ei den Regio Kwaliteit van water wordt steeds beter 'Als ik word gepakt voor tien gulden, sta ik voor ie Robijn Zonder handen kun je niet bedelen spinnenvanger na aren op de markt Ons Doel presenteert zich met 'gekkigheid' op video 5ostma in imercursus uarelleren jdentenhuizen doelwit inbrekers In een studentenhuis aan de Jan van Goyenkade is ver gelijk afgelopen woensdag een insluiper actief geweest. Een tal kamers werd doorzocht, waarbij de dader gouden kettin- betaalpasjes en geld meenam. De politie trof geen sporen braak aan. Ook een studentenhuis aan het Levendaal werd inbrekers bezocht. Door het openbreken van een deur d toegang verschaft tot één van de kamers. Er werd niet al- een grote ravage aangericht, ook verdwenen er stereo-ap- ituur en geld. ngo voor 55-plussers In het verzorgingshuis Van der Willigenhof kunnen 55- isers woensdag 16 augustus van 15-17 uur terecht voor een letje bingo. De entreeprijs bedraagt zes gulden. Voor dat krijgen de deelnemers ook een kopje koffie of thee en de lokaarten. De zaal van de Van der Willigenhof aan de Apol- m 264 gaat om 14.45 uur open. DEN HAAG/LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Officier van justitie M. Kattouw heeft gistermid dag 21 en 18 maanden cel geëist tegen twee Lei- denaars die begin mei een man met geweld van twintig gulden beroofden. Als het aan Kattouw ligt komen de twee 18-jarigen verplicht onder toezicht te staan van de reclassering. De beroving was 'een beetje tevoren bedacht', maar eigenlijk was zij ook weer 'niet echt de be doeling'. Dat verklaarde een van hen. Deze stu dent was met zijn makker op 8 mei een eindje gaan rijden op de brommer. Toen hij een man zag lopen, maakte hij rechtsomkeert en gaf hem een trap in zijn rug. Het slachtoffer viel op de grond, waarna de makker van de student een speelgoedpistool trok en riep: 'Je geld, je geld!'. De man gaf twee tientjes. „Is dat alles? Je bank- pasje, je pincode!", riep de student vervolgens. De man zei echter dat hij verder niets had, waarna de twee wegreden. Het duo kon worden aangehouden na een tip van iemand die naar de politiescanner had geluisterd. Het pistool is nooit teruggevonden, wel een lege patroon. De student verklaarde gisteren dat hij na afgif te van de tientjes om de bankpas had geroepen, omdat hij dacht dat de man maar een tientje had gegeven. „Ik scheet al bagger. Als ik word gepakt voor tien gulden, sta ik voor aap", zo zei hij. „Het is toch klote als je al die moeite voor niks hebt gedaan? Als je iemand berooft, ver wacht je wel meer dan tien gulden." De officier van justitie eiste tegen hem 21 maanden cel, waarvan zeven voorwaardelijk. Zij acht de student ook nog schuldig aan diefstal van autoradio's en hield daarbij rekening met het feit dat hij al wat vermogensdelicten op zijn naam had staan. Daarvoor had hij eerder ook drie weken voorwaardelijke jeugddetentie ge kregen. Deze moest de man nu maar eens uitzit ten. Zijn brommer wilde de officier verbeurd verklaard zien. De makker van de student moet van de offi cier maar eens een jaar gaan zitten en krijgt als het aan haar ligt daarnaast een half jaar voor waardelijk als stok achter de deur. Bovendien moet de man de twintig gulden aan het slacht offer teruggeven. De officier benadrukte daarbij dat de man al eerder was gepakt voor het bezit van een traan gasbusje en twee geweldsdelicten. De man zei echter dat het pistool 'honderd procent nep' was en dat hij het alleen maar had meegenomen om anderen te laten schrikken. Bij een valpartij met de brommer zou het uit zijn broek zijn ge rold en zijn verdwenen. De advocaten wilden kortere straffen met een groot voorwaardelijk deel. Zij waren van mening dat de officier niet zoveel nadruk moest leggen op de misstappen uit hun jeugd. De maat van de student had bovendien een brief geschreven aan het slachtoffer, waarin hij aangaf het leed te