Australië: Aborigines langzaam uit de verdrukking Van bier naar wijn TT Ze zullen wel demonstreren tijdens de Olympische Spelen, maar op een heel wat aangenamere manier dan ze zelf in twee eeuwen zijn bejegend. De aborigines, de oorspronkelijke bewoners van Australië, hebben een geschiedenis van onderdrukking die zich in Sydney nog altijd laat voelen. Maar: er is sprake van verbetering. In juni werd een verzoeningsverdrag getekend waarover tien jaar is onderhandeld. Voor de tweede keer vinden de Olympische Spelen pl|t maand verzamelen voor 's werelds grootste sportevenqsi Met deze Spelen in zicht, bericht verslaggever Dicld Soms zeggen ze nog wel eens tegen hem: 'Ga terug naar je eigen land'. Dan •zegt hij: 'Dit is mijn eigen land'. Je ziet het niet met een, maar Jason Darney is een aborigine. Zijn lichte huid is het genetisch resul taat van een blanke moe der en een donkere, abori ginal vader. Hij werkt als manager van een oplei- dings-instituut in Sydney waar aborigines de kans krijgen zich te ontplooien. Dat is tamelijk nieuw in de stad waar de oorspronke lijke bewoners van Austra lië eeuwenlang als minder waardig zijn beschouwd en velen van hen zijn ont spoord, omdat ze geen baan en geen huis konden krijgen. De aborigines vormen een minderheid in Sydney, waar de dienst wordt uit gemaakt door blanken en een groeiend aantal Chine zen. De aborigines wonen voor het overgrote deel in de wijk Redfern, iets buiten het centrum, waar sommige delen veel weg hebben van een getto. Er zijn af en toe ongeregeldheden, mede doordat de politie donkere mensen nog wel eens oppakt zon der verdenking. De bevolking van Sydney bestaat weliswaar voor nog geen drie procent uit aborigines, maar in de gevange nissen vormen ze een flinke meerderheid. Dat werkt allemaal mee aan het beeld dat aborigines crimi nelen zijn en verslaafd aan alcohol en drugs. Jason Darney kan daar heel erg kwaad over worden. Hij ziet dat het beter gaat, dat vooral de jonge generatie meer kansen krijgt en die ook pakt. „Het is een langzaam proces, maar hun situatie verbetert absoluut. Ze zitten nog niet in de raad van bestuur bij een groot bedrijf, dat kost tijd, maar steeds meer aborigines krijgen goede banen. Ze doen van alles, van tv-werk tot dj." Zeker in kunst en cultuur openbaren zich veel talenten, van wie schilderes Elaine Russell de bekendste is. Zij geniet grote faam in Amerika, Groot-Brittannië en Duitsland. „En dan te bedenken dat ze vroeger helemaal niet wilde schilderen, maar door dit instituut op het spoor is gezet", zegt Michael Amatto. Hij is een donkere aborigine en docent algemene vorming. Amatto stelt dat discriminatie nog lang geen verleden tijd is, maar dat er in amper twee generaties veel verbeterde. „Mijn grootmoeder mocht alleen de stad in als ze een halsband om had, zo een die je normaal voor een hond gebruikt. Dat gaf aan dat ze toestemming van de overheid had om buiten haar wijk te komen. Wie niet zo'n band om had werd zonder pardon door de politie gearresteerd en vastgezet." Het was ook de tijd, dat een scholier via zijn ouders kon kla gen dat hij of zij niet met een aborigine in de klas wilde zitten. De aboriginal-scholier werd dan zonder enige vorm van over leg overgeplaatst. Michael Amatto: „Aborigines hebben nooit de kans gehad om serieus te leren, zich te ontwikkelen en daar door zelfvertrouwen op te bouwen. Nu kunnen ze dat wel, al is het nog mondjesmaat. Op dit instituut kunnen ze bovendien hun eigen cultuur ontwikkelen en daardoor komen er ook ou deren die willen proberen hun leven weer op te pakken. Steeds weer blijkt dat opleiding de sleutel is naar een beter leven. Veel studenten, jong en oud, blijken onverwachte en onbenutte talenten te heb ben en gaan daarna verder leren, niet zelden op een hbo-opleiding of universi teit." Jason Darney: „Het wordt hoog tijd dat een aborigine niet meer wordt gezien als iemand die al leen maar op een di- dgeridoo kan spelen." Darney en Amatto zijn er van overtuigd dat Au stralië ooit een aborigine als premier zal kennen. „Waarom niet in deze eeuw?" Het zou de bekro ning zijn van een geschie denis die is doordrenkt van onderdrukking en wreedheid. De aborigines leefden al zo'n 40.000 jaar in Australië toen de Engel sen het ontdekten en er een kolonie van maakten, op de didgeridoo, een traditioneel 9e a^or'S'nes werden ver- foto reuters david cray dreve,n en uitgeroeid. Van de miljoen aborigines die ooit in Sydney leefden, bleven er nog maar honderdduizend over. Sinds enkele decennia is dat aantal weer gegroeid tot ongeveer driehonderdduizend en dat is voor een belangrijk deel te dan ken aan de terugkeer