PC -Sfis Bill en Monica zoenen weer uu Multi Media Het thuisnet werkje Tien..negen,.acht. Redt de Azteken in Theocracy U P D fl T 6 Een slot voor internet feDAG 12 AUGUSTUS 2000 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT R a elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer, wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek A/ijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl leste computergebrui- ie al wat langer in het Belopen zijn al aan hun derde of zelfs vierde iter toe. Meestal niet de oude kapot is maar de tijd altijd weer nieu- en aan de snelheid stelt, doen met de afgedank- jputer? Wie hem niet >pt of weggeeft zet hem der. Zonde ijk. Het zou jijn om het verkend en gens an- huis te bijvoor op een ver van de 'veèie als je moet wer- og mooier itdan zijn liet met tes hoeft te tussen de tomputers, als de twee computers gekoppeld zitten, omputergebruikers lo- aarom rond met plannen :en huisnetwerkje, itaan twee soorten net- jn: een directe kabelver- en een echt netwerk, itie 'directe kabelverbin- heb je misschien wel irgens in het Start-menu taan. Het enige dat je er- ïodig hebt is een kabel twee seriële (of de twee die) poorten met elkaar ïdt. een zogenaamde modem kabel. Die is niet 50I at meer dan twee com- te verbinden, irecte kabelverbinding een van de computers ital de snelste) de rol van van gastheer. De gast- luter heeft via de modem kabel vrijelijk tot de harde schijf, de om speler en eventueel inter van zijn gastheer, mogelijk vanaf de gast- luter bestanden van de schijf van de gastheer te ten en andersom. Snel is recte kabelverbinding en het overslepen van bestanden vergt geduld- sneller is een echt net- Dit is duurder en lastiger leit, om aan te leggen, maar draait het netwerk eenmaal dan kun nen alle aangesloten compu ters (en dat kunnen er veel meer zijn dan twee) onbeperkt gebruik maken van eikaars be standen of randapparatuur. En dat razendsnel. Zo snel dat ook het spelen van spellen tus sen twee computers mogelijk wordt. De roemruchte Quake- -toernooien waarbij de ge bruikers van af zonderlijke computers el kaar najagen door naargees tige parkeerga rages zijn hier van een voor beeld. Voor een net werk hebben alle aan te slui- kaart nodig. Die zijn niet duur, vanaf een gulden of dertig. Daarnaast is een een rolletje kabel nodig om de verbinding tot stand te brengen. Verbindingen be staan in twee soorten: UTP is de naam van de aansluiting met een soort plastic telefoon- stekkertje dat Wik zegt als je het in de netwerkkaart steekt. Het andere systeem is BNC of Coax, die een beetje op een te levisiekabel lijkt. Beide syste men hebben voor- en nade len: teveel om in één PC-wij zer te vergelijken. De begin nende netwerker moet zich bedenken dat het opzetten van een netwerk (een directe ka belverbinding, maar zeker een echt netwerk) een klus is die nogal wat problemen op kan leveren. Eén foutje en de boel werkt niet. Laat je dus goed voorlichtén voor je netwerk kaarten aanschaft en reken op een aantal uur werk (of meer) om de verbinding de eerste keer aan de praat te krijgen. Netwerken zijn ingewikkelde dingen. Niet voor niets rijden de specialisten op het gebied in de snelste auto's rond. SILVAN SCHOONHOVEN lereikbare zaken mogen mensenheugenis rekenen ïorme belangstelling. Of u gaat om kapitale auto- elen, Formule-1 wagens, velijke dan wel mannelijke rmodellen of het leven op afstand van de aarde. Vlak i dat laatste aan ligt na- ijk de ruimtevaart. De kans e ooit in een raket in een om de aarde of