eiden Regio Moskee wil tijdelijk naar Zeeheldenbuurt Iedere aangifte wordt door ons gelijk behandeld' kamervragen SP over werkwijze Pharming Hartewens gehandicapten: gelijke kansen voor iedereen ampagne gen alcohol Leiden Jeugd ahoy! ondleiding Aalmarktgebied Protest in Zuidwest ien maanden cel geëist gen Leidse drugsdealer Leuning eindelijk vervangen Ons Doel doet het goed NSDAG 9 AUGUSTUS 2000 jtomobilist loopt tegen de lamp ;n_. Het voeren van mistlampen op klaarlichte dag kwam 20-jarige Leidenaar gistermiddag duur te staan. Hij reed d vijf uur op 't Gangetje en viel op door de uitbundige ver ting van zijn auto. Dat was voor de politie aanleiding de n aan de tand te voelen. Hij bleek te hebben gedronken en blaastest op het bureau aan de Langegracht wees uit, dat hij en de toegestane limiet zat. Daarnaast bleek dat hij een val- laam had opgegeven. Met een bon voor rijden onder in- ed, het opgeven van een valse naam en het voeren van mist- ipen op klaarlichte dag mocht hij weer vertrekken. elzijnsfonds steunt ouderendag Het Juliana Welzijnsfonds schenkt een subsidie van dui- id gulden aan de Leidse Welzijnsorganisatie. Het geld is be- rcid voor activiteiten tijdens de Leidse ouderendag op 15 ok er. De ouderendag is een initiatief van het Leidse Comité van de Ouderen dat bij de LWO is ondergebracht. Politie ontkent extra inspanning bij oplossen diefstal geheime trommel eric-jan berendsen Klassejustitie, vriendjespolitiek, te gek voor woorden, zo valt er op straat te horen. De 'gewone' Leidenaar snapt er niets meer van. Terwijl menige be woner van de stad na aangifte van een inbraak in zijn of haar woning of auto nooit meer iets van de politie hoort, werd afgelopen maandagmiddag een 19-jarige Leidenaar aangehouden. De man wordt ervan verdacht in de nacht van 10 op 11 februari de 'geheime' trommel uit de leeskamer van het stadhuis te hebben gestolen. Hij ont kent. Een motief voor de diefstal is niet bekend. Een simpel rekensommetje leert dat de politie zes maanden met de 'zaak' is bezig geweest. Dat is opmerkelijk, zeker omdat de trommel op het mo ment van de diefstal leeg was. Politie woordvoerder Chris van Egmond be zweert echter dat er geen sprake is van enige vorm van voortrekken, dat de politie zich niet extra heeft inge spannen om de zaak op te lossen. „Daarvoor steek ik mijn handen in het vuur. Iedere aangifte wordt door ons gelijk behandeld. Of er nou wordt ingebroken in het stadhuis of in een woning. Of er niets wordt buitge maakt of voor tonnen is weggeno men, maakt voor de wet namelijk niet uit. Dus verschilt onze aanpak ook niet." Meteen na de diefstal is er volgens de politiewoordvoerder een onder zoek ingesteld. Toen de trommel werd teruggevonden is de zaak 'op de plank gezet', zoals dat in politiejargon heet. Het onderzoek heeft dan geen prioriteit meer, maar als er aanwijzin gen zijn die in de richting van een da der kunnen leiden, wordt er weer aandacht aan de zaak besteed. Zo is het in het geval van de 'geheime' trommel ook gegaan, volgens de poli tie. Van Egmond: „Het is echt niet zo dat wij er constant op hebben gere chercheerd. We hebben er wel steeds onze aandacht bij gehouden." De 19- jarige verdachte zit nog steeds vast. De politie vermoedt dat hij betrokken is geweest bij meer inbraken. Rond de mysterieuze verdwijning van het trommeltje ontstond destijds de nodige politieke commotie. Omdat bij de diefstal alleen het kistje werd ontvreemd, hing er lange tijd een po litieke geur om de verdwijning. Te meer omdat de Socialistische Partij kort voor de diefstal bij een van de raadsvergaderingen citeerde uit ver trouwelijke stukken over de externe interim-gemeentesecretaris, die per dag 3000 gulden kostte. De andere partijen vonden dat Ver geer met die mededeling ver buiten zijn boekje was gegaan. Tijdens de zelfde vergadering werd voorgesteld de SP geen inzage meer te geven in de vertrouwelijke stukken, maar zo ver is het nooit gekomen. Nationaal Instituut voor indheidsbevordering en :epreventie (NIGZ) begint idag in Leiden de landelij- udentencampagne 'Ik ben en wie ben jij?'