van de 'gestolen generatie'. Dat zijn de kinderen van aborigines die tot in de jaren vijftig op last van de overheid bij hun ouders werden weggehaald en ondergebracht bij pleeggezinnen in een poging om de cultuur van de aborigi nes te vernietigen. Daardoor zijn hele generaties opgegroeid die niet wist wie hun ouders waren, waar ze vandaan kwamen en dat heeft een gat geslagen in het zelfbewustzijn van de abo rigines. De gemeenschap is die wreedheid inmiddels te boven doordat nazaten van die verloren generaties na lange speur tochten hun familie hebben achterhaald en nu weten waar hun wortels liggen. Jason Darney: „Pas als je dat weet, heb je een identiteit. En een identiteit is onmisbaar om je te ontwik kelen in het leven." Meer en meer blanke Australiërs zijn de laatste jaren gaan in zien dat de aborigines door de eeuwen heen mensonterend en wreed zijn behandeld. Er is momenteel zelfs sprake van een nationaal schuldgevoel. In juni dit jaar was er een verzoenings- week, waarin burgers hun handtekeningen konden zetten in een 'sorry-boek' en blanken en aborigines hand in hand in een demonstratie liepen. Ook werd er een verzoeningsverdrag ge tekend door de landelijke overheid en de vertegenwoordigers van de aborigines. Over de uiteindelijke tekst is liefst tien jaar onderhandeld. Darney en Amatto stellen dat het geen toeval kan zijn dat de openlijke excuses zijn aangeboden in het jaar van de Olympische Spelen. Dan immers gaat de aandacht van de hele wereld naar de stad en het land, en is het zaak voor de overheid zo min mogelijk negatief in het nieuws te komen. Charles Perkins, leider van het aboriginal-verzet, is terug houdend. „Ik ben overtuigd van de goede bedoelingen, en er is zeker vooruitgang, maar er is meer nodig dan woorden. Daar om zullen we tijdens de Olympische Spelen nadrukkelijk van ons laten horen, maar op een vredige manier. Niemand is ge baat bij rellen." Een replica van het zeilschip Batavia in de wateren van Sydney. Het werd speciaal voor de Het meest beroemde ge! p Olympische Spelen overgevaren en ligt als bezienswaardigheid in het maritiem museum. De originele Batavia verging in 1629 voor de westkust van Australië. foto afp william west Ze hebben de naam dat ze dat ze het ene blik bier na het andere opentrekken en zich elke dag een stuk in de kraag drin ken. Vooral jonge mannen houden dat beeld graag in stand. Ze lopen in het weekeinde met grote dozen door de stad waarin liters bier moeten hebben geze ten, die ze, dat willen ze maar zeggen, met hun vrienden hebben opgezopen op een van de stranden die Sydney rijk is. En in Oxford Street, de plek bij uitstek om je te bezatten, lopen geregeld groep jes over straat die opvallend luid praten en zingen. Desondanks is het gebruik van drank niet zo overweldigend als de mythe wil. Daarvoor zijn enkele belangrijke rede nen. De overgrote meerderheid van de Australiërs houdt van ritme in het dage lijks leven. Vroeg op en vroeg naar bed, ook in het weekeinde. Daar komt nog eens bij, dat de overheid strikte regels heeft ingevoerd om drankmisbruik terug te dringen en, veel belangrijker, dat de politie zorgt voor een buitengewoon strikte naleving van die voorschriften. In winkels, bars en cafés mag geen drank worden verkocht aan jongeren on der de achttien jaar en aan iedereen die zichtbaar onder invloed begint te raken. Obers zijn getraind om beleefd doch on verbiddelijk te stoppen met schenken. Doen ze dat niet dan riskeren ze ontslag. Werkgevers in de detailhandel of de ho reca die de regels overtreden, lopen het risico van boetes die kunnen oplopen tot 15.000 gulden. Volgen§ velen gaan deze maatregelen nog niet ver genoeg, omdat er jaarlijks toch nog ruim vierhonderd jongeren on der de 25 jaar in het verkeer omkomen door gebruik van alcohol en bijna tien duizend door dezelfde oorzaak ernstig Wijnhuis in Sydney. Chardonnay heeft deze drank bijzonder populair gemaakt. foto cpd phil nijhuis gewond raken. De regering voelt echter nog niets voor hogere belasting op alco hol en vroegere sluitingstijden van bars, waarvoor diverse organisaties pleiten. Dan is er ook nog de groeiende liefde voor wijn. Witte wijn, en in het bijzonder Chardonnay, wordt zelfs al meer gedron ken dan bier. Die ontwikkeling heeft te maken met de trend onder jongeren waarin bier staat voor plat en volks, of wel voor het oude Australië, en witte wijn voor trendy en modern ofwel de hippe samenleving. Het land produceert zelf steeds meer wijn en de kwaliteit er van neemt sterk toe. Met een variant op de Nederlandse na-oorlogse leus 'Koop Nederlandse waar, dan helpen wij el kaar', zijn Australiërs trots