrach ten de komende grondswets- wijziging echter aan te grijpen om alsnog te blijven. Voorge steld is 'groepen in de maat schappij, die niet hun stem kunnen uitbrengen' toch zitting te laten nemen in de vertegen woordigende organen. De eni gen die geen stemrecht hebben, zijn militairen en politiemensen in actieve dienst. Volgens Smita Notosusanto van het Centrum voor Hervor ming van de Verkiezingen heb ben de mannen en vrouwen in uniform groot gelijk dat ze wil len meedoen aan het politieke proces. „Maar geef ze dan ge woon stemrecht, net als ieder een." De strijdkrachten zijn daar echter als de dood voor. Als mi litairen en politiemensen ge woon stemrecht krijgen, kun nen onderlinge meningsver schillen aan het licht treden. In het uiterste geval zou dat kun nen leiden tot gewapende con flicten. Volgens Notosusanto beschouwt de militaire top dit als een serieuze bedreiging. WASHINGTON JOHN WANDERS De radicaal-conservatieve Ame rikaanse presidentskandidaat Pat Buchanan heeft gisteren de onbekende zwarte lerares Ezola Foster uit Los Angeles naar vo- ren geschoven als kandidaat voor het vice-presidentschap. Buchanan deed dat op de con ventie van zijn partij in Long Beach (Californië). Buchanan, die drie maal ver geefs probeerde de kandidatuur van de Republikeinse Partij in de wacht te slepen, fungeert dit jaar als presidentskandidaat van de Reform Party (Partij voor Hervorming). De voorma lige commentator van CNN is niet de enige in die rol. Na een maandenlange interne strijd is de Partij voor Hervorming deze week in Long Beach in twee stukken uiteengevallen. Bucha nan wordt nu in de strijd om de nominatie dwars gezeten door zijn partijgenoot John Hagelin, een voormalig docent aan de op transcendente meditatie ge richte Maharishi Universiteit in de staat Iowa. Hagelin beweert dat de extre mistische Buchanan de door zakenman Ross Perot opgerich te Partij voor Hervorming heeft 'gestolen'. Buchanan op zijn beurt verkondigt dat hij de eni ge rechtmatige presidentskan didaat is van de in naam derde politieke partij van de VS. Buchanan heeft nu de beste pa pieren, maar de rechter zal moeten uitmaken wie van de twee gelijk heeft. Het weinig verheffende gevecht in eigen kring draait vooral om de fede rale verkiezingspot van 12,6 miljoen dollar waarop de presi dentskandidaat van de Partij voor Hervorming recht heeft. Buchanan en Hagelin maken geen enkele kans op het presi dentschap. Dat hun partij in wanorde ten onder dreigt te gaan, is gunstig voor de Repu blikeinse presidentskandidaat Bush, die zich nu meester kan maken van de aanhang van de Partij voor Hervorming. i-botsing in luchtruim Hong Kong n(Lï Twee luchtverkeersleiders in Hong Kong zijn ge- na een bijna-botsing tussen twee passagiersvliegtuigen le luchthaven Chek Lap Kok. Dat hebben de autoriteiten meegedeeld. Een Boeing en een Airbus naderden el- sdagavond tot minder dan 200 meter. Doordat het luwingssysteem in beide cockpits goed werkten, konden en een botsing vermijden. In de 22 maanden dat het vliegveld van Hong Kong nu in gebruik is, hebben zich en bijna-botsingen voorgedaan. S levolking groeit licht Het aantal inwoners van de Europese Unie is vorig jaar i.200 personen toegenomen tot 375.967.700. De toena il voor meer dan 70 procent veroorzaakt door migratie 0 personen). De natuurlijke bevolkingsgroei (het aantal H en min het aantal sterfgevallen) bedroeg slechts 277.700 _J In Nederland nam het aantal inwoners vorig jaar toe (60.200 tot 15.864.000. Dat blijkt uit cijfers van Eurostat, bureau voor de statistiek. trother voor dikkerds Op de Duitse televisie wordt het komende najaar een her voor dikkerds uitgezonden. Big Diet wordt uitge- door de commerciële omroep SAT1. Tien zwaarlijvigen binnen 105 dagen zoveel mogelijk gewicht verliezen. De lat die in een week het minst afvalt, vliegt eruit. De uit- ke winnaar krijgt zoveel kilo in goud, als zij of hij aan ge- M irloor. 