Zijlkwartier bang voor isolement 'Iets meer op links, richting rollator' Regio/Rijn Veenstreek oorschotenaar bestraft jor dreigen met messen oorwaardelijke boete Sor ontucht met zus HEEL VEEL SOMERKOOPJES! Uitslagen Bewoner Leiderdorpse Bospolder vecht sloopvergunning woning en bedrijf aan Gestoomde aarde 1DAG 12 AUGUSTUS 2000 ruzie met buurman over lening ^AG/voorschoten bedreiging met twee mes- s een 36-jarige Voorscho- ir gisteren bij de Haagse ierechter op een werk- van vijftig uur komen te i. De opgelegde straf is aan de eis van de officier ustitie. De werkstraf komt plaats van een verblijf in ivangenis van drie weken, de bedreiging wilde de ierechter volstaan met een celstraf van een week. Omdat de man in de proeftijd van een eerdere veroordeling opnieuw in de fout was ge gaan, kreeg hij nog twee we ken extra opgelegd van een voorwaardelijke straf. De Voorschotenaar bedreig de de buurman met de mes sen toen deze op zijn voor deur bonkte. De buren, die al lebei een stevig glas lusten, hadden ruzie over een lening van 75 gulden. 1 hl reau cerberus arn tde aagse politierechter heeft lertigjarige inwoner van ir gisteren veroordeeld tot dai oorwaardelijke geldboete ee vijfhonderd gulden voor «ïht met zijn destijds 15-ja- nst ;us. De man ontkent de vei ht, die plaats had in 1986 >ngfB7. i jaar na het gebeuren be- 1e zus aangifte te doen bij itie. In die tijd was er veel aar gebeurd. Al op haar tiende kreeg zij last van tstoomis anorexia nervo- igingen om binnen de fa de problemen uit te pra- ïislukten waarna zij aan- leed. de politie legde de broer nkelijk een bekentenis af maar trok deze later weer in. „Ik heb die bekentenis onder druk afgelegd omdat ik dacht dat mijn zus daardoor zou ge nezen van de anorexia", zei de dertigjarige man gisteren. „Is het aannemelijk dat een man, die zijn zus wil helpen, zichzelf zo opknoopt", vroeg officier van justitie mr. C. van Dam zich af. Hij beantwoordde deze vraag met nee en achtte de ontucht bewezen op grond van de aangifte en de bekentenis. De officier vond een gevange nisstraf echter niet nuttig in wat hij typeerde als een familiedra ma. „Het gaat om de vraag of hij het gedaan heeft", zei de of ficier. Daarom pleitte hij voor schuldigverklaring zonder straf. De politierechter legde de voor waardelijke boete op. Bewoners en winkeliers van het Zijlkwartier vrezen voor de bereikbaarheid van hun wijk. Omdat de Van der Valk Boumanweg eenrichtingsverkeer wordt en de Span jaardslaan ter hoogte van de Zijldijk dichtgaat, voorzien zij een isolement. ,,Ais ik bij de buren van de Baanderij een boodschap wil doen, moet ik straks een paar kilome ter omrijden." De golfbaan op de Van Hoogendorpstraat. Eerste parkgolftoernooi in Wassenaar FOTO HENK BOUWMAN gei of nooit: kom snel profiteren van de laatste Zomerkoopjes arc an dit jaar. Bij alle 27 winkels van de Rijneke Boulevard. U ziet er meer, u betaalt er minder. 27 winkels dichtbij elkaar. Minder lopen, beter kopen. U bent er zó. Gratis parkeren. wassenaar erna straatsma Golfen op straat is in. Een bal letje slaan in een volle winkel straat, midden tussen de hui zen. Een leuk spelletje, maar al leen voor geoefende sporters, want het gevaar ligt op de loer. Voor Wassenaarders is het op deze vrijdag de eerste keer dat ze buiten de baan kunnen put ten en pitchen. Ruim honderd deelnemers leggen dwars door het dorpscentrum een parcours van dertien holes af. Verbaasde dorpsbewoners slaan hen gade. Bijna twee weken hadden medewerkers van de gemeente lijke plantsoenendienst nodig om greens aan te leggen op klei ne veldjes, tuinen en groenstro ken. „Sommige bewoners wa ren helemaal overstuur toen ze