Leidsch Dagblad 'Fokvarkens moeten in quarantaine' Opruimen strand Zandvoort loopt in miljoenen guldens 'Pharming onder druk gestopt met onderzoek ziekte van Pompe' Sluiting dreigt voor één op de tien Rabobanken Legerconflict in Rusland lijkt beslecht 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD RDAG 12 AUGUSTUS 2000 IV OPGERICHT 1 /WAART 1860 ES 15 Wassenaarders putten en pitchen dwars door het dorpscentrum 21 Bob Peeters, Belgische held van Euro 2000 Deltametropool: cirkelvormige superstad rond het Groene Hart Australiërs zijn volop aan het afrekenen met het verleden Peter Klashorst maakt zich minder druk om 'de dingen' donna bevalt zoon Rocco lerikaanse zangeres Ma- is gisteren bevallen van tweede kind. Dat meldt ternetsite van het Britse •vardblad The Sun. Ma- a's zoon Rocco is met een rsnede ter wereld ge it in Los Angeles. De va- s de Britse cineast Guy ie. Madonna's eerste dochter Lourdes, werd in in Los Angeles geboren. ssaal protest in inje tegen ETA luizenden mensen zijn avond in de Spaanse stad ilona de straat opgegaan demonstreren tegen de sche afscheidingsbewe- ETA Volgens de politie eerden zo'n 35.000 men de stromende regen. De heeft dit jaar met een ve golf van bomaanslagen gen mensen gedood. K ~ill Street door 000 punten INDAAG 40 PAGINA'S turen Kunst. (sport lomie iof en Samenleving14 >rek van de Dag2 Media29 enland inland 'isieprogramma's10,11 isme27 VANDAAG in deze krant circa 120 VACATURES U vindt de baan die bij u past in v.leidschdagblad.nl Topman noemt artikel in weekblad FEM 'onjournalistiekproduct' LEIDEN PIETER VAN HOVE Het Leidse biotechnologiebe drijf Pharming is onder druk van zijn Amerikaanse partner Genzyme gestopt met de pro ductie van transgene konijnen- melk (alfa-glucosidase) als me dicijn tegen de ziekte van Pompe. Dit beweert FEM/De Week in een artikel in de van daag uitgekomen editie. Phar ming beraadt zich nog op even tuele stappen tegen het blad. Volgens het weekblad, dat zich op anonieme bronnen ba seert, zou Genzyme bang zijn geweest dat de productie van konijnenmelk als middel tegen de erfelijke spierziekte niet sta biel genoeg was. Genzyme heeft daarop besloten verder te gaan met de productiemethode, die het bedrijf zelf heeft aange kocht van farmaceut Synpac. Deze farmaceutische firma pro duceert eveneens alfa-glucosi- dase, maar dan op basis van Donaangevende graadme- )ow Jones is gisteren in York voor het eerst sinds maanden door de grens 11.000 punten gegaan, ir aanvoering van de oude omie sloot de Dow op 17,80 punten, een plus |L 119,04 punten ofwel 1,1 %BnL De technologiebeurs aq steeg minder hard en op een winst van 0,8 pro- ofwel 3.789,41 punten, tijging van 29,42 punten. lerikaan komt na DNA-test crij de DNA-techniek de 47-jarige Amerikaan Youngblood kunnen Dnen dat hij niet de man weest die in 1983 een tien oud meisje aanrandde, meisje wees Youngblood J" jds als dader aan. Jaren- bleven zijn pogingen om ^onschuld aan te tonen ^hteloos, maar DNA-on- Dek heeft hem nu ift het gesteld. Youngblood is week vrijgelaten. derlanders zijn :ds veroordeeld rier Nederlanders die in Dslavië gevangen zitten at ze van plan zouden zijn lest Milosevic te ontvoe- zijn drie weken geleden al ordeeld wegens illegale soverschrijding. Ze kre- daar een celstraf van 30 n voor. De Servische au- eiten hebben toegezegd diplomaten hen mogen eken. ia3 DEN HAAG GPD-ANP Voorzitter C. van Gisbergen van de vakgroep varkenshouderij van LTO zegt het voorstel voor een quarantaine herhaaldelijk te hebben gedaan, maar hij kreeg tot nog toe nul op het re kest. „Nu moeten we weer met angst en beven afwachten of er besmette varkens naar Neder land zijn gekomen. Waren de varkens vier weken in quaran taine gegaan dan was die dui delijkheid er wel geweest." Van Gisbergen bepleit een preventieve quarantaine, zoals Nederland die al kent voor ver plaatsing van fokvarkens bin nen de