Wahid vergroot rol Megawati Buitenland Warm welkom Voorzichtig optimisme herleeft in Indonesië et moord op militair Kostunica kan het Milosevic lastig maken fA verhardt offensief Moskou zoekt daders aanslag bij Tsjetsjenen )ERDAG 10 AUGUSTUS 2000 -renkaart uit ijstijd ontdekt Op de wanden van de grotten van Lascaux in Frankrijk sterrenkaart uit de ijstijd ontdekt. De schildering is onge- 6.500 jaar oud en toont drie heldere sterren die tegen- ig bekend staan als de zomerdriehoek. Ook vonden on- •kers een kaart waarop de sterrenbundel pleïaden is afge- zo meldde de Britse omroep BBC gisteren. Volgens de e onderzoeker Michael Rappenglück tonen de kaarten aan nze voorouders ontwikkelder waren dan over het alge- wordt aangenomen. Hij ontdekte onlangs ook in een ïse grot een sterrenkaart. Deze is 14.000 jaar oud. lerikanen eren Wiesenthal ur,ton De Oostenrijkse nazi-jager Simon Wiesenthal (91) eren geëerd met de hoogste burgerlijke onderscheiding e Verenigde Staten, de Presidential Medal of Freedom, ns ziekte kon Wiesenthal de ceremonie in het Witte Huis iet bijwonen. President Clinton kon veertien anderen wel coratie om de nek hangen. Onder hen waren dominee Jes- :kson, en voormalig Democratisch presidentskandidaat ;e McGovem en de econoom. F Turken krijgen 1348 jaar cel Een rechtbank op het Griekse eiland Kreta heeft giste- jf Turkse mensensmokkelaars veroordeeld tot gevangenis- en van bij elkaar 1348 jaar. De rechters achtten bewezen vijf mannen het afgelopen weekeinde 334 illegale immi- en wilden overvaren naar een haven in Griekenland of Ita- kapitein van het schip kreeg 339 jaar cel en 250.000 gul- loete. Twee anderen kregen 337 jaar cel en eenzelfde boe- laatste twee smokkelaars kregen elk 167 jaar en zes iden cel en een boetes van 125.000 gulden. hts-radicale sites onder vuur dorf De regering van de Duitse deelstaat Noordrijn- alen heeft internetproviders gevraagd rechts-radicale sites un servers te weren. De oproep is onderdeel van een lan- e campagne tegen extreem-rechts. De campagne is een re- op de golf van extreem-recht geweld in Duitsland. Een werd tweeg gebracht door een racistische aanslag eind Düsseldorf, waarbij tien ex-Sovjetburgers gewond raak- )e meesten van hen zijn joods. >en Noord-India houdt aan m» De regen in de overstroomde gebieden in het noord van India houdt aan. Dat heeft geleid tot nieuwe slacht - waardoor het dodental is opgelopen tot 121. Naar schat- ijn 5,1 miljoen mensen dakloos geworden. Het dodental B t verder te stijgen nu dysenterie, diarre en andere ziektes L" )eginnen te verspreiden. -aid Ford uit ziekenhuis a ielphia De Amerikaanse oud-president Gerald Ford (87) is en uit het ziekenhuis ontslagen. Een week geleden was hij - ïomen nadat hij op de conventie van de Republikeinse in Philadelphia was getroffen door een lichte beroerte. Bij werd in het ziekenhuis tevens een abces op zijn tong ver- rd. 305 oning voor laptop met geheimen ngton Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za lf eeft gisteren een beloning van 25.000 dollar uitgeloofd informatie die leidt tot het terugvinden van een laptop- >uter met geheime informatie. De computer verdween in j" iri uit een vergaderzaal van het ministerie. Volgens bron- 'c2 >ij de Amerikaanse overheid bevat de computer informatie IjU de verspreiding van massavernietigingswapens en over im ologie voor deze wapens. ik8 ^jden bij vliegtuigbotsing VS Een botsing tussen twee vliegtuigjes bij de Ameri- ;e stad Burlington (New Jersey) heeft gisteren zeker elf ;en het leven gekost. Negen van de slachtoffers zaten in weemotorige Piper Navajo die was opgestegen in Lake- ila,De andere twee zaten in een uit Philadelphia afkomstige l. Seminole. Hoe de botsing heeft kunnen plaatsvinden, is ,3li «bekend. I itsing Reform Party onvermijdelijk pa beach Een splitsing in de Amerikaanse Reform Party is LE rmijdelijk. Terwijl de aanhangers van de oerconservatieve it! uchanan zich opmaken voor een conventie in Long Beach oo ömië) houden zijn tegenstanders hun eigen partijbijeen- ;t. De