Religieuze jeugd allerminst immuun voor gebruik drugs Geloof Samenleving Vasten voor Tisja be'Av Evangelistencongres levert wonderverhalen op voor EO Vleermuiz' teisteren d Britse kerl Kathedraal toch centraal in film over Harry Potter Samen bidden als alternatieve aidsremmer DONDERDAG 10 AUGUSTUS 2000 VANDAAG u n Vandaag wordt herdacht dat 2.960 jaar gele- I U den en 1.930 jaar geleden, de joodse tempel in Jeruzalem werd verwoest. De eerste maal, in 960 voor Christus, waren het de Babyloniërs die de door koning Salomo gebouwde tempel met de grond gelijk maakten. Na de ballingschap (597-536 v.C.) herbouwden de joden hun tempel. Tijdens de Romeinse bezitting, rond het geboortejaar van Christus, liet koning Herodes de Grote die tempel nog uitbreiden en verhogen. De Romeinse veldheer Titus Titus liet de tempel echter vanwege de joodse opstand in 70 na Christus opnieuw vernietigen. Alleen de beroemde klaagmuur staat nog overeind. De joden beschouwen deze dag als een rouw dag (Tisja be-Av). Op 10 augustus herdenken katholieken de Italiaanse non Asteria van Bergamo. Zij stierf naar verluidt de martel dood rond het jaar 307. Rel over porno in tv-uitzending Koran ramallah Onbekenden hebben begin deze week pornoscènes geplaatst bij stichtelijke verzen uit de Koran die op op de Pales tijnse televisiezender Al Irsal als nachtprogramma werden uit gezonden. In reactie op woedende telefoonjes van kijkers toog de Palestijnse politie 's nachts direct naar de studio's van Al Irsal. De dader kon niet worden achterhaald. Verantwoordelij ken binnen de televisiezender sluiten niet uit dat joodse kolo nisten achter de gewraakte uitzending zitten, meldt de Israëli sche krant Maariv gisteren. De kolonisten willen Palestijnen hiermee provoceren, vermoedt Al Irsal. Heidens feest geadopteerd door kerk somma vesuviana Olielantaarns zijn aangestoken als onderdeel van het Lantaarn Festival in het Italiaanse dorpje Somma Vesu viana. Het feest, dat oospronkelijk heidens was, maakt al sinds jaar en dag eens per vier jaar deel uit van de kalender van de Rooms Katholieke Kerk. Het wordt gevierd als ode aan de Heili ge Maria van de Sneeuw. Plaatselijk wordt het festival ook ge zien als een hommage aan de doden, die door de gloed van de lantaarns een baken hebben om niet in de vergetelheid te gera ken. FOTO REUTERS MARIO LAPORTA BEROEPINGSWERK 'De kerk zag ik als goedmakertje voor wat ik op straat Uitspookte dordrecht carel van der velden Driekwart van de jongeren met een religieuze achtergrond drinkt alcohol. Een op de tien gebruikt soft- of harddrugs. Christelijk centrum voor versla vingszorg De Hoop in Dor drecht deed onderzoek op christelijke jongerenevenemen- ten als de EO-jongerendag, de Wegwijs Gezinsbeurs, Opwek king '98 en '99 en Flevo Totaal Festival. Bijna vijfduizend (4.774) jon geren vulden de enquête in. Van deze groep gaf 87 procent aan regelmatig de kerk te be zoeken. Het bleek hen echter niet immuun te maken voor il legale, aardse verlokkingen. Eén op de drie jongeren heeft ken nissen aan de drugs. En tien procent bekende zelf wiet, hasj, cocaine of XTC te gebruiken. ,,We hebben de cijfers verge leken met algemene onder zoeksgegevens van het Sociaal Cultureel Planbureau", zegt on derzoeker H. van der Zaag, ook hulpverlener bij De Hoop. „De uitkomsten komen vrijwel over een. „Christelijke jongeren blij ken niet te verschillen van niet- christelijke jongeren." Van der Zaag is niet verbaasd over de uitslag. In De Hoop ziet hij al jaren verslaafden van alle gezindten voor hulp aanklop pen. „Uiteraard vind ik het jammer", zegt Van der Zaag, zelf reformatorisch. „Je hoopt dat een christelijke levensstijl jongeren op het rechte spoor houdt." Ex-verslaafde Rieks Dikkema (20) kwam op de tuinbouw school in aanraking met soft drugs. Hij was 13 toen hij ging blowen. „Kort daarna ging ik ook XTC en speed gebruiken", vertelt hij. „Tussen 1996 en 1998 was ik verslaafd aan cocaï ne. Het werd van kwaad tot er ger. Ik ging stelen en belandde in de gevangenis." De uitslag van het onderzoek zou in kleinere protestante ker ken wel eens als een bom kun nen inslaan. Met de kerk, de christelijke jeugdsoos en de EO als ankers wanen veel ouders zich in een overzichtelijke we reld waarin geen plaats is voor drugs. Van der Zaag bevestigt dit. „Ouders zouden meer aan dacht moeten besteden aan de vraag hoe ze kunnen voorko men dat hun kinderen versla vende middelen gaan gebrui