Dure yen drijft prijs sportfiets op I-fabrikanten verdacht in prijsafspraken in VS Economie Jan Schaeferbrug geplaatst Visconsumptie goudmijn voor Nutreco Neckermann zet dit jaar geen eigen charters in Consumentenbond verbijsterd over kofferbehandeling KLM NSDAG 9 AUGUSTUS 2000 ad 100 miljoen op kabelnet Alkmaar aar» Het Duitse bedrijf Primacom wil 100 miljoen gulden fel leggen voor het Alkmaarse kabelnetwerk. Dat is naar achting het hoogste bod, volgens directeur Molenkamp vlultikabel, dat twee weken geleden door Primacom werd ijfd. Het Alkmaarse kabelnetwerk wordt geïntegreerd in ikabel, dat rondom Alkmaar werkt. „Het past mooi in el- zegt Molenkamp. „Er ontstaat één kabelbedrijf en dat erkt elkaar." Alkmaar telt 40.000 aansluitingen. larma Bio-Research groeit als kool iRENPharma Bio-Research, het bedrijf dat geneesmidde- inderzoekt voor farmaceutische ondernemingen, is een jaar et faillissement en de gedeeltelijke doorstart winstgevend, aantal werknemers groeide van 100 naar 180 en het be- iresultaat kwam uit op 2,3 miljoen op een omzet van 26,8 ien. Het bedrijf verwacht dat de omzet in 2001 met 15 tot •ocent zal toenemen en ongeveer 225 onderzoeksopdrach- vorden uitgevoerd. Vorig jaar ging Pharma Bio-Research ?t. Toen werkten er 250 mensen, van wie 100 een nieuwe kregen in de voortgezette onderneming. Dat het eerder goed ging schrijft marketingdirecteur Hendriks toe aan it management. drijven slordig met informatievraag jaag» Een op de drie bedrijven laat niets van zich horen als nogelijke klant om informatie vraagt. Van de bedrijven die Ie moeite nemen te reageren, maakt 43 procent fouten in dressering of de aanhef. In opdracht van Incentive, vakblad direct marketing en sales, reageerde een onderzoeksbu- op 142 advertenties in managementbladen. Van eenderde le bedrijven werd nooit informatie ontvangen. Volgens dredacteur Sengers van Incentive is dat te wijten aan de lopende economie. „De orderportefeuilles zitten vol. On- emers kunnen achterover leunen en hoeven niet achter el- ant aan. Kennelijk kunnen ze zich dat veroorloven." nden: Ontbinding CAO van ING Lï De Dienstenbond CNV, De Unie en vakbond BBV io ontevreden over de recent afgesloten CAO bij bankverze- ar ING dat zij pleiten voor ontbinding. Maar de CAO is lgekeurd door de leden van FNV Bondgenoten en daarom deze voor alle medewerkers. ING liet gisteren weten dat mderhandelingstraject officieel is afgesloten. „Toch zou er ;el gezien voor ING nog voldoende reden moeten zijn om izien of we een kortlopende CAO kunnen afspreken", zo jven de drie bonden in een brief. „De afgesloten CAO lijkt op de korte termijn, maar kent op de lange termijn alleen verliezers." agste olievoorraad VS in 24 jaar yoRK» De voorraad ruwe olie is vorige week in de VS op zijn ite niveau in 24 jaar terechtgekomen. Dat blijkt uit cijfers iet Amerikaanse Olie Instituut. Op 4 augustus was de voor- ruwe olie tot 282.602 miljoen vaten gezakt. Dat is 2.144 >en vaten minder dan in de voorafgaande week en maar ze- ien miljoen vaten meer dan het dieptepunt van maart 1976, de wereld door een oliecrisis werd geplaagd. issische olie-inkomsten stijgen fors tou» De Russische olieinkomsten, een belangrijke bron van e valuta voor het Kremlin, zijn de eerste zes maanden van iar 130 procent gestegen naar 11,1 miljard dollar. De toena- verd vooral veroorzaakt door de stijging van de wereld- ctprijs van olie, want het volume van de export steeg slechts irocent naar 64,3 miljoen ton ruwe olie. Olie en gas vormen rocent van de export van Rusland. Buitenlandse schuldei- en donoren van Rusland dringen erop aan het extra geld te ;n in hervorming van de economie. De grootste klanten van and zijn Duitsland (10,1 