Gevangen Nederlanders Belgrado krijgen bezoek ma RMANENTE OLUX-PRESENTATIE BIJ VAN TIL Binnenland Kleinvee verbrandt in vrachtwagen Vuurwerk in Enschede tijdens jaarwisseling niet te verbieden 'Bank hielp bij wegsluizen corruptiegelden Soeharto' Kamermeerderheid tegen bouw Chinees themapark Scheepshelling VOC en bolwerk 17e eeuw ontdekt Italiaanse journalisten claimen schade van tiMircnftffi [DAG 12 AUGUSTUS 2000 im vlucht voor miljoenen vliegen oRp» Miljoenen vliegen hebben een gezin in de Brabantse 5 Elsendorp gisteren uit hun woning verjaagd. De afgelo- Jagen zijn de insecten in het huis neergestreken. Het pand owel binnen als buiten zwart van de irritante brommers, egenplaag is waarschijnlijk afkomstig van een vlakbij gele- -Na kker waarover kippenmest is uitgereden. Pogingen om de >n te verdelgen hebben tot dusver nauwelijks iets opgele- nti ret mag Sp!ts-bakken weren )ho lacj Er is niets mis met het exclusieve contract tussen de ?n h de gratis krant Metro. De Nederlandse Mededingingsau- oen it (NMa) heeft gisteren een klacht van het concurrerende opp dagblad Spits afgewezen. Die laatste krant had geklaagd En iet feit dat Spits geen bakken met kranten mag plaatsen in i bt [-stations en Metro wel. Voor de NMa telt alleen of het ex- f Df «ve contract tussen de NS en Metro de concurrentie hin- Dat is niet het geval, concluderen de economen van de rste Want Spits ligt voor het grijpen in metrostations en wordt inui deeld op de voorpleinen van NS-stations. rtverbod voor 'Flbitstone' ind richt Vlieginstructeur W. de Nijs (35) mag met zijn vlieg- oes n voorlopig niet meer de lucht in. Als het aan de Neder- dit e Luchtvaart Autoriteit (NLA) ligt, komt met deze schor- ;en definitief einde aan de capriolen van de vlieginstruc- die bekend staat als captain Flintstone. Aan de vliegcapa- en van de man wordt niet getwijfeld, maar hij volgens de en andere vliegveldgebruikers brengt hij herhaaldelijk het verkeer in gevaar. De Nijs had eerder een vliegschool in de van vliegveld Eelde. Nadat hij daar problemen had gekre- rerkaste hij naar Limburg. In april liep de man al een sing van zes weken op. Deze week maakten Transavia en Excel melding van een bijna-botsing. ikwagons ontspoord bij Visé Op het spoor Maastricht-Luik is gistermiddag ter hoogte et Belgische station Visé een Nederlandse goederentrein iltelijk ontspoord. Drie tankwagons geladen met chemi- stoffen zijn daardoor gekanteld. De chemicaliën, Buta- -1,2, Acrylnitril en Natriumcyanide, zijn afkomstig van Geleen. Door het ongeval is het treinverkeer op het traject tricht-Luik geblokkeerd. Naar verwachting duurt dit tot en norgen. Er rijden vervangende bussen. De vier autoslaap- en die dit weekeinde het spoor tussen Maastricht en Luik en passeren, worden omgeleid via Roosendaal en doen iet station Maastricht niet aan. rgemeester Beuningen non-actief D66 wil dat minister De Vries van binnenlandse za- Eürgemeester Zijlmans van Beuningen op non-actief stelt, hg er een strafzaak tegen hem loopt, mag hij zijn functie Litoefenen, aldus Tweede-Kamerlid Dittrich. Zijlmans idt voor het gerechtshof in Arnhem vervolgd op beschuldi- Jvan machtsmisbruik en vrijheidsberoving. Hij zou ten on- iite iemand gedwongen in psychiatrisch ziekenhuis hebben 1 opnemen, die een conflict had met een bedrijf waarvan ïans commissaris is. mwalg bedreigt zwemwater elburg De provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord- ant waarschuwen voor de aanwezigheid van grote hoeveel- in blauwwieren of blauwalg in het