Zacht drinkwater voor lagere prijs Ouderen in Oegstgeest laten zich niets zeggen Nog geen maatregelen tegen stank asfaltfabriek Politiek akkoord met dure rotonde MEEN E EMPRIJS SUPER DE BOER Regio/Rijn Veenstreek vername Alphacare ote uitbreiding H+B Kritiek op reclamebord architect langs de Aderweg Cel geëist voor verkrachten en mishandelen van vriendin 1.99 :NSDAG 9 AUGUSTUS 2000 rgunning voor camping bij de boer jiDENDe 'camping bij de boer' van de familie Straathof in eti miden krijgt binnenkort een officiële vergunning voor vijf- en staanplaatsen. De gemeente Jacobswoude begint daartoe om het bestemmingsplan te wijzigen. Nu laat illeen agrarische activiteiten toe. Straathof begon vier jaar ien met de camping en vroeg direct een vergunning aan. nu toe gedoogt de gemeente de tenten en caravans langs de nc ;m van der Veldenweg. fu live muziek in Schoolhuis xerwoude De jeugd van Rijnsaterwoude mag dit jaar nog ufceer een avond met live muziek organiseren in het School- aan de Herenweg. Eigenlijk zijn er nog maar twee onthef- ■n over van de zes die het Schoolhuis jaarlijks krijgt. Burge- oi ster en wethouders van Jacobswoude willen de jeugd echter moetkomen. „Het is belangrijk dat er hier voor de jeugd iets >en is. Daarom vragen wij de raad volgende maand om een extra ontheffingen", aldus burgemeester Van Beek. Woud- iJngeren organiseren sinds 1997 elke maand een disco in het i, omdat er verder in het dorp niets te doen is voor hen. naast treedt er af en toe een band op. e rauten kondigen vakantieweek aan iswouDEDe Vakantiekinderweek in Rijnsaterwoude en tuiden wordt volgende week maandagavond ingeluid met stoet herauten te paard. Andere jaren reden leden van de nisatie in een auto met omroeper rond, maar dat vinden ze passen bij het thema van dit jaar, 'middeleeuwen'. Daarom ligen de herauten dit jaar de activiteiten aan. De stoet ver- om 18 uur bij de boerderij van de familie Kea aan de Wil- ir< van der Veldenweg in Leimuiden en maakt een rondgang de twee dorpen. >t bond blij met doorbraak +B hen probeert binnen te ha len, is onduidelijk. De directeu ren van de twee organisaties hebben met elkaar gesproken, maar nog geen voorstellen ge daan. Afhankelijk Beiden stellen voorop dat de zorg voor cliënten moet door gaan, maar willen ook het liefst het personeel in dienst nemen. Directeur T. Kohlbeck van Zijl oever: „Ik wil graag met H+B samenwerken, maar ik neem niet meer het risico dat ik af hankelijk ben van het wel en wee van de financiën van een partner. Dat maakt onze orga nisatie veel te kwetsbaar." De vakbond Abvakabo is blij dat er schot in de zaak zit, maar blijft afwachtend. „Ik ben be nieuwd wie H+B is, ik heb er nog nooit van gehoord", zegt vakbondwoordvoerder E. Ver meulen. „Is het wel een erken de club, hoe is haar cao gere geld? Als er inderdaad negen andere bieders waren, op welke gronden zijn de anderen dan afgewezen?", vraagt hij zich af. Ook is er volgens hem onder het personeel onduidelijkheid over welke delen van Alphacare worden overgenomen. Ver schillende media hebben per abuis het nieuws verspreid dat heel Alphacare een 'doorstart' kan maken, in plaats van alleen de thuiszorgafdeling. Vermeu len vindt dat de curator daar een steek heeft laten vallen. „Die heeft de ondernemings raad opgedragen het personeel te informeren. Maar het lijkt me een taak voor de bewindvoer- WZHO rekent consumenten niets extra regio» eric went Inwoners