J O N E N r> r\E I 3 B E kI C H TEN 9 WONDER Fietser wordt bekogeld met routeboekjes Toerisme :RDAG 12 AUGUSTUS 2000 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Spook Nog tot en met 26 augustus elke avond te zien op de muren van het kasteel van La Roche in de Bel gische Ardennen: het spook Berthe. Het wicht leefde in de tiende eeuw, heeft het tijdelijke uiter aard al lang met het eeuwige verwisseld, maar be klaagt zich ook in de 21e eeuw nog steeds luid keels over het feit dat haar verloofde haar bedroog met een ander. Tegen het vallen van de avond ver schijnt ze als spook op de burchtwallen om jam merend te vertellen hoe ze haar ziel verkocht aan de duivel teneinde haar ex en haar rivale tegelijk de dood in te kunnen sleuren. Maar - zo blijkt uit de voorstelling - ook de duivel bleek niet te ver trouwen. Na 26 augustus neemt Berthe wat baai- dagen op en treedt ze (tot en met 16 september) alleen nog maar op zaterdagavond op. Informatie: VW La Roche, telefoon (0032) .84/41.22.22. Historisch In het Radio 10 FM Theater in het attractiepark Duinrell (Wassenaar) kan nog tot en met 27 au gustus per ruimteschip (de Space Commander) een muzikale reis door de voorbije tijd worden ge maakt. De trip - verzorgd door vier vocalisten en een showballet - voert de passagiers langs onder meer de 'roaring twenties', de bloeiperiode van de Cotton Club en natuurlijk de muziek van Elvis Presley en de Beatles. Informatie: Duinrell, telefoon (070J.515.51.55. Ruimtefestival In het Space Expo in Noordwijk woedt ter gelegen heid van het tienjarig bestaan nog tot en met zon dag 3 september het 'Ruimtezomerfestival'. Ge durende dit evenement worden onder meer dage lijks gratis rondleidingen verzorgd en kunnen be zoekers in de austronautentrainer ervaren hoe het is als je niet meer weet wat boven is en wat onder. Op het Space Shuttle luchtkussen komen kinde ren echt los van de aarde. Ook wordt mét veel la waai, licht en rook elk uur de lancering van een Europese Ariane-raket nagebootst. Kinderen die tussen 29 juni 2000 en 29 juni 2001 tien jaar oud worden, krijgen - als ze worden begeleid door een betalende volwassene - gratis toegang. Informatie: Space F.xpo, telefoon (071).364.64.46. Millennium In Groot-Brittannië zijn de activiteiten die ver band houden met de eeuwwisseling nog steeds niet afgesloten. Bij het Brits Toeristenbureau in Amsterdam verscheen daarom een boekje met daarin een overzicht van 36 'mega-millennium-projecten' die inmiddels ge reed zijn of waaraan nog hard wordt gewerkt. Daaronder behoren niet alleen de overbekende 'Dome' in Londen, maar ook stadsvernieuwingen in onder meer Portsmouth, Bristol en Sheffield alsmede de renovatie en bouw van wetenschaps centra als het International Centre for Life in New castle en het National Space Science Centre in Leicester. Het gidsje kan worden aangevraagd bij het Brits Toeristenbureau, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, telefoon (020).689.00.02 of www.visitbritain.com/millennium. TV-macht In de videozaal van het Omroepmuseum aan de Oude Amersfoortseweg 121 in Hilversum wordt tot en met 24 augustus de film 'TV aan de macht' vertoond. De rolprent probeert een bijdrage te ge ven aan de discussie over de invloed die televisie heeft op het doen en laten van de kijkers. De voor stelling begint met een column van Remco Cam- pert over wat hij 'de zieke media' noemt en bevat verder onder meer een fragment van een interview met de socioloog Neil Postman (schrijver van het boek 'Wij amuseren ons kapot'), een compilatie over de technische ontwikkelingen die de TV zijn 'Big Brother'-reputatie verschafte