Loïs Lane ingedikt tot duo a COULISSEN Rent: warme musical over stedelijke bohémi< Zilveren Veer: publieks- en juryprijs Erg wei spektal bij Kne Cultuur Kunst Een voertuig voor herinneringen [\yere ZATERDAG 12 AUGUSTUS 2000 De theaters zijn op slot, spelers en publiek met vakantie. Na afloop van een theaterseizoen resteren alleen nog enkele beelden. Kleding, decor, licht, rekwisieten... Merkwaardig genoeg zijn het niet zo zeer de teksten of de inhoud of de acteerprestaties die beklijven. Slechts beelden, al dan niet vaag of juist helder, blijven op ons netvlies achter. Daarom in deze zomerrubriek 'De coulissen' de komende weken aandacht voor theatrale vormgeving. Vandaag deel 3: De kostuums. amsterdam kees groenenboom Het blijft erg wennen voor Ivo van Hove. „Ik vind dit vreselijk", sprak hij enkele maanden geleden bij de presentatie van Van den Endes nieuwe musicalproductie 'Rent' en ook tijdens de eerste repetities deze week voelde hij zich duidelijk gege neerd toen hij werd geïntroduceerd met de toevoeging 'er mag geapplaudisseerd wor den'. Van Hove, die uit het gesubsidieerde cir cuit komt, is duidelijk niet gewend dat er op deze manier publiciteit aangezwengeld wordt voor producties die hij regisseert. Sinds een aantal jaren maakt Van den Ende van de eerste repetitiedag van een musical een 'media-event', waar acteurs, artistieke leiding, musici en technici niet al leen met elkaar kunnen kennismaken, maar ook met de pers. Van den Ende neemt met 'Rent' een risi co. In New York sloeg deze productie - die wel vergeleken wordt met 'Hair', omdat de tijdgeest er zo knap in vervat is - meteen in als een bom. In Londen lukte dat al veel minder. De muziek is vrij stevig, en de productie is niet opgehangen aan een of meer sterren, hoe wel de cast bestaat uit acteurs die de nodi ge ervaring hebben opgedaan in musicals. Veel hangt af van de 'chemie' tussen de jonge acteurs. De Amerikaanse schrijver/componist Jo nathan Larson baseerde zijn verhaal op Puccini's 'La Bohème'. Net als die opera speelt 'Rent' zich af in een milieu van ste delijke bohémiens. Voor Van Hove schuilt de aantrekkingskracht van de musical in de positieve kijk die eruit spreekt, ondanks de harde thema's - onder meer aids en drugs verslaving - die erin voorkomen. „Ik kom uit hoofde van een andere functi contact met mensen die begin zijn," aldus Van Hove, „en die he gehad met 'no future'. Ze willen w rug in hun leven." 'Leven voor vandaag' is het mol personages die 'Rent' bevolken, het leven zit geen groot plan. Zo h musical ook geen grote structuur in de grote toneelstukken zit, I structuur van het bohémienleven op het toneel te kunnen laten ziei broeit tussen die mensen." Volj Hove wordt de Nederlandse minder realistisch dan de Amerika De eerste try-out is op 12 septi Hoorn. De première is op 3 oktol Stadsschouwburg in Amsterdam. en 26 april van het volgend jaar is zien in de Leidse Schouwburg. MUZIEK RECENS LIDY van DER SPI Orgelconcert door Andries k da) Gehoord 11/8, Hoo§ Leiden. De organist Andrie maakt zijn jaarlijkse door Nederland. Dit de trip een extra feesti Knevel is namelijk 30 nist en dat moet gev den, zou je denken voor of na het concert dens zijn optreden va nig spectaculairs te be Het programma telt schieters, van Bach en de rest is om het ma biedig te zeggen redeli tent vulmiddel. Het koraalspel klinkt ma kleurloze registratie, z miek in hele noten, tremulant op het gehi Ook Stölzels Trio in weinig tot de verbee fantasia in G van Bac daar voor de pauze verandering in. Licht rant vuurwerk met ee linge overgang naar i diepe zee van klanken is de nagalm door de fantasie eindigt weer loopjes in een neerwa raai om de sobere, gr< melodie in het pedaal Mozart wordt geen daan in de te grote c in 'een' Adagio. De tn te, simpele melodie wordt niet strak riti speeld. Zo ook 'een' R lichtvoetig hoort te dar Variaties op 'Merck sterck' van Cor Kee zij betwiste hoogtepunt, variatie op het them dan gaat de melodif scholdcen en hinken. I gendraads in een bro registratie, of plechtig schrille dissonanten, sen en verfrissen. Met oog naar