partij, die multimiljonair Ross Perot in 1992 oprichtte il et monopolie van de Democraten en Republikeinen te :n, wordt al langer door interne twisten verscheurd. •ezovski wil partij oprichten ou^ De invloedrijke Russische zakenman Boris Berezovski gisteren plannen ontvouwd voor de oprichting van een t isitiebeweging. Hij wil tegenwicht bieden aan de 'latente ritaire neigingen' van president Poetin. Op een bijeen - it tekende Berezovski een oproep aan de natie. „Rusland een nieuwe keus in een autoritaire of een waarlijk demo- iche staat te leven", zo staat in de verklaring. Als die ge weerklank vindt, dan wil Berezovski een politieke bewe- oprichten. w York krijgt strengere wapenwet |n_ï De gouverneur van de staat New York, George Pataki, <9 een wet ondertekend waarin het gebruik van wapens aan len wordt gelegd. Kindersloten op wapens worden ver- t en op wapenbeurzen moeten de herkomst van de wa- en de achtergrond van de koper worden gecontroleerd. naast wordt een registratiesysteem opgezet voor wapens. York is de eerste Amerikaanse staat die controles op wa- teurzen verplicht stelt. bint jbeil Militairen van het Libanese regeringleger trok ken gisteren de zone in het zuiden van het land binnen die meer dan twee decennia door Israël bezet is gehouden. De regeringssoldaten werden door de plaatselijke bevolking als helden ontvangen. Nadat Israël in mei zijn troepen uit Libanon had teruggetrokken, ontstond in het grensgebied een machtsvacuüm waarin Hezbollah-strijders vrij spel hadden. Nadat Unifil, het VN-commando in Libanon, vori ge week al eenheden naar het zuiden had gestuurd, moe ten Libenese regeringstroepen nu het resterende vacuüm opvullen. foto epa ramzi haidar Indonesische president zwicht voor kritiek De Indonesische president, Abdurrahman Wahid, zal belangrijke taken overdragen aan vice-president Mega wati Soekarnoputri. Megawati gaat de kabinetsvergade ringen leiden en krijgt meer dan tot nu toe invloed op het beleid. Wahid zal wel de belangrijkste knopen blijven doorhakken. Ook behoudt hij de eindverantwoordelijk heid. jakarta theo haerkens correspondent President Wahid deed deze toe zeggingen gisteravond tegen over het Raadgevend Volkscon- vooral gebrekkig leiderschap gres (MPR). Deze volgen op zware kritiek van de MPR-frac- ties op Wahids functioneren in de eerste tien maanden van zijn presidentschap. Hem wordt verweten. De president zou on der meer door zijn vele buiten landse reizen de zaken thuis niet goed op orde hebben. Luttele uren nadat parle mentsvoorzitter Akbar Tanjung daarop had aangedrongen, zei Wahid de noodzaak te zien het beleid bij te stellen. „Daarom zal ik de vice-president vragen de dagelijkse technische leiding over te nemen." Wahid kondig de maandag al aan zijn kabinet te willen stroomlijnen. Die uit spraak leidde tot allerlei specu laties. Al snel circuleerde in Ja karta een lijst van namen van mogelijke afvallers. Maar er werd ook gezegd dat de presi dent een eerste minister wilde benoemen. Daarmee zou hij Megawati passeren. De dochter van Soekarno - bij de verkiezingen goed voor der tig procent van de stemmen - is volgens velen niet capabel voor een zware politieke en bestuur lijke rol. Ook binnen haar eigen partij, de PDI-P, bestaan twij fels over haar capaciteiten. Akbar Tanjung is behalve parlementsvoorzitter ook de leider van Golkar, tientallen ja ren het politieke voertuig van Soeharto. Gisteren lanceerde hij het voorstel taken over te hevelen van de president naar de vice-president. Hij zei alle vertrouwen te hebben dat Me gawati het in die nieuwe rol goed zal doen. Waarnemers wijzen echter op de ernstige twijfels die daarover bestaan en vermoeden dat de Golkar-leider hoopt de invloed van zijn eigen partij te vergroten. Veel gebreken aan Concorde bij onderzoek londen dpa-afp Onderzoek dat twee jaar gele den aan de supersonische Con cordes is uitgevoerd, heeft ver scheidene ernstige risico's aan het licht gebracht. Dat blijkt uit een artikel in het blad New Sci entist. Vorige maand stortte een Concorde