I Leidsch Dagblad Verbod op publicatie namen pedofielen I 50%! 3 Platform op weg naar gasveld 'Badmeester, let u vandaag een beetje extra op mijn kind?' DE KOLONIAAL Grafkistje op strand Wassenaar 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD JERDAG 10 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 i__ ;e ganzen ntvoering' in water ftk Singel ^plitie 'an d fusie tussen de KLM en Airways doorgaat, het nieuwe hoofdkan- n Londen. KLM-topman fijk verwacht bij de ope- ele afdelingen in Neder- erder een groei dan een ie van de werkgelegen- De fusiebesprekingen en positief. De vlieg- chappijen willen hun en volgende maand for- ter goedkeuring voorleg- ti m de Europese Commis- >man Vedior >t plotseling op ers van uitzendorganisa- edior ging vanochtend iprongen omhoog nadat lekendgemaakt dat top- Ger Smit met onmiddel- ngang opstapt. Het con- vindt dat de huidige geen afspiegeling is van larde van het bedrijf en e groei daardoor wordt tnerd. Vice-voorzitter Martin volgt hem op. 1DAAG 18 PAGINA'S ïland iland f en Samenleving10 ek van de Dag2 sieprogramma's_ 1<rant NR. 42384 LOSSE NUMMERS/2.00 ZATERDAG ƒ2,50 11 Oegstgeest krijgt particuliere kinderopvang in Duinzigtklooster jjïr.V Leiden blijft t W nog in de ban van Voices yr from Japan' 6 Programma van het Internationaal Straattheaterfestival Noordwijk aan Zee Den Bosch et proflicentie •n Bosch is gered. De titse club kreeg vandaag beroepscommissie van VB alsnog een proflicen- n 10 juli werd deze nog -erd. Den Bosch diende gavond in Zeist een ver begrotingsvoorstel van Ijoen gulden in. De club 1 d ook aan de eis van het ir betaald voetbal voor rantie van drie miljoen Den Bosch degradeer- •lopen seizoen naar de livisie. De club kampt n schuld van 10 miljoen Waarschijnlijk moeten tien spelers vertrekken. doden bij lag Kashmir jmaanslag in de Indiase ïat Kashmir heeft van- zeker tien mensen het gekost. In de buurt van ilitiebureau in het cen- de stad Srinagar ont- een krachtige autobom, ■vecht al vijftig jaar met |!ian om de grensprovin- Inshmir. In het Indiase ijn islamitische guerril- lers actief die aanslui- len bij Pakistan. ïsen rijden na ing meer door erf ia lorrijden na een aanrij- i een grote stijger in de i van delicten. Doorrij de afgelopen jaren met jcent gestegen en staat de vierde plaats in de in. De 'ereplaatsen' wor- ;zet door diefstallen, in- en vernielingen. 3VO =ï|ie. prijs stijgt na rraadcijfers VS eprijs is in Londen giste- 0I lfs even tot boven de 30 per vat gestegen. Het in reactie op de bekend- g dat de olievoorraad in in 24 jaar niet zo laag als nu. Saoedi-Arabië nmiddels verzekerd nog naand meer olie op de te brengen. ifdkantoor BA CLM in Londen Luxemburgs weekblad moet alle exemplaren terughalen Journalist Jean Nicolas van het Luxemburgse weekblad L'Investigateur mag de namen van vijftig Belgische pedofielen niet in België publiceren. De rechtbank in het Belgische Namen heeft hem dat verbod gisteravond op gelegd. Dat gebeurde nadat de Liga van de Rechten van de Mens een kort geding had aangespannen. brussel anp-belga en enkele exemplaren van het blad in beslag genomen. Vol- Eerder op de dag had de gens het vonnis moet Nicolas Luxemburgse politie een huis- alle exemplaren van het blad zoeking gedaan bij de journalist terughalen op straffe van een dwangsom van een miljoen frank (54.000 gulden) per exem plaar dat onder het publiek in België wordt verspreid. Het blad met de namenlijst is giste ren wel in Luxemburg versche nen. Het Luxemburgse schandaal blad L' Investigates heeft een oplage van slechts duizend exemplaren. Via abonnemen ten worden die vooral in België