de fuga en c digt dit werk in een fortissimo. Als je denl uit is valt er nóg een al dan nóg een. Tot slot een vrolijke ii tie, een medley van psalmen, waarin Knei lerlaagste en allerhoog verwerkt in heldere, lende kleuren. Zo af men flarden van zinn waarin ook de Nederla dries Knevel EO) zich voelen 'En onze konii Israëls God gegeven'. Kiss-gitarist naar Nederland zaandam Voormalig Kiss-gitarist Bruce Kulick komt naar Ne derland. Hij is op 30 september het middelpunt van de Kiss- fanclubdag in Zaandam. Kulick speelde van 1984 tot 1996 met de legendarische formatie. Hij heeft nu zijn eigen band, Union. Kiss is momenteel in de Verenigde Staten bezig met een af- scheidstoemee. Nieuw seizoen Theater Warenar wassenaar De theatervereniging Warenar in Wassenaar heeft een nieuw cultureel programma. Op muzikaal gebied zijn er vertrouwde voorstellingen van onder anderen 'The Deep River Quartet' en Selma en Louis van Dijk. Voor het eerst in Warenar is 'Di Gojim', een Klezmerband. Op cabaretgebied is er even eens een nieuw gezicht: Tim van der Sluijs. Warenar heeft bin nenshuis enkele veranderingen ondergaan. Het theater heeft nieuwe stoelen en de kaartverkoop wordt geautomatiseerd. En kele andere voorstellingen in het nieuwe seizoen zijn: 'Blind Date', naar de film van Theo van Gogh en de thriller 'De feest winkel.' Voor kinderen is er 'Ploefeen vrolijk stuk over piraten. Het cultureel programma van Warenar wordt tussen 21 en 25 augustus huis aan huis in Wassenaar verspreid. Nieuwe opleidingen drumfanfare zoETERWQUDE De drumfanfare 'De Rijntamboers' uit Zoeter- woude begint maandag 28 augustus met een landelijk muziek opleiding. Voor trompet, fluit, bariton, trombone en slagwerk kan een diploma worden gehaald. Er wordt elke maandag in de Bernardusschool te Zoeterwoude van half zeven tot negen uur 's avonds gerepeteerd. Tekeningen op Boekenfeest noqrdwukTijdens het Noordwijkse Boekenfeest presenteert tekenaar Hendrik den Hoonaard zijn afbeeldingen. Den Hoon- aart maakte aquarellen en pentekeningen van Noordwijk rond 1900. De Noordwijkse tekenaar licht zijn werk toe op 26 augus tus tijdens het Boekenfeest op het Lombok in Noordwijk. De inspiratie van het clubje dat in 1995 het voorlaatst versche nen album 'Fireflight' maakte was opgedroogd. „Het bleek het beste om ieder zijn eigen weg te gaan", legt Monique Klemann uit. Samen met haar oudere zus ging ze op zoek naar een andere producer. De En gelsman Andy Wright reageerde onmiddellijk na het horen van de demo. Dezelfde Wright die eerder werkte met Nathalie Im- bruglia, Simply Red, Massive Attack en Eurythmics. Tijdens de eerste ontmoeting zei hij tegen de zusjes Klemann: 'Jullie weten het niet meer, maar ik heb jullie een jaar of negen geleden ontmoet in De Melkweg in Amsterdam.' Ze waren even met stomheid ge slagen, want zijn naam zei hen helemaal niks. „Maar hij vertel de en langzaam kwam alles weer terugf', zegt Suzanne. „Het was gewoon een gezellig gesprek geweest als muzikan ten onder elkaar. Toen hij die demo vond, vroeg hij zich af of dat dezelfde meiden waren als die hij toen gesproken heeft. Ja dus. Wat een kroegpraatje was, heeft uiteindelijk rijpe vruchten afgeworpen." De zussen, inmiddels ruime dertigers, zien er heel relaxed uit op het terrasje midden in het Amsterdamse Vondelpark. Ze mogen het dan vaak verve lend vinden dat hun uiterlijk bijna net zo belangrijk gevon den wordt als hun muziek, De zussen Klemann: „Vroeger was het wel eens frustrerend dat er alleen maar geschreven werd over twee mooie meisjes, die ook nog liedjes zongen." publiciteitsfoto maar zelfs in sobere stijl zou den de zusjes Klemann zo van de cover van een glamourma- gazine afgestapt kunnen zijn. Ze maken zich overigens allang niet meer druk over wat er over hen geschreven wordt. Die tijd zijn ze voorbij. Monique: „Vroeger was het wel eens frustrerend dat er al leen maar geschreven werd over twee mooie meisjes, die ook nog liedjes zongen. En er stond al helemaal nooit bij dat we de nummers ook zelf schre ven. Nu maak* ons *dat niet meer uit. Het gaat om de eind- kwaliteit