Wat in het vat zit, verzuurt niet Zomer 2000 'Hooguit moet de tv wat harder' Kaageiland VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2000 Rick van Leeuwestijn bestuurt de bierboot kreten door, gewend als hij is geraakt aan al die aandacht. In de tien jaar dat hij het vat nu bestuurt, heeft hij wel ster kere staaltjes van enthousiasme meege maakt. „Het is voorgekomen dat auto mobilisten voor stoplichten naar me za ten te zwaaien. Dan sprong het licht op groen en vergaten ze door te rijden, met als gevolg dat de volgende wagen bij ze achterop botste." Dat is een paar keer gebeurd terwijl hij onderweg was naar een van de waterfes tijnen ergens in het land, dat moest wor den opgeluisterd met de Bierboeier. Als Heineken- of Amstelvat („daarvoor hoef ik alleen de borden op de zijkant te ver wisselen")^ het vaartuig van maart tot oktober te vinden op èen stuk of tien waterfeesten, variërend van de Roeivier- kamp op de Amstel en de Stoomdagen in Hellevoetsluis tot de Vlootdagen in Den Helder en Sail 2000 in Amsterdam. De Bierboeier is overal bij. Begeleid door. Rick van Leeuwestijn, die als.'uitvoerder' van de Heineken Brouwerijen Evene menten Service belast is met de zorg voor het bootje. Hij bestuurt het niet al leen, maar teert en vernist het ook in de wintermaanden. Hij beschouwt het als het 'prettigste' on derdeel van zijn werk dat verder bestaat uit het opbouwen en afbreken van stands bij allerlei gelegenheden waar de brouwer wat mee te maken heeft. In toerbeurt met zijn tien collega's reist Van Leeuwestijn daartoe van hot naar her, „want het gaat jaarlijks om drieën half duizend evenementen over de hele wereld." De meest aansprekende zijn natuurlijk de Champions League-wed- strijden, de diverse tennistoernooien (Davis Cup, New York, Australië), de Amstel Gold Race en de Vierdaagse. „Maar we zijn ook op vakbeurzen en tentoonstellingen en we moeten ook weieens een enkel barretje neerzetten op een braderie." Het is een drukke, gevarieerde baan, tus sen massa's mensen, vandaar dat Van Leeuwestijn op momenten hevig ver langt naar de rust van het water en het bierbootje, dat hij zonder angst over Noordzeekanaal, Maas of IJsselmeer stuurt. „Tot windkracht 5 of 6, want dit ding kan heel wat hebben." Soms gaat zijn vrouw mee, of heeft hij andere pas sagiers („buitenlandse gasten die door Amsterdam willen varen"), maar over het algemeen vaart hij alleen. Met als enige probleem dat het bootje geen toi let heeft, wat soms tot merkwaardige si tuaties kan leiden. Zo zag Van Leeuwes tijn tijdens een sanitaire stop op het land het vat voor zijn ogen wegdrijven. „Moest ik hélemaal uit de kleren, om het zwemmend terug te halen en vroeg in het jaar is dat geen pretje. Zelfs dat soort koude douches kunnen het warme gevoel dat het bootje ook bij hem oproept, niet wegnemen. De toch ten zijn vaak lang („soms vaar ik vijftien uur op een dag, want hij gaat niet harder dan acht kilometer per uur"), maar hij maakt ze altijd met plezier. Volkomen relaxed, luisterend naar de radio, terug- zwaaiend naar voorbijgangers en veel vrolijker dan tijdens zijn andere werk zaamheden, zoals zijn meevarende di recteur eens opmerkte. Van Leeuwestijn heeft er een simpele verklaring voor: „Wat in het vat zit, verzuurt niet." Groepjes fietsers wenden als op com mando het hoofd als hij voorbij vaart. Automobilisten toeteren en stoppen om hem na te kijken. Toeristen op bruggen stoten elkaar aan en alle watersporters die hij tegenkomt glimlachen breed, zwaaien, roepen en gebaren naar hem. De één schreeuwt: „Een biertje, een