'Oma zegt dat u in uw eigen energie moet gaan zitten' ,r Geloof Samenleving Clinton belijdt opnieuw schuld voor predikanten Tilburgers vragen zegen paus voor behoud kerk VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2000 VANDAAG 11 AUGUSTUS Vandaag 508 jaar geleden, op 11 augustus 1492, werd Rodrigo de Borgia geïnstalleerd als paus Alexander VI. Zijn pontificaat duurde tot 1503. Hoewel hij een rijk en machtig man was, ging hij de geschiedenis in als een moreel zwakke paus die het aan zien van het pausschap heeft gedevalueerd. Daarmee schiep hij een klimaat dat een goede voedingsbodem bleek te zijn voor het ontluikende protestantisme. De eerste hervormers zoals Luther, Zwingli en Calvijn keerden zich fel tegen het morele verval in de hoogste katholieke kringen. De 11de augustus is de feestdag van de heilige Suzanne van Rome. Het verhaal gaat dat in het jaar 295 na Christus de zoon van de Romeinse keizer Diocletianus, één van de ergste christenvervolgers uit de geschiedenis, verliefd werd op de mooie Suzanne. Zij weigerde met hem te trouwen en koos er bewust voor maagd te blijven. De jaloerse zoon liet haar in haar eigen huis in Rome onthoofden. Kerkleiders optimistisch over bezoek belgrado Tijdens de persconferentie droop het enthousiasme I zo te zien niet van hun gezicht. Toch zijn de rooms-katholieke aartsbisschop Bozanic (links) van de Kroatische hoofdstad Za greb en de Servisch orthodoxe patriarch Pavle bepaald niet pes simistisch over de betrekkingen tussen beide volkeren. De beide heren hebben gesprekken gevoerd om de sfeer tussen hun vol gelingen te verbeteren. Deze was vooral door de recente oorlog in Joegoslavië bepaald niet optimaal. Bozanic bracht afgelopen week een bezoek aan Belgrado, waar Pavle zijn domicilie heeft. Ook vonden ontmoetingen plaats met Kroatische inwoners van Servië. Tegen een verslaggever zei Bozanic, dat hij hoopt op meer ontmoetingen met Pavle. Mede omdat 'onze gelovigen' in deze regio's dat verwachten, aldus de Kroatische prelaat. foto ap srdjanilic Turk rector Islamitische Universiteit Rotterdam De Turkse jurist prof. dr. Ahmed Akgündüz wordt de nieuwe rector van de Islamitische Universiteit Rotterdam (IUR). Hij neemt op 4 september het roer over van oprichter S. Damra, die voorzitter van het college van bestuur wordt. Ak gündüz was vanaf 1992 hoogleraar rechtsgeschiedenis, islami tisch recht en Ottomaans recht aan de Universiteit van Dumlu- pinar in YVest-Turkije. De Turkse jurist is al begonnen met een cursus Nederlands en heeft beloofd dat hij over een jaar in staat zal zijn om aan wetenschappelijke discussie in het Neder lands deel te nemen. De IUR bestaat inmiddels twee jaar, heeft 200 studenten en levert naar verwachting in 2002 de eerste imams, geestelijk verzorgers en islamdeskundigen af. Vrouwen mediteren over Onze Vader leiden De groep Vrouw en Geloof in Leiduinen wil in het najaar in zeven bijeenkomsten meditteren voqr vrouwen over het On ze Vader/Moeder en een achtste bijeenkomst houden met de kerst. Meedoen aan de bijeenkomsten (7 en 21 september, 5 en 19 oktober, 2, 16, en 30 november en tenslotte 14 december) over onder meer 'mannelijke en vrouwelijke energie' en schijn bare dualiteit, die tweewekelijks worden gehouden in Verbum Dei aan de Plantage 16 in Leiden, kost 40 gulden of vijf gulden per keer. De bijeenkomsten beginnen steeds om half tien, de koffie staat om negen uur klaar. Informatie geeft C. Mentink- van der Klaauw (071-5131886). BEROEPINGSWERK President uur lang ondervraagd chicago afp President Clinton voelt meer innerlijke rust dan enkele jaren geleden. ,,Ik span me nu al twee jaar in om mijn leven weer he lemaal op te bouwen na de ver schrikkelijke fout die ik heb be gaan", zei de Amerikaanse pre sident gisteravond in South Barrington, een buitenwijk van Chicago. Clinton liet zich voor een ge hoor van 4.500 predikanten meer dan een uur lang onder vragen door de predikant Bill Hybels, een van zijn geestelijk adviseurs. Hij beleed opnieuw schuld voor zijn seksuele relatie met de