assanten Eems in ballingschap op Galgewater Familie Schipper aan het roer van 't Schip ctn nepsteen Zomer 2000 Woonboot Nieuwveen Katwijkse wijk staat op het water Een luxe cruiseschip dat op een zandbank is gelopen. Daar heb ben de 23 woningen die in de Kat wijkse binnenhaven permanent liggen aangemeerd wel iets van weg. Een woud van betonnen pi laren houden de kolos op zijn plaats. Maar mocht dit drijvende gevaarte ooit de trossen los gooi en en het ruime sop kiezen, dan staat er in ieder geval iemand aan het roer. In de voorsteven van 't Schip, zoals dit drijvende straatje heet, woont de familie Schipper. Wie op het terras van huize Schipper staat, leunend over de railing, moet zijn best doen om zich niet op de voorplecht van een schip te wanen. Klotsend wa ter, klepperende zeilen en de zilte zeelucht. Voor je ligt de binnen haven van Katwijk, daarachter de zee. Bootjes tuffen langs, meeu wen krijsen, de masten van zeil- jachtjes wiegen gemoedelijk heen en weer. 't Schip beschikt zelfs over een vrachtruim. Onder het wateroppervlak bevindt zich een parkeergarage, compleet met pa trijspoorten. Vier jaar geleden zag Cocky Schipper de advertentie voor het experimentele bouwproject in de krant staan. En ze was op slag ver liefd. „We woonden al ontzettend mooi, maar deze kans kon ik ge woon niet laten lopen", vertelt Cocky. „Ik ben altijd al een ont zettend watermens geweest. Tot mijn sterrenbeeld aan toe: water man. En dus wonen op het water, wat is er mooier?" Ook haar man, Jan Schipper, voelde er wel wat voor. Als gebo ren en getogen Katwijkers, eige naars van een grand café aan de boulevard, speelde water sowieso altijd al een rol in hun leven. Waarom er dan ook niet op gaan wonen? Dus schreven ze zich in. Samen met een kleine honderd andere Katwijkers. En de familie Schipper bleek een winnend lot in de huizenloterij getrokken te heb ben: ze werden nummer vier op de lijst. „Nummer één nam een tussenwoning", weet Cocky nog. „Nummer twee en drie vielen af. En wij kozen nummer 23. De voorsteven van 't Schip. Het was ons blijkbaar gegund." De reacties op hun verhuizing wisselden. „Ik denk dat het voor veel mensen toch net iets te ge waagd was", vertelt Jan. Al snel deed dan ook het gerucht de ron de dat de betonnen palen in de drassige havenbodem zouden verzakken. „Grote onzin, dat heeft de aannemer ons zelf verzekerd. Ik voel me hier veilig. Sterker nog, we zitten hier veiliger dan op het vasteland. Want mocht Neder land nog eens onderlopen, dan zetten ze gewoon de sluizen open en het water blijft hier op hetzelf de niveau." Vorig jaar kerst was het eindelijk zover. De familie Schipper betrok haar waterwoning. „Een droom die werkelijkheid werd", verzucht Cocky. „Iedere dag kijk ik weer mijn ogen uit", voegt haar man eraan toe. En dat zullen ook de meeste be zoekers doen. Een gigantische woonkamer met aan alle kanten uitzicht op de haven, een werkka mer, vijf slaapkamers, twee bad kamers, een sauna, een eigen aanlegsteiger, twee terassen en een balkon. Zelfs op het meest luxe cruiseschip zal je een zo ruim bemeten accommodatie vinden. „Een Amsterdams grach tenpand is mooi", vertelt Jan Schipper. „Maar dit is nog beter." De familie Schipper op de voorplecht van het gestrande huis. foto wim dijkman kDEF DERDAG 10 AUGUSTUS 2000 Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen die een bijzondere band hebben met water. Naam: Meneer (88) en mevrouw (81) Hooy- mans Beroep: gepensioneerd, zelfstandig bollen- kweker geweest Woonplaats: Oegstgeest Gezien: langs het Oegstgeesterkanaal, vlak bij de tolbrug Werpt u vaak het hengeltje uit? Hij: „Nooit. Alleen mijn vrouw vist. En ik let op of ze niet in het water valt. Zij: „Ik zit hier vaak te vissen jaJe kan er lekker bij zitten en het is heerlijk rustig. De dokter zegt altijd: als je zenuwen hebt, moet je gaan vissen. En nu heb ik er de tijd voor. Toen hier nog zes kinderen rondlie pen, kon ik niet even met mijn hengel gaan zitten. Hij: „Ze is bekend over de hele wereld hoor. Als hier een Triton-rondvaartboot langsvaart, kondigen ze haar altijd aan als de 'vissende oma van Oegstgeest'. Japanners, Italianen. Allemaal maken ze foto's en filmopnamen. Zo gaat ze de hele wereld rond. Staat er vanavond vis op het menu? Zij: „Nee, we eten ze nooit op. Ik gooi ze in de em mer, waar ze de hele dag rondzwemmen en 's avonds gooi ik ze weer in het water terug. Hij: „Ik vind het soms maar een gekke bezigheid, dat vissen. Ik zeg altijd maar zo: het is gewoon wachten op iemand die je nog nooit hebt gezien. Hoe lang woont u hier al? Hij: „Ik woon hier al mijn hele leven. 88 jaar inmid dels, vandaag is het mijn verjaardag. Ik ben gewon nen en geronnen op de boerderij hierachter, de Mari- ahoeve. Zij: „In dit huis wonen we nu 56 jaar. Nog steeds tot alle tevredenheid? Hij:AbsoluutHet is het mooiste plekje van Europa. Er komen de hele dag bootjes langsvaren. Leuk volk is dat. Altijd groeten ze je. En moet je het uitzicht zien, prachtig toch. Al dat groen hier tegenover. En 's zomers staat er een lekker briesje. Als iedereen op apengapen ligt, dan is het hier nog heerlijk toeven. Het valt gelijk op: een vreemde eend in de bijt. Wie in Leiden onder de Rem- brandtbrug door komt varen en even links in de richting van de botenverhuur kijkt, ziet direct dat grote betonnings- vaartuig liggen. De Eems? Die ligt nor maal gesproken toch aan de Oude Vest? „Klopt", zegt Ingrid Appels die samen met schipper Rein de Raad de M.S. Eems bestiert. En nee, het uitzicht aan de Ou de Vest beviel ze eigenlijk nog best. Het duo vertrok naar het Galgewater vanwe ge de werkzaamheden aan de walkant vlakbij de Haven, die al weer enige tijd geleden werden uitgevoerd. En sinds dien is de Eems in ballingschap. Appels zegt dat het water bij de walkant op de oude stek te ondiep is geworden. „We hebben gemeten, op sommige plekken staat nog maar enkele decime ters water. Daar kunnen we niet meer te recht. We willen onze schroef niet ver spelen", zegt Appels. Ze wil dolgraag naar de oude plek maar het kan niet, zegt ze. Een curieuze kwestie, bij de gemeente houden ze vol dat er niets aan de hand is. En in de buurt rond de Oude Vest hebben mensen gezien dat er puin in het water is verdwenen. „Het is er allemaal weer netjes op diepte gebracht en er zijn zelfs drie pa len geslagen", zegt M. Welsh van de ge- collega die er nog wel zit, kan zich niet voorstellen dat de gemeente iets aan de diepte van het water heeft laten veran deren. „Bij vernieuwing van walkanten is het niet gebruikelijk dat we gelijk de diepte meepakken. Puin in het water? Waar gewerkt wordt, vallen spaanders. Ik kan er geen zinnig woord over zeggen. Behalve dan dat we natuurlijk niet moedwillig puin in het water laten stor ten", probeert hij. Toch nog maar eens contact gezocht met De Eems. Wanneer hebben de eige naren poolshoogte