verder zal en gebracht, kun je vrijwel ui' stellen. Misschien wel >m is de wereld van de tevaart zo intrigerend. Het F. Kennedy Space Center irida trekt jaarlijks miljoe- 'ezoekers en (veel dichter- taat ook de Space Expo in dwijk warm in de belang- "g- if het moment dat de eerste ten zich in een baan om arde begaven, ontstond er grote groep fanatieke lief- C;rs, die op de hoogte wilde n van elke activiteit op het ed van de ruimtevaart, die groep is de Ruimte- t Encyclopedie van Easy iputing ongetwijfeld wat te 'el van inhoud, maar voor re andere geïnteresseerde mooi en waardevol bezit. '0{ endsnel kan worden gebla- ist I van onderwerp naar on er verp. Een prima register pde weg naar mensen en thines en er is op gedegen e gebruik gemaakt van mul- 'ia. Dat laatste maakt, zo als in de handleiding terecht wordt opgemerkt, het verschil. De Ruimtevaart Encyclopedie wint het juist daardoor van een papieren naslagwerk op dit ge bied. Vooral de 3D-animaties zijn prachtig van uitvoering. De 45 minuten originele beelden hebben zelfs historische bete kenis. Heel aardig is ook de mogelijk heid om een eigen lijst van fa vorieten samen te stellen, zodat je snel kunt 'schakelen' tussen de onderwerpen die je het meest interesseren. Zoals het tegenwoordig hoort is er na tuurlijk de gelegenheid om rechtstreeks internet op te gaan voor nog meer informatie over bepaalde zaken. Min. systeemeisen: Pentium 166, 16 Mb Ram, Windows 95/98. ISBN: 90-5167-757-X. Prijs: 79 gulden. In The Sims is letterlijk alles mogelijk ROYTOUKER* In het ene huis, uiteraard in wit uitgevoerd, zitten Bill en Hillary Clinton. En natuurlijk ene... Monica Lewiriski. Omdat Bill wel van een verzetje houdt ook maar Marilyn Monroe en Seven of Nine, de fraai geboetseerde Borg-vrouw uit de tv-serie Star Trek, een plaatsje gegeven. Ook nog even gedacht aan Fidel Castro - voor het politieke evenwicht én de sigaren - maar daarvan toch maar af gezien. Een paar huizen verderop zit ten de Friends, alle zes. En in dat kleine huisje, veel meer dan een keuken, woonkamer en twee slaapkamers is het niet, verblijven de duivel en een god. Waar hebben we het hierover? Gaat het om doorgedraaide rea liteit? Ja, wel realiteit, maar dan virtuele, 't Is gewoon een com puterspel. Maar geen gewoon computerspel. Want dat kun je The Sims niet noemen. Sims spelen is een beetje doen alsof je god bent. Of Joop van den Ende, want The Sims is het best te beschrijven als een soap. Zelf te regisseren en met hoofdper sonen naar eigen keuze. Een half jaar na de verschijning is het pc-spel The Sims nog steeds een ware rage. Niet in de laatste plaats vanwege alle gra tis uitbreidingen die voor het spel verkrijgbaar zijn. Het spel van Will Wright, ook de beden ker van bijvoorbeeld SimCity 2000 en 3000, steekt heel simpel in elkaar. De speler heeft de be schikking over een buurt met wat huizen en bouwgrond. Op die grond kan de speler naar ei gen ontwerp huizen bouwen. In elk huis zitten mensen, van één tot acht personen, en de speler moet ervoor zorgen dat in de behoefte van zijn Sims voorzien wordt. Heeft een Sim honger, dan moet hij eten. Is hij moe, dan wordt een dutje op de bank gedaan of gewoon in bed. Als het 'sociale metertje' op rood staat, is het zaak visite te laten komen. Net echte mensen dus. En dat is de kracht van het spel. Standaard voorziet het spel in een aantal poppetjes, 'skins' genoemd. Maar Sims is zo populair dat er vele websites zijn waar nieuwe poppetjes ge- download kunnen worden. Bill en Hillary Clinton bijvoorbeeld