eiden Regio Gemeente pakt Slaaghsloot aan Speldenkussen Leidse hoogleraar claimt miljoenen Een potje met geld voor de Joost Fransen van der Lindenspoort Coffeeshop wil naar fteuwe Beestenmarkt mcar Groep overgenomen ïld voor strijding t!nzaamheid Witte boorden aan de lijn !DAG 12 AUGUSTUS 2000 Lindenspoort, Holland trekt voor ko- iml l jaar 45.000 gulden uit een proefproject dat een I al bewoners van de Hoven I iden-Noord uit hun socia- ilement moet halen. Voor ■|en aan den Rijn hebben m roteerde staten een be- van bijna 50.000 gulden trokken. Dat geld is be- l om allochtonen meer bij 27 ociale leven te betrekken. 0n provincie wil in beide ge- iten een 'sociaal-mentor' ellen. Die moet proberen bewoners te stimuleren aan activiteiten deel te in en contacten te leggen, rat voor manier dan ook. rojecten in de Hoven, de melnaam van de straatjes oorden van de Willem de ;erlaan, en in Alphen du in elk geval drie jaar. Hoe t de doelgroepen in beide eenten zijn kon een woord- Ier van de provincie giste liet zeggen. halve Leiden en Alphen en ook Den Haag en Dor- ït geld voor soortgelijke reten. Volgens de provincie een steeds grotere groep sen hun leven in volstrekte aamheid. leiden Wat doet u met uw vuile was? Die vraag stelt reclamebureau Corde uit Katwijk aan de voorbijgangers op de Rijnsburgerweg. De meeste mensen kijken wel even op bij de lange lijn met witte was in de voortuin van advocatenkantoor Van Hartingsveldt Roest. Na een breuk tussen de beide partners begint hier een nieuw kantoor, dat Van Hartingsveldt, Schönhagen en Versteegh gaat heten. De waslijn blijft twee weken hangen. De reclamemakers hopen dat de nieuwe naam er met deze actie snel in zit. In het kantoor is de vestiging van Schönhagen Ossentjuk aan de Langegracht opgegaan. FOTO HIELCO KUIPERS leiden herman joust ra Door de renovatie is het nog een puinhoop, maar het hofje in de Grevenstraat - in de volks mond het Joost Frans van der Lindenhofje - ziet er binnenkort weer pico bello uit. Als om door een ringetje te halen. En dat moet maar zo lang mogelijk zo blijven. Mocht er onverhoopt toch weer een reparatie of een opknapbeurt nodig zijn, dat kan er maar het best een geld potje klaar staan. Dat is zo'n beetje de gedachte achter de oprichting van de Stichting Vrienden van de Joost Fransen van der Lindenspoort, de offici ële naam van het hofje. Binnenkort begint de stich ting, een initiatief van oud-be woners, met een actie om geld in te zamelen ten behoeve van noodzakelijk onderhoud né de huidige restauratie. Hiertoe be nadert zij andere oud-bewo ners en schrijft zij fondsen aan. Maar uiteraard kan iedereen die het streven sympathiek voorkomt zich opgeven als vriend of vriendin van de stich ting. Op die manier kan de filo sofie van het hofje tot in lengte van dagen worden voortgezet, denkt de stichting. Het hofje is in 1668 opgericht uit de nalatenschap van Joost Fransen van der Linden, die tij dens zijn leven een poort met huisjes bezat aan de Maredorp- se Achtergracht, die tegenwoor dig de Van der Werfstraat heet. Hij liet de poort na aan zijn nicht met de opdracht dat 'voornoemde huyskens ende hare erven ewiglyk bij arme luy- den, voor niet zonder huer daer voor te geven, zullen moeten werden bewoond'. In heden daags Nederlands: de huisjes moesten worden bewoond door arme mensen die geen huur hoefden te betalen. Het geld dat deze Van der Linden meer dan driehonderd jaar geleden naliet voor dit doel bleek echter onvoldoende. De regenten die het hofje beheer den, kwamen daardoor al snel in financiële problemen. Toch zag men