De zandhagedis is een kwetsbare soort Lisse pakt overlast Vierkant aan rwichtsloos springen H dertig meter hoog Duin Bollenstreek HZMÊÊÊm Katwijk wil planschade delen 27 WINKELS MET ZOMERKOOPJES! en heffing meer voor meegebrachte strandstoelen )AG 12 AUGUSTUS 2000 &e ncipe stamt uit de ja- 'I ntig. Een reuzensprong 8®' van dertig meter hoog, 321 etend aan een met he- jvulde ballon van zes doorsnee. Om vervol- et een zachte plof weer ntlf komen. In de Verenig en werd deze aanpak 1 om grote afstanden eggen in de woestijn, cort is het verschijnsel onder de naam pa wing. In Noordwijk is uwe' hype vanaf van- t te proberen, jouncing is overge- ïit de Verenigde Staten, de oude transportme- H I ;inds enkele jaren is te- eerd als ware hype. In and gebruikt De Tele- e ballonnen om jonge er te halen krantenloper den, door ze een gratis aan te bieden. Vanaf zuj i is De Raad Bouw het bedrijf in Nederland heliumballon aan het j Z presenteert. Het be is c ne Giant Leap uit Cali- levert en installeert de n g( reuzensprong kost 45 per persoon. De pa- icer wordt aan een nrj, jamas onder de ballon gd, gaat door de knieën hard af. Omdat het he et lichaamsgewicht op- Ituderen in deeltijd aan de Universiteit Leiden Voorlichtingsavond maandag 21 augustus tsgeleerdheid tsgeleerdheid professionals m Haag eke wetenschap professionals :n Haag qjji informatie kunt u opvragen i pstaande bon. Stuur deze ir zonder postzegel naar Universiteit i, Studielijn, Antwoordnummer 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen erkdagen 1 071 5271 eaif071527 72"81- mailen: studielijn@ics.leidenuniv.nl j J nternet: www.studereninleiden.nl Universiteit Leiden doi mij het programmaboekje van de voorlichtingsavond op 21 augustus n uur mij informatie over de deeltijdstudie(s) Bestuurskunde Pedagogische wetenschappen Psychologie Geschiedenis Kunstgeschiedenis Franse taal en cultuur Engelse taal en cultuur Godgeleerdheid Wereldgodsdiensten Wijsbegeerte Lerarenopleiding heft (op vijf kilo na), is de deelnemer praktisch ge wichtsloos en kan hij tot een hoogte van dertig meter sprin gen. Vanaf die hoogte is het bouwterrein zichtbaar waar De Raad Bouw het luxueuze Palace Hotel neerzet. Het is niet toevallig dat deze twee namen ook op de ballon zelf staan, aangezien het om een reclamestunt gaat. Het 'omge keerd bungeejumpen' is ook bedoeld als aanvulling op het toeristisch aanbod van de badplaats. De attractie is da gelijks van 15.00 tot 21.00 uur toegankelijk, en blijft naar ver wachting tot eind september in gebruik. Als startpunt is het terrein van het Bowlingcen trum, Van Panhuysstraat 100, gekozen. Volgens de organisatie is het parabouncen veilig genoeg om 'iedereen van 10 tot 100 jaar' deel te laten nemen. De ballon is voorzien van veilig- heidslijnen en noodklep, en zelfs als hij lek raakt kan het helium niet snel genoeg ont snappen om de ballon neer te laten storten. De activiteit vindt alleen plaats bij goede weersomstandigheden. Noordwijks toerisme-wet- houder Van Nes neemt van middag om 17 uur de proef op de som, door zelf als eerste de sprong te wagen. noordwukerhout job de kruiff De zandhagedis staat op de ro de lijst van amfibieën en rep tielen, maar of hij daarmee sterk genoeg is om de bouw van een motel tegen te hou den, is onduidelijk. Dat is wel wat Stichting Duinbehoud wil, nu blijkt dat het beest voor komt op de plek aan de Rui- genhoekerweg in Noordwijker hout waar een motel moet ko men. De rode lijst is in 1996 gepu bliceerd door het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Die lijst is er vol gens de website van het minis terie om overheden, beheer ders en publiek te informeren over soorten die extra aan dacht nodig hebben. De zand hagedis heeft op de lijst de sta tus 'kwetsbaar'. Dat is minder ernstig dan de 'bedreigde' of 'ernstig bedreigde' soorten. De aanwezigheid van zand- hagedissen - hoeveel is niet be kend - maakt dat volgens De zandhagedis. Duinbehoud pas gebouwd mag worden als er bescher mende maatregelen