en andere beroemdheden als Mariah Carey, Madonna, Jimi Hendrix, Elvis Presley en noem maar op. Voordat een huishouden ge rund kan worden, moet het huis in gericht zijn. Be hangetje op de muur, parket of tapijt op de vloer en meubels na tuurlijk. Werkelijk duizenden decors zijn te down loaden via internet. Maar ook programma's waarmee zelf skins of behangdecors zijn te maken. Op diverse sites is zelfs een anti-censorprogrammaatje te halen. Want dat is eigenlijk wel gek: geweld in pc-games is ongelimiteerd, maar als het om het menselijk lichaam gaat, zijn de Amerikaanse spelletjesma kers preutser dan preuts. Als in The Sims een poppetje onder de douche of in bad stapt, gaat het naakte lichaam opeens schuil achter een wazig decor. Met het anti-censorprogramma verdwijnt dat decortje en zijn de Sims - en dan alleen de vol wassenen, want we houden het gezond - in volle glorie te be wonderen. Functioneel bloot heet dat. En nee: een stel dat in bed ligt, zie je 'het' niet doen. Nog niet, in ieder geval. Er is ook een Nederlandse site, maar die is nog beperkt. Via die site kan wel gemakkelijk de Amerikaanse worden bereikt. De nieuwste spulletjes zijn daar te downloaden. Ook maWcelijk is de cheat-lijst. Daarop staat onder meer een trucje waarmee aan geld is te komen. Want met het beginkapitaaltje van 20.000 simeieons en de inkomsten uit werk - de Sims doorlopen een heuse carrière in tien stappen, compleet met promotiemoge lijkheden - is geen kast van een huis neer te zetten. Bovendien linkt de thuisbasis van The Sims door naar liefst 176 Sims-sites. De meeste daarvan zijn Amerikaans, maar er zijn ook vier Nederland se, vijf Chinese en zelfs een Thaise site. En dat is allemaal nog het begin. Want The Sims begint, ze ker in de VS en Groot-Brittannië, een way of life te worden. Maar ook Nederland is hard op weg. Betaalzender Canal+ zendt bij voorbeeld elke werkdag een Simsoap van vijf minuten uit. Een paar maanden na het uit komen van het spel begint het allemaal ook wat ondeugender te worden. Enkele Amerikaanse sites hebben Nude Jenny in de aanbieding. Inderdaad een na- turiste en dus altijd naakt. Ach ter het fornuis, in gesprek met de buren en buiten op straat. Overigens kunnen niet alleen Sims-attributen gedownload worden, het spel werkt ook de andere kant op. Wie een leuke skin, behangetje, vloer, huis of familie heeft gecreëerd, kan die exporteren naar internet. Op die manier kunnen andere Sim mers er gebruik van maken. Maar goed, Bill en Hillary dus. Het zelf ontworpen Clinton- huis is lekker ruim opgezet. Bill en Monica raken snel na hun intrek al aan de praat in de pre sidentiële werkkamer. Het ge sprek verloopt gezellig. Dat is te zien aan de groene plusjes bo ven de karaktertjes. Als dat rode minnetjes zijn, kunnen de twee Sims niet met elkaar opschie ten. Je kunt de Sims wel wat sturen, maar al te gerichte op drachten zijn niet mogelijk. Sims moeten elkaar bijvoor beeld eerst aardig vinden voor dat ze gaan flirten. Dus eerst een praatje maken. Daarna een complimentje geven. Bill en Monica giechelen en willen zelfs dansen. En dan geeft het menu de gelegenheid de twee met elkaar te laten flirten. Twee keer is genoeg - Bill is een snel le jongen - en dan wordt het al zoenen. Kort na dit romanti sche onderonsje komt Bill in de gang Hillary tegen. Even die twee met elkaar laten praten. Maar dan gebeurt er iets dat de speler niet kan regisseren. Mo nica komt eraan en kijkt met een ijzige blik naar Hillary. De twee zeggen iets tegen elkaar. Omdat de