'Een tuin moet bij het huis passen' Rijp en Groen Het tuinwonder Broccoli een stuk duurder Lieveheersbeestje verklaart bladluis oorlog Vier miljard voor de tuin Maaimachine overbodige met wondergras VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2000 160/960 REDACTIE: RIEN POLDERMAN 023 PUZZEL Cryptogram Horizontaal: 1Hoeveelheid loten waar men jacht op maakt (8); 5. Deels een Europeaan die de tijd heeft (8); 6. Niet voor een noot in de rijst (4); 8. Vlug terug voor de fotograaf (4); 10. Doopmaat (5); 12. De richting waarin wielrenners rijden (5). Verticaal: 1. Die hond haalt z'n tegenstander hoorbaar onderuit (6); 2. Tarzan was eraan verslingerd (6); 3. Aantekeningen om te spelen (5); 4. Beesten in spiegelschrift (5); 7. Staking om erin te komen (5); 9. De val van de massa (4); 11Zo snel komt een plaaggeest terug (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1 Ska; 4. eea; 6. huren; 9. zaniken; 11. te; 12. Ate; 13. af; 15. recu; 17. naja; 19. Oka; 20. tab; 21. Eris; 23. doge; 24. fa; 25. tra; 27. el; 28. broeder; 32. omdat; 34. pok; 35. sub. VERTICAAL: 1. Si; 2. aha; 3 Brit; 4. ene; 5. ar; 7. unau; 8. eken; 9. zeekrab; 10. najager; 11. troef; 14. fabel; 16. cai; 18. ato; 22. stom; 23. dada; 26. rede; 29. rok; 30. ets; 31. op; 33. eb. HET WEER Op de Wadden vaak beter weer dan hier Horecaondernemers op de Waddeneilanden zijn ontevre den over de kwaliteit van de weerberichtgeving. Ze vinden dat de eilanden vaak over één kam worden geschoren met de rest van het land terwijl in de praktijk blijkt dat het vaak beter is. Onterecht zijn hun klachten niet, al zitten er wel twee kan ten aan de medaille. Toen de julimalaise begon werd door een deel van het journaille met een de botte bijl gehanteerd om de zomer van 2000 ten grave te dragen. Koppen als 'Herfst in zomer' en een paar dagen later 'Nederland vlucht voor bar zo merweer' hebben bijgedragen aan een vorm van stemming makerij die de zomer niet ver dient. Vanaf half juli is er op de Wadden haast geen regen meer gevallen en afgezien van een dag als gisteren is het de laatste tijd vaak zonnig en vooral rustig weer. Weerkundigen dienen daar de nadruk op te leggen en misschien kan er ook iets wor den gedaan aan de belabberde weerrapporten op NOS-Tele- tekstpagina 705. Hoe vaak daar niet staat dat het zwaar bewolkt is op Terschelling, terwijl er nauwelijks een wolk boven het eiland hangt! In de nacht doet zich juist de omgekeerde situa tie voor. Overigens was juli op de Wadden net zo somber als in de rest van het land. Terschel ling kwam uit op 125 en De Bilt 123 uren zonneschijn. Het minst somber was Zeeland waar Vlissingen 158 uren zon neschijn registreerde. Voor wat betreft geheel 2000 is volgens het KNMI Bloemendaal (het duinstation) het zonnigste plek je van Nederland. Tot 9 augus tus heeft de zon daar 1141 geschenen tegen 970 uuri Veluwe en 905 dichtbij Gi I gen. Dit weekeinde strandwi Onder invloed van een ho drukgebiedje bij de Wadd zijn er morgen perioden c zon en loopt het kwik opi circa 24-25 graden. De wil 0 zwak veranderlijk of nooi telijk maar kan op de stra enige tijd vanaf zee waaie zondag wordt het nog iets mer, maar neemt de kans een onweersbui toe. raamsdonkveer Een tuinbouwer uit Raamsdonkveer haalt de broccoli van het land. De stronken kosten de consument zo'n vier gulden per ki lo, een stuk meer dan gebruikelijk. Dat komt omdat de vraag groter is geworden dan het aanbod. foto anp Edward Vlasveld heeft geen zin in gezeur over geld Tien meter schutting voor der tig mille. Edward Vlasveld draait er zijn hand niet voor om. Zijn bedrijfje Flaxfield legt tuinen aan voor de allerrijkste Nederlanders. Edward Vlasveld (36) uit Wad- dinxveen doet in tuinen, maar noem hem nooit hovenier. Vlasveld staat voor stijl. Hij noemt zichzelf dus 'vastgoed etaleur'. Voor 'gewone' mensen werkt hij niet. Aan de tuin van Jan-met-de-Pet valt geen eer te behalen. „Mijn klanten zijn tuinfreaks die het niet erg vin den te betalen voor kwaliteit. Mensen