•)PORT Bob Peeters, Belgische held van Euro 2000 'Pas nu het voetbal in Duitsland total-loss is wordt er gereageerd' ©AC 12 AUGUSTUS 2000 Spits van Roda JC 'cultfiguur' bij zuiderburen Zonder een bal te raken slaagde Bob Peeters er tijdens Euro 2000 in uit te groeien tot populairste Belg. Terwijl zijn landgenoten op het veld onvermoeibaar, maar zonder succes de vijandelijke bastions bestormden en door de achterdeur afdropen, pendelde de lange spits van Roda JC voor, tijdens en na de duels tussen de gewone fans en de prominenten. Met de microfoon in de hand en de grote koptelefoon op het hoofd speurde de smaakmaker van het Belgische EK-programma naar spraakmakende items. Bij gebrek aan sportief succes, werd de 26- jarige verslaggever' in eigen land uitgeroepen tot held van EURO 2000. Morgen staat net voetbal weer centraal voor Bob Peeters; als spits van Roda JC in de wedstrijd tegen PSV om de Johan Cruijffschaal. Waar zijn collega's in de zomerstop de luwte opzochten in warme oorden, koos Peeters voor de gekte van het EK. Een opvallende invulling van een pe riode die doorgaans synoniem is voor rust en energie bijtanken. „Normaal vind je mij in de zomer ergens op een strand in de zon. Twee weken niets doen staat dan op het programma." Daar kwam dit jaar weinig van te recht. Twee jaar geleden was Peeters tijdens het WK in Frankrijk een van de terugkerende studiogasten. Een vol treffer. Presentator Mare Uytterhoeven was gecharmeerd van de ongecompli ceerde en humoristische manier waar op de voetballer zich met zijn constant van toon veranderende stem tot de kij kers wendde. Peeters werd daarom op nieuw benaderd. „Aanvankelijk twijfel de ik, maar na overleg met mijn vrien din lis heb ik toegezegd. Tijdens het WK zat ik in de studio, nu was ik bij de wedstrijden zelf aanwezig. Het was leu ker, maar ook een stuk lastiger. In je rechteroor hoor je de antwoorden van degene die je interviewt, in je linkeroor wordt vanuit de studio aangegeven dat je over vijftien seconden moet afslui ten." En zo verscheen Peeters bij de duels van de Rode Duivels en de meeste ont moetingen vanaf de kwartfinale elke wedstrijddag keurig in beeld. Wach tend op het seintje vanuit Brussel op zoek te gaan naar 'slachtoffers'. „Het was voortdurend improviseren. Vanuit de studio werd aangegeven dat je over tien seconden in de uitzending kwam. Op een gegeven moment riep Mare: 'We weten niets meer, redt het pro gramma'. Het was best lachen. Zeker na Spanje-Frankrijk. Ik was er een dag eerder niet in geslaagd Roemeense fans te vinden na de kwartfinale tegen Italië. Daar werd ik een dag later nog steeds mee gepest: 'Hoe zit het met de Roe- door Rob Sporken menen, Bob?' Toen heb ik twee donke re Franse supporters met rastahaar en een verkoopster van hamburgers die plat Brugs praatte maar als Roemenen opgevoerd." In één klap was Peeters een cultfi guur, het kwik in de populariteitsther- mometer steeg tot ongekende hoogte. Al was hij voor de voetballiefhebber geen onbekende. „De voetballer Bob Peeters was natuurlijk wel bekend in België, maar het EK wordt ook bekeken door heel veel mensen die normaal niets om het spelletje geven. Ik heb de impact vreselijk onderschat. In het be gin verliep het allemaal rustig, maar al snel merkte ik dat toeschouwers me gingen zoeken. Onvoorstelbaar als je ziet wat men sen doen om op de televisie te komen. Zelfs prominenten kwamen naar me toe met het verzoek of ik hen wilde in terviewen. Als ik in België over straat loop, word ik constant aangesproken: voor een handtekening, of ik op de foto wil, waar mijn koptelefoon is. Na EU RO 2000 ben ik talloze keren gevraagd voer optredens in televisie- en radio programma's, maar daar begin ik niet aan. Voetbal en Roda staan nu weer op de eerste plaats." Met het nieuwe seizoen voor de deur wil Peeters zich volledig richten op zijn Limburgse werkgever. Een