zijn geno men, of als een gedeelte van het terrein gespaard blijft. De gemeente gaat in elk geval op nieuw naar de bouwvergun ning voor het motel kijken. Duinbehoud zelf pleit voor verplaatsing van de dieren, maar volgens reptielenkenners is hun overlevingskans dan ge ring. Op Texel zijn weieens zandhagedissen uitgezet, maar zonder succes. De zandhagedis wordt 11 tot 17 centimeter lang - het is de grootste Nederlandse soort - en leeft vooral in duin- en hei degebied, bijvoorbeeld op de Utrechtse Heuvelrug en in het Nationaal Park Drents-Friese Wold. Vroeger was de zandhagedis in de duinen een algemeen voorkomende soort. Hij werd dan ook duinhagedis ge noemd. Het vangen van de beesten was een populaire be zigheid voor kinderen. Meestal vingen ze alleen zijn staart. Die kan het beest namelijk in noodgevallen afwerpen. Zijn staart is langer dan kop en romp samen. De toename van de recreatie De zandhagedis. - het dier is mensenschuw - en de verdwijning van geschikt leefgebied bedreigen hem sinds enkele decennia. Ten op zichte van 1950 is hij in aantal naar schatting gehalveerd. Ze ker in de duinen hebben de zandhagedissen het moeilijk. Hier en daar in de zeereep is nog een plek die aan hun wen sen voldoet. Een gevarieerd leefgebied is essentieel voor de zandhagedis. Hij houdt van openheid, 'maar ook van strui ken, heide, kruipwilg en helm. Kale zandplekken heeft het reptiel nodig om gangen te graven en eieren te leggen. Maar dan moeten wel de fa zanten en vooral meeuwen die eieren met rust laten. In dat opzicht doen vossen op hun beurt goed werk; die beperken de meeuwenstand. Het laatste nieuws is dan ook goed. Volgens tellingen van de werkgroep monitoring van Ravon (Reptielen, amfibieën en vissen onderzoek in Neder land) herstelt de zandhagedis- senpopulatie zich de laatste ja ren alweer enigszins. Warme zomers en zorgvuldig beheer hebben daar volgens de tellers voor gezorgd. Noordwijkerhout pakt loze meldingen brandweer niet aan noordwukerhout monique witteman Hoewel het aantal loze meldin gen bij de Noordwijkerhoutse brandweer steeds verder toe neemt, is de gemeente niet van plan harde maatregelen te tref fen tegen de veroorzakers. Slechts in gevallen waarbij op zet in het spel is, probeert de gemeente de gemaakte kosten terug te halen bij de daders. Voor de meeste loze meldin gen geldt echter dat er geen echte schuld is, maar dat de au tomatische brandmeldinstalla- ties van bedrijven en instellin gen 'spontaan' afgaan. In alle gevallen wil de gemeente voor komen dat deze instellingen uit angst voor een onterecht alarm de installatie uitzetten. Het gemeentebestuur verga dert dinsdag met de commissie om geen brandweerkosten voor loze meldingen te verhalen, mits er sprake is van opzet. Geweld, vandalisme en criminaliteit een bron van ergenis Lisse is de strijd met de overlast in het centrum van het dorp nu echt be gonnen. Zinloos geweld, vandalisme, criminaliteit vormen vooral op 't Vier kant een bron van ergernis en zorg voor het gemeen tebestuur en de inwoners. Overleg tussen horeca, ge meente, politie en justitie heeft afspraken opgeleverd die binnenkort in een overeenkomst worden vastgelegd. Vooruitlopend op dat convenant worden er al maatregelen geno men. usse wim van wanrooy Wildplassen in het centrum moet vanaf nu worden voorko men sinds het gisteren in ge- bruikgenomen openbare mo biele toilet en fietsen moeten in rekken geplaatst worden om rotzooi te voorkomen. Alles is nog op proef. Er is echter nog veel meer nodig. Lisse wil best susploegen en camera's plaat sen om de openbare veiligheid te garanderen. Maar wat kan en wat mag? Het kan wethouder en loco-burgemeester Prins (PvdA) als vervanger van de op vakantie zijnde burgemeester Van Zon niet ver genoeg gaan. Lisse heeft volgens hem na melijk een behoorlijk overlast- probleem, met name op*de vrij dag-avond, de avond dat vol gens hem Lissenaren bij uitstek in hun eigen dorp uitgaan. De werkgroep openbare orde, waarin de gemeente, jongeren centrum