Sims er een brabbel taaltje op na houden, is niet duidelijk wat ze zeggen. Maar er verschijnen rode minnetjes boven de twee en dat belooft niet veel goeds. Opeens, zonder enige waarschuwing, haalt Mo nica uit. Hillary krijgt een flinke pets op haar wang. Kom niet aan mijn vriendje, is de bood schap. En Bill staat er schaap achtig bij te kijken. Een echte soap, dus. Niet te verzinnen. Uitbreidingen voor The Sims zijn te vinden op de adressen www. thesims.com/us of www.thesim- s/nl. In het najaar verschijnt er een (niet kosteloze) officiële uit breiding van het spel op cd-rom. FRANK BUURMAN De Azteekse beschaving in Mexico werd in de zestiende eeuw weggevaagd door een handjevol genadeloze Spaanse kolonisten. Die maakten handig gebruik van het ontzag dat de Azteken hadden voor de con quistadores, hun geweren en kanonnen en zelfs van ziekte kiemen. In het spel Theocracy van Ubi Soft speel je de leider van de Azteken in een vroeg stadium en weet je dat de op goud beluste Spanjaarden er over 100 jaar aankomen. Een priester heeft de komst van de veroveraars in een visioen ge zien. Aan de speler de schone taak een maatschappij op te bouwen die sterk genoeg is om de Europese invasie te weer staan. In het Azteekse rijk deelden priesters de lakens uit, vandaar de naam Theocracy. In deze van godsdienst doortrokken maatschappij waren uitgerukte harten en mensenoffers de ge woonste zaak van de wereld. In het spel hebben ze nu ook enig nut, want ze leveren mana op, magische energie om in de vorm van krachtige spreuken op de vijand los te laten. Een aardig tegenwicht voor de zwa re op buskruit gebaseerde wa pens van de Spanjaarden. The ocracy vertoont overeenkom sten met spellen als Caesar III en Pharaoh, maar de nadruk ligt wat meer op economie en oorlog. De heerser van het Az- tekenrijk moet in de eerste plaats het volk verenigen om een sterke natie op te bouwen. Niet minder dan 41 provincies liggen te wachten om te wor den ontdekt en veroverd. Een sterke economie opbouwen is noodzakelijk om een sterk leger te kunnen bekostigen. Oorlog voeren is in Theocracy een zeer massale aangelegenheid, want er kunnen niet minder dan 50.000 soldaten tegelijkertijd over het computerscherm trek ken. Dit heeft als nadeel dat het allemaal piepklein wordt, maar de legers laten zich wel goed commanderen. De Azteken zijn een gehoorzaam volkje. Ook het massaal offeren van slaven in de tempels om de goden te vreden te stellen stuit op weinig PlayStation 2 razend populair Sony kan de nieuwe spelcomputer PlayStation 2 bijna niet aan slepen. In Japan zijn er al drie miljoen spelcomputers van dit ty pe verkocht sinds de introductie in maart 2000 en de vraag overstijgt nog steeds royaal het aanbod. Europa moet daarom nog even wachten. In Nederland zal de spelmachine pas vanaf 24 november officieel verkrijgbaar zijn. De adviesprijs voor het apparaat, dat ook dvd-video kan afspelen, bedraagt 1100 gul den. Er zullen dit jaar al meer dan 400 spellen voor de PlaySta tion 2 beschikbaar zijn. Een grote concurrent voor de PlaySta tion 2 wordt mogelijk de X-Box van Microsoft, een spelcompu ter die is gebaseerd op de pc's, en eveneens geschikt is voor films op dvd. De X-Box lijkt aanzienlijk goedkoper te worden dan de PlayStation en is volgens voorman Bill Gates van Micro soft de superieure machine. Babyion bij Telegraaf.net Het Israëlische softwarebe drijf Babyion timmert met haar vertaalprogramma al geruime tijd aan de weg. Sinds kort is er een speciale versie exclusief voor de be zoekers van