van een song en dat ik degene ben die het nummer geschreven heeft, ach, dat doet er niet meer toe." Monique en Suzanne vullen elkaar aan. Enthousiast vertel len ze over hun producer, die een zeer groot stempel heeft ge drukt op hun laatste album. In de studio was een goede vriend van Wright aanwezig, producer Al Stone, bekend van onder meer Jamiroquai. Monique: „Ze stonden een en twee op ons lijstje. Puur geluk, dat ze beiden mee wilden werken. We willen zeker nog een plaat met ze ma ken." Ondanks de grote inbreng van Wright heeft de cd het typi sche Loïs Lane-gehiid, maar is het geheel net iets steviger en voller. „Dat horen we wel meer", zegt Suzanne. „Door de elektronica is de totale sound dieper geworden." Anderhalf jaar lang gingen ze iedere maand een paar dagen naar Londen, waar ze aan de nummers werkten. Wright schreef de arrangementen en de zusjes Klemann de teksten. Wanneer ze weer terug in Ne derland waren, werkte de pro ducer de nummers verder uit. Acht nummers kwamen op de ze manier tot stand, omdat ze er nog vier op de planken had den liggen. Tijdens de vorige cd's be stond Loïs Lane nog uit meer muzikanten dan de Klemanne- tjes alleen en kwamen de lied jes uiteindelijk tot stand na vele compromissen. In het eindre sultaat konden de zusjes zich niet altijd vinden. „Laat ik het zo zeggen: de loyaliteit van de muzikanten viel soms tegen", zegt Monique. „We hebben twaalf jaar lang concessies ge daan", vervolgt Suzanne. „Tracks zijn verziekt door de compromissen. Dat willen we niet meer. 'Hear me out' is echt een album van onszelf." Hoewel de cd net uit is, zal Loïs Lane weinig optreden. In november verwacht Monique haar tweede kind. De zusjes zien daar geen probleem in, omdat zij 'Hear me out' als een cd voor de echte liefhebber zien. Het album heeft daardoor tijd nodig om aan te slaan. Mo nique: „Het zijn geen hapklare brokken." Suzanne: „Het heeft lange tijd nodig om in te wer ken op het publiek." Gedacht wordt om januari van het nieuwe jaar pas weer te gaan toeren. Dan gaan de zan geressen op pad met muzikan ten en is Loïs Lane voor even weer een band. Autobiografie Beatles op 5 oktober 'We willen geen compromissen meer sluiten Ze voelden zich weer even pubers, Monique en Su zanne Klemann. De zussen van Loïs Lane waren sa men op avontuur in Lon den, waar ze met producer Andy Wright de onlangs verschenen cd 'Hear me out' opnamen. „We zijn heel na tot elkaar geko men", meent Suzanne. „We voelden elkaar weer eens aan zonder dat we concurrentie hadden van buitenstaanders." Want Loïs Lane bestaat niet meer uit allemaal muzi kanten. „Het is nu Mo, Suus en de producer." ruswuk De autobiografie van The Beatles ligt op 5 oktober we reldwijd in de winkels. Dat schrijft Het Boekblad deze week. In Nederland komen vooralsnog 20.000 exemplaren van het boek op de markt. De eerste oplage in Groot-Brittannië zal 330.000 zijn, terwijl er in de Verenigde Staten in eerste instantie maar liefst 850.000 exemplaren worden aangeboden. Paul McCart ney, Ringo Starr en George Harrison schreven zelf teksten voor het boek en autoriseerden ook bijdragen van anderen. Van de vermoorde John Lennon is een compilatie van teksten uit inter views opgenomen. De publicatie belooft buitengewoon open hartig te worden. Een van de onthullingen lekte al uit: The Beat les sloegen in 1996 een aanbieding van 400 miljoen gulden af om weer samen op te treden. De biografie zal verder vertellen over het drugsgebruik van de leden en over hun breuk. Het boek gaat 149 gulden kosten. Meezingen met Matilde Santing Amsterdam Meezingen met Matilde.Santing, dat kan binnenkort in het Con certgebouw in Amsterdam. Santing zingt op de bühne samen met Jan Kortie, het publiek fungeert als achter grondkoor en gaat, al zin gend, een dialoog aan met Santing. Het concert, geor ganiseerd door Jan Kortie Muziekprodukties, is op maandag 25 september. Vanaf kwart over acht kan er meegezongen worden. Een kaartje kost 52,50 gul den. Wie doen er mee in de race om de Zilve ren Veer, de jaarlijkse cultuurprijs voor Leiden en wijde omgeving? Kent u men sen of