ineens van die ronde stukjes, gemillimeterd gras voor hun deur zagen", zegt coördinator Martijn Sperling op het terras van herberg 't Hoekje, waar de golfers vertrekken. „Het moe ten van die chique stukjes gras zijn, maar na het maaien kwa men er bruine plekken op. Die bewoners vragen zich af of dat allemaal weer goed komt." Parkgolf Wassenaar heet het toernooi, want de term 'straat- golf is inmiddels beschermd. „Nou ja, de term parkgolf past toch beter bij Wassenaar", zegt Sperling, die de wedstrijd orga niseert in samenwerking met de vier Wassenaarse golfclubs (Koninklijke Haagsche Golf and Country Club, Haagsche Coun try Club Groen en Geel, Golf club Rozenstein en de Kieviten) Het evenement maakt deel uit van de Wassenaarse zomer- feestweek van de plaatselijke Oranjevereniging, die tot en met zondag duurt. „Je moet aan alles denken. Nu gaan wij die term parkgolf deponeren, anders moeten we volgend jaar misschien weer een andere naam bedenken." Het deelnemersveld bestaat voor het merendeel uit oudere, geoefende golfers, die lid zijn van een Wassenaarse club. Veelal voormalige tennissers, die op latere leeftijd zijn over gestapt op golf. Ze zijn allemaal in het bezit van een golfvaar- digheidsbewijs. „Alle holes zijn op openbaar terrein en binnen de bebouwde kom. Het is wel de bedoeling dat je schadevrij kunt slaan." De eerste deelnemers ver trekken al om negen uur 's och tends naar de eerste hole, vlak bij de Berkheistraat. Om filevor ming te voorkomen gaan de flights, kleine groepjes deelne mers, om de tien minuten op pad. Met wagentjes vol golf clubs. „Tot één uur vanmiddag zit alles al vol. Maar wie daarna komt kan ook nog meedoen, want gemiddeld doe je over zo'n parcours als dit een uur of drie." 'Moeilijk vinden ze het, de 5 jE 1: Coby Bakker-Beuke- de1 :lfc 'id: 45 p| ep/fimetie: eigenares res- v0 int De Paerdeburgh in :0| metering mr erlijke staat: gehuwd, drie yjg ters 'pp ïplaats: Rijpwetering Lie vie wilt u graag een keer en? Willem-Alexander. Dat lijkt 'el een interessante ont- ing. Ik ben opgegroeid in Ij en hij is een echte Ie Hollandse jongen. En ik in een waterrijk gebied, k denk dat wij wel wat ge- tsstof hebben. neemt u mee naar een on- >ond eiland? '^jn foto-albums. Om die door te kijken. Ik heb er berg liggen. Als ik daar in ben ik wel een week zoet. i» erder wat gemakkelijke ig,|en om te lezen. Een échte ben ik niet, zal 'k maar eti en. Geef mij dan maar wat sle ?n, zoals bijvoorbeeld de ïr£ lie, waar ik al 23 jaar op ge- ineerd ben. Tja, wat neem lik) ;g meer mee... Hoe lang ik daar eigenlijk? 7heeft u een hekel aan? M sen die een puinhoop ma il de natuur en op straat, rom doen ze dat toch? Te- mijn kinderen moet ik ook keer zeggen dat ze geen en op straat moeten gooi- feb 't lef, zeg ik, als ze drei- een papiertje uit het auto- 1 te gooien. Iedereen gooit maar op straat neer, daar ik me aan. Ook zoiets: au- Dbilisten die hun asbakken parkeerterrein legen, is dat? het restaurant. Is het niet met de gasten, dan ben ik wel aan het poetsen. Of met leveran ciers aan het bellen, bloemen bestellen, enzovoorts. Dat zit er heel erg ingebakken. Wat mag er in Rijpwetering nooit komen? Het eerste dat bij deze vraag natuurlijk in je opkomt is: een vuurwerkfabriek. Maar dat slaat nergens op. In elk geval niet iets dat met chemie heeft te maken. Daar ben ik toch wel een beetje panisch van. Wie is een voorbeeld voor u? Mensen die ondanks veel pro blemen toch altijd heel vrolijk zijn. Die positief blijven. Een bepaald persoon kan ik niet noemen. Er zijn heel veel men sen die vrolijk blijven, ondanks veel ellende. Wat is de mooiste plek in Rijp wetering? Ons plekje. Daar