Aegon maakt pas op de plaats in VS 7nmi Schoonmaak in directie Telefonica Economie Kamerlid kijkt in de keuken inderen van vijftien logen niet achter kassa Uitgever vraagt verbod krantensite op internet Aandeelhouders Baan stellen oprichters aansprakelijk Stroom wordt volgend jaar flink goedkoper NS doen het steeds beter Lang leve de alimentatie 3AG11 AUGUSTUS 2000 KB werft buitenlandse werknemers en» Het midden- en kleinbedrijf in Noord-Nederland over de grens personeel werven, meldde MKB Noord giste- De regio Noord-Duitsland waar MKB Noord zich op richt, ruim zesduizend werkzoekenden. De belangenorganisatie pt in drie jaar tijd duizenden buitenlandse werklozen aan baan te helpen. Vooral de metaalsector, de horeca, de schil- ibranche en de installatietechniek in Noord-Nederland wor- geplaagd door een tekort aan personeel. •olsch voorlopig verder in Groenlo hede De Grolsch-brouwerij in Groenlo blijft tot 2005 in ductïë. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Raad van e die recent nieuwbouw van een brouwerij in Boekelo ver- d. Grolsch heeft gisteren aangekondigd tegen deze uit- iak in beroep te gaan. Grolsch wilde aanvankelijk zijn vesti- in Groenlo in 2003 sluiten. Twee jaar later zou de brouwerij nschede volgen. Ter vervanging besloot het bedrijf een uwerij in Boekelo te bouwen. De Raad van State oordeelde ter dat de locatie, De Groote Plooy, door zijn agrarische en eatieve functies niet geschikt is voor nieuwbouw. lgië krijgt lening voor aanleg HSL sel België krijgt van de Europese Investeringsbank een le i-van 112,5 miljoen euro (246 miljoen gulden) voor de aan- van het Belgische deel van de Hogesnelheidslijn (HSL). De heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het geld wordt gebruikt de verbinding tussen Brussel, Antwerpen en Luik aan te leg- of aan te passen. Het project moet in 2005 af zijn. De reis- Amsterdam-Brussel zal dan een uur en 40 minuten bedra- en die tussen Keulen en Brussel een uur en 37 minuten. inzine twee cent goedkoper •erdam De benzineprijzen gaan met ingang van morgen twee cent per liter omlaag. De adviesprijs voor een liter eu- ngelood is dan, zegt marktleider Shell, 2,57 gulden, super ongelood 2,72 en super met loodvervanger 2,78 gulden. De voor diesel gaat omhoog met 1,8 cent. Een liter gaat f 1,868 Dord-Korea wil 'vrijhandelszone' jl» Noord-Korea wil in de buurt van de grens met Zuid-Ko- een 'vrijhandelszone' inrichten. Dit zou moeten gebeuren in tenwerking met de Zuid-Koreaanse industriegigant Hyun- De zone moet een oase worden van een vrijemarktecono- in het nog steeds op stalinistische leest geschoeide Noord- ea. Het besluit om de zone binnen een jaar in te stellen, is e week gevallen tijdens overleg tussen de Noord-Koreaanse ering en Hyundai. Hyundai hoopt dat er zich 850 bedrijven tigen, die 220.000 Noord-Koreanen in dienst hebben. ok Europese banden Firestone terug ,hington De bandenfabriek Bridgestone/Firestone Inc. eren gezegd dat de terugroepactie voor ondeugdelijke iden ook geldt voor Europa en Japan. Woensdag meldde de riek 6,5 miljoen banden voor pick-uptrucks terug te halen dat de banden mogelijk een rol zouden hebben gespeeld bij ;elukken waarbij 46 mensen de dood vonden. In Europa zijn :ele duizenden van de gewraakte banden op de markt geko- De meeste zijn gemonteerd onder de Ford Explorer. lang Wegener in concurrent KPN doorn Uitgeverij Wegener koopt een belang van 27,5 pro- in multimediabedrijf Denda. Op het resterende aandelen- itaal van het bedrijf uit Oldenzaal heeft Wegener een optie omen. Wegener wil met de overname haar kansen vergroten de markt van onlinedienstverlening. Denda, dat de KPN be- icurreert met elektronische telefoongidsen, biedt Wegener mogelijkheid gemeentegidsen op internet te publiceren. irclays koopt concurrent Woolwich De Britse bank Barclays koopt de eveneens Britse bank olwich. Voor 19,6 miljard gulden koopt de op drie na groot- Britse financiële instelling de nummer negen op de ranglijst, olwich, dat zich voornamelijk met hypotheken bezighoudt, en aantrekkelijke partij, omdat het al