Hoe meer airtime, hoe beter I 'Vandaag is het óns feestje' Ongeloofwaardig Rome Remia overvalt familie met barbecuepakket Gesprek van de Dag w, ZATERDAG 12 AUGUSTUS 2000 om me n taar Pius IX (1792-1878) is met zijn pontificaat van 31 jaar de langst regerende paus in de geschiedenis. KerWiis- torici rekenen hem tot de moderne pausen, omdat hij als eerste niet langer leiding gaf aan een kerkelijke staat. Rome werd immers in 1870 ingelijfd in het ko ninkrijk Italië. De huidige paus is voornemens deze voorganger zalig te verklaren, en dat heeft de nodige commotie gewekt. Want Pio Nono, zoals zijn koosnaam luidt, staat als an ti-semiet te boek. Bij zijn aantreden schafte hij welis waar het joodse getto in Rome af, evenals de verplich ting voor Romeinse joden om preken te bezoeken waar werd geprobeerd hen tot het katholicisme te bekeren. Maar toen de bevolking van Rome in 1849 een misluk te poging deed de macht van de dictator te breken, gaf Pio Nono de schuld van de opstand aan de joden. Het getto ging weer op slot. Het anti-semitisme van Pius IX was nog schrijnender, zo blijkt uit de rel die in 1858 ontstond rond het 6-jari- ge joodse jongetje Edgardo Mortara. In dat jaar kid napte de pauselijke politie hem uit zijn ouderlijk huis in Bologna, nadat een rooms-katholiek dienstmeisje had bekend het kind in het geheim te hebben gedoopt. De smeekbeden van de ouders werden genegeerd. Pas als zij zich zouden bekeren tot het katholicisme, aldus de paus, konden ze hun kind komen halen, hetgeen ze weigerden. The New York Times wijdde scherpe com mentaren aan de kwestie. Keizer Frans Joseph van Oostenrijk en Napoleon III van Frankrijk smeekten de paus het kind vrij te laten. Maar Pius IX sprak van een 'interne Vaticaanse aangelegenheid', aangezien het jongetje naar zijn inzicht katholiek was en niet joods. Het ontvoerde kind ontwikkelde een hechte band met zijn gijzelnemer, zo wil de overlevering. Als hij zich speels onder de rokken van de paus verborg, riep de kerkelijk leider: 'Waar is het ventje dan?' Edgardo ver liet Vaticaanstad pas toen hij tot priester was gewijd. Natuurlijk mogen de katholieken zelf bepalen wie zij willen vereren en wie niet. Maar de zaligverklaring van Pius IX zou de openbare schuldbelijdenis van paus Jo hannes Paulus II over de houding van de kerk van Ro me ten opzichte van het joodse volk, onlangs gedaan ten overstaan van televisiecamera's, enigszins onge loofwaardig maken. Tijdens de vakantie van de familie Pos uit Epe werd voor hen bij de buren een groot pakket bezorgd met wonderlijke inhoud: sauzen, slingers, schorten, etens borden én borden om de straat af te zetten. Het bleek een gulle gift van jubilerende sauzenfabrikant Remia, bedoeld voor een 'Grote Buurt Barbecue'. Remia stuur de een jubelend persbericht de wereld in: ,,Op zaterdag 19 augustus gaat in de Allendelaan in Epe de hele buurt met elkaar aan tafel", zo wordt daarin aangekon digd. ,,De grootste sausfabrikant van Nederland ver went deze zomer honderd Grote Buurt Barbecues met een uitgebreid barbecuepakket". In het persbericht wordt de indruk gewekt dat de fami lie Pos zichzelf heeft opgegeven. Klein detail: de familie Pos weet nergens van en voelt er ook niets voor om de buurt voor een uitgebreid culinair avontuur bijeen te roepen. „Wij wonen hier in een hofje met drie andere huizen. Maar we komen met de buren nooit bij elkaar. We hebben hier nog nooit een buurtbarbecue gevierd en zijn dat ook zeker niet van plan. Bovendien zijn wij zelf op 19 augustus verhinderd". Het