Past rekeningrijden in de Nederlandse Democratie? Meerburgerpolder opgeofferd aan belangen proj ectontwikkelaa Leids Vredesmonument: de geschiedenis van een onding Schrijvende Lezers Goede journalist had directeur KLM de oren moeten was -L> Universiteitsbestuur moet zich niet omrinj met louter jaknikkers Te veel aandacht voo problemen Leiden-No( ZATERDAG 12 AUGUSTUS 2000 11000 tot 1500 koffers te komen, zou de gemiddelde passagier dus 3 koffers moeten inchecken. foto wfa/jos schuurman Het is onvoorstelbaar hoe klakkeloos de gemiddelde journalist de grootste kolder overneemt en/of opschrijft. Ook nu weer in uw artikelen over de KLM. Vol gens u zou KLM-directeur P. Hartman gezegd hebben dat er 1000 tot 1500 kof fers uit een Boeing 747 komen ('Minister ook schuldig aan kofferprobleem'). Mis schien heeft Hartman dat inderdaad wel gezegd, maar dan had iedere journalist die ook maar een moment nadenkt hem moeten aanpakken op deze nonsens. Wat is de werkelijke situatie? Zelfs de grootste uitvoering, de 747-400, vervoert hooguit zo'n 420 passagiers. Om aan 1000 tot 1500 koffers te komen, zou de gemiddelde passagier dus 3 koffers moeten inchecken (handbagage telt niet mee, want die komt niet in het gewraak te bagage-afhandelingssysteem terecht). Drie koffers is niet alleen een onzinnige aanname, het kan zelfs niet eens volgens de IATA regels. Op vluchten van en naar Amerika mag men maximaal 2 stuks ba gage inchecken, met bepaalde restricties op de totale afmetingen en het gewicht. Uiteraard heeft lang niet iedereen ook werkelijk 2 stuks bagage bij zich, maar laten we eens aannemen van wel: dan kunnen er dus maximaal 840 koffers uit dit vliegtuig komen. In de praktijk lijkt zo'n 600 een realistischer getal. Op vluchten van en naar andere con tinenten gelden andere regels. Het to taalgewicht van de bagage mag hierbij niet meer zijn dan 20 kilo (30 kilo voor business class) per persoon. Iedereen die ooit wel eens heeft gevlogen, weet dat je snel aan dit gewicht zit. Daar hoef je echt niet enthousiast voor te pakken. Het gemiddeld aantal koffers op vluch ten vanuit andere continenten zal daar door hooguit op 1,1 tot 1,2 per passagier liggen en uit een dergelijke vlucht ko men daarom echt niet meer dan zo'n 500 koffers. Als Hartman derl weert dat er 1000-1500 koffer Jumbo komen, heeft hij óf ge benul waarover hij praat, óf hij bewust volslagen onzinnige get de schuldvraag van de KLM af t len naar de overheid. In beide gevallen had een g( nalist hem hierover de oren wassen in plaats van hem kritif te kakelen. Het Vredesmonument aan de Garenmarkt, aan de ene zijde omlijst met rijen geparkeerde auto's en aan de andere zijde met het voortrazende verkeer in de Korevaarstraat (wat een lo catie voor een monument) is weer eens in het nieuws. Dit keer in het Leidsch Dagblad van onder meer 1 augustus, zelfs door de redactie bedeeld op de pagina Cultuur en Kunst, zodat ik aanneem dat dit 'mo nument' in de C&K-hoek thuis hoort. Ik heb daar bepaald andere gedachten over, met zeer veel burgers uit deze stad noem ik dat 'monument' een onding, waar geen enkele uitstraling vanuit gaat, want elke keer als ik tegen dat ding aankijk dan geeft het mij geen enkel gevoel dat het hier gaat om een vre desmonument. Ik kan mij nog herinneren dat de vroegtijdig opgestapte PvdA- wethouder Hennie Koek dat ding aan Leiden heeft opge drongen, dat het al duizenden en duizenden guldens heeft ge kost om het steeds opnieuw vernielde ding weer wat op te kalefateren en eindelijk heeft Alexander Pechtold de knuppel in het hoenderhok gegooid dat hij dat ding ook 'zat' is, zeker op de plek waar het nu staat. Uit