eigen grenzen. Volgens deze regeling mogen alleen fok- bedrijven met quarantainefaci liteiten varkens ontvangen van elke willekeurige leverancier. Het ministerie van landbouw wijst er in een reactie op, dat Nederland volgens de Europese wetgeving niet op eigen houtje tot quarantaine van geïmpor teerde dieren kan overgaan. Wel kan de varkenssector zelf besluiten tot het afzonderen van varkens. Van Gisbergen zegt dit voortvarend te willen oppakken 'zodra de rust is weergekeerd'. Het onderzoek van Neder landse varkenshouders die de afgelopen weken varkens uit besmet Engels gebied hebben ontvangen, zal naar verwach- UTRECHT GPD Een op de tien kantoren van Rabobank wordt waarschijnlijk gesloten. Binnen enkele maan den maakt de bankorganisatie bekend welke vestigingen dichtgaan. Dat heeft woord voerder Hans Ludo van Mierlo van Rabobank Nederland giste ren laten weten. Over het hele land heeft Rabobank 1795 vesti gingen. Volgens Van Mierlo is sluiting van een groot aantal kantoren onontkoombaar, nu door de elektronische ontwik kelingen steeds meer handelin gen buiten het bankkantoor om worden verricht. Vooral het thuisbankieren via de computer heeft de afgelopen tijd een hoge vlucht genomen. De Rabozegsman noemt als voorbeeld de beleggingstrans acties. In juni 1998 verliep daar van nog maar 4 procent via in ternet, in juni van dit jaar was dat al 26 procent. Zeventig pro cent van de bedrijven en 22 procent van de particulieren zet nooit meer één stap in een bankgebouw. Een gemiddelde cliënt betreedt de bank nog cellen uit de eierstok van een Chinese hamster. De gang van zaken rond het medicijn, dat in 2002 op de markt moet komen, is volgens FEM/De Week een voorbeeld van 'de ernstige fouten in de strategische en financiële plan ning van het bedrijf. Een ge volg is dat vier topmanagers binnen een jaar tijd uit ontevre denheid zijn opgestapt bij Pharming, aldus het blad. G. van Beynum, vice-presi dent van het Leidse bedrijf, noemt het artikel 'een onjour nalistiek product'. „De betref fende journalist beroept zich op bronnen, die al enige tijd bij het bedrijf weg zijn. In geen van de aangehaalde gevallen zijn de medewerkers met ruzie vertrok ken. Het is jammer dat Phar ming geen verweer tegen de be schuldigingen heeft mogen voeren. Wij kregen het artikel slechts enkele uren voor de dead-line toegezonden." Volgens Van Beynum is geko zen voor de alfa-glucosidase van Genzyme als medicijn te gen de erfelijke spierziekte, om dat dit middel het snelst op de markt kan worden gebracht. „Zodoende kunnen wij snel uit de verliezen komen." Pharming heeft sinds de oprichting in 1988 jaarlijks miljoenen gul dens moeten investeren in on derzoek zonder dat daar enige bron van inkomsten tegenover stond. Daarbij komt volgens Ook België kondigt importverbod af Land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland wil dat voortaan alle fokvarkens die naar Nederland worden ge ëxporteerd, eerst een aantal weken in quarantaine gaan. Daarmee wordt voorkomen dat zieke dieren de Neder landse varkens besmetten. In navolging van Nederland heeft ook België een importverbod voor Britse varkens afgekondigd. ting morgen of maandag zijn afgerond. De controleurs had den gisteren de meeste van de inmiddels 71 varkenshouderij en bezocht en bloedmonsters genomen. Er zijn nog geen var kens aangetroffen met zichtba re verschijnselen van varkens pest, zoals hoesten, rode vlek ken, verlammingsverschijnse len en diarree. Van Gisbergen is tevreden over de snelheid waarmee de controles zijn uit gevoerd. Ook België heeft een import verbod op Britse varkens inge steld. Bij onderzoek op een boerderij in Aarsele van 250 varkens afkomstig uit het Britse Suffolk, werd geen varkenspest geconstateerd. Nog eens enkele tientallen bedrijven worden de komende dagen onderzocht. In Duitsland breekt ook regelma tig varkenspest uit, onder meer omdat wilde