van en rondom Leiderdorp, Alkemade en Al phen aan den Rijn krijgen vanaf volgend jaar onthard water uit de kraan. De bouw van speciale onthardingsin- stallaties bij de zuiveringstations Laak in Lexmond en De Steeg bij Langerak is in april 2001 klaar, verwacht de Wa termaatschappij Zuid-Holland Oost (WZHO). De consu ment hoeft niets extra te betalen voor het zachtere wa ter. ,,We gaan de prijzen binnen drie jaar zelfs fors verla gen", belooft woordvoerster A. Moons. een ook de zware metalen in de leidingen op, waardoor je ver vuild water drinkt." Daar komt bij dat een groot deel van het WZHO-gebied vol gend jaar automatisch onthard water krijgt. Dat komt door de aanpassing van alle waterzuive ringsinstallaties. „Het gif bent- azon, dat de firma BASF in de jaren '80 illegaal in de Rijn loos de, komt via het grondwater langzaam maar zeker onze kant op. Nieuwe installaties moeten dat gif eruit zuiveren. Als we dan toch bezig zijn, kunnen we net zo goed meteen ook ont- hardingsinstallaties inbou- De laatste maanden wordt WZ HO overspoeld met vragen van consumenten over manieren om het water thuis te onthar den. „Dat komt waarschijnlijk omdat concurrent NUON de laatste tijd veel reclame maakt met zacht water", denkt Moons. In veruit de meeste ge vallen raadt zij aanschaf van een zogenaamd onthardingsap- paraat af. „Ze kosten een hoop geld, zo'n 250 tot 5000 gulden. Uit onderzoek van de Consu mentenbond blijkt dat ze vaak niet werken. Óf ze lossen met wen", legt Moons uit. De consument betaalt geen cent extra voor deze service. „Klanten zijn in deze regio toch al zo duur uit", stelt Moons. Uit onderzoek blijkt namelijk dat WZHO weliswaar een goed pro duct levert, maar daarvoor in vergelijking met andere water leidingbedrijven veel rekent. „Dat komt omdat hier in verge lijking met andere delen van het land allerlei ingewikkelde zuiveringsprocessen nodig zijn om het water uit de drassige moerasgebieden te halen." Op termijn gaat WZHO pro beren om de waterprijs fors te verlagen. De WZHO wil over drie jaar op het gemiddelde prijspeil zitten. Moons noemt geen harde bedragen. „Dat moeten we eerst maar eens zien waar te maken." Verlaging van de waterprijs is mogelijk door efficiënter te werken. „Dus met veel techniek en met weinig mankracht." •saskia buitelaar r lg voorpagina de Haagse zorginstelling ent de overname van Al- bre een forse uitbreiding, tasde vooral op de AWBZ- ning van Alphacare. Dat lijke keurmerk is vereist ok patiënten te helpen die et ziekenfonds verzekerd lirecteur S. Rockland van legt uit dat de organisatie ';eurmerk kon krijgen om- in dit deel van Zuid-Hol- al veel zijn uitgegeven, fijl de wachtlijsten met ïfonds-cliënten alsmaar n. Met dit certificaat kun- we die mensen overne- Het werkgebied van H+B na de overname Den Rotterdam, Gouda, Al- Leiden en de Bollensteek. schuldeisers van Alphaca- oeten de overname nog ;euren. H+B probeert met meer de belastingdienst GAK een regeling te tref- odat het de salarissen van tersoneel kan uitbetalen. :eur G. Boekwijt is betrok- ij de veranderingen. Of hij bij H+B in dienst blijft en functie, staat nog niet |ag lat Alphacare in financiële emen kwam en uitstel "van ing aanvroeg, werkten er tweehonderd mensen bij J luiszorgpoot. Veertig van fl ienden eind vorige maand intslag in. Zij waren gede- j erd bij de Leidse zorgor- atie Zijloever en hebben anbod gekregen om daar te dienst treden. Of ook H Heijmans