het artikel in het LD heb ik begrepen dat een groot deel van de Leidse politiek het ding ook liefst zo snel mogelijk wil zien verdwijnen, dus het gaat al de goede kant op in Leiden. Maar het gaat erop lijken dat de Leidse burger er nog maanden tegenaan moet kijken, want het kan nog wel maanden duren (de steeds maar malende mo lens) voor het ding echt verwij derd wordt. En dan is er ook een gemeen teraadslid, ene D. van den Bosch van GroenLinks, die het klaarblijkelijk normaal vindt dat het ding al duizenden guldens (belastinggeld van de burgers) heeft gekost. Hij wil het ding weer laten herstellen en speelt vervolgens een echt gemeente- raadslidje omdat hij de evalua tie wil afwachten. Niet te gelo ven, hij heeft de geschiedenis van het onding waarschijnlijk nooit goed gevolgd. Erger nog: hij wil dat het imago van het 'kunstwerk' wórdt verbeterd. Hij wil zelfs bij het ding iets or ganiseren, zodat het ook posi tief in het nieuws komt. Wat een denkwerk; wellicht kan de ze GroenLinkser binnenkort be ter met een kraampje op de markt gaan staan om zijn 'denkbeelden' bij het Leidse publiek te brengen. Als ik bedenk dat kortgeleden aan de eerbiedwaardige Werk gemeenschap De Ratel een ge vraagde subsidie van slechts 1.000 gulden voor haar jubile umactiviteiten werd terugge bracht tot 500 gulden, als ik ook bedenk dat 'De X' (de vroegere bezetters van het Rex-theater) zo maar uit de ruif van de wet houder van financiën 'effe' een extra bedrag van 100.000 gul den krijgt toegeworpen, dan vraag ik mij af wat er in Leiden gaande is. Over tegenstellingen gesproken. En als het aan GroenLinks ligt dan worden er weer duizenden guldens gepompt in het onding aan de Garenmarkt. Of is het al leen maar om de lieve... vrede te bewaren bij de 'Leidse rege ringspartijen'? Henny Kwik, 'Elke keer als ik tegen dat ding aankijk dan geeft het mij geen enkel gevoel dat het hier gaat om een vredes- Leiden. monument.' archieffoto dick hogewoninc Verbazingwekkend vind ik de stilte die er heerst rond het re keningrijden, terwijl het toch een behoorlijke aantasting van uw en mijn privacy betekent. Het lijkt wel of men gelaten af wacht, wat de minister over ons beslist. Op dit moment reist onge veer 10 tot 12 procent van de beroepsbevolking met het openbaar vervoer. Laten we even van het hoogste percenta ge uitgaan, 12 procent, dan reist dus 88 procent van de be roepsbevolking met eigen ver voer naar het werk. In veel ge vallen komt dit omdat het openbaar vervoer niet goed aansluit of er domweg niet is. Veel mensen wonen immers in nieuwbouwwijken (zogenaam de vinexlocaties) en werken op industrieterreinen dichtbij snel wegen waar in veel gevallen niet of nauwelijks openbaar vervoer is. Het is dan ook vreemd dat minister Netelenbos kennelijk voorbijgaat aan de meerder heid. Bovendien heeft het openbaar vervoer niet voldoen de capaciteit voor de 88 pro cent van de mensen, die nu met eigen vervoer reist. Minister Netelenbos wil nu haar zin doordrijven, door de grote ste den met veel geld en beloftes over de streep trekken, om tol poorten te mogen plaatsen. Er zullen dan ook veel van die tolpoorten moeten komen, om iedere alternatieve route onmo gelijk te maken. Dit geeft onge veer hetzelfde effect als het par keren in de grote steden, waar de ringen om het centrum steeds groter worden voor be- Er zullen veel tolpoorten moeten komen, om iedere alternatieve route onmogelijk te maken. fotopersbureau dijkstra/fred steenman taald parkeren of vergunning- Veel beter zou het zijn om, mijn werk zou kunnen reizen, te komen. Ik denk bijvoorbeeld houders. Het is nu al zo dat via een referendum, te