ken." De onderzoekscijfers zijn ver werkt in het rapport 'Mijn kind doet dat niet'. Het is een onder zoek met een missie. „We roe pen ouders op een open relatie met hun kinderen op te bou wen", zegt Van der Zaag. „In zo'n sfeer kun je op nuchtere wijze voorlichting geven over verslavende middelen." Rieks Dikkema: „Over drugs werd thuis niet gesproken. Pas toen ik 15 was. wisten mijn ou ders van mijn drugsgebruik. Maar toen was het eigenlijk al te laat. Als goedmakertje zat ik elke zondag twee keer in de kerk, dat beviel mijn ouders wel." Jeruzalem Een joodse jongeman leest ijverig in een religieus boek. Hij en duizenden anderen zijn afge lopen etmaal naar de Klaagmuur gekomen om er Tisja be'Av te vieren, de traditionele vastendag van de joden. Tijdens deze dag, die gisteravond begon bij zonsondergang en vanavond afgelopen is bij zonsondergang, eten en drinken de religieuze joden niet en hebben man en vrouw geen seksuele om gang met elkaar. Tasja be'Av als 'heilige dag' is in gesteld als herinnering aan de verwoesting eerste en tweede tempel in respectievelijk 9 Christus en 70 na Christus (zie ook de rubri^; daag). Dit jaar waren er meer pelgrims dan mogelijk vanwege het feit dat de Israëlis en lestijnen praten over de status van de Oude ruzalem. FOTO REUTERS JIM hilversum anp Tijdens het evangelistencon gres Amsterdam 2000 heeft de Evangelische Omroep vorige week ongeveer tweehonderd getuigenissen verzameld over bekeringen en het ingrijpen van God in het leven van mensen. De verhalen zullen in de toe komst mogelijk voor EO-pro- gramma's worden gebruikt. Tijdens het congres van de Billy Graham Evangelisatie Or ganisatie had de EO onder de 10.000 deelnemers uit ruim tweehonderd landen een op roep verspreid om bijzondere gebeurtenissen in hun leven bij de EO-stand op de informatie markt te melden. „De oogst is redelijk rijk en gevariëerd", al dus onderzoeker R. Pijl van de afdeling verkondigende pro gramma's dinsdag. De EO-medewerkers hebben ongeveer tweehonderd ge sprekken gevoerd met vrijwel uitsluitend buitenlandse deel nemers. Samenvattingen van de verhalen komen beschikbaar voor programmamakers. Niet alle bijdragen zijn volgens Pijl geschikt. „Als iemand vertelt dat zijn leven een wending ge nomen heeft, is dat natuurlijk fantastisch, maar niet altijd be zienswaardig." Opvallend was het grote aan tal verhalen van vooral Afri kaanse en Aziatische deelne mers over wonderbaarlijke ge nezingen die zij aan God toe schrijven. In die delen van de wereld is het volgens Pijl een 'dagelijkse gang van zaken' dat God mensen redt uit hun licha melijke en psychische nood. londen anp LONDEN ANP De 1 lde-eeuwse kathedraal van het Engelse Gloucester wordt alsnog omgetoverd in Zwein- stein. Dat is de School voor Hekserij en Hocus Pocus in de komende verfilming van het eerste deel van de razend po pulaire Harry Potterboeken. Eerder leende de kathedraal van Canterbury zich niet voor de film. De leiding van de ka thedraal van Canterbury vond dat ze als beheerder van het centrum van de Anglicaanse Kerk rekening moest houden met de gevoelens van gelovi gen. Die meenden anti-christe lijke elementen in de boeken van J.K. Rowling te bespeuren. Deken Nicholas Bury van Gloucester blijkt een andere mening toegedaan. In de avon turen van Harry Potter winnen goedheid, eerlijkheid en integri teit het immers altijd van leu gen en bedrog, zegt hij. De boe ken van J.K. Rowling zullen vol gens hem net zo klassiek wor den als In de ban van de ring van J.R.R. Tolkien en de Narnia- verhalen van C.S. Lewis. BOEKBESPREKING „De wedergeboorte is begon nen", schrijft de Amerikaanse arts Larry Dossey als slotzin van zijn boek over wat hij 'een nieuwe benadering van gene zen' noemt. Dossey verdeelt de geschiedenis van de genees kunde in drie tijdperken. In het eerste ontwikkelde de genees kunst zich tot een wetenschap pelijke discipline. „De weten schapsbeoefenaren uit die tijd zagen de hele wereld, het men selijk lichaam incluis, als een geestloze machine. Het be wustzijn werd gezien als een materieel proces dat op één lijn kon worden gesteld met de werking van grondstoffelijke hersenen." Volgens Dossey duurde deze periode tot het midden van de negentiende eeuw. Daarna ontdekten we dat het menselijk bewustzijn in staat was het grondstoffelijk lichaam te beïn vloeden. Onderzoeken toon den aan dat we bij genezings processen rekening moesten houden met een 'placeboreac- Dat wil