verspreid. Nicolas wilde in zijn blad niet alleen de namen van veroordeelde pedofielen publi ceren. „Ook de namen van mensen die ervan worden ver dacht, zal ik bekendmaken", zei Nicolas gisterochtend in de Bel gische krant Het Laatste Nieuws „Ik zal er misschien wel eens een keer naast zitten, maar be ter een verkeerde naam in mijn blad dan een kind dat wordt vermoord." De Belgische minister van justitie, Verwilghen, noemde de publicatie gisteren in strijd met de privacy van verdachten en slachtoffers. Hij waarschuwde niet alleen zijn ambtgenoot in Luxemburg, maar ook die in Frankrijk, omdat Nicolas de na men ook op zijn Franse website wilde publiceren. De rechtbank in Namen heeft ook dat laatste verboden. L'Investigateur wilde met openbaarmaking van de namen umuiden Het boorplatform dat gisteren door het kraanschip Stanislav Yudin uit de IJmuidense Haringhaven werd gevaren krijgt een tweede leven op zee. Het voormalige olieplatform is in de afgelopen zeven maanden door het IJmuidense staalconstructiebedrijf Genius Vos/DNS omgebouwd voor gaswinning. Het vertrek van het 182 meter lange en 40 meter brede kraanschip - hefvermogen 2500 ton - trok gisteren veel toeschouwers. foto united photos de boer tomo tudor 'BTW heffen Passagiers brengen zeventien uur door op vliegveld Kaapverdische Eilanden over wegentol' KLM-toestel vast door ziek paard brussel anp De Europese Commissie vindt dat lidstaten die tol heffen op het gebruik van wegen en tun nels daarover BTW in rekening moeten brengen. Dat blijkt uit een rechtszaak die ze tegen de Nederlandse staat heeft aange spannen bij het Europese Hof van Justitie over de tol voor de tunnel onder de Dordtse Kil. Als de commissie die zaak wint, zou dat betekenen dat ook voor het rekening-rijden BTW geheven moet worden, waardoor dat duurder wordt. Het hof doet op 12 september uitspraak. haarlem pieter van hove Een ziek paard aan boord van een KLM-toestel heeft maandag enorme problemen veroor zaakt. De jumbo met de be stemming Brazilië moest nood gedwongen een tussenlanding maken op de Kaapverdische Ei landen. Het dier moest daar worden afgemaakt. De 281 pas sagiers konden pas na zeven tien uur hun reis voortzetten. Eén van de zes meegereisde spring- en dressuurpaarden was onderweg ziek geworden. Een Braziliaanse miljonaire had de dieren gekocht in België, Frankrijk en Zweden. Het van Schiphol vertrokken toestel was op weg naar Sao Paulo toen de bemanning merkte dat het paard onrustig werd. De dieren waren opgesloten in speciale mobiele stallen. Vanwege het risico dat het wild gedrag van de viervoeter op de overige paarden zou overslaan, werd besloten tot de tussenlanding. Na overleg met de meegereisde dierenarts, een KLM-dierensteward en de ge zagvoerder werd het dier afge maakt. Om te voldoen aan de wette lijke werk- en rusttijden werden de bemanningsleden onderge bracht in een hotel. De passa giers moesten wegens gebrek aan hotelruimte wachten in de aankomsthal. Na een vertraging van liefst zeventien uur kon het vliegtuig weer vertrekken. Zon der paarden, aangezien de pas sagiers weigerden hun reis met de dieren voort te zetten. De KLM ging intussen koorts achtig op zoek naar een oplos sing om de paarden onderdak en eten te bieden. De lucht vaartmaatschappij wilde het ri sico niet lopen dat de dieren bij aankomst zouden worden afge maakt. Die kans was groot, aan gezien op het Afrikaanse conti nent de gevreesde paardenziek- te voorkomt. Om dezelfde re den was terugkeer naar Neder land ook moeilijk. Op de Kaapverdische Eilan den komen echter geen paar den voor en daarom is er ook geen hooi beschikbaar. De