. De ope- heeft plaats in sociëteit De ht. Rector magnificus Wa ar van de Universiteit Lei die het startsein geeft voor ampagne voor eerstejaars, It uitgedaagd om als eerste andelij ke Alcohol Weten- psquiz 2000 op te lossen, dertig andere studenten- ;n doen overigens mee aan impagne. dens de bijeenkomst in de ht maakt het NIGZ ook de taten bekend van een on- Dek naar de maatregelen verschillende steden wor- getroffen om het alcohol- uik onder eerstejaarsstu- en tijdens de introductie- ide te beperken. Het on- Dek moet uitwijzen in wel- late alcoholmatiging onder ejaars een serieus onder vormt van de introductie. :oholmisbruik tijdens de iductiedagen en de daarop :nde ontgroeningen is jaar en dag een punt van zorg voor gezondheidsin- vergunning van Pharming ransgene konijnen te mei- moet worden ingetrokken, in overheidsinstituten zou- onderzoek mogen doen genetische manipulatie dieren. Dat stelt de Socia- che Partij naar aanleiding het nieuws, dat Pharming stoppen met de productie leiden Naast sporten, huttenbouwen en speltheater konden de jonge bezoekers van het Jeugddorp gisteren ook een gat in de lucht sprin gen. In het zomerkamp aan de Voorschoterweg was een luchtkussen in de vorm van een piratenschip 'aangemeerd'. Vandaag staat er een klimmuur en vrijdag is er ter afsluiting een kinderplaybackshow. Daar na is het uit met de pret en sluit het Jeugddorp, het zomerprogramma van de Leidse Welzijnsorganisatie voor kinderen van 6 tot 13 jaar, weer een jaar haar poorten. foto mark lamers onno havermans van een medicijn tegen de ziek te van Pompe uit konijnenmelk. In Kamervragen aan de mi nisters Borst (volksgezondheid) en Brinkhorst (landbouw) noemt SP-leider Marijnissen het Leidse bio-farmaceutische bedrijf 'ongeloofwaardig'. Hij verwijst naar een tv-uitzending van Barend Witteman op 18 april, waarin Pharmings onder zoeksdirecteur G. van Beijnum Stichting Aalmarktgebied, 'verdieping en verbreding de meningsvorming' na- ft over het zogenoemde 'erp - stad vernieu wi ngs- :tuurplan waar het gebied belangrijk onderdeel van laakt, houdt binnenkort paar rondleidingen voor lieden door het veelbe- cen stukje stad. Reden voor is, dat burgemeester wethouders dit stadsver- wingsplan in mei aan ver lende belanghebbenden 'en toegestuurd met het )ek er hun visie op te geven le gemeenteraad. De ge meenteraad behandelt de plan nen voor het opknappen van dat deel van de binnenstad op 12 september. De Stichting Aalmarktgebied wil tijdens de rondleidingen haar visie op het plan toelich ten. 'Ter plaatse kan het beste beeld van de vele prachtige, monumentale gebouwen wor den gekregen en kan de Stich ting haar visie op het toekom stige gebruik daarvan, en op de verschillende bebouwingsge- bieden in het gebied, het beste nader toelichten', schrijft zij in een brief aan de raadsleden. De stichting houdt de rond leidingen op 26 augustus, en op 2 en 3 september. zei geen vertrouwen te hebben in concurrerend onderzoek van de Amerikaanse Duke Universi ty. Een dag later maakte Phar ming bekend zich in dat onder zoek te hebben ingekocht. Twee weken geleden liet Van Beijnum weten dat het medi cijn tegen de ziekte van Pompe, dat Pharming over twee jaar op de markt hoopt te brengen, zal worden gemaakt volgens de Amerikaanse methode. Die is diervriendelijker, sneller en waarschijnlijk ook goedkoper. In deze methode worden cel len gekweekt uit de eierstok van een Chinese hamster. Na gene tische versleuteling met een stukje menselijk DNA produce ren ze het menselijk enzym al- fa-glucosidase. Tot dusver won Pharming dat eiwit uit de melk van konijnen bij wie het