Particuliere kindercrèche in Oegstgeest 'Toeschouwers maken me nerveus' an Strooien zet ch schrap voor Oogstmaanden Alphens bedrijf IZO neemt tweede poot Alphacare over Regio/Rijn Veenstreek sa; Toch gsm-antenne op de Vcense watertoren ÊRDAG 10 AUGUSTUS 2000 huizen voor vluchtelingen Woningbouwvereniging Alkemade (WBA) stelt geen Ear zes huizen beschikbaar voor vluchtelingen met een festatus (zogenaamde statushouders). Dat meldde wet- iNagtegaal gisteren tijdens de raadscommissie welzijn, bi uitsluitend om eengezinswoningen. Alkemade blijft Be verzoeken om gezinnen bij het COA, het Centraal Or- Jpvang Asielzoekers. De PvdA wil de mogelijkheid om die |te splitsen opnieuw laten onderzoeken. „Het mes snijdt fee kanten: als die woningen dan weer leegkomen, zijn ze Ivoor de huisvesting van jongeren", aldus fractievoorzitter Jiderwoerd. Nagtegaal gaf aan dat de WBA die mogelijk- Ivaker heeft onderzocht, maar dat dat de huurprijs I opdrijft. i voor trainingshal in Rijpwetering 1/rupweteringAlkemade wil in september een plan pre- ln met de accommodatiewensen van de diverse vereni- I in Oud Ade en Rijpwetering. Daarover voeren de betrok- Idruk overleg, zo meldde wethouder Nagtegaal gister- |in de raadscommissie welzijn. Dat overleg is nodig nu ti voor een gezamenlijke omnihal in Rijpwetering niet lat. Met voetbalvereniging ROAC '79 onderzoekt de ge- of een eenvoudige trainingshal een oplossing biedt voor b sportclubs. antiespel met 1500 kinderen &an den run» Een recordaantal van 1500 kinderen doet 1Z|0' de week mee aan het Vakantiespel in Alphen aan den et vorige record stamt uit 1972. Toen deden 1450 kinde- e aan de kinderactiviteiten. Tweehonderd jongeren en d stafleden begeleiden de jeugd. Rond de Sportlaan zijn jen activiteiten voor de kinderen. De drie leeftijdscatego- rijgen elk een eigen programma voorgeschoteld. Voor de eid is in die week eenrichtingverkeer ingesteld op de ian: van de President Kennedylaan naar De Bijlen. De on- pen verkeer en veiligheid lopen ook voor de kinderen als le draad door de Vakantiespelweek. De groep die zich te gedraagt in het verkeer, krijgt een prijs. Zoals elk jaar de week feestelijk afgesloten met een lampionnenoptocht optreden. Dit jaar staat Jochem van Gelder vrijdagavond Thorbeckeplein. d rl dlokaal Kinderarcke later klaar •rwoude Het extra lokaal voor basisschool De Kin- te in Rijnsaterwoude komt er pas in oktober, zegt wet- kei r Vink. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de school un aal met ingang van het nieuwe seizoen in gebruik zou ;ng maar dat blijkt toch niet haalbaar. Omdat er haast zat aa het plan moesten de raadsleden van Jacobswoude kort Df e vakantie nog instemmen met een plan dat ze eigenlijk en r vonden. Het lokaal blijft vijf tot tien jaar staan en kost t a ïeente Jacobswoude drie ton. m rijding Veurseweg get :hqten Een 37-jarige automobiliste uit Voorschoten is ern n hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht nadat ze was ïest eden op de Veurseweg in haar gemeente. De vrouw iefi nidden op de weg stil om linksaf te slaan toen een auto- 'ew st tegen haar opbotste. De 34-jarige bestuurder uit Voor- cui n verklaarde aan de politie dat hij de vrouw te Iaat had rd aan. anf ïereW beroofd in Van der Hoevenpark ctlc :hqten In het Burgemeester van der Hoevenpark in .hoten is een 13-jarige jongen beroofd van zijn rugtas met le telefoon. De Voorschotenaar was samen met een je aan het vissen toen hij gezelschap kreeg van twee jon- een bromfiets. Nadat ze een praatje hadden gemaakt, ze de tas en gingen er vandoor. Kindergarden trekt in Duinzigtklooster Oegstgeest krijgt een groot particulier kinderdagverblijf. De Amsterdamse keten Kindergarden opent half sep tember een vestiging aan de Rhijngeesterstraatweg 40, het voormalige Duinzigtklooster. De kinderopvang heeft 35 kindplaatsen voor maximaal honderd kinderen. De helft van de plaatsen is nu al bezet. De gemeente Oegst geest staat