Leidsch Dagblad Nieuwe bom ontdekt in Moskou H+B Thuiszorg neemt deel Alphacare over Chileense strijdkrachten blijven trouw aan ex-dictator Pinochet Branden woeden voort Vertraging dreigt voor vijfde baan 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD lENSDAG 9 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 jktc S ko )of en Samenleving jprek van de Dag ijningen pisieprogramma's iterkrant NR. 42383 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Leuning van Dobbebrug in Stevenshof na 10 jaar vervangen 13 WZHO biedt onthard water voor een 'zacht' prijsje 15 Katwijks bordeel mag alleen aan Lageweg 18 Feyenoord verprutst gunstig alles wat los I resultaat tegen en vast zit Sturm Graz 1 (ntal dakloze '°%ieren groeit atetrblijven steeds meer kin- in opvanghuizen van jer des Heils. In 1995 it het Leger nog 381 kin- jonger dan achttien jaar tr, vorig jaar waren dat er t 1269. Van deze kinderen lim de helft jonger dan elf j blijkt uit het jaarverslag het Leger des Heils. Het "Tir constateert verder dat iric aantal dakloze vrouwen 1 toenemen. ^meente plat na adit-betaalde nota kj3 gemeentehuis van Aals- aD|V was gisteren een aantal Ji telefonisch onbereik- KPN Telecom had in de van de ochtend alle tele- ijnen afgesloten, omdat _log een rekening uit mei pstond. Omdat ook op ïnaningen niet gereageerd d, sloot het telecombedrijf lijnen af. Binnen enkele D werd het geld overge- en om half vier 's mid- kon er weer gebeld wor- saskia buitelaar Een groot deel van het Alphacare-personeel is weer onder dak. H+B Thuiszorg uit Den Haag neemt de thuiszorgpoot van de noodlijdende zorginstelling in Alphen aan den Rijn over. De schuldeisers moeten nog akkoord gaan met de overname per 1 augustus door deze particuliere zorgorganisatie. In dat geval is de hulp voor onge veer driehonderd cliënten uit Alphen, Leiden, Al kemade en Ter Aar gewaarborgd. Ook zijn zo'n 150 medewerkers verzekerd van een baan. Al phacare is nog niet helemaal uit de problemen. De thuiszorg is één van de vijf onderdelen van de organisatie, waar in totaal bijna driehonderd mensen werken. Een curator van het Alphense advocatenkantoor Wille en Donker is nog druk in gesprek met andere overnamepartners voor de overige onderdelen: Kraamzorg, Kinderopvang Al- phakids, Zorgservice en het facilitaire bedrijf Al phacare Zorgorganisatie. Wie belangstelling heb ben getoond, wil de curator niet zeggen. Volgens H+B gaat het om negen bieders. H+B (dat staat voor Hospitality Business) Thuis zorg heeft alleen interesse in de afdeling thuis zorg. De Haagse organisatie biedt verpleegkundi ge-, verzorgende- en huishoudelijke hulp aan par ticulier verzekerden in de regio Den Haag. Verder zendt het bedrijf mensen uit in de jeugdhulpverle ning en de zorg voor verstandelijk gehandicapten. In totaal heeft H+B vierhonderd mensen in dienst, het Alphacare-personeel niet meegerekend. Pagina 13: Overname Alphacare grote uitbrei ding H+B Zeven dodentientallen gewonden door aanslag in Russische hoofdstad J hitje Amsterdam igt junks'weg lolitie is wederom een of- ïef begonnen tegen over- veroorzakende verslaaf- i de Amsterdamse bin- fctad. Vanmorgen deelden Éten in totaal 23 zogeheten verboden uit, waarbij een laafde zich acht uur lang meer op de Wallen, bij het tal Station en in de van de Nieuwendijk t laten zien. Het politieop- [en is onderdeel van een l van aanpak waarmee de leente en politie willen te- joet komen aan de wensen ^bewoners in het centrum. Jvenslang voor inese maitresse maitresse van oud-vice- rzitter Cheng Kejie van het Inese Volkscongres is van- tot een levenslange ge- jgenisstraf veroordeeld. Ze (Cheng, die zelf al ter dood jeroordeeld, hebben gehol- I bij grootschalige corrup- Cheng zou in de jaren P-1998 misbruik hebben taakt van zijn positie door penningen aan te nemen waarde van 41 