miljoen ton), Polen (8,7) en Italië ussel pakt Deutsche Post aan sel De Europese Commissie is een procedure begonnen n het Duitse postbedrijf Deutsche Post AG, omdat dit mis- k zou maken van zijn dominante positie. De commissie be- het bedrijf ervan onder de kostprijs te werken bij de be ing van pakketten voor postorderbedrijven. Dergelijke be ren krijgen een aanzienlijke reductie onder de voorwaarde ze al hun pakketten door Deutsche Post laten bezorgen, iculiere postbedrijven krijgen daardoor geen voet aan de ld in Duitsland, aldus de commissie. erkloosheid Duitsland loopt op enberg Het aantal werklozen in Duitsland is de vorige nd gestegen met 79.300 tot ruim 3,8 miljoen. De werkloos liep op van 9,1 tot 9,3 procent van de beroepsbevolking. ;eleken met juli vorig jaar nam het aantal werklozen af met 500. In het westen steeg het aantal mensen zonder werk in ot 2,46 miljoen, overeenkomend met 7,5 procent van de lepsbevolking. Vergeleken met juli vorig jaar nam het aantal dozen af met bijna 226.000. In het oosten stond de werk- heid de afgelopen maand op zeventien procent van de be- isbevolking. Er stonden ruim 1,33 miljoen werklozen geregi- ;rd, bijna 40.000 meer dan in juni. relays wil hypotheekbank )en» De gerenommeerde Britse bank Barclays zint op een name van de hypotheekbank Woolwich. Barclays bereidt bod voor van 20,2 miljard gulden in aandelen en contanten, ilwich, eveneens Brits, liet vorige week weten op zoek te zijn een grotere partner. Andere banken zouden ook belang- ing hebben voor de hypotheekbank. Woolwich is aantrek- k, omdat het vergevorderd is met activiteiten op internet. Ie effectenbeurs van Londen steeg het aandeel van Wool- 1 met bijna 22 procent, Barclays zakte ruim zes procent. ORK Rtr-ANP dan de helft van de Ame- tse deelstaten heeft giste- vijf toonaangevende mu- itgevers voor de rechter agd. Zij worden ervan ver- prijzen van hun cd's onderlinge afspraken on- hoog te houden. De vijf Varner Brothers, Sony Mu- MI, Universal Music van am en BMG van Bertels- Fabrikanten betalen meer voor onderdelen uit Azië schadevergoeding. De minimum adviesprijs stamt uit de jaren negentig. Toen begonnen de grote wa renhuizen en grote consumen tenelektronicazaken cd's onder de kostprijs aan te bieden. Daarop leden zij weliswaar dui delijk verlies, maar ze haalden wel fiks veel winkelend publiek binnen. Dat laatste was ook hun bedoeling. De minimum adviesprijs was bedoeld om de kleine muziek winkels bij te staan in hun con currentiestrijd met de grote wa renhuisketens als Wal-Mart en Circuit City. De kleine onderne mers hebben geen mogelijk heid om verliezen op de cd-ver- koop goed te maken met de op brengst van andere producten, zo luidt het argument van de muziekuitgevers. Daaraan voe gen ze toe dat ze aan hun stra tegie juist financieel gewin heb ben overgehouden. „De groot- handelsprijs was voor alle de tailhandelaren gelijk, ongeacht of ze zich aan die adviesprijs hielden", aldus een manager van eeq yan de cd-labels. amsterdam anp Populaire fietsen zoals mountainbikes, sport- en race fietsen worden vanaf september fors duurder. Volgens de fabrikanten ligt een prijsstijging van minimaal tien procent in het verschiet door hogere prijzen van onder delen uit het Verre Oosten. Dat komt voor fietsen uit het duurdere segment neer op enkele honderden guldens. De prijsstijging is te wijten aan de hoge koers van de yen en de Taiwanese dollar. Onder delen als frames, vorken en ver snellingsapparaten, gefabri ceerd in Azië, zijn daardoor duurder uitgevallen dan ver wacht. Accell liet vorig jaar al weten dat de marges in de fiets- branche onder druk staan door de sterke wisselkoersschomme lingen. „We kunnen niet anders", zegt