Een strontschuit als huwelijksboot Zomer 2000 Marine op zoet water eten, koken, ïipen, zeilen Rapenburg mm IRDAG 12 AUGUSTUS 2000 9™ speelbal van de wind te zijn en laat zich nu van 'onze' belastingcenten naar een jachthaven brengen. Dit ver haal moet wel tot Kamervragen leiden. Minister de Grave kan zijn borst alvast nat maken. Een parlementaire enquê te ligt in het verschiet. „Kagerplassen vreemd water voor ons? Welnee, wij zijn overal. Nee, we helpen niet iedereen", roept de marineman achter het stuur, als het vragenvuur is geopend. „Alleen als we worden ge roepen." Verdere vragen worden met wegwerpachtige gebaren beantwoord. „Ik hoor jullie niet goed. Herrie van de motor." Ja, ja. Willen de heren dan straks mis schien aan wal tekst en uitleg geven? Die vraag wordt kennelijk wel ver staan. „Hoeft niet hoor." Dat maken wij wel uit! Een half uurtje later, aan wal bij in jachthaven Jonkman in Sassenheim, komt de aap uit de mouw. De giek van de Beagle was van de mast afgebroken en in de buitenboordmotor zat geen benzine meer. Er was gebeld met de jachthaven en die had Jeffrey Gaja- Sinds haar post in Warmond is ont manteld, is er op de Kager- en omlig gende plassen nog nauwelijks water- politie te zien. Het weinige blauw op het water wordt deze middag echter ruimschoots gecompenseerd door de WM2 7606, een sloep van de marine die ineens opduikt en linea recta op de Beagle, een zeilboot, afvaart. De mari ne actief op zoet water? Dat zal vast niet zijn vanwege palingstroperij. Is er een vijandige onderzeeër bij Warmond gesignaleerd? Zo ja, wat heeft dat zeil jacht daar dan mee te maken? Cocaï ne? Wapens? Beide? De man en de vrouw op de zeilboot ogen allerminst verdacht en zijn ongewapend. Maar zo begon Miami Vice ook altijd... De WM2 7606 neemt echter, na een kort gesprekje, zonder dat de zeilers zich ook maar enigszins verzetten de zeilboot op sleeptouw. Sterker nog, de man en de vrouw wekken de indruk opgelucht te zijn. Dat van die onder zeeër zal dus wel niet kloppen. Blijft er nog één mogelijkheid over: die man zal wel iets hoogs zijn bij de marine. Had kennelijk geen zin meer om Een sloep van de marine neemt op de Kagerplassen een defecte zeilboot op sleeptouw. FOTO WIM DIJKMAN Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen die een bijzondere band hebben met water. zijn de twee op hun eigenlijke werk plek te vinden, marinevliegkamp Val kenburg. In deze tijd van het jaar ech ter zijn de matroos en de navigator 'gepromoveerd' tot een soort manus- jes-van-alles. „Ik heb zes jaar gevaren. Dit vind ik leuker. Mijn werk was vroeger wel spannender ja, maar ik ben nu vader en dan worden andere dingen belang rijker. We kunnen vanavond gewoon naar huis, begrijp je", zegt Gajapers- and. persand, matroos en Mike van Ginkel, Orion-navigator gevraagd te hulp te schieten. De marine heeft bij Jonkman acht zeil boten liggen, die kunnen worden ge huurd door het eigen personeel. De zeilers van de Beagle waren geen mari nemensen. Maar de bemanning van de WM2 7606 heeft ook oog voor de noden van 'gewone' burgers. Als ze worden gevraagd. Precies zoals ze zo juist op het water al zeiden. Gajapersand en Van Ginkel bivakkeren tussen april en november in De Boet, een redelijk comfortabel onderkomen, met kantoortje en keuken, 's Winters Naam: Janny Wieringa (45) met dochter Anouk (12) Woonplaats: Katwijk Gezien: op de Kaag Scheppen jullie geen water, zo? „Nou, ik wel. Mijn hele rug is nat. Maar mijn dochter zit aan het roer, die zit daar veilig en droog. Zijn jullie vaak op het water te vinden? „Ja, absoluut. We hebben al meer dan twintig jaar een jacht. Eigenlijk zouden we daarmee deze zomer naar Zeeland zijn gegaan. Maar vanwege het slech te weer zijn we maar hier gebleven. Nu maken we dan weer een rondje met deze rubberboot, die van mijn dochter is, en vervolgens gaan we weer een stukje zeilen. Dit is inmiddels alweer de derde week dat we een beetje aan het varen zijn. Wat is nu het mooiste stukje water van Neder land? „De Grevelingen in Zeeland! Het is er heerlijk ruim, het water is schoon en het is er nog niet zo druk. Hoewel het hier nu natuurlijk ook doodstil is. Ide aal rustig zelfs: je hebt de hele plas voor jezelf al leen. Ik denk dat veel mensen toch naar het buiten land zijn vertrokken, na het slechte weer van de af gelopen tijd. Gaan jullie ook wel eens de zee op? „Nee, Anouk kan niet de zee op. Dat is haar te on stuimig. Als we daar zeilen, wordt ze altijd ziek. WIM KOEVOET Valkenburgs paar maakt van Westlander varend monument Wat zoeken jullie op het water? „Toch vooral de rust. Lekker een stukje zeilen, voor anker gaan. En dan weer verder dobberen. Ja, het is heerlijk ontspannen. Christiaan Pen en Ariejanne Oost hoek met hun 18de-eeuws ge volg op de stront