KLM en British Airways door met fus Economie KLM-topman Van Wijk boos op Italia Zilver in het zuur Bijna vier miljard voor bestrijding werkloosheid Firestone haalt 6,5 miljoen autobanden uit de handel Hogere lonen in 2001 laten bedrijven minder ruimte voor investeringen Prijs ruwe olie stijgt f Wodkafabriek Kristall decor voor absurde Russische sketc DONDERDAG 10 AUGUSTUS 2000 ABN en KBC samen in Hongarije Amsterdam De Belgische KBC Bank Verzekering en ABN Am- ro onderzoeken de mogelijkheid van een krachtenbundeling in Hongarije. Uit de samenvoeging van ABN Amro Magyar Bank en Kerenskedelmi és Hitelbank, inclusief de verzekeringsactivi teiten van de moedermaatschappijen in het land, tot K&H moet een financiële groep ontstaan met een balanstotaal van 8,5 mil jard gulden en een marktaandeel van vijftien procent. De twee hebben nu 220 kantoren in Hongarije en 650.000 particuliere en 60.000 zakelijke klanten. Ze hebben samen 4900 mensen in dienst. K&H gaat de tweede plaats innemen op de Hongaarse fi nanciële markt. Visa beveiligt internetaankopen beter bethesda Visa, een van 's werelds grootste creditcarduitgevers, gaat tien nieuwe beveiligingsregels voor on line-betalingen in voeren. Deze regels moeten het aantal fraudegevallen met cre ditcards terugbrengen. Maar de actie is ook bedoeld om het ver trouwen van consumenten in elektronische betalingen te ver hogen. Wereldwijd komt er een zogeheten 'firewall' die compu ternetwerken moet beveiligen. In de nieuwe regels is ook opge nomen dat zakenpartners van Visa hun beveiligingssystemen bij moeten houden. On line fraude met creditcardnummers is inmiddels drie keer zo groot als 'normale' creditcardfraude. Fabrikanten gsm-software fuseren redwood city Twee grote fabrikanten van software voor mo biele telefonie gaan fuseren. De Amerikaanse bedrijven Phone- .com en Software.com doen dat via een aandelenruil met een waarde van 16,7 miljard gulden. Beide 'dotcoms' maken soft ware waarmee via de mobiele telefoon het verzenden van e- mail, voicemail en internetinformatie mogelijk is. Phone.com en Software.com hebben grote telecombedrijven als AT&T, Ve rizon Wireless, British Telecom, Telefónica en Deutsche Tele kom in het klantenbestand. De fusiepartners hebben samen een jaaromzet van 358 miljoen gulden. Sony spaart vestiging Tilburg Amsterdam Elektronicareus Sony spaart het distributiecentrum Tilburg bij zijn grootscheepse reorganisatie in Europa. De vesti ging is een van de vijf distributiecentra die openblijven. De ove rige 45 gaan dicht. Dat zei een woordvoerder van Sony Neder land gisteren. Bij de vestiging, onlangs geopend na een verhui zing vanuit Vianen, werken ruim 200 mensen. Zij dient onder meer als distributeur van consumentenelektronica, audiovisue le apparatuur en professionele producten. Sony wil de distribu tiecentra in Europa sluiten om kosten te besparen. Topman Van Wijk optimistisch over kans van slagen brussel'anp Nederland krijgt de komende zeven jaar 3,85 miljard gulden uit het Europees sociaal fonds voor bestrijding van langdurige werkloosheid. De voorstellen voor de diverse projecten zijn goedgekeurd, zo werd gisteren in Brussel bekendgemaakt. In totaal omvat het Nederlandse programma 7,9 miljard. De Ne derlandse overheid neemt de helft daarvan voor zijn reke ning. Van het Brusselse bedrag is 1,4 miljard bestemd voor pro jecten die moeten voorkomen dat personen die zonder werk komen te zitten langdurig werk loos worden. Het gaat onder meer om sollicitatietrainingen. Bijna de helft is bedoeld voor het bijscholen van mensen die WASHINGTON DPA/RTR Topman Gary Crigger maakte gisteren in Washington bekend dat Bridgestone-Firestone 6,5 miljoen ATX- en ATXil-radiaal banden die in de VS zijn geproduceerd teruhaalt. FOTO EPA JOYCE NALTCHAYAN met hoge temperaturen. Firestone is sinds 1988 eigen dom van het Japanse Bridgesto- ne. De koers van het aandeel