die als eerste vragen wat het gaat kosten, hoef ik niet als klant. Jan des Bouvrie komt ook niet voor drie kwartjes langs om de huiskamer te ver bouwen." Vlasveld ergert zich groen en geel aan de manier waarop Ne derlanders omspringen met hun tuin. Ook rijke Nederlan ders maken er volgens hem een potje van. „Dan heeft iemand een huis van vijf miljoen aan het water gekocht. Daar ligt dan een boot voor van drie ton en die ligt dan aan zo'n gribusstei ger van fluthout vol met kieren en splinters. Dat kan toch niet!" „Als ik een schutting plaats doe ik dat niet met tuincentrum hout. Geen haar op mijn hoofd die daar aan denkt. Ik gebruik speciaal geïmporteerd hard hout van schepen en titanium- schroeven die helemaal verzon ken en weggewerkt zijn. De schutting gaat dik vier meter de grond in. Zelfs als er elke dag een orkaan zou woeden, staat die schutting er over dertig jaar nog. Als er een vrachtwagen te genaan rijdt, is de vrachtwagen total loss maar staat de schut ting nog overeind. Dat is dus geen schutting meer, maar een meubelstuk van 20 meter lang. Dat kost wat, tien meter schut ting komt al snel op 30.000 gul den. Mensen die het dat niet waard vinden wil ik niet als klant. Ik heb geen zin in gezeur over geld. Bij een Rolls-Roycegarage ga je ook niet vragen wat het kost." Niet helemaal toevallig is het logo van zijn bedrijf ontworpen naar de bekende dubbele R van de Britse limousinebouwer. Vlasveld is zijn tuincarriére ooit wel begonnen met het 'gewone' hovenierswerk. Vijftien jaar lang had hij zelf een regulier hoveniersbedrijf. „Klinkertjes leggen, boompjes planten, stukjes gras aanleggen. De be kende 'rouwdouwersklussen'. Dat zag ik niet meer zitten. Ik heb de boel verkocht en van de opbrengst ben ik naar Japan ge gaan." In Japan werkte Vlasveld twee jaar lang als stagiair bij diverse hoveniersbedrijven. „Daar heb ik vooral geleerd hoe belangrijk rust in een tuin is. Je hoort hier altijd allerlei ingewikkelde filo sofieën over de achtergronden van Japanse tuinen maar dat is allemaal geklets. Waar het om draait is dat alles zo strak en simpel mogelijk gehouden wordt en dat niks met elkaar in verband staat. Dat is de kern." Na twee jaar Japan vertrok Vlas veld naar Hawaï om daar de fij ne kneepjes van de tropische plantkunde onder de knie te krijgen. „Een cultuurshock na Japan, de omgekeerde wereld. Zo verfijnd als men in Japan werkt, zo rigoureus gebeurt al les in de VS. Voor de aanleg wordt alles drastisch met een shovel platgegooid. Bomen worden botweg met een heli kopter de grond uitgerukt." Terug in Nederland begon Vlas veld zijn bedrijf Flaxfield. Flax field is officieel een éénmans- Bedrijf kweekt natuurlijke vijanden voor plaaginsecten Roofwants (rechts) staat op het punt een rups te verschalken. Hij prikt hem aan zijn zuigsnuit, spuit dodelijk gif in en zuigt het lijf leeg. foto cpd Niet met gifspuiten de bladlui zen te lijf, maar met een flink aantal vriendelijk ogende lieve heersbeestjes. In de Nederland se kassen is het bestrijden van plaaginsecten met natuurlijke vijanden al de gewoonste zaak van de wereld. Voor particulie ren is het nog lastig, maar het kan soms wel. Het familiebe drijf Koppert in Berkel en Ro denrijs loopt zowel nationaal als internationaal voorop in de biologische bestrijding. Er zijn nu 35 luis-, trips-, spint- en an der ongedierte verslindende beestjes in productie. Krioelende torretjes in bakjes popcorn, netjes uitgeteld door een vulmachine, strips met sluipwespeneitjes keurig ver pakt in doosjes, flessen vol roofmijten die met het blote oog maar net zichtbaar zijn. Bij Koppert B.V. ligt het wrieme lende insectenspul te wachten op transport. Pallets vol dozen met beestjes, met hier en daar een kast hom mels voor de natuurlijke bestui ving, staan klaar voor transport. Ze gaan de hele wereld over. Koppert is marktleider in Ne derland - „meer dan vijftig pro cent, wij zijn een familiebedrijf, dus preciezer kan ik niet zijn", aldus woordvoerder Maurice Wubben - en loopt ook interna tionaal voorop. Het bedrijf werd in 1967 uit nood geboren. De inmiddels overleden vader Koppert was komkommerteler. Hij kreeg hoofdpijn van de chemische bestrijdingsmiddelen tegen spint in zijn gewassen. Boven dien raakte de spint resistent. „Milieuoverwegingen speelden toen nog geen enkele rol in het zoeken naar een alternatief', vertelt Wubben. Koppert kwam op het spoor van een roofmijtkweker in Zwit serland. Samen met zijn zoon haalde hij de beestjes op en zet te ze uit in zijn kassen. De mij ten hielden zich in stand, de spint werd opgegeten. Van komkommerteler ontwik kelde Koppert zich tot roofmijt kweker. In 1975 nam het bedrijf de sluipwesp erbij, inzetbaar te gen witte vlieg. Het assortiment breidt zich nog altijd uit. Biologische kwekers vormen slechts twee procent van het klantenbestand. De bulk be staat uit 'gewone' telers. Wub ben: „Alle Nederlandse papri ka's, komkommers, tomaten en aubergines zijn geteeld met be hulp van biologische metho den, zoals plaagbestrijding met natuurlijke vijanden. Tomaten- en paprikakwekers bestuiven daarbij hun planten met hom mels. De consument weet dat meestal niet. Die denkt dat al leen biologische telers zo wer ken." Naast biologische bestrijding gebruiken gewone telers ook nog wat chemische bestrijding. Het is natuurlijk niet de bedoe ling dat de natuurlijke plaagbe- strijders daarbij het loodje leg gen. Naast de beestjes kopen kwekers daarom bij Koppert ook advies en begeleiding. Kop pert stimuleert geleide chemi sche bestrijding. Dat wil zeg gen: niet standaard om de zo veel tijd spuiten, maar pas als er inderdaad een plaag is ge constateerd en biologische be strijding niet mogelijk is. Werken met natuurlijke vijan den van plaaginsecten vereist veel kennis. Het is de kunst een evenwicht te vinden tussen plaag en vijand zodat de schade aan de gewassen minimaal blijft en de vijand zich in stand kan houden. Verder moet een teler precies weten welke vijand hij op welk moment moet in zetten, afhankelijk van de om vang van de plaag en de voort- plantingssnelheid van de be strijder. Een probleem is dat nog niet voor ieder plaaginsect een goe de vijand is gevonden. Tegen veel rupsensoorten valt nog weinig te beginnen. Ook tegen ziekten in gewassen zijn nog weinig biologische oplossingen voor handen. Vandaar dat er voortdurend onderzoek wordt gedaan naar nieuwe beestjes. bedrijf maar Vlasveld werkt niet alleen. „Ik werk niet hoveniers, want ik wil geen mensen die al les een beetje kunnen. Ik werk alleen met vakmensen. Dus heb ik een stratenmaker voor het betegelen. Die kan ik geen boom laten snoeien. Daar heb ik een plantkundige voor." Een dure tuin hoeft niet per se een tuin te zijn die alleen ge schikt is om naar te kijken. „Wij leggen heus wel een gazon voor iemand die zijn kinderen wil la ten spelen. Alleen werken wij met gras dat kwalitatief net zo goed is als gras op een golf baan. Gras kost normaal 12,50 gulden per kilo maar het gras dat wij gebruiken kost 600 gul den per zak. Dat verschil zie je ook." In het ontwerpen van de ideale tuin is Vlasveld flink eigenwijs. Niks 'klant is koning'. „Natuur lijk is er overleg over de grote lijnen, maar een tuin moet bij het huis passen. Als een huisei genaar dat niet in wil zien, valt er niet samen te werken, heel simpel. Als iemand per se wil dat we die ene magnoliaboom laten staan omdat die nog van opa is geweest, houdt het voor mij op. Zo'n ordinaire boom is dan een vlag op een modder schuit." nathalie strijker Vorig jaar werd in Ne< )u land voor bijna vier ni jard gulden aan tuinai a' kelen uitgegeven. Con menten besteden veel ni geld aan de tuin, maai niet alleen aan bloemi in1 en planten. De groots! ie' bestedingen worden /la daan aan het groot on ra; houd en aanleg. Op e< >er goede tweede plaats kfiet men de tuinplanten (ei jarig en meerjarig). C derde plaats komen gereedschappen, meuflel len en barbecues. ie' De 3,87 miljard guldei W in 1999 zijn besteed, z le voor het grootste