de nieuwsportal Telegraafnet.nl die directe vertalingen biedt vanuit het Engels naar meer dan tien talen, waaronder Neder lands. Wie op het internet zit moet een behoorlijke kennis van het Engels hebben. Met Babylon is een razendsnel woordenboek echter altijd binnen handbereik. Boven dien kunnen via de 'conver- tor' valuta en maten worden vertaald. telegraafnet.nl Rewriter met MP3-software Een cd-brander behoort inmiddels tot de standaarduitrusting van een thuiscomputer. Het verzamelen van muziek en het di gitaal fotograferen worden steeds populairder. Hewlett Packard presenteert begin september daarom een nieuwe serie cd-re- writers met software die speciaal geschikt is voor het verzame len van muziek en beelden. Met MusicMatch Jukebox kunnen muziekbestanden worden georganiseerd en de Multimedia Or ganiser van Broderbund is geschikt voor het maken van fotoal bums op cd. Het pakketje CD-labeler maakt het mogelijk mooie stickers voor de cd's te maken. De topmodellen gaan ook nog eens vergezeld van het programma Sonic Foundry's Acid Mu sic, waarmee zelf een stukje muziek gemaakt kan worden. www.hp.nl verzet; de bevolking is er ken nelijk aan gewend. Ruilhandel Aanvankelijk komen er alleen Spaanse ontdekkingsreizigers in het Aztekenrijk, waarmee ruilhandel kan worden bedre ven, maar onvermijdelijk komt de dag dat Hernando Cortez en zijn troepen met hun goudjacht beginnen. Op dat moment moet de speler met zijn troepen klaarstaan: het is dan een kwes tie van overwinnen of sterven. In Theocracy kan geen aanval op Spanje zelf worden gedaan; wie een dergelijke invasie als represaille wil uitvoeren is aan gewezen op het spel The Aztec van Pride Interactive. Theocracy is wat minder diep zinnig dan de concurrentie, maar zeer geschikt voor spelers die het leuk vinden om vooral oorlog op het computerscherm te voeren. Wat dat betreft gaat het spel meer in de richting van Age of Empires. De aanwezig heid van 50 verschillende leger eenheden, 15 (wel erg sterke) helden, 30 toverspreuken en 40 magische voorwerpen zorgt in ieder geval voor een hoop mo- gelijkheden.Theocracy is waar schijnlijk het eerste spel waar van de cd-rom zowel onder Windows als Linux draait: er hoeft geen speciale versie van te worden gekocht. Min. systeemeisen: Pentium II, 32 Mb Ram, Windows 95/98 of Li nux. Prijs 99 gulden. Beschikbaar gesteld door Ubi Soft/MVSP. Zo lang er nog moet worden betaald voor elk uurtje internet ten is het zaak de on line-tijd goed in de gaten te houden. Ve le internetters zouden schrik ken als ze precies zouden we ten hoeveel ze elke twee maan den aan KPN betalen voor het surfen op het world wide web. Natuurlijk, met de kabel of AD SL valt het bezwaar van de kos ten straks grotendeels weg, maar is daarmee het probleem ten einde van lang internetten? In tegendeel waarschijnlijk, want als de extra kosten weg vallen maakt een uurtje extra niets meer uit. Behalve dan wanneer je je zelf tot 'ietsje minder' wilt aanzetten of als werkgever 'funsurfen' wilt uit bannen of wilt beperken tot een half uurtje aan het einde van de werkdag. Voor beide proble men is er natuurlijk een simpe le oplossing te bedenken. In het eerste geval koop je een keu kenwekker, die na een uur een afgrijselijk geluid maakt en in het tweede geval val je op ver rassende momenten een afde ling binnen. Maar het kan veel eenvoudiger. En alles wat u nodig hebt is een stukje software dat Internet On- /Off heet en een usb-sleutel. Dat wordt gemaakt door Eutron Software en in Nederland op de markt gebracht