zwijnen besmet zijn. Daarnaast heerst in Grie kenland nu mond- en klauw zeer, tot onrust van Nederland se koeienhouders. Van Gisbergen wacht op een vaccin tegen varkenspest. De varkens kunnen dan ingeënt worden als de ziekte in de na bijheid uitbreekt. Zo'n vaccin is bijna praktijkrijp. „We moeten eerst zekerheid hebben dat an dere landen varkensvlees met dat vaccin accepteren. Sommi ge landen zijn daar nog tegen", aldus Van Gisbergen. slechts eenmaal in het kwartaal. Het voortbestaan van bank kantoren in kleine dorpen komt hierdoor in gevaar. Sluiting hoeft niet te betekenen dat de dienstverlening wordt vermin derd. Door samenvoeging van vestigingen, het inzetten van een rijdende bank en het op zoeken van de cliënten aan huis, wil Rabo de dienst op peil houden. De sluiting van zeven filialen in Oost-Groningen leid de afgelopen weken tot grote onrust. Volgens Van Mierlo heeft Ra bobank De Dollard in Winscho ten deze onrust over zichzelf af geroepen. „Men heeft daar meteen de oplossing gepresen teerd zonder eerst eens met de klanten over het probleem te praten. Dat is de verkeerde volgorde." Manager cliëntenadvies A. van Boom van de Winschoter Rabo bank neemt afstand van deze kritiek. „Ruimschoots vóór de sluiting van de zeven kantoren, die staat gepland voor eind 2001, hebben we de plannen naar buiten gebracht." Bewoners voeren in kruiwagens hun bezittingen af. Achter de strandhuisjes zijn de containers te zien waar achter deze week naar bommen werd gezocht. foto anp robbert slagman ZANDVOORT COEN SPRINGELKAMP Het opruimen van explosieven op het strand in Zandvoort gaat naar verwachting miljoenen gul dens kosten. Het rijk betaalt het grootste gedeelte van de opruimactie. Burgemeester M. van der Heijden hoopt het strand voor 1 april 2001 weer vrij te kunnen geven. Van der Heiden nam deze maatregel nadat donderdag opnieuw zeer zware explosieven waren gevonden. De opruimactie houdt in dat het strand bij de Noorder Boulevard, ter hoogte van paviljoen Ri- che, over een lengte van ruim achthonderd me ter tot op twee meter diepte geheel wordt afge graven en gezeefd. Op enkele tientallen meters uit de kust worden de komende weken damwan- den geplaatst om te voorkomen dat het strand tijdens de opruimingswerkzaamheden bij vloed onder water komt te staan. Ook de plek waar driehonderd str&ndhuisjes staan, wordt afgegra ven. De ontruiming van de houten vakantiewo ningen is in volle gang. De bewoners van de driehonderd strandhuis jes hebben alleen dit weekeinde nog de tijd om hun bezittingen uit hun vakantieverblijven te ha len. Vanaf zondagavond wordt het terrein door de politie hermetisch afgesloten. Het is onwaar schijnlijk dat alle huisjes dan geheel zijn ont ruimd. Om te voorkomen dat plunderaars hun slag slaan, is een noodverordening van kracht. Door de evacuatie zien ruim zeshonderd mensen hun zomervakantie op het Zandvoortse strand in het water vallen. Het is niet duidelijk wanneer de huisjes kunnen worden afgebroken en opgesla gen. Paviljoen Riche is eveneens gesloten. De deu ren blijven op last van de gemeente zeker vier tot vijf maanden dicht. De strandbewoners zijn boos dat nu pas wordt gegraven en dan uitgerekend in het hoogseizoen. Er bestonden al jaren vermoe dens dat er in de omgeving van paviljoen Riche zware munitie onder het zand zou liggen. Volgens burgemeester Van der Heijden is er in het verleden wel degelijk gezocht naar munitie: „Het is onmogelijk om het strand minutieus te onderzoeken zonder concrete aanleiding. Het vinden van veel en zware munitie in korte tijd is dat wel. Daarom heb ik ook tot de ontruiming en afgraving van het strand besloten." Van der Heijden is bang dat bij een spontane ontploffing van een bom of granaat ook andere onder het zand verscholen munitie de lucht in Passagiers duwen trein over brug ZAANDAM ANP Enkele tientallen 'sterke mannen' van de stop trein Enkhuizen-Lely