en het fameuze item 'Beelreligie' uit het programma 'Zo is het toe vallig ook nog 's een keer'. Het museum is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10 tot 17 uur en op zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur. Informatie: telefoon (035).688.58.88. Bij terminal van rederij P&O Stena Line in Dover werd laatst een veiling gehouden van door passagiers achtergela ten voorwerpen. De opbrengst 17.500 gulden) was voor het goede doel. Daar sta je nog raar van te kijken, van wat er op die tussen Frankrijk en Engeland varende schepen in een half jaar al lemaal wordt gevonden. Dat er éénenzestig fototoestellen ter verkoop werden aangeboden, zal niemand verbazen. Net zo min als dat zich tussen de ruim tweeduizend veilingstukken - het is slechts een greep - zestig fototoestellen, negenen- tivintig horloges en zeventien mobiele telefoons bevonden. Veel vreemder is het. dat er blijkbaar cluiuffeurs zijn, die er met achterlating van hun autosleutels toch in slagen hun wagen van de ferry te rijden. En wat te denken van de passagier die zonder kunstgebit de wal opstapte? Niet uit te sluiten valt, dat één van de schepen van P&O binnenkort wordt uitgeroepen tot een drijvend Lourdes. Wie het is, moet nog worden uitge zocht. Maar één reiziger verliet het schip zonder krukken. Wie Nederland per fiets wil verkennen, is goed uit. Elke regio wordt onderhand door sneden door tientallen korte, goed bewegwijzerde trajecten. Maar ook het web van lange LF(Landelijke Fiets)-routes breidt zich snel uit. Zonder dat je een landkaart hoeft te raadplegen, peddel je tegen woordig via de bekende groe ne bordjes van bijvoorbeeld Schoorl naar Maastricht (Oe verlandroute/LF7) of van Maassluis naar Nijmegen (Maas- en Vestingroute/LF12) Daar bovenop komt dan nog eens het in België ontwikkelde 'fietsknooppunten-netwerk' dat zich als een inktvlek vanuit Limburg en Brabant naar het noorden verspreidt. Ook bij dit systeem hoeft er onderweg nauwelijks op een kaart of an dere documentatie te worden gekeken. Cd-rom Dat neemt niet weg dat de re creatieve fietser op het ogen blik wordt bekogeld met rou- teboeken (inclusief platte gronden) en zelfs cd-roms. In die laatste categorie pakte vooral de ANWB flink uit. De 'grootste club van Nederland' bracht als aanvulling op de onlangs verschenen 'Fietsgids Nederland' (17,95 gulden) drie schijven uit (39,95 gulden per stuk) met daarop informatie over in totaal 180 bewegwij zerde fietsroutes. Het aardige, en zelfs voor de grootste digi- Heel Nederland wordt onderhand doorsneden door een web aan fietspaden, waaronder de Zwinroute in Zeeuwsch-Vlaanderen, die onder meer door het magnifieke Sint Anna ter Muiden leidt. FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN beet eenvoudig te bedienen overzicht kan zonder moeite worden uitgeprint, maar heeft één geweldig nadeel: de sa menstellers hebben de trajec ten niet nagefietst. Waardoor ze om de haverklap de boot ingaan. Geen restaurant langs de Deurnse Peelroute? Tsjah, wie dat beweert, heeft op het terras van 'De Morgenstond' in Griendtsveen dus nooit een 'aanlegger' besteld. En welke fietser doet dat niet. Op dat soort onzorgvuldighe den valt Pol van Mill onmoge lijk te betrappen. Samen met Keesjan van den Herik en Alp- hons van Winden zette hij vo rig jaar 'Het Fietserpad' uit (Maastricht - Pieterburen, 574 kilometer) en uitgeverij Elmar maakte daarvan een keurig boekje (32,50 gulden), dat wordt gekenmerkt door helde re plattegronden, een nauw gezette routebeschrijving en toelichtingen over onder meer landschap, historie en cultuur. Helaas: wie de gids onderweg gebruikte, merkte