stagiaire Monica Le winsky, waardoor hij als tweede president in de Amerikaanse geschiedenis bijna tegen een af zettingsprocedure aanliep. De president zei dat hij zich 'enorm, enorm' heeft ingespan nen om zijn gezinsleven te her stellen. Hij verweerde zich te gen de beschuldiging van zijn politieke tegenstanders dat hij de Amerikanen nooit om verge ving voor zijn fouten heeft ge vraagd,. „Ik heb een duidelijke verklaring uitgebracht, die on dubbelzinnig en voor mijzelf pijnlijk was, omdat ik dat moest doen." De president zei dat hij zich lang heeft geërgerd aan dege nen die hem laakten tot hij be sefte dat deze ergenis eenvou dig een excuus was om „mij te onttrekken aan mijn plicht om mijn leven weer in orde te brengen, mijn huwelijk en mijn verantwoordelijkheden als va der te herstellen en weer in het Witte Huis aan de slag te gaan en het Amerikaanse volk te die nen", zei Clinton. Duo bang voor sloop van godshuis Excuus kerk Tsjechië vooi seksueel mist 'i praag dpa tilburg anp De Amerikaanse president Bill Clinton. foto epa joyce na- ltchayan De Tilburgse kunstenaar Thijs Naaijkens en zijn vriendin Patty Huiben vragen paus Johannes Paulus II zijn zegen over de met sloop bedreigde Hasseltse kerk in Tilburg uit te spreken. Het duo, op vakantie in Italië, hoopt de paus dit weekeinde in Rome een brandbrief met dat verzoek aan te bieden. De brief is geschreven na mens tientallen Tilburgers die willen dat de kerk blijft bestaan. De twee Vaticaangangers zijn sympathisanten van de Tilburg se stichting Quant, de tijdelijke gebruiker van de al drie jaar grotendeels leegstaande Has seltse kerk. De stichting probeert kunste naars expositie- en atelierruim te te bieden. Volgens Quant-voorzitter H. Verschure moet de actie vooral gezien worden als protest tegen het slopen van kerken in Til burg. „We verliezen steeds meer cultureel erfgoed en dat is enorm jammer", zei hij giste ren. De kans dat de paus zich hoogstpersoonlijk bemoeit met het lot van de Tilburgse kerk lijkt uiterst klein, maar Ver schure heeft hoop. „Een steun betuiging van de paus zou na tuurlijk geweldig zijn." Er bestaan plannen de Has seltse kerk te verbouwen tot een wijkcentrum, maar die val len enkele miljoenen guldens duurder uit dan werd aangeno men. Sloop wordt niet uitgeslo ten, bevestigt een gemeente woordvoerster. De Tsjechische bissc D. conferentie heeft zichs schuldigd voor ven seksueel misbruik d Si priester in het aartsbisi ei mouc. Aartsbisschop wordt ervan beschuldij de geestelijke de han het hoofd heeft gehout 1 De priester, die onlai arresteerd, zou tussenp 1998 diverse kinderen hebben misbruikt. De schop zou de man we plaatst hebben, maar gingen niet hebben derzoeken. „Wij betreuren het waarschijnlijk tot dadi komen die slechte dinL boven hebben gebracl 11 willen ons bij alle gedi verontschuldigen", st bisschoppen donderdt verklaring. Doodse stilte tijdens contact paragnost met overledenen den haag onno van 't klooster Psychometrie, oftewel het aan de hand van voorwerpen als foto's of bloemen doorgeven van paranormale boodschap pen, is populair. Een blik op de agenda van het blad Paravi sie leert dat er in allerlei buur huizen, spirituele centra en zelfs in huiskamers bijeen komsten worden gegeven, waarin paragnosten wijze raad van overledenen doorgeven aan de levenden. Dergelijke samenkomsten worden door gaans goed bezocht. Paragnost Ed van Roosmalen uit Den Haag gaf onlangs één van zijn bloemenseances. Het lokaal in het Haagse buurt huis waar Ed van Roosmalen een bloemenseance geeft, is half verlicht. De gordijnen laten nog veel licht van de zwoele zo meravond door. Ondanks de vakantietijd zijn nog zo'n twin tig mensen in het kleine lokaal, die stil luisteren terwijl Ed met zijn vingers over de steel van een bloem wrijft. Zijn ogen zijn gesloten en hij zegt minstens een minuut niets. Dan doorbreekt hij de stilte. „Ga niets uit de weg. Zeg nooit nooit. En u moet positief zijn. U moet aan uzelf denken. De naam Jomanda komt in mij op. Ze krijgt veel kritiek. Maar ze doet goed werk, dat