1 busje vol explosieven gevonden M ierse militairen hebben 450 kilo springstof aangetroffen Berlaten bestelbus uit Noord-Ierland. Volgens de Noord- Blitie is met de ontdekking een aanslag verijdeld op deel maan een protestantse mars die vandaag in Londonderry tehouden. De politie zat donderdagavond achter het Jan nadat de bestuurder een stopteken had genegeerd, grens met Ierland moest de politie de achtervolging sta- aan is bezorgd over Duitsland Het Vaticaan is bezorgd over het geweld van neo-nazi's iland. Het huidige rechts-extremisme roept herinnerin- i de holocaust op, zei curiekardinaal Edward Cassidy gis- Rome tegen journalisten. Christenen en joden moeten amenlijk tegen de dreiging van extreem rechts verwe dt de kardinaal. jkok zakt weg o De Thaise hoofdstad Bangkok en haar bijna tien mil- voners dreigen binnen vijftig jaar in zee te verdwijnen iet snel maatregelen komen tegen de bodemdaling. De ooi zakt elk jaar een tot twee centimeter, vooral als ge- n de ongebreidelde onttrekking van grondwater aan de sen mogen Orange kopen De Europese Commissie gaat akkoord met de ovema- het Britse mobiele telefoniebedrijf Orange door France n. Het Franse bedrijf moet wel het belang verkopen dat in België heeft in zijn gezamelijke onderneming met het indse KPN. Zo moet worden voorkomen dat France Te- ;en te groot marktaandeel krijgt in België. ienegrijnen en met tankelijkheid legoslavische president c volgende maand irkozen zullen de Mon- ien de Joegoslavische met Servië waar- verlaten. Premier Vu- ^an Montenegro zei dat gisteren gepubliceerd prek met de krant On- lelijk waarschuwde Vu- voor overhaaste stap- hng onafhankelijkheid, neenschappelijke staat belang van zowel Ser- ontenegro, zei hij. t de Servische nationa- sevic als president van wë erg autocratisch op hebben de Mon- ise autoriteiten al eer- teigd met een volks- )g over onafhankelijk- 1 nu toe heeft het land og geen concrete stap- demomen, klaarblijke- angst voor ingrijpen in Montenegro gesta- e eenheden van het vische leger. Dergelijke van de strijdkrachten door de commandant Joegoslavische leger, Nebojsa Pavkovic, Ikend. De Israëlische minister van regionale samenwerking Pe res en de Palestijnse president Arafat spreken elkaar dit weekeinde in de Noorse hoofdstad Oslo. Naar verluidt heeft Peres een voorstel bij zich van premier Barak, die de vredesbesprekingen vlot hoopt te trekken. Barak wil de aandacht concentreren op de kwestie Oost-Jeruza- lem. Van Palestijnse zijde is overigens vernomen dat het gesprek in Oslo nog allerminst vast staat. MANARA-MOSKOU ANP-AFP-EFE-AP Barak wil dat Israël en de Pales tijnen elk een afgezant benoe men voor onderhandelingen over de toekomstige status van Jeruzalem. De Palestijnse leider Arafat heeft desgevraagd ge zegd nog niet op de hoogte te zijn van dat voorstel. De toekomstige status van Oost-Jeruzalem was eind vorige maand het grootste struikelblok bij het mislukte vredesoverleg in het Amerikaanse Camp Da vid eind vorige maand. Arafat wil in dat stadsdeel de hoofd stad vestigen van de Palestijnse staat die hij later dit jaar uit roept. Israël houdt vast aan zijn soevereiniteit over heel Jeruza lem. Beide kampen proberen zo veel mogelijk internationale steun te krijgen voor hun op vattingen. Arafat besloot giste ren een tweedaags bezoek aan Rusland, waar hij onder meer een ontmoeting had met presi dent Poetin. De kersverse Israë lische minister van buitenland se zaken, Ben-Ami, was de afge lopen dagen in Turkije en Spanje. Volgens Ben-Ami on derhandelen de Israëliërs en Palestijnen over een nieuwe topconferentie. Nog voor 13 september zouden daar spijkers met koppen moeten worden geslagen. De Russische president Poe tin verklaarde gisteren tegen over Arafat dat hij het uitroepen van een Palestijnse staat blijft