stad hebben gisteravond met vereende krachten een andere trein, die op de brug over de Zaan zonder stroom was ko men te staan, de rivier over geduwd. Het ging om de lege trein van de Hoorn Kersenboogerd naar Amsterdam Water graafsmeer, die waar schijnlijk na een ongun stige remmanoeuvre tot stilstand was gekomen. Pogingen van de ma chinist van de stoptrein om de stilstaande trein op sleeptouw te nemen mislukten. Hierop riep de machinist de hulp in van vrijwilligers die de trein een kleine vijftig meter over de brug kon den duwen, tot onder de stroomkabels. Volgens een woord voerster van de Neder landse Spoorwegen (NS) komt het niet vaak voor dat passagiers gevraagd worden een trein te du wen. „Het kan een fout zijn van de machinist of een ongelukkige samen loop van omstandighe den nadat hij onver wacht heeft moeten remmen." De brug over de Zaan bevindt zich zo'n 200 meter na station Zaan- dam-Kogerveld. Kort voor de trein boven de rivier tot stilstand kwam, zou de brug hebben opengestaan. De lege trein liep door het voor val drie kwartier vertra ging op. De reizigers uit de stoptrein naar Lely stad kwamen bijna veer tig minuten te laat op de plaats van bestemming aan. MOSKOU AP Een conflict binnen de Russi sche defensietop over de status van de nucleaire eenheden lijkt beslecht in het voordeel van minister van defensie Sergejev. Dat blijkt uit wat de bewinds man gisteravond zei na een ge sprek met president Poetin. Poetin had de minister en de legertop op het Kremlin ontbo den om te praten over de toe- mst van de Strategische Ra- i>;tstrijdkrachten. Sergejev lag daarover de afgelopen maan den openlijk overhoop met het hoofd van de generale staf, ge neraal Kvasjin. De laatste wilde de nucleaire eenheden verklei nen en ze onderbrengen bij de luchtmacht. Sergejev, zelf vroe ger commandant van de Strate gische Raketstrijdkrachten, was daar fel op tegen. „Geen enkele raketsilo zal worden vernietigd voordat zijn vastgestelde levensduur erop zit", zei Sergejev gisteren na af loop van de vier uur durende zitting van de invloedrijke Vei ligheidsraad. Details over de uitkomst van het overleg waren gisteravond nog niet bekend. LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG ƒ2,50 van Beynum dat kinderen met de ziekte van Pompe eerder kunnen worden geholpen. In het artikel geuite bewerin gen, als zou de nut van alfa-glu cosidase uit de ovaria van Chi nese hamsters nog niet zijn aangetoond, zijn onjuist, be weert de vice-precident. „De resultaten uit klinisch onder zoek tonen het tegendeel aan." HET WOORD IS AAN Immanuel Kant Twee dingen vervullen mij altijd weer met eerbied: de sterrenhemel boven mij, de morele wet in mij. 16726° «725° 14723° 40% 40% 40% 30% 20% 20% Disney moet voor diefstal plan half miljard betalen ORLANDO ANP-Rtr Amusementsbedrijf Walt Disney moet een voormalig basketball-scheidsrechter en zijn kompaan 240 miljoen dol lar (576 miljoen gulden) scha devergoeding betalen. Een jury in het Amerikaanse Florida oor deelde gisteren dat Walt Disney een plan voor een thema-sport park van hen had gestolen. Het in 1997 geopende Wide World of Sports Park is geba seerd op de plannen en een model dat oud-scheidsrechter Nicholas Stracick en architect en zakenman Edward Russell in 1987 presenteerden aan offi cials van het concern, vond de jury. Overigens is het schadebe drag nog een stuk lager dan de 1,5 miljard dollar die het duo eiste. Walt Disney heeft altijd vol gehouden dat het plan was ont wikkeld door eigen ontwerpers. Het was volgens het concern gelijkwaardig aan veel andere bestaande sportcentra. Nie mand kan het idee bezitten om een sportcomplex te ontwikke len, vindt Disney. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad Stuur deze bon In een envolop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of a www.loldschdagblai 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1