mag best eens worden gezegd. Mensen ervaren dat wat zij doet werkt. Echter de kracht die zij aan boort, komt van uzelf. Het is de liefde die u heeft gekregen. De liefde van de kosmos. Ik zou nog willen zeggen, doe het rus tig aan. Vindt u het gek als ik zeg: Loop de benen niet onder uw gat vandaan? Oma van gene zijde zegt dat u in uw eigen kracht en energie moet gaan zitten. Denk meer aan jezelf." Ed opent z'n ogen en kijkt de zaal rond. „Van wie is deze bloem", vraagt hij. Een vrouw knikt. „Zegt het u iets, wat ik net heb verteld?" De vrouw knikt weer. Dan is het pauze en Paragnost Ed van Roosmalen zegt via bloemen contact te kunnen leggen met geesten, overleden verwanten of vrienden. Zij geven hem boodschappen door over de mensen, die hem de bloemen hebben aangereikt. foto» mark lamers mag iedereen naar de kantine. Bij een bloemenseance ne men de deelnemers allemaal een bloem mee. Een medium krijgt vervolgens via de bloem van aanwezige geesten, overle den verwanten of vrienden, boodschappen door over de deelnemers. Paragnost Ed van Roosmalen geeft bloemensean ces in Den Haag en Noordwijk aan Zee. Daarnaast is hij regel matig in heel Nederland te vin den op paranormale beurzen. Hij opereert nu zo'n tien jaar op de paranormaal alternatieve markt. De laatste vijf jaar doet hij dat fulltime. Naast bloemen gebruikt hij ook pasfoto's om paranormale boodschappen door te geven. Hij leidt meditatie- en ont- spannings-sessies en work shops 'intuïtieve ontwikkeling'. Voor andere paragnosten en spiritueel begaafden zoals Joke Breedijk (tarot), Winfried Derks (new "age muziek), Peter Cop- pens (paragnost), Loes van Loon en Wim Brama (beide psychometrie) organiseert Ed allerhande avonden onder de vlag van zijn 'spirituele organi satie' Balans. „Het is geen vet pot", zegt Ed, „maar wel dank baar werk." Adverteren doet Ed, zoals veel van zijn collega's, in het tijdschrift Paravisie. De wereld van Paravisie is omstreden. Douwe Bosga van het Parapsychologisch Insti tuut, waar al decennia lang ge zocht wordt naar wetenschap pelijke onderbouwing van pa rapsychologische fenomenen, zei onlangs nog in deze krant dat hij weinig op heeft met de 'paravisie-kant' van zijn vakge bied. Hetzelfde geldt voor de men sen achter de stichting Skepsis, zoals voorzitter Rob Nanninga. „Hoewel veel mensen hun ge loof in het paranormale op spontane ervaringen baseren, hebben deze wetenschappelijk gezien geen bewijskracht", zegt Nanninga. Een onderzoek van de stich ting Skepsis onder duizend stu denten wees uit dat veertig pro cent van hen geloofde in de voorspellende vermogens van paragnosten. „Een opmerkelijk hoog percentage", vindt Nan ninga, „omdat serieuze para psychologen zoals Douwe Bos ga tegenwoordig vrijwel geen waarde meer hechten aan het werk van paragnosten." Parapsycholoog Henk Boe- renkamp deed in de jaren tach tig onderzoek naar de vermo gens van paragnosten. Hij gaf twaalf bekende Nederlandse begaafden een voorwerp en fo to van een vermiste man en vroeg ze of ze iets zinvols over WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Zonnige perioden maar vooral in het midden en noorden ook kans op een enkele bui. Maxi ma van 15 graden in het noord westen tot 22 bij Oslo. Zweden: Zonnige perioden maar vooral in de noordelijke helft ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima van 17 graden in het noorden tot ongeveer 23 in het zuiden. Finland: Zonnige perioden maar op bei de dagen ook kans op een bui. Maxima tussen 17 en 21 gra den. Denemarken: Vrijdag enkele wolkenvelden en mogelijk een bui. Tussen door ook zon. Zaterdag meer zon en droog. Middagtempera- tuur oplopend naar 22 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Donderdag eerst nog veel wol kenvelden en kans op wat lich te regen. Verder droog en gelei delijk meer zon. Maxima van 17 graden in het noordwesten tot 24 bij Londen. België en Luxemburg: Enkele wolkenvelden maar ook zonnige perioden. Zaterdag meer zon en warmer. Op beide dagen droog. Maxima rond 24 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en