neer bij Parijs, waar bij 113 doden vielen. Enkele gebreken die werden vastgesteld, hadden tot 'cata strofale problemen' kunnen lei den, zoals het uitvallen van mo toren of het ontstaan van brand. Beide problemen traden op bij het verongelukte toestel. De enige twee luchtvaart maatschappijen die met Con dordes vliegen, British Airways en Air France, hebben nadat het onderzoek was afgerond een pakket maatregelen aange kondigd. Die zijn nu voor de helft uitgevoerd. Uit het onderzoek kwamen in totaal 152 meer of minder ern stige gebreken naar voren. Maar ondanks de mankemen ten voldeden de toestellen toch aan de veiligheidsbepalingen in Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten. Mandela gaat op bezoek bij Oost-Timorezen sydney anp-afp De voormalige Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela zal als speciale gast in Oost-Timor de eerste herdenking van het referendum over onafhankelijk heid bijwonen. Dit meldt de Australische krant Sydney Mor ning Herald. Mandela geldt als fervent supporter van de onafhanke lijkheidsstrijd van de Oost-Ti- morezen. In 1997 verzocht hij tijdens een staatsbezoek aan Indonesië de toenmalige presi dent Soeharto om een gesprek met Xanana Gusmao, de Oost- Timorese activist die toen nog een gevangenisstraf in Jakarta uitzat. Gusmao werd vorig jaar vrijgelaten. Nadat in het referendum op 30 augustus 1999 88 procent van de Oost-Timorezen voor onafhankelijkheid van Indone sië stemde, werd een procedure ingezet die tot zelfstandigheid voor het eilanddeel moet lei den. Gusmao zal Mandela nu in Dili ontvangen als voorzitter van de lokale afvaardiging in het VN-bestuur over Oost-Ti- mor. f ona henk van den boom demonstraties gehouden in de C jakarta theo haerkens correspondent De overdracht van de dagelijkse leiding van de Indonesische re gering aan Megawati Soekarno putri is met voorzichtig enthou siasme begroet. De rupiah, die al maanden onder druk staat, maakte een vreugdesprongetje van anderhalf procent. Tegelij kertijd rijzen er vragen. Want wat precies wordt de taakverde ling tussen president Abdurrah man Wahid en vice-president Megawati Soekarnoputri? De knieval van Wahid voor de kritiek van het Raadgevend Volkscongres (MPR) lijkt voor een belangrijk deel de kou uit de lucht te hebben gehaald. Niemand spreekt meer over af treden nu de wispelturige presi dent een deel van zijn werk af staat aan Megawati. Zij krijgt de dagelijkse leiding van de rege ring. Dat betekent dat ze het ka binetsberaad voorzit, de agenda voor deze vergaderingen opstelt en prioriteiten in het beleid Politiek analist Wimar Witoelar hoorde 'zoete muziek' toen hij erover hoorde. Wahid kan zich nu bezig houden met de grote politieke lijnen en met het bui tenlands beleid. Witoelar ziet een 'elegante ou verture' naar een nieuwe toe komst. Die opening moet wel worden gevolgd door een dras tische wijziging van het kabinet. Dat is nu nog een allegaartje van veel te veel ministers die bovendien niet goed samen werken. Veel hangt daarom af van de wijzigingen die Wahid in zijn kabinet doorvoert. In zijn antwoord aan het Volks congres maakte Wahid gister avond uitdrukkelijk gewag van 'een reconstructie' van zijn ka binet in plaats van 'een hervor ming'. Insiders menen dat het van 35 naar 25 mensen zal wor den teruggebracht. Het ligt in de rede dat Wahid na zijn toezeggingen meer ruggen steun zal krijgen van Megawa ti's PDI-P en van Golkar, de partij die voorheen diende als het politieke voertuig van presi dent Soeharto. De PDI-P is blij dat Megawati een belangrijker aandeel krijgt in het uitstippe len van het beleid. Golkar ziet mogelijkheden om dat beleid meer te beïnvloeden dan tot nu toe het geval was. Volgens lei dende figuren in de partijen ontstaat door de nieuwe afspra ken grotere stabiliteit en is de kans klein dat de president elk jaar met het mes op de keel wordt gedwongen zijn beleid bij te stellen. Analist Witoelar ziet ook nieu we kansen voor de Reformasi die de laatste tijd niet erg meer sprankelt. Door de afspraken tussen