'Nooit vergeet ik dat schouwspel' M Draadloos studeren in de carava :¥j*M 'L i Gesprek van de Dag Zandkasteel x Camera op Pier geeft inzicht in weer Man wilde met vriendin de houtversnipperaar in VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2000 ^Zommentaar Het lot van Anwar Ibrahim Temidden van de ontploffende bommen in Baksen- land en Moskou ging het nieuws uit Maleisië deze week wat verloren. Toch is er aanleiding daar nog even de aandacht op te vestigen. Want de manier waarop de voormalige vice-premier van dat land, Anwar Ibra him, negen jaar cel aan zijn broek kreeg wegens be weerde homoseksuele escapades mag gerust een schandaal heten. Het Britse dagblad The Independent zag zelfs over eenkomsten met de stalinistische processen. Nu is dat wat overdreven. Voor Stalins rechtbanken beleden, op Nikolai Boecharin na, alle gehersenspoelde en/of ge martelde beklaagden ootmoedig schuld aan zaken die ze niet op hun kerfstok hadden. Anwar is door de Ma leisische politie afgetuigd, maar om van marteling te spreken, is toch meer nodig. En zo gedwee als Stalins slachtoffers heeft Anwar zich al helemaal niet opgesteld. Toen de rechter hem dins dag - bovenop de zes jaar die hij vorig jaar al kreeg we gens corruptie - nog eens negen jaar cel toebedeelde, reageerde hij scherp. ,,U hebt gehandeld overeenkom stig het script dat u is voorgelegd. Dit was geen straf proces maar een politieke vervolging." Anwar had gelijk. Zeventien jaar was hij een loyaal lid van de United Malays National Organisation, de partij van premier Mahathir bin Mohamad. Hij was een suc cesvol minister van financiën en schopte het tot vice- premier. Mahathir en Anwar dreven echter uiteen. Twee jaar geleden was de verwijdering zo ver gevor derd dat de premier Anwar als serieuze uitdager moest beschouwen. In september 1998 kreeg de vice-premier zijn congé. Drie weken later werd hij gearresteerd, waarna aan klachten in elkaar werden gedraaid. De aanklagers maakten er een potje van en de rechtbank liet hen be gaan. Met als resultaat dat Anwar tot 2014 van het po litieke toneel is verbannen. Mahathir kan tevreden zijn. Terecht hebben westerse regeringen het vonnis in fer me bewoordingen gehekeld. Meer dan een rituele dans is dat echter niet. Een woordvoerster van het Ca nadese ministerie van buitenlandse zaken zei dat de zaak voor Maleisië economische consequenties kan hebben. Hoe ze daar bij komt, is duister. In de open Maleisische economie zijn buitenlandse investeerders van harte welkom. Het is luchtfietserij te verwachten dat die zich iets zullen aantrekken van Anwars lot. Zeiler kan zichzelf niet vinden Een Britse amateur-zeiler blijkt onverbeterlijk in de zoektocht naar zichzelf. Voor de tiende keer moest hij begin deze week door de Britse kustwacht uit de zee worden gered, waar hij navigeerde met behulp van een kaart. De 56-jarige Eric Abott zond zijn hulpsignalen uit vanaf de Ierse Zee. Hij probeerde met zijn jacht een tocht te maken van Ierland naar Noord-Wales maar werd zestien kilometer buiten koers aangetroffen. Abott verklaart elke keer dat hij rondzeilt om zichzelf te vinden. Volgens de kustwacht zet de man mensenle vens op het spel, maar de zeiler toont geen berouw over zijn oproepen om hulp die hem al bijna honderd duizend gulden hebben gekost. Abott ziet de kust wacht als een „service". Op het strand van Zeebrugge in België onstonden deze week ware beeldhouwwerken van zand. Negentig zand- kunstenaars uit Nederland, de Verenigde Staten, Denemar ken, Spanje en Ierland maakten er het grootste Belgische zandkasteel. Vele kubieke meters zand moesten worden aangedragen voor de sculptuur die tachtig meter lang, zes tig meter breed en ruim dertien meter hoog is. FOTO REUTERS THIERRY ROGE e Anouschka Bukman heeft een 'Frankrijkgevoel' in haar staca- 3 de campus van de Universiteit Twente. FOTO GPD CARLO TER ELLEN Het lijkt op een verlengde va kantie. Logeren in een stacara van onder de lommerrijke bo men van het Enschedese uni versiteitsterrein. Maar Anouska Bukman (18) komt toch echt naar de Universiteit Twente om te studeren. In een vakantiewo ning met internetaansluiting. In Enschede vind je zo een ka mer. Geen enkel probleem. Anouska Bukman uit Huizen maakte zich dus geen zorgen, toen