al snel dat je de pagina's alleen goed kon lezen als je de rug van de kaft vernielde. Vandaar dat er nu ook een versie met ringband is verschenen (37,50 gulden). Tien Provinciënroute De bijval die Van Mill na het verschijnen van 'Het Fietser- pad' kreeg, verleidde hem tot het uitzetten van nóg een rij- wieltocht: 'De Tien Provinci- enroute', 623 kilometer lang en lopend van Pieterburen naar Withuis, ten zuiden van Maastricht. Samen met Klaas van Dort stelde hij een traject samen, dat voor een deel ge bruik maakt van het Fietser pad, maar dat ook over totaal nieuwe wegen voert. Zeeland en Noord-Holland zijn de eni ge provincies die niet in het parkoers zijn opgenomen: Zuid-Holland (Gorinchem) zit er nog net wel in. Elmar maakte van 'De Tien Provinci- enroute' in eerste instantie weer een traditionele pocket (32,50 gulden), maar het kan bijna niet anders of er ver schijnt binnenkort ook een uitgave in ringband. Loep Zover is het met de door het Fietsplatform in Amersfoort uitgegeven gidsjes helaas nog niet. Sterker nog: de routebe schrijvingen van de Landelijke Fietsroutes zijn afgedrukt in een dusdanig klein lettertje dat het aanbeveling verdient onderweg een loep mee te ne men. Maar daar staat de bijna uitputtende volledigheid te genover. Zie het zojuist ver schenen boekje 'Maas- en Vestingroute/LF12' (17,50 gul den). Je kunt het zo gek niet bedenken of het staat er in: of het nu gaat om de dienstrege ling van veerponten, om over nachtingsmogelijkheden, om VW-adressen, om cultuurhis torische beschrijvingen van stad en land of om informatie over musea en andere attrac ties. De plattegronden (met gemarkeerde route) zijn dui delijk. Hetzelfde geldt voor 'Fietsrou te langs Oude Wegen' (29,50 gulden) waarvan de eerste editie alweer zo'n vijfjaar ge leden verscheen. Er ligt nu een tweede, geheel geactualiseer de editie in de winkel. Eigen lijk hoort het gidsje in deze opsomming niet thuis. Het beschreven traject (Maastricht - St.-Pied-de-Port) is geba seerd op de pelgrimsweg naar Santiago de Compostella en voert voor slechts een zeer klein deel door Nederland. Maar de auteurs - Clemens Sweerman en de op de omslag niet genoemde Aart van Ros- sum - maakten wel een route beschrijving die als voorbeeld zou moeten dienen voor iede re andere uitzetter van fiets tochten. De compacte, sobere zwart/wit uitvoering (alleen de op kopieën van Michelin- kaarten aangetekende route is in helderrood gedrukt) doet niets af van de volledigheid. Zelfs steile hellingen worden aangegeven. Bovendien gaf uitgeverij Pirola in Schoorl het gidsje uit in een formaat, dat moeiteloos in de zak van een wielershirt past. De geplastifi ceerde kaft met 'ingebouwde' boekenlegger maakt het alle maal nog perfecter. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN De beschreven gidsen en CD- -roms zijn onder meer verkrijg baar bij de gespecialiseerde boekhandel alsmede bij de Fiets vakantiewinkel, Spoorlaan 19, 3445 EW Woerden, telefoon (0348)421.844. Jonen. De koeien hebben er nog hoorns en het aantal inwoners is op drie handen te tellen. Bovendien valt het plaatsje in de Kop van Overijssel slechts per pontje te bereiken. Waardoor het een bedevaartoord werd voor fietsers en wandelaars. Ooit stond het in de Kop van Overijssel gelegen Jonen be kend als overslagplaats voor turfschippers. De langs het dorpje lopende Walengracht vormde in vroeger dagen een belangrijke vaarverbinding naar de Zuiderzeehaven van Blokzijl vanwaar de brandstof per tjalk naar Holland werd verscheept. Ook beroepsvis sers probeerden in Jonen hun vangst af te zetten en zorgden mede voor een ongetwijfeld le vendige