willen verzachten. De rechtbank doet op 24 augustus uitspraak. A Van MAKELAAR Sn tOt TEKENAAR Morgen vindt u de baan die bij u past in Openingsshot: de camera glijdt over Leiden. Op de achtergrond de Marekerk, huizen, lucht, zon, iets dat je met een beetje goede wil een skyline kan noe- Leidse fysiotherapeut helpt verminkte kinderen in Sierra Leone jemeester Postma gaat tnsdag op werkbezoek in Robijn. Het is de bedoe- dat hij dan kennismaakt alle facetten van het h' >n-, zorg- en dienstencen- :ar m aan de Robijnhof, en ft bewoners, medewerkers, sro tuur, cliëntenraad en on- tiemingsraad. Postma er Jt verder een rondleiding e centrale hal, waar on- meer een kinderdagver- jes de openbare biblio- sc ek, de winkel, de kapsalon jhet fitnesscentrum zitten, neemt de burgemeester kijkje in het zorg- en Hortus Atelier begint een we zomercursus aquarelle- De cursus, die wordt gege- door Anta Walsmit Sachs ïez Merhottein, is geschikt beginners en gevorderden. ,s. sssen worden gegeven aan pjes van ongeveer tien per- ln n. „De hortus is een plek d® ispireert. De tropische kas- net de orchideeën, de vele vormen met de eindeloze 'ties van de kleur groen, de nse tuin en de Clusius- m "i stellen de docenten. De us begint op woensdag 16 istus in de Hortus Botani- ian het Rapenburg 73. Voor natie en een folder kan len gebeld: telefoon 070- 034 of 070-3863940. PABLO CABENDA Het blinde idealisme van de Leidse fysiotherapeut Max Che valier (43) is wat gesleten. In de jaren tachtig zag hij wat de ont wikkelingshulp oude stijl in hield: domweg geld pompen. Hij gaat nu niet alleen naar Sierra Leone om medische hulp te verlenen aan de kindsoldaten en hun verminkte slachtoffers. Maar ook om zoveel mogelijk lokaal personeel op te leiden en te trainen. „Ik ga omdat ik ver trouwen heb in de doelstellin gen." De ontwikkelingshulp in de jaren tachtig werkte niet. Voor beeld. Chevalier werkte toen in een leprozenkamp in Masanga, Sierra Leone. Er liep een uitste kende Zweeds chirurg rond. Een man die één van leprozen aan beide handen kon opere ren. Maar de patiënt wilde maar één hand behandeld heb ben. Waarom? Hij kon al bede lend driemaal zoveel verdienen, dan met werken met twee pro theses. „En dat is nu één van die kwalijke gevolgen van de ma nier waarop vroeger ontwikke lingshulp werd gegeven", legt Chevalier uit. „Hulpverleners waren nauwelijks op de hoogte van de sociale, godsdienstige of psychologische achtergrond. Slachtoffers gebruiken hun handicap liever in hun eigen voordeel dan dat ze medisch hulp aanvaarden. Om dat te voorkomen moest er begelei ding van de patiënten zijn. Je kunt niet alleen maar geld pompen in zwarte gaten. Er was toen geen sprake van visie op lange termijn en zo gauw de hulpverleners hun hielen had den gelicht verviel de gemeen schap in de oude vertrouwde ellende en gewoontes." Zoals het bedelen. Nu is zelfwerkzaamheid de leus. Chevalier gaat voor een jaar naar het grootste vluchte lingenkamp in Freetown, Sierra Leone. Zevenhonderd geampu- teerden, verminkten en slacht offers met schotwonden, dui zend poliopatiënten en verlam den, driehonderd leprozen en zo'n tweeduizend zwaar ge traumatiseerde kindsoldaatjes. Maar, zegt Chevalier in onbe doeld cynisme. „Je kunt niet zomaar alle getallen bij elkaar optellen. De slachtoffers vallen in verschillende categorieën." Hij helpt als fysiotherapeut en coördinator in dienst van de Franse hulporganisatie Handi cap International de verminkte kinderen van Sierra Leone niet alleen aan protheses en beu gels. Hij leidt ook plaatselijke fysiotherapeuten op, die het werk kunnen overnemen als de artsen en therapeuten weer naar een andere brandhaard zijn vertrokken. De kindsolda ten krijgen psychische en fysie ke begeleiding. En, misschien het belangrijkste, gezamenlijk met een aantal non-gouverne mentele hulporganisaties zoals Unicef en Artsen Zonder