vergevorderd is met ac- teiten op internet. De nieuwe combinatie telt 2.100 vestigin- waarvan er honderd dicht gaan. Het aantal banen wordt minderd met duizend. Barclays had vorig jaar al 6.000 banen chrapt en heeft nu rond de 70.000 mensen in dienst. Wool- :h telt 6.500 medewerkers. :ht gpd bedrijfsleiders van super- eten en winkels gaan er ten chte van uit dat 15-jarigen er de kassa mogen. Volgens rbeidsinspectie gaat het om wijdverbreid misverstand' ook 15-jarigen zijn voor 'et nog kind. Utrechtse arbeidsinspec- A. van Weezei zegt deze va- ie al 24 bedrijven te hebben tarschuwd. „Als we bij een ontrole dit jaar of de vol zomer weer stuiten op eren van die leeftijd achter assa gaan zij onherroepelijk ebon." Weezei hoort werkgevers zeggen dat het de krapte ?2ö Ie arbeidsmarkt is die hier- leidt. Van Weezei is echter irbiddelijk. „Een kind van >f 15 jaar kan er soms uit een stevige, volwassen I. Wellicht is ze dat soms Maar de wet houdt daar rekening mee." k de agrarische sector kt veel gebruik van de aller- ste vakantiewerkers. Na Halfjaarwinst voor liet eerst boven de twee miljard Aegon ziet voorlopig af van grote aankopen in veruit de grootste levensverzekeringsmarkt ter wereld: de VS. Top man Storm wil het komende jaar vooral gebruiken om zijn jongste aanwinst, Transamerica, in te passen in het Haagse assurantieconcern. Dat onderstreepte hij giste ren in zijn toelichting op de halfjaarcijfers. den haag anp Transamerica drukt een zwaar stempel op de halfjaarresulta ten van Aegon. De nettowinst nam in vergelijking met dezelf de periode vorig jaar met 48 procent toe tot 2,2 miljard gul den. Ook de gunstige wissel koerseffecten van dollar en pond speelden een rol, evenals de overname van de Britse branchegenoot Guardian. De samensmelting van Aegon USA en Transamerica levert waarschijnlijk 200 miljoen dol lar aan kostenbesparingen op. Bovendien groeit de omzet in de VS boven verwachting. De totale omzet schoot 64 procent omhoog tot 33,8 miljard. De gang van zaken was voor de di rectie aanleiding de winstver wachting op te krikken van Aegon-topman Storm: „Eerst Transamerica inpassen. foto anp hans steinmeier achttien tot 23 procent naar 25 in Amerika in te lijven. „Wij tot dertig procent. bukken nog steeds voor elke Storm houdt wel de mogelijk- stuiver die op de grond ligt. Wij heid open kleine verzekeraars kijken naar alle overnamekan- madrid anp werstand bij veel winkels Twee weken na het vertrek van boegbeeld Juan Villalonga heeft de nieuwe topman César Alier- ta huisgehouden in de top van het Spaanse telecomconcern Telefonica. Twee vertrouwelin gen van Villalonga vertrekken. Telefonica krijgt onder meer een nieuwe tweede man: Fer nando Abril-Martorell. Hij ver vangt Luis Martin de Busta- mante, die na twintig jaar trou we dienst het telecomconcern verlaat. De Bustamante was verantwoordelijk voor de mo biele telefonie (Móviles) en een belangrijk onderhandelaar in de mislukte fusiebesprekingen met KPN. Luis Lada wordt de nieuwe topman van Móviles. Daarvoor moet Manuel Garcia- Duran (Media) zijn plaats in de directie opgeven. De wijzigingen komen er fei telijk op neer dat Villalonga, die twee weken geleden gedwon gen werd af te treden, is vervan gen door een meerkoppige lei ding. Alierta is weliswaar de hoogste baas, maar hij zal nau wer samenwerken met Abril dan de autocratische Villalonga in het verleden met zijn ver trouweling De Bustamante. boetes voor een 12- en een 14- jarige jongen op een heftruck is het aantal processen-verbaal onder groente- en fruitplukkers afgenomen. Zij houden zich nu redelijk goed aan de wet. „Kin deren mogen ook niet in de buurt komen van heftrucks en de lopende band. Ze zijn nog erg speels waardoor er snel on gelukken ontstaan." Overigens heeft ze niet de in druk dat het enkel aan de ar- beidskrapte ligt dat er nu veel 13- en 14-jarigen aan het werk zijn. De kinderen melden zich massaal aan. „Geld verdienen is natuurlijk leuk. Vooral als je daarmee een mobiele telefoon kunt kopen." Daarnaast stuitte ze op een situatie waarbij een werkgever zei dat het kind