men selijk gen is ingebouwd. Uit een test bij vier baby's in het Acade misch Ziekenhuis van Rotter dam blijkt dat dit medicijn werkt. Marijnissen vraagt de minis ters of ze bij nieuwe aanvragen voor een vergunning of subsi die rekening zullen houden met de geloofwaardigheid van het Leidse bedrijf. Ook wil hij we ten of de vergunning van Phar ming wordt ingetrokken, nu een diervriendelijker manier is gevonden om een medicijn te gen de ziekte van Pompe te produceren. Volgens de Ge zondheids- en Welzijnswet voor dieren is biotechnologie bij die ren verboden, tenzij er een dui delijk belang is en er geen alter natieven zijn. Volgens de SP was het Amerikaanse alternatief al een jaar voordat Pharming vergunning werd verleend voorhanden. De SP-voorman vraagt de be windslieden of zij het wenselijk achten dat het onderzoek naar een medicijn tegen een zeldza me ziekte als Pompe in handen is gegeven van een commerci eel bedrijf. Hij wijst erop, dat Pharming rekent op een op brengst van vier ton per pati ent. Ook vraagt Marijnissen de ministers de samenstelling van de ethische commissie dras tisch te wijzigen. Nu zitten daar vooral onderzoekers in, die soms banden hebben met aan vragers. De islamitische gemeenschap die nu nog gebruik maakt van de Marokkaanse moskee aan de Bonairestraat wil verhuizen naar de Willem Barentszstraat in de Zeehel denbuurt. De gemeente heeft haar medewerking aan de verhuizing toegezegd, maar dan moet wel eerst het be stemmingsplan worden gewijzigd. Het pand waarin men zijn intrek wil nemen heeft nu nog een bedrijfsbestem- ming. De huidige moskee, die is gehuisvest in een oude garage, is te klein geworden om plaats te bieden aan alle gelovigen. ten. De onderhandelingen hier over ketsten echter af, omdat voor de moslims de erfpacht op de grond niet bespreekbaar was. Ook de Moslim Groep Leiden zit naar eigen zeggen in een te krappe behuizing. Vorige maand werd bekend dat zij naar mogelijkheden zoekt een moskee te vestigen in Zuid- West. Ook hieraan wil de ge meente in principe meewerken. Op dit moment wordt onder zocht de nieuwe moskee ruimte te geven op het handbalveld van Satumus bij de Vijf Meihal. De handbalclub wordt in de toekomst mogelijk verplaatst naar de Montgomerystraat. Volgens wethouder H. Baaij- ens staan de pogingen van de beide moslimgemeenschappen om een nieuw onderkomen te vinden los van elkaar. Dat ze kort na elkaar hun zinnen had den gezet op hetzelfde terrein valt naar zijn mening goed te verklaren. Het voormalige EWR/Slachthuisterrein is nog een van de weinige locaties in Leiden waar op grotere schaal kan worden gebouwd. herman joustra Het is niet de bedoeling van de Marokkanen zich permanent te vestigen aan de Willem Ba rentszstraat. De gemeenschap wil een nieuwe moskee laten bouwen en heeft hiervoor haar oog laten vallen op het voorma lige EWR/Slachthuisterrein. Ook hier staat de gemeente niet onwelwillend tegenover. Zij heeft inmiddels de afdeling bouwen en wonen opdracht gegeven de bouw van zo'n moskee te betrekken bij de ont wikkeling van de plannen voor dit terrein ten zuiden van de Willem de Zwijgerlaan, tussen de Koningstraat en de Prins Frederikstraat. Saillant detail is dat de Stich ting Moslim Groep Leiden, die in de moskee aan de Rem brandstraat zit, vorig jaar nog plannen had voor een gebeds huis in dit gebied. De stichting wilde destijds het verdeelsta tion van de EWR aan de Flem- mingstraat kopen van de ge meente, ook met het doel hier een nieuwe moskee neer te zet- Bewoners van de Boshuizer- laan in Zuidwest hebben protest aangetekend tegen plannen om op de plek van handbalclub Saturnus een moskee te bouwen. Ze wij zen erop dat hun woonom geving al ontzettend onder druk staat. Vooral parkeren langs de Boshuizerlaan is een probleem aldus de be woners, die een brief met handtekeningenlijst naar burgemeester en