Gren zen wil de Franse organisatie een 'National Policy for the Disabled' opstellen. Richtlijnen die ervoor moeten zorgen dat de verminkte kinderen in Sierra Leone behandeld worden vol gens de normen van de Wereld Gezondheids Organisatie. En ze zijn geen overbodige luxe als je bedenkt dat polio in het West- afrikaanse land nog steeds ge zien wordt als een ziekte van de duivel en kinderen met de re gelmaat van de klok door het rebellenleger en hun kindsolda ten voorzien worden van 'korte of lange mouwen'. Gruwelijke eufemismen voor amputaties boven de pols of de elleboog. Chevalier maakt zich voorals nog geen zorgen over zijn eigen veiligheid. „Freetown is op dit moment een safe haven. Daar buiten hebben de rebellen van het Revolutionair Verenigd Front (RUF) wél zo'n tachtig procent van het land in han den." En dat voorspelt niet veel goeds. Rebellenleider Foday Sankoh zit achter tralies, maar elk moment kunnen de onbere kenbare rebellen op eigen houtje ergens amok maken. Chevalier heeft gehoord dat de regering een goed evacuatie plan heeft. „Eerlijk gezegd denk ik alleen maar: zijn mijn verze keringen wel in orde?" De fysiotherapeut is door de wol geverfd. Hij heeft bij elkaar zo'n achttien jaar in het buiten land doorgebracht, waarvan drie jaar in de brandhaard Sier ra Leone. Tijdens de Golfoorlog zat hij vast in Saoedi Arabië. Een open contract met Handi cap International zegt dat hij zo opgeroepen kan worden voor dienst in bijvoorbeeld Kosovo of Afghanistan. „Maar helemaal voorbereid voor de schrijnende ellende die je zal tegenkomen, ben je nooit. Een collega vertel de me van een 12-jarjg jochie dat onder dwang van de rebel len de benen van een leeftijds genootje helemaal stuk heeft gehakt. En dat onder het oog van de opgetrommelde familie leden. Volgens zijn eigen be schrijvingen duurde dat zo'n Max Chevalier. twintig seconden. Als je die gru welijkheden hoort vertellen en je voelt die angstpsychose... Daar is geen psychiater op ge traind." En zelfs in zulke ellende is er foto mark lamers cynisch genoeg nog gradatie aan te brengen. Een geampu teerd arm is erger dan een ge amputeerd been. „Zonder han den kun je namelijk niet bede len." Rijnland meet nog te hoge concentraties koper De waterkwaliteit in de Leidse regio wordt steeds beter. Met name de zogeheten ecologische waterkwaliteit. Dit betekent dat planten en dieren zich er steeds beter in thuisvoelen, omdat onder meer de hoeveelheid zuurstof in het water op orde is. Dat blijkt uit het technisch jaar verslag over 1999 van het Hoogheemraadschap van Rijn land. Volgens woordvoerder C. Gij- zen is de verbetering van de waterkwaliteit al zo'n tien vijf tien jaar gaande, maar zitten er nog wel stoffen in het water waar Rijnland zich zorgen over maakt. Zo worden er nog te ho ge concentraties koper en nik kel gemeten. Waar deze precies vandaan komen, wil Rijnland nog onderzoeken. Wel is het zo dat koperen waterleidingen een rol spelen. „We zijn nu bezig met de provincies Noord- en Zuid-Holland en andere part ners om duurzame bouwmate rialen te gebruiken. Zodat er geen koperen waterleidingen meer bijkomen", zegt Gijzen. Naast koper en nikkel zit er ook nog teveel stikstof en fos faat in het water. Deze stoffen zijn met name afkomstig uit mest. Rijnland wil nog onder zoeken wat de precieze bijdrage van de landbouw hieraan is. Ook gaat het hoogheemraad schap, als waterkwaliteitsbe heerder, bekijken of de afvalwa terzuivering nog beter kan. In 1999 maakten de 33 zuiverings installaties in het gebied van Rijnland per dag 390.000 kubie ke meter afvalwater schoon. De aangeboden hoeveelheid afvalwater neemt overigens nog steeds toe, door uitbreiding van het aantal woningen en bedrij venterreinen. Vanwege de bouwactiviteiten en door de economische groei heeft het Hoogheemraadschap vorig jaar dertig procent meer vergunnin gen moeten afgeven voor