organisaties die zich op cultureel gebied hebben onderscheiden, dan heeft u tot 22 augustus de tijd om hen aan te melden met onderstaande bon. Op basis van de inzendingen neemt de jury van de Zilveren Veer in september een besluit over de definitieve lijst van genomineer den. In de laatste ronde van de Zilveren Veer, georganiseerd door Nuon, VSB Fonds, MVKK Kommunikatie BV en het Leidsch Dagblad, krijgen zowel het pu bliek als de jury stemrecht. Door middel van een genummerd stemformulier kunt u uw voorkeur uitspreken voor de win naar. Zoveel stemmen als er voor de ge nomineerden binnenkomen van regioge noten, zoveel stemmen krijgt ook de de jury. De stemmen van de juryle den opgeteld bij de stemmen va zenders. Zo is de Zilveren Veer t( tijd een publieks- én juryprijs. Tijdens een groot galafeest da vember wordt gehouden, zal i worden wie uiteindelijk de Zilve krijgt opgespeld. En het prijzen 6500 gulden in ontvangst neemt, de duizend gulden en oorkonde genomineerden sowieso krijgen. AANMELDING Omschrijf zo volledig mogelijk met welke activiteit uw kandidaat zich onderscheidt op cultureel gebied en wel ke speciale betekenis uw kandidaat heeft voor de regio. Uw gegevens Naam.- Cabaretier Bert Visscher. publiciteits foto» Cabaretier Bert Visscher bewaart al zijn kostuums op zolder. Ze tonen de lijn in de programma's die hij de afgelopen jaren heeft gemaakt. Zonder die aankleding is zijn werk eigenlijk onvoorstelbaar. Zijn ty pes bestaan immers bij de gratie van zijn excentrieke uitdossing. Er is wel eens ge suggereerd dat we de echte Bert Visscher pas te zien zouden krijgen, als hij al die vormgeving eens een keer zou weglaten. Het idee alleen al: Bert Visscher als een stand up comedian op een leeg podium. Wie kan het zich voorstellen?! Zelf ziet hij daar ook helemaal niets in. „Dit is nu eenmaal mijn vorm, ik zie mij zelf niet vijftien minuten lang achter een microfoon grappen staan maken. Dat is niet mijn soort humor. Daarbij zou ik me niet prettig voelen. Bovendien heb ik daar gelukkig nog veel te veel energie voor." De kostuums op zolder zijn een voertuig voor zijn herinneringen. Bij een bepaalde trui bijvoorbeeld denkt hij terug aan zijn optredens voor zaaltjes met 20 toe schouwers in een ver verleden. Soms krijgt hij wel eens het verzoek om een bepaald kostuum opnieuw te gebruiken. Zijn be faamde creatie van de origami-kunstenaar is bijvoorbeeld zo'n favoriete act. Hij wei gert dat echter categorisch. Een program ma met alleen maar oude succesnummers zal hij dus ook nooit maken, ook al zou het gegarandeerd een dolle boel worden. In zijn laatste programma staat een vol ledig decor. Van de vele objecten in zijn vorige optredens naar een geheel sluitend decor: het is een logische ontwikkeling die zich al in zijn vorige show met het station decor aankondigde. Het past perfect bij deze cabaretier, want sfeer is voor hem es sentieel. Als het doek opgaat, moet het pu bliek denken: sodemieter, dat belooft wat. Het theaterdecor moet dus in orde zijn en wordt daarom regelmatig gerestau reerd. Wie Bert Visscher kent, zal begrij pen dat zijn decor aan slijtage onderhevig is. Toch is het niet wat we denken. Diens decor heeft in principe weinig onder zijn capriolen te lijden. Visscher gaat welis waar vaak als een dolle te keer, maar weet precies wat hij doet. Het is gewone slijtage door het transport en op- en afbouwen. En wat gebeurt er na een lange tournee met vele uitverkochte voorstellingen? Bij de vorige show is het decor naar een ama teurvereniging gegaan en zijn er circa veertig objecten tijdens de 'dernière' on der het publiek verloot. Dat is leuk voor de souvenirjagers onder ons. Alleen we moe ten nog even geduld hebben: de tournee van zijn huidige programma loopt ko mend seizoen nog gewoon door. wunand zeilstra GEGEVENS VAN UW KANDIDAAT VOOR DE ZILVEREN VEER 2000 Naam persoon of gezelschap: Telefoonnummer: Stuur deze bon naar: Leidsch Dagblad, Zilveren Veer, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. (Een postzegel is niet nodig.)

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16