toetsen zou ik dat ook zeker doen. Naar aan een 4-daagse werkweek van mensen in een gebied voor ver- of er wel een draagvlak is voor mijn mening zijn er toch wel 9 uur, op wisselende dagen in gunninghouders hun visite met het invoeren van rekeningrij- betere maatregelen te beden- de week. Op die manier zou er een zogenaamde kraskaart mo- den. Het is inderdaad erg druk ken dan mensen onder dwang 20 procent minder verkeer op gen ontvangen (over vrijheid op de wegen en als ik redelij- en zonder enig alternatief, tol te de weg zijn. Ook meer busver- gesproken). kerwijs met bus of trein naar laten betalen om op hun werk binding, over de snelweg in de In het artikel 'Universiteit wil opleiding journalistiek' las ik dat het Leids universitair week blad Mare van het College van Bestuur 'het accent moet ver leggen': minder aandacht geven aan bestuurlijke kwesties, meer aandacht aan onderzoek en on derwijs. Het College heeft zich meer dan eens geërgerd aan kritische stukken en ingezon den brieven. Ondergetekende heeft dit - en ik niet alleen - een jaar geleden ervaren. Oud medewerkers van Mare hebben zich er vorig jaar nog over be klaagd, dat zij op deze wijze werden tegengewerkt in het maken van een onafhankelijk blad. Is kritiek, tegenspel niet juist zo belangrijk? Hoogleraar Korsten besprak, in de Zaterdagbijlage van het LD van 25 maart, dit probleem voor mensen aan de top, die zonder tegenspraak 'groot risi co lopen om uit de bocht te vliegen'. 'Overambitie en een doorschietend zelfbewustzijn en zelfvertrouwen komen gere geld voor'. Weet die top dan nog wel wat er leeft onder de medewerkers op de werkvloer? Diezelfde me dewerkers, die in de van onderwijsbezui 1 steeds meer moeten met steeds minder i Juist nu, in deze tijd v; nomen werkdruk, is t en goede communical 1 zakelijk, zodat mens stem kunnen laten hori vloed kunnen uitoeff het te voeren beleid. H !l ge kan zich beter omrii kritische medewerkers, een hofhouding van kers'. Komt die open com tie er niet, dan is dat ee - te kans voor het bestui gradeert Mare tot eei loos voorlichtingsblad jammer voor een ui die zegt op kwaliteit te en een liberaal karakte dragen. Het is evengoed jami iedereen die wat kritisi tekeningen wil plaatsei academisch gebeuren nu genoodzaakt ziet u ken naar de brievenrut het Leidsch Dagblad. Jetty van der Zwan spits, met bij de afritten verdere bus- of tramverbinding naar het werk of naar huis. Meer grote bedrijven of overheidsin stellingen zouden zich ook in Groningen of Friesland kunnen vestigen (ook goed voor de ont wikkeling in deze provincies) en zo is er nog wel meer te be denken. Het rekeningrijden zoals dat nu is voorgesteld zal leiden tot verhoging van de inflatie en het vertrouwen in de landelijke en plaatselijke politiek zal een ge voelige deuk oplopen. Alleen ten tijde van de verkiezingen, dan komt de burger even in beeld, maar op wie en vooral op wat stem je eigenlijk? Er zal dus eerst veel meer in het openbaar vervoer en de we gen geïnvesteerd moeten wor den, wil je dergelijke zware maatregelen als rekeningrijden kunnen invoeren. (En wil men dat wel?) De automobilist be taalt al meer dan genoeg om passende maatregelen te finan cieren. In een prestigeproject als de HSL worden wel vele mil jarden gestoken, maar het zal weinig bijdragen aan woon werkverkeer. Stelt u zich eens voor dat op de dag dat reke ningrijden een feit wordt, ieder een zijn ongenoegen zou uiten door daadwerkelijk met het openbaar vervoer naar het werk te gaan. Een grotere chaos kunt u zich niet voorstellen, mis schien is de politiek dan wel be reid naar de 'burgerlijke borrel praat' van de meerderheid