van dit concern kelderde giste ren op de effectenbeurs van Ja pan met acht procent na be richten in de media dat Firesto ne banden uit de handel zou nemen. In die berichten werd gemeld dat het om twintig mil joen banden zou gaan. De bandenproducent weet niet wat het probleem met het ontwerp of de productie zou kunnen zijn. Het concern ver vangt de banden ongeacht leef tijd of kilometrage. Wat de maatregel kost, is niet duidelijk. Analisten houden het op meer dan een 1,3 miljard gulden. De terughaalactie is de op een na grootste in de ge schiedenis. In 1978 was het ook Firestone die banden moest te rughalen. Toen ging het om bij na 15 miljoen stuks. Firestone raakte toen op de rand van fail lissement, waardoor het uitein delijk in handen van Bridgesto- ne belandde. De Amerikaanse bandenprodu cent Firestone neemt 6,5 mil joen autobanden uit de handel. Het gaat om banden voor luxe terreinwagens en lichte be drijfswagens, ook om al ge bruikte, zo maakte het bedrijf gisteren bekend. Het besluit is genomen nadat bij ongelukken met auto's die reden op banden van Firestone 46 mensen om het leven kwamen. Firestone had aanvankelijk de bezwaren tegen zijn producten van de hand gewezen, maar ging overstag onder druk van de Amerikaanse verkeersveilig- heidsdienst en autofabrikant Ford. Veel bedrijven weigerden al langer de banden te verko pen. De ongelukken deden zich vooral voor bij het model Ex plorer van Ford, dat sinds 1990 standaard met de gewraakte banden werd geleverd. Drie ty pen banden bleken bij hoge snelheden spontaan uit elkaar te klappen, vooral in gebieden De KLM en British Airways (BA) willen medio september een formeel fusievoorstel indienen bij de Europese Commissie. Beide luchtvaartmaatschappijen zijn vol gens KLM-topman Leo van Wijk 'zeer positief over de kans van slagen van de fusie. Hij zei dit gisteren tijdens een gesprek met journalisten. ,,We hebben besloten dat het zinvol is om verder te gaan." AMSTELVEEN RICHARD MOOYMAN Van Wijk en zijn Britse collega Rod Eddington denken dat zij de belangrijkste obstakels kun nen overwinnen. Na informele gesprekken met Europees Commissaris Mario Monti (concurrentie) verwachten zij dat bezwaren tegen de nieuwe Brits-Nederlandse luchtvaar treus kunnen worden weggeno men. KLM en BA zullen waar schijnlijk capaciteit moeten in leveren op de route Londen- Amsterdam, omdat de combi natie daar anders een te domi nante marktpositie krijgt. Ook zal dochter KLM UK een veer moeten laten op andere routes tussen Amsterdam en Groot- Brittannië. Bovendien denkt Van Wijk dat er iets moet ge beuren met de overlap tussen de lage-kostendochters Buzz (KLM) en Go (BA). Een tweede mogelijke hin dernis is de zeer liberale 'open skies'-overeenkomst tussen Ne derland en de VS. De Ameri kaanse luchtvaartautoriteiten voelen er weinig voor om via de fusie British Airways net zoveel rechten toe te kennen als de KLM. Zonder een 'open skies'- verdrag tussen de VS en Groot- Brittannië kan de fusie niet sla gen. Van Wijk verwacht dat er snel zo'n verdrag komt. BA is volgens hem bereid meer Ame rikaanse maatschappijen op de volle Londense thuisbasis Heathrow toe te laten. Dreigementen van het Witte Huis dat de KLM anders lan dingsrechten verliest in de VS, neemt hij niet al te zwaar op. „Dat hoort bij het spel." British Airways overweegt volgens Van Wijk om ook in zee te gaan met de Amerikaanse KLM-partner Northwest Airlines. De huidige samenwerking tussen BA en American Airlines zal dan wor den opgezegd. In de praktijk stelde die volgens Van Wijk toch al weinig voor, vanwege de beperkingen die zijn opgelegd door de Amerikaanse overheid. Van Wijk noemt de fusie een logische stap. De KLM kan als maatschappij met een groot netwerk en een kleine thuis markt niet alleen verder. Het grotere BA kan geen goed over- stapsysteem ontwikkelen op de Londense luchthavens. Schip hol kan die functie