belangrijk jaar, want de geel/zwarten zijn ver huisd naar een nieuw, schitterend sta dion. Het had echter niet veel ge scheeld of de topscorer had de sprieten van de nieuwe grasmat nooit gevoeld. Tijdens het seizoen toonde Tottenham Hotspur al interesse, aan het einde van de competitie meldde Strasbourg zich met een riante aanbieding. Toch koos Peeters, die op internet werd bestookt met smeekbedes van supporters om te blijven, voor een langer verblijf in Kerkrade. „Het duurde me allemaal te lang. Enkele makelaars wilden uitgebreid mee-eten van de grote koek. Het leek er bijna op dat ik zelf moest bijleggen om weg te kunnen. In een gesprek met Roda is besloten mijn contract eventu eel op te waarderen op het moment dat Joos Valgaeren verkocht zou wor den. Joos is inderdaad vertrokken, ik wacht nog af wat er gaat gebeuren. Ik heb het hier uitstekend naar mijn zin, de waardering voor mij is groot. Waarom zou ik dan vertrekken. Voor het geld? Natuurlijk is dat niet onbe langrijk, ik ben per slot van rekening prof. Als ik 35 ben, hoop ik niet tot mijn vijfenzestigste van negen tot vijf nog in een fabriek te moeten staan. Dan heb ik iets verkeerd gedaan, lijkt me. Maar er is meer dan voetbal en geld alleen. Gezondheid staat voor mij op één. Dat kun je niet kopen. Je kunt nog zoveel willen, als je niet gezond bent houdt alles op." Waar teamgenoten in het presenta tieboekje van Roda bij de vraag 'Ambi ties' massaal repten over een topclub, de nationale ploeg of Europees voetbal antwoordde Peeters: 'Gezondheid bo ven alles'. „Voetballen betekent heel veel voor mij, maar niet alles. Het is allemaal zo broos. Vandaag ben je geliefd, morgen ziet niemand je meer staan. Het hoort er allemaal bij. De omgeving speelt daarin een belangrijke rol. Die bepaalt voor een groot gedeelte of je kapsones krijgt. Je moet daar goed mee leren omgaan. Ik kan ook naar elke party gaan, dagelijks met mijn kop op de te levisie verschijnen of voor het grote geld in Frankrijk kiezen en daar in een dikke villa met drie auto's voor de deur royaal gaan leven. Maar ben ik dan ook gelukkiger? Ik ben tevreden met wat ik heb en realiseer me heel goed dat an deren jaren moeten werken om het Bob Peeters: „Het is allemaal zo broos. Vandaag ben je geliefd, morgen ziet niemand je meer staan." zelfde te verdienen als wat ik in één seizoen ontvang. Dat zal ik nooit verge ten." Het heeft allemaal te maken met zijn opvoeding, die in het teken stond van een sober leven. „Mijn grootouders waren boer, die hebben keihard moe ten werken. Van mijn ouders heb ik dat ook meegekregen. Tevreden zijn met wat je hebt. Ik zie soms mensen in een restaurant bij een lopend buffet hun bord helemaal volproppen om vervol gens de helft te laten staan. Waar slaat dat op? Pak gewoon iets minder en ga eventueel een tweede keer. Misschien ben ik op dat gebied iemand van de oude stempel, het zij zo." Wat hij na zijn carrière gaat doen, is nog onduidelijk. Daar wil hij zich op dit moment liever niet mee bezighou den. „Hopelijk is die vraag pas over een jaar of negen van belang. Mis schien ga ik het trainersvak in, maar voor hetzelfde geld hebben lis en ik dan kinderen en heeft zij een leuke baan gevonden. Dan word ik mis schien huisvader. Waarom niet, lis moet zich nu constant voor mij opoffe ren, dan mag je na je carrière best iets terugdoen." En zouden stofzuiger en afwasbor- stel hem minder bevallen, kan hij nog altijd terecht bij de televisie. Met de microfoon, de koptelefoon en zijn aan stekelijke humor als ijzersterke wa pens. Christoph Daum maakt dit seizoen af als trainer van Bayer Leverkusen en moet de Duitse ploeg vanaf 1 juni volgend jaar de weg wijzen naar het WK 2002 in Japan en Zuid-Korea. foto ap Nu het kalf verdronken is op Euro 2000 probeert de Duitse voetbalbond DFB uit alle macht de put te dempen. Er is zelfs een heuse Task Force' in