echtpaar voelt zich behoorlijk opgelaten. Borden om de straat af te zetten? „Wat moeten we ermee?", zo vraagt de vrouw des huizes zich vertwijfeld af. „Wij vin den het best leuk om zo af en toe te barbecuen, maar we hebben zelf al de nodige spullen. Nou ja, de sauzen zijn welkom". Astrid van der Helm van Evident PR, dat de public rela tions namens Remia verzorgt, zegt dat er sprake is van een misverstand. Zij heeft zich inmiddels bij de familie Pos verontschuldigd. Van der Helm onderzoekt de toe dracht achter de vergissing. „De familie Pos mag dat pakket houden, maar hoeft natuurlijk geen buurtfeest te organiseren. Daartoe kunnen wij moeilijk verplich- Dagje uit Snelle stille turboprop debuteert in Nederland Nog een voorziening reduceert het lawaai v van Bombardier de zesbladige propellers. de nieuwste turboprop foto joep van der pal Terwijl de supersnelle stille energiezuinige Q400 Dash 8 aan komt taxiën, dringt zich de vraag op waarom er geen mi lieuactivisten zijn uitgenodigd. PR-vrouw Désirée Breedveld van Rotterdam Airport zet een glimlach op. „De discussie over de luchtvaart wordt al twintig jaar eenzijdig belicht door wel willende buurtverenigingen en actiecomités. Nu gaan we het eens hebben over de toekomst van de luchtvaart. Vandaag is het óns feestje." Vliegtuigbouwer Bombardier uit Canada maakt deze maand een toer door Europa met haar nieuwste model: de Q400 Dash 8. Het is een turboprop, dat wil zeggen, een toestel dat de straalmotoren van een jet com bineert met propellers. Derge lijke vliegmachines voor maxi maal tachtig passagiers zijn vooral op korte afstanden po pulair. Helaas zijn ze traag en maken ze een heidense herrie. Maar daar heeft Bombardier wat op gevonden. Potentiële kopers, belangstel lenden en de pers stappen in voor een proefvlucht naar Brus sel om alle voordelen te erva ren. Het begint al direct goed met een maximum peformance take off. Dat wil zeggen: vol gas bijna rechtstandig de lucht in. In luttele seconden koerst het toestel op kruishoogte. Een woordvoerder van Bombardier legt de voordelen van zo'n start uit: „Op drukke vliegvelden schiet dit toestel gemakkelijk even tussen de overvolle vluchtschema's door. Boven dien duurt de herrie van het opstijgen aan de grond maar kort." Nog een voorziening re duceert het lawaai: de zesbladi ge propellers. Luchtschroeven beschikken doorgaans over vier of slechts drie bladen. Met zes stuks kunnen de propellers langzamer draaien, wat ook weer aanmerkelijk scheelt in de herrie. Kleine gaatjes in de wanden verraden de aanwezigheid van tientallen sensoren die de tril lingen van het toestel registeren en er direct een anti-trilling op loslaten. Zij reduceren het ge luid in de cabine tot het niveau draaglijk. Op verzoek van het enthousiaste publiek zet de ge zagvoerder het noise vibration system even uit. Onmiddellijk is een dreunende bromtoon hoorbaar, alsof er een gras maaier is gestart. Al binnen twintig minuten wordt de bestemming Brussel bereikt, en dat is wel erg snel, weten de meest ervaren passa giers. Manager Arian van der Werff van Schreiner Airways in Hoofddorp is opgetogen. Zijn bedrijf overweegt enkele toe stellen aan te schaffen. Helaas zal Schreiner ze alleen inzetten op de route Brussel-Ni Van der Werft: „Nederig gewoon te klein. Een als deze, is hier niet rei De getergde bellers klachtenlijn die wonenl omgeving van Schiphc terdam Airport zullen nog jaren moeten doenjit venijnige lawaaischopi van Saab en Fokker. lijk met het geveinsd le oor van PR-vrouw Breedveld. Na de