A.C. van Diermen, commercieel directeur van Koninklijke Ga zelle in Dieren. „Aan een verho ging van tien procent moet je wel denken." Ook marktleider Accell (Batavus, Sparta, Koga en Hadee) is van plan de prijzen 'fors' te verhogen, aldus een woordvoerder. Ook Giant, wereldmarktleider met 3,8 miljoen verkochte fiet sen, voelt de valutaschomme lingen aan den lijve. De Giant- fietsen bestaan voor 75 tot 80 procent uit Japanse onderde len, vooral van Shimano. Direc teur W. Haagmans van fietsfa- brikant Giant in Lelystad denkt daarom dat voor zijn moun tainbikes boven de 2.500 gul den zelfs 20 tot 25 procent meer gevraagd gaat worden in de Ne derlandse winkels. Voor fietsen in andere prijsklassen bedraagt de prijsstijging tien tot vijftien procent, zo schat hij. Fietsfabrikanten zeggen ook last te hebben van hogere lo nen. Met de vakbonden is afge sproken dat de lonen vanaf de komende maand met 3,8 pro cent stijgen. Per 1 september gaan de fol ders met het nieuwe product aanbod de deur uit. Het mo ment dus om de prijzen te ver hogen. „Tussentijds doen we dat nooit, of er moet sprake zijn van extreme situaties", aldus Van Diermen. Hij zegt dat de fietsfabrikanten de afgelopen maanden al flink wat schade hebben opgelopen door de va lutaschommelingen. Die wordt nu gedeeltelijk verhaald op de koper. Voor fietsen in de goedkopere klasse, zoals de gewone stads- fiets, gelden de problemen niet. Gazelle en Accell halen de on derdelen voor deze klasse meestal uit Europa. Bovendien, zo zegt K. Bovens van branche organisatie RAI Vereniging, kunnen de fietsen uit lagere prijsklassen niet hoger worden geprijsd. „Dat zou feitelijk bete kenen dat ze in de duurdere klasse gaan vallen, maar dan met de concurrentie van kwali tatief betere fietsen." Voor Giant zijn de druiven extra zuur. Het Taiwanese be drijf brengt in Nederland alleen mountainbikes, sport- en race fietsen op de markt. Met moun tainbikes heeft Giant zelfs een marktaandeel van 45 procent, aldus directeur Haagmans. Amsterdam Met drie drijvende kranen werd gisteren het zeventig meter lange deel van de nieuwe Jan Schaeferbrug op zijn plaats gevaren. De brug, genoemd naar de voormalige Amsterdamse wethouder en staatssecretaris van volkshuisvesting, verbindt de kop van het Java-eiland met de Oostelijke Handelskade in de hoofdstad. Links het vroegere koelhuis waar de brug doorheen komt te lopen en op de achtergrond een van de grote cruiseschepen die Amsterdam geregeld aandoen. foto anp cor mulder Sony ontziet Haarlem en Badhoevedorp TOKYO/HAARLEM AFP Sony Electronics wil de meeste van zijn distributiecentra in Eu ropa sluiten. Het is de bedoe ling dat er van de vijftig centra maar vier of vijf overblijven, zo heeft de Japanse elektroni- careus gisteren bekendge maakt. In Nederland heeft het concern een distributiecentrum in Tilburg. Juist vorige week is het vanuit Vianen daar naartoe verhuisd. Voor het hoofdkantoor van Sony Nederland in Badhoeve dorp heeft de inkrimping waar schijnlijk geen gevolgen, aange zien het geen deel uitmaakt van de elektronica-poot van de Ja panse multinational. Dit geldt ook voor het in Haarlem geves tigde Sony Music Entertain ment. De Japanse krant Nihon Kei- zai Shimbun schreef dat Sony de vestigingen in Groot-Brittan- nië, Spanje, Tsjechië en Finland wil houden. Sony wil met de maatregel zijn Europese activi teiten efficiënter laten verlopen. Dat moet vooral gebeuren door de kosten te verlagen. Umts-veiling in Duitsland voorbij 25 miljard gulden MAINZ DPA-ANP De Duitse veiling van umts-fre- quenties voor snel internet via de mobiele telefoon heeft giste ren de grens van 20 miljard mark ruimschoots overschre den. Daarmee is het bedrag be reikt waarop