bij voorbaat tegen ingreep provincie der.' alphen aan den run saskia buitelaar Maatregelen om een eind te maken aan de stank die asfalt fabriek Heijmans in Alphen aan den Rijn verspreidt, laten op zich wachten. De provincie Zuid-Holland heeft nog zeker een maand nodig om uit te puzzelen hoe ze het bedrijf kan aanpakken. Begin juli kondigde het pro vinciebestuur aan om maatre gelen te treffen tegen de stank die vrijkomt bij het recyclen van oud asfalt. Bij westenwind hebben -de woonwijken Groenoord, Wielingen en de Stromenbuurt daarvan last. De afgelopen maanden heb ben ongeveer 170 Alphenaren een klacht ingediend bij de pro vincie tegen haar gedoogbeleid. Het bedrijf heeft sinds 1998 een trommel in gebruik voor de re cycling van asfalt, zonder dat daarvoor een vergunning is ver strekt. Heijmans heeft de recy cling van asfalt destijds wel ge meld bij de provincie. Zij keur de de nieuwe werkwijze toen per vergissing goed. Nu het bedrijf een nieuwe vergunning heeft aangevraagd, wil de provincie strenge eisen aan de fabriek stellen. Des noods legt Zuid-Holland de stankproducerende trommel stil, kondigde het provinciebe stuur in juli aan. „Onze juristen puzzelen erop", zegt een woordvoerster van de provin cie. „Zulke stappen moet je zorgvuldig zetten, anders fluit de rechter je terug. We zijn er niet op uit om het hele bedrijf plat te leggen, we willen dat de stank verdwijnt." Ze verwacht dat halverwege september een besluit valt. Vanwege de vakantie ligt de fabriek een paar weken stil. Daarna kan de provincie voor lopig niet anders dan dat de stanktrommel wordt bruikt. Maar klachten daarover wegen volgens de woordvoer ster wel mee in de beslissing van gedeputeerde staten. Heijmans-advocate L. Ber- kouwer begrijpt niet waarom de provincie nog geen beslissing over de vergunningaanvraag kan nemen. „We hebben alle mogelijke informatie gegeven over hoe we de stank kunnen verminderen en wat dat kost. De provincie moet een vergun ning afgeven en daaraan be paalde voorwaarden stellen. Heijmans kan daartegen dan weer bezwaar maken." Het be drijf kondigt alvast aan dat het de provincie aansprakelijk stelt voor schade als het bedrijf de productie moet staken. Hoewel de klachten over stank toene men, houdt Heijmans vol dat de geuruitstoot voldoet aan de landelijke richtlijnen. roelofarendsveen janneke de jonge Architect J. van Rijn loopt de kans dat hij het bord waarop hij 70 recreatiewoningen aanbiedt moet weghalen. Dat bord staat sinds enige tijd op het perceel langs de Aderweg in Roelofarends- veen, waar hij huizen met een eigen aanlegsteiger wil bouwen. De gemeente Al kemade zoekt uit of hij die reclame wel mag maken. CDA'er J. uit den Boogaard zwengelde de discussie gis teravond aan in de commis sie ruimtelijke ordening. „Mag je daar zomaar een bord neerzetten?", vroeg hij de wethouder. Die knikte in stemmend. „Dus ik mag mijn land volzetten met al lerlei reclameborden?", ver volgde de agrariër. Daarop begon Beelen te twijfelen. „Normaal mag je zulke bor den neerzetten, want dan ben je aan het bouwen. Maar daar is nu nog lang geen sprake van." Vervolgens gaf hij zijn ambtenaren de op dracht om uit te zoeken of hij stappen tegen Van Rijn moet nemen. Stikkelorum neemt na 25 jaar afscheid van SWOO geest suzanne barbier WOO in Oegstgeest is zijn ïdste gezicht kwijt. En nu ;oed. Nel Stikkelorum uit idse Hansenstraat heeft na 1 ar definitief afscheid geno- van de