Leidsch Dagblad Studenten enthousiast over Leiden Grou stelt kampioenschap veilig Bijzondere zandhagedis ondergraaft bouw motel Venezolaanse president op bezoek bij Saddam Van Heerden gastschrijver universiteit Brand verwoest loods aannemer Alphen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Leidse vrouw wekenlang dood in huis Tweeverdiener koopt dure kinderkleding MMERSALE OAG 11 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42385 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 iotherapeut *ir Sierra Leone ir hulp aan minkte kinderen 13 Provincie promoot dit weekeinde recreatiepias 15 Bibliotheek Lisse opent op 21 augustus de deuren 16 Rick van Leeuwestijn bestuurt de bierboot h 17 Noordwijks schilderfestival kent zonnige openingsdag itruiming op ind Zandvoort ewoners van de honder- strandhuisjes in Zand- t zijn vanmorgen met on- dellijke ingang geëvacu- omdat nieuwe, zeer zwa- rplosieven op het strand gevonden. Volgens een de brandweerlieden is loe besloten omdat „als de ploft de gevolgen erger ïen zijn dan in Enschede". \SA gaat twee er naar Mars tö Amerikaanse ruimtevaart- H inisatie NASA wil in 2003 robots naar Mars sturen. zogeheten Rovers worden e weken na elkaar gelan- 1 rd en moeten begin 2004 len. Het gaat om betere en tere versies van de Pathfin- •Sojourner, die in 1997 lenden kleurenbeelden Mars naar de Aarde stuur- De kosten van de Rovers den op 350 miljoen dollar chat. De NASA verloor vorig twee Marssondes. tl lend hondje rwondt toerist Japanner heeft in een Pa- voorstad ernstige ver- ïdingen opgelopen door vallende hond. Het beestje oor op de negende etage een flatgebouw zijn even- ït en stortte de diepte in, neldde de Franse krant Le gisteren. De 37-jarige a Yochikata hield aan de ;elukkige botsing ernstig letsel over. De hond over- de de val niet. LM springt om :uw personeel KLM zit te springen om personeel. De lucht- rtmaatschappij heeft mo- nteel circa duizend vacatu- Het personeelsgebrek at in schril contrast met de abere boodschap nog geen jaar terug dat er tweedui- d banen moesten verdwij- In de praktijk zijn de atregelen echter minder Lo pend uitgepakt. mnexxion haalt tters terug •bedrijf Connexxion heeft li-medewerkers die al in de I zitten, teruggeroepen om l nijpende tekort aan chauf- op te vangen. Ook kan- met het busrij- moet tijdens spitsuren op streeklijnen. Con- heeft 250 vacatures een personeelssterkte van 000. De oorzaken zijn di- [s: vakantie, hoog ziektever- im, wijziging van dienstre- ungen,waardoor meer bus- 1 moeten rijden en de krap- op de arbeidsmarkt. Ook pr de toekomst voorziet de grote proble- Enquête: Bewoners vinden universiteit goed voor de stad Leiden is een leuke studentenstad, vinden de Leidse stu denten. Maar twee van elke vijf studenten hebben geen contact met 'gewone' Leidenaren. Op hun beurt vindt driekwart van de Leidenaren dat er niet meer studenten bij moeten komen. Toch is volgens hen de universiteit een lust en geen last voor de stad. regeld contact te hebben met 'de andere partij'. Van de studenten is liefst 94,5 procent enthousiast over de stad. Slechts 4 procent vindt er niks aan in Leiden. Ook onder de niet-studenten is de waarde ring voor Leiden als studenten stad groot, zo blijkt uit opmer kingen van geïnterviewde Lei denaren, zoals: 'Het is een ge weldige feeststad' en 'De jeugd houdt de stad jong'. Anderzijds is er ook kritiek op overlast van dronken jongeren en van vele fietsen die niet in een stalling, maar lukraak