de Duitse regering vooraf had gerekend. De teller klokte 24,7 miljard mark (27,8 miljard gulden) aan het eind van de zevende dag van de veiling. De verwachting is dat de opbrengst nog verder oploopt. Minister van Financiën Eichel gebruikt de opbrengst voor de vermindering van de staatsschuld. Dat levert Berlijn vervolgens een besparing op de jaarlijkse rentekosten op. Grofweg leidt elke 10 miljard mark tot een verlichting van 500 miljoen mark. Deze besparing over weegt Financiën te benutten voor investeringen in de ver keersinfrastructuur. In Groot-Brittannië haalde de overheid eerder dit jaar omge rekend 85 miljard op. Den Haag moest zich onlangs tevreden stellen met 5,9 miljard. De hoofdrolspelers in de vei ling in Duitsland tot nu toe zijn Mobilcom dat 6,35 miljard mark voor drie frequenties biedt en Mannesmann Mobil- funk dat 6,08 miljard mark inzet op drie pakketten. Gruppe G3 had tot gisteravond 4,14 miljard mark over voor twee kavels. amsterdam anp ABN Amro verkoopt filialen Suriname genomen verkoop van de vesti gingen (vier in Paramaribo en een in Nieuw Nickerie) verband met komende wetgeving. Dan mag een buitenlandse bank in Suriname niet onder meer dan één naam werken. En ABN Am ro heeft ook nog een belang van 49 procent in de Surinaamse Bank. Zij voert daarover de di rectie. ABN Amro voert besprekingen over de verkoop van haar vijf fi lialen in Suriname aan Royal Bank of Trinidad and Tobago. Volgens de bank zal er voor de klanten of de 200 medewerkers weinig veranderen. Volgens een woordvoerder van ABN Amro houdt de voor- hoofddorp anp prijs en de dure dollar, ver hoogd met ruim tien procent. „De prijzen stijgen harder dan die van chartermaatschappijen in de ons omringende landen. Traditioneel gezien was de prijs-kwaliteitverhouding in Nederland altijd scherp. Dat lijkt nu te veranderen", zegt Van der Heijden. Volgens hem is het nog niet rendabel om een Duits toestel van het moederconcern te hu ren, omdat vliegtuigstoelen in Duitsland nog altijd duurder zijn dan in Nederland. Als gevolg van de prijsstijgin gen worden de vakantiereizen volgend jaar duurder. Travel Unie en Neckermann houden, afhankelijk van de reisbestem- ming, rekening met een verho ging van tussen de vijf en tien procent. De verre reizen zullen nog duurder worden. Reisorganisatie Neckermann zet anders dan concurrent Tra vel Unie (Holland International en Arke) dit jaar geen eigen vliegtuigen in naar vakantiebe stemmingen. „De prijsstijgin gen van Transavia en Martinair zijn ons ook koud op het dak gevallen. Toch zien we nog geen reden een beroep te doen op de vliegtuigen van ons inter nationaal concern", aldus di recteur Van der Heijden van Neckermann gisteren bij de presentatie van de wintergid- sen. Het moederbedrijf van Nec kermann, C N International heeft een vloot van 42 vliegtui gen. Vooral in Duitsland wor den de eigen toestellen ingezet. Transavia en Martinair hebben hun prijzen, door de hoge olie- amsterdam gpd-anp De consument, aangespoord door berichten dat 'verse vette vis' gezond voedsel is, eet steeds meer zalm. De markt groeit met tien tot vijftien pro cent per jaar. Daarom was het vooral deze tak die groeide bij vis-, vlees- en diervoedercon cern Nutreco: het resultaat ver drievoudigde het afgelopen halljaar tot 59,4 miljoen. De helft van die stijging is de dan ken aan het vorig jaar overge nomen Marine Harvest. Nutreco hoopt dat eind dit jaar ook de overname van het Noorse Hydro Seafood een feit is. De verkoop van dit kroonju weel in de zalmindustrie maak te in Noorwegen nogal wat los, maar uiteindelijk gaf de staat het groene licht. Ook Ierland is akkoord. Het wachten is op de Britse mededingsautoriteiten. Zij bekijken of