Stichting Welzijn iren Oegstgeest. De coör- or van de vrijwilligers ver niet pijn in het hart omdat :oals ze het uitdrukt, „niet ijn hoofd zat om weg te V i z Nel Stikkelorum: „Vergeet dat borduurclubje maar. De ouderen van nu willen ook het internet op." scoördinator zocht. „Het sprak me meteen aan omdat de SWOO er toen ook al aan werk te om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Ik was ook altijd in voor vernieu wing. Het is dus eigenlijk bij zonder dat ik al die tijd bij de SWOO ben gebleven." leum ook weer niet tot stand gekomen, haast Stikkelorum zich te vertellen. Het ouderen werk is namelijk ook niet blij ven stilstaan. „Ouderen zijn ge ëmancipeerd. Vooral in Oegst geest zijn de mensen mondig omdat ze veela een opleiding hebben gehad. Ze laten zich dig. Dat vereist een andere in stelling van het ouderenwerk dan bijvoorbeeld in Leiden. Bij mensen die hun partner heb ben verloren gaan we na een tijdje langs om de sociale con tacten aan te halen. Dat lukt niet altijd omdat de Oegstgeest- se ouderen trots zijn om hulp foto taco van der eb steeds meer 'jonge' ouderen van 55 vraagt volgens Stikkelo rum ook aanpassingen van de SWOO. „Vergeet dat borduur clubje maar. De ouderen van nu willen ook het internet op. Nou, dat doen we dan ook", zegt Stikkelorum lachend. Bijzondere herinneringen persoonlijke contact met 'haar' vrijwilligers. Haar baan, de planning en organisatie van de werkzaamheden van inmiddels 275 vrijwilligers, was weliswaar een sterk staaltje maar ook een verademing. „De sfeer in het dienstencentrum viel en valt ie dereen positief op. Voor al onze activiteiten, zoals het huisbe zoek, de begeleidingsdienst en de open tafel, zijn vrijwilligers nodig. De een komt drie keer per week, de ander een ochtend per maand. Gelukkig hebben we een groot en vooral trouw vrijwilligersbestand. Mensen op wie je kunt bouwen. En dat moet ook wel want vrijwilligers werk is nooit vrijblijvend." De SWOO zit dus bepaald niet verlegen om extra inzet, in tegenstelling tot zovele andere instanties. Als dat ooit een pro bleem zou worden, moet de welzijnsorganisatie niettemin afzien van 'de betaalde vrijwilli ger' stelt Stikkelorum. „Ik ben een fervente tegenstander van betaling van vrijwilligers. Niet alleen omdat je het voor niets hoort te doen, zoals ook de vrij willigers van mening zijn. Als je vrijwilligers geld gaat geven, schep je goedkope banen. Dat komt goed van pas in deze tijd waarin de zorg helemaal wordt uitgemolken. Niet doen dus. Je vervangt de professionele krachten voor een tientje of ze venvijftig per uur", zegt ze ge decideerd. „De vrijwilligers van de SWOO kregen een gezellige avond en een cadeautje met Kerstmis. Het belangrijkste wat je mensen kunt geven is waar dering. Daarvoor heb ik altijd den haag/alphen/bodegraven persbureau cerberus Voor verkrachting en mishan deling van zijn toenmalige vriendin is tegen een 25-jarige Bodegraver dertig maanden cel geëist, waarvan tien maanden voorwaardelijk. De verdachte ontkende gisteren bij de Haagse rechtbank de verkrachtingen, maar gaf toe zijn ex te hebben geslagen en geschopt. De man gaf bij de politie aan dat hij haar hooguit met woor den tot seks had gedwongen. Ook gaf hij toe dat hij ooit een kussen op haar gezicht had ge drukt. De officier van justitie had hem in dat verband poging tot doodslag ten laste gelegd. Later, tijdens hun huwelijk, zou de man haar met lichamelijk geweld