het leven geroepen. Deze denktank van voetbalnotabelen, onder supervi sie van Karl-Heinz Rummenigge, moet de 'Mannschaft' het aanzien in Europa teruggeven. Alleen: 'Niemand moet denken dat met één druk op de knop alles beter wordt.' Wonderen duren iets langer. Zelfs in Duitsland, waar dit weekeinde de competitie be gint. De halve natie, tot bondskanselier Ger hard Schroder toe, likt nog steeds de wonden na die desastreuze dinsdag avond in de Rotterdamse Kuip, toen het vlaggenschip van de DFB werd ver nederd door elf Portugezen en met 3-0 in de pan werd gehakt. De 'Mannschaft' verloor die avond meer dan de derde (en laatste) EK- wedstrijd; het Duitse voetbal verloor in Rotterdam bovenal zijn gezicht. Het (voetbal)land is sindsdien in en rep en roer. De verwijten vliegen over en weer; de paniek is toegeslagen, vooral op de burelen van de DFB in Frankfurt. Het eens zo machtige bol werk, een kwarteeuw grossier in titels en finales, en met 6,3 miljoen leden de grootste sportbond ter wereld, kreeg bij Euro 2000 de rekening gepresenteerd voor de hoogmoed en arrogantie van een hele voetbalnatie. Met Franz Beck- enbauer voorop. „De eerstkomende twintig jaar", jubelde 'der Kaiser' bij de val van de Muur in 1989, „domineren de Duitsers het voetbal in Europa." Een decennium jaar later is het oor deel van de experts over de kwaliteit van het voetbal in Duitsland ronduit vernietigend. Volgens Arsenal-trainer Arsene Wenger zijn onze oosterburen blijven stilstaan in de tijd. „Ze spelen ouderwets voetbal", meent de Frans man. „Ze hebben een groot gemis aan creativiteit en aanleg. Het ontbreekt Duitsland aan talent." Dat vindt ook Günter Netzer, oud-in- temational en sportcolumnist. „Op doelman Kahn na hebben wij in mijn visie op voetbal niet één speler die van internationaal formaat is. Duitsland behoort niet eens meer tot de top acht van Europa." De typisch Duitse voetbaldeugden zijn volgens hem allang niet meer toe reikend om te winnen van landen 'die wij vroeger ondersteboven liepen'. Zijn zwanenzang: „Wij hebben de tegen standers jarenlang schrik aangejaagd met onze discipline, wilskracht en vechtlust. Maar andere landen hebben zich in de loop der jaren fysiek sterk verbeterd en doen in dat opzicht niet meer onder voor de Duitsers. Zij heb ben alles gedaan om beter te worden, het Duitse voetbal veel te weinig. Pas nu ons voetbal total-loss is wordt er in dit land gereageerd." Al veel eerder, meteen na de jubelto nen van Beckenbauer, hief Berti Vogts de waarschuwende vinger. Hij tekende een rampscenario als de jeugd niet an ders en beter zou worden opgeleid. Er moest, zo hield hij het Duitse voetbal voor, meer getraind worden op tech niek en minder op kracht en duurver- mogen. Duitsland, wilde Vogts maar zeggen, leidt hardlopers op, geen voet ballers. Steeds weer noemde hij Neder land als voorbeeld en verwees hij met de regelmaat van de klok naar de oplei dingscentra in Frankrijk. De kuitenbijter van weleer stond moederziel alleen in zijn credo over de teloorgang van het Duitse voetbal toen hij vier jaar geleden in Engeland met de 'Mannschaft' Europees kampioen werd. En een anonieme werkezel (Die ter Eilts) tot overmaat van ramp ook nog eens werd uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi. Het sterkte de Bundesliga-trainers en de boulevard- krant Bild alleen maar in de overtui ging dat 'Bundes-Berti' een notoire zwartkijker is, die in zijn meest sombe re buien spoken zag. Zijn opvolger Erich Ribbeek is al weer aan de kant geschoven en vervan gen door een tussenpaus (Rudi Voller), in afwachting van de komst van Chris toph Daum. Die maakt dit seizoen af als trainer van Bayer Leverkusen en moet de Duitse ploeg vanaf 1 juni vol gend jaar de weg wijzen naar het WK 2002 in Japan en Zuid-Korea. Veel smaken heeft Daum niet. 