Nutreco de Schotse poot van Hydro Sea food onder één dak mag bren gen met Marine Harvest. Dat zou Nutreco tien miljoen gul den aan samenwerkingsvoor- delen moeten opleveren. De Britten hebben aangekondigd in november te beslissen. De vleespoot van het bedrijf (veevoer en slachterijen) zag het resultaat met 20 procent dalen tot 41,4 miljoen. Dat komt vooral door de kleinere Een kweekbassin vol met 'Nederlandse' zalm in een fjord in het Noorse Stavanger. Binnen 24 maanden groeit een visje ter grootte van een speldeknop op dit Nutreco-proefstation uit tot een zalm van ongeveer vier kilo. Tien jaar terug duurde dat nog vier jaar. foto anp theo tancelder varkensstapel in Nederland. Mogelijk gaat het bedrijf afde lingen sluiten. „Maar herstructurering biedt ook kansen", zegt directeur Dekker. Zo heeft de Spaanse coöperatieve pluimveeslachterij Copaga zich, volgens Dekker op eigen verzoek, aangesloten bij Nutreco-dochter Sada. Volgens de lease-constructie heeft Nu treco de leiding over de slachte rij, betaalt de boeren vaste prij zen, investeert in technologie en heeft het recht Copaga over tien jaar te kopen. Volgens Dek ker heeft Copaga de potentie om vijf procent van de markt in handen te krijgen. Groei zit niet alleen in dit soort 'toegevoegde waarde', maar ook in uitbreidingen. Dekker wil de vleesactiviteiten buiten de Benelux en Spanje la ten groeien met overnames. Voor wat de vis betreft, gaat Nutreco meer soorten op het menu zetten. „Met Hydro Sea food hebben we heilbot. Maar ook kabeljauw en zeebaars zijn kandidaten om te worden ge kweekt." haarlem pieter van hove De Consumentenbond is verbijsterd dat de KLM deze week de ver- voersvoorwaarden voor het transport van bagage heeft gewijzigd. Sinds maandag zegt de maatschappij zich slechts ervoor te zullen inspannen dat de koffers met hetzelfde vliegtuig als de passagier meegaan. Op grond van de oude voorwaarden móeten bagage en passagier met hetzelfde vliegtuig worden vervoerd. De bond noemt de houding van de KLM 'een kwaliteitsmaat schappij onwaardig'. De KLM wijzigde de voorwaarden nadat de rechter haar vorige week had verplicht om reizigers van Operase- lect gelijk met hun bagage te vervoeren. De. afgelopen maanden is dit herhaaldelijk fout gegaan. De KLM heeft inmiddels hoger be roep aangetekend. De Consumentenbond betreurt de handelwijze van de KLM. Volgens de bond betekent aanpassing van de voorwaarden een aanzienlijke verslechtering voor de vliegtuigpassagier. Reizigers staan machteloos wanneer hun bagage later aankomt. Bovendien stelt de bond dat reizigers die vóór 7 augustus hun ticket hebben gekocht, niet gebonden zijn aan de nieuwe afspraak. De Consu mentenbond heeft de KLM gisteren in een brief gevraagd de aan passing teniet te doen. Ook wil hij op korte termijn een gesprek over verbetering van de rechtspositie van vliegtuigpassagiers. Een Kl M-woordvoerder stelt dat met de nieuwe regeling niets verandert aan die rechtspositie. „Zij kunnen ons nog altijd aan sprakelijk stellen in geval van verloren of te laat gearriveerde kof fers. Met de aanpassing willen wij alleen aangeven dat wij geen 100 procent garantie kunnen geven." Volgens directeur P. van der Kaaij van het Algemeen Nederlands Verbond van Reisorganisaties, zal het met de rechtspositie van de reizigers in de praktijk wel meevallen. „De KLM ondervindt veel concurrentie. Zij kan het zich niet veroorloven bagage later dan gepland naar de plaats van bestemming te brengen." Van der Kaaij is verbaasd over het tijdstip waarop de nieuwe vervoersvoorwaar- den van kracht zijn geworden. „De zaak is nog onder de rechter. De KLM kan altijd dat hoger beroep winnen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7