kans de eindjes aan el kaar te knopen. Zelfs de nala tenschap van Fran^óis Hout- tijn, bestemd voor het stichten van een nieuw hofje, werd voor het onderhoud van het hofje aangewend. De statuten zijn in 1983 aan gepast. De doelstelling om min der draagkrachtigen te huisves ten bleef bestaan. De huisjes werden echter niet langer voor niets beschikbaar gesteld, maar te^en zeer lage huren. Bewo ners die na verloop van tijd meer gingen verdienen, werden geacht andere woonruimte te zoeken. De huren blijven na de res tauratie relatief laag, 660 gulden per maand. De financiële posi tie van het hofje zal dan ook in de toekomst niet veel rooskleu riger worden, vrezen de Vrien den van de Joost Frans van der Lindenspoort. Vandaar de op richting van de stichting. En vandaar ook de actie om geld binnen te halen. Verdenking seksuele intimidatie komt luird aan er voorrangsborden, één aandui- ng fietspad, één aanduiding 'niet 'ommeren', vier palen met ooit, irmoedelijk, de aanduiding 'roton- erop en nog eens drie palen waar )it ook iets op heeft gestaan, ré, het was natuurlijk een gevaarlij- kruising. En ja, helling af en met wind mee kon je op je Koga ge- akkelijk een kinderwagenbestuur- irvan zijn sokken rijden. Maar een (tonde met in totaal dertien ver- :ersborden? En dat dan ook nog bij :n rotonde van lik-me-vestje, niet iel groter dan een fors tafellaken? kunt het zien op de kruising van de aagweg en de Churchilllaan. Daar e" loeten fietsers sinds dit voorjaar ge- :el volgens de nieuwe verkeerstrend erkeerslichten zijn uit, rotondes jn in) de bordjes volgen en tegen de ijzers van de klok in rijden. En net 'als de mode die klein als summum stelt (mini-groente, mini-autootjes, mini-computers) werd ook het ver- keerpslein in mini uitgevoerd. Een koket verkeersbloemperkje waar langs je dolgraag met je Smart een rondje zou willen cruisen. Maar wat er nu staat is een zielig speldenkussen in de openlucht. Waar ooit de borden stonden, die zeiden dat we hier te maken hadden met een heuse verkeersrotonde, ste ken nu vier metalen staken uit de grond. De rotondeborden zijn ver mist. Diefstal lijkt voor hand liggend. Te meer daar aan de overkant van het verkeersplein studentencomplex de Klikspaan staat. En hoewel aanko mende academici de reputatie heb ben weinig op de verkeersregels te letten, staan verkeersborden niette- min in die kringen wel in hoog aan zien als kamerornament (de aandui- ^eshop Double AA wil uizen van de Lage Rijn- naar de Nieuwe Beesten- ct. De eigenaar heeft daar bij de gemeente een ver- tveifcing aangevraagd. Double moet weg van de Lage lijk, omdat Leiden buiten mgels geen coffeeshops toestaat. eigenaar van Double AA Drie ton steun van de provincie procedeerde tot en met de Raad van State tegen de be slissing van Leiden, maar werd in het ongelijk gesteld. Vorig jaar wilde hij zijn zaak verhuizen naar het pand aan de Hooigracht waar eetcafé De Illegale was gevestigd. Dat ging, mede door protesten uit de buurt, niet door. Uiteinde lijk kreeg hij voor die plek van de gemeente geen vergun ning. rï°r laam Hemcar is verleden chi Alle vestigingen in de re- zijn overgenomen door ere Renault-dealers. Zo is icar Leiden nu in handen de Van Marwijk Groep, ook vestigingen heeft in Ischendam, Voorburg en [ermeer. Hemcar Leiden rjt voortaan Van Marwijk en B.V. irage Kempenaar heeft de 3igingen in Alphen en Bo aven overgenomen. Daar- beschikt Kempenaar nu in totaal over vijf vestigingen: Gouda, Bodegraven, Oudewa ter, Alphen aan den Rijn en Boskoop. Door de ligging van deze vestigingen verwacht Kempenaar