biertje, ik stik van de dorst." De ander trekt zijn shirt omhoog en slaat demon stratief op zijn overhangende buik om uit te drukken dat er nog wel wat bij kan. De derde maakt het bekende drankge- baar en bijna allemaal leggen ze hem vanuit de boot vast op video of foto. „Ik ben de meest gefotografeerde man van Nederland", grijnst Rick van Leeuwes tijn. „Daar kan geen fotomodel tegenop. Als ik voor iedere plaat die er van me ge schoten wordt een gulden zou krijgen, zou ik binnen de korste keren miljonair zijn." Het ligt niet aan zijn uiterlijk dat Rick van Leeuwestijn (51) zo vaak wordt vast gelegd: het is de passanten te doen om de vormgeving van de boot die hij be stuurt. In dienst van de Heineken Brou werijen manoeuvreert de inwoner van Rijpwetering de 'Bierboeier' over de wa teren van Nederland en dat aparte vaar tuig maakt al die reacties los. Ze zijn niet erg origineel, maar wel begrijpelijk, want waar zie je een bemande bierton over het water dobberen? „Nergens dus, al leen hier", zegt Van Leeuwestijn. „Dit is het enige varende vat ter wereld." Vroeger werd er 49 hectoliter bier in op geslagen, nu zit er ruim honderd kilo Van Leeuwestijn in het vat dat door een speciale constructie de indruk wekt 'los' over het water te drijven. In werkelijk heid is het gemonteerd op een stalen bootje, „maar dat zie je niet en dat moet je ook niet zien, want de opzet is dat je een vat ziet varen", zo omschrijft de schipper de gedachte achter het recla me-object dat door de brouwerij wordt gebruikt voor promotionele doeleinden. „Het is een uniek ding, met grote publi citaire waarde, daarom gaan we ook over het water naar allerlei maritieme evenementen." Dat kan moeilijk anders, „want de enige andere manier is dat het per trein of per vrachtwagen vervoerd wordt en dat ding weegt al 4.000 kilo zonder mij", maar het bierbootje is er ook volledig op inge richt. Het heeft een marifoon, een draai bare bestuurdersstoel en een bankje voor twee passagiers (met een inge bouwd koelkastje) aan boord en onder in de kuip is zelfs een ruimte waar Van Leeuwestijn 'net kan pitten'. Hij slaapt er niet vaak maar het is weieens gemak kelijk tijdens lange meerdaagse tochten naar plaatsen waar hij wordt verwacht met de Bierboeier, die Amsterdam als thuishaven heeft. De tocht van en naar de aanlegplaats in de haven van de hoofdstad is een bele venis op zich. In de schilderachtige grachten trekt het vat meer bekijks dan de dames die hun geld ook liggend ver dienen. Met een simpel zwaaigebaar krijgt Van Leeuwestijn de inhoud van een rondvaartboot wuivend overeind en toeristen langs de kant ontpoppen zich tot professionele mimespelers in een poging de schipper te verleiden tot het aanreiken van blikjes 'Heerlijk Helder'. Hij heeft ze wel bij zich, maar willigt de verzoeken niet al te vaak in. Alleen brug wachters en daklozen zal hij zelden overslaan en kinderen wil hij nog wei eens een blikje cola geven. Maar voor het overige vaart hij stoïcijns onder de Rick van Leeuwestijn is in zijn ton 'de meest gefotografeerde Nederlander". 