maar beter niet naar huis kon worden gestuurd omdat 'er toch niemand thuis was'. Sommige ouders werken allebei en gebruiken het vakan tiewerk als crèche. Ze vinden de schoolvakantie wel erg lang du ren en zeggen dan: ga vandaag maar bij die tuinder zitten. Een enge trend." Bedrijf zou auteursrecht schenden CTJr -K KA -- T i MOM is,ï rotterdam anp PCM, uitgever van NRC Han delsblad, Algemeen Dagblad en de Volkskrant, heeft gisteren de rechter in Rotterdam gevraagd internetpagina kranten.com te verbieden. Het internetbedrijf schendt volgens PCM allerlei eigendomsrechten waaronder het auteursrecht. Op de pagina staan koppen uit kranten van PCM, met rechtstreekse links naar de artikelen op de sites van de kranten zelf. Kranten.com stelt dat zij in principe niets meer doet dan het verzorgen van een pers overzicht, en dat is niet verbo den. De rechter doet op 22 au gustus uitspraak. Doorverwijzen of Tinken', dat is de inzet van de ruzie tussen PCM en Eureka Internetdien sten, maker van kranten.com. PCM vindt het niet erg dat computergebruikers krantenar tikelen op internet lezen. PCM wil echter dat de lezers de ver halen bereiken via de internet sites van de kranten zelf. Reden daarvoor is voorname lijk de reclame die op de home page, de startplaats of voordeur van een internetpagina staat. Hoe vaker die reclame gezien wordt, hoe meer geld de kran ten ontvangen. Kranten.com slaat die homepage van de kranten over, waardoor de re clame veelal ongezien blijft. Inkomstenderving, schen ding van het auteurs- en data bankrecht, voerde advocaat J. Krikke van de uitgever aan om de rechter te overtuigen van de De internetpagina van kranten-com die uitgever PCM wil verbieden. oneerlijkheid van de situatie. Van schending van het au- Volgens advocaat Visser van teursrecht is geen sprake, de Eureka maakt PCM paniek om pagina rangschikt alleen de niets. Op het hele internet koppen en neemt geen artike- wordt volgens hem gelinkt. len over. Gedupeerden huren advocaat Moszkowicz in N driehonderd boze (ex-)aandeelhouders n Company gaan proberen hun geleden ide te verhalen op Jan en Paul Baan, oprich- van het Barneveldse softwarebedrijf. Daartoe ben de gedupeerden, voor een groot deel af- b« istig uit strenggelovige kringen, advocaat aham Moszkowicz ingehuurd, bnsterdamse raadsman bereidt zowel civiel- itelijke als strafrechtelijke stappen voor. Be- e de gebroeders Baan komen mogelijk ook ere bestuurders van Baan in het beklaagden- 3K kje. De b leggers hebben zich aangemeld bij De Keursteen, een stichting die misstanden in streng-gereformeerde kringen onderzoekt. Veelal hebben ze te goeder trouw aandelen Baan gekocht. „Een groot deel van de gedupeerden had nog nooit eerder aandelen gekocht. De 'ge reformeerde uitstraling' van Baan Company trok ze over de streep om te gaan beleggen. Nu was het moreel verantwoord", aldus voorzitter Van Hoeven van de stichting die enkele jaren geleden ook het piramidespel in de christelijke wereld onderzocht. „Naast particulieren, zijn ook chari tatieve instellingen en een aantal dominees inge stapt", zegt Van Hoeven. Niet alle beleggers uit de gereformeerde wereld steunen het initiatief. Van Hoeven: „Ik sprak een man die een miljoen had verloren. Hij liet het maar zo, omdat hij het als 'de straf van God' beschouwde. Het was 'bloedgeld', vertelde hij." De beleggers zagen hun aandeel de laatste twee jaar instorten. Op het hóogtepunt van het 'suc cesverhaal Baan' was een aandeel bijna vijftig eu ro waard. Vorige week nam het Britse Invensys Baan definitief over. Aandeelhouders die hun stukken hadden aangeboden kregen er 2,85 euro voor. De weigeraars zullen in de loop van vol gend jaar, als Baan geliquideerd is, eenzelfde be drag als vergoeding uitgekeerd krijgen. Van Hoeven zegt ervan overtuigd te zijn 'een didaten, maar zijn niet bereid om krankzinnige prijzen te be talen." Bestuurslid Streppel hield een slag om de arm. „Geen grote aankopen, tenzij de hoofdprijs voorbij komt. Zeg nooit nooit." Centraal in Aegons beleid in Europa staat de toenemende vergrijzing. Overheden willen de