genomen? „Nou", zegt Appels. „Dat was nadat de aanne mer gebaggerd had en de boel had opge leverd. Er zijn drie palen geslagen. Ik heb het vermoeden dat de aannemer alleen het stukje tussen die palen en de wal kant heeft schoongemaakt." Voorlopig komt ze geen steek verder en is de Eems nog even 'zwervend'. „Maar we willen in ieder geval in sep tember weer heel graag op onze eigen plek liggen", zegt ze. Oproep voor het ingenieursbureau: kan er niet even iemand met een peil stok langs de Oude Vest om te kijken hoe het staat met de diepte échter de nieuwe meerpalen? Meten is weten. ANNETVAN AARSEN De Eems keert voorlopig niet terug naar de Oude Vest. foto wim dijkman meentelijke havendienst. „We hebben de eigenaren van de Eems daar diverse malen op gewezen. Wij menen dat ze ge woon weer terug kunnen. Dat is ook be ter want aan de Oude Vest hebben ze al hun aansluitingen. Aan het Galgewater is het meer een kwestie van bivakkeren." Nee, hij heeft zich zelf niet bezig gehou den met de werkzaamheden, die door een aannemer zijn uitgevoerd. „Het in genieursbureau weet er meer van." Maar niet op dit moment, de ambte naren die het project aan de Oude Vest hebben begeleid, zijn op vakantie. En de jó jfel is geen mens vreemd. Maar als ra voor kiest om op het water te gaan ten, doe je dat toch alleen in een si nboot van hout. Toch? Niet dus. 'f. rijkers Hans en Truus Varkevisser len met hun drie kinderen welis- r op het Additionele Kanaal maar duplex aan het Sandtlaanpad is steen. hun doorzonwoning opvalt, hoort 'levisser wel vaker van dagjesmen- Dat hij een besluiteloos type is, :ekt Varkevisser echter pertinent n. „Mijn vrouw en ik hebben juist bewuste keuze gemaakt. Dit is ei- lijk geen echt stenen huis", legt de rijker uit. „Maar dat zie je pas als chtbij komt. Het materiaal dat we ben gebruikt heet steenstrip. Zo'n bestaat uit halve steentjes afkom- uit Bretagne. We hebben hier alf jaar geleden bewust voor geko- omdat we duurzaam wilden bou- Daarvoor hadden we een kleine, ten boot. Leuk hoor, maar in één >rd onderhoudsintensief. Je bleef lderen. Toen we een grotere boot hten vanwege de kinderen hebben die hiermee bekleed. Tot grote te- lenheid. Het spul is hartstikke iso- nd en ziet er mooi uit." dacht de buurman op de hoek: ziet er goed uit, dat wil ik ook?' cevisser schudt zijn hoofd. „Nee Arie de lange en hebben het idee samen bedacht én samen uit- Vandaar dat onze huizen er uitzien. Dat is dus geen toe komt de eer toe aan mijn die heeft de leiding gehad project." woning op het water zou de Kat- niet meer willen ruilen voor een aan wal. „We hebben een keer gehad in Rijnsburg. wij willen ons 'stenen' huis niet kwijt. Ook vanwege de sfeer. De tien woonarken hier vormen sa- een heel leuk buurtje waar ieder- kent." Waar Drecht en Aarkanaal verdwijnen Opgaan in elkaar Verandert wel de naam Niet het water Een huwelijk van eeuwen De sluis is ambtenaar Haar haar stroomt golvend Boven haar gewaad, haar Ogen stralen Hij zucht eens zwaar En klemt zich vast aan hoop op later nvragen - uitsluitend per briefkaart, uiterlijk een week na plaatsing en onder vermeld) i 2300 AB I.eiden. De vijf uitverkorenen krijgen Ingelijst' binnen drie weken thuisgesm Terwijl de waterwegen Elkaar omstrengelen Komt de liefde aandrijven Vaart langs Ligt even stil En zakt dan langzaam De Amstel in Maar ooit, ooit kijk je opzij.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13