Wahid, Megawati en Golkar boet de Centrale As van moslimpartijen in elk geval be langrijk aan invloed in. Aan voerder van dat moslimblok is Volkscongres-voorzitter Amien Rais, die zich de afgelopen maanden meer en meer profi leerde als tegenstander van Wa hid. Maar er zijn ook minder opti mistische geluiden. De samen werking tussen de president en de vice-president was tot nog toe niet al te best en waarom zou die nu ineens beter wor den? Ook moet nog blijken of Megawati in staat is goed lei ding te geven aan het kabinet. Velen twijfelen aan haar capaci teiten. De vrouw die vooral populair werd wegens haar verzet tegen Soeharto, heeft tot op heden niet laten zien dat ze het poli tieke handwerk in de vingers heeft. Zo won ze de parle mentsverkiezingen glorieus, maar liet ze het presidentschap door haar vingers glippen. Ook is tot nog toe weinig reden om onder de indruk te zijn van haar bestuurskracht. Ze maakte enkele trips naar de Molukken, maar wist geen merkbare bij drage te leveren aan het beëin digen van de bloedige burger oorlog in die oostelijke archipel. MOSKOU ANP-DPA-Rtr askische afscheidingsbe- g ETA heeft gistermiddag uw toegeslagen. In Pam- werd de 47-jarige luite- Francisco Casanova voor luis doodgeschoten. Een erder werd een onderne- ij San Sebastian door een om gedood en raakten elf >n in Madrid gewond, ens door explosieven in uto. De Spanjaarden heb- ïassaal gereageerd op de terreur, die een reactie zijn op de dood van vier den op maandagavond, 'amen om toen de explo- in hun auto vroegtijdig leerden. In tientallen ste il dorpen werden gisteren ngen gehouden. Duizen- nensen gingen naar het »che plaatsje Zumaia om lid te nemen van de dins- irmoorde ondernemer Jo- ria Korta. zijn begrafenis werden demonstraties gehouden in de drie Baskische hoofdsteden en in Madrid. Op verscheidene plaatsen werden tegenbetogin gen gehouden door aanhangers van de ETA. Bussen en auto's werden in brand gestoken en gebouwen vernield. Drie men sen zijn aangehouden. Na de escalatie van het geweld zijn verscheidene ministers terug geroepen van vakantie. Jaime Mayor Oreja, minister van bin nenlandse zaken, reisde naar het vakantieadres van premier Aznar bij Barcelona om de situ atie te bespreken. De regering riep de Spanjaarden op de kalmte te bewaren en te 'ver trouwen op de rechtsstaat' Het openbaar ministerie in Madrid eiste gisteren 1.168 jaar celstraf tegen een voormalige nummer één van de ETA, Fran cisco Mugica Garmendia, alias 'Pakito of 'Artapalo'. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij een bomaanslag in 1988 in Ma drid, waardoor twee mensen omkwamen. boedapest hans gertsen correspondent Is de 56-jarige jurist Vojislav Kostunica de man die Slobodan Milosevic van een nieu we ambstermijn als president van Joegosla vië kan afhouden? Dat is sinds maandag, toen achttien Servische oppositiepartijen Kostunica als hun gezamenlijke presidents kandidaat naar voren schoven, de meest gestelde vraag in Belgrado. Tijdens de eerste ronde van de presidents verkiezingen, op 24 september, zal duide lijk worden of Kostunica het einde van het Milosevic-tijdperk kan inluiden, maar de leider van de kleine Servische Democrati sche Partij (DSS) is op voorhand zeker niet kansloos. Volgens een recente peiling zou Kostunica op 42 procent van de stemmen kunnen rekenen, tegen 28 procent voor Milosevic. Dat onderzoek ging echter uit van de ver onderstelling dat Kostunica de kandidaat van de gehele Servische oppositie zou zijn. Vuk Draskovic' SPO (Servische Vernieu wingsbeweging) heeft echter in de persoon van de burgemeester van Belgrado, Vojislav Mihailovic, een eigen kandidaat gesteld en dat zal ongetwijfeld ten koste gaan van Kostunica's kansen. Desondanks verwachten analisten in Bel grado dat het tot een tweede, beslissende ronde tussen Kostunica en Milosevic komt. Ondanks het oneerlijke kiesstelsel, de totale controle van Milosevic over de media en het gebruikelijke grootschalige gesjoemel bij het tellen van de stemmen, kan Milose vic niet gerust zijn over de afloop