Magnifiosi, horeca, politie en bewoners zijn verte genwoordigd, wil verregaande maatregelen. Prins benadrukt dat preven tieve maatregelen in voorgaan de jaren, zoals voorlichting op scholen en speciale avonden in het jongerencentrum weliswaar effect hebben gehad, maar nog niet tot het gewenste resultaat leidden. „Eigenlijk willen we meer mensen als toezichthouder op straat. Want de politie schiet te kort omdat die prioriteiten an- ipipfe., t- - ggr f- -- >3 ÉÊtgf fe-.v-B IZflR, 1 f\V - - fMi ontwikkelaar Foruminvest. Tot dusverre draaide de gemeente op voor claims naar aanleiding van bouwsels die in strijd wa ren met het bestemmingsplan en voor omwonenden nadelig uitpakten. Van Rhijn Bouw is nog niet akkoord met de verdeling. Het is slechts bereid een kwart van de eventuele planschade te ver goeden. Het bedrijf vindt dat het eerder de gymzaal zal zijn die buren hinder oplevert dan de appartementen. Welke verdeling van de plan schade er ook komt, het is een eenmalige voor dit project. Kat wijk publiceert volgende week een nota over hoe het in de toe komst met eventuele planscha de wil omgaan. Bij de bouw van een nieuwe gymzaal en zes appartementen aan de Dahliastraat wil de ge meente Katwijk de eventuele planschade - dat is schade die omwonenden lijden als gevolg van nieuwbouw - voor de helft laten betalen door projectont wikkelaar Van Rhijn Bouw. Tij dens een inspraakavond over het bouwplan bleek al dat be woners er bezwaar tegen heb ben. Het is niet voor het eerst dat Katwijk probeert op die manier de eigen financiële schade te beperken. Bij de ontwikkeling van het centrum is een verge lijkbare afspraak gemaakt met Een nieuwsgierige fietser kijkt naar het urinoir, die op 't Vierkant is neergez< ders legt en met de hele Duin en Bollenstreek te maken heb ben. Ze gaan eerder naar Noordwijk dan dat ze hier naar toe komen. We willen ook nog steeds graag een beveiligings bureau inschakelen, en sus- ploeg, camera's. Maar het is lastig. Voor zo'n bureau hebben we best tussen de 50.000 en 80.000 gulden per jaar over. Ge meenschapsgeld? Ook Lissena ren die niets met de overlast te maken hebben willen graag naar een restaurant of café. We doen het dus ook voor hen. Wat die camera's betreft, de politie denkt daar anders over. En haar medewerking hebben we toch nodig. We moeten aantonen dat het nodig is. Wij vinden van wel, maar we moeten steun hebben." Tiende biermarkt in Sassenheim Café De Twee Wezen aan de Oude Haven in Sassenheim organi seert op zondag 20 augustus voor de tiende keer de jaarlijks terug kerende internationale biermarkt. Bierliefhebbers en geïnteres seerden kunnen op een terras in een ontspannen sfeer genieten van ruim vijftig verschillende biersoorten uit de tap. „We brengen elk jaar weer bijzondere biersoorten", Zegt Max van der Aart, eige naar van De Twee Wezen. Vier troubadours zorgen onder de naam 'De Oerknal' voor de muzikale omlijsting. De biermarkt duurtvan 13.00 tot 19.00 uur. Nu of nooit: kom snel profiteren van de laatste Zomerkoopjes van dit jaar. Bij alle 27 winkels van de Rijneke Boulevard. U ziet er meer, u betaalt er minder. 27 winkels dichtbij elkaar. Minder lopen, beter kopen. U bent er zó. Gratis parkeren. evoet/marun kramp ten hoeven in Katwijk niet langer len als ze hun eigen spullen neer- op het strand bij een paviljoen, brengsten van deze omstreden zijn nauwelijks de moeite van len waard. „Ik heb liever dat mijn eel de klant van eten en drinken !t dan dat het om een knaak gaat vanwege een stoel of parasol op ior mij gehuurd stuk strand. Het is antireclame", zegt paviljoen- C. van Duyn. Hij verwoordt hier- et algehele gevoelen van de bran- het aanboren van een extra in val enbron was hoofdzaak, maar het reken van de discussie over het iro van de gemeente Katwijk, zegt D. en! evvegen, voorzitter van de plaatse- ali ïreniging van strandexploitanten, rdf Ie opmerkelijke actie. Hij spreekt Lid «rieden tijd. Want ook bij zijn we- ■t op dit moment niet één strand- enhouder meer