oudedagsvoorzieningen va ker vooral aan de burgers zelf overlaten. Storm noemde in dit verband Spanje, Italië, Frankrijk en Duitsland. Het is een posi tieve ontwikkeling voor Aegon, lichtte Storm toe. „Dat zal de vraag naar onze producten sti muleren." Maar geschikte overname kandidaten zijn in Europa nau welijks te vinden. Daarom is Aegon bezig in Duitsland zelf een en ander van de grond te tillen. Het concern staat ook op het punt dit in het noorden van Italië te doen en sluit niet uit op termijn ook in Frankrijk dezelf de tactiek toe te passen. In Hongarije is Aegon daarmee al eerder begonnen. In Spanje heeft Aegon in de eerste helft van 2000 winst ge boekt. Hier schreef het concern in de vergelijkbare periode 1999 nog rode cijfers. Dat komt voor al door de aankoop van Cova- donga eind vorig jaar. Overigens ligt het zwaarte punt van Aegon in de VS, Groot-Brittannië en Nederland. Daar hebben 95 procent van de activiteiten plaats. leeuwarden-haarlem gpd-anp De stroomrekening gaat vol gend jaar fors omlaag. Elektrici teitsbedrijven moeten van de overheid het transport van stroom goedkoper maken waardoor voor de distributeurs een strop van honderden mil joenen dreigt. Volgens toezicht houder op de stroommarkt DTE kunnen de bedrijven veel efficiënter werken. Het voordeel dat ze daarmee halen, moeten ze doorgeven aan de klanten. In 2003 moeten de netwerktarieven, voor het vervoer van stroom, zo'n 25 procent lager liggen. Het tarief voor het stroomtransport maakt ongeveer de helft uit van de totale stroomrekening. De energierekening van particulie ren komt daardoor zo'n vijf procent lager uit. Voor bedrij ven kan het voordeel zelfs uit komen op twintig procent. NUON-woordvoerster Anne- miek Lauwers bevestigt dat de tarieven fors omlaag moeten. NUON moet van de Dte tot 2003 elk jaar 8,6 procent min der in rekening brengen voor het stroomtransport. „Dat bete kent voor ons een verlies van honderden miljoenen gul dens". Andere energiebedrijven hebben vergelijkbare kortingen voorgespiegeld gekregen. NUON heeft nog wel vragen over de berekeningen in op dracht van het ministerie van economische zaken. „We heb ben nu al het laagste netwerkta rief in Nederland en toch moe ten we relatief veel verlagen." Eind september worden de ta rieven definitief vastgesteld. „Mogelijk wordt deze korting direct opgeheven door een ex tra milieuheffing. Daar hebben wij geen invloed op," aldus een DTE-woordvoerster. De heffing die wordt geschat op maximaal 25 gulden per huishouden per jaar is bedoeld om niet rende rende milieuprojecten uit het verleden te bekostigen. capelle aan den ussELWD-kamerlid Hella Voute-Droste, onder meer voorzitter van de kamercommissie voor economische zaken, gebruikt een deel van het zomerreces om een kijkje te nemen in de keuken van het bedrijfsleven. Gisteren liep zij een dag mee met Hans Rijnierse, directeur van cateraar Van Hecke. In de keuken van het bedrijfsrestaurant in Capelle aan den Ussel maakte zij zich verdienstelijk met het bereiden van de lunch. „Ook als politicus roer je mee in de pot om de samenleving een goed beleid voor te schotelen. Met wat mij betreft lagere belasting als zout in de pap", aldus het WD-kamerlid. foto dijkstra bvfred steenman Abril, binnen het bestuur van Villalonga al topman van de technologiedochter TPI, was fa voriet voor de toppositie die hij nu gaat vervullen. Endemol-bestuursvoorzitter John de Mol maakt ook deel uit van de directie van Telefonica. Dat is het gevolg van de Spaan se inlijving van het Aalsmeerse amusementsbedrijf eerder dit jaar. Flinke winststijging ten stegen met negen procent. De groei in het reizigersver- voer deed zich vooral voor op werkdagen Het vervoer bracht 5,5 procent meer op ondanks de lagere stijging van het stu dentenkaartcontract. Ook de opbrengsten van NS Stations groeiden. De 1.388 ver kooppunten zorgden voor een omzet van 372 miljoen, 5,1 pro cent meer dan vorig jaar. Van de deelnemingen heeft Struk- ton Groep een goed gevulde or derportefeuille. Holland Rail consult handhaafde opbreng sten en bedrijfsresultaat. Het