Huize Beresteijn in de verkoop Rechter laat verdachte bedreiging meteen vrij dinckenbergerplas nog steeds zorgenkindje 'De hele shop staat in de fik' erenbescherming raakt ook coördinator kwijt Regio/Rijn Veenstreek Schuttingtaai toch toegestaan Ronkend door de regio -AG 11 AUGUSTUS 2000 nse joyriders opgepakt H parendsveen De twee joyriders die voor honderdduizend schade hebben aangericht bij een bedrijf in Roelof- Isveen, hebben op 1 en 2 augustus bekend. Dat meldt de vandaag. De 18-jarige inwoner van Nieuwe Wetering en •jarige Veender braken in de nacht van 23 op 24 juli een :s< ppen die op het terrein van het autoschadebedrijf aan De ch i stond. Ze reden tegen verschillende auto's aan en botsten :ni idélijk tegen de pui van het bedrijf, waardoor de airbags d sprongen. De bestuurder verwondde zich. De daders zijn is< een anonieme tip aangehouden en moeten zich op 14 no- >er voor de rechter verantwoorden, di; i voor achteruitrijden op oprit A4 iwnupE Een 26-jarige man uit Wassenaar is vannacht op n in gegaan omdat hij achteruit reed op de oprit van de A4 ieterwoude-Dorp. De man deed dat omdat zijn benzine op was. Uit een ademanalyse bleek bovendien dat hij te «edronken had. Behalve een proces-verbaal kreeg hij daar- ók nog een rijverbod. murfeest in Roelofarendsveen tDE De tent staat klaar, de drank is besteld en de kaarten Irj ingedeeld. Jongeren uit Rijpwetering en Oud Ade geven en hun jaarlijkse schuurfeest langs de Aderweg in Roelof- 1 Isveen. Wie naar binnen wil moet uitgenodigd zijn door de ïisatie. Die rekent op zo'n duizend bezoekers. ■tiende vrijwilliger stapt op is. Hoogstraten: ,,Nu zitten er permanent konijnen in de oude kleine schuur aan de Oostka- naalweg. Deze week kwam er ook een stel honden bij. Zonder ventilatie liep de afgelopen da gen de temperatuur op tot veer tig graden. Er wordt maar eens per week schoongemaakt. Per manente opvang is daar onaan vaardbaar." Een persoonlijk gesprek met het bestuur deed vorige week voor Hoogstraten de deur dicht. Aanleiding was een dierenad- vertentie in het Witte Week blad, die zij niet had mogen plaatsen. „Ze bejegenden mij aanmatigend en agressief. Dat gesprek is vervelend overgeko men." Ook andere vrijwilligers klaagden over de intimiderende wijze waarop zij op het matje werden geroepen. Bestuursvoorzitter C. Ros (te vens PvdA-raadslid in Alphen) wil nog niets zeggen over het vertrek van.de coördinatrice en over haar kritiek. „Ik ben niet bij dat gesprek geweest en zit hier pas drie maanden, terwijl aan dit verhaal een hele historie vastzit. Als de rest van het be stuur terug is van vakantie, gaan we alles bespreken." Ros geeft toe dat de noodopvang een probleem is. „Dat is niet onze verantwoordelijkheid, maar van de gemeente. Die is wettelijk verplicht om te zorgen voor adequate eerste opvang." Wethouder Van der Veen Meerstadt gaat na een gesprek met Ros over de noodopvang op zoek. naar een alternatieve ruimte, ergens buiten Alphen. Hij laat weten dat dat niet de directe verantwoordelijkheid van de gemeente is, maar dat Alphen wel een morele betrok- kenheid bij de Dierenbescher ming moet tonen. Zuid-Hollands Landschap wil landgoed aan bezit toevoegen Het Zuid-Hollands Landschap heeft belangstelling voor Huize Beresteijn in Voorschoten. Het landgoed is nu nog in bezit van de Nederlandse provincie van de Congrega tie van de Montfortanen. De in Oirschot gevestigde con gregatie wil de buitenplaats verkopen, omdat er nog maar vier paters wonen. iDl IUITELAAR ïS jki Alphense Dierenbescher- is weer een vrijwilliger pgestapt. E. Hoogstraten, èjnatrice van negen dier- I ;ers, vindt dat het be id haar onheus heeft beje- De onlangs aangetreden n irsleden voeren volgens <e veranderingen door zon- luisteren naar de ervaren igers. „Dat gaat ten koste dieren. Ik schaam me om op zo'n manier bij irenbescherming te wer- 1( n. gstraten