wethou ders hebben gestuurd. De bezoekers van de Vijf Meihal, het Vijf Meibad. de sauna. Bowlingrestaurant Menken en buurthuis Vogel vlucht eisen volgens hen al veel parkeerplaatsen op. De bewoners wijzen ook op de uitbreiding van Vogelvlucht tot een wijkcentrum waar wijk- en groenbeheer zijn ondergebracht. Die maken volgens de bewoners ook veelvuldig gebruik van de parkeerplaats naast hand balvereniging Saturnus. „Een extra faciliteit in wel ke vorm ook is voor dit deel van Ixïiden-Zuidwest onaan vaardbaar", concluderen de bewoners. De gemeente Leiden moet een voorbeeldfunctie vervullen door mensen met een handicap in alle opzichten gelijke kansen te bieden. Dat is de hartewens van het Overleg Gehandicap- iureau cerberus het bezit van zeven gram ine en acht gram cocaïne is ren bij de Haagse recht- tegen een 19-jarige Leide- een celstraf van tien nden geëist. Officier van lie M. van der Plas achtte ezen dat de man de verdo- le middelen vervoerd heeft het Leidse Centraal Station het Van der Sterrepad bij urcht. Daar werd de Leide- op 28 april van dit jaar jehouden door twee agen- die drugsdealers in de ga- lielden. het Van der Sterrepad 3t veel in drugs gehandeld, jezien de Leidenaar bij de ie bekend staat als gebrui- verd hij gefouilleerd. In zijn •en vonden de agenten 39 bolletjes heroïne en 30 bolletjes cocaïne. De Leidenaar gaf meteen toe, dat hij de drugs wilde verkopen. Hij had ze op het Centraal Sta tion gekregen van iemand aan wie hij nog tweeduizend gulden schuldig was. Met de winst van de verkoop wilde hij de schuld aflossen. „Maar ik had nog geen bolletje verkocht", zei hij. Advocaat A. Baumgarten zei dat de aanhouding niet recht matig was geweest. De agenten zouden zijn cliënt zonder een redelijk vermoeden van schuld hebben aangehouden. „Ik zou maar niet 's avonds laat in dit gebied mijn hondje uitlaten", zei - de advocaat. „Voor je het weet word je gefouilleerd door deze agenten." De rechtbank doet op 22 au gustus uitspraak. leiden eric-jan berendsen De leuning van de Dobbebrug in de Stevenshof wordt in het najaar vervangen. Dat is het goede nieuws. Het slechte nieuws is dat de buurtbewoners tien jaar tegen een kapotte leu ning en twee rood-witte plan ken hebben moeten aankijken. Want zo lang is het al geleden dat een auto onzacht in botsing kwam met het metaal langs de brug, waarin toen een groot gat werd geslagen. De rood-witte planken moesten 'tijdelijk' voor de nodige bescherming zorgen. Inmiddels is een aantal be woners van de Stevenshof die aanblik spuugzat. Zeker nu er vlakbij de brug op de kruising van de Vinkweg met de Dobbe- dreef en de Stevenshofdreef een fraaie rotonde is aangelegd. Dat verkeerspleintje zorgt voor een betere en veiliger verkeersdoor- stroming dan voorheen. Wij zijn hier erg blij mee, schrijven de bewoners aan de gemeente. Maar wat diezelfde bewoners vreselijk stoort is dat er zo veel energie in een nieuwe rotonde is gestopt, maar niet meteen de situatie daar omheen is aange pakt. Brugleuning en verkeers plein liggen immers vrijwel naast elkaar. tenbeleid Leiden (OGL). De be langenorganisatie is druk doen de met het op poten zetten van een burgerschapsdebat op 22 september. Onderwerp is de VN-resolutie 48/96 die door Nederland is ondertekend en die handelt over gelijke kansen voor gehandicapten. De OGL wil de gemeente zo ver krijgen dat ze de 22 stan- daardregels uit de VN-resolutie (onder meer over bewustwor ding, gezondheidszorg, onder wijs, werkgelegenheid en sport en recreatie) ondertekent en omzet in daden. De belangen organisatie heeft het gemeente bestuur gevraagd van het debat een buitengewone raadsverga dering te maken. De belangenorganisatie heeft ook de Tweede Kamerfracties ingeschakeld bij haar campag ne rond de resolutie. Ze vraagt de fracties uit te spreken dat de VN-resolutie een 'concrete uit werking op