landii zij als een van de eerstol vliegtuigtrap af. Ze sni van kerosine bezwange lucht op en kijkt vergei om zich heen. Het lucl vol duikende, zwevenc tende en landende toi „Mijn God, wat was ditl ééééérlijk." KEES VAN DER LINDEN Achtbaanfanaten richten eigen club op Majkel van Eekeren uit Oosterhout is achtbaanfanaat. Sinds begin dit jaar is hij lid van de European Coaster Club. „Zeg maar een club voor mensen die net zo gek zijn van achtbanen als ik." Volgende week wordt de Nederlandse afdeling van deze vereniging opgericht, die wereldwijd 1300 fanatiekelingen telt. In Nederland zijn dat er zeventig, en dat aantal groeit de laatste maanden snel. Dat heeft vol gens Mark Wijman uit Almere alles te maken met de opening van Six Flags Holland in Biddinghuizen. „Voor Europa een heel aardig park met een paar leuke banen." Hij durft er nog niet écht voor uit te komen. „Als ik iemand in een kroeg leer kennen, zeg ik eerst voorzichtig dat ik geregeld naar pretparken ga", bekent Majkel Van Eekeren. Een fas cinatie voor achtbanen is immers niet alledaags en het maakt al helemaal geen indruk. „Maar als later blijkt dat ik er écht veel van weet, dan vinden de meeste mensen het toch wel inte ressant." Het begon voor Van Eekeren (27) toen hij ruim een jaar geleden een rit maakte in een bijzondere achtbaan in Engeland. „Dat gevoel was zo gewel dig. Ik dacht: hier moet ik meer mee doen. Al snel kwam ik er via Internet achter dat ik niet de enige was met deze hobby, en uiteindelijk hoorde ik van de European Coaster Club. Voor mij een ideale club. We hebben de zelfde interesse, willen allemaal zo veel mogelijk achtbanen zien, en het is natuurlijk toch leuker om met een groepje naar een pretpark te gaan dan in je eentje." Alle leden hebben een verlanglijstje. Vooral in Amerika staan veel mooie, grote, snelle banen. Om nu te zeggen dat Wijman er al zijn vakantieplan nen voor aanpast, gaat wat ver. „In Amerika ga ik ook nog wel naar de Rocky Mountains. Maar ik denk niet dat ik al zo vaak naar Amerika zou zijn gegaan, als ik deze hobby niet had gehad." De snelste achtbaan van Six Flags haalt dik negentig kilometer per uur. In Amerika wordt op een enkele baan 160 kilometer per uur gehaald, maar toch zijn de Nederlandse liefhebbers tevreden met de banen in hun 'eigen' park. „Het gaat niet alleen om snel heid", zegt Van Eekeren. „De boch ten en het hele verhaal er omheen zijn zeker zo belangrijk. Zelfs het ma teriaal en de vormgeving vind ik inte ressant." Het tweetal loopt in Six Flags direct op de houten achtbaan Robin Hood af. Die maakt geen enkele looping en het is ook niet de snelste baan van het park. Toch is het de favoriet van de meeste fanaten. „Het geluid van hout is heerlijk", zegt Wijman (24). Daarnaast is ook het parcours be langrijk. Robin Hood maakt enkele flinke afdalingen, waarna de karretjes direct weer snel omhoog gaan. Juist als de wagens weer gaan stijgen, komt de passagier even los van zijn stoel. Airtime noemen Wij man en Van Eekeren dat. En dat is belangrijk in een achtbaan. „In deze baan heb je heel veel airtime, zeker als je achterin zit. Je moet sowieso altijd achteraan gaan zitten", zegt Wijman. „Daar voel je het meest en ben je het langst op volle snelheid." Nachtfobia heet het evenement dat volgende week het begin van de Ne derlandse Coaster Club inluidt. In de vroege ochtend en late avond mogen de leden exclusief gebruik maken van enkele snelle achtbanen in het park in Flevoland. Geweldig vindt Wijman dat. „In het donker is de sensatie nog groter. Je