r 'Als je je bekkie maar opentrekt' Kreymborg-vestigingen komend voorjaar dicht ..eiden Regio |95 99 Ouderenclubs gaan samenwerken )6 steunt Sport-Inn 'Opeens: pats! Je ligt op de grond' ERDAG 10 AUGUSTUS 2000 Runder- hamburgers Per kiJo van 16.95 voor Achterham Per 100 gram van 2.99 voor Nectarines Mandje a 1 kilo. Met Klantenkaart g van 3^9 voor 1 jlouxLt OO OoD<, 10 KonMar leiden De Stichting Dienstverlening Leiden en collega-organisaties in Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten zijn een samen werkingsverband aangegaan. Een van de eerste verdiensten van de organisatie, die de naam Welzijn Ouderen Leiden en omgeving heeft, is de uitgave van de brochure 'Partners bij zelfstandigheid'. In het boek werkje is in één oogopslag te zien hoeveel mensen er gebruik maken van de diensten van de organisaties en waar en voor welke diensten ouderen terecht kunnen. In de vier gemeenten in het gebied van Welzijn Ouderen Leiden en omgeving wonen in totaal 25.000 65-plussers (waar van 11.500 ouder dan 75 jaar) op een totale bevolking van 187.000 mensen. De ouderen- organisaties uit het samenwer- re maand betaalt de 86-jarige Landwehr-Johan vijf gulden aan ingbouwvereniging De Sleutels het onderhoud van haar tuintje het Van Banchemhof in zuid- Vijf gulden. Daar kun je natuur- een privé-tuinman voor ver- ïten die in het voorjaar tientallen arige plantjes poot en wekelijks Dnkruid komt wieden en de ligus- aag bijpunt. Kijk, dat mevrouw dwehr-Johan tot vier jaar geleden r voorjaar voor 120 gulden aan tjes, tuinaarde en koemest in dé stak was hartstikke leuk, maar kan de huisbaas met de beste wil de wereld niet aan tippen, als je betaalt voor je tuinonder- hoe bescheiden de bijdrage is - mag je natuurlijk wel Iets ver- titen. Bijvoorbeeld dat dode plan- ivorden vervangen, dat er ieder wordt gesnoeid, en dat in ieder ïl het zeempad aan de achterkant ie huis toegankelijk blijft voor een ester met trap en emmer. Met ns en zeem. aan die minimale verwachtingen nen de hoveniers van De Sleutels voldoen. En daar is de 86-jarige rster boos over. Nou ja, boos... Wouw Landwehr-Johan houdt het 53 liever op 'pisnijdig'. „Ik kan me 'N- lie woningbouw zo pisnijdig ma- vertelt ze nadat ze de bezoekef gewezen op de dode hortensia aar voortuin en het door door- struiken overwoekerde 'zeempad' aan de achterkant. „Ja, zo noemen ze dat: zeempad. Maar mijn hulp kan al tijden aan de achterkant de ramen niet meer lappen door alle spullen die daar groeien." De boze huurster heeft inmiddels pre cies uitgezocht hoe het zit met het groenonderhoud van De Sleutels. De woningbouwvereniging heeft het werk uitbesteed aan de gemeente, die het op haar beurt weer heeft uitbe steed aan een hoveniersbedrijf. Zo kan iedereen doorverwijzen naar de ander. „En tenslotte zegt de hovenier dat de woningbouwvereniging te wei nig betaalt. Dan zeg ik dat je dan als hovenier dom bent om zo'n klus aan te nemen. En dan gebeurt er niks. Ik vind dat dat eens aan de kaak moet worden gesteld." Navraag bij de huisbaas leert, dat dat aan de kaak stellen inmiddels is ge beurd. De Sleutels krijgen wel vaker klachten over het groenonderhoud, en de woningbouwvereniging is zelf ook van mening dat het werk dat de hovenier levert onder de maat is. „We gaan binnenkort de gemeente uitno digingen voor een gesprek", laat de opzichter weten. „De gemeente is voor ons nog altijd het aanspreek punt. We zullen erop wijzen, dat het contract over groenonderhoud moet worden nageleefd. Als dat niet ge beurt moeten we op zoek naar een ander bedrijf dat zich wel aan de af spraken houdt." Afgelopen maandag zijn de hoveniers De buurtbewoners waren op zoek, het personeel van de Sterrewacht stond op de uitkijk en ook de mensen van de dienst milieu en beheer van de gemeente namen deel aan de speurtocht. Leiden was vorig jaar juli in rep en roer toen de ganzenkolonie bij de Koepoortsbrug voor café De Tregter aan de Witte Singel ineens spoorloos was. Vanwege de overlast had de gemeente een aan tal dieren naar Oud Ade gebracht. De andere ganzen waren daarvan blijkbaar zó geschrokken, dat ze vertrokken. Dat