op hun eigen product. Australië heeft een wijncultuur die terug gaat tot 1788, toen in Svdnev de eerste druiven werden geplant op een plek vlakbij de haven waar nu een superde- luxe hotel staat. Het bekendste wijnge bied van deze tijd is Hunter Valley, dat tevens een geliefd oord voor toeristen is geworden. Het belangrijkste deel van dat gebied is het noorden, Upper Hunter, waar de zo geliefde witte wijn vandaan komt. Het succes van de Chardonnay. gemaakt van witte druiven waarin in elk geval de smaak van ananas te herkennen moet zijn, heeft vele Australiërs op het idee gebracht een wijngaard te begin nen. Als zelfstandige kunnen ze evenwel 'moeilijk overleven. Daarom levert de overgrote meerderheid zijn druiven aan een firma. De inkomsten van de wijn boeren zijn daardoor minder dan ze bij het begin van hun onderneming hadden gedacht, maar ze zijn wel verzekerd van een redelijk bestaan. Skyline van Sydney, met links het beroemde Opera House. et moet een mooie dag zijn geweest, die 26ste januari X JL 1788, toen kapitein Arthur Philip het anker van zijn Eerste Vloot uit gooide in de baa\ van Sydney. Aan boord zaten 1.300 gevangen, die op last van ko ning George III naar dit nieuwe land wa ren verbannen. Criminele personen, al thans naar de mening van de Engelse bo venklasse. Er waren dieven bij, maar ook kinderen die niet meer op hun geweten hadden dan dat hun vader een brood had gestolen omdat ze niet te eten hadden. Hele families, allemaal uit de armste mi lieus, waren op transport gezet naar de andere kant van de wereld. Het gebied was bijna 20 jaar eerder be zocht door kapitein James Cook, die het weliswaar fraai, maar waardeloos vond. Daarin verschilde hij niets van de Neder landse zeevaarder en ontdekkingsreiziger Abel Jansz. Tasman, die in 1644 ook niet meer dan enkele meewarige blikken had geworpen op deze streek van kreupelhout en zandsteen. Hij had het nog wel New Holland genoemd. De Engelsen zouden het omdopen in New South Wales en von den het de uitgelezen plek voor een uniek experiment. Een gevangenis, met de Stille Oceaan als een natuurlijke muur van zeker 22.000 kilometer. In totaal zouden er zo'n 160.000 Engelsen naar toe worden ver scheept. De kolonie werd niet het begin van een perfecte samenleving, waarover in die tijd veel werd gedebatteerd, maar juist van het tegenovergestelde: een maatschappij van verbannen, ontwortelde en geketende mensen. De verhalen over de verschrik kingen zijn eindeloos. De toon werd gezet op Northfolk Island, waar het leven voor de gevangenen een hel was. Van geselin gen schrok niemand meer. Hoewel er op dat eiland niet zo'n grote groep zat, zorgde de Engelse overheerser daar wel voor de maatstaf van terreur waarmee de autori teiten hoopten dat goed gedrag kon wor den afgedwongen' op het vasteland van New South Wales. Want daar kwam de overgrote meerderheid van de veroordeel den als dwangarbeider terecht. De een was beter af dan de ander, maar in de loop der jaren kregen ze allen de kans om als vrij man een nieuw bestaan op de bou- Australiërs zijn vredelievende, gezagsgetrouwe mensen, van wie de ouderen nog altijd worstelen met hun identiteit. Als nakomelingen van Engelse criminelen is er weinig om trots op te zijn. De jongste generaties denken daar anders over en beschouwen de Olympische Spelen als een uitgelezen mogelijkheid om het nationale zelfvertrouwen te vergroten. Abel Tasman, zijn vrouw geschilderd door Jacob CL illustratie reproductie wen. Dat hun nakomeli it meest gezagsgetrouwe s, 1 wereld hebben gevormd, il sing zijn. A 9 Dat is de ware geschiede Ai die latere generaties zov h ben weggestopt. Een nat o uit misdadigers en dwan A geen achtergrond om gra t. herinnerd. De schaamte :li ven bloed', de criminele Ai jaren zestig gezorgd voor heugenverlies. Tot die tijie stralische geschiedenis lc ra over de belangrijkste st economie van het land i iz wol. Eenvoudigweg omd; s geschiedenis is om trots v geen grote namen in we Ai tuur, geen wereldschold gen en waardige opofferii - Met zo'n historie is het Australiërs altijd hebben hun identiteit. Ze vragen wie ze nou eigenlijk zij j zijn, maar ook in wat vot Is Australië een Europees i keerde werelddeel of is 1 i, land met westerse trekkei j Economisch richt het Azië, omdat dat als het portgebied geldt. Gevoelt ter een zeer westers lani een levensstandaard bei aan westerse landen. Vei derland is het gemiddelds ger, maar je kunt er met De Britse Kapitein Cook heeft voet aan wal gezet in Australië. Een gravure van Samuel Calvert. illustratie uit het boek incredible australia

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 36