steunen. Anderzijds zien de Russen liever dat de vredesbe sprekingen met Israël daad krachtig worden voortgezet dan dat de Palestijnen eenzijdig een onafhankelijke staat uitroepen. „Het is zeer belangrijk een vre desakkoord te bereiken", aldus de Russische minister van bui tenlandse zaken Ivanov. De spanningen in en rond Is raël en de bezette gebieden lij ken ondertussen met de dag toe te nemen. Joodse kolonisten en Palestijnen raakten afgelopen week herhaaldelijk slaags. Ook aan de grens tussen Israël en Libanon loopt de spanning op. Het Israëlische leger zegt dat de pro-Iraanse Hezbollah-bewe- ging zich opmaakt voor nieuwe aanvallen. „Het is volgens onze rapporten slechts een kwestie van tijd voordat ze weer de wa pens opnemen", aldus een woordvoerder. In Israël zelf liep het vredes beleid van premier Barak giste ren opnieuw een deuk op. De leider van de orthodoxe Shas- partij, die tot voor kort deel uit maakte van Baraks regering, zei dat hij de concessies verwerpt die de premier aan de Palestij nen zou willen doen. Rabbijn Ovadia Yosef deed dat in zijn eerste interview in vijftien jaar. Het is niet waarschijnlijk dat Barak zonder Shas voldoende steun in het parlement krijgt voor een overeenkomst met de Palestijnen. Terwijl politieke leiders bleven bakkeleien over de toekomst van Jeruzalem ging de gewone bevol king van de stad, onder wie een oude Palestijn en een orthodoxe jood, gisteren zijn gewone gang. FOTO AP LEFTERIS PITARAKIS Rebellen Congo doden honderden militairen Congolese rebellen hebben gis teren gezegd dat ze honderden soldaten van het regeringsleger hebben gedood. Dat zou zijn gebeurd tijdens een artillerie- aanval op drie boten waarmee de militairen over een rivier voeren. De rebellen, behorend tot de door Uganda gesteunde Congolese Bevrijdingsbewe ging, zeiden ongeveer achthon derd lijken te hebben geteld. Maandag begint in de Zambi- aanse hoofdstad Lusaka een topconferentie van alle landen die bij het conflict in Congo zijn betrokken. Behalve Congo zelf zijn dat Uganda en Rwanda, die de rebellen steunen, en de bondgenoten van Congo's pre sident Kabila: Zimbabwe, An gola en Namibië. Aan de vooravond van de Amerikaanse presi dentsverkiezingen in 1968 saboteerde de Repu blikeinse kandidaat Richard Nixon pogingen van president Johnson om de oorlog in Vietnam te beëindigen. Nixon had succes en won de verkie zingen. Pas vijf jaar later, waarin nog 20.763 Amerikaanse militairen sneuvelden, werd met Vietnam vrede gesloten. De auteurs Anthony Summers en Robyn Swan beschrijven Nixons sabotage in het jongste num mer van het Amerikaanse blad Vanity Fair. Daar bij baseren ze zich op recent vrijgegeven docu menten van de Amerikaanse recherchedienst FBI. De Britse krant The Guardian maakte er de ze week melding van. In de herfst van 1968 beijverde de Democrati sche president Lyndon Johnson zich om de strijd in Vietnam te stoppen. Op 31 oktober van dat jaar gaf hij bevel de bombardementen op Noord- Vietnam te staken. Voor Noord-Vietnam en de Zuidvietnamese Vietcong was dat een voorwaar de om aan onderhandelingen in Parijs deel te ne men. Voor een akkoord was ook deelname van het door de VS gesteunde bewind in Saigon noodzakelijk. De Zuid-Vietnamese president Nguyen van Thieu weigerde echter mee te doen. Hij deed dat omdat hem door Nixon was voorge spiegeld dat hij betere vredesvoorwaarden uit het vuur zou slepen als Nixon eenmaal in het Witte Huis zou zitten. Enkele weken na het mislukken van Johnsons vredesinitiatief versloeg Nixon de Democratische presidentskandidaat Hubert Hu mphrey. Hoewel Nixon tijdens de verkiezings campagne telkenmale beloofde dat hij zich niet zou bemoeien met het vredesinitiatief, wist John son dat Nixon loog. De Amerikaanse ambassade in Saigon had namelijk telefoontjes van Nixons boodschapster Anna Chennault met het Thieu- bewind onderschept. Johnson bood zijn partijgenoot Humphrey de kans met behulp van die gegevens Nixons leu genachtigheid aan de kaak te stellen. Volgens Va nity Fair wilde Humphrey dat niet. Hij vreesde dat de kiezers het zouden beschouwen als een smerige truc om de politieke tegenstander zwart te maken. Toen Nixon de verkiezingen eenmaal had gewonnen, achtte Johnson het niet in het belang van de Amerikaanse nationale veiligheid om de nieuwe president alsnog aan de schand paal te nagelen. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Maandag begint in Los Angeles de nationale conventie van de Amerikaanse Democraten. Vi ce-president èn presidentskan didaat Al Gore moet er uit de schaduw van zijn baas Bill Clin ton treden. Vanuit het hele land komen 4.600 afgevaardigden naar het Staples Center in Los Angeles-. In hun spoor volgen 17.000 journalisten en honder den lobbyisten van het bedrijfs leven. Zoals twee weken gele den het geval was bij de Repu blikeinse conventie in Philadel phia trekt ook dit evenement duizenden betogers van uiteen lopende pluimage aan. De poli tie van Los Angeles rekent op 50.000 demonstranten. De Republikeinse conventie liep als een Zwitsers uurwerk. Het team van presidentskandi daat George Bush had de regie strak in handen. Of de Demo cratische conventie even ge smeerd zal verlopen voor Al Gore als de Republiekeinse voor zijn tegenstander Bush, valt nog te bezien. In Los Angeles moet Gore zich definitief bevrijden van de rol die hij de afgelopen acht jaar speelde. Een vice-president die president wil worden, heeft het traditioneel lastig! Hij verovert doorgaans soepel de nominatie van zijn partij, maar winst bij de presidentsverkiezingen is minder vanzelfsprekend. Het zorgvuldig opgebouwde imago van 'tweede man' blijkt maar moeilijk af te schudden. Gore moet nu aantonen dat hij de kiezers evenzeer aan zich kan binden als zijn populaire baas dat deed in 1992 en 1996. Dat is een lastige opgave, zeker voor een kandidaat die bij grote delen van het electoraat te boek staat als een zorgvuldig gepro grammeerde robot. Gore moet in Los Angeles vonken laten overspringen. Tot nu toe lag op dat vlak niet zijn grootste talent. Helaas voor hem is er in Los Angeles een prominente partij genoot aanwezig die eveneens een gooi doet naar een gekozen ambt: Hillary Rodham Clinton, de kandidaat-senator uit New York. Haar aanwezigheid op de conventie dreigt niet alleen aandacht van de media weg te zuigen in een voor Gore ongun stige richting. Ook de fondsen werving van de First Lady vormt een bedreiging, en wel voor de 'oorlogskas' van Gore. Elke dollar die naar Hillary's campagne gaat, gaat immers aan Gore's neus voorbij. Erger nog, ook Hillary's echtge noot hoopt in Los Angeles geld in te zamelen. Bill Clinton zoekt donors voor zijn nog te bouwen presidentiële bibliotheek in Little Rock (Arkansas). De actri ce en zangeres Barbra Strei sand, een fervent Clinton-sup porter, organiseert morgen ter ere van de president in haar woning in Malibu een exclusie ve brunch voor honderd geno digden. Volgens The New York Times hebben haar gasten per paar minimaal 100.000 dollar toegezegd als gift voor Clintons bibliotheek, sommigen zelfs meer dan een miljoen dollar. Als pleister op de wonde zal Streisand donderdag tijdens een geldinzamelingsactie voor Gore's campagne drie liedjes ten gehore brengen. Verontrustend voor Gore is vooral is de massieve aandacht die het presidentiële echtpaar de komende dagen krijgt van de sterren van Hollywood - en daarmee van de media en het publiek. Hoe meer aandacht voor Clinton, hoe geringer Go- re's kansen om zich te bevrij den uit de schaduw van de pre sident. Al Gore en zijn running mate Joe Lieberman trokken gisteren een tus- sensprintje tijdens een campagnebezoek aan de staat Pennsylvania. FOTO AP DOUG MILLS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5