leidde tot de nodige commotie in de buurt. De zestig beesten zouden zelfs in 's Gravezande in het Westland zijn gesignaleerd. Biologen moesten daar om lachen. Door de schrik van het verdwijnen van hun soortgenoten zou de rest zijn heil ergens anders hebben gezocht en op termijn weer terugkomen, luidde hun stelling. De kenners hebben gelijk gekregen. De ganzen zijn weer terug op de Witte Singel. foto hielco kuipers in opdracht van De Sleutels bij me vrouw Landwehr-Johan langs ge weest. De dode hortensia is wegge haald en het zeempad is weer 'vrij' én begaanbaar. Het heeft een paar tele foontjes gekost maar die inspannin gen waren de moeite waard, volgens de klaagster. „Als je je bekkie maar opentrekt." Tram- en treinvrienden Het seizoensbegin van de Nederland se Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen (NVBS) afdeling Rijnland staat voor de deur. De afdeling houdt de komende maan den elke derde woensdag van de maand een voor iedereen toegankelij ke avond waarop aandacht wordt be steed aan actuele en historische tram- en treinonderwerpen in binnen- en buitenland. De bijeenkomsten worden gehouden in de zaal van Connexxion aan de Rijnsburgerweg 1 en beginnen om 20.00 uur. Alleen de eerste bijeen komst op 23 augustus vindt plaats in café-restaurant Eigenzorg aan de Sta tionsweg, aanvang 20.00 uur. Die avond wordt het veranderend railver- voer in Australië onder de loep geno men. Een greep uit de overige onderwer pen. Twintig september wordt terug gekeken op honderd jaar tram in Am sterdam, 18 oktober is 'breedspoor' het thema, 15 november gaat het over 'kleurrijk Groot-Brittannië' en de laat ste bijeenkomst dit jaar op 20 decem ber heeft als onderwerp trams in het voormalige Oost-Duitsland. Het nieuwe jaar begint op 17 januari met een terugblik: Railnieuws 2000. Februari staat in het teken van de Oe kraïne, in maart is er een filmavond en de stoomlijnen in de Amerikaanse Rocky Mountains worden in april be sproken. Het seizoen wordt op woensdag 16 mei afgesloten met een 'meebreng-avond.' Wie dia's heeft van bijzondere onderwerpen of reis- bestemmingen is hierbij door de NVBS van harte uitgenodigd. eric-jan berendsen Leids filiaal wordt parfumerie, Alphens filiaal Perry Sport De Leidse en Alphense Kreymborgvestigingen gaan ko mend voorjaar dicht. In het Leidse filiaal komt een grote Douglas Parfumerie, in het Alphense filiaal een Perry Sport. De huidige Douglas Parfumerie- en Perry Sport- winkels in deze steden gaan hiervoor verhuizen. Het Kreymborgpersoneel kan in de nieuwe winkels blijven werken. Lopende contracten en opgebouwde rechten gaan mee over, maakt moederconcern Vendex KBB be kend. Twee weken geleden werd be kend dat de modeketen Kreym- borg ter ziele is. Vendex KBB sluit alle 61 winkels, omdat de formule van deze zaken onren dabel is. Douglas Parfumerie neemt zestien winkels over. Wanneer de huidige Douglas Parfumerie-vestiging in Leiden naar het Kreymborgpand ver huist, is nog niet precies be kend. Dat is afhankelijk van de andere verbouwingen van over genomen winkels. Tijdens de verbouwing van het pand kun nen de tien Leidse Kreymborg- medewerkers in een ander fili aal van Douglas alvast ervaring opdoen en een omscholings cursus krijgen. Volgens assis tent-bedrijfsleider P. van der Aar van het Leidse Kreymborg- filiaal hebben enkele van zijn medewerkers hier bezwaren te gen. Met deze mensen volgen nog gesprekken om te kijken of zij elders bij Vendex kunnen worden ondergebracht. Bij Douglas Leiden is men blij met de verhuizing. „Het huidi ge pand is geweldig qua sfeer, maar we hopen dat de nieuwe winkel efficiënter kan worden ingedeeld. Nu zitten we erg klein", zegt assistent-bedrijfs leider E. Niersman. Zij meldt dat zij het personeel dat van Kreymborg overkomt bij de uit breiding 'hard nodig' zal heb ben. Wat er met het huidige Douglaspand gaat gebeuren, is nog niet bekend. Datzelfde geldt voor de Perry Sport-zaak in Alphen. Deze ver huist naar het Kreymborgpand aan de Van Mandersloostraat. Ook hier kunnen de medewer kers - acht in dit geval - ko mend voorjaar gewoon blijven werken, na een