hebben gedwongen tot gemeenschap. De Bodegraver kreeg ook het verwijt dat hij vanaf begin dit jaar zijn moeder stelselmatig had mishandeld. De moeder deed pas na lang aarzelen aangifte. De Bodegraver is inmiddels gescheiden. De kinderen zijn toegewezen aan de vrouw en de kinderrechter heeft bepaald dat de man zijn twee dochtertjes voorlopig niet meer mag zien. Verdachtes raadsman P. van der Kooi vroeg de rechtbank om zijn cliënt een veel lagere straf op te leggen. De rechtbank doet op 22 au gustus uitspraak. Kruising Meerkreuk acht weken dicht oude wetering janneke de jonge De drie politieke partijen van Alkemade zijn bereid veel geld uit te trekken voor de rotonde in de Meerkreuk. Zij namen gis teravond in de commissie ruimtelijke ordening genoegen met de nieuwe raming van wet houder Beelen, die anderhalf miljoen meer kost dan hij aan vankelijk begrootte. De college partijen CDA en WD stemden in met het dure plan, omdat volgens hen de doorstroming en de verkeersveiligheid in Ou de Wetering daardoor beter wordt. De meeste discussie was er over de manier waarop het ver keer tijdens de werkzaamheden wordt omgeleid. Acht weken gaat de kruising van de Meer kreuk met de Alkemadelaan op slot. Het CDA was het felst over die omleiding. „Wij stemmen alleen in als we het verkeer om leiden via de rijksweg A4. Want als het via de Langeweg of de Sotaweg moet, dan kiezen wij voor de langere variant van der tien weken." In dat geval kan telkens één weghelft van de Al kemadelaan worden gebruikt. De commissie was uiteindelijk unaniem van mening dat ver keer 'buitenom' moet worden geleid, bijvoorbeeld via Leimui den. Ambtenaar Dekker herin nerde de commissieleden eraan dat dat twee jaar geleden bij de asfaltering van de Alkemade laan voor negentig procent van de automobilisten werkte. „Tien procent sluipverkeer houd je altijd." Hoewel de verkeersveiligheid één van de belangrijkste argu menten is om de kruising te vernieuwen, was niet iedereen het er over eens dat het zo ge vaarlijk is op dat punt. Het CDA had daarbij WD'er Van Duijke- ren aan zijn kant. „Ik vind de huidige situatie helemaal niet problematisch. Laat dat plan liggen in de kast, het is veel te duur", betoogde hij. Wethou der Beelen (ook WD) verwierp dat. „In de periode tussen 1988 en 1999 zijn er 82 ongevallen geregistreerd, waaronder één dode en vijf personen met let sel. Dat is niet niets." Aanvankelijk reserveerde het gemeentebestuur een half mil joen voor de rotonde, die er hetzelfde uit komt te zien als die in de Stationsstraat. Inmid dels blijkt dat de kosten twee ënhalf miljoen gulden zijn, waarvan een half miljoen wordt gesubsidieerd. Die verhoging komt voornamelijk door dure damwanden en hoge kosten van de afvoer van teerhoudend asfalt. De commissie vond niet dat het gemeentebestuur dat kunnen voorzien en prees Bee len om de bezuinigingen die hij eruit had gesleept. pak ca 400g Danone kleintje kwark citroen, Slippens barbecueworst vanille/appel of abrikoos dagvers, beker 200g 1.89 Nu tweede beker naar keuze gratis Hollandse rode bessen klasse I bakje ca 500g 3.99 Qoldig I/m 12 auguitui 2000 Lokker fris zomerfruit Heerlijk in bijvoorbeeld nagerechten en fruitsalades ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Asfaltfabriek Heijmans verspreidt tijdens de vakantie geen vieze walmen. De provincie broedt op een plan om dat zo te houden. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13