de klant beter te kunnen bedienen. Hemcar Lisse heet voortaan Auto Bierman Lisse. Als gevolg hiervan is Auto Bierman nu de officiële Renault-dealer voor een groot deel van de Bollen streek. Naast de vestigingen in Noordwijk en Lisse, maakt ook Aanpassingsbedrijf Bier man uit Voorhout deel uit van de Bierman Groep. Na de opknapbeurt van het Noorderpark gaat de ge meente Leiden binnenkort ook de rest van het groene gebied rond de Slaaghsloot aanpakken. Er komen fiets en wandelroutes en mogelijk ook een kanoroute. Leiden wil op die manier het recreatief en ecologisch belang versterken van het gebied, dat in bestuurderskringen be kend staat als de Slaaghstrook. Het project kost meer dan een miljoen gulden. Zuid-Holland betaalt driehon- derduizend gulden mee, heeft de provincie zojuist be kend gemaakt. leiden» hoogte van de Zijl. De verbin ding vanuit de binnenstad naar het landelijk gebied wordt hier door versterkt. De provincie Zuid-Holland is blij met de Leidse plannen. „We vinden projecten als deze zeer belangrijk. We voorkomen ermee dat mensen in de auto stappen en pakweg naar Utrecht rijden om daar te gaan recreëren. Zuid-Holland is ook zo mooi", zegt een woordvoer der van de provincie. „We wil len stimuleren dat mensen in hun eigen omgeving er op uit trekken." annetvan aarsen Eerder al zegde het ministerie van Landbouw twee ton toe aan Leiden om 'de natuur dich ter bij de stad te brengen'. Doel is een aantrekkelijke groene verbinding te maken van Lei den naar Oegstgeest en War mond en - aan de andere kant - naar Leiderdorp en het aan grenzende Groene Hart. Het project omvat onder meer de aanleg van wandelpaden en fietspaden en ook komt er een brug over de Slaaghsloot ter Er wordt overigens al langere tijd over gesproken om het groen tussen de Hoven en de Slaaghwijk aan te pakken. Be halve de Slaaghsloot en het Noorderpark is in het gebied het complex van volkstuinen vereniging Ons Buiten te vin den. Aan de zijde van de Gooi meerlaan treffen bezoekers er verder de uitlopers van de Leid se Hout en aan de andere kant, richting IJselmeerlaan is meer sprake van veenweidegebied. Tussen die twee uitersten moet een natuurlijk verloop worden aangebracht. Buurtbewoners reageerden enthousiast toen een paar jaar geleden de eerste voorzichtige plannen op tafel kwamen. Het gebied is nu niet zo prettig om te verpozen. Alleen de volks tuinvereniging was niet zo ge rust op de plannen. Ons Buiten was bang voor ongenode gas ten als vlaks langs het complex een pad zouden worden aange legd. Maar toegezegd is dat er een goede afscheiding komt. ik l/alphen aan den run lg in joustra Drie keer rechtsom is één keer linksom. ding 'Doodlopende Weg' op de ka merdeur is de nummer één bij moedwillig onbegrepen informatica- typetjes). Bij de politie weten ze voorlopig van niets. De gemeente heeft de afgelo pen maanden geen aangifte gedaan van verkeersbordendiefstal Of misschien is er door een wildgroei aan stedelijke verkeerspleinen een nijpend gebrek ontstaan aan borden en moeten ze in de verkeersborden- fabriek zich het apezuur werken om de waag bij te houden. Of wellicht is de gemeente gewoon langzaam. Die rotonde ligt er namelijk pas een paar maanden, wat op de gemeentelijke tijdschaal ongeveer gelijk staat aan drie minuten. Uitsluitsel krijgen we niet, want de gene die bij de gemeente over de wegbebakening gaat is er vandaag helaas niet, maar komt maandag weer terug. Misschien is trouwens maar beter om het zo te laten. Want als ze er ooit weer komen, kan je door de borden toch het plein niet zien. Je kan je