te luisteren. C.N. Ravensbergen, Leiderdorp. Je kunt de krant niet open slaan of je leest over Leiden- Noord, deze achterstandswijk. Project dit, project dat, huis bezoeken aan werklozen, noem maar op. Terwijl als ik door Leiden-Noord fiets, waar ik ben geboren, ik dat nu wel mee vind vallen. Prachtige speeltuintjes tussen de flats in, nieuwe speeltoestellen, een waterspeeltuin, noem maar op. Over mijn huidige buurt maakt niemand zich druk. De lokale gifbuit, voorzien van een dekzeiltje en wat schone grond, moest als speeltuin dienen. Twee roestige veren in de grond wijzen de plek aan waar ooit een wip stond. Ik doel op het pleintje aan de Bontekoestraat, Oosterstraat en Van Speijkstraat. De trapjes zijn door het onkruid niet meer te zien, alle speeltoestel len zijn verdwenen. De even- wichtsbalk sneuvelde met toe stemming van de politie, brandweer en de dienst Wel zijn omdat er met oud en nieuw een vreugdevuur op mocht worden gestookt. Het onkruid rond het pleintje staat hoger dan het pleintje zelf, van de bankjes waar je op kon zitten, staat er op de bult nog maar één, het andere ging ook tijdens oud en nieuw in vlam men op. Na veel zeuren van onder getekende werden de restan ten ervan weggehaald. Het an dere bankje, even ve wordt driftig gebruikt. I Noord met zijn drug: Loop eens rond dat t ontdek de zakjes met h( plantje erop afgedrukte de touwen om je arn binden en de naalden teloos weggegooide b 1 jes. Het buurthuis is nal dicht in de vakantie. Voor de kinderen i te doen. De speelbus ook niet meer op het vanwege de vervuilde Logisch, de enige hom laatstrook is 500 meten;r op, een hond met hog haalt dat niet. Langs van de houthandel zt prima plek zijn voor ee: denuitlaatstrook. E dwaald bord in een g gras vertelt dat er een n plaats is. Maar de nie1" mer ziet slechts een do tegelde hoop. Het onkruid groeit r vuilcontainers, de hen de milieustraat is son n om aan te horen als erl e worden gewisseld en c nemers rijden af en aai de straat om de houtha; bezoeken. Leiden-Noord een standsgebied? Laat me niet lachen hier maar eens kijken! In 1997 werd door de raad van Zoeterwoude een be stemmingsplan voor de Hoge Rijndijk West behan deld, bediscussieerd en aangenomen. Vervolgens kreeg het eveneens de goedkeuring van de provincie. En wat werd daarin vastgelegd over de Meerburger polder? 1. De molen is een karakteristiek element in het gebied van grote cultuurhistorische waarde. 2. De agrarische gronden (grasland) zijn door hun openheid van het gebied, het karakteristieke verka velingspatroon en de begrenzing van de kavels door waterlopen landschappelijk waardevol. In november 1999 werden de uitgangspunten voor de planontwikkelingen binnen het gebied Meerbur gerwetering door het college aan de gemeenteraad 1. Handhaving van het poldertje is een hard uit gangspunt. De scheidingssloot tussen het poldertje en het sportcomplex Meerburg vormt een harde grens. 2. De Meerburgermolen (bouwjaar 1684) is een beschermd monument, dat onlangs volledig ge restaureerd is en regelmatig in bedrijf wordt gesteld. In een brief van 23 november 1999 antwoordde het college op schriftelijke vragen die vanuit de gemeen teraad op 5 oktober waren gesteld: Vraag 8: 'Op wel ke wijze garandeert het college dat de Meerburger polder onaangetast zal blijven?' Antwoord: 'In de gesprekken en onderhandelin gen stellen wij ons onverkort op het standpunt dat de Meerburgerpolder met monumentale molen on aangetast moet blijven.' Als je dit zo leest, hoe is het dan bestaanbaar dat diezelfde wethouder Stuijt nu, ongeveer 7 maanden later, in het Leidsch Dagblad van dinsdag 18 juli 2000 spreekt over