aanblik. Maar sinds die tijd is het alleen maar stil ler geworden in het plaatsje. De enige toegangsweg tot het dorpje wordt gevormd door een nauwelijks twee meter breed pad. Auto's moeten in de berm van de Hevenweg blij ven staan. Jonen kan alleen worden bereikt door voetgan gers of fietsers. Die dan ook nog het minipontje over de drukbevaren Walengracht moeten nemen. Het veer wordt van begin april tot en met eind oktober bediend (van 9.00 uur tot 19.00 uur); in de resterende tijd moet het door de passagiers zelf naar de overkant worden getrokken. De pontbaas komt niet vanzelf. Daarvoor moet op de bel wor den gedrukt. Maar dan ook spannen de kabels zich al snel en komt het elektrisch aange dreven vaartuig langzaam in beweging. Het scheepje hoeft slechts dertig meter af te leg gen. De klep gaat naar bene den, de fietsers geven een gul den aan kapitein Jacob van der Werf en lopen het pontje op. Aan de reling hangen red dingsvesten, maar die heeft de veerman nog nooit nodig ge had. „Soms zwemt er wel eens iemand over. Maar ik zie nog geen vijf menserf overboord springen. Over het algemeen heb ik hele rustige passagiers." Evenmin heeft Van der Werf iets te klagen over het aantal mensen dat hij van de ene naar de andere kant brengt. „Het loopt goed. Tijdens de zomermaanden staan de men sen zelfs in de file voordat ze over kunnen. In de lente al zijn er dagen dat ik gemiddeld honderd klanten heb." Van der Werff beheert het pontje sa men met zijn vrouw. Het echt paar pacht de de dienst sinds vier jaar van de gemeente. Daarvoor verzorgden de ou ders van Jacob de overtochtjes. Zij ook begonnen met de thee- schenkerij 'Bij Mariet'. Yoghurt Die is ingericht in de bongerd van de grote boerderij van de familie Van der Werf, meteen bij de aanlegsteiger. Op het grasveld in de tuin staat tussen de appelboompjes een twintig tal tafeltjes. Met uitzicht op een flink deel van natuurge bied 'De Wieden' kunnen mensen hier een kopje thee met zelfgemaakt gebak krijgen. Mirjam van der Werf: „Maar we hebben ook eco-yoghurt, karnemelk en verse appelsap. Sommigen komen daarvoor speciaal naar ons toe." Zonder de vele dagjesmensen zou het gehucht het karakter hebben van een ghosttown. Er wonen slechts zes gezinnen permanent. Van der Werf telt uit haar hoofd vijftien inwo ners. Daarnaast zijn er nog drie woningen die als vakan tiehuis fungeren. Alle families hebben een bootje waarmee ze kunnen overvaren. En wan neer zij de pont toch nodig hebben, besturen zij die zelf. Van der Werf: „Ik moet er niet aan denken dat ik elke zater dagavond mijn bed uit moet om de buurjongens over te zetten.' Natuurmonumenten heeft vanaf het pontje een acht kilo meter lange rondwandeling uitgezet door 'De Wieden' richting Dwarsgracht. Aan weerszijden van het zogeheten Jonenpad liggen kleine sloot jes. Daarin een scala aan moe- rasplanten, zoals pijlkruid, krabbenscheer en egelskop. Aan de hemel bidt een bui zerd. In Dwarsgracht (onder het plaatsnaambord hangt merwaardig genoeg een 50 km-bordje) worden de boerde rijen net als in Giethoorn om ringd door slootjes. Smalle paadjes slingeren zich langs de hofsteden en hier en daar pruttelt een motorbootje. Via een voormalig kerkpad gaat de tocht vervolgens tussen drassig hooiland en uitgestrekte riet velden door richting Giet hoorn. Boven de in de berm bloeiende bloemen dansen vlinders. Een idylle. Een idylle die pas aan het einde van de tocht uit eenspat als achter de dijk ak kers in zicht komen. En het ge raas van auto's het gefluit van de vogels overstemt. ILSE JACTENBERC iJonen op mooie iderden ssagiers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27