bestaat geen twijfel over. De brug hier pal naast, het terras langs het wa ter. Daar hoef je niet over te discussiëren. En dat dit het mooiste plekje in het dorp is vinden heel veel mensen met ons. Dit is gewoon een schitte rende plek. Elke keer als je hier komt heb je dat idee. Wat is het hier toch mooi, denk ik dan. Welk beroep zou u nooit willen hebben? Daar ben ik heel radicaal in: ik zou nooit in een ziekenhuis wil len werken. Al die zieke men sen, dat sfeertje. Die ellende zou ik me aantrekken, mee naar huis nemen. Ik heb daarom ook heel veel respect voor mensen die in zo'n omgeving wél kun nen werken. Heel knap hoor. Dat er ook jonge mensen zijn die zoiets willen doen. Niet al leen in ziekenhuizen, maar ook in verpleeghuizen. Wat zou u graag nog eens over doen? De vakantie die ik vorig jaar op Tenerife heb gehad met mijn moeder en mijn schoonzusjes. Mijn moeder trakteerde: we gingen met alle meiden op stap. Vreselijk gelachen hebben we toen. Dolle pret gewoon. De mannen waren lekker thuis en deelnemers. Het terrein is lang niet zo vlak als de golfbanen waar ze anders op spelen. Over al zijn hindernissen. Neem het plantsoen achter het Burcht plein, waar de bal over het wa ter heen moet. Over een me tershoge fontein, die het zicht op de green deels ontneemt. „Wordt een moeilijk schot jon gens", zegt een Wassenaarder die bij Rozenstein golft. „Je kunt niet omhoog slaan, want dan zit je in de bomen." Zijn bal eindigt na de afslag in de struiken, achter een net. Zoe ken en ondertussen letten op de hondendrollen in het gras. „Getverdemme, waar is 'ie nou? Even verderop moet de bal weer over het water, om daar te landen op een klein stukje gras. Ook lastig. „Iets meer op links Han, naar die mevrouw met dat rollatortje." De oude dame, die op een bankje in de zon zit, is zich van geen kwaad bewust. Gelukkig gaat het goed. Ook de eenden blijven ongedeerd. Minigolf In het winkelcentrum zijn twee putting-holes uitgezet. Hier spelen de deelnemers een soort minigolf, op korte baantjes, die bedekt zijn met tapijt. „Dat wordt eindelijk eens een birdie zegt een golfer bij de aanblik van een 25 meter lange golfbak in de Van Hogendorpstraat. „Komt mooi uit hier naast de ijssalon, want wie in één keer raak slaat moet trakteren." Maar het lukt hem niet. Twee slagen heeft hij nodig om de bal in de hole te krijgen. Bij de Luifelbaan komt een buurtbewoonster nieuwsgierig op een groepje golfers af. „Wat is dit nou? Dit is toch geen golf terrein?" Een andere buurtbe woonster meldt dat ze zich een rotje is geschrokken van de green voor haar deur. Niemand had de buurt op de hoogte ge steld van het golftoernooi. „Een graancirkel, dacht ik. Dus het is waar, Marsmannnetjes bestaan dus toch. Ja, dat dacht ik echt." Bij het Sophiekehuis is de ron de ten einde. „Zijn alle ramen nog heel? Oh, gelukkig." Bij het golftoernooi in Was senaar werd gestreden in drie categorieën. Bij de jeugd won Ronald Westgeest, tweede werd Bas Knijss, der de J. Makowsky. Christine Caron sleepte bij de dames de eerste prijs in de wacht, Milou Bron de tweede en Mary Mouwen de derde. Bij de heren won Marco de Jong, gevolgd door Michel van Deurzen en Arnoud Knijnenburg. leiderdorp» eric went Vanaf maandag 21 augustus gaat de Van der Valk Bouman weg dicht voor verkeer dat van 'de Leidse kant' komt. Omdat ook de Spanjaardslaan wordt afgesloten, moeten automobi listen voortaan flink omrijden om in het Zijlkwartier te ko men: via de Zijldijk, de Riet schans, de Engelendaal en - bij voorbeeld - de Vronkenlaan. Vervolgens kunnen zij via de Laan van Poelgeest, de Laan van Ouderzorg en de Splinter laan het noordelijk deel van