miljoen i (ruim 12 miljoen gulden) ^ortfiets wordt uk stuk duurder ttainbikes, sport- en ra- nöletsen worden in september refer tien procent duurder, fperdelen uit Azië zijn door nggestegen yen een stuk kost- jrder geworden. Fabrikan- irij als Gazelle, Accell (Bata- ee Sparta, Koga en Hadee) lie ook wereldmarktleider rglat zeggen niet anders te (jinen omdat de marges an- ailfs te klein worden, ter 'na 7 nsumentenbond edend op KLM kwaliteitsmaatschappij dig*. Zo noemt de Con- lentenbond het besluit van om de vervoersvoor- den voor het transport bagage te wijzigen. Vol de nieuwe regels vervalt 'erplichting dat koffers met 1 «zelfde vliegtuig meegaan de passagier. Reizigers i machteloos wanneer bagage later aankomt, al- de bond. ina7 msEiism Penland3 venland5 ftuur en Kunst16 pomie7,8 In Moskou is vanochtend opnieuw een bom ontdekt na de aanslag waarbij gis teren in de Russische hoofdstad zeven mensen omkwamen. De spoorweg politie vond vanochtend een explosief in een tas op het Kazan-station. In ver band met de aanslag van gisteren, vermoedelijk het werk van Tsjetsjeense re bellen, zijn vandaag twee verdachten aangehouden. De autoriteiten vrezen dat nieuwe aanslagen zullen volgen. moskou frank he'ndrickx correspondent Gisteren ontplofte kort voor zes uur een bom in een zeer drukke voetgangerstunnel bij het Poesjkinplein in het cen trum van Moskou. De explosie kostte zeven mensen het le ven. Van de 53 gewonden ver keren er elf nog in kritieke toe stand. Tientallen mensen met stuk- gereten kleren, bebloede en zwart geblakerde lichamen kwamen na de explosie uit de voetgangerstunnel. De ernstig ste wonden werden op straat verzorgd. Door de vuurzee die na de ontploffing ontstond, liepen veel mensen brand wonden op. Amper honderd meter van de voetgangerstun nel werd gisteravond nog een pakket explosieven gevonden. Dat werd onschadelijk ge maakt. De Russische autoriteiten vermoeden dat rebellen uit Tsjetsjenië achter de aanslag zitten. Rebellen in het door oorlog verscheurde Tsjetsjenië hebben eerder gedreigd de strijd te zullen verplaatsen naar de Russische steden. Uit angst voor nieuwe aanslagen is de politie in opperste staat van paraatheid gebracht. De Tsjetsjeense rebellenlei der Maschadov wees gisteren iedere betrokkenheid bij de aanslag bij het Poesjikinplein van de hand. Hij sprak zijn medeleven uit met de slacht offers. Niemand heeft zich nog verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. President Poetin heeft een crisiscentrum ingericht. De diensttijden van alle politie agenten zijn uitgebreid. De be volking is opgeroepen extra at tent te zijn. In september vorig jaar werd Moskou opgeschrikt door een reeks explosies waar bij meer dan driehonderd mensen omkwamen. Ook die aanslagen werden toegeschre ven aan Tsjetsjeense rebellen, wat leidde tot een vergeldings oorlog in de opstandige repu bliek. Werknemer Fireworks opgepakt voor meineed almelo gpd-anp De politie heeft gisterochtend in Groningen een 58-jarige medewerker van het vuur- werkbedrijf S.E. Fireworks in Enschede aangehouden. Justi tie verdenkt de man van mein eed. Tijdens de verhoren bij de rechter-commissaries zou hij niet de waarheid hebben ge sproken. De man was bij fami lie in Groningen ondergedo ken omdat hij in Enschede wordt bedreigd. De man is op de dag van de ontploffing op het terrein van het bedrijf ge weest. Tegenover de politie heeft hij dit echter verzwegen uit angst dat hij als Verdachte zou worden gezien. Justitie re kent hem dit zwaar aan en be sloot om die reden tot de aan houding. Het is de derde keer dat er iemand wordt gearresteerd die direct betrokken is bij het vuurwerkbedrijf. De twee di recteuren zitten al langere tijd vast. De rechtbank in Almelo beslist vandaag of hun voorlo pige hechtenis wordt verlengd. Gisteren diende tegen de twee directeuren