deel tuincentra uitgegevenPra namelijk 1,31 miljard oc procent). Bouwmarkt! eu zijn een goede tweede met 734 miljoen guide 'ar (19 procent van de bes at dingen). In vergelijkin met andere Europeani (ai zitten Nederlanders in Ie middenmoot als het g wai om geld uitgegeven aa)U( hun tuin. Noren geven rol; per huishouden het ja meeste geld uit aan tui R- producten, de Griekse volking het minste. Voor de tuinman is het een uitkomst, voor milieubesef^3 mers een nachtmerrie: genetisch gemanipuleerd gras d: !.n' niet gemaaid hoeft te worden. Maar de tegenstanders moeten er op termijn toch aan geloven. Een Britse hoog raar is bezig het wondergras te ontwikkelen en voorziet een gouden toekomst voor. Het gras krijgt een gen dat ervoor zorgt dat de groei zich een laag tempo voltrekt. Maaimachines hoeven dan ma; een enkele keer de schuur uit. Professor Day van de Rut gers University in New Jersey is ervan overtuigd dat zijn groene vondst gretig aftrek zal vinden. Een producent v< tuinproducten waarmee hij samenwerkt verwacht een miljardenomzet. Day en zijn compagnons zoeken ook naar wegen om an dere bijzondere grassoorten te kweken. Gras dat goed b> stand is tegen droogte en dus minder water nodig heeft zou ideaal zijn. „Ook zou er gras moeten komen dat ziel in kwetsbare gebieden handhaaft, zoals in doelgebieden op voetbalvelden en op de baseline van Wimbledon." Milieubeschermers zijn niet gelukkig met het werk van Day. „Genetisch gemanipuleerd gras zou een ecologiscl ramp betekenen voor de Engelse tuinen. Gras vind je overal in de wereld en heeft een lange geschiedenis waa het gaat om kruisbestuiving. De milieurisico's zijn enorm." De meeste natuurlijke vijanden die Koppert levert, houden van lekkere, warme en vochtige kas sen. Voor de particuliere tuin zijn ze dus minder geschikt, maar in de zomermaanden kan de particulier die dat wil, bij voorbeeld de luizenplaag in zijn rozenstruiken op een natuurlij ke wijze aanpakken. Bij veel tuincentra kan een Ecostyle- kaart worden aangeschaft waarmee beestjes kunnen wor den besteld. Ook gemeentelijke plantsoen diensten doen aan biologische bestrijding. Zo werden onlangs nog 23.000 lieveheersbeestjes ingezet tegen een luizenplaag in een Amsterdamse straat. „Dat is al zo'n drie jaar een hy pe. Sommige gemeenten ko men er weer van terug. Dan zijn ze na een onweersbui alle beestjes kwijt. Kan gebeuren, dat is pech. Maar het werkt wel, en het kost bijna niks." Koppert heeft vestigingen en agenten over de hele wereld. Nederland loopt voorop in de biologische plagen bestrijding, gevolgd door Engeland, waar bijna alle telers biologisch be strijden. In Frankrijk is het per centage zeventig procent. Spanje staat in de kinderschoe nen. Dat is voor Koppert een groeimarkt. mireille beentjes' VRAAG ANTWOORD Kiwi ook mooi zonder vruchfc Stukjesschrijvers zijn net men sen en dus oprecht blij met het compliment dat hun rubriek een machtige rubriek is. En nu het kiwi probleem van Lisette Sips uit Haarlem. Dat is niet eenvoudig op te lossen. Kiwi is meestal tweehuizig al zijn er te genwoordig ook eenhuizige exemplaren in de handel. Tweehuizig wil zeggen dat het zowel mannelijke als vrouwelij ke planten zijn en de mooie bloemen lijken erg op elkaar. Alleen zijn bij de mannelijke bloemen de meeldraden goed ontwikkeld en bij de vrouwelij ke de stamper. Mocht het een 7 jaar oud vrouwelijk exemplaar zijn dan zou ik er of een man nelijke dan wel tweehuizige ki wi in de buurt planten. De kans op veel vruchten is dan groot. Maar is het een manlijk exem plaar dan zou ik de plant ver vangen door een tweehuizige kiwi. Een radicale oplossing tenzij men genoegen neemt met een mooie klimplant met mooie bloemen maar zonder vruchten. Mevrouw Kerssens Ruurda uit Haarlem heeft een banaan (Musa) die in kleikorrels staat. Dat is dus hydrocultuur en daar weet ik weinig van. Wel zal de bemesting heel precies past moeten worden. ImrjNI de planten kunnen met h TV wortels niets onttrekken. Ni aarde omdat die