positief tegenover de vestiging. voorschoten jan preenen Constantijn staat in brand zodra het woord circus valt. Dan slaan de vlammen hem uit. „Ik vind het het leukst om clown te spelen. Zo'n clown die een brandende fakkel in zijn nek steekt en dan brandt-ie opeens van alle kanten. Dat vind ik mooi, dat-ie hele maal in de fik staat." Helaas voor de negenjarige artiest in wording wordt er deze woensdagmiddag op het grasveld van de Baron Schimmel- penninck van Oyelaan in Voorschoten niet met vuur gespeeld. Ook clowns zijn ver te zoeken. Er zijn wel kinderen met speciale kleuren op hun gezicht, maar dat is om ze uit elkaar te houden. Rood hoort bij de ro de groep, blauw bij de blauwe, enzovoort. Als onderdeel van de jeugdvakantiebe- zigheden in Voorschoten van de Leidse Welzijnsorganisatie krijgen kinderen deze middag een spoedopleiding voor circusar tiest. Onder leiding van Jos Derks van het circustheater Jopie uit Utrecht. Het liefst had hij hier bij het buurthuis Bloemenwijk- Boschgeest de hele dag opgetreden. „Niet alleen voor de inkomsten hoor", licht hij toe, terwijl hij tegelijkertijd zijn handen laat spreken. Jonglerend met knotsen die meestal de goede kant opvliegen, merkt Derks op dat 'kinderen meestal 's morgen, s kennismaken met alle onderdelen, dan huin favoriete oe fening uitkiezen, vervolgens daarop gaan trainen en ten slotte 's mididags een voor stelling geven voor hun ouders'. „Kinderen vinden het leuk om naar het circus te gaan, maar nog leuker als ze zelf wat mogen doen. Dan moet je ze zien stralen. Zo van, kijk eens wat ik kan." In Voorschoten is dat -echter niet haal baar. Stephani Ribecco van de LWO: „Na tuurlijk hadden we dat ook wel gewild, maar ja, het geld hè. Wc; hebben daarvoor te weinig. Met 12.000 gulden moeten we twaalf evenementen orgeiniseren. Tot eind volgende week gaan we nog door. Dan moetje keuzen maken." De kinderen lijkt het niiet uit te maken. Ze volgen enthousiast het voorbeeld van vrij willigers van het buurthuis: ballopen, acro batiek, goochelen en alles wat verder tij dens dit openluchttheater aan de orde komt. Af en toe voelt Derks zich geroepen om zelf op te treden. Kijk, zo goochel je de wijsvinger van de ene naar de andere hand en zo heb je weer ee n hand met vijf vin gers." Plotseling moet hij zijn show afbreken. Even verderop is een sterretje gevallen. Een trapeze blijkt ondanks het feit dat de draad slechts een halve meter boven de grond loopt, te hoog gegrepen. De schade valt mee. „Ik heb het gelukkig nog nooit mee gemaakt dat een kind een been heeft ge broken. Wel met ouders. Zullen ze wel even laten zien wat zij kunnen. Nou, dat wil nog wel eens misgaan." Dit kind ziet in elk geval zijn eventuele il lusies om de circusopleiding van Jopie in Utrecht te volgen, in rook en tranen op gaan. Docent Derks: „Niet dat dat de opzet van deze middag is. Beslist niet. Hier gaat het om het kennismaken met de circusoe feningen. We hebben genoeg jongeren op les. Maar ook de leerlingen die; we hebben, stromen niet allemaal door naar circussen. Hooguit één op de vijftig. Voor de meesten is het volgen van circuslessen een hobby. Zoals andere kinderen naar voetbaltrainin gen gaan." Terwijl Derks vaststelt dat,hij deze mid dag nog geen talent heeft kunnen ontdek ken, weigert de negenjarige Constantijn om zijn droom op te geven. Fanatiek oefent hij verder met Chinese bordjes en diabolo's. Helaas voor hem verloopt niet alles perfect. De verklaring is simpel: „Ik word altijd ze nuwachtig als mensen naar me kijken." oegstgeest suzanne barbier De Kindergarden richt zich niet alleen op Oegstgeest, maar ook op Leiden, Katwijk en Noord- wijk. Het bedrijf heeft onlangs 1800 ouders met een kind tot vier jaar aangeschreven om de belangstelling voor volledige of gedeeltelijke opvang te peilen. Dat leverde de Amsterdammers 35 aanmeldingen op, nog voor dat de deuren zijn opengegaan. Directeur O. de Monchy zegt tevreden te zijn met dat