hebt geen idee welke kantje opgaat." Dat klinkt vreemd uit de mond van twee jonge mannen voor wie de meeste achtbanen van Six Flags echt geen verrassing meer hebben. Zij kennen de banen door en door. „Sinds de opening in april ben ik al een keer of vijftien geweest", schat Van Eekeren. Vanuit Oosterhout is het vijf kwartier rijden. „Op een vrije middag kan dat prima." Eenmaal op het park gaat de echte liefhebber voor een minuutje plezier gerust een uur in de rij staan. Iedere keer opnieuw. Om vlak voor de rit opnieuw zenuwachtig te wor den. „Het is een soort verslaving", zegt Maj kel van Eekeren. „Maar daar geef ik niets om. Ieder ritje is telkens weer gewei- dig." Majkel van Eekeren (rechts) en Mark Wijnman in een acht baan in Sixflags. foto cpd rob keeris SANDER ROOUAKKERS enselijk Eén van de aardigste anekdotes die ik ken, werd verteld door Jan de Hartog, de schrij ver van onder meer Hollands Glorie. In een televisie-interview sprak hij over zijn vader, een dominee die streng in de leer was. 'Als mijn vader ergens een afschuw van had dan was het liegen. Zelfs het kleinste leugentje om bestivil was hem een gruwel. Op een zekere ochtend ontspon zich tussen mijn ouders de volgende dialoog: Vader: Vrouw, vraag mij eens naar het verschil tussen Niet- sche en Schopenhauer. Moeder: Wat kan mij dat nou schelen. VaderIk verzoek je drin gend om mij naar het ver schil tussen Nietsche en Schopenhauer te vragen. Moeder: Goed, wat is het verschil tussen Nietsche en Schopenhauer? Vader: Dank je wel. Een paar weken later publi ceerde de dominee in het ker- keblaadje een artikel dat be gon met de zin: Een intelligente k lezeres vroeg ons onlangs naar het verschil tussen Nietsche en Schopenhauer. Welnu j Ik moest aan deze anekdote den ken toen ik afgelopen zondag naar Haarlem ging om in de Honkbalweek de wedstrijd Neder- tland -Japan te zien. Het stadion bleek al dagen uitverkocht. Geluk- kig zag ik een technicus van de tele visie die ik kende. Hij troonde mij mee naar de persruimte waar hij me voorstelde als "televisie-medewerker in algemene dienst". Om niet al te zeer te liegen zei ik tegen de jongen die mijn perskaart in orde maakte, dat ik van deze krant was. De sportredactie heeft mij weliswaar om geen enkel artikel gevraagd maar ik kon altijd in mijn eigen column aandacht aan de Honkbalweek ge ven. Het verschil tussen dominee den Hartog en mijzelf is wel schrijnend. Hij had het krantenartikel en had daarbij een smoes nodig. Ik had de smoes en heb daarbij een artikel nodig. Dat schrijf ik trouwens met plezier. Ik waande me daar in Haarlem terug in de ja ren vijftig. Toen zag ik de voetbalwedstrij den van Wilhelmina ('s Hertogenbosch) op Sportpark de Wolfsdonken ('Er heerst altijd spanning en sfeer op de Wolfsdonken'). Dui zenden mensen, anderhalve politie-agent en altijd mooi weer. In Haarlem was het ook volle bak en prachtig weer. Alleen die agenten heb ik niet gezien. Niet nodig daar. Mijn buren op de tribune waren afsplitsin gen van mijzelf. Rechts van me zat een man die de hele wedstrijd nauwkeurig admini streerde. Iedere honkslag, iedere vier wijd, ook die van vage Jappanners als Takao Mi- zobuchi en Hisashi Takeda, werd bijgehou den. Hij leek meer in zijn boekhouding ver diept dan in de wedstrijd. Ik herken dat wel. Als we op vakantie door mooie gebieden rij den, kijk ik ook vaak meer in de wegenkaart dan naar het landschap. Links van me zat een jongentje in wie ik mijzelf op twaalfjarige leeftijd herkende. Hij kwam uit Rotterdam en speelde korte stop bij