'Voor geen geld' schiet er meteen door je heen. Arme ziel die zijn toevlucht heeft moeten zoeken tot dit plekje aan de Rhijnfhofweg. Beroerder kan je het immers niet treffen dan deze woon booteigenaar in Leiden. Achter in de tuin ligt de grootste begraafplaats van de stad. En boven je hoofd dendert vierentwintig uur per dag het verkeer van de A44 over de brug. Bewoonster Marga van Tongeren, die de boot drie jaar geleden kocht, deelt die mening absoluut niet. „Dit een be roerde locatie? Vergeet het maar", zegt ze. Met haar hoeft niemand medelij den te hebben. Voor 'geen goud' zou ze nog weg willen van haar plekje on der de brug. Ze had met haar boot kunnen verhuizen naar Roomburgh, wanneer de nieuwbouwwijk af is. Vier woonboten krijgen daar van de ge meente over een tijdje een nieuwe stek. Maar Van Tongeren zegt met de grootst mogelijke overtuiging: „Ner gens krijg ik meer wat ik hier allemaal heb." De pluspunten van de Rhijnhof- weg 4 volgen elkaar in rap tempo op. „Achter het huis heb ik parkeerplaats voor wel veertig auto's, de boot heeft zes ruime kamers voor weinig geld en met die brug heb ik altijd een droog plekje om te barbecuen." Maar van die herrie die de A44 produ ceert, wordt toch geen mens vrolijk? „Ach, dat verkeer hoor ik niet eens meer. Nee echt", beantwoordt ze de ongelovige blikken om haar heen. „Weet je waar ik last van heb? Van de stilte boven me als de brug openstaat. Dat valt pas op." Bezoekers willen de drukte nog wel eens als storend erva ren, geeft Van Tongeren toe. Relative rend: „Maar ja, dié gaan er naar zitten luisteren. Ik heb nergens last van. Hooguit moet de tv soms wat harder." TEKST SUZANNE BARBIER FOTO WIM DUKMAN Naam: Leni (58) en Han (56) Nijenhuis I Beroep: huisvrouw en directielid van et R( projectontwikkelingsmaatschappij ai Woonplaats: Lisse ii Gezien: bij een steiger langs de Drecht,le hoogte van Leimuiden Zeilen in de regen, kan het Spartaanser? „Ons zul je niet horen klagen. We zeilen al tm ken en dit zijn de eerste spetters. Dit is een opei1 en dan moet je genieten van alles wat je kunti De zon en de wind, maar ook regen. tl Waar heeft de wind jullie zoal gebracht? r We zijn nu op de terugreis, dat wil zeggen tm r jachthaven bij de Kaag. We hebben de Vinkevt plassen als uitvalsbasis gebruikt voor tal van a s tochten..r Mensen wonen, werken of vieren vakantli 3' water. In de rubriek Passanten aandjlt personen die een bijzondere band hebben m t. De naam van uw zeilboot, De Liefde, wat is h >i verhaal daarachter? „Ha! Dat zou toch zeker een journalist van uw moeten weten, die zo veel aandacht besteedt ai Leidse Japanjaar. De eerste Nederlandse bootd pan aandeed, heette De Liefde. Het toeval wilt meisjesnaam van Leni ook De Liefde is. Ha ha We hebben de boot verleden jaar gekocht. Hiji tachtig jaar oud. We hebben hem zelfgerestaw We houden niet alleen van zeilen maar ook va noen. Kanoën vinden we zelfs leuker omdat je echt in aanraking komt met het water. Verder ons vooral te doen om de stilte op het water. t; Zo stil is het anders niet. a „Klopt. Tegenwoordig kan iedereen zich een bo e veroorloven. Het kan ook bijna niet anders ofe >t komt een vaarverbod op wateren als de Drecht Kromme Mijdrecht voor motorboten. De groep sen die niet van oudsher watersporter is en met te grote snelheid vaart, dijt enorm uit. Ze veroo ken een golfslag die alles en iedereen tegen des ramt. Het is niet eens altijd asociaal gedrag tm meer onwetendheid. Geen benul hebben van volgen van hun vaargedrag. Je zou ze wateryu\ kunnen noemen, ja. Hoewel, als ik al die dikkt ken achter het roer zie staan, vraag ik me af of pie wel een goede benaming is. Omrand door golven en door lucht Omzoomd door beuk- en eiken De meeuwen krijs- en kijken In vlekkeloze vlucht De kerkklokken zwijgen Door zomerzon gesust Hier heerst slechts diepe rust Niet ongerust te krijgen De wereld mag begaan De wind spreekt in het lover Zijn fluisterend geruis Het water kabbelt aan De wolken drijven over Wat kost dat nou, zo'n huis?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16