aantal personeelsleden nam met drie procent af tot 23.121 door de verkoop van NS Cargo en NS Spoorwegpolitie. Daarvoor gecorrigeerd is er sprake van een stijging met 6,5 procent. utrecht anp NS hebben in de eerste helft van dit jaar een nettowinst ge boekt van 162 miljoen gulden. Een kwart meer dan in dezelfde periode van 1999. Het reizigers- vervoer steeg met 2,7 procent. De spoorwegen boekten ook nog een buitengewoon resul taat van 3,2 miljard. Dat was hoofdzakelijk te danken aan de verkoop van het belang van 50 procent in telecombedrijf Tel fort aan British Telecom. Het bedrijf verwacht dat de nettowinst dit jaar dertig tot 45 procent boven het peil van 1999 komt te liggen. Vorig jaar boek ten NS een nettowinst van 258 miljoen. De ontvangsten zijn de eerste zes maanden met bijna tien procent toegenomen tot een kleine drie miljard. De las- JURIDISCH BELICHT zaak te hebben'. De precieze aanklacht wil hij in het midden laten, die wordt nog bestudeerd. „Aangesloten beleggers hebben het over 'dwaling en bedrog'. Die kant zal het opgaan", aldus de fi nancieel rechercheur. Niet alleen gereformeerde beleggers hebben zich aangesloten. „De laatste tijd krijgen we ook meldingen van mensen die niet van de kerk zijn", zegt Van Hoeven. „We proberen zoveel mogelijk slachtoffers te vereni gen." Jan en Paul Baan waren gisteren niet be schikbaar voor commentaar. Een woordvoerder verklaarde dat de broers bekend zijn met De Keursteen en de verdere ontwikkelingen met be langstelling afwachten. Wie voor 1 juli 1994 is geschei den en langer dan vijftien jaar alimentatie heeft betaald kan sinds 1 juli 1997 aan de rechter vragen die verplichting te be ëindigen. Van deze mogelijk heid is vanaf de inwerkingtre ding van de Wet Limitering Ali mentatie (1 juli 1994) al door veel alimentatieplichtigen ge bruik gemaakt. Uit rechtspraak blijkt dat de rechter het verzoek tot beëindi ging alleen toewijst als hij vindt dat stop zetting van de beta lingen voor de ont- vang(st)er niet te in grijpend is. De rechter houdt daarbij rekening met de volgende omstan digheden: - Hoe oud is degene die alimentatie ont vangt? Hoe hoger de leeftijd van de alime- tatiegerechtigde hoe kleiner de kans dat een verzoek om beëindiging door de rechter zal worden gehonoreerd. Ali mentatiegerechtigden die 65 jaar of ouder zijn hoeven door gaans niet te vrezen voor beëin diging van hun alimentatie. Tenzij (bijvoorbeeld door ont vangst van een pensioen) hun inkomen er door het verlies van alimentatie niet op achteruit gaat: - Zijn er tijdens het huwelijk kinderen zijn geboren? - Hoe lang heeft het huwelijk geduurd en hebben de partners kans gehad een eigen inkomen te verwerven? Als er bijvoor beeld sprake is geweest van een traditioneel huwelijk waarin de vrouw voor de kinderen heeft en daarnaast niet heeft gewerkt is haar kans om zelf standig geld te Verdienen door het huwelijk negatief beïnvloed. In dat geval is de kans groot dat een verzoek tot beëindiging van de alimentatie wordt afgewe zen: - Heeft degene die alimentatie ontvangt recht op een deel van het ouderdomspensioen van de ex-partner? Een aanzienlijke inkomensdaling van de alimentatie- gerechtigde als ge volg van de beëin diging wordt door de rechter over het algemeen te ingrij pend geacht. De rechter zal daarom niet snel tot beëin diging besluiten tenzij de alimenta- tiegerechtigde ver mogen heeft of zelf voor een inkomen kan zorgen. Uiter aard houdt de rechter ook reke ning met de belangen van de gene die de alimentatie moet betalen. De gezondheidstoe stand van de alimentatieplichti- ge kan bijvoorbeeld een rol spe len. Voor echtscheidingen na 1 juli 1994 beperkt de wet de alimen tatieplicht voor de ex-partner in principe tot twaalf jaar. Aan het einde van die termijn kan degene die alimentatie ont vangt om verlenging vragen. Hoe de rechter over dergelijke verzoeken zal oordelen is pas na 1 juli 2006 bekend. De kans is echter groot dat de rechter rekening houdt met dezelfde omstandigheden die toe nu toe ook al bepalend waren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7