schuit. FOTO MARKLAMERS Het idee om er een huwelijksboot van te maken kwam twee jaar geleden op in de hoofden van het paar. Beiden verbruik ten heel wat vrije uurtjes om de West lander op te knappen. In februari werd de boot te water gelaten. Hier en daar zag Pen nog wat lekken, maar die zijn inmiddels weer weggewerkt. De vraag waarom Pen verzot is op dit type boot is even simpel als duidelijk: „Om zijn functionaliteit. Je kunt met deze boot onder elke brug." Je kunt er ook in sla pen, al is er geen luxe aan boord. „We slapen tijdens Sail gewoon in een slaap zak en op een matras op de bodem." Zo luxueus was het leven een eeuw ge leden tenslotte ook niet. stukken rond de festiviteiten van de Val- kenburgse Paardenmarkt, die op de tweede woensdag van september wordt gehouden. Christaan Pen zag 'zijn' Westlander al in 1989 liggen in de Korte Trekvliet in Lei den. „Toen was ik 14 en had ik er geen geld voor. Vijf jaar later fietste ik er nog eens langs en lag die boot er nog steeds. Voor 1800 gulden heb ik hem gekocht." Vijfjaar deed Pen erover om de West lander, een boot die vroeger dienst deed voor het vervoer van groenten, zand, grint en stront, op te knappen. De boot ging compleet uit elkaar om met ge bruik van een paar duizend klinknagels weer helemaal te worden opgebouwd. Pen, lachend: „Je rook gewoon de stront bij het slopen." Volgende week pronkt het paar Pen met de Westlander bij Sail 2000 in Amster dam. De Valkenburgers zijn daar op uit nodiging van het Platform Varend Erf goed, dat zich inzet voor het behoud voor onder andere Westlanders. De boot van Pen is inmiddels een officieel varend monument. „Sail is meteen onze huwelijksreis", zegt de 25-jarige Val kenburger. Pen is instrumentmaker. Hij kan alles met zijn handen. „Ik kan alles, behalve een scheet op een plankje spijkeren. Ha, ha." Eerder ontfermde hij zich over de oude Valkenburgse pont, die op de schroothoop dreigde te geraken. Giste ren maakte de oude pont deel uit van de varende bruidsstoet. De pont en de huwelijksboot zijn overigens de pronk Christiaan Pen en Ariejanne Oosthoek zijn gisteren in een bijzondere huwe- lijksboot gestapt. Op een platbodem waarmee vroeger onder meer stront werd vervoerd, een zogeheten Westlan der, voer de bruidegom gisterochtend over het water van de Rijn in Valken burg naar de bruid. Even later meerde de Westlander aan naast het gemeente huis, waarna de twee in de echt werden verbonden. Na de plechtigheid en de kerkelijke in zegening stapten het paar en de geno digden op de Westlander en drie andere boten om zich naar de receptie in Rijns burg te laten vervoeren. Het echtpaar en aanhang hadden zich aangepast aan de leeftijd van de Westlander. De kledij was 18de-eeuws. TEKST ROPY VAN DER POLS FOTO WIM DUKMAN ROB ONDERWATER yind boven de Wijde Aa lijkt zich ïbben aangepast aan het niveau de zeilers. De zeilen vangen net )eg wand om de zestienkwadraten ten bewegen. Maar echt hard gaat liet, zodat de instructeurs ruim de Y"e lebben om in te grijpen als een 1 w ing onvermijdelijk lijkt. Nog even 'T t( e bootjes worden aangelegd, want inch is bijna klaar. Onder het eten Jen alvast de taken verdeeld en de 1 achten voor het avondprogram- Uv£ ;epresenteerd. Het zal wel weer zen worden, want er is geen vader of der in de buurt. Die hebben hun n<" st een week lang toevertrouwd ;n- de instructeurs en begeleiders. zijn ook wel streng, maar je mag meer dan thuis. is een echt zomerkamp bij zeil- - urn de Wijde Aa in Roelofarends- i. Ruim veertig jaar geleden werd lit de katholieke kerk een stichting ïricht met als doel jongeren rond 'i ude Veendermolen te laten ken- laken met watersport. Met de kerk t het niets meer te maken. Al mo de jongens nog steeds niet in de bij de meisjes. Maar dat maakt eigelijk alleen maar spannender, trekt vanavond als eerste de stou- :hoenen aan om eens lekker te i keten aan de andere kant? En lang zou het duren voordat de lei- het in de gaten krijgt? ir de leiding weet alles, soms uit ei- ervaring. De instructeurs zijn stu- ten die zelf les hebben gehad op eilschool. Eén van de begeleiders als veertienjarige zelf op zeilkamp le Veendermolen. Daar kwam ze „Alstublieft, hier is uw boot. De riemen liggen daar. Pas op, ze zijn best zwaar, het blad is redelijk groot. Ja, dat gaat best met z'n vieren Alleen niet te hard stoeien! Als er nou twee gaan roeien Dan kunnen er ook twee bieren- Mijn vrouw die controleert 'm. Pas op hoor, alles ziet ze. Voor vijven moet -ie terug Nou, dan zeg ik: smeert 'm. Pas op voor gezonken fietsen En bukken voor de brug." man tegen met wie ze nu de da- fee gang van zaken runt. LESLEY GRIETEN k I) laai I n ond I vermelding van foto: WIM DIJKMAN tekst: ANTON DIEDRICH

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17