die strandgangers talen voor het neerzetten van zelf brachte parasols, windschermen :len. :a) eer nog, de omstreden heffing is Izoen nauwelijks geïnd, beweert m|De publiciteit die over dit onder- losgebarsten, vindt hij dan ook li] lelijk overdreven. Bovendien zijn Ll «nten verkeerd gelegd. „Met sen- ;1 satieverhalen als gevolg. Verdraaiingen van mijn woorden. Enzovoorts." Maar hij geeft toe dat zijn 'ludieke actie' even min 'de schoonheidsprijs' verdient. „We wilden begrip kweken voor onze proble men bij de badgasten én de gemeente." Of de actie van de strandpaviljoen houders het beoogde effect heeft gehad, is nog niet te zeggen. In elk geval zijn er afspraken gemaakt met de gemeente over een gespreksronde na dit seizoen, dat volgens Groenewegen door het slechte weer al als verloren moet wor den beschouwd. Hij kan nog geen zinnig woord zeggen over de resultaten van het overleg. Er is veel onvrede onder de strandex ploitanten. De gemeentelijke regels wor den als knellend ervaren en de pacht som is fors gestegen. Volgens de pach ters met tweehonderd procent in vijf jaar tijd, maar bij de gemeente kan men zich alleen een verhoging met vijftig procent uit 1997 herinneren - naast jaar lijkse aanpassingen met enkele procen ten. Groenewegen: „De vergaderingen van de raadscommissies over nota's die voor ons belangrijk zijn, zijn meestal veelbelovend. Maar komt zo'n stuk een maal in de gemeenteraad dan hamert de burgemeester het er door, zonder ook maar één aanpassing. Geen partij die dan nog terugkomt op eerdere kritiek. Met één hamerslag wordt ons toekomst perspectief aan gruzelementen geslagen. Strandexploitanten zijn belangrijke werkgevers. De sector heeft in Katwijk 400 werknemers. Maar aan alles is te merken dat de gemeente het strand als een blok aan haar been beschouwt." Dat de paviljoenhouders voortaan zelf moeten betalen voor het legen van de afvalbakken op het strand was de be kende druppel.Wethouder Van Paridon (WD) begrijpt dat niet goed. Katwijkse bedrijven moeten allemaal voor hun ei gen afval betalen, dus waarom de strandexploitanten niet? Groenewegen wijst echter op een deal uit het verleden, waarbij de paviljoen houders de kosten van de douches, voorheen gemeentelijke eigendom, voor hun rekening namen en de gemeente opdraaide voor het afval. „De gemeente kan nu dan toch niet zo maar eenzijdig die deal verbreken?" Daar komt nog bij dat het menig strandpaviljoenhouder een doorn in het oog is dat soms wel tweederde van het vuilnis bestaat uit de verpakkingen en resten van versnaperingen die elders, dikwijls bij de bekende hamburgergi gant McDonald's in de Voorstraat, zijn gekocht. Het is de gemeente geweest, stelt Groenewegen, die de strandexploitanten heeft gewezen op de mogelijkheid om deze en andere kosten door te bereke nen aan de badgasten. „Dat kan door anderhalve gulden meer voor een kop koffie te vragen. Maar dat druist in tegen het familiebadplaatskarakter van Kat wijk. In Scheveningen kun je gerust 6,50 gulden voor een biertje vragen. Hier kan dat niet. Vandaar dat we de voorkeur ga ven aan een heffing op zelf meegebrach te spullen. Waar het mij om te doen was, was dat dan de gemeente als eerste in haar advertenties in het huis-aan-huis- blad moest uitleggen waarom wij hier toe overgingen. Dat is in elk geval wel gelukt." Wethouder Van Paridon blijft nuchter als zij wordt geconfronteerd met de klaagzang van de strandexploitanten. „Ach, ze dikken hun verhaal aan nu het weer zo slecht is. Als de komende weken de zon haar werk doet en de klanten zorgen voor een goede omzet, dan ebt de kritiek weg. En dat zijn nu precies de zaken waarvoor ik niet kan zorgen: klan ten en mooi weer. Ook zou ik niet weten hoe ik zou moeten optreden tegen ham burgerdoosjes in de afvalbakken van de strandpaviljoens. Maar we gaan in het najaar of in de winter alles rustig evalue ren, die afspraak staat." De wethouder wijst er voorts op dat paviljoenhouders al tientallen jaren de mogelijkheid hebben om een vergoe