werk zaamheden in haar werkgebied, dat zich uitstrekt van Wasse naar tot IJmuiden en van Am sterdam tot Gouda. Het gaat daarbij om de aanleg van ka bels en leidingen voor telefonie en de spoorwegen. Ook worden er meer steigers gebouwd, om dat de verkoop van boten voor de recreatievaart is toegeno men. Rijnland kreeg vorig jaar een grote hoeveelheid water te ver werken. Zo'n 1300 miljoen ku bieke meter. Duizend miljoen daarvan bestond uit neerslag, de rest kwam van waterinlaten en water dat binnenkomt bij het schutten van sluizen. Het aantal klachten dat Rijn land ontving, is in de afgelopen vijf jaar gestaag afgenomen. Vo rig jaar waren het er een kleine vierhonderd. De meeste gingen over vervuiling van het water door olie, afvalwater en riool- storten. Woordvoerder Gijzen durft niet te zeggen of de afna me van de klachten nu ook wijst op een afname van de ver vuiling. Dat zou Rijnland nader moeten onderzoeken. inofobie, de angst voor jen. Volgens Marjolijn Hal- Leiden wordt het aantal en dat de rillingen krijgt et zien van de kruipende ls zwaar onderschat. Uit imte en angst om te wor- gepest, wordt het onder- doodgezwegen. Vooral mannen. Toen een vriend een jaar of tien geleden omdat er een spin in zijn jat maar hij het diertje niet e weg te halen, hielp zij een handje. Ze verwijder- spin, maar besloot ook te ontwerpen waarmee die d het voortaan zelf kon Een paar dagen later was linnenvanger geboren. Pas en kwam het apparaat on- le naam Bugaway in de )op. nt ook al is het volgens de )nkster een 'werelduitvin- de fabrikanten stonden 'jepaald in de rij. Niemand ;r brood in. Daar is geen t voor, kreeg zij steeds te Zo'n beest sla of trap je dood? Ze werd voor gek ;ten, maar de wetenschap r talloze mensen met angst spinnen op haar uitvin- zaten te wachten, hield op de been. Dat leidde er- ze twee jaar geleden via nnovatiecentrum in con- wam met een fabrikant uit ijk die de spinnenvanger productie nam. spin doodtrappen of - hoeft dus niet meer. Ook eklooi met een glas en een papier behoort tot het len. Al is het idee van de ïenvanger daar wel van af- #d. De spinnenvanger be- uit een doorzichtige, half Bkelk met een steel van 70 neter en een handvat. Zet Ik op de spin, wesp, rups, bij, kakkerlak, strontvlieg nder en sluit de kelk af het handvat om te draai- let beestje is gevangen, naar buiten, draai de kelk open en het diertje vliegt of rent weer weg. De uitvinding is niet alleen diervriendelijk, maar ook revo lutionair omdat de meeste be- strijdingsmethodes volgens het vernietigingsprincipe werken. Denk maar aan meppen met een oude krant, sprays en licht- bakjes op elektriciteit. Gegaran deerd dat het insect het loodje legt. Bovendien blijft door het gebruik van de spinnenvanger het behang schoon. Bloed op de muur is er niet meer bij. Halier (43) knutselt graag. In het dagelijks leven bedenkt ze kruiswoordpuzzels, crypto grammen en ontwerpt ze wens kaarten. Ze is trots op haar uit vinding. „Het is een stevig en degelijk apparaat. Betrouw baarheid is belangrijk want mensen moeten er zeker van kunnen zijn dat het werkt. De steel heeft een lengte van ze ventig centimeter om de af stand tussen de gebruiker en de spin, die zo'n angst opwekt, zo groot mogelijk te maken. Lan ger dan zeventig centimeter kon niet want dan is het appa raat niet meer hanteerbaar." Ze benadrukt dat het haar niet om Het geldelijk gewin gaat. „Op de uitvinding is oc trooi aangevraagd maar rijk word ik er niet van. Dat wil ik ook niet. Het gaat er mij om dat mensen die bang zijn voor dier tjes niet meer in de stress schie ten. De Bugaway is nu verkrijg baar via internet. Door de fabri kant wordt gezocht naar ver kooppunten in Nederland. Tuincentra zouden leuk zijn want het is echt een apparaat dat daar thuishoort." De spinnenvanger is te koop via www.bug-away.com, is er in de kleuren, groen, rood, blauw en geel en