is de veertiende ij iger (van de veertig) die ;n een maand tijd de Die nt icherming verlaat. In juli vijf anderen boos op en acht mensen een ont- ief, omdat zij weigerden ie ichter de veranderingen t nieuwe bestuur te stel- invankelijk raakte de Die- te icherming vooral chauf- fi cvvijt. Maar met het ver- an Hoogstraten lijken de elingen met het bestuur uit te breiden naar de verzorgers. coördinatrice vindt het vaardbaar dat conflicten mensen ten koste gaan ei Ie zorg voor dieren. De o pvang is haar grootste li fot voor kort was de klei- 1 op de Oostkanaalweg al- x gebruik om dieren op te ;1 n die na twee uur 's mid- gi rerden gevonden, 's Och- gingen ze via de dieren- aar een asiel. de opvang van kittens, en konijnen bij vrijwilli- ïuis heeft het nieuwe be- ïa jarenlang gedogen een gemaakt, omdat het in met landelijke richtlijnen VOORSCHOTEN JAN PREENEN „Zodra Beresteijn in de verkoop komt, zullen wij reageren", al dus directeur G. van den Berg van het Landschap. De stich ting moet dan concurreren met 'half projectonwikkelend Ne derland', dat zich volgens H. Schugard, economisch adviseur van de congregatie, op het landgoed heeft gestort. De meeste projectontwikkelaars denken aan de bouw van ap partementen voor senioren. De verwachting is dat de congrega tie Huize Beresteijn nog dit jaar te koop zet. Van massale bebouwing kan geen sprake zijn, omdat de ge meente de 'natuurwaarden van het terrein wil handhaven en zo mogelijk nog wil versterken'. Het Landschap voldoet aan die voorwaarden, aldus Van den Berg. „Wij willen dat het park voor het publiek toegankelijk blijft en dat iedereen er kan wandelen." Wat er met de ge bouwen gebeurt, kan hij nog niet zeggen: „We zijn er niet op uit om gebouwen te exploite ren. Daar moeten we nog heel goed over nadenken. Voor ons staat voorop dat we de natuur- en landschapswaarden van dit terrein willen versterken." Het Zuid-Hollands Land schap is een natuurbescher mingsorganisatie die 3.300 hec tare grond bezit, onder meer in Warmond (Huys te Warmont), Lisse (het Keukenhofbos), Oegstgeest (landgoed Rhijn- geest) en Noordwijkerhout (Nieuw Leeuwenhorst). De in komsten komen van het minis terie van landbouw, de provin cie en van 42.000 leden. Voor hen heeft het Landschap acht jaar geleden geprobeerd om de naast Beresteijn gelegen bui tenplaats Berbice in bezit te krijgen. Van den Berg: „Die bespre kingen zijn toen op niets uitge lopen. De familie Begeer wilde dit park in handen houden. Wel is destijds afgesproken dat le den van Het Zuid-Hollands Landschap op vertoon van hun lidmaatschapskaart op dit ter rein mogen wandelen." ALPHEN AAN DEN RUN De één haalt diep adem en telt tot tien, de ander lucht zijn hart bij de goudvis. Andere mensen nemen onmiddellijk de pen ter hand om hun frustratie openlijk te uiten. Of in dit geval de spuitbus. Het staat vast dat de boodschap is geadresseerd aan de gemeente Alphen aan den Rijn; hij is opge- kalkt op de schutting naast het stadskantoor. Sterker nog: de mededeling is gedaan pal voor het raam van de afdeling com municatie. Dezelfde afdeling die erop toeziet dat het project schuttingtaai niet al te letterlijk wordt genomen. Zitten ze te pitten bij de ge meente? „Welnee, dat staat er al maanden", reageert een ver baasde woordvoerster. En nie mand komt in actie met allesrei- niger of potten verf? „We wach ten op het volgende culturele project, als er nieuwe schilderin gen op de schutting komen. Dat duurt nog zeker een paar weken. dus we laten het nog maar even zitten." De literaire kunstenaars die maanden geleden een 'ongepas te' tekst hadden bedacht, moch ten die onder geen beding op schrijven. Maar als een anonie me vandaal zich uitleeft op de schutting houden de ambtenaren zich plotseling niet aan hun ei gen regels. Wat eengemeen te. ROELQFARENDSVEEN/zoETERwouDELeden van de motorclubs uit Roelofarendsveen en