resul taat en is ervan overtuigd dat de andere plaatsen in een mum van tijd zijn bezet. Kindergarden liet zijn oog vo rig jaar al op Oegstgeest vallen omdat de wachtlijsten voor op vang er lang zijn. De gemeente wilde de keten toen niet helpen zoeken naar een geschikte plaats omdat de Stichting Kin deropvang Oegstgeest (SKO) voorrang had. Het college be slist naar verwachting dit najaar of de SKO kan uitbreiden. Evenals in de andere vestigin gen van Kindergarden in Am sterdam, Den Haag en Weesp betalen de bedrijven waar de ouders werken zeventig tot tachtig procent van de kind plaatsen. Omdat Kindergarden een particuliere firma is, is de opvang niet inkomensafhanke lijk zoals het geval is bij de SKO. Kinderopvang voor vijf dagen per week kost circa 480 gulden, dat is 25.000 gulden op jaarba sis. De Monchy verwacht dat ouders hun kind gemiddeld twee a drie dagen per week naar het kinderdagverblijf bren gen. Wie bereid is meer te beta len kan zijn kind extra lang, vanaf zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds, brengen. Het kindercentrum komt in de rechtervleugel van het oude Duinzigtklooster. Om het oude gebouw geschikt te maken on dergaat het een drastische re novatie. Als de verbouwing eind deze maand af is, komen er drie groepen: een babygroep tot twaalf maanden, een d reumes- groep tot twee jaar en een peu- tergroep voor kinderen ouder dan twee. In die laatste leef tijdsgroep staan nu de meeste kinderen, namelijk veertien, in geschreven. Iedere groep krijgt zijn eigen 'woonkamer' en slaapruimte. Ook een keuken, een ruimte voor de leidsters en een tuin maken deel uit van het complex. Het elfkoppige personeel van Kindergarden Oegstgeest is bij na geheel afkomstig uit de Leid se regio. Alleen directrice Cari- ne de Ruiter is Amsterdamse. Kindergarden hanteert volgens de directeur een 'uniek' peda gogische uitgangspunt. De dag indeling is erop gericht de zin tuigen van de kinderen te ont wikkelen. De andere vestigin gen hebben daartoe bijvoor beeld fruitbomen in de tuin, een moestuin en dieren. Hoe dat in Oegstgeest vorm krijgt, is nog niet bekend. Oegstgeest is volgens een woordvoerster 'content' met de komst van de particuliere kin deropvang en ze 'verwacht ook geen problemen'. Burgemees ter en wethouders moeten na melijk nog een vergunning af geven aan de keten als bewijs van brandveiligheid en hygiëne. Directeur De Monchy rekent erop dat Kindergarden een voorlopige ontheffing krijgt als de vergunning niet rond is voor 11 september. Bij de SKO kon gisteren nie mand reageren op de komst van Kindergarden vanwege va kantie. ikerbouwer geniet van pootaardappel De rubriek De Boer Op belicht opvallende merken van het leven op het platteland. In deze ering vertelt akkerbouwer Hubert van Straalen :Üat hem in het oogstseizoen te wachten staat. breekt er een drukke tijd lor akkerbouwer Hubert raaien (45). De tarwe- begint deze week, over ig of tien moeten de irdappelen gerooid zijn ima zijn de uien aan de Niet dat Van Straalen otciaar is. Van september tot iber oogst hij bieten, ckig komt het niet tal tegelijkertijd, dat is ordeel van verschillende traalen zegt het monter, eft een eenmansbedrijf, :n tussen Zoetermeer en lizen. Wel maakt hij in gstseizoen gebruik van dkrachten. Op dit int zijn in de schuur t(bii mensen bezig met de eling van decoratiegroen. behalve de genoemde 5selfsen staan in de grote n, i uwhal voor de boerderij idei Dg hortensia's, waarvan ad wordt gebruikt als Ijjhi jroen in boeketten, erderij ligt wat lolen achter groene tages, maar wie eenmaal t erf staat, kan genieten ■t weidse uitzicht. Met het hart zegt Van en: „Het is jammer, maar )eten verkassen. De nelheidslijn HSL komt voor ons huis langs, door het gebied waar nu uwhal met hortensia's De boerderij blijft dg staan. Het pand krijgt orecabestemming. „Er een soort HSL-park, met partijen of zoiets", aldus traalen. „Leuk is anders, chten dat we hier de rest van ons leven