kost 29,50 gulden. Voor landen waar spinnen een voor ons ongekende grootte be reiken en tarantula's, zwarte weduwes of vogelspinnen wor- den genoemd, is er een extra large-versie van de Bugaway verkrijgbaar. Marjolijn Haller met haar Spinnenvanger. „Het is een stevig en degelijk apparaat. Betrouwbaarheid is be langrijk, want mensen moeten er zeker van kunnen zijn dat het werkt." foto hielco kuipers Woningbouwstichting komt met 'achterbanprijs men. Dan over het scherm de titel van de video 'Uw idee, Ons Doel'. Met als ondertitel: 'Een sympathieke woningstichting.' „Dat 'sympathieke' hebben we niet zelfbedacht hoor", fluistert directeur Martine Glaser. Dan komen de eerste perso neelsleden in beeld. Er stijgt een nerveus gegiechel op van de kantinetafel als de bekende gezichten van collega's in beeld verschijnen. Zo heb je bijvoor beeld Harry. Vriendelijke voice- over. „Als u ouder wordt en u krijgt woonproblemen, bel Har ry." En dan volgt Corry, die heel naturel achter de computer zit, en Co en de rest van het perso neel van woningstichting Ons Doel, dat zich inzet om het wo nen voor huurders zo aange naam mogelijk te maken. Vandaag vindt de preview plaats van de film die begin september voor het eerst moet worden vertoond op Holland Centraal. Onder het kritisch oog van regisseur en part-time mas seur van Ons Doel Ruud Min- nee, cameraman Mark Bakker, directeur Martine Glaser en vijf medewerkers van de stichting wordt besloten of er nog iets versleuteld moet worden aan het nieuwe promotie- en infor matieproduct. In een half uur komen de ver schillende bijzondere projecten van de stichting voor het voet licht. Zo leren we bijvoorbeeld dat Ons Doel het onderhoud verzorgt van het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers en zelf het initiatief heeft genomen voor de allereerste hartgplek voor ouderen in Nederland. Het idee van de video kwam van directeur Martine Glaser, die van zichzelf zegt dat ze wel vaker door dat soort creatieve ideeën wordt geteisterd. En is daarmee het zoveelste in een rij van onalledaagse initiatieven van een onalledaagse woning- bouwverening. „Dat een wo ningbouwvereniging zijn eigen video maakt is op zich niet zo heel bijzonder. Maar dat zijn over het algemeen meer de flit sende bedrijfsfilmpjes. Dit dient om informatie te verstrek ken op een wat minder serieuze manier, en voor de feedback." Volgens Glaser is een organi satie die omgaat met maat schappelijk kapitaal het ook verplicht zich maatschappelijk te verankeren en verantwoor ding af te leggen aan de samen leving. „Want de mening van onze huurders bepaalt mede onze koers." En ook die mening krijgt in de video een plaats. De genomineerden voor de zoge noemde 'Ons Doel' achterban- prijs (10.000 gulden voor een plan dat algemeen maatschap pelijk werk ten goede komt) worden dit jaar voorgesteld op video. Mevrouw W. Spies, die plannen heeft voor speeltoe stellen voor gehandicapte kin deren in het Oosterkwartier, het bewonersplatform Noord, dat zich inzet voor een berbertent als exotisch, multi-culti ont moetingscentrum. En Stichting de Haardstee, die een steun punt voor verstandelijk gehan dicapten wil opzetten. Als ludieke intermezzi zitten tussen de serieuze initiatieven de alternatieve plannen, die door de medewerkers in ver momming worden aangedra gen. Teamleider verhuur Eric Olijerhoek speelt Elvis de Boer, de buurtmanager die op stren ge wijze de sociale samenhang in de wijk propageert. Wie zijn buren niet groet, staat afsluiting van de waterleiding te wachten. En Claudet van Kolbach tot Uil- ezijck, in het dagelijkse leven beleidsmedewerker Annemarie van Gils, heeft het idee voor de galbak ontwikkeld. Naast de bakken voor glas en voor papier moet een metalen container komen, waarin mensen hun gal kunnen spuwen over de buurt. Gekkigheidjes.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11