natuurlijk afvragen of die dingen überhaupt nodig waren. Ie dereen weet dat de meeste fietsers op rotondes eerder de weg van de min- FOTO HIELCO KUIPERS ste weerstand kiezen dan zich aan de regels storen. Drie keer rechts is na melijk één keer links. Dus als de bor den er weer zouden staan zouden ze waarschijnlijk toch beschamend non-functioneel staan te wezen. Gratis tip: Laat de borden gewoon weg. En laat Gods water over Gods akker vloeien. Met een beetje geluk blijft de schade beperkt tot een toe vallige ontmoeting in plaats van een botsing en krijgt het pleintje de repu tatie van romantisch rendez-vous. Als het niet linksom kan, dan maar rechtsom. pablo cabenpa leiden onno havermans Boosheid overheerst de opluch ting bij de Leidse hoogleraar fo rensische psychiatrie A. van Leeuwen. Zijn loopbaan als deskundige in het gedragson derzoek bij verdachten van zware misdrijven lijkt gebroken, door de aantijging dat hij gun stige rapporten zou schrijven in ruil voor seks. Nu voor die be schuldiging geen bewijs is ge vonden, overwegen Van Leeu wen en zijn advocaat een claim van zeven miljoen gulden in te dienen bij Justitie. Maandag beslist het open baar ministerie in Maastricht of het toch nog een juridisch on derzoek tegen Van Leeuwen zal instellen. De kans daarop lijkt niet groot, nu inspecteur J. Lu- cieer van de Inspectie voor de Volksgezondheid hem na een intern onderzoek vrijpleit. De officier van justitie in Maas tricht krijgt maandag een toe lichting van de inspecteur die dat onderzoek deed. „Voor seksueel overschrij dend gedrag zijn geen feitelijke bewijzen of omstandigheden gebleken", aldus advocaat G. Knoops. „Wel doet de inspec teur in zijn lijvige rapport tal van aanbevelingen, ook aan het adres van Van Leeuwen. Maar hij stelt ook vast dat de goede naam en faam van mijn cliënt ernstig zijn geschaad." Van Leeuwen werkt één dag per week aan de Leidse univer siteit en is daarnaast als dis trictspsychiater verbonden aan de rechtbank van Maastricht. Soms treedt hij ook voor andere rechtbanken op als adviseur over eventuele opname van verdachten in een TBS-kliniek. Zo was hij betrokken bij het on derzoek naar de hoofdverdach ten in de Bacchus-zaak, de zaak-Van Cottem en de Bende van Venlo. Geruchten Drie maanden geleden besloot de rechtbank in Maastricht voorlopig geen gebruik meer te maken van zijn rapportages. Aanleiding was een brief van de directeur van het huis van be waring Overmaze in Maastricht aan Justitie in Den Haag. Hij maakte daarin melding van de geruchten, die al vijftien jaar in het Limburgse gevangeniswe zen de ronde deden over Van Leeuwen. Zo had Van Leeuwen de gewoonte om 's avonds en in het weekeinde bij gedeti neerden langs te gaan en be hoorde 'een stoei-element' tot zijn onderzoeksmethode. Ook zou de psychiater zijn interesse voor knappe jonge mannen niet onder stoelen of banken steken. Knoops spreekt van 'insinue rende aantijgingen zonder eni ge feitelijke grondslag', die het gevolg zijn van 'jarenlange kin nesinne, roddel en achterklap'. „De aantijgingen hebben pro fessor Van Leeuwen zeer aan gegrepen en ook zijn gezin heeft hieronder te lijden. Of hij zijn functie als districtspsychia ter ooit nog kan hervatten is twijfelachtig." Knoops verwijt het openbaar ministerie, dat het niet heeft voorkomen dat het interne onderzoek van Lu- cieer is uitgelekt. Dat gebeurde drie maanden geleden, toen tij dens een rechtszaak in Maas tricht opeens geen gebruik meer mocht worden gemaakt van een rapport van Van Leeu wen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13