een pro-forma- zaak. Hun raadslieden vroegen om opheffing van de voorlopi ge hechtenis. Het OM wil daar niets van weten. Het gaf giste ren ook te kennen nog zeker een maand nodig te hebben voor het onderzoek. Pagina 3: Overheid laks bij controle Fireworks, directeu ren smachten naar familie santiago anp-afp het hof lekte vorige week al uit, maar werd pas gisteren officieel bekendgemaakt. De generaal zou vervolging alleen nog kunnen voorkomen als onafhankelijke artsen hem 'de ment' of 'gek' verklaren. Hij heeft echter laten weten dat hij niets voor die uitvlucht voelt. Advo caten van nabestaanden van slachtoffers van Pi nochets dictatuur verwachten echter niet dat de ex-dictator snel voor de rechter komt. Vooraf gaande juridische kwesties kunnen nog veel tijd in beslag nemen. Een raadsman van Pinochet bleef gisteren op timistisch. „Dit is geen nederlaag. Onze volgende stap, als de zaak ooit voor de rechter komt, is de totale onschuld van generaal Pinochet bewij zen", aldus Gustavo Collao. Internationaal werd verheugd gereageerd op de opheffing van Pinochets onschendbaarheid. Advocaten van nabestaanden van de slachtoffers spraken van een 'zege voor de democratie in Chi li'. Duizenden tegenstanders van de oud-dictator trokken gisteren in Santiago feestend de straat De Chileense strijdkrachten blijven oud-dictator Augusto Pinochet trouw, ook nu het Hoogge rechtshof zijn parlementaire onschendbaarheid heeft opgeheven. Nadat de beslissing van de rechters gisteren bekend was geworden, haastten de leiders van de krijgsmachtonderdelen zich naar Pinochets woning om hem steun te betui gen. De 84-jarige oud-dictator liet zich even op een balkon zien. Hij groette ongeveer duizend aan hangers die zich voor zijn huis in Santiago had den verzameld. Het hoogste Chileense rechtscollege bepaalde met een opmerkelijk grote meerderheid van veertien tegen zes stemmen dat de 'senator voor het leven' kan worden vervolgd voor misdaden die onder zijn bewind (1973-1990) zijn gepleegd. Tot op heden zijn er 157 aanklachten tegen de oud-juntaleider ingediend. Pinoéhet genoot onschendbaarheid sinds hij in 1998 tot senator voor het leven was benoemd. Een rechtbank in Santiago hief in mei deze status op, maar tegen deze uitspraak ging Pinochet in beroep bij het Hooggerechtshof. De oordeel van op. darby Een helikopter met de zon op de achtergrond bestrijdt één van de vele vuurhaarden in het westen van de Verenigde Staten. Een einde aan de branden is nog altijd niet in zicht. Ondanks koortsachtige inspanningen van duizenden brandweerlieden, wa ren er gisteren nog 66 vuurhaarden in elf staten. Alleen al bij deze branden werd 350.000 hectare natuurgebied verwoest. In totaal is dit jaar al 1,6 miljoen hectare land verbrand. President Clinton is gisteren naar Idaho afgereisd om zich op de hoogte te stellen van de vuurramp. Minister van binnenlandse zaken Babbit en minister van landbouw Glickman vergezelden hem. FOTO AP ELAINE THOMPSON .eidsch CMDagblad den haag richard mooyman De uitbreiding van Schiphol dreigt vertraging op te lopen. Door een uitspraak van de Raad van State kan de vijfde start- en landingsbaan moge lijk niet volgens planning eind 2002 in gebruik worden geno men. Het aanwijzingsbesluit van minister Netelenbos (ver keer) over de groei van Schip hol is grotendeels vernietigd. De uitspraak betekent een nieuwe tegenslag voor het ka binet en de luchthaven. Twee jaar geleden vernietigde de Raad van State al een beslis sing van Netelenbos op be zwaren die tegen het aanwij zingsbesluit waren ingediend. Het kabinet kreeg toen de op dracht het huiswerk over te doen. Een groot deel daarvan is nu opnieuw als onvoldoen de beoordeeld. De normen op het gebied van veiligheid, stank en emis sies zijn niet goed in het nieu we besluit verwerkt. Netelen bos heeft bij een groot