ding te vragen voor het plaatsen van strandspullen op gepacht strand. „Er is dus niets nieuws onder de zon, er zijn in het verleden ook wel degelijk vergoedin gen geïnd. Waarom er nu ineens zo veel aandacht voor was? Misschien wel door de spandoeken waarop de exploitanten zelf om een vergoeding vragen." Leidsch DagbladAiltCHIliVlilV ANNO 1900 Zaterdag 11 Augustus HAZERSWOUDE - Wat er gis teravond gebeuren moest, be grepen slechts enkelen; doch het ging als een loopend vuur door het dorp, zoodat de men- schenmassa, die zich aan den Gemeeneweg opstelde, gedu rig talrijker werd. De 'Harmo nie' stond aan de brug gereed om den heer L. Mulder, die onlangs de geneeskundige praktijk van den heer P. Wijn, benevens diens huis met groo- ten tuin, stalling, paard en rij tuig heeft overgenomen, en nu met zijn jeugdige gade van een huwelijksreisje terugkeer de, feestelijk in de gemeente en in zijn woning te ontvan gen. Tusschen dichte rijen van belangstellenden rolde het rijtuig zachtjes voort, ter wijl de tonen der muziek in de harten van honderden weer klank vonden. Diep geroerd door dit eenvoudig eerbetoon, steeg het jonge paar voor de nieuwe woning uit, waar door familie en vrienden dien dag alles in gereedheid was ge bracht om de bewoners be hoorlijk te ontvangen. In de tuinkamer en in den tuin werd nog menig nummer ten ge- hoore gebracht. ANNO 1975 LEIDEN-Het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft sinds enkele jaren een apar te, zogenaamde hoteldienst die zorg draagt voor de voe ding, 'het linnen' en de schoonmaak van de gebou wen: verschillende verzor gende functies zijn op die manier gebundeld in het be sef dat zij een aparte, be langrijke plaats inneemt naast bijvoorbeeld de medi sche verzorging. Op de foto een overzicht van de nieuwe keuken, waar aan de lopen de band maar wel selectief gewerkt wordt FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAG BLAD Dinsdag 12 augustus LEIDEN - Nog steeds heeft de politie geen directe aankno pingspunten met betrekking tot de moord zondagnacht in de Leidse Hout op de 27 jari ge Marrie Tegelaar. Men tast in het duister omtrent het mo tief van de dader; evenmin heeft men het moordwapen gevonden. Hoewel men gisteren met assistentie van de brandweer de sloot langs de Johan de Kosterweg, waar de moord ge pleegd werd, heeft leegge pompt, konden kikvorsman nen in de droge sloot geen aanwijzingen vinden. NOORDWIJKERHOUT-"De kans dat de Hafakker in Noordwijkerhout wordt gerea liseerd, is nu zeer groot gewor- Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ler waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 BIJ 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. den". Dat zegt drs. Kay Okma, hoofd van de afdeling zwak zinnigenzorg van de St. Bavo in Noordwijkerhout. Gistermiddag hechtte de Commissie voor Advies en Bij stand van Provinciale Staten van Zuid-Holland met acht te gen drie stemmen haar goed keuring aan het Noordwijker houtse experiment. Onder de voorstemmers was gedepu teerde Eysink (KVP). De zaak moet nu nog behandeld wor den door Gedeputeerde Sta ten en daarna door staatsse cretaris Hendriks. Okma ziet daar echer niet al te veel pro blemen meer opduiken. "De grootste barrière was die com missie en die is nu genomen. Van de staatssecretaris ver wacht ik zéker niet dat hij het plan zal tegenhouden". De Hafakker is een van vorig jaar stammend ontwerp van St. Bavo dat beoogt buiten de inrichting een samenlevinkje te scheppen voor zwakzinni gen en met-zwakzinnigen. De gedachte daarachter is de geestelijk gehandicapte mens een stapje dichter bij de ge wone maatschappij te bren gen. Op een vrij liggend stuk grond (dicht langs de Zee straat, in de buurt van het voetbalterrein) wil men een huis of vijftig bouwen voor zo'n 100 zwakzinnigen. De kosten van het project worden geschat op 5 miljoen gulden. Okma heeft de hoop dat bin nen niet al te lange tijd met de bouw kan worden begonnen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19