ze afgelopen voorjaar de voorlichtingsdagen van de Uni versiteit Twente bezocht. Het was een extra reden om naar het oosten te komen. Naast de studie Toegepaste Communica tiekunde natuurlijk. Maar kort daarna voltrok zich de vuurwerkramp die in één klap ruim honderd UT-studen- ten dakloos maakte. Negentig slachtoffers kregen tijdelijk woonruimte op de campus aangeboden. En daardoor greep Anouska deze zomer naast een kamer. De UT moest naar noodmaat regelen grijpen: twintig stacara vans die deze week op de cam pus worden geïinstalleerd. „We geven elke student een kamer garantie en die willen we ook waarmaken", is de simpele ver klaring van voorlichter Jeroen de Kok van de UT. Anouska betaalt 250 gulden per maand voor de caravan, die ze met twee andere studenten moet delen. Daarvoor heeft ze een gemeenschappelijke huis kamer met keuken en een be scheiden kamertje waar nog net een bed en een bureau kunnen staan. „Niet zo groot. Ik hoef niet veel mee te nemen", con stateert de 18-jarige studente tijdens de eerste inspectie. Maar eigenlijk vindt ze het ook wel grappig. „Het is bijna een Frankrijk-gevoel." Volgende week betrekt Anouska haar tijdelijk onderkomen. Tij delijk, want nog voor de winter hoopt ze een van de 2100 'ech te' kamers op de campus te krijgen. Door natuurlijk verloop (verhuizende en/of afstuderen de studenten) zal er waar schijnlijk wel wat vrij komen. De caravans blijven nog even staan om het groeiende aantal buitenlandse studenten onder dak te bieden. a Voor de UT is de noodv)e ning een mooie aanleid te experimenteren met loos internetten. Binne 1 jaren moet het op het h 1 versiteitsterrein mogelij surfen zonder stekkers, twintig stacaravans zijn n proeftuin voor het proji 0 een zendertje kan vanu 'e computer een verbindii 11 den gelegd met een mo tion binnen vijftig metc)e stand. „Het is een prad plek voor het project", Kok. „Heerlijk internen der de bomen, met een - heid van tien megabit p u conde. Waar in Nederla dat nog meer? Nergens Tornado legde 75 jaar geleden Borculo bijna plat Gisteren 75 jaar geleden werd het Twentse stadje Borculo getroffen door een ramp die tot de dag van vandaag in de herinnering voortleeft. Een tornado van ongekende hevigheid raasde over het stadje aan de Berkel. De gevolgen waren verschrikkelijk: drie doden, meer dan tweehonderd ge wonden, honderden ontwortelde bomen en geen gebouw dat onbeschadigd was gebleven. Het was een warme dag ge weest die 10e augustus 1925. Het verbaasde dan ook nie mand, dat tegen zes uur de lucht boven Borculo zich begon samen te pakken. Het zou wel onweer worden, zoals zo vaak op dit soort zomerse dagen. Maar wat begon met een drei gende lucht en een vaag gerom mel, groeide al snel uit tot iets dat veel onheilspellender was. De Borculoërs zochten de be schutting van hun huis en waar mogelijk gingen de luiken dicht. Ooggetuigen beschreven later hoe om zeven uur vanuit zuide lijke richting 'iets reusachtig zwarts' kwam aangesneld, dat een oorverdovend geloei voort bracht. Boven Borculo spreidde zich een zwarte deken uit van een ongekend dichte regen, vermengd met stof en bladeren en allerlei voorwerpen. Later bleek dat de storm alles op z'n weg had meegedragen, soms honderden meters ver. Van een appelboom tot een prieeltje, van huisraad tot zware machi nes. En zelfs mensen: aan de Ruurloseweg werd een baby door de wind van moeders schoot opgenomen en kwam vijftig meter verder (ongedeerd) neer. Ene Evert Eikelkamp ging even buiten kijken, voor zijn woning. Ook hij werd door de storm opgetild en meegevoerd: 250 meter verder kwam hij te gen een elektriciteitspaal weer op de grond. Van zijn vlucht kon hij zich later niets herinne ren, maar in Borculo hield hij er wel zijn bijnaam 'de vliegenier' aan over. Voor de Borculoërs leek het na tuurgeweld een eeuwigheid te duren, maar waarschijnlijk wa ren het maar tien minuten. Het stadje leek geteisterd door een W-v De ravage in Borculo na de stormramp. FOTO ARCHIEF KLM AEROCARTO N. V urenlange artilleriebeschieting. Geen huis was nog heel, van de kerk stonden alleen de zijmu ren nog overeind. De tabaksfa briek stond in lichterlaaie. Bijna alle bomen waren omgewaaid of afgeknapt als luciferhoutjes. De toevallig in Borculo aanwe zige