water..Zwemmen in :n waar de alg is gesignaleerd, wordt ten zeerste in water met blauwalg zwemt, kan last krijgen van huidirri- en maag- en darmproblemen. De waarschuwing geldt voor ïmer, Volkerak, Hellegat en het Zoommeer. Blauwalgen idoor de hoge temperaturen giftige sfoffen maken. wil actie tegen doorrijders i De WD roept minister Korthals van justitie op maat- jlen te treffen om het aantal doorrijders na een ongeval te inderen en de pakkans te verhogen. Aanleiding is de toe- ïe van het aantal automobilisten dat na een ongeval door- ;4 Vooral onverzekerde bestuurders hebben nog al eens de ring er tussenuit te knijpen. Het liberale Tweede-Kamerlid flerer wil daarom dat Korthals de straf voor onverzekerd rij- jpvaarder maakt. Ook vraagt hij zich af of de registratie van peeringen bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer wel water- ifortuinlijke paarden op stal hol» De vijf onfortuinlijke renpaarden, die al sinds dinsdag :nveg waren van Schiphol naar Brazilië hebben gisteravond elijk weer een paardenstal onder hun voeten. De dieren die een KLM-vliegtuig op reis waren, moesten een ongeplande ing maken op de Kaapverdische Eilanden, nadat een soort- >ot ziek was geworden. Het zieke paard moest worden afge- kt. Vervolgens kon de vlucht naar Brazilië niet onmiddellijk ien voortgezet omdat de bemanning eerst verplichte rust st nemen. Bovendien ontstonden problemen doordat vete- re deskundigen de import van de paarden in Brazilië ontr in. Uiteindelijk waren de paarden toch welkom. iligatiehouders Daf stap verder De slepende zaak rond de obligaties van het 'oude' is gisteren een stapje verder gekomen met de conclusies Spier, waarnemend procureur-generaal bij de Hoge Raad. r adviseert om eerdere vonnissen, die gunstig uitpakken de gedupeerde beleggers, overeind te laten. De Hoge Raad Jit in het overgrote deel van de gevallen de conclusies van rocureur-generaal over. De truckfabrikant Daf groeit en it, maar het huidige bedrijf is slechts een doorstart van het sfonds Daf dat in 1993 failliet is gegaan. In een klap werden ;aties (leningen) waardeloos. De gedupeerde beleggers vin- dat ze recht hebben op de bezittingen en zekerheden van 'af-dochters. De advocaat van de beleggers denkt dat de e Raad nog dit jaar uitspraak zal doen. Het gaat om een debedrag van tussen de 20 en 25 miljoen gulden. OLUX 'erblad op kolomvoet, met andere (vergrote) iladvormen leverbaar. eetstoel Antipode 'ratief design, bekleed fzijn volledigheid is de Leolux-presentatie bij Van Til nagenoeg uniek ns designcentrum showen wij op een aparte afdeling letterlijk alle lellen uit deze bijzondere topcollectie. Van klassieke en bekroonde ux-modellen tot primeurs en exclusieve specials. Uit zo'n compleet zicht is het goed kiezen. Ook üw favoriete Leolux staat bij Van Til. Viertal al veroordeeld wegens illegale grensoverschrijding De vier Nederlanders die in Joegoslavië gevangen zitten, krijgen eindelijk bezoek van Nederlandse diplomaten in Belgrado. Het Joegoslavische ministerie van justitie stemde gisteren in met 'consulair bezoek', maar hoe en wanneer dat gaat plaatsvinden is nog onduidelijk. den haag gpdtuele strafzaak tegen de vier vanwege de vermeende ontvoe- De vier, die ervan worden ver- ringsplannen. De Nederlandse dacht dat zij president Milose vic wilden ontvoeren of ver moorden, blijken drie weken geleden al door een rechtbank veroordeeld te zijn tot een cel straf van 30 dagen wegens ille gale grensoverschrijding. De Nederlandse autoriteiten, die daarvan niet