in de stad worden neergezet. Ook HET WOORD IS AAN N.Z. Becher Vroeger was een stan daardexcuus voor niet ge maakt huiswerk: de hond heeft het opgegeten. Nu is de diskette gewist. Studenten: Leuke studentenstad Leidse Inwoners: Universiteit lust of last? Leidse Inwoners: Aantal studenten? leiden onno havermans Dit zijn de belangrijkste uit komsten uit een enquête die het Leidsch Dagblad heeft laten uitvoeren aan het begin van het nieuwe studiejaar. Het bureau LSV Associates interviewde telefonisch 250 Lei denaren en ondervroeg op straat 222 Leidse studenten. De gedachte dat stad en universi teit twee werelden zijn, wordt door het onderzoek maar ten dele bevestigd. Ruim de helft van beide groepen - 51 procent van de Leidenaren en 58 pro cent van de studenten - zegt ge- geen mening UB vinden sommigen dat er te veel studenten op elkaar gepakt zijn en dat er betere woonruimte beschikbaar moet komen. Ook de voorzieningen voor studen ten schieten volgens een enke ling nog te kort. Niet minder dan 84 procent van de ondervraagden denkt dat de stad voordeel heeft van de aanwezigheid van de univer siteit. Ze noemen de rijke histo rie die de stad sinds Leidens ontzet in 1574 dankzij de we- Het Leidsch Dagblad komt vandaag met een bijlage ter gelegenheid van de jaarlijkse introductieweek EICid, die maandag begint. In de bijlage aandacht voor de relatie tussen stad en universiteit, aan de hand van de enquête. Verder: de nieuwe lichting eerstejaars, het verenigingsleven, Leidse geleerden, de literaire betekenis van Leiden, de horeca als bijverdienste, wetenschap in het museum en onderwijs in het Engels. tenschap heeft doorgemaakt. Nog geen 5 procent vindt de universiteit een last voor de stad. 'De studenten gedragen zich als boeren', geeft één van de ondervraagden als commen taar. Anderen relativeren dat weer: 'Ze maken vaak herrie, maar dat hoort er bij.' 16-/280 16"/26° 15725° 30% 40% 50% 50% 30% 40% Noordwijkerhout beslist binnen twee weken noordwijkerhout lemmer Het skütsje van Leeuwarden heeft eindelijk een wedstrijd gewonnen. De kampioen van vorig jaar won gisteren overtuigend op het Usselmeer voor Lemmer. Als tweede ein digde het Lemster skütsje. Derde werd Grou, dat daarmee definitief het kampioenschap veilig stelde. Vandaag is de laatste wedstrijd op het Sneker Meer. De strijd gaat dan vooral om de tweede plek in het klassement tussen Lemmer en Leeuwarden. foto cpd wietze landman irene nieuwenhuuse De zandhagedis lijkt de komst van een motelcomplex in Noordwijkerhout te ondergra ven. Volgens de Stichting Duin behoud mag er vanwege de aanwezigheid van dit bijzonde re reptiel niet in het duingebied worden gebouwd. Bouwen is, althans volgens Duinbehoud, in strijd met de Natuurbescher mingswet. In een brief aan zowel de bouwer van het complex, Re- giobouw Haarlemmermeer bv in Rijsenhout, als aan de ge meente Noordwijkerhout, de provincie Zuid-Holland en het betrokken ministerie, wijst de Stichting Duinbehoud op deze onachtzaamheid. Zij wil daar om dat de bouwvergunning die door de gemeente Noordwij kerhout inmiddels is afgegeven, onmiddellijk weer wordt inge trokken. Het gaat om een complex aan de Ruigenhoekerweg, dat be staat uit 120 appartementen en een motel. Het geheel wordt opgetrokken in Spaanse stijl. Er wordt momenteel nog niet ge bouwd. al-mundhariya ap ANDAAG 20 PAGINA'S 3 5 tuur en Kunst17 nomie6,7 Dof en Samenleving12 prek van de Dag2 o11,13,15 en Groen8 18,19 President Hugo Chavez van Ve nezuela heeft