amateur-historicus mr. H.G.J. Maas Geesteranus be schreef het later als volgt: Nooit zal ik het schouwspel vergeten, hetwelk zich onmid- hoon en electriciteit. Op de dellijk na de ramp aan mijn oog plaatsen vanwaar boomen en voordeed. De straten waren ver sperd met ontwortelde palen of in stukken gebroken boomen, met draden en palen van telep- palen waren verdwenen bevon den zich nog slechts breede, met modder gevulde gaten. Het pla veisel was grotendeels vernield, hier en daar was de stra sloten door ingestorte h Bijna alle daken waren rukt, ruiten waren nerg, o te bekennen. Somm zen misten een geheele ping, andere voor- ofadkn vel, weer andere waren met den grond gelijk gei In 't midden van dien 01 w schrijflij ken chaos zag n o mannen en vrouwen ha wringend rond loopen, om familieleden en vrie omtrent welker lot zij in y zekere verkeerden, metl handen zoekend naar h et raad, naar de kostbaarh if welke overal verspreid o en elders, tussen puin ei geheel of gedeeltelijk vei werden teruggevonden.' Op de dag na de ramp g d eerste aandacht uit naafa doden en dè meer dan honderd gewonden. Da a arriveerden al snel Rodf colonnes uit heel Gelde y Bakkers uit Lochem bal doende brood om de h< >e volking van de buurgem er te voeden, en genietroeje riveerden om de rommt ej ruimen. Overal in het la e men hulpacties op gang rn ten stelden hun girorekf )i beschikbaar voor de lea daarop hun bijdrage voi 'noodlijdend Borculo' ki storten. Al snel werden i lerlei gemeentelijke en ciale comités gevormd* g< wederopbouw. Die nam e ren in beslag, maar de deden hun werk wel zo dat al voor de winter de in Borculo weer redelijk i] maal kon worden genoe Het weer in Scheveningen is vanaf dit weekeinde op internet te vol gen. Ondernemers in de badplaats hebben uit onvrede over de weer berichten een 'webcam' geplaatst in de toren op de Pier. Via internet kunnen de strandbezoekers voort aan zelf zien of de zon schijnt aan de Scheveningse kust. De Scheveningse ondernemers ho pen dat de webcamera voorkomt dat strandliefhebbers afzien van een bezoek aan de kustplaats wan neer weerberichten spreken over 'af en toe een bui' of 'perioden met zon'. Volgens Ben Vermijs, direc teur van het Organisatiebureau Scheveningen (OBS), zijn de be richten vaak onduidelijk en geven ze verouderde informatie. Het is hem en andere Scheveningse on dernemers bijvoorbeeld opgeval len dat in de afgelopen twee weken werd gesproken over zware bewol king, terwijl het aan de kust 'ont zettend goed weer' was. „Mensen uit Appelscha en omge ving zien dan af van een bezoek aan Scheveningen", zegt Vermijs. Daardoor lopen de ondernemers inkomsten mis. Hij heeft zijn kri tiek twee weken geleden gemeld aan Meteo Consult. OBS-directeur Vermijs weet niet of deze verzorger van weerberichten voor diverse media de berichten gaat actualise- De Amerikaanse Lucia Lopez werd woens dag door haar vriend ten huwelijk ge vraagd, maar hoezeer hij haar.trouw tot in de dood wilde laten beloven, wist ze toen nog niet. Lopez zei Ja tegen Rafael Rodri guez, maar vervolgens nam hij haar mee naar zijn werk omdat hij haar iets wilde la ten zien. Aangekomen bij het tuinarchitectuurbe- drijf waar hij werkte zei Rodriguez dat ze haar ogen moest sluiten en op de lopende band van een houtversnipperaar gain gen. Vervolgens zette hij de machin es en ging naast haar liggen. „Maak je zorgen", zei hij nog. Voordat Lopez wist verdween hij in de machine, hi sen vastgrijpend om haar mee te tre De houtversnipperaar kwam autom tot stilstand, maar Rodriguez overle K niettemin aan zijn verwondingen, vrouw ontkwam op het nippertje. Heelciljongens cnselijk eeuw dachten de astronomen dat ze kanalen op Mars waarnamen. Grote opschudding! Inmid dels is van die kanaaltheorie niets meer over. Tien lichtjaar lijkt in ons onmetelijke heelal dichtbij, zeker als je beseft dat 't dichtstbijzijnde sterrenstelsel, de Andromeda-nevel, op ruim 2 miljoen lichtjaar van ons afstaat. Maar tien lichtjaar is al een onmetelijke afstand. Een ruimteschip zoals wij ze nu kunnen maken zou er 200.000jaar over doen om bij Epsilon Eridam te komen. Twee honderd duizend jaar - nou ja, waar praten we over! Denkt men nou echt dat je uit vooralsnog moei lijk te begrijpen geheimzinnige snelheidsvaria ties