eventuele om scholingscursus. Maar ook hier geldt dat niet iedereen dat wil. Vendex gaat voor deze mensen een oplossing zoeken. Volgens woordvoerder P. van Bakkum van Vendex zijn de re acties op alle verandering 'ge mengd'. „De allereerste reactie is er een van grote teleurstelling dat Kreymborg dichtgaat. Ver volgens was er een zekere op luchting dat de banen gegaran deerd zijn en mensen niet op straat komen te staan. Daarna krijg je heel verschillende reac ties. Mensen die het leuk vin den om in de parfumerie te werken, vind je vooral onder de dames. Maar mensen die jaren lang herenkostuums hebben verkocht zeggen: Wat moet ik in godsnaam in een drogisterij doen?" De Kreymborgwinkels blijven tijdens het wintersei zoen open om de ingekochte wintercollectie te verkopen. kingsverband bereiken geza menlijk veertig procent met hun activiteiten op het gebied van informatie, advies en voor lichting. Van andere diensten, zoals Tafeltje Dekje en alarme ring, maakt ongeveer vijftig procent van de 75-plussers ge bruik. De ouderenorganisaties brengen jaarlijks bijna 200.000 maaltijden aan huis. Van de maaltijdvoorziening maken in totaal ongeveer 1.500 ouderen gebruik. Zo'n 1.400 ouderen hebben zich aangesloten bij personenalarmering. Daarnaast doen nog eens 114 ouderen mee in een telefooncirkel. In het dienstenpakket van het samenwerkingsverband Welzijn Ouderen Leiden en omgeving zitten - behalve het verstrekken van informatie en advies, de maaltijdvoorziening en de alar meringdiensten - ook huisbe zoeken, dagbestedingsactivitei ten, dagverzorging en dagop vang, een visitekring, vervoer met de dorpsbus, de cirkelbus of de sterbus en een klusjes dienst. Bij elkaar verrichten 72 beroepskrachten en een leger van meer dan duizend vrijwilli gers werkzaamheden voor de organisaties. Eerste Leidse Weggeefdagen leiden De vereniging Vrienden Vrijplaats Koppenhinksteeg, onlangs opgericht om het straatje in de toekomst veilig te stellen voor de links-radicale groepen die er nu gehuisvest zijn, houdt volgende week de Eerste Leidse Weggeefdagen. In vijf dagen presenteren de Weggeefwinkel, eetcafé Las Vegas, het Leidse anti-oorlogsco- mité en de concertgroep Zwarte Sterren zich. Het zwaartepunt van de weggeefdagen ligt op donderdag. Dan is er een festival ter hoogte van de Weggeefwinkel aan de Hooglandsekerkgracht. Op een buitenpodium spelen folk-, ska- rock- en punkbands uit Nederland, Oostenrijk en België en er is een bescheiden informatiemarkt. Het programma wordt 's avonds na negen uur voortgezet in het Eurodusniegebouw aan de Boerhaavelaan. jpï raakgolf overspoelt Leiden Bij de Leidse politie kwamen gisteren niet minder dan 5 aangiften van inbraak binnen. Een bewoner van het 5 leindeplein meldde, dat inbrekers er met zijn Peugeot 205 •pj? jor waren gegaan. De sleutels zaten in één van twee jas- 5 ie van de kapstok werden gestolen. Uit een huis aan de 5 in Goyenkade verdween een kistje met sieraden. In de teeg werden twee woningen 'bezocht'. Daar werden een 5 en geluidsapparatuur gestolen. Verder werd ingebroken 3 zen aan het Utrechtse Jaagpad, de Langestraat en het Be- 3 ïgsplein. Wat daar is weggehaald, is nog niet duidelijk. tellingen in wandelcafé 3 Het wandelcafé Leiden begint het nieuwe seizoen met j fingen over wandelvakanties. Twee geoefende wandelaars, lies Posthumus en Marijke den Heijer, bijten vrijdag 8 j mber de spits af. Aan de hand van tien foto's krijgen deel- 3 rs vijftien minuten de tijd om te vertellen over hun beleve- j i. Vertellers kunnen zich melden bij Aat Smits: 071- i )79. Het wandelcafé wordt elke tweede vrijdagavond van 5 iand van 20.00 tot 22.30 uur gehouden in Buurthuis de 5 at aan de Middelstegracht. gratis ter beschikking stellen litiatief van Leidenaar an der Born om volgend ei of juni in en om de 3 ;rhal weer een Sport-Inn iniseren is door de D66- in de gemeenteraad met isiasme ontvangen. In ief aan burgemeester en iders schrijft duo-raads- ald Sprenger, dat de ge- het evenement zou i steunen. Dat zou bij- eld kunnen door de al gratis ter beschikking en. En de gemeente kan Dk afgeschreven en over- kantoormeubels