flink wat zon. Maxima tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig, maar ook enkele pitti ge onweersbuien. Maxima tus sen 28 en 35 graden. Spanje: Veel zon, maar ook enkele sta pelwolken. Met name in het noordwesten en noorden grote kans op onweer. Maxima 33 tot 38 graden, in het noorden rond 25. Portugal: Langs de westkust ten noorden van Lissabon wolkenvelden, maar droog. Elders vrij zonnig en alleen zaterdag kans op een bui. Maxima van 22 graden bij Porto tot 35 in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig bij maxima van 31 gra den. Marokko: Veel zon, maar langs de west kust in het zuiden ook hard nekkige wolkenvelden. Droog. Maxima aan het strand tussen 24 graden onder bewolking tot circa 30 graden bij zonnig weer. Tunesië: Zonnig. Aan zee maxima tus sen 30 en 35 graden. Madeira: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima ongeveer 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuid kant van de eilanden volop zon. Middagtemperatuur tus sen 28 en 31 graden. Duitsland: Zonnige perioden en kans op een bui. Maxima van 22 gra den in het noorden tot 28 in het zuiden. Oostenrijk: Zonnige perioden, maar in de bergen ook kans op een lokale onweersbui. Middagtempera tuur tussen 25 en 30 graden. Zwitserland: Veel zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tus sen 27 en 32 graden. Polen: Enkele wolkenvelden en kans op een bui. Op beide dagen ook zonnige perioden. Maxima van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon maar vrijdag ook kans op een regen- of on weersbui. Maxima ongeveer 26 graden. Hongarije: Flink wat zon bij maxima van ongeveer 30 graden. Italië: Veel zon maar in de bergen kans op een lokale onweersbui. Maxima tussen 28 en 33 gra den. Corsica en Sardinië: Zonnig bij maxima tussen 28 en 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar in de bergen ook stapelwolken en kans op een onweersbui. Op de Egeische Zee waait een stevige wind. Maxima op de eilanden rond 28 graden, op het vasteland 33. Malta: Zonnig. Maxima 32 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, langs de Turkse west kust ook enkele wolken en vrij dag misschien een bui. Maxi ma tussen 32 en 37 graden. Weerrapporten 110808 u ZATERDAG 12 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.20 Zon onder 21.08 Maan op 19.55 Maan onder03.17 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.59 15.29 02.32 15.02 Laag 11.04 23.36 10.45 23.17 Amsterdam De Bilt Deelen Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Innsbruck Istanbul Klagenturt Kopenhagen Las Palmas Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta onbewolkt onbewolkt onbewolkt 20 16 0 4 21 17 0.6 21 16 0.1 21 16 08 22 16 00 20 17 0.1 20 17 0 4 21 16 0.4 21 16 0.0 23 14 0.0 20 11 0.0 34 24 0 0 29 20 0.0 20 17 6.7 29 16 00 33 19 0.0 21 13 0.0 29 24 00 20 11 0.2 25 15 00 30 16 0.0 17 7 0.0 28 12 0.0 29 23 00 28 13 0.0 16 15 17 27 22 0.0 31 18 00 28 17 0.0 25 15 0.0 25 13 0.0 37 17 0.0 29- 18 0.0 29 16 00 31 20 0.0 20 11 0.4 26 18 0.0 SI 32'/-' «3^ 32 bewolkt Sm, onweer warmtefront regen r- koufront opklaringen hagel L lagedruk ==E mist w ndrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000— luchtdruk in hecto pascal Nice onbewolkt nw 2 24 20 0 0 Buenos Aires onbewolkt z 2 13 2 0.0 Oslo motregen z2 21 14 0.0 Casablanca zwaar bew nl 27 22 0.0 Parijs onbewolkt no 2 24 13 00 Johannesburg onbewolkt w s 0 20 11 0.0 Praag licht bew. w2 26 15 0.7 Los Angeles onbewolkt ver 2 26 18 0.0 iome onbewolkt no 1 30 17 0.0 New Orleans zwaarbew. no 28 23 40 Split licht bew. o 1 32 20 00 New York half bew zo 29 23 0.0 Stockholm onbewolkt z3 18 14 0.0 TelAviv licht bew z 3 31 23 00 Warschau zwaar bew. z2 18 15 0.0 Tokyo lichtbew. z3 33 26 0.0 Wenen licht bew ver. 2 26 15 0.0 Toronto regen n 28 16 00 Zurich onbewolkt ws. 0 27 13 0.0 Tunis onbewolkt zw 31 20 0.0 Bangkok zwaar bew. z 2 33 25 38.0 Vancouver lichtbew. o3 22 14 0.0 hem konden vertellen. Geen enkele aanwijzing bleek bruik baar. Daarnaast zette Boerenkamp 150 paragnostische