van een ster zomaar plompverloren mag concluderen dat daar een planeet omheen cir kelt? Kom nou toch, beste heelaljongens, wees alsjeblieft wat voorzichtiger. Als iemand in Gro ningen met een heel goede verrekijker naar Maastricht tuurt en daar in een basiliek een deur waarneemt die af en toe kiert, kan die Gro ninger wel concluderen: dat gebouw wordt be woond, maar zo'n conclusie is uiterst voorbarig. Het kan ook gewoon tocht zijn, of een rat die langs sluipt. Ik sta uiterst sceptisch tegenover de resultaten waarmee die heelaljongens ons regelmatig ver rassen. Zo n vijftien miljard jaar geleden zou 't heelal uiteen oerknal ontstaan zijn. Op Fred Hoyle na geloven zowat alle astronomen daarin. En toch: hoe flinterdun is de bewijsvoering voor die oerknal! Er zijn maar twee pijlertjes voor die theorie. De roodverschuiving van de lichtspectra van andere sterrenstelsels en de in 1965 ontdekte zogenaamde echo van de oerknal. Zowel het eer ste als het twee fenomeen kunnen op tientallen andere manieren worden geïnterpreteerd. We weten hoegenaamd niks. Al wat de heelal jongens met zoveel aplomb verkondigen over het ontstaan van het zogenaamde uitdijende heelal, over zwarte gaten, over quasars en pulsars - het zijn op z'n best heel interessante hersenschim men. Niets van wat Stephen Hawking in zo'n buitengewoon boeiend boek als Het Heelal be weert kan echt met enige zekerheid als waar worden aangenomen. Het is allemaal veel spe culatiever, veel onzekerder, veel schimmiger dan de astronomen ons willen doen geloven. Nieuwe planeet ontdekt! O ja? Laat ons daar dan maar eens een haarscherpe foto van zien. De extreem-rechtse Oostenri pulist JÖRG HAIDER wordt! Hij neemt deze maand same een bekende radioster een lil Haider, die leider is van de rijkse deelstaat Karinthië, be het lied 'Karinthië heeft een schoonheid van de regio. De van Haider verschijnt komen op een verzamel-CD met regi C liedjes. De opbrengst van isl voor gehandicapte kinderen. De uiterst rechtse politicusJ MARAIS, een fervent voorsta van de apartheidsstaat, is op rige leeftijd in een ziekenhui Zuid-Afrikaanse hoofdstad P overleden. Hij was in 1969« de oprichters van de uiterst r Herstichte Nationale Partij, splitsing van de r< Partij die het systeem van ap had ontworpen. Alhoewel Ma partij nooit veel stemmen wis vergaren werd die toch gezie' stem van de ultraconservatie kaners. i) Hebt u 't begin deze week ook in de krant gelezen of op het Journaal gezien? Een nieuwe planeet ontdekt! Hij draait om Epsilon Eridam heen. een ster die veel op de zon lijkt en ons onmetelijke heelal vlakbij staat - maar tien lichtjaartjes ver! En passant kregen we te horen dat er inmid- dels al veertig planeten ontdekt zijn. Helaas - I een onscherpe foto of zelfs maar iets wat daar in de verte op lijkt hebben we van één van die veertig planeten nog niet te zien gekregen. De waarheid gebiedt namelijk te zeggen dat er in werkelijkheid nog nooit één planeet ontdekt is bij de dichtstbijzijnde sterren. Het enige wat men heeft waargenomen is dat er kleine variaties zijn in de spectroscopisch geme ten snelheid van sommige sterren. En uit die variaties concludeert men dan: om die sterren heen cirkelen voor ons onzichtbare grote begeleiders. Het kan natuurlijk zijn dat die interpretatie juist is, maar het is evengoed mogelijk dat dit soort subtiele, moeilijk te meten snel heidsvariaties op een heel andere manier ge duid moeten worden. Ook is nog denkbaar dat 'toni een meelfout gaat. In de vorige De Russische mediamagnaat VLADIMIR GOESINSKI is 'donateur' gewor den van de Mos- kouse Boetyrska- ja-gevangenis, waar hij eind juni enkele dagen ver bleef. Volgens de gevangenisdirec tie zal de media magnaat onder meer de onbetaalde rekeningen voor medicijnen, keukengerei, bedden goed en medische uitrusting betalen. Hoewel Goesinski slechts drie dagen opgesloten zat, toonde hij zich ge schokt over de erbarmelijke omstan digheden waarin mensen in voorar rest worden gehouden. Hij werd in juni op gepakt, verdacht van groot schalige fraude. Maar velen menen dat hij in werkelijkheid is gearres teerd omdat zijn bladen kritisch schrijven over president VLADIMIR POETIN en de oorlog in Tsjetsjenië.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2