op de hoogte wa ren gesteld, zijn over deze gang van zaken 'zeer geërgerd'. De straf, die op 18 augustus afloopt, staat los van een even- heeft bij de Joegoslavische au toriteiten geprotesteerd tegen het feit dat de vier - Ger van Rie, Jeroen van Iersel, Bas van Schajk en Sander Zeitsen - ver oordeeld is zonder bijstand van een door hen zelf gekozen ad vocaat. Het ministerie van justitie in Belgrado deelde gisteren aan de zaakgelastigde mee dat de vier in de districtsrechtbank van de hoofdstad worden vastgehou den. Tot nog toe waren geen mededelingen over hun ver blijfplaats gedaan, en hadden zij van niemand bezoek kunnen ontvangen. Ook werd aange kondigd dat de vier nu snel zul len worden voorgeleid voor een onderzoeksrechter. Tot nog toe is volgens Joegoslavische advo caten geen formele aanklacht De Nederlandse regering heeft de afgelopen weken zware druk uitgevoerd op Joegoslavië om meer informatie over het lot van de vier te krijgen. De Joego slavische zaakgelastigde in Den Haag is al twee keer op het mi nisterie van buitenlandse zaken ontboden, een hoogst onge bruikelijke stap. Ook de Ver enigde Naties zijn ingeschakeld tot medewerking te bewegen. Er is nog steeds onduidelijk heid over de omstandigheden waarop de vier begin juli zijn aangehouden. Hun arrestatie werd pas op 31 juli door Belgra do bekendgemaakt. In een tv- uitzending waarin de vier ten tonele werden gevoerd, stelden zij dat zij van plan waren ge weest Slobodan Milosevic te ontvoeren en in een ski-box het land uit te smokkelen, om hem over te leveren aan het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag. Zou dat niet lukken dat zouden zij Milosevic hebben willen ver moorden, en zijn hoofd als tro fee meenemen. Volgens beken den van het viertal zijn die ver klaringen onjuist en onder druk tiel» Bij een brand in een vrachtwagen op autosnelweg A.15 bij Tiel hebben enkele honderden vogels en andere kleine dieren gisteren het le ven gelaten. De vrachtwagen was geladen met kratten sierkippen, duiven, fazanten, konijnen en cavia's. Al dit kleinvee kwam om. De dieren werden door een destructiebedrijf weggehaald. De brandweer had twee uur werk aan de brandende vrachtwagen. Achter de vrachtwagen ont stond een file van enkele kilometers. De oorzaak van het ongeval is onbekend. foto wfa jan bouwhuis Tien jaar celstraf voor handlanger tiener-moordenaar AMSTERDAM ANP enschede anp De gemeente Enschede kan geen vuurwerkver bod instellen tijdens de jaarwisseling. Dat blijkt uit een onderzoek dat de gemeenteraad heeft la ten instellen naar de juridische mogelijkheden om het afsteken van vuurwerk te verbieden. Vol gens een gemeentewoordvoerder is een verbod in strijd met de wettelijke regels. Voorzitter H. van Tol van de Belangenvereni ging Slachtoffers Vuurwerkramp Enschede noemt het triest dat er geen verbod komt. „Maar ja, ik kan moeilijk mijn buurman verbieden vuur werk af te steken. Ik kan alleen nog maar hopen op piëteit met de slachtoffers." Van Tol denkt dat een verbod op de verkoop van vuurwerk 'wel he lemaal onhaalbaar' zal zijn. Justitie heeft gisteren besloten een werknemer van het vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks in En schede vast te houden. De 58-jarige man werd dinsdag al aangehouden op verdenking te heb ben gelogen tijdens de verhoren door de rechter commissaris. Het is niet bekend waarover de man heeft gelogen. Hij is in voorlopige hechtenis is genomen. Justitie kan de verdachte nu nog eens zeven dagen vasthouden. De 58-jarige man werkte als