gemeentelijk ni veau' moet hebben. Slechts een handvol gemeenten heeft tot nu toe gehoor gegeven aan op roepen van regionale platforms van gehandicaptenorganisaties door de resolutie uitgangspunt van beleid te maken. Leiden hoort daar nog niet bij. Bewoners van de Stevenshof zijn blij dat de leuning van de Dobbebrug ein dat meteen de stoep wordt opgeknapt. Een geldkwestie kan het vol gens omwonenden niet zijn. De verzekeringsmaatschappij van de automobilist die de schade heeft veroorzaakt, zal de schade inmiddels toch wel hebben ver goed? Een woordvoerster van de ge meente kan niet bevestigen dat tien jaar geleden de brugleu ning beschadigd is. „Ik heb de indruk dat het minder dan tien jaar is, maar in ieder geval is het niet van vorige week." De ge meente is volgens de voorlicht ster jarenlang op zoek geweest naar een fabriek die brugleu ningen van hetzelfde materiaal kon leveren als dat van de Dob bebrug. Gezocht werd ook naar een 'open' brugleuning. Waar de verticale spijlen niet te dicht naast elkaar staan, zodat het uitzicht voor automobilisten op de zijweg naar de rotonde wordt belemmerd. De speurtocht heeft niets op geleverd. Na overleg met stede bouwkundigen is besloten alle leuningen van de Dobbebrug te vervangen. Het wordt een sta len, open leuning die wordt voorzien van een poedercoa- ting. De opdracht is volgens de >rdt vervangen. Ze hopen foto pr voorlichtster al voor de zomer vakantie verstrekt, dus de brief die omwonenden naar de ge meente stuurden is mosterd na de maaltijd. In het najaar wor den de brugleuningen vervan gen. De werkzaamheden gaan volgens de woordvoerster een paar dagen duren. Het verkeer wordt in die periode met stop lichten geregeld. Die tijdspanne kan dan mooi worden benut om het bar slechte plaveisel naast de leu ningen op te knappen en de middenberm te voorzien van trottoirtegels die niet kapot zijn. leiden herman joustra Het gaat Ons Doel financieel nog steeds voor de wind. De Leidse woningbouwstichting boekte over het vorige kalen derjaar een positief resultaat van ruim drie miljoen gulden. Dat is vooral te danken aan de verkoop van een belegging en van zes huizen aan de Rodes in de Merenwijk. In 1998 kwam men zelfs uit op een positief saldo van vijf miljoen gulden. In dat jaar verkocht Ons Doel 45 woningen. Ook voor dit jaar denkt Óns Doel in de plus te blijven, onder meer omdat de geplande ver koop van nog eens acht winkels aan de Willem Klooslaan in Zuid-West naar verwachting wordt afgerond. Op dit moment heeft de stichting nog 2133 wo ningen in haar bezit, meldt het jaarverslag over 1999. Het is overigens niet de bedoeling van Ons Doel alleen maar huizen te verkopen. Nieuwbouw behoort wel degelijk tot het streven. Zo is de organisatie onder meer betrokken bij de geplande nieuwbouw van de Oranjerie aan de Aloëlaan. Ook qua dienstverlening scoorde Ons Doel goed, zo bleek uit een eigen enquête on der haar huurders. In bijna 80 procent van alle gevallen rea geerde de stichting voldoende snel naar het oordeel van de huurders. Meer dan de helft gaf hiervoor zelfs een cijfer 8 of ho ger. Ook de manier waarop de organisatie klanten telefonisch te woord stond via de zoge noemde klachtenlijn kon de goedkeuring van de geënquê teerden wegdragen. Ongeveer 85 procent gaf hiervoor een cij fer 6 of hoger. Bovendien lukte het de technische dienst om in tachtig procent van alle gemel de storingen het mankement te verhelpen. Een landelijke keuring van de stichting Kwaliteitszorg Woon diensten Huursector (KWH) le verde eenzelfde beeld op. Op alle onderzochte onderdelen zoals telefonische bereikbaar heid, dienstverlening bij het verlaten en betrekken van een woning, het serviceabonne ment, de geschillenbehandeling en de huuropzeggingsprocedu re - kreeg Ons Doel een 7 of ho ger toegekend.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11