consulten op de band, waarin bij elkaar ongeveer 10.000 'helderziende' uitspraken werden gedaan. Ne gentig procent van die uitspra ken was, volgens Boerenkamp, te weinig specifiek, of geba seerd op informatie die de pa ragnost eerder op normale wij ze had verkregen. De overige tien procent van de uitspraken bleek overigens wel correct. Maar de onderzoe ker zegt er eerlijk bij dat een controlegroep 'normale' men sen - geen paragnosten dus - betere resultaten boekte met het voorspellen. Rob Nanninga over psychometrie en onder zoek: „Wanneer je een para gnost een trouwring geeft, schijnt hij aan de hand daarvan soms verrassend rake uitspra ken te kunnen doen. Dit is ech ter geen betrouwbare test om dat de beoordeling erg subjec tief is. Het zou beter zijn als vijf proefpersonen elk een ring in leveren. Vervolgens krijgt de paragnost de opdracht over el ke ring iets te vertellen, zonder dat de aanwezigen kunnen zien welke ring hij op dat moment in zijn hand houdt. Dan blijkt gewoonlijk dat de proefperso nen niet kunnen vaststellen welk verhaaltje bij hun eigen ring hoort." Uiteraard zijn er ook onder zoeken te noemen waaruit zou blijken dat er wel zoiets als 'pa ranormale vermogens' bestaan. Bij de zogeheten 'ganzfeldexpe- rimenten' liet men van de bui tenwereld afgesloten proefper sonen (met halve ping-pongballen op de ogen en een koptelefoon met ruis op de oren) 'kijken' naar wat voor beelden zij innerlijk doorkre gen. Tegelijkertijd gaf een para normaal begaafde 'zender' in een andere ruimte via buiten zintuiglijke weg een aantal beelden door aan de proefper soon. Zelfs de stichting geeft toe dat verschillfü rapsychologen succes geoogst met dergelijki menten. Dat verhinder Nanninga en de zijne p waarschuwen tegen fer n als psychometrie. De p g< neemt met zijn 'beric! h overledenen' een pot autoriteit in en kan n ir worden tegengesproke 'e zij krijgt het immers van gene zijde door. Volgens psychomeü e mas Kessel uit Rotterd ben de entiteiten t ïr boodschappen do niets kwaads in de zin. len de cliënt duidelijl lij dat ze verder leven er i vaak een bericht voorpc haar", zegt hij. Kessel kreeg in 1989 i a-dood-ervaring i dien paranormaal be zijn. „Ik krijg beelden het verleden, heden cfer toekomst. En eventuee «c rakterbeschrijving. Mi tuiging is, dat men na t ai lijke dood voortleeft, mij openstel, maak ilM met de geestelijke w communiceer ik via thisch contact met v; die reeds in de geeste reld leven en misschiei e ge tijd op aarde zijn 0' >P Dat kunnen familieledeT' den of kennissen zijn. berichten aan mij dot ven, willen ze de cl n hand reiken. Ze willei hen weer een weg te vi hij of zij problemen hei a< Ed van Roosmalen er veel kaf tussen het male koren zit. „Ik heb een hele zuivere groep n; om mij heen. Dat is ken", zegt hij. Op de 1 hij weet dat deze mens zijn, zegt hij: „Dat hoi de soort berichten, nooit iets vertellen datL ten nadele van de cl uitvallen. En dan is er gevoel nog. Dat zegt he L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/mvr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden ITIES n| 8.30 to'" Familieberichten: 023- 023- 5320216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 r ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v; 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENT N Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc j-, 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging w het automatisch afschrijven v< abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POSlfc Voor abonnementen die per post (bi worden verzonden geldt een toesla; f aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSf |j( Voor mensen die moeilijk lezen, sl hebben of blind zijn (of een and» leeshandicap hebben), is een sarrv van het regionale nieuws uit het l 0 Dagblad op geluidscassette bescN s informatie 04T (Centrum voor Gesproken Lectui/ Auteursrechten voorbehot lij Dagbladuitgeverij Dami jc ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd" feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12