klusjesman bij het vuurwerkbedrijf. De man zou tijdens enkele verhoren verschillende tijdstippen hebben genoemd, waarop hij voor de ramp op het bedrijfsterrein van S.E. Fireworks is geweest. De verlaten woningen in het afgeschermde en bewaakte rampgebied in Enschede zijn gewilde objecten voor inbrekers. In de periode van 13 mei tot 1 augustus is er 32 keer ingebroken. De dieven zijn uit op geld, videorecorders, autopa pieren en sieraden, aldus een woordvoerster van de politie Enschede. Het rampgebied is afgeschermd met houten schotten. Beveiligingsbedrijf Randon Beveiliging heeft begin juni de bewaking van de politie over genomen, maar criminelen weten nog steeds de woningen te bereiken. Het rampgebied in Enschede wordt voorlopig niet opengesteld, ook al krijgt de gemeente veel verzoeken binnen van mensen die graag willen kijken. Een aantal Enschedeërs heeft voorgesteld om de Roomweg, die het rampterrein in tweeën deelt, gedurende korte tijd toegankelijk te maken voor het publiek. Maar op advies van beheerder Jos de Moei wordt die suggestie niet overgeno men. De angst is groot dat openstelling leidt tot enorme bezoekersaantallen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten DEN HAAG ANP De Indonesische Overzeese Bank in Amsterdam heeft een miljard gulden corruptiegeld van de Ifidonesische oud-presi dent Soeharto helpen wegslui zen uit het land. Dat meldt het Amerikaans blad Business Week. Het tijdschrift baseert zich op uitlatingen van de Indonesische procureur-generaal Marzuki Darusman. Het ging om 571 miljoen dollar uit een liefdadig heidsfonds waar Soeharto voor zitter van was. De centrale bank van Indonesië, de Bank Indo nesia, zou het geld weggesluisd hebben naar de Indonesische Overzeese Bank in Amsterdam. Deze bank is een Nederlands bedrijf, maar de aandelen zijn in handen van de centrale bank van Indonesië. De illegale transacties, die ge durende enkele jaren zouden hebben plaatsgevonden, vor men volgens Business Week een belangrijk onderdeel van de aanklacht van de Indonesische justitie tegen Soeharto. De rechtszaak tegen de oud-presi dent zal waarschijnlijk nog deze maand beginnen. De Indonesische Overzeese Bank zou het geld weer doorge stort hebben naar andere be drijven van de familie Soeharto. Woordvoerder D. Van Leeuwen stelt dat de bank nooit op de hoogte geweest kan zijn van de herkomst van het geld. Hij zegt dat Business Week „niets snapt van het internationale beta lingsverkeer". Als het om miljoenenstortin gen in dollars gaat, kan de cen trale bank van Indonesië het geld nooit rechtstreeks aan de Indonesische Overzeese Bank overgemaakt hebben. Dat moet volgens Van Leeuwen altijd via een Amerikaanse bank gelopen zijn. In dat geval kan de Indo nesische Overzeese Bank dus niet geweten hebben waar het geld oorspronkelijk vandaan kwam. De Amsterdamse bank kwam in februari dit jaar ook al in op spraak vanwege stortingen van de centrale Indonesische bank. In het Indonesisch dagblad Kompas stond dat de centrale bank, toen er in Indonesië een financiële crisis was uitgebro ken, zo'n twee miljard liquidi- teitssteun aan de Indonesische Overzeese Bank verstrekt zou hebben. Naar het oordeel van een In donesische financiële toezicht houder had de centrale bank door deze omvangrijke stortin gen aan de Indonesische Over zeese Bank zelf te grote risico's gelopen. Business Week ont hulde in februari ook al dat de Indonesische Overzeese Bank een gedeelte van het geld door gesluisd zou hebben naar twee bedrijven die gelieerd waren