van 'hub' (draaischijf) voor overstappers wél vervuilen, meent Van Wijk. De verwachte extra groei op Schiphol zal vooral plaatsvin den door het inzetten van gro tere vliegtuigen. banen verdwijnen in d De 1G.M-topman verwacht waar zowel KLM als Bi geen banenverlies door de fusie eigen kantoor hebben, bij operationele afdelingen in op het KLM-hoofdkai Nederland. Hij verwacht eerder Amstelveen. Volgens 1 een groei van de werkgelegen- komt het nieuwe hoofi heid. Wel zullen volgens hem in Londen. KLM-topman Van Wijk heeft een flinke kater overgehouden aan de mislukte samenwerking met Alitalia. Hij vindt het 'een grof schandaal' dat er een poli tieke machtsstrijd is uitgevoch ten over de ruggen van de KLM en Alitalia. Dat het imago van Italië als zakenland schade heeft opgelopen, hebben de Italianen volgens hem aan zich zelf te wijten. De schadeclaim van 550 mil joen gulden van Alitalia tegen de KLM is vooral een zet van Italiaanse politici om gezichts verlies te voorkomen, zo meent Van Wijk. De Italianen voelen zich volgens hem enorm in hun eer aangetast omdat de KLM de verbintenis heeft verbroken. Als een arbitragecommissie over een jaar of twee uitspraak doet, is volgens hem iedereen in Ita lië de affaire alweer vergeten. De claim maakt geen schijn van kans, aldus Van Wijk. De KLM overweegt nu ook een schadeclaim bij de Italianen te deponeren. „Ik zit zo op vijftig miljoen euro schade. Het is een kwestie van een postzegeltje plakken en wegsturen." Met een schade van vijftig miljoen Brussel keurt projecten goed langer dan een jaar aan de kant staan en die onvoldoende ge kwalificeerd zijn voor de ar beidsmarkt. Het gaat vooral om herintredende vrouwen, mi granten, daklozen en gehandi capten. Tenslotte legt Brussel 616 miljoen op tafel om leerlingen in het beroepsonderwijs een betere startpositie op de ar beidsmarkt te geven. Met het bedrag moeten jaarlijks 32.000 studenten kunnen worden ge holpen. Volgens eurocommissaris Diamantopoulou kent Neder land, ondanks zijn hoge econo mische groei en lage werkloos heidscijfers nog steeds serieuze problemen, zoals een tekort aan geschoolde krachten en eep lage arbeidsdeelname van ouderen en migranten. Na ongelukken met 46 doden •s gravenpolder Topdrukte bij Triumfus Onion Products in het Zeeuwse 's Gravenpolder. Medewerkers sorteren zilveruitjes op een lopende band. De kleine uitjes zijn half juli ge oogst en worden nu gereed gemaakt voor verdere verwerking in de conservenindustrie. De rest wordt in vaten met azijn opgeslagen en later afgeleverd aan bedrijven die ze in potjes stoppen. De opbrengst is dit jaar goed mede als gevolg van de goede kwaliteit van de zilveruitjes. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS euro zou de KLM vo contracten ook recht op 550 miljoen gulden Italianen. De KLM maakte in i einde aan de moeizami werking vanwege de rende onzekerheid groei van de luchthav pensa bij Milaan. De bi de milieumaatregelen i opdoken waren volgi Wijk een dekmantel. gewoon een vechtpart noord en zuid in Itali wilde de ontwikkeling i pensa niet." Raad vriend doorslaggev bij aankoop AMSTERDAM ANP Vrienden zijn voor de ment de belangrijkste vers bij aankopen. V< grote uitgaven, zoals of het boeken van een i wordt eerst de men vrienden gevraagd. D uit onderzoek van KPJ het gebruik van interni aanschaf van productei Een overgrote mee van de ondervraagde meert eerst bij vriendi dat men tot de koop auto of een reis overgaa den vormen daarmee langrijkere bron van ad internet, advertenties chures of een telefooi een verkoper. Het belang van inten aanschaf van productei wel toe. Veertig procen consumenten gaat bijvi nu al surfend op zoek kantiebestemmingen. kwart van consument! via internet naar in over auto's. Vooral jon sumenten zorgen ervoo ternet een grotere rol ii koop gaat spelen. In tijdscategorie 16-34 ja: eenderde van de ond den wel eens iets via he de 