aantal onderwerpen ook niet onder zocht of zich tussen 1997 en 1999 nieuwe feiten hebben voorgedaan, zo stelt de Raad van State. Die hadden van in vloed kunnen zijn op de uit eindelijke beslissing. Met de gedeeltelijke vernie tiging heeft de Raad van State de verlenging van het beper kende nachtregime voor de Buitenveldertbaan met een uur tot zeven uur 's ochtends geschrapt. Ook de kwestie met de woonboten in een nieuwe lawaaizone in Zwanenburg is nog steeds niet goed opgelost. Het ministerie van verkeer en waterstaat kon vanochtend nog niet reageren op het be sluit. Pagina 3: Teleurstelling bij Schiphol over uitspraak Doping in bijna helft van aantal urinemonsters In 45 procent van de 96 afge nomen urinemonsters tijdens de Ronde van Frankrijk zijn sporen van dopingproducten aangetroffen. De Franse raad voor preventie en strijd tegen de doping (CPLD) heeft daar bij geen rekening gehouden met het medische dossier van de betrokken renners. In be paalde gevallen krijgen die vrijstelling krijgen voor het ne men van medicijnen op thera peutische basis. De Internationale Wielren- unie (UCI) maakte een week geleden bekend dat alle do pingcontroles die tijdens de Ronde van Frankrijk waren af genomen, een negatief resul taat hadden. Twee twijfelge vallen worden nog onder zocht. De medische commis sie van de unie voegde er zelf ook aan toe dat er in een aan tal monsters verboden midde len waren aangetroffen, die echter op medisch voorschrift waren gebruikt. De resultaten van het onderzoek van het CPLD bestempelde de UCI derhalve als tendentieus. De 96 controles in de Tour zijn bij 71 renners afgenomen In 43 gevallen werden verbo.- den middelen gevonden, waarbij de CPLD verder niet lette op de medische gegevens van de betrokkenen. In 28 monsters zaten sporen van corticosteroïden (ontstekings remmers), in tien gevallen ging het om salbutamol en terbuta- line (tegen ademhalingspro blemen. maar ook met anabo le werking) en in vijf gevallen betrof het een combinatie van middelen. De CPLD wees er voorts op dat zes afgenomen monsters niet konden worden onder zocht wegens procedurele on volkomenheden. „Een derge lijk hoog aantal is ontoelaat baar voor een evenement van allure als de Tour de France", luidt de conclusie. Pagina 2: Commentaar HET WOORD IS AAN Linda Ronstadt Competitie is overbodig. Ook die met jezelf. flijhTc r bewdlkt -1 - -- SSTma*. 13723° "725° 12725° na«n£,pg 20% 20% 20% ÏSSSS# 50% 50% 50% Einde nabij voor kleinste restaurant hasselt gpd Het kleinste restaurant van Ne derland, Kiliaen in het Overijs selse Hasselt, wordt met de on dergang bedreigd. Eigenaar Haasjes vreest dat zijn tweeper soons eethuis binnenkort fail liet is als er niet snel wat ge beurt. Leveranciers dreigen met beslaglegging als de rekeningen niet snel worden betaald. Haasjes is in financiële pro blemen geraakt doordat de in komsten uit een telefonische prijsvraag tegenvallen. Mensen die graag bij Kiliaen willen eten, kunnen een betaalnummer bel len en een aantal vragen beant woorden. Een notaris verloot onder de goede antwoorden telkens een gratis diner. Maar het aantal mensen dat het tele foonnummer belt, blijft ver achter bij de verwachtingen en dus leveren de telefoontikken te weinig op. Het betaalnummer vormt de belangrijkste inkom stenbron voor Kiliaen. Volgens Haasjes valt het aan tal bellers tegen omdat er enige tijd een verkeerd telefoonnum mer heeft gerouleerd. Hij hoopt dat de geldeisers hem respijt bieden om alsnog voldoende telefoontjes te krijgen. Kiliaen was vanaf 1896 het onderkomen van de Hasseltse brugwachters. Nadat Hasselt een nieuwe brug had gekregen, kwam het huisje leeg te staan. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: I-! Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) PI Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1