zeggen dat iemands verwachtingen en manier van denken invloed hebben effect op het genezingsproces. Ofte wel de geest heeft invloed op het lichaam. Deze ontdekking is het kenmerk van tijdperk II, zegt Dossey in de inleiding. We zouden vandaag de dag nog in deze fase verkeren. Maar tegelijkertijd, vindt hij, staan we op de drempel van tijdperk III. „Nu aan het begin van het derde millennium, daagt er een nieuw tijdperk in de geneeskunde. Dit wordt ge kenmerkt door datgene wat ik omschrijf als nonlokaal be wustzijn. In Tijdperk III herontdekken we het oude inzicht dat be wustzijn zich kan bevrijden van het lichaam en daardoor het potentieel bezit om niet al leen 'lokaal' - dat wil zeggen in het eigen lichaam - invloed uit te oefenen, zoals in tijdperk II, maar ook 'nonlokaal'. Het kan invloed uitoefenen op dingen, gebeurtenissen en ook mensen op afstand, zelfs als zij zich daarvan niet bewust zijn." Daarmee is de strekking duide lijk van het boek "Voorbij het li chaam', uitbracht door de eso terische uitgeverij Ankh Her mes. Na deze inleiding volgen Larry Dossey oorbij het lichaam er hoofdstukken waarin de schrijver bewijsmateriaal geeft ter onderbouwing van zijn the orie over nonlokaal bewustzijn. Zoals het onderzoek naar de effecten van gebeden voor pa tiënten met aids. Van veertig mensen met aids in een verge vorderd stadium, die allemaal de gebruikelijke behandelingen ondergingen, werden er twintig willekeurig gekozen. Vervol gens werden veertig vrijwilli gers gekozen die deze patiën ten op afstand probeerden te genezen door middel van ge bed. Voor de andere werd niet gebeden. De patiënten zelf wis ten niet tot welke groep ze be hoorden. Dossey omschrijft uitgebreid alle condities en omstandighe den van het dubbelblinde on derzoek. De slotsom is dat de patiënten die met nonlokale genezing waren behandeld 'significant minder nieuwe, met aids geassocieerde ziekten kregen'. De aandoeningen waaraan ze al leden werden minder ernstig, ze waren min der vaak bij hun behandelende arts geweest, minder vaak in het ziekenhuis opgenomen en hadden minder dagen in het ziekenhuis gelegen. Daarnaast bleek de stemming van deze behandelde patiënten beter te zijn dan van de patiënten van de controlegroep. Door vaak met wetenschappe lijke onderzoeken aan te ko men, en zich regelmatig als een nuchtere dokter te presente ren, wil Dossey voorkomen te worden aangezien voor een, zoals hij het zelf noemt, 'nieu- we-tijd-halvegare'. De schrij vende dokter is een regelmati ge gast bij het nieuwe-tijd-talkshowfeno- meen Oprah Winfrey en heeft dankzij zijn bekendheid al en kele nieuwe-tijd-bestsellers op zijn naam staan. 'Voorbij het lichaam' is niette min een interessant boek. Ge makkelijk geschreven, maar soms ook inhoudelijk te kort door de bocht. Over de kwestie 'het menselijk bewustzijn' zijn niet alleen bibliotheken vol ge schreven, door de meest pro minente denkers uit alle eeu wen, de slotsom is dat we er desondanks nog weinig zinnigs over kunnen zeggen. Ook al beweert Larry Dossey dat hij het wel weet, enige voorzich tigheid en bescheidenheid blijft op z'n plaats. onno van t klooster Titel: Voorbij het lichaam Auteur: Larry Dossey Uitgeverij: Ankh Hermes Prijs: 49,50 gulden. Gedekt door hun status 'M schermde diersoort, ke vleermuizen de kei r Groot-Brittannië. Hun selen en urine breng i. r schade toe aan de vaa 1 mentale gebouwen. Diev 1981 die vleermuizen t schermde diersoort afe' moet op de helling, Beweging tegen Vleem!™ Kerken. 11 „De huidige wet ge< muizen meer beschern n ons historisch en geesi ec goed", stelt initiatiefi mi C. Ward van de bevv een rapport. Het docui maar liefst honderd heeft ze aan alle anj bisschoppen, dekens dekens en aan andere Cl ken kerkelijke functio gezonden. ij- De wet maakt het kei wel onmogelijk om v zen te verwijderen. Op nietigen van een kolon j 2 muizen staat een boete oplopen tot 7.000 guide „De wet heeft oude kerken van huizen van anderd in vleermuü klaagt een priester in port. Het document voorbeeld van een kei zeer onder vleermuize den had, dat het zondagse dienst zwart de poep. Sommige kerken wet muizen te verdrijven zeer sterke soort wiero die oplossing is kostbi probleem van vleermi kerken zal nooit opgei den totdat de wet het bouw erkent als een geval dat beschermin vervuiling door vlee nodig heeft", aldus het WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Zonnige perioden maar ook kans op een