55-plussers is dat t cent. Onderzoeker Nicodi wacht dat mond-tot-i clame tussen vrienden langrijke rol bij de aans producten blijft houde als de klant een groot s financieel risico loopt ven kunnen met zc chatrooms op hun web spelen op dit gegeven. Planbureau: Daling werkloosheid zwakt af den haag anp De CAO-lonen gaan volgend jaar met 3,5 procent omhoog in plaats van de drie procent waarmee het kabinet tot dusver rekende. Dit staat in de nieuw ste rapportage van het Centraal Planbureau (CPB) aan de rege ring. De hogere lonen leiden tot hogere arbeidskosten voor de bedrijven, die minder ruimte hebben voor investeringen. De daling van de werkloosheid is dan ook kleiner dan in de vori ge prognose van het CPB, in ju ni. De berekeningen, die zijn ge maakt in verband met de voor bereiding van de miljoenenno ta, komen nu uit op 230.000 werklozen volgend jaar, in plaats van 220.000. Die tegen vallende ontwikkeling zet dit jaar al in. Voor 2000 gaat het CPB nu uit van 255.000 werklo zen in plaats van 250.000. De CAO-lonen stijgen met 3,5 procent, maar door promoties en dergelijke zal de loonsom per werknemer in de bedrijven stijgen met 4,25 procent, terwijl bij de vorige prognose nog sprake was van een loonsom stijging van 3,75 procent. De bedrijven zijn dus naar verhou ding meer kwijt aan loonkos ten, hetgeen het CPB tot uit drukking brengt in de zogehe ten arbeidsinkomensquote, die minder gunstig is geworden; 83 procent in plaats van 82,25 pro cent. Het CPB is ook minder optimistisch over de uitvoer dan twee maanden geleden. De werknemers gaan er vol gend jaar flink op vooruit in de portemonnee. De zogeheten geschoonde prijsindex, die een rol speelt bij de looneisen in CAO-onderhandelingen, komt uit op 2,5 procent en blijft dus achter bij de loonstijging. Het kabinet heeft bovendien een flinke belastingverlaging in pet to. Ook als hij geen opslag krijgt, gaat Jan Modaal er vol gend jaar zo'n vijf procent in koopkracht op vooruit. Mensen met een minimum-uitkering gaan er zo'n 3,5 procent op vooruit, en mensen die net bo ven het minimumloon verdie nen 7,5 procent. Het CPB houdt vast aan de verwachting dat de economische groei dit jaar zal uitkomen op 4,5 procent en volgend jaar op vier procent. Endemol na overname sterk op Britse markt Amusementsbedrijf Endemol Entertainment is na de over name van het 50-procènts belang van de Guardian Me dia Groep volledig eigenaar van de joint venture CMG Endemol Entertainment ge worden. Het is op de Britse markt een van de grootste onafhankelijke productiebe drijven en brengt onder meer programma's als Big Brother, Changing Rooins en Miss World op het scherm. Endemol, zelf onlangs door het Spaanse Telefonica inge lijfd, noemt de Britse markt door zijn omvang en de smaak van het publiek een sleutelmarkt. Het bedrijf wordt omgedoopt tot Ende mol Entertainment UK. Saudi-Arabië voert olieproductie op LONDEN-WASHINGTON ANP-AFP-Rtr De prijs van Luwe olie is giste ren op de Londense termijn- markt fors gestegen. De be kendmaking dat de voorraad in de VS vorige week op het laag ste niveau in 24 jaar is beland zorgde er voor dat een vat (159 liter) Brent-olie eind van de middag op 29,85 dollar stond. Dat is ruim 3,5 procent meer dan het slot van dinsdag. Eer der op de dag was de prijs even boven de 30 dollar uitgekomen. De afgelopen maanden leid den hogere olieprijzen op de internationale markt steevast tot stijging van de brandstof prijzen voor de automobilist. Eind juni werd een voorlopig record bereikt van 2,74 gulden voor een liter euro loodvrij. Een woordvoerder van Shell Nederland zegt dat de lage olie voorraden niet per se tot een verhoging van de ben leiden. „Onze adviespri niet gebaseerd op de ruwe olie, maar op de van de productiemaatsi en." Volgens de Shell-z is het in theorie denkl de productiebedrijven punt van concurrentie 1 zen niet verhogen. Saudi-Arabië gaat vai deze