de junioren. Zijn favoriete speler was dan ook onze nationale korte stop Robert Eenhoorn. Zoals ik bij Wilhelmina fan was van rechtshalf Verdonck, omdat ik bij de ju nioren ook op die plek speelde. Maar wat ik bovenal herkende was zijn gebruik van En gelse sporttermen. Als onze werper op de heuvel verscheen riep hij: „c'm on, strike them out.En toen een linkshandige slag man het strijdperk betrad, hoorde ik hem zeggen: „Aha een leftie.Ontroerend. Nog snel een paar indrukken. Een van de de sky-boxen (een flesje bieren een bitterbal) was gehuurd door Haarlems Dagblad. Ik was even bang dat onze sportredactie was ingelijfd bij de Upper Ten. Maar dat viel mee. De tent was afgehuurd door de adver tentie-afdeling voor hun vaste relaties. On ze journalisten zaten, zoals het hoort, chag rijnig voor zich uit te kijken op de perstribu ne. Die jongens juichen nooit bij een home run, want dat schijnt niet professioneel te wezen. Enige minpuntje van de middag: de muziek tijdens de veldwisselingen. Die kwam het niveau 'Hup zei mijn simmetje' niet te bo ven. Maar je gaat nu eenmaal niet naar het honkbal om Mozart te horen. Toen de Ja panners in de laatste inning hun 2-0 ach terstand tot2-1 terugbrachten, werd het nog even spannend met alle honken bezet. „The bases are loaded", fluisterde mijn jon ge buurman. Maar onze werper gooide een kordate drie slag en toen konden we alle maal tevreden naar huis. Zo, die smoes is ingedekt. Dominee de Har tog zou tevreden over me zijn geweest. KONINGIN BEATRIX gaat in januari terug naar de bovenwindse eilanden van de Neder landse Antillen. Dat meldt The Daily op Sint Maarten. De Rijksvoorlichtinj jj in Den Haag wil het bericht nog niet' gen, maar toonde zich er niet door ve De reis zou plaatshebben van 22 tot 24 januari. Koningin Beatrix en prins bezochten de Nederlandse Antillen vember vorig jaar, maar het bezoek1 een groot deel in het water door de or Lenny. Koningin Beatrix beloofde toe een al te zullen terugkeren naar de B( r, winden. De eilanden en zijzelf hadde b immers allemaal zeer grondig op heti voorbereid en aan beide kanten besto teleurstelling over de noodzakelijk 'uitgeklede' uitvoeringervan. De 31-jarige PAUL MCGREGOR heef huwelijksaanzoek met de dood moete pen. Hij verdronk, toen hij de rivier dl zwemmend probeerde over te steken zijn geliefde te kunnen trouwen. Mc( en de negentienjarige EMMA PRIEST kenden elkaar niet meer dan twee wel maar hij had haar al twee keer vergee r huwelijk gevraagd. Toen ze een tocht maakten langs de rivier, vroeg Paul E i< wat hij kreeg als hij erin slaagde de ri t over te zwemmen. ,,lk zal met je trom - was haar antwoord. De geoefende zwi McGregor dook prompt de Trent in, t* de stroming gevaarlijk was. Onderweg dronk hij. Het echte werk: Pijlsnel omlaag en je maag in je keel voelen. foto gpd Veejay, presentatrice en popzangers FA- BIENNE onthulde de ze week in het was senbeeldenmuseum van Madame Tussaud in Amsterdam een look-alike van popster ROBIN WILLIAMS. Williams begon zijn carrière bij de jon- gensgroep Take That maar is nu ook solo een grote ster. Fabien- ne heeft hem vaak ge ïnterviewd voor de mu ziekzender The Music Factory (TMF), maar kreeg nu eindelijk de kans om hem uitge breid te zoenen. Het beeld staat overigens maar tijdelijk in Am sterdam. De thuisba sis van het beeld is, evenals van de echte Williams, Londen. Het beeld is eigendom van Rock Circus, waar beeldhouwster Cathy Butcher een half jaar aan Robbie heeft gewerkt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2