door Bijleco in Nieuw-Beijerland. Voor niet meer dan 84,50 gulden (inclu sief verzendkosten) bent u de baas over het internetgebruik en dus over een deel van uw portemonnee. Het werkt alle maal uitermate simpel. Een kwestie van de software instal leren, waarbij kan worden aan gegeven van hoe laat tot hoe laat er ge-internet mag worden. Het bijgevoegde usb-stekkertje is letterlijk en figuurlijk nu de sleutel tot het internet. Zonder die sleutel is het web herme tisch afgesloten. Alleen met een sleutel in een usb-poort is het web bereikbaar.En mocht een slimmerik denken: als ik die software de-installeer, dan... staat hij voor een tweede geslo ten deur, want daartoe is de in logcode nodig, waarmee de software ook kan worden gela den. Info: Bijleco Nieuw-Beijerland, tel. 0186691946, e-mail: alge- meen@bijleco.com, internet: www.bijleco.com/software.html iswoordraadsel RIZONTAAL: 1. Partij in een rechtsgeding; 7. familielid; 8. vis; 10. voorvoegsel; lofuiting; 13. bitter vocht; 15. edel; 17. voortzetting; 18. snavel; 19. water (Fr.); wintervoertuig; 25. file; 26. verheugd; 27. tandeloos zoogdier; 30. adapter. ITICAAL: 2. Persoonlijk vnw.; 3. bijb. naam; 4. oude lengtemaat; 5. mengsel van en rook; 6. hard geluid; 8. bijwoord; 9. Chinese afstandsmaat; 11. gepeupel; strijdgewoel; 14. gegroet; 16. edelgrootachtbaar; 18. brompot; 20. komisch; loco-burgemeester; 23. bijb. naam; 24. deel van het been; 28. voorzetsel; persoonlijk vnw.. «lossing van vrijdag: izontaal: 1. Talenten; 5. kwartier; 6. nasi; 8. lens; 10. meter; 12. koers, taal: 1. Tekkel; 2. lianen; 3. noten; 4. egels; 7. actie; 9. smak; 11. ras. HET WEER Zomers weekeinde Doordat het Azorenhogedrukgebied veel minder Europees georiënteerd was dan ge bruikelijk is juli een tegenvallende maand geweest. In het overgangsgebied tussen de zinderende lucht boven de Balkan (later ook op de toendra) en de West-Europese koelte, kwamen voortdurend storingen tot ontwikkeling. Deze verplaatsten zich van de Oekraïne via de Baltische staten naar Scandinavië. Uit het eerste voorlopige luchtdrukover zicht blijkt dat de spil van het depressiege- beuren zich boven de Baltische staten be vond. Door de positie van het lagedrükge- bied kwam een groot deel van Zweden aan de loefzijde van het Scandinavisch gebergte terecht. Normaal gesproken ligt Zweden juist aan de lijzijde. Mede daardoor is de regenval daar zo hevig geweest. In plaatsen waar al zo'n 150 jaar waarnemingen worden verricht was juli nog nooit zo nat. Door het tegendraadse gedrag van de storingen lag de Noorse westkust voor de verandering een keer in de regenschaduw. In Takle viel maar 18 mm. Dat is de kleinste hoeveelheid sinds men daar een halve eeuw geleden met me tingen is begonnen. In de winter valt daar niet zelden 300-400 mm per maand. Bij ons dit weekeinde zon, zee en zaligheid dankzij een hogedrukgebiedje dat zich over Nederland en de Duitse Bocht naar de Oostzee verplaatst. Na regionaal enkele wolkenvelden en mistbanken tijdens de eerste uren van de ochtend zijn er flinke perioden met zon. De temperatuur loopt in de middag op naar 24 tot 25 graden. Mor gen opnieuw vrij zonnig en nog wat war mer met temperaturen tot 26 tot 28 graden. Wel komt er later wat meer bewolking en kan tijdens de avonduren een (onweers)bui tot ontwikkeling komen. De IJslanddepres- sie, gistermiddag 979 hPa, dijt na het week einde over het Noordzeegebied en de Britse eilanden uit. Het gevolg is dat de buienkan sen toenemen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29