maand dagelijks extra vaten olie op de markt brengen. Het h bereid zijn nog grotere! heden te leveren als dl is om de prijs van ruw verlagen. De Saudische voorrai later beschikbaar dan v omdat het land veel heeft moeten doen on te vinden voor de extra komt omdat veel wachtten totdat de oliej der zou zakken. moskou frank hendrickx correspondent De twist rond Ruslands beroemdste wodkafabriek Kristall in Moskou zorgt voor absurde taferelen. Twee mannen beweren allebei algemeen directeur te zijn van de onderneming die onder meer het merk Stolichnaya op de markt brengt. De een houdt met een legertje bodyguards de kantoorruimtes bezet; de ander heeft de macht over de productieruimtes gegrepen. „Er was geen mogelijkheid om dit conflict vre dig op te lossen. 'De grijze regering' noemen de ar beiders de in grijze hemden gestoken bodyguards die de dienst uitmaken rond de kantoren. Sinds vrijdag hou den zij samen met 'algemeen direc teur' Alexander Romanov het zenuw centrum van Kristall bezet. Romanov weigert de kantoren te verlaten. Hij slaapt achter zijn bureau en laat de bodyguards voedsel halen in de stad. „We voeren op dit moment onderhandelingenzegt Romanov ge heimzinnig. Buiten staat de andere algemeen di recteur', Vladimir Svirskij, de pers te woord. Cameraploegen, fotografen en journalisten zwermen rond de fabriek. „We wachten nog steeds op actie van de politie", zegt Svirskij, die ook bege leid wordt door twee uit de kluiten ge wassen bodyguards. Dat de politie weigert een einde te maken aan de be zetting van Kristall, is echter niet zo vreemd. De stad Moskou heeft een be lang van 51 procent in de wodkafa briek en burgemeester Loezjkov heeft Romanov tot algemeen directeur be noemd. „Ik weet niet wat de burge meester tegen mij heeft", zegt Svirskij. „Het enige wat ik weet, is dat ik vol gens de wet algemeen directeur ben". Daar zit hem dan ook het probleem. Terwijl de Moskouse burgemeester Romanov tot nieuwe directeur be noemde, verklaarde de rechter het ontslag van Svirki ongeldig. Algemeen directeur nummer 1, Svirskij, weigerde daarop algemeen directeur nummer 2, Romanov, toe te laten in de fabriek. De laatste pikte dat niet en veroverde met een groep particuliere bodyguards de fabriek. Svirskij stond het hele week end tevergeefs voor de poort van 'zijn' Kristall. Maandag wist hij het fabrieks terrein te heroveren, waar hij nu een provisorisch kantoortje heeft inge ruimd. Romanov bivakkeert nog steeds in de officiële kantoren. Boven dien heeft hij de macht over de fa briekswinkel, waar de achttien wodka- merken van Kristall voor een vriende lijk prijsje te koop zijn. Uit die omzet worden de bodyguards betaald. De soap rond de wodka-fabriek is de zomerhit van Moskou. Russische me dia berichten non-stop over het con flict. Televisiestations ruimen in hun journaals vele minuten in voor de strijd om de wodka-fabriek, waarvan de uitkomst nog ongewis is. Er staat inmiddels een nieuwe rechtszaak op het programma die moet uitmaken of het ontslag van Svirskij illegaal was. De stadsautoritei- ten lijken daar echter niet op te willen wachten. Vorige week vrijdag deed de belastingpolitie al een inval bij de 99 jaar oude fabriek, waarbij ze Svirskij uit zijn kantoor gooiden. Ze namen een deel van de administratie i en hielden de deur open voor pen' van Romanov. Het conflict geldt als zoveels beeld van de rammelende i in Rusland. De strijd tussen i directeuren is in werkelijkheid! de strijd tussen de grootaand der, die Romanov steunt, en schoffeerde kleine aandeelli die moesten constateren dat zonder hun medeweten was gen. De kleine aandeelhouder den protest aan bij de recht! wonnen. De arbeiders werken door niets aan de hand is. „Het inte me niet wie directeur is, zolang werk maar behoud", zegt eent De productie is dankzij deze! van de arbeiders nog gewoon o

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6