de wijk bereiken. Veel bewoners van het Zijlkwartier zijn daar woedend over. „Het is van de gekke dat omwille van een paar klager; van de Van der Valk Bouman weg een hele wijk wordt afge sloten", zegt Zijldijkbewoner de Groot. Zij constateert dat be woners van de Zijlwijk in een klap twee van de drie 'vlucht routes' kwijtraken. Alleen de Splinterlaan blijft over. „Want met de voorgenomen versmal ling van de Van der Marckstraat zijn we onze achteruitgang straks ook al kwijt. Er hoeft dan nog maar iets tegen te zitten en de boel blokkeert volledig." Ook Zijloordkade-bewoner T. Prins is 'des duivels': „Geldver spilling, een ander woord heb ik er niet voor. Bent u milieube wust, heb ik wethouder Mol- kenboer gevraagd toen hij zijn plannen vorig jaar lanceerde. Want als ik iets zwaars op de Baanderij wil kopen, dan moet ik straks twee kilometer omrij den. Toen zei hij doodleuk: maar dan gaat u toch lopen? Dan denk ik: zak door de vloer." N. Bekooij van de Zijllaan heeft een stukadoorsbedrijfje in de stad. Ook hij moet straks 'enorm omrijden' om na zijn werk thuis te komen. „Maar daar kom ik nog wel overheen. Belangrijker is dat hier ook veel oude mensen in de wijk wonen. De vraag is of zij in noodsitua ties nog wel snel genoeg bereik baar zijn voor hulpdiensten." De vijf winkeliers van de Splinterlaan hebben een ander probleem: zij vrezen omzetver lies. „Ik heb veel klanten uit Leiden en Voorschoten en voor hen ben ik straks moeilijker be reikbaar", aldus C. van Egmond van kapsalon De Haarzaak. „De afsluiting van de Spanjaard slaan nekt ons." Daalt haar om zet, dan stuurt ze meteen een gepeperde schadeclaim naar de gemeente Leiderdorp. Ook buurman R. Prins is dat van plan. „Ik schat dat de nieu we maatregelen me zo tien tot vijftien procent aan inkomsten gaat schelen", zegt de groente man. Hij voorziet een somber scenario voor de winkeltjes aan de Splinterlaan. „Voordat je het weet gaat het hier dezelfde kant op als aan de andere kant van de Spanjaardsbrug. Daar houdt de ene na de andere midden stander het al voor gezien." Steun van de Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV) hoeven de vijf winkeliers niet te verwachten. „Wij hebben ons destijds geconformeerd aan de plannen", zegt LOV-secretaris J. Minnee. „Van de winkeliers van de Splinterlaan hebben we nooit het verzoek gekregen om ons in hun problemen te ver diepen. Maar wat niet is kan nog komen. Hoewel het me eerlijk gezegd aan de late kant lijkt om nog aan de bel te trek ken." De gemeente Leiderdorp heeft zich altijd verzet tegen de spelling van omwonenden dat het Zijlkwartier door de ver keersmaatregelen in een isole ment raakt. Die opvatting deelt ambulancebedrijf De Jong. „Als wij met onze ambulances moe ten uitrukken, dan doen we dat vanuit de brandweerkazerne bij het Rijnland Ziekenhuis. De Zijlwijk blijft dus goed bereik baar. Voor ons verandert er weinig." niemand kende ons daar. Met vijf vrouwen hebben we flink huis gehouden. Ze noemden ons wel de 'vrouwenmaffia'. De rust op Tenerife keerde weer te rug toen wij in het vliegtuig za ten. Was echt heel leuk. Waar heeft u zich deze week over opgewonden? Ik kan me heel kort over allerlei dagelijkse dingen opwinden. Kleine irritaties in het werk. Dat mensen hier uitgebreid op het terras hun eigen lunchpakket gaan opeten. Dat mensen hun fiets naast hun tafel zetten, in plaats van in de stalling. Of dat kinderen met grote happen grind gaan slepen. Dan zeg je daar iets van in de trant van: zou u dat misschien niet willen doen. Maar hoe ze dan soms reageren, daar word je dood moe van. Dan denk ik: gewoon weglopen, rustig blijven, niet in discussie gaan. Afijn, ik