zouden slijten en dan moetje toch weg." Van Straalen zit al zo'n vijftien jaar op deze plek. „De maatschap van mijn vader en oom is destijds opgesplitst. Mijn \touw en ik woonden in een rijtjeshuis in Benthuizen. De eigenaar van wie wij de grond pachtten wilde de boel verkopen en als pachter krijg je het eerste recht van koop." Het echtpaar hoefde niet lang na te denken over het aanbod en betrok de boerderij aan de Zoetermeerselaan. De verbouw van pootaardappelen (40 hectare), consumptie-aardappelen (dertien hectare) en spruitkool (25 hectare) vormen de basis van het bedrijf. De teelt van de spruiten doet Van Straalen met een andere agrariër. De dertien hectare consumptie-aardappelen gaan allemaal naar een fritesfabriek. Van Straalen heeft de meeste affiniteit met zijn pootaardappelen. Enthousiast vertelt hij over een excursie naar Frankrijk, naar een van zijn afnemers. „Daar zijn ze bezig een smaakvolle aardappel te telen, een goede consumentenaardappel. Over het besluit van Albert Heijn om het bintje uit de schappen te halen is hij minder te spreken. „Ik vind de actie een pr-stunt. Het is een beetje misleiding van het grote publiek. De consument associeert de naam bintje met milieubelasting en veel chemie. Neem nou de santé. De naam santé betekent gezondheid. Alsof deze soort Hubert van Straalen: „De boer staat niet te trappelen om de spuit te pakken." 'Êm FOTO HENK BOUWMAN niet bevattelijk is voor schimmelziekten. Wie denkt dat de bintje-vervangers toe kunnen met minder chemie komt bedrogen uit." De agrariër moet volgens Van Straalen, die de consumptie aardappel asterix verbouwt, kiezen uit twee kwaden. „De boer staat niet te trappelen om de spuit te pakken. Bestrijdingsmiddelen zijn niet goedkoop, als ik het doe kost ben ik vijftig gulden per hectare kwijt en als ik het laat doen het dubbele." Aardappelen uit het buitenland vindt hij helemaal geen optie. „Daar spuiten ze heus niet minder met bestrijdingsmiddelen. Van Straalen heeft met zijn vrouw Emmy (41) vijf kinderen in de leeftijd van vijf tot en met negentien jaar. „Door komst van de HSL hebben we er wel over gedacht om naar een andere streek te verhuizen. Maar we zijn bang dat zo'n migratie een te zware wissel op ons sociale leven trekt. Vaak denken mensen te licht over zo'n verhuizing. Als je pasgetrouwd bent en jonge kinderen hebt, lukt het wel. Maar onze vijf kinderen hebben hier hun vriendjes en vriendinnetjes en natuurlijk hebben wij ook in de buurt ons sociaal netwerk opgebouwd." Van Straalen was dan ook blij dat zich een mogelijkheid voordeed om zich te vestigen in Benthuizen, vijf kilometer van de plek waar hij nu zit. Van Straalen krijgt daar veertig hectare effectieve akkergrond in eigendom. Zijn echtgenote kan les blijven geven aan basisschool Koningin Wilhelminaschool in Zoetermeer. Het echtpaar heeft echter een mentaliteit van schouders eronder. Van Straalen zegt tot slot: „We zijn gezond, dat is al heel mooi. Dan kun je veel werk verzetten. Boer zijn is toch een roeping." annette lameuer alphen aan den run tim brouwer de koming De opsplitsing va.n Alphacare is in volle gang. Daags na de over name van de grote thuiszorg- poot door het Haagse H+B Thuiszorg neemt de Alphense zorginstelling IZO de particulie re thuiszorg over van de nood lijdende instellinjg. Het Alphen se bedrijf krijgt fr veertig werk nemers bij en neemt ook de cli ënten en schulden van de stich ting Zorgservice over. Alleen di recteur Boekwijt gaat niet mee naar IZO. Het één jaar jonge Alphense bedrijf heeft al maanden be langstelling voor de erfenis van Alphacare, dat uitstel van beta lingen heeft aangevraagd. Vol gens manager algemene zaken Bouwmeester van IZO was het voor zijn bedrijlt te riskant om alle vijf onderdelen van Al phacare over te nemen. Aan de thuiszorg voor ziekenfondspati ënten bijvoorbeeld, de poot die H+B onlangs overnam, kleefde een te grote schuldenlast. „Met deze overname blijven zelfs in