aan Soeharto. Van Leeuwen ontkent die beschuldigingen eveneens. De woordvoerder zegt dat zijn bedrijf die banden met de Bank Indonesia wil doorsnij den. Er zijn gesprekken gaande met een andere bank over een overname. Van Leeuwen wil niet zeggen welk bedrijf dat is. den haag anp willen opofferen aan een attrac tiepark of themapark in de nieuwe Driemanspolder. Een woordvoerder van de ge meente zegt niet inhoudelijk te kunnen reageren, zolang hij niet weet welke voorwaarden de provincie precies stelt aan de bouw van het themapark. Zoetermeer wacht nog op een brief van de provincie daarover. De woordvoerder erkent dat de plannen voor het themapark de rijksbufferzone doorkruisen en door het rijk kunnen worden tegengehouden. Provinciale Staten gingen ak koord, nadat Zoetermeer com pensatie had aangeboden. De gemeente stelde onder andere 7 miljoen gulden beschikbaar voor nieuw groen en fiets- en wandelpaden. Ook staat de gemeente garant voor 10 miljoen als het park mocht mislukken. Een meerderheid in de Tweede Kamer dringt er bij minister Pronk (ruimtelijke ordening en milieu) op aan een stokje te ste ken voor de aanleg van een Chinees themapark in Zoeter meer. De attractie bestaat uit ongeveer 45 miniaturen van be langrijke Chinese bouwwerken. Provinciale Staten besloten in juni, tegen het voorstel van Ge deputeerde Staten in, akkoord te gaan met de aanleg van het park van zo'n 24 hectare, dat de Chinese regering er wil bou wen. De gemeente Zoetermeer strijdt al drie jaar voor de komst van het park. Kamerleden van GroenLinks, CDA, PvdA, SGP, RPF/GPV en SP laten door middel van schriftelijke vragen weten dat ze het beschermde landschap in het zogeheten Groene Hart niet Vanwege arrestatie tijdens finale EK voetbal Zelf had de 23-jarige man geen schot gelost. Dat liet hij over aan zijn 14-jarige compaan, die als minderjarige een aanmerke lijk lagere straf zal krijgen voor de moord op een 20-jarige man. Dit geraffineerde plan en vooral de slinkse taakverdeling bracht de rechtbank in Amster dam er gisteren toe de 23-jarige aan te merken als medepleger van de moord en hem te ver oordelen tot tien jaar gevange nisstraf. De officier van justitie eiste eerder twaalf jaar tegen hem. Op 16 maart schoot de tiener in een Amsterdams eet huis op het Spui, het slachtoffer van dichtbij neer. Een spoed operatie kon zijn leven niet red den. De 23-jarige, die buiten op wacht stond, en de jongen wer den vier dagen later opgepakt. De 14-jarige, die werd verwaar loosd door zijn familie en volop drugs gebruikte, bekende vrij wel meteen. De tiener staat bin nenkort terecht bij de kinder rechter. AMSTERDAM ANP Archeologen hebben in Amster dam Oost een scheepshelling van een VOC-werf en het 17e eeuwse bolwerk Zeeburg bloot gelegd. De vondsten werden gedaan op de Oostelijke Eilan den en de Czaar Peterbuurt. Dat deel van de stad was in 17e en 18e eeuw zeer bedrijvig met scheepvaart en maritieme nij verheid. De houten scheepshelling was onderdeel van een giganti sche VOC-werf op het eiland Oostenburg, waar 1300 mensen werkten en in 150 jaar bijna 850 schepen zijn gebouwd. De ar cheologische dienst noemt de vondst van de stellage uniek. Afgezien van het voorhuis van de lijnbaan is tot nu toe niets tastbaars van de grote VOC- werf over. Het zeventiende-eeuwse bas tion Zeeburg was onderdeel van de stadswal die werd ge bouwd voor de stadsuitbreiding van 1663. Archeologen hadden wel een vermoeden waar het bastion lag, maar door de vondst konden ze de precieze grenzen van de