van een direct duel. Vojislav Kostunica is, electoraal gezien, ver uit de beste kandidaat die de oppositie in huis had. De gematigde nationalist heeft de reputatie zeer principieel te zijn en - in krasse tegenstelling tot veel andere opposi tieleiders - niet corrupt. Kostunica is til sinds 1989 een uitgesproken tegenstander van Milosevic en diens regime. Anti-communist is hij al veel langer. In 1974 verloor de jonge, veelbelovende rech tendocent zijn' baan tijdens politieke zuive ringen aan de universiteit van Belgrado. In de jaren tachtig en negentig publiceerde hij diverse gezaghebbende studies op het ge bied van constitutioneel recht, politieke theorie en politieke filosofie. In 1989 richtte hij met onder anderen de huidige leider Zoran Djindjic de Democra tische Partij op, een van de belangrijkste oppositiepartijen. In 1992 stichtte hij na een conflict met Djindjic zijn eigen partij. De afgelopen jaren heeft Kostunica zich achter de schermen voortdurend ingezet om de versplinterde Servische oppositie tot meer samenwerking te bewegen. Het feit dat hij nu de gezamenlijke kandidaat van achttien oppositiepartijen is, bewijst dat die moeite niet vergeefs was. Voor Milosevic en zijn linkse alliantie is Kostunica een lastige opponent. Hij is te veel nationalist om hem makkelijk als 'NAVO-handlanger' of 'landverrader' af te kunnen schilderen. En in tegenstelling tot veel andere oppositieleiders hengelt Kos tunica niet voortdurend naar financiële en politieke steun van het Westen. In tegen deel. Kostunica heeft de Verenigde Staten en de Europese Unie gevraagd zijn cam pagne niet te steunen omdat dat hem meer kwaad dan goed zou doen. Kostunica wijst verder iedere vorm van sa menwerking met Vuk Draskovic' SPO af omdat die partij volgens hem slechts in naam een oppositiepartij is en in werkelijk heid voor Milosevic werkt. Militairen bewaken de beschadigde voetgangerstunnel bij het Mos- kouse Poesjkinplein, waar dinsdag acht mensen de dood vonden bij een bomaanslag. foto epa aleksandr nemenov avond, die werd gepleegd tij dens de avondspits in een voet gangerstunnel bij een metrosta tion. Het dodental staat op acht, het aantal gewonden op 92, van wie er negen nog in kri tieke toestand verkeren. Naar aanleiding van de aan slag zijn de veiligheidsmaatre gelen in de hoofdstad ver scherpt. Veel mensen moeten hun papieren laten zien, en openbare plaatsen worden ex tra in de gaten gehouden. De politie controleert vrijwel elke vrachtwagen die Moskou bin nenrijdt op explosieven. De tien miljoen inwoners van de stad zijn opgeroepen alert te zijn. De Tsjetsjeense rebellen heb ben de Russische regering er herhaaldelijk voor gewaar schuwd dat zij hun bommen- campagne zouden verhevigen, tenzij Moskou zijn militaire ac ties in de deelrepubliek staakt. Het is bijna een jaar geleden dat de Russen een nieuwe inva sie in Tsjetsjenië begonnen. Aanleiding waren zware bom aanslagen in Rusland die drie honderd mensen het leven kostten. De autoriteiten schrij ven deze aanslagen toe aan Tsjetsjeense rebellen. De Russische veiligheidsdien sten die de bomaanslag van dinsdag in Moskou onderzoe ken, richten hun pijlen vooral op een verband met de aan houdende oorlog in Tsjetsjenië. President Poetin, die zelf de lei ding van het onderzoek heeft genomen, waarschuwde de be volking er wel voor de opstan dige Tsjetsjenen niet onge grond te beschuldigen. De Tsje tsjeense president Maschadov heeft alle betrokkenheid met kracht van de hand gewezen. De politie pakte gisteren twee verdachten uit Tsjetsjenië en het naburige Dagestan op, maar beiden zouden niet langer van de bomaanslag worden verdacht. Dinsdag verspreidde de politie het signalement van drie verdachten, van wie er twee uit de noordelijke Kauka- sus afkomstig zouden zijn. Er zou ook een vierde verdachte zijn. Gisteren werd op het trein station Kazan in Moskou een nieuwe bom ontdekt in een ba- gagekluis. De autoriteiten ver moeden een direct verband met de aanslag van dinsdag-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5