Zoeterwoude ronken heel wat af deze week. Met hun vrienden uit Bodegraven en Den Haag houden ze voor de tweede keer een gezamenlijke motorvierdaagse, elke keer vanuit een andere club. Tochten door de streek maakt Motorclub Alkemade wel vaker, maar dit is anders, vindt bestuurslid Marcel de Jong. „Zo kom je weer eens ergens anders, op plekken die je niet kent. Bovendien kom je nieuwe mensen te gen." Toch verloopt de integratie niet optimaal: veel leden pakken onder het motto 'tijdgebrek' al leen de 'eigen' rit mee. Per avond melden zich zo'n vijftig deelnemers met hun stempelkaart voor de tochten van tachtig a honderd kilometer. Van avond is de laatste tocht, vanuit Motorclub Blut in Zoeterwoude. FOTO TACO VAN DER EB DEN HAAG/ALPHEN SASKIA BUITELAAR Zijn spullen liggen nog in de bajes. Want de 18-jarige Bode graver die gisteren voorkwam wegens onder meer bedreiging en doorrijden na een aanrijding in Alphen mocht vanuit de rechtszaal meteen naar huis. Na negen maanden voorlopige hechtenis in Scheveningen, Rotterdam en Vught vond rech ter J. van der Hoeven-Oud het welletjes voor de jongeman die lijdt aan een persoonlijkheids stoornis. Beduusd door het on verwachte einde aan wat zijn advocaat 'tropenmaanden' noemde, stapte de verdachte de rechtszaal uit. Buiten wachtte zijn dolblije familie. Op die familie rust een zware taak, maakte de rechter tijdens de zitting duidelijk. Zij moet, met de reclassering, de Bode graver op het rechte pad hou den. Net als officier van justitie C. van Dam vond de rechter dat de verdachte lang genoeg had gezeten voor de vergrijpen die hij in het najaar van 1999 pleeg de. bij de koffieautomaat op zijn school in Alphen aan den Rijn bedreigde hij een mede scholier met een mes om geld. Tijdens het verhoor op het poli tiebureau deed hij er nog een schepje bovenop door te drei gen de scholier te vermoorden als hij zijn aanklacht niet introk. In zijn woonplaats stal hij een auto, waarmee hij met zijn neef in Alphen een aanrijding ver oorzaakte met een geparkeerde auto. Hoewel de neef reed, kroop de verdachte na het on geval achter het stuur en ver trok snel. De rechter rekende de ver dachte vooral de bedreiging zwaar aan. „U zegt wel dat het een geintje was, maar de recht bank vindt zoiets heel erg. Ie mand bang maken is niet grap pig, daar moet u nog eens goed over nadenken", zei zij bele rend. Het was de tweede keer dat de verdachte voor de rech ter kwam voor deze feiten. In maart stuurde de rechtbank hem voor psychologisch onder zoek naar het Pieter Baan Cen trum (PBC), omdat de Bodegra ver in de cel geestelijk was doorgedraaid en van de ene naar de andere gevangenis trok. Inmiddels was de destijds on handelbare jongeman al maan den rustig, vertelde hij. In het PBC bleek dat de ver dachte zwakbegaafd en con tactgestoord is en dat hij niet kan schatten hoe andere men sen reageren op zijn gedrag. Onzekerheid verbergt hij door agressie, aldus de psychologen. Al op jonge leeftijd ontwikkelde hij een persoonlijkheidsstoor nis, die door drugsgebruik ver ergerde. De stoornis maakt hem verminderd toerekenings vatbaar en vergroot volgens de psychologen het risico om opi- euw in de fout te gaan. Zij advi seerden hem uit de gevangenis te laten en hem onder begelei ding van de reclassering en zijn familie te laten terugkeren in het gewone leven. Stok De officier van justitie was het daarmee eens, maar wilde wel een stok achter de deur heb ben. Hij eiste daarom negen maanden cel, die de verdachte al heeft uitgezeten en drie maanden voorwaardelijk. De advocaat van de verdachte vroeg zijn cliënt direct vrij te la ten en niet de uitspraak af te wachten. Daarmee ging de rechter akkoord. Over twee we ken maakt ze bekend welke (voorwaardelijke) straf de ver dachte nog krijgt. vine ie niaakt dit weekeinde promotie voor recreatiegebied iEEST ERNA STRAATSMA ijna tien jaar heeft de (enbergerplas bezoekers iteeds weinig te bieden, trandje, een zonneweide voetpad rond een dertig diepe voormalige zand- it. De provincie Zuid-Hol- naakt komend weekeinde ie voor het recreatiege- n de oksel van Oegstgeest, ïheim en Warmond, lodigend is het gebied voor de recreant bij is ten noorden van Oegst- is krijgt hij een reeks chuwingen. Op een bord entree staan regels voor ik van dit 'terrein voor creatie': geen loslopende ïn, geen ruiters, geen vuur. Plus een ontmoedi- toevoeging voor water- bbe s: wie gaat zwemmen fen doet dat op 'eigen risi- 'erderop blijkt dit risico eens zo klein, want de lalige zandwinput lijkt op liepe krater. Een paar me de oever gaat de bodem echt tot dertig meter om- Om ongelukken te voorko- staat bij de zonneweide een waarschuwingsbord: amen buiten de marke- ijn is gevaarlijk'. Wie de •chuwingen voor lief kan zijn handdoekje uit- len op een grasveld of een dje ter hoogte van de geestse wijk Morsebel. Op dagen is het druk, ook er nauwelijks voorzienin- Slechts enkele betonnen es, afvalbakken en vier toiletten maken het de be- 'rs gemakkelijk. Ids april vorig jaar, toen de facie het zwaar verwaar de en vervuilde terrein Pam van het Sassenheimse emingsbedrijf Korswagen Bijna tien jaar Klinckenbergerplas: wel waarschuwingsborden, maar bijna geen voorzieningen. bv, is het gebied wel aanzienlijk opgeknapt. Het groen rond de plas is gesnoeid en bij de Mor sebel is een strandje gemaakt. De provincie heeft ook de noodtoiletten geplaatst. Na vol tooiing van de werkzaamheden hield ze een promotiedag. Een zelfde reclameactie staat voor komend weekeinde op het pro gramma. Morgen trekt een pro motieteam van de Zuid-Hol landse 'groenservice' door win kelcentrum Lange Voort om Oegstgeest te attenderen op de feestelijke 'recreatiedag' van zondag. Onder het motto 're creatie in Zuid-Holland is buiten in binnenland' treden onder anderen clowns en een band op. Een beetje promotie kan geen kwaad, want de Klinckenber gerplas ontbeert nog steeds een aantal voorzieningen. Zo wach ten veel zwemmers en zonaan- bidders op een horeca-gelegen- heid. „Effe wat halen in een pa tattentje is er niet bij", zegt Ada van Duyn, die met man Jaap van een spaarzame warme zo merdag geniet. Ze komen gere geld uit Katwijk naar het Oegst- geestse recreatiegebied. „Dat er vier toiletten staan is ook niet veel, maar daarvan maak ik toch geen gebruik. Wel missen we horeca. Vorig jaar zag je nog wel eens een ijskar of een snackwagen. Maar dit jaar heb ik nog niets gezien. Je kunt wel dingen van huis meenemen, maar het zou lekker zijn als je af en toe wat warms kunt halen." Het echtpaar Van Duyn woont weliswaar bij het strand, maar gaat toch liever per auto naar de zonneweide van de Klinc kenbergerplas. „Al dat zand, nee hoor. Bij hoog water zit je op het strand al snel bovenop elkaar." „Hier kan ik lekker on der bomen zitten", vult Jaap zijn echtgenote aan. Alleen de grote hoeveelheid loslopende honden bevalt hun niet. Veel Oegstgeestenaars maken, on danks het verbod daarop, ge bruik van de mogelijkheid om golden retrievers en herders- FOTO HIELCO KUIPERS honden te laten loslopen. „D'r zijn erbij die hun hond dan zo wat laten doen op dit veldje. Da s natuurlijk niet zo fris." Een permanente horecavoor- ziening zit er voorlopig niet in, maar de eigenaars van het Oegstgeestse café De Gouwe gaan binnenkort op pad met een 'snackwagen'. Al zijn zij niet van plan bij elke zonne straal uit te rukken. „We heb ben een vergunning aange vraagd, nadat we in de krant hadden gelezen dat de gemeen te een standplaatshouder zocht", zegt Eric Verver. „Maar we zijn nog maar een keer of vier geweest, omdat het steeds bizar slecht weer was. Een stuk of zestig mensen op het strand je zet voor ons geen zoden aan de dijk. We moeten wel een bejetje handel hebben willen we gaan." Verver zegt in de week einden op pad