'Sag mir wo die Deisler's sind', smeekte Ribbeek bij het EK op de melodie van Mariene Dietrich, 'en ik stel het talent meteen op'. Ze zijn er niet, of zoeken hun heil in Engeland, bij Arsenal en Chelsea, zoals twee jeugdinternatio- nals. 'Talenten krijgen in de Bundesliga geen kans', sneerde het talent Sebasti an Deisier op die zondag in Vaals. 'De manager vliegt liever naar Brazilië om een kant-en-ldare speler te kopen.' De kritiek is Vogts uit het hart gegre pen. „Als Daum bij Leverkusen een probleem heeft op het middenveld, dan haalt de club voor zes miljoen een speler uit Brazilië. Als Hitzfeld bij Bay- ern een gat links in de verdediging heeft, koopt hij Lizarazu. De clubs heb ben te veel buitenlanders op sleutelpo sities. De bondscoach is daardoor soms gedwongen goede spelers op een andere positie te laten spelen, waar door ze vanzelf minder goed preste ren." „In Nederland", trekt Erich Ribbeek Vijftig spelers voor de prijs van een Figo De achttien clubs in de Bundesliga hebben zich versterkt met 50 spelers voor wie een afkoopsom moest wor den betaald. De totale uitgavenpost van 135 miljoen gulden is gelijk aan de prijs die Real Madrid op tafel moest leggen voor Luis Figo. Tegenover de aankopen staat voor 105 miljoen gulden aan binnen- en buitenlandse verkopen. Bijna de helft van dat bedrag (46 miljoen) ging naar Bayer Leverkusen voor de transfer van de Braziliaan Emerson naar AS Roma. Kampioen Bayern München gaf het meeste geld uit: 17,2 miljoen gulden voor de Fransman Sagnol (Monaco) en 14,7 miljoen voor de Zwitser Sfor- za van FC Kaiserslautem. In de Bun desliga spelen dit seizoen tien Neder landers: Oude Kamphuis, Van Hoog- dalem, Mulder, De Koek (Schalke), Van Burik, Roy (Hertha), Hoogma (HSV), Verlaat (Bremen), Nijhuis (Dortmund) en doelman Van Duijn- hoven (Bochum). een parallel, „speelt het gros van de in ternationals in het buitenland. De ta lenten krijgen daardoor in eigen land de kans om te rijpen. Kijk maar naar Van Nistelrooy of Makaay, die al op z'n achttiende in het eerste bij Vitesse speelde. In de Bundesliga zit zo'n spe ler voor veel geld op de reservebank." Ze verdienen te veel geld, zegt de nieuwe Dortmund-trainer Matthias Sammer in het weekblad Der Spiegel. „Ze zijn soms nog maar net volwassen en al miljonair. Het mechanisme om te overleven valt weg als je nog zo jong bent en al zo rijk dat je niet eens meer hoeft na te denken over de toekomst." „Iedereen in de branche", beweert Karl Heinz-Rummenigge nu, „heeft de rampspoed zien aankomen, alleen nie mand wilde de Judas zijn. Niemand wilde verantwoordelijk zijn voor de ra dicale maatregelen die genomen moesten worden." De vice-president van Bayern München is nu teammana ger van de nationale ploeg. Hij vormt met zeven managers en een bestuurs lid van de meest vooraanstaande clubs in de Bundesliga de 'Task Force' die het Duitse vlaggenschip weer prestige en aanzien moet geven. Te beginnen bij de jeugd. „In de op leiding", zegt Rummenigge, „hebben wij te weinig aandacht besteed aan de nieuwe trends in het voetbal. Vroeger, toen er nog op straat werd gevoetbald, ging alles vanzelf. Nu heb je een helder concept npdig om de jeugd te scholen. De DFB heeft het geld ervoor." Te beginnen op de basisschool, meent Christoph Daum. „Mijn zoon kan op school kiezen tussen inline-ska- ten, basketbal en mountainbike. Dat kenden wij niet, wij speelden alleen maar voetbal. We moeten het school- voetbal beter ontwikkelen. Daarnaast moeten er voetbalscholen komen om het talent te polijsten." De clubs wor den door de DFB verplicht daar al dit seizoen een begin mee te maken, an ders volgens er sancties en komt de li centie in gevaar. Prachtige voornemens, vindt Rudi Voller. „Maar als puntje bij paaltje komt", vreest de tussenpaus, „denkt elke club eerst aan zijn eigen succes. Wie iets anders beweert, is een huiche laar." ALBERT GEESINC

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21