normale t( in een pot zitten. Mocht plant eens verpot worden De heeft hij goede potaarde i Uil iets klei nodig. Alle banar TV houden van hoge luchtvo en heid. Die krijg je, door de op een schotel met water ten. Naar mijn mening zij droge bladranden en de ting door luis het gevolg een te droge lucht. Banan houden verder van warm yy maar niet van zon. Alleen re exemplaren verdragen J. Lent van Walraven u Heemstede heeft een Hoi j"r die ook aangetast is door opluis. Spuiten met Spru; yy Plantschoon of ook wel S kan wellicht helpen, maai is het om naar de oorzaal zoeken. Waarschijnlijk tet (r'. zon gedurende de hete tij mei. Hortensia's houden halfschaduw, gedijen zeil schaduw. Verder houden van een voedzame vochtij grond. GREET BUCHNER Dit jaar heb ik ontdekt dat zachte winters wonderen teweeg kunnen brengen. Het begin ligt bij de horten sia's die ik in de loop der jaren cadeau heb gekregen. Als ze uitgebloeid zijn gaan ze de tuin in, op een be schut plekje in de luwte en af en toe krijgen ze aan laagje mulch. Uit dankbaarheid groeien ze goed, met prachtig groen blad, maar bloeien, ho maar. Als bezoek be langstellend vraagt wat voor planten het zijn, daar in de hoek, zeg ik zonder blikken of blo zen dat het bladhortensi a's zijn. Kijk maar naar het mooie licht groene blad. Dit antwoord wordt soms braaf geslikt, een andere keer met een spotlachje. Feit blijft dat pjjjj ik nimmer 2003 p; bloemen te zien kreeg. Tot deze zomer. Geheel onverwacht vorm den zich aan alle planten van de Hydrangea macrop- hylla, zoals deze hortensia in het Latijn genoemd wordt, ronde bloemtros sen. Eerst wit en later van een fel rose, geheel en al aangepast aan de mode kleur van dit seizoen. Met vreugde en bewonde ring kijk ik naar deze bloe menweelde die geheel on verwacht ontstaan is. Waaraan ik dit wonder te danken heb, wist ik heel lang niet, tot ik ontdekte dat in veel tuinen hortensi a's die nimmer of nauwe lijks bloem hebben ge vormd deze zomer rijker dan ooit bloeien. Wie nu om zich heen kijkt zal zien dat alle hortensia's in ons land beter en rijker bloeien dan ooit te voren en naar mijn mening is de enige oplossing van dit bloemen- raadsel gelegen in de ab normaal zachte winter die we gehad hebben. Er was nauwelijks sprake van een periode van vorst. Speurend naar de historie van onze hor tensia's, GREET BUCHNER geeft antwoord op kwam ik tot de ontdekking dat ze afkomstig zijn uit het Verre Oosten; aan het einde van de achttiende eeuw eerst heel voorzichtig als orangerieplant toegepast en pas in de loop van de negentiende eeuw hier en daar ook als kamerplant en zelfs als tuinplant. Kijkt men in boeken van Engelse origine, dan staat te lezen dat de nieuwe cul- tivars winter hard zijn. Maar boeken vertaald uit het Duits houden het voorzichtig op matig win terhard zoals ook veel Ne derlandse boe ken. En de moraal van dit ver haal: wie volop wil genieten van bloemen van de Hy drangea ma- crophylla, die zal in een pe riode van strenge vorst vragen Je p]anten enigszins moe- \arlem ten bescher men. Dat wil zeggen niet alleen een dik ke laag mulch aanbrengen rond de wortels maar ook enige bescherming bieden aan de takken. Dat wordt voor mij dus oude gordij nen of lakens over de hor tensia's tijdens strenge vorst. Niet mooi om naar te kijken, maar ook nu is het een kwestie van kiezen of delen en de langdurende pracht van deze bloemen, die er een beetje onnatuur lijk uitzien, wil ik niet meer missen. Voor alle liefhebbers van deze planten nog het ad vies om de cultivars van de H. macrophylla, de meest bekende, vooral niet teveel te snoeien. Alleen om de twee of drie jaar wat uit dunnen. De H. paniculata en H. arbvorescens die for ser zijn en tuitvormige bloemen hebben, zijn beter winterhard en worden grondiger gesnoeid. Alle hortensia's kunnen het best staande gedroogd worden in een vaas met onderin een laagje zeep poeder. Alle merken zijn goed, als er maar geen water bij komt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8