de Meerbur gerpolder als dat 'het geen open gebied is en het geen natuurwaarde en geen agrarische waarde heeft. Het is een stukje land dat er een beetje bij hangt'. Met cultuurhistorische waarde heeft hij kennelijk niets te maken, evenmin met een volledig gerestau reerde molen! Die molen stoppen wij weg in het gebied van Staatsbosbeheer. Dan moet wel het nieuwe bos ge kapt worden om de molen daar te kunnen laten functioneren. Dat is dus zeker een veel betere plek?! Die mensen uit 1684 en alle generaties na hen wis ten zeker niet waar een molen hoorde te staan. Die molen moet ook niet te zien zijn voor passanten, dat is veel verkeersveiliger!! Ook het belang voor Zoeterwoude van de investe ring van ongeveer 20 miljoen gulden (exclusief ver huizing voetbalvelden, molen en aankoop van de gronden) als bijdrage in de verdiepte aanleg van de verbrede A-4 is indrukwekkend, want geluid blijft aanwezig (er blijft namelijk een grote opening van ongeveer 20 meter breed boven de weg en de beton nen wanden zullen het geluid zeker niet absorberen) maar we werken wel aan het wegwerken van een barrière tussen Zoeterwoude en Leiden. En dat is niet niks, dat is gevaarlijk voor ons dorp. En ik maar denken dat gemeenten die zelfstandig en vrij willen zijn en blijven, juist baat hebben bij dui delijke grenzen als bijvoorbeeld een A-4 of een rivier. En wat te denken van die geplande kantoorgebou wen? Honderden gezinnen worden weer naar het westen gehaald en daar zullen weer huizen voor moeten komen in onze regio. Dus weer een extra be dreiging voor de Grote Polder. Onze kinderen kun nen intussen weer achteraan de rij wachtenden van buiten onze regio aansluiten. Ook komen er weer honderden auto's die geparkeerd moeten worden en ons milieu in de randstad nog zwaarder gaan belas ten. Ik denk echter dat er maar één belang aan deze hele gang van zaken kan worden toebedacht en dat is dat een paar Vips (projectontwikkelaars en bou wers) nog veel rijker willen worden dan ze nu al zijn. Wat is er makkelijker dan land van een agrariër op 'legale' manier afpakken voor ongeveer 20 gulden per meter, dan een stempel zetten dat er gebouwd mag worden en voor, naar ik aanneem, 150 gulden per meter bouwrijp maken en dan heb je een nieuwe verkoopprijs van wellicht 1200. gulden voor kantoor gebouwen. Dat is nog eens interessante handel, ruim 600 procent winst maken over de rug van de hardwerkende, belastingbetalende burger. Bovendien, als we het aantal Zoeterwoudse wo ningen op 300 stellen, inclusief de nieuwbouw op het terrein van Bruines, dan is 20 miljoen gulden ge meenschapsgeld voor die rijksweg A4 o 66.666 gulden per huis. En dan te denken aan de eigenaars van de ii aan bijvoorbeeld de Vleugelnooüaan en Mo preslaan. Die geloven nu in een meerwaai r hun huis als er een verdiepte A4 komt, maar e ze ook aan het verdwijnen van dat mooif naast hun deur, dat dan plaats gaat maken i renhoge kantoorgebouwen en de drukte val e; mensen, die naar en van hun werk moeten in ri bouwen? De verkeersdrukte en parkeerpro zullen daardoor dan ook zeker niet afnemeri maar denken dat gemaakte afspraken, zoalie boven aangehaalde bestemmingsplan werdf e gelegd, ook werkelijk harde afspraken zoudivc Ouderwets gedacht natuurlijk dat gezegde 'ei e een man, een woord een woord'! Maar de schrijfster Marie d'Arconville (1720-1805) schuwde al medio achttiende eeuw met spraak: 'Men plaatst dikwijls mensen aan he van de regering aan wie particulieren hun zal graag zouden toevertrouwen'. Dat blijkt dus nu ook hier weer, of niet soib Een erg verontruste Ri| B.l Zoetei

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18