ben dat soort dingen ook wel weer snel kwijt. En ik maak hier gelukkig ook heel veel leuke dingen mee. tekst: erna straatsma leiderdorp eric went 'Een onaanvaardbaar en intimi derend drukmiddel'. Zo ervaart de Leiderdorper M. Bosman de sloopvergunning voor zijn wo ning en bedrijf in de Bospolder. Deze vergunning heeft de ge meente Leiderdorp op 6 juni aan de HSL-projectorganisatie afgegeven, maar Bosman is for meel nog steeds eigenaar van de panden. „Van enige onteige ning is dus nog altijd geen spra ke." Gistermiddag vroeg de advo caat van Bosman aan de Lei derdorpse commissie voor be roep- en bezwaarschriften om de verleende sloopvergunning voor een reeks panden in de Leiderdorpse Bospolder weer in te trekken. „Met dit besluit is geen acht geslagen op de rechtspositie van Bosman als eigenaar", stelde raadsman P. Bakker. Leiderdorp is van mening dat er helemaal niets mis is met de vergunning. I. Lebrun:„Die wordt verleend op basis van de bouwverordening en heeft al leen betrekking op publiekrech telijke zaken. Zij is bedoeld om de veiligheid rond de sloop te waarborgen. Wij kunnen die vergunning niet eens weigeren, anders krijgen we de HSL op ons dak. Maar dat betekent na tuurlijk niet dat de slopers het terrein van Bosman zomaar op mogen zonder toestemming van de eigenaar. Op privaat rechtelijke gronden kan hij dat altijd weigeren." Volgens advocaat Bakker is de Bospolder inmiddels ver worden tot 'een monstrueuze bouwput, waarin het leven voor Bosman en zijn familie met de dag ondraaglijker wordt'. Zo zijn hei-installaties 'op intimi derende afstand van zijn perce len geplaatst', is zijn recht van overpad praktisch uitgehold en ondervindt hij steeds meer overlast van de materiaaltrans porten: „Zowel geestelijk als bedrijfsmatig lijdt Bosman elke dag ernstige schade." Hij vroeg daarom om behalve de sloopvergunning ook de ver leende 'tijdelijke vrijstelling' voor het gebruik van de Bospol der als werkterrein voor de HSL alsnog te weigeren. Die had zelfs nooit afgegeven mogen worden, betoogde hij: „Dat kan formeel alleen als het gaat om een bouwwerk dat niet langer dan vijf jaar in stand blijft. De aanleg van de HSL-tunnel valt daar duidelijk niet onder." Maar ook daar had Leider dorp een andere visie op. „De tijdelijke vrijstelling is bedoeld voor het werkterrein, niet voor de tunnel. Gebruik daarvan is voor maximaal vijf jaar. Daarna moet de HSL weer uit dat deel van de Bospolder vertrokken zijn. Met die tijdelijke vrijstel ling is dus niets mis", vond Le brun. Inmiddels is Bosman volop met de gemeente in onderhan deling over de aankoop van grond in de Boterhuispolder, om daar zijn woning en bedrijf te vestigen. „Maar de vraag of en, zo ja, wanneer en onder welke condities hij zijn percelen verlaat, kan nog niet met zeker heid worden beantwoord", al dus Bakker. De commissie beroep- en be zwaarschriften brengt binnen zes weken advies uit aan burge meester en wethouders van Leiderdorp. De uiteindelijke be slissing of de verleende vergun ningen wel of niet vernietigd moeten worden, wordt over twee maanden verwacht. foto: hielco kuipers voorschoten Rustig au- gustusweer is voor kwekers uitermate geschikt om teelt- grond bacterie - en onkruid- vrij te maken. Deze vaste- plantenkweker aan de Veur- seweg in Voorschoten is daarmee druk bezig. Het ge bruik van chemicaliën is ver boden, dus gebeurt het met stoom. Op de bodem spant hij grote zeilen, waaronder de kweker stoom van 160 graden celsius blaast. Na een uur of zes is de aarde vrij van bacteriën en onkruid. Dan is het land klaar voor de latere teelt van pioenrozen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15