stad vaststellen. Zeeburg was het noordooste- lijkste puntje van de stad dat in het IJ stak. Het bolwerk biedt een goede blik op de bouwwijze uit de ze ventiende eeuw. Het driehoekig bastion is vrij gaaf gebleven. Door de met modder gevulde gracht op één punt uit te gra ven konden de archeologen goed zien hoe de muur naar be neden loopt. Aangezien de overblijfselen zich bevinden in een toekom stige groenstrook in de nieuwe wijk, bestudeert de gemeente met projectontwikkelaar IBC Vastgoed of het metselwerk als monument behouden kan blij ven. Er is vervolgonderzoek ge pland om de stadswal vanaf het bolwerk naar het zuidoosten te volgen. De archeologen hopen dan ook de ligging van het vol gende bastion te kunnen bepa len. .DESIGNCENTRUM AMSTERDAM ANP De Italiaanse technici en jour nalisten van de omroep RAI die werden aangehouden tijdens de finale van het EK voetbal in Rotterdam willen geld zien. Hun raadslieden beginnen daarvoor een civiele procedure tegen de Nederlandse Staat, Stichting EURO 2000, de KNVB en het Feyenoord-stadion. Dat heeft een van de raadslieden, mr. M. Pestman, gisteren be vestigd. Volgens de advocaat willen de Italianen indien nodig door procederen tot en met het Eu ropese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Hoeveel schade de RAI en de zeven aangehouden televisie medewerkers hebben opgelo pen is nog niet precies vastge steld. Maar volgens Pestman loopt dat al gauw in de vele tientallen duizenden guldens per persoon. De rel bij de Kuip veroorzaak te vorige maand een golf van verontwaardiging in Italië. Vol gens de Italianen werden ze ge arresteerd toen ze probeerden te filmen hoe gehandicapten naar de bovenste ring van het stadion werden gedragen. Toen dat werd verboden ontstond een handgemeen met stewards, andere veiligheidsmensen en de politie. De zeven hebben volgens Pestman zeven uur onterecht vastgezeten. Twee van hen, on der wie de in Italië populaire presentator M. Matioli, raakten bij de schermutselingen ge wond en hadden bij thuiskomst medische behandeling nodig. Matioli belandde volgens de raadsman met een schouder uit zijn kom in het ziekenhuis en liep een beschadiging aan zijn stembanden op toen hij tegen zijn hals werd geschopt. Eerder dienden de Italianen al een klacht in bij de onafhan kelijke commissie voor politie- klachten in Rotterdam en de den ze aangifte van mishande ling, openlijke geweldplegingen en wederrechtelijke vrijheids beroving tegen de betrokken agenten, stewards en veilig heidsmensen. Het Openbaar Ministerie in Rotterdam buigt zich daar nog over. Maar vorige maand conclu deerden de ministers Korthals van justitie en De Vries van bin nenlandse zaken dat de betrok ken politie- en veiligheidsbe ambten niet over de schreef waren gegaan. Een particuliere beveiligingsbeambte die tijdens het incident met een wapen stok sloeg wordt wel vervolgd. Hij had de stok mogen bezitten, noch gebruiken. Met *21 kunt u uw vaste toestel eenvoudig doorschakelen naar een ander telefoonnummer. Bijvoorbeeld naar uw mobiele telefoon. Zo bent u altijd bereikbaar op uw vaste telefoonnummer. Het in- en uitschakelen van *21 is gratis. U betaalt alleen de gesprekskosten van de daadwerkelijk doorgeschakelde gesprekken. En naar een mobiel nummer van KPN Telecom is dat nu vanaf 25 ct/min (starttarief: 10 cent per gesprek;. Inschakelen: *21*mobielnummer#. Uitschakelen: #21#. Bij sommige ISDN-apparatuur werkt dit anders. Zie voor meer informatie www.kpn.com

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3