het ongunstigste geval de kos ten voor ons binnen de per ken", zegt Bouwmeester. „Bo vendien is de particuliere markt in de vorm van huishoudelijke ondersteuning voor ons bekend terrein. Wij worden nu wel een stuk groter, want we gaan van vijftig medewerkers naar meer dan honderd." Met de veertig medewerkers van Alphacare wil de driehoof dige leiding van IZO (Bouw meester, Van der Horst en Gijs man van het moederbedrijf Gijsman en Van Leeuwen) van avond al kennismaken. „Voor hen verandert er weinig. Ze houden hun baan en inkomen. Alleen verandert de naam over enkele maanden van Alphacare in IZO, dat staat voor Individu- roelofarendsve'en janneke dejongi: Op de wateitoren in Roelof- arendsve^n komt toch een gsm-antenne. De gemeente Al kemade heeft KPN Telecom daarvoor toestemming gege ven. Eerder ving de telecom- aanbieder steeds bot, omdat Al kemade de antennes wil con centreren op' één plaats. KPN heeft Alkemade er nu van kun nen overtuigen dat het bedrijf meer masten, nodig heeft. Alkemade maakte vorig jaar een plan voo r een mast op het toekomstige bedrijventerrein Veenderveld in Roelofarends- veen. De gemeente wil dat de vijf telecomaanbieders daar te- zijnertijd hun antennes in monteren. Tot die tijd moeten de bedrijven een mast op be drijventerrein De Lasso gebrui ken, die Telfort heeft neergezet. Volgens wethouder Beelen is één zo'n plek niet voldoende voor KPN. KPN heeft door het grote aantaJ abonnees een dichtere dekking nodig", aldus de wethouder. „Voor hen is het Veenderveld juist geen handige plek in verband met die dek king." Beelen is niet bang dat de andere telecomaanbieders hierin een aanleiding zien ook weer eigen masten te claimen. „Dat verhaal van die dekking gaat voor de andere aanbieders niet op: die zijn veel kleiner." Een argument dat eerder te gen een antenne op de waterto ren gold, is volgens Beelen ach terhaald. De straling van de an tenne midden in een woonwijk zou gevaar voor de volksge zondheid opleveren. Die aan name is echter nog steeds niet bewezen. Voor de plaatsing van de an tennes op de watertoren krijgen de eigenaars, J. Willemsen en D. Hoogenboom, 5000 gulden per jaar van KPN. Alkemade krijgt van het bedrijf eenzelfde bedrag voor de verhuur van een stukje grond naast de toren, waarop de kast met zendappa ratuur moet komen. ele Zorg. De wettelijke termijn daarvoor is drie maanden, maar ik kan me voorstellen dat het pas op 1 januari 2001 ge beurt." De onderhandelingen met Al phacare verliepen volgens Bouwmeester naar behoren. „Wij zijn een redelijk netjes be drijf en hebben begrip voor de moeilijke situatie waarin Al phacare verkeerde. Vergelijk het met een moeder die haar kindje moet afstaan. Ook kan ik mij verplaatsen in het directeur Boekwijt en zijn vrouw. Zij zijn net als wij klein begonnen en groter geworden." Bij Alphacare bevestigt een woordvoerster dat IZO de parti culiere thuiszorg overneemt. Over de onderhandelingen met andere gegadigden voor de ove rige drie 'zorgpoten' van Al phacare wil niemand medede lingen doen. IZO heeft daarvoor geen belangstelling. Nalatigheid schipper breekt snorfietser op alphen aan den run Door nalatigheid van een schipper is een 22-fietsei snorfietser uit Grave lelijk ten val gekomen. De man reed gistermiddag op het fietspad bij de Alphense Gnephoek over touwen waarmee de schipper zijn boot aan twee bomen had bevestigd. De onfortuinlijke snorfietser moest met een hoofdwond naar het LUMC. De schipper kreeg een pro ces-verbaal. Film over beroerte alphen aan den run Voor mensen die een beroerte hebben gehad, of ermee te ma ken hebben, organiseert de Ne derlandse CVA-vereniging za terdag 19 augustus van 14-16 uur een informatiemiddag met filnr in de Noorderbrink, Klom penmaker 156 in Alphen. Aan melden: telefoon 0172-473562. Jos Derks laat zien hoe je Chinese bordjes hooghoudt FOTO HIELCO KUIPERS Spoedcursus voor circusartiest

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11