schen- in de organisatie van de Inn, vindt Sprenger. Zo extra geld in de kas kun- loeien, dat kan worden kt voor jeugd- en gehan- ensport. e jaren '70 en '80 organi- Van der Born het evene- djftien keer. De Sport-Inn oen gehouden in de ijs- n de Vondellaan of de oordhal en was bedoeld om de clubkas van (sportver enigingen te spekken door de verkoop van tweedehands spul len. Op het hoogtepunt telde de Sport-Inn 134 deelnemende verenigingen. Maar de toene mende concurrentie van brade rieën, commerciële cu- riosamarkten en clubs die zelf rommelmarkten gingen organi seren deden het evenement ten slotte de das om. De D66-fractie is vooral ge charmeerd van het feit, dat de Sport-Inn niet commercieel is. Verenigingen kunnen tegen kostprijs een kraampje huren op het evenement en zo hun spullen aan de man brengen. Sprenger vindt dat burgemees ter en wethouders in de toe komst bij de planning van com merciële rommelmarkten reke ning moeten houden met de Sport-Inn, zodat die niet in de knel komt. Verder wil de D66'er dat de organisatie van de Sport- Inn gesteund wordt op publici tair gebied. Hij denkt daarbij aan promotie via de Stadskrant en op mupi's, de gemeentelijke reclameborden. EER DAN EEN KILOMETER GLIJBAAN OP DUINRELL! Bram Pater: „Het goed koopste is een witte streep langs het stoepje trek ken." foto henk bouwman Pijn in de billen, last van zijn elleboog en een ka potte fiets. Dat is wat Bram Pater begin dit jaar overhield aan een fietstochtje naar Indiaas res taurant India Palace aan de Lage Rijndijk. Hij was met fiets en al 'gestruikeld' over het verhoogde fietspad pal voor het restaurant. Pater stelde de gemeente aansprakelijk, omdat hij het stoepje in het donker niet had gezien. De gemeente wees zijn schadeclaim af: Pater had moeten overste ken bij de inhammen van het stoepje. Het was de avond van 16 januari. „Ik had in buurthuis 't Spoortje gestaan met de koopjes- markt. Met mijn vrouw heb ik ooit de afspraak gemaakt, dat wie het eerste thuis is gaat koken. Meestal ben ik dat, dus ik zei: 'Joh, laten we eens in dat tandoori-restaurant gaan eten'. Het was druilerig en donker. Op de Herensingel sorteerde ik voor om naar links te gaan, de Lage Rijndijk op. Daar draaide ik nogmaals naar links om mijn fiets voor het restaurant te zetten. En opeens: pats! Je ligt stijf op de grond. Je weet niet wat er gebeurt. Ik stond op en zag wat er aan de hand was. Het fietspad was verhoogd." Paters voorwiel lag haaks en was verbogen. Net als het achterwiel en de voorvork. „In het restau rant zeiden ze dat het wel eens eerder was ge beurd." Na zijn etentje ging Pater nog eens terug naar de plek des onheils en maakte wat kiekjes. De volgende dag ging hij naar de fietsenmaker, die hem vertelde dat reparatie 433 gulden ging kosten. Een bedrag dat hij wilde verhalen op de gemeente. Rechtsbijstandverzekeraar Achmea oordeelde dat die aansprakelijk is, maar de ge meente wees de claim af. „Omdat meneer Pater van rechts naar links is gereden, terwijl de hoge stoep inhammen heeft om over te steken", laat een woordvoerster van de afdeling juridische za ken weten. Pater is verbaasd. Hij heeft het hele stoepje niet gezien, laat staan de inhammen. Als het aan hem ligt, wordt het fietspad gewoon weer plat gemaakt. „Maar het goedkoopste is een witte streep langs het stoepje trekken", zegt hij. En laat de gemeente dan meteen een zebrapad op het kruispunt van de Lage Rijndijk en de He rensingel aanbrengen, zegt Pater. Er staan im mers wel verkeerslichten voor voetgangers, maar een zebrapad ontbreekt. „Die moet zeker nog ge maakt worden... Shit: helemaal vergeten! Vroeger heeft 'ie er wel gelegen", weet Pater. Bij de afdeling Verkeer en Vervoer kan nie mand vertellen of de Lage Rijndijk op deze pun ten nog wordt aangepast. De verantwoordelijke ambtenaar is op vakantie. Pater heeft uiteindelijk wel zijn 433 gulden teruggekregen. Van Achmea. „Want wij zijn wel van mening dat de gemeente aansprakelijk is, maar voor 433 gulden ga je niet beginnen met een dure procedure", zegt een woordvoerster.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9