Bra ziliaanse eigenaresse is daarop met een privé-jet inclusief die renarts en hooi vanuit haar land overgevlogen naar de Kaapverdische Eilanden. Onverwacht gaven de Brazili aanse autoriteiten gisteravond toch toestemming voor de komst van de paarden. leersum/leiden pauline weseman Zwembaden worden steeds vaker gebruikt als goedkoop alternatief voor de kinderopvang. De zwemwereld heeft er zelfs al een term voor: dumpkindeTen. Het zijn jonge kinderen die 's ochtends door hun vaak werkende ouders wor den afgezet bij het zwembad en 's avonds pas weer worden opgehaald. In het Bosbad in Leersum zijn de ervaringen met dumpkinderen schrijnend. Bedrijfsleider en badmeester Nico Jan Osinga spreekt van tiental len kinderen per dag. Zelfs op dagen met slecht weer, zoals deze week, zijn het er twintig. Veel van deze badgastjes zijn vijf, zes of zeven jaar. „Sommige kinderen komen 's ochtends al om de vijf minuten vragen hoe laat het is en hoe lang het nog duurt voor het zeven uur is. Rillend van de kou. Ze moeten zich maar zien te vermaken." Ouders vragen Osinga de gekste dingen. Een moeder vroeg hem zonder blikken of blozen of hij vandaag 'een beetje extra' op haar kind wilde letten. 'Dit is Paula', zei ze, 'Ze heeft epilepsie. Heeft u een bijtplugger in uw koffer? Ik ben om vier uur terug.' Andere keren wordt Osinga ge waagd toezicht te houden op kinderen die voor hun suikerziekte moeten spuiten. Dat weigert hij. Tot de Leidse regio is het fenomeen nog niet echt doorgedrongen. „Ik denk wel dat het ge beurt, maar zeker niet op grote schaal", zegt be drijfsleider Wim Kooien van zwembad De Vliet. „We hebben hier als regel dat kinderen onder de acht jaar niet zonder begeleiding van een volwas sene naar binnen mogen. Daar wordt bij de kas sa's vrij goed op gelet. Je hebt als zwembad na tuurlijk ook een enorme verantwoordelijkheid. Als je op een drukke dag 1500 man binnen hebt, kun je niet op iedereen letten." Ook in De Zijl valt het wel mee, zegt Ruud No- let van het zwembad aan de Paramaribostraat. „Als de kinderen heel klein zijn, komen ze er niet in. En kinderen die hier alleen komen, moeten sowieso een diploma hebben. We hoeven daar niet de hele tijd om te vragen. De meeste kinde ren die hier komen, kennen we. Die komen*hier uit de buurt." Bij het Bollenbad in Noordwijk reageert kassier Kees Noppe verbaasd. „Dumpkinderen? Dat fe nomeen is hier niet bekend. Er lopen wel kinde ren van tien tot twaalf jaar, maar wat wil je: het is zomervakantie. Meestal hebben we hier moeders met hun kroost. Dat kinderen ook bij slecht weer gedumpt worden, is onzin. We hebben va bijvoorbeeld nog geen kinderen binnen.' CROOTSTE KOLONIAAL-SPECIALIST IN DE RE6IO WIJ SLUITEN 1 SEPTEMBER ONZE DEUREN EN DAAROM CEVEN WIJ OP DE CEHELE COLLECTIE EEN KORTIN6 TOT MAAR LIEFST HOC E RIJNDIJK 88 LEI DEN OPEN OP DO. VRIJ. ZJKT. Feyenoord voor rechter wegens fraude transfers ROTTERDAM ANP Feyenoord moet zich mogelijk nog dit najaar verantwoorden voor belastingontduiking bij de transfers van spelers in de jaren negentig. Volgens het Rotter damse parket is het onderzoek naar malversaties nagenoeg af gerond. De belastingontduiking zou de staat enkele miljoenen gulden hebben gekost. Justitie wil zich nog niet uitlaten over de vraag of een schikking tot de mogelijkheden behoort. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) deed in september 1998 huiszoeking in De Kuip en enkele andere adressen en nam een deel van de Feyenoord-administratie in beslag. Controle van de belas tingdienst over de periode 1992-1996 had onregelmatighe den aan het licht gebracht. Het is niet bekend of eventuele strafbare feiten alleen zijn ge pleegd in die periode, of ook er na of ervoor. Het openbaar ministerie ver denkt de club van fiscale delic ten en valsheid in geschrifte bij de belastingtechnische afhan deling van buitenlandse trans fers. Volgens Feyenoord gaat het om een meningsverschil. De Rotterdamse club weigerde loonbelasting te betalen over het deel van de transfersom dat de verkopende buitenlandse club contractueel aan de betref fende speler afstaat. Twee mannen in Texas (VS) geëxecuteerd hunstville anp-dpa-afp Met behulp van injecties met gif zijn vanochtend in de Ame rikaanse staat Texas twee ter dood veroordeelden geëxecu teerd. Het gaat om Brian Keith Roberson (36) en Oliver David Cruz (33). In totaal zijn dit jaar nu 28 gevangenen in Texas ge- executeerd. Roberson, een zwarte, was ter dood veroordeeld wegens moord op zijn gepensioneerde buren in Dallas. Hij overviel het echtpaar in 1986, sloeg hen neer en stak hen dood. Oliver David Cruz verkrachtte en ver moordde in 1988 een 24-jarige vrouw in San Antonio. Vooral de executie van Cruz heeft veel kritiek opgeroepen, omdat hij zwakbegaafd was. Zijn IQ lag tussen 64 en 76. Cruz had de moord bekend en zei dat hij onder invloed van drugs had gehandeld. Zijn me deplichtige kreeg 65 jaar cel. Hij ontliep de doodstraf doordat hij tijdens het proces als getuige tegen Cruz optrad. Het Amerikaanse Hoogge rechtshof verwierp gisteren een verzoek om de executies uit te stellen. Deze zijn vanochtend uitgevoerd onder verantwoor delijkheid van de gouverneur van Texas, George W. Bush. Ook Bush, die voor de Repu- bliekiense Partij in november een gooi doet naar het Ameri kaanse presidentschap, wilde van clementie voor Roberson en Cruz niets weten. Het was voor het eerst sinds 1997 dat twee veroordeelden in Texas op dezelfde dag werden geëxecuteerd. Sinds in 1982 de doodstraf in de staat opnieuw werd ingevoerd, zijn 226 dood vonnissen voltrokken. Daarvan waren er 138 onder het gouver neurschap van Bush. HET WOORD IS AAN Anonymus Het is beter een minuut in je leven te verliezen dan het leven in één minuut. het voorbeeld volgen van het Britse boulevardblad News of the World. Dat zorgde voor gro te opschudding in Groot-Brit- tannië door de namen van ver oordeelde pedofielen te publi ceren. Het Britse blad is daar mee inmiddels opgehouden, nadat een aantal malen huizen van de genoemde pedofielen waren aangevallen. Een van hen heeft zelfmoord e "725 "728° "726° 20% 20% 40% 5SSS35? 50% 50% 30% Leden van Wassenaarse Reddingsbrigade hebben een zelfgemaakt grafkistje gevonden op het strand van Wassenaar. De politie onderzoekt de macabere vondst die maandag al werd gedaan, maar pas gisteren naar buiten werd gebracht. Het grafkistje lag langs de vloedlijn van het strand, nabij de grens met Katwijk. Leden van de Reddingsbrigade zagen het 's ochtends liggen. Het kistje, dat geschikt zou zijn voor het begra ven van een huisdier of een baby, bevatte geen stoffelijk overschot. In de directe nabijheid lag een grote bloemenkrans met het opschrift 'Behouden vaart, Con, Pieter, René'. De binnenzijde is bespan nen met een wit lakentje. Verder zaten er enkele ou de kranten in. De Wassenaarse politie houdt rekening met een symbolische actie, maar heeft daarvoor nog geen aanwijzingen. Ze heeft de gevonden voorwerpen in bewaring. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummor: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnemont: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/glru nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellon kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1