te willen gaan. „In een warme periode, als het een paar dagen achter elkaar mooi weer is. Dan rijden wij uit met een wagen met frisdrank, een frietje en een kroketje: het hele snackgebeuren." Op termijn geeft de provincie het recreatiegebied terug aan de gemeente Oegstgeest, die dan met Sassenheim en War mond het beheer overneemt. Tot die tijd hebben de gemeen ten, die ook ontevreden zijn over de voorzieningen, weinig mogelijkheden om het gebied aan te kleden. „Op korte ter mijn verandert nog niets", zegt een woordvoerster van de pro vincie. „De gemeenten willen het beheer nog niet overnemen omdat ze de sanering van de kleine plas ten noorden van het al bestaande recreatiegebied niet willen uitvoeren. Dat is voor hen te duur. Ook voor ver dere inrichting van dat gebied willen ze niet financieel verant woordelijk zijn. Pas als dat alle maal is afgerond, is het de be doeling dat zij het beheer van ons overnemen." De kleine plas was vroeger een ernstig vervuilde stort plaats. De omvangrijke sane ring begint in 2001 en duurt ge ruime tijd. „Het gaat om een heleboel kuub grond", aldus de provinciewoordvoerster. Als het gebied schoon is moet er een 'natuurplas' komen. „Waar je niet mag zwemmen, maar waar de natuur zijn gang kan gaan." De 'recreatiedag' Klinckenber gerplas duurt zondag van 11 tot 17 uur, met diverse activi teiten. Om 13.30 en 15 uur is de Cowboy Billie Boem-show. ALPHEN SASKIA BUITELAAR VERVOLG VAN VOORPAGINA Een medewerker van aanne mersbedrijf B.C. van der Vis ontdekte rond 19.45 uur de brand in de werkplaats. Hij waarschuwde het gezin, dat zat te eten in de boerderij, ver telt de zoon van de eigenaar. „Hij riep: 'de hele shop staat in de fik'. We renden naar bui ten en zagen meteen dat er niets meer aan te doen was." Een politieauto die toevallig op de J.C. Hoogendoornlaan reed, zag vanuit de polder de enorme rookwolken van het Goudse Rijpad komen. Hij sloeg onmiddellijk groot alarm. De Alphense brand weer rukte uit met vier blus- wagens, waarvan er één uit Zwammerdam kwam. De veertig brandweerlieden had den het vuur om 20.45 onder controle. Vanwege het ontploffings gevaar zette de politie het Goudse Rijpad af. Sommige omwonenden zagen toch kans om te blijven kijken en waren getuige van een enor me vlammenzee. Een be woonster van de Steekterweg zegt dat ze een harde klap hoorde, waarna het vuur angstaanjagend snel aanwak kerde. „Het woonwagenkamp ligt hier vijftig meter verderop en overal ligt- olie op het ter rein, dus het was wel even angstig. Gelukkig stond de wind een andere kant op. Ver dorie, ik was er vanmiddag nog en nu is er niets over van die loods. Die stond er pas een paar jaar." Mevrouw Van der Vis is blij dat de boerderij gespaard is gebleven, doordat de brand weer het rieten dak kletsnat hield. „Wc hebben wat lekka ge in de stal en de stroom is uitgevallen. Maar dat is beter dan brand in de boerderij." De loods kan als verloren worden beschouwd, conclu deert loco-burgemeester Van der Veen Meerstadt. „Ik ben weggesneld van het hutten- bouwfeest. Ironisch genoeg openden ze daar het Water dorp. Naast de loods staan machines genoeg om de afge brande resten te slopen", zegt hij in een poging om me vrouw Van der Vis op te fleu ren. Die kan er niet om lachen en zucht: „Da's waar, maar voordat je je bedrijf weer hebt opgebouwd..." Ouderenwoningen gerenoveerd alphen aan den run Het wooncentrum voor ouderen Westerhove in Alphen ondergaat een opknapbeurt. Direct na de bouwvak plaatst een aannemer au tomatische schuifdeuren naar de recreatiezaal. Woningcorporatie Wonen Centraal, de eigenaar van het gebouw, wil de zaal daarmee beter toegankelijk maken voor mindervalide bewoners. Er komt ook een tweede nooddeur naar buiten. Verder worden alle 188 zonneschermen van het hoofdgebouw en de aanleunwoningen vervangen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13