enkele bui, in het zuiden mogelijk met onweer. Maxima van 13 graden in het noordwes ten tot 23 bij Oslo. Zweden: Zonnige perioden maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima van 17 graden in het noorden tot ongeveer 23 in het zuiden. Finland: Donderdag half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Vrijdag meer zon en vrijwel overal droog. Maxi ma iets oplopend tot ongeveer 19 graden op vrijdag. Denemarken: Donderdag wolkenvelden en wat regen. Vrijdag droog en geregeld zon. Maxima circa 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Donderdag eerst nog veel wolken velden en kans op wat lichte re gen. Verder droog en geleidelijk meer zon. Maxima van 17 graden in het noordwesten tot 24 bij Londen. België en Luxemburg: Vrijwel overal droog en vooral vrij dag zonnige perioden. Middag- temperatuur ongeveer 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en flink wat zon. Maxima tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig, vrijdagavond in het zuid westen kans op een onweersbui. Maxima verder oplopend tot on geveer 33 graden. Spanje: Zonnig. Vrijdag irr het westen wat meer bewolking en in het noord westen kans op onweer. Maxima aan zee rond 32 graden, landin waarts tussen 35 en 40. Vrijdag in het westen wat minder heet. Langs de Golf van Biskaje maxi ma rond 25 graden. Portugal: Langs de westkust ten noorden van Lissabon wolkenvelden, maar droog. Elders geleidelijk wat min der zonnig en in de bergen een kleine kans op onweer. Maxima van 22 graden bij Porto tot 35 in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig bij maxima van 33 gra den. Marokko: Veel zon, maar vooral in het zui den ook hardnekkige wolkenvel den. Droog. Maxima aan het strand tussen 24 graden onder bewolking tot circa 30 graden bij zonnig weer. Tunesië: Zonnig. Aan zee maxima tussen 30 en 35 graden. Madeira: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima ongeveer 25 gra den. Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuidkant van de eilanden volop zon. Mid- dagtemperatuur tussen 28 en 31 graden. Duitsland: Zonnige perioden, in het noorden ook nu en dan wolkenvelden en kans op een bui. Maxima van 22 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Oostenrijk: Flink wat zon, maar in de bergen ook kans op een lokale onweers bui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Zwitserland: Veel zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 27 en 32 graden. Polen: Donderdag geregeld zon en vrij wel overal droog. Vrijdag vanuit het westen bewolkt en wat regen. Maxima van 20 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon maar vrijdag ook kans op een regen- of on weersbui. Maxima ongeveer 26 graden. Hongarije: Flink wat zon bij maxima van on geveer 28 graden. Italië: Veel zon maar in de bergen kans op een lokale onweersbui. Maxi ma tussen 28 en 33 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig bij maxima tussen 28 en 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar in de bergen ook stapelwolken en kans op een on weersbui. Op de Egeische Zee waait een stevige noordenwind. Maxima op de eilanden rond 28 graden, op het vasteland 33. Turkije en Cyprus: Zonnig, langs de Turkse westkust ook enkele wolken, lokaal een vlagerige wind en maxima rond 31 graden. Langs de andere kus ten middagtemperatuur tussen 32 tot 37 graden. VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.19 Zon onder 21.10 Maan op 19.09 Maan onder02.31 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.00» 14.45 01.33 14.18 Laag 09.50 22.24 09.31 22.05 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-53173 igi 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 92lfi advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 to aa 071-5356230 ,b( lal 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vtfui; het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bil worden verzonden geldt een toesla; aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op casset Voor mensen die moeilijk lezen, sl uw hebben of blind zijn (of een ander og leeshandicap hebben), is een sann a(j van het regionale nieuws uit het li Dagblad op geluidscassette beschü &ro informatie 0486-486486 en (Centrum voor Gesproken Lectuur, ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestrging Elisabeth tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. ion iaj

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10