gisteren in Bag dad gesproken met de Iraakse leider Saddam Hussein. Hij was het eerste buitenlandse staats hoofd dat een bezoek bracht aan Irak sinds de Golfoorlog van 1991. Chavez, die met de reis veel kritiek oogstte, noem de zijn besprekingen met Sad dam 'vruchtbaar'. Chavez was van de Iraans- Iraakse grens naar Bagdad ge vlogen, nadat hij deze grens met de auto was overgestoken. Hiermee respecteerde hij het VN-verbod op vluchten van en naar Irak. Bagdad legde de rode loper uit voor de eigenzinnige Venezolaanse leider. Het be zoek wordt door Saddam be schouwd als een doorbraak van het internationale isolement. Washington vindt dat het Iraakse bewind met het bezoek een erkenning krijgt die het niet verdient. Chavez zit er niet mee: „Venezuela is een soeve rein land. Het heeft het recht besluiten te nemen dat het in zijn belang acht." Chavez probeert voorafgaand aan de bijeenkomst van de or ganisatie van olieproducerende landen (OPEC) alvast afspraken te maken die de top tot een succes kunnen maken. Hoewel Irak geen deel uitmaakt van het quotasysteem van de OPEC, geldt het met de export van bij na 2,6 miljoen vaten per dag als een niet te negeren speler op de oliemarkt. In Irak zei Chavez dat hij vastbesloten is de prijs van een vat olie op peil te hou den. De Zuid-Afrikaanse schrijver Etienne van Heerden volgt Ger- rit Komrij op als gastschrijver aan de faculteit der Letteren van de Universiteit Leiden. Vanaf september geeft hij in Leiden college over de rol van de Zuid-Afrikaanse schrijver als optekenaar van de geschiedenis van Zuid-Afrika. De Leidse faculteit der Lette ren nodigt ieder jaar samen met NRC Handelsblad en de K.L. Poll Stichting voor Onderwijs, Kunst en Wetenschap een gast schrijver uit om aan de Leidse studenten college te geven. Etienne van Heerden kreeg internationale bekendheid door zijn boek Toorberg (1986). ALPHEN AAN DEN RUN saskia buitelaar Een grote brand heeft gister avond de loods van aannemers- en grondverzetbedrijf B.C. van der Vis in Alphen aan den Rijn verwoest. De brand woedde vanaf 19.45 uur op het Goudse Rijpad, tussen Alphen en Zwammerdam, en veroorzaakte rookwolken die tot in de wijde omgeving te zien waren. In de loods stonden gasflessen en een olietank, waardoor enkele ontploffingen plaatshadden. Niemand raakte gewond. Evacuatie van het naastgele gen woonwagenkamp was niet nodig omdat de brandweer het vuur binnen een uur onder controle had. De loods, die ge bruikt wordt als werkplaats, brandde uit. Een olietank die gisteren juist was gevuld met vierduizend liter olie, veroor zaakte een enorme vuurhaard. De schade aan de boerderij van familie Van der Vis naast de loods bleef beperkt tot water overlast in de stal en een stroomstoring. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Wat de Stichting Duinbehoud betreft, blijft dat zo. De zandha gedis staat namelijk op de zoge heten Rode Lijst. Daarop ko men ook zeldzame vlinders voor en duinplanten zoals de salomonszegel. De aanwezigheid van dieren of planten van deze lijst bete kent dat voor een bouwlocatie allerlei beperkingen gelden. Alleen als volledig wordt vol daan aan de eisen van de Na tuurbeschermingswet en de Europese Habitat-richtlijn kan de bouwer zijn activiteiten doorzetten. De gemeente Noordwijker hout spreekt van 'een nieuw element' dat de Stichting Duin behoud heeft ingebracht. Binnen twee weken neemt de gemeente een beslissing over de rechtsgeldigheid van de be zwaren van de natuurbescher mingsorganisatie. Pagina 15: 'Extra maatregelen nodig voor hagedis' ia, ik wil.een abonnement op het Leidsch Dagblad. sprake is van bemoeizucht, zeg gen de geschokte bewoners. De meeste mensen zien elkaar re gelmatig. De bejaarde vrouw leefde volgens hen echter be wust een teruggetrokken leven. Het was meer dan eens voorge komen dat men haar weken lang niet zag. Herhaalde pogin gen om contact met haar te zoeken, liepen op niets uit. leiden herman joustra In de Meermanshof aan de Ou de Vest in Leiden is eergisteren een dode vrouw aangetroffen. De politie schat dat zij een week of vijf geleden is overle den, omdat de post na 4 juli niet meer is opengemaakt. De vrouw, die 79 werd, is waar schijnlijk een natuurlijke dood gestorven. De politie kwam poolshoogte nemen na een telefoontje van een van de bewoners. De viouw was al eén hele tijd niet meer gesignaleerd. Agenten troffen vervolgens het lichaam van de bejaarde aan in haar woning. In de Meermanshof staan dertig huisjes. De sociale con- trole is groot, zonder dat er 9 16 8,12 amsterdam anp RTINGENTOT 70% - BANKSTELLEN - EETHOEKEN KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS - SLAAPKAMERS Trendy kindermode raakt steeds meer in trek bij vooral jonge tweeverdieners die net aan kinderen zijn begonnen. Het aantal ge specialiseerde kindermodewinkels groeit dan ook gestaag. Vooral in wijken waar de ze tweeverdieners wonen. Volgens het Hoofdbedrijfschap Detail handel blijkt bovendien dat kinderen op steeds jongere leeftijd zelf een rol willen spelen bij de kledingkeuze. Zo wees Frans onderzoek uit dat van de 4- tot en met 7-ja- rigen 57 procent over de eigen kledingaan- koop beslist en van de 8- tot en met 10-jari- gen 68 procent. Kenzo, Moschino, Paul Smith en de Bel gische couturiers Walter van Beirendonck, Dries van Noten en Raf Simons zijn voor kinderen vaak geen onbekende namen. In hetzelfde onderzoek constateert het be drijfschap dat de modegevoeligheid is toe genomen. „Er is een flinke groep ouders, meestal tweeverdieners, die zich hierdoor, laat leiden en de voorkeur geeft aan merk kleding uit de speciaalzaken, al dan niet aangevuld met goedkopere stukken uit de grote modeketens en warenhuizen." Dan gaat het ook om Oilily en Mexx Kids. Toch heeft de Nederlandse consument vorig jaar 6,5 procent minder uitgegeven aan baby- en kinderkleding: in totaal 1,2 miljard. Eén van de oorzaken is de baby boom in 1998. „Het lijkt wel hoe meer kin deren, hoe meer vreugd", zegt directeur Si mon Verlaat van Preview by the Dutch Fas hion Institute, het voormalig Nederlands Mode Instituut. Hij constateert dat inmid dels de tweede kindermodebeurs in Neder land is gevestigd en dat beide zich hebben uitgebreid. De belangstelling voor kinder mode van zowel consument als detaillist noemt Verlaat aanzienlijk. Volgens hem willen ouders met de aan koop van dure, modieuze kleding soms ook hun schuldgevoel over de kinderen afko pen, omdat die de hele dag naar de crèche worden gestuurd, terwijl de ouders werken. Spectaculaire Opruimprijzen met kortingen tot wel 50%Kom snel lang, want op is op. Met de auto: A4, afslag Leiderdorp. Parkeren is gratis